PDA

Zobacz pełną wersję : Dom w Szkielecie prefabrykowanym 128 m2 jaka pompa



moro21
14-03-2014, 21:01
Witam

Proszę o rady jaką pompę do CO i CWU zastosować w domu szkieletowym prefabrykowanym o powierzchni użytkowej 128 m2 dom będzie zamieszkiwać 5 osób, dodatkowo planuje zamontować rekuperację. Poniżej parametry domu:

Budynek będzie stał na płycie fundamentowej.

Ściana zewnętrzna/konstrukcyjna
Podkład pod tynk wraz z siatką 3 mm
Izolacja termiczna styropian elewacyjny 150 mm
Klej poliurtanowy do styropianu 2 mm
Płyta drewnopochodna OSB-3/MFP lub gipsowo-włóknowa 12 mm
Konstrukcja drewniana z drewna iglastego KVH/C24 140 mm
Izolacja termiczna - wełna mineralna 0,037 W/(mK) URSA 140 mm
Folia paroizolacyjna PE 0,2 mm
Płyta gipsowo-włóknowa bez szpachlowania 12,5 mm

Konstrukcja dachu
Łaty dachowe z drewna iglastego impregnowane 30 mm
Kontrłaty dachowe z drewna iglastego impregnowane 30 mm
Mebrana wysokoparoprzepuszczalna (Sd=0.02) trójwarstwowa (120g/m2) 0,5 mm
Krokwie dachowe z drewna iglastego KVH/C24 200 mm
Izolacja termiczna - wełna mineralna 0,037 W/(mK) URSA 200 mm
Konstrukcja systemowa do zabudowy płytami 50 mm
Izolacja termiczna - wełna mineralna 0,037 W/(mK) URSA 50 mm
Folia paroizolacyjna PE 0,2 mm
Płyta gipspwo-kartonowa lub gipsowo-włóknowa bez szpachlowania 12,5 mm

Dach
Dachówka cementowa BRASS

Co myślicie o takiej konfiguracji i jaka waszym zdaniem była by najlepsza pompa ?
Będę wdzięczny za wszelkie porady.

Pozdrawiam i dziękuje za rady

rwojtek
15-03-2014, 06:38
Więcej izolacji w dachu (35-40cm) a przy styropianie na ścianie płyty gipsowo-włóknowe. To tak na początek ;)

gdynia@
15-03-2014, 09:14
Pompę to najlepiej porządną :)
Jakieś preferencje odnośnie urządzenia? Grunt, PW?

moro21
15-03-2014, 09:39
No właśnie preferencji brak i tak naprawdę pojęcia brak :) Nie wiem czy potrzebuje z wymienniki em gruntownym dolnym czy powietrzną. Pozioma odpada za mała działka. Jak ktoś potrzebuje to mam opinie geotechniczna i jest tam opis jakie są tam grunty.

map78
15-03-2014, 09:45
A napisz jeszcze czy jest to parterówka, czy piętrowy bo nie mogę doczytać i jakie górne źródło planujesz tam zastosować?

moro21
15-03-2014, 10:18
http://www.archeton.pl/projekt-domu-jelonekas_1034_opisogolny to jest ten dom. Tak jak wspominałem jestem laik, mógłbyś rozwinąć z tym górnym źródłem ?

map78
15-03-2014, 10:35
http://www.archeton.pl/projekt-domu-jelonekas_1034_opisogolny to jest ten dom. Tak jak wspominałem jestem laik, mógłbyś rozwinąć z tym górnym źródłem ?

Ładny domek:yes: Górne źródło to to czym zamierzasz fizycznie przenosić ciepło do domu, czyli podłogówka, grzejniki, klimakonwektory itp. Pytałem o konstrukcje domu, gdyż przy szkieletorku jest problem z podłogówką na górnej kondygnacji, bo nie ma lanego stropu. Teraz już mniej więcej wiem o co chodzi i jak na mój rozum widzę tu dwa rozwiązania:
1) Podłogówka w płycie fundamentowej + klimakonwektory na górze - zasilane pompą ciepła powietrzną lub gruntową;

2) Kanały nadmuchowe na dole i górze - zasilane pompą P/P - jest to wariant często stosowany w szkieletorkach w Skandynawii - minusem jest jednak konieczność stosowania osobnego systemu do CWU.

moro21
15-03-2014, 12:47
Dzięki za odpowiedź i wyjaśnienie, raczej opcja 1 wchodzi w grę tylko pytanie jaką pompę wybrać. A czy w szkielecie nie można wylewki na gorze zrobić. ?

map78
15-03-2014, 13:07
Dzięki za odpowiedź i wyjaśnienie, raczej opcja 1 wchodzi w grę tylko pytanie jaką pompę wybrać. A czy w szkielecie nie można wylewki na gorze zrobić. ?

Szczerze to nie mam pojęcia:confused: - musiałbyś spytać tych co się znają na tej technologii, ale mi tak na chłopski rozum wydaje się dziwne, żeby wylewać tony betonu na lekką konstrukcję drewnianą.

moro21
16-03-2014, 08:28
Czytałem o panelach SpeedUp™ firmy Danfoss,tu jest link http://www.muratorplus.pl/technika/ogrzewanie/lekki-system-ogrzewania-podlogowego-ogrzewanie-podlogowe-bez-wylewki_68819.html tylko jeszcze nikt mi tego nie wycenił i pytanie czy jest to opłacalne. Może ktoś się orientuje ?

jbloch
16-03-2014, 09:22
Jak się dowiesz ile kosztuje ten system , t o pewnie ci się odechce ogrzewania podłogowego na poddaszu . Czemu upierasz się na te podłogowe , nie lepiej ścienne? , ewentualnie przewymiarowane grzejniki - wcale nie puszczą cię one z torbami , zamiast inwestować duże pieniądze w nowości , lepiej włóż kasę w izolację , to najlepsza inwestycja w ogrzewanie.

moro21
16-03-2014, 09:48
Jak się dowiesz ile kosztuje ten system , t o pewnie ci się odechce ogrzewania podłogowego na poddaszu . Czemu upierasz się na te podłogowe , nie lepiej ścienne? , ewentualnie przewymiarowane grzejniki - wcale nie puszczą cię one z torbami , zamiast inwestować duże pieniądze w nowości , lepiej włóż kasę w izolację , to najlepsza inwestycja w ogrzewanie.

Ja wcale się nie upieram, tak jak pisałem szukam porad bo jestem kompletnie w tej materii zielony.
Wiem że ogrzewanie z PC jest niskotemperaturowe a przy takim ogrzewaniu najlepiej sprawdza się podłogówka, przynajmniej tak wyczytałem.
Wiem że muszę zwiększyć ilość ocieplenia w dachu, a myślisz że na ściany też dodawać?
Ile styro dać pod płytę fundamentową, i czy podłogówkę zalać najlepiej w tej płycie ?
Czy jeżeli zrobię system mieszany ( dół podłogówka a góra grzejniki) to nie będę miał strat ciepła ?
W końcu jaką pompę zastosować ? Mam wycenę pompy z pionowym odwiertem 8kw danfossa ze zbiornikiem 180 L bez instalacji CO za 45 000 zł i pytanie czy potrzebuje taką pompę czy może wystarczy na powietrze.

Sorry że tyle pytań w jednym dziale ale termin moich wyborów ogrzewania zbliża się dużymi krokami i muszę podjąć jakiś decyzje, a pytam tutaj bo firmy które wyceniają zawsze mówią, ze ich sprzęt i rozwiązanie są najlepsze, a tutaj mogę poczytać porady użytkowników.

Pozdrawiam

asolt
16-03-2014, 13:07
Ja wcale się nie upieram, tak jak pisałem szukam porad bo jestem kompletnie w tej materii zielony.
Wiem że ogrzewanie z PC jest niskotemperaturowe a przy takim ogrzewaniu najlepiej sprawdza się podłogówka, przynajmniej tak wyczytałem.
Wiem że muszę zwiększyć ilość ocieplenia w dachu, a myślisz że na ściany też dodawać?
Ile styro dać pod płytę fundamentową, i czy podłogówkę zalać najlepiej w tej płycie ?
Czy jeżeli zrobię system mieszany ( dół podłogówka a góra grzejniki) to nie będę miał strat ciepła ?
W końcu jaką pompę zastosować ? Mam wycenę pompy z pionowym odwiertem 8kw danfossa ze zbiornikiem 180 L bez instalacji CO za 45 000 zł i pytanie czy potrzebuje taką pompę czy może wystarczy na powietrze.

Sorry że tyle pytań w jednym dziale ale termin moich wyborów ogrzewania zbliża się dużymi krokami i muszę podjąć jakiś decyzje, a pytam tutaj bo firmy które wyceniają zawsze mówią, ze ich sprzęt i rozwiązanie są najlepsze, a tutaj mogę poczytać porady użytkowników.

Pozdrawiam

Na zdecydowaną wiekszosc z tych pytań odpowie dokładne ozc, bez tego to jest tylko gdybanie.

mkm silesia
16-03-2014, 20:46
Czytałem o panelach SpeedUp™ firmy Danfoss,tu jest link http://www.muratorplus.pl/technika/ogrzewanie/lekki-system-ogrzewania-podlogowego-ogrzewanie-podlogowe-bez-wylewki_68819.html tylko jeszcze nikt mi tego nie wycenił i pytanie czy jest to opłacalne. Może ktoś się orientuje ?

Ogrzewanie w suchym systemie będzie 100% droższe obojętnie jaki producent. Możesz poprosić producenta Twojego domu o wzmocnienie stropu albo przynajmniej o wycenę ile to będzie kosztowało - siemianowicki Wolf ma w ofercie takie wzmocnione stropy pod "mokrą wylewkę".

Henderson
17-03-2014, 08:51
jesli jesteś z Gdańska to po prostu wpisz w google " pompy ciepła Gdańsk" to bierz po uwagę 5 pierwszych firm, jak ktoś jest dobry to jest wysoko w google bez opłacania Adwords'a.

leone
17-03-2014, 09:15
Ja mam dom w konstrukcji szkieletowej trochę mniejszy niż twój - 146 m po podłogach z poddaszem użytkowym. na poddaszu oczywiście wylewka z miksokreta i podłogówka na całości. Dla wykonawcy nie był to jakiś większy problem ze względu na co miałby narzekać lub żądąc dopłaty. Projektanci po prostu musieli odpowiednio przeliczyć konstrukcję stropu.
dom trochę lepiej ocieplony ale niedużo
Ogrzewam go pompą Powietrze - woda 10 kW. pompa okazała się mocno przewymiarowana do tego domu ale mniejszą może nie dałaby się tak dobrze wykorzystać taniej taryfy.
Dom ma tą zaletę że bardzo szybko się nagrzewa a i wychładzanie nie jest tak duże jak obawiałem się przed zamieszkaniem.
Cały rok ogrzewania od maja 13 do maja 14 zamknę już na pewno poniżej 1000 zł (ogrzewanie + woda) w domu dwoje dorosłych + niemowlaczek. Żona z dzieckiem całymi dniami w domu. W domu nie ma żadnego innego systemu ogrzewania typu kominek czy inne
W kwestii wyboru pompy szukałbym taniej markowej pompy P-W. Gdzieś kiedyś przytaczałem tutaj obliczenia dla mojego przypadku z których jasno wynikało że żadne proponowane mi rozwiązanie z pompą gruntową nie zwróciło by się przez najbliższe kilkadziesiąt lat. Ja się mocno zastanawiałem nad ogrzewaniem elektrycznym niecentralnym przed budową. Na pewno system za 45 000 jeszcze w dodatku bez instalacji to grube przeinwestowanie, które nawet w porównaniu z grzaniem czystym prądem zwracać się będzie za długo.
Wszystko będziesz mógł policzyć jak poznasz zapotrzebowanie na ciepło domu.

moro21
17-03-2014, 11:20
Ja mam dom w konstrukcji szkieletowej trochę mniejszy niż twój - 146 m po podłogach z poddaszem użytkowym. na poddaszu oczywiście wylewka z miksokreta i podłogówka na całości. Dla wykonawcy nie był to jakiś większy problem ze względu na co miałby narzekać lub żądąc dopłaty. Projektanci po prostu musieli odpowiednio przeliczyć konstrukcję stropu.
dom trochę lepiej ocieplony ale niedużo
Ogrzewam go pompą Powietrze - woda 10 kW. pompa okazała się mocno przewymiarowana do tego domu ale mniejszą może nie dałaby się tak dobrze wykorzystać taniej taryfy.
Dom ma tą zaletę że bardzo szybko się nagrzewa a i wychładzanie nie jest tak duże jak obawiałem się przed zamieszkaniem.
Cały rok ogrzewania od maja 13 do maja 14 zamknę już na pewno poniżej 1000 zł (ogrzewanie + woda) w domu dwoje dorosłych + niemowlaczek. Żona z dzieckiem całymi dniami w domu. W domu nie ma żadnego innego systemu ogrzewania typu kominek czy inne
W kwestii wyboru pompy szukałbym taniej markowej pompy P-W. Gdzieś kiedyś przytaczałem tutaj obliczenia dla mojego przypadku z których jasno wynikało że żadne proponowane mi rozwiązanie z pompą gruntową nie zwróciło by się przez najbliższe kilkadziesiąt lat. Ja się mocno zastanawiałem nad ogrzewaniem elektrycznym niecentralnym przed budową. Na pewno system za 45 000 jeszcze w dodatku bez instalacji to grube przeinwestowanie, które nawet w porównaniu z grzaniem czystym prądem zwracać się będzie za długo.
Wszystko będziesz mógł policzyć jak poznasz zapotrzebowanie na ciepło domu.

Dzięki za cenne rady.
Właśnie też się dowiedziałem że projekt przewiduje wylewki na dole i u góry więc spoko. Napisz jakie masz parametry izolacji dach i ściany.
Jakiej firmy masz PC?

gderebecki
18-03-2014, 08:59
Cześć,

Ja mam również dom prefabrykowany z pompą ciepła (Nibe 1245 8kw).

Ocieplenie: 10 cm styropianiu, 18cm wełny (ściany)
Zapotrzebowanie na ciepło wg projektu producenta to EP = 52 kWh/m2, EK = 9,82 kWh/m2

Certyfikatu jeszcze nie mam bo jeszcze elewacje muszą dokończyć :)

rwojtek
18-03-2014, 09:05
Ciekawe jaki COP pompy wziął producent, że Ek wyszło taaakie niskie.

leone
18-03-2014, 09:18
U mnie w ścianach jest 16 +18 cm
skosy na poddaszu 40 cm, strop nad poddaszem 30cm i skosy na strychu do kalenicy 30 cm
strop między piętrem a parterem to 20 + 4 Strop nad piwnicą 10. piwnica cała w koło 10 cm. Piwnica nieogrzewana . w najgorsze mrozy w garażu z kiepsko oizolowaną bramą spadło do 10*. Na strych rzadko zaglądam ale też poniżej 10* nie widziałem.
Pompa to atlantic s10. grzeje tylko nocą i w okienku 13-15 i gdy dzień jest pochmurny a na zewnątrz poniżej 0* to temperatura spada wieczorem o około 0,5*.
Najniższa temp zarejestrowana od kiedy mieszkam to -22* i nie zrobiło to żadnego wrażenia na pompie. latem CWU to około 2 kWh na dobę (nie mam cyrkulacji).
co do oferty jaką dostałeś to ja miałem duuużo taniej cała instalację od 0 do uruchomienia. za takie pieniądze grzałbym prądem niecentralnie chyba.