PDA

Zobacz pełną wersję : Konwersja ekogroszek -> pompa ciepła powietrze-woda



Maciej Loret
14-03-2014, 21:01
Witam,

dom piętrowy, powierzchnia zabudowy 115m2, użytkowa 179m2, + kotłownia i garaż 52m2 (nieogrzewane) oraz poddasze (również nieogrzewane), kubatura 810m3 (nie wiem jak liczone ;) ).
Źródła ciepła - piec na ekogroszek 15 lub 20kW oraz kominek z DG do sypialni i łazienki na piętrze. Cały dół, to ogrzewanie podłogowe + drabinka w łazience, na piętrze grzejniki aluminiowe.
Ściany zewn. cegła kratówka 12cm+styropian 10cm + pustak gazobetonowy 24cm, wsp. przenikania ciepła przez ścianę 0,29[W/m2*K].
Podłoga - 6cm styropianu.
Strop pomiędzy pietrem a poddaszem - 15cm wełny.
Wyliczone zapotrzebowanie na moc grzewczą, to 17kW.
EP = 121,5[kWh/(m2*rok)], EK = 87,5[kWh/(m2*rok)]
Wentylacja grawitacyjna.
Okna dwuszybowe - chyba 1,1, jakieś 75% powierzchni szyb, to wystawa południowa, 15 - zachodnia, po 5% wschód i północ.
C.w.u. - zwykły bojler 120l pędzony 2kW grzałką w drugiej taryfie przez 4h dziennie.
Rodzina 2+2.
Wszystkie powyższe dane mogą być nieaktualne - pochodzą z projektu (niestety nie wiem jak się nazywa projekt - nigdzie nie mogę znaleźć nazwy), ale dom budowany systemem gospodarczym, więc różnie może być, tym bardziej, że trochę różnic wyłapałem, a niektórymi rzeczami jestem ciut zdziwiony - np. kto daje tylko 6cm styropianu w podłodze, jeśli na tym będzie ogrzewanie podłogowe.

Piec na ekogroszek z mojego punktu widzenia chyba sporo przewymiarowany (albo w ścianach więcej styropianu), bo dosłownie kilka dni w roku podciągałem temp. wody z 40C na 42-43C (a na piętrze tylko zwykłe grzejniki aluminiowe).
Generalnie moja rodzina jest przyzwyczajona do umiarkowanych temperatur - w salonie i kuchni -20C, w łazienkach 22-23C, w sypialniach 18-19C, ale bywa i 2-3 mniej i wówczas jest już trochę chłodno.

Jakiś czas temu ktoś zaraził mnie pompą ciepła. I tak zacząłem czytać, trafiłem na tę część forum, przez kilka miesięcy przeczytałem setki postów...
W moim przypadku wg mojej wstępnej oceny inwestycyjnie nigdy się nie spłaci. Ale z drugiej strony jak mam wydać kasę na szmaty czy żarcie, to wolę je choć częściowo sensownie wydać.
Bo liczę tak - pompa 12kW (markowa, np. Panasonic) + zbiornik 200l c.w.u + podłączenie - cirkaebałt 30k PLNów..
Dotychczasowy koszt ekogroszku - ubiegła zima 3kPLNów, obecna na razie blisko 2kPLNów. Zakładam optymistycznie, że przy PC PW będzie to 1kPLN rocznie. Mając nawet 2kPLN rocznie oszczędności, to nie bawiąc się w obliczanie wartości pieniądza w czasie oraz takie drobiazgi jak c.w.u, dostaję wyrok 15 lat.
Może można by coś z tego uszczknąć - może wystarczyłaby 9kW. A pewnie przez 3-4 tygodnie dogrzewałbym kominkiem - nie jest to żaden problem i tak czasem wyłączam ogrzewanie w salonie i kuchni, żeby popatrzeć i posłuchać sobie pękających szczap suchego drewna. Być może skończyłoby się na inwestycji 25kPLN. Ale to wciąż niezły wyrok... Gaz "podobno" jest w perspektywie 5-7 lat.

Proszę o sprostowanie, szczególnie kogoś, kto przechodził z ekogroszku na PC PW.
Jeśli potrzeba jakichś danych, to proszę pisać...
Czy jest szansa, że da radę pompa 9kW?
Czy jest realna szansa na jakieś dofinansowanie (częściowe umorzenie, bardzo tani kredyt, itd...) w ciągu najbliższego roku? Moja gmina niestety uważa, że ekogroszek jest ekologiczny i nie przewiduje żadnych dopłat z tytułu zmiany sposobu ogrzewania... ;)

Greengaz
14-03-2014, 21:33
Bo liczę tak - pompa 12kW (markowa, np. Panasonic) + zbiornik 200l c.w.u + podłączenie - cirkaebałt 30k PLNów..
Dotychczasowy koszt ekogroszku - ubiegła zima 3kPLNów, obecna na razie blisko 2kPLNów. Zakładam optymistycznie, że przy PC PW będzie to 1kPLN rocznie. Mając nawet 2kPLN rocznie oszczędności, to nie bawiąc się w obliczanie wartości pieniądza w czasie oraz takie drobiazgi jak c.w.u, dostaję wyrok 15 lat.

Kurcze. Jak doszedłeś do takich wniosków?

Rotan
14-03-2014, 21:47
Chcesz wywalić kopciucha, wyburzyć kominy i montować PCi ?
Dodając PC PW będziesz miał układ biwlentny. Po obliczeniu OZC możesz dobrać pompę do max -5*C. Przy większych mrozach odpalisz kocioł i z głowy.
Grunt to obliczenie zapotrzebowania budynku.

Maciej Loret
14-03-2014, 21:54
Kurcze. Jak doszedłeś do takich wniosków?

Na podstawie deklaracji niektórych użytkowników niniejszego Forum, którzy posiadają zbliżone wielkością domy.


Po obliczeniu OZC możesz dobrać pompę do max -5*C.

Za mało. Wolałbym do -10C.


Przy większych mrozach odpalisz kocioł i z głowy.
Grunt to obliczenie zapotrzebowania budynku.

Wolałbym nie mieć kotła na ekogroszek, zostawianie go nie ma sensu...
Na razie wystarczy mi przybliżene bez liczenia...

Rotan
14-03-2014, 22:10
System biwalentny to dobra rzecz. Przy braku prądu łatwiej "załatwić" prąd do kotła niż do PCi. O awarii tejże nie wspomnę.
Przy rzetelnym OZC dobierzesz pompę jak uważasz.

Maciej Loret
14-03-2014, 22:36
System biwalentny to dobra rzecz.

U mnie drugim waletem byłby kominek.



Przy rzetelnym OZC dobierzesz pompę jak uważasz.

Na OZC jest czas. Jak Ty uważasz, wystarczy 9kW czy raczej 12kW?

Greengaz
14-03-2014, 22:46
Jeśli priorytetem jest pozbycie się kotła na ekogroszek /nie dziwię się/, to zmienia postać rzeczy.
Sama inwestycja w PC w Twojej sytuacji nie przyniesie spadku kosztów o 70% w G11, może w G12.
Zapotrzebowanie na ciepło CO, bez CWU to
3 000 zł = 3,5 tony ekogroszku x 7 kWh/kg x 70 % sprawność = 17 000 kWh + kominek /?/.
Czyli ok. 100 kwh/m2/rok+ kominek
Wg. tego schematu możesz sam policzyć podstawiając własne liczby - zużycie ekogroszku, jego kaloryczność, sprawność kotła, ilość spalonego drewna w kominku.
W Twoim przypadku OZC może być obarczone większym błędem /Asolt?/, z uwagi na brak lub niedokładne dane.

Rotan
14-03-2014, 22:47
Uważac to ja sobie mogę...
Ja mam Atlantic TRI 16. Dobraną do -20 bez grzałek. Dwie zimy za mną i jest OK.

Maciej Loret
15-03-2014, 06:36
Jeśli priorytetem jest pozbycie się kotła na ekogroszek /nie dziwię się/, to zmienia postać rzeczy.
Sama inwestycja w PC w Twojej sytuacji nie przyniesie spadku kosztów o 70% w G11, może w G12.

Przepraszam, nie dopisałem w pierwszym poście - mam G12.



Zapotrzebowanie na ciepło CO, bez CWU to
3 000 zł = 3,5 tony ekogroszku x 7 kWh/kg x 70 % sprawność = 17 000 kWh + kominek /?/.
Czyli ok. 100 kwh/m2/rok+ kominek
Wg. tego schematu możesz sam policzyć podstawiając własne liczby - zużycie ekogroszku, jego kaloryczność, sprawność kotła, ilość spalonego drewna w kominku.

3000zł = 2,85t ekogroszku x 7,5kWh x 70% = 15MWh, czyli 84kWh/m2 rocznie.
Kominka praktycznie nie liczę.
C.w.u - tak jak pisałem obecnie 8kWh dziennie, ale zbiornik mógłby być większy, tj. 200l.



W Twoim przypadku OZC może być obarczone większym błędem /Asolt?/, z uwagi na brak lub niedokładne dane.

Zdaję sobie z tego sprawę. Nikomu nic nie urwę, jeśli ktoś powie, że 9kW wystarczy a za rok/dwa okaże się, że zamontuję takową i będę klął w żywe oczy, bo będzie zimno...
Ze względu na brak OZC, to raczej rodzaj dyskusji i ankiety dla tych, którzy znają temat z autopsji, bądź potrafią to oszacować...
Tak jak pisałem, jeśli pompa 9kW dałaby u mnie radę do -10C, to te 2-3 tygodnie z niższymi temperaturami dogrzeję sobie kominkiem - to nie jest wielki problem dla mnie.

Greengaz
15-03-2014, 07:43
Jaką masz stawkę za 1 kWh w G12?
W chwili obecnej z naszego "gdybania" wychodzi Ci koszt ok. 20 gr za kWh + kominek.
Dzięki PC, jeśli masz stawkę w G12 I = 30 gr, zejdziesz do 10 gr/kWh.
Ale
- przy zapotrzebowaniu domu ok. 90 kWh/m2 PC może nie pociągnąć tylko w G12 I, zwłaszcza na piętrze gdzie masz grzejniki, a więc znacznie większy bufor,
- jeżeli masz G12 I i II w proporcji 30 gr/70 gr to średnia za 1 kWh za całą dobę pewnie wyjdzie 40 - 45 gr, a to już stawia pod znakiem zapytania sens ekonomiczny przedsięwzięcia, bo przechodząc na PC prawdopodobnie będziesz miał te same koszty.
A .... Zapomniałem o CWU gdzie zakładając tylko G12 I zejdziesz z 30 gr na 10 gr/ kWh. Przy 3 000 kWh/rok zyskasz ok. 500 zł/rok w porównaniu z chwilą obecną.
Rozpatrując całość z punktu widzenia ekonomicznego trzeba by wykonać dokładniejszy rachunek ciągniony.
Jeżeli determinacja w pozbyciu się ekogroszku przeważa nad ekonomią to ....:).
Jeżeli natomiast z niecierpliwością czekasz na gaz ziemny i gdyby był to decyzja byłaby prostsza, można zaproponować inne rozwiązanie - przejściowe na te 5 - 7 lat do czasu podłączenia.

fachman19
15-03-2014, 08:13
Policz straty budynku bo te 17 kW to z palca wyssane

imrahil
15-03-2014, 08:18
Na podstawie deklaracji niektórych użytkowników niniejszego Forum, którzy posiadają zbliżone wielkością domy.

Nie ma szans zejść do 1000 zł na sezon. Płacisz za groszek 3000 zł. Albo źle obsługujesz piec, albo Twój dom tyle połyka. Koszt energii z pompy ciepła jest porównywalny z ekogroszkiem. Nie masz 100% podłogówki, więc może być ten koszt wyższy. Użytkownicy forum z domami o podobnej powierzchni mają jednak domy znacznie lepiej izolowane.

Maciej Loret
15-03-2014, 08:45
Jaką masz stawkę za 1 kWh w G12?

ENEA:
I taryfa - 0,3188+0,1849+0,0084=0,5121PLN/kWh + VAT = 0,63PLN/kWH
II taryfa - 0,1479+0,0615+0,0108=0,2202PLN/kWh + VAT = 0,27PLN/kWH
Składników stałych nie liczę, bo i tak będę z energii korzystał.



Jeżeli determinacja w pozbyciu się ekogroszku przeważa nad ekonomią to ....:).
Jeżeli natomiast z niecierpliwością czekasz na gaz ziemny i gdyby był to decyzja byłaby prostsza, można zaproponować inne rozwiązanie - przejściowe na te 5 - 7 lat do czasu podłączenia.

Determinacja nie przeważa. Raczej zastanawiałem się czy nie zainwestować/stracić pieniędzy w nowoczesny system zamiast je najzwyczajniej w świecie przeżreć. Owszem, mam pewną świadomość ekologiczną, lubię nowe technologie, większość dorosłego życia przeżyłem z ogrzewaniem gazem ziemnym. Z drugiej strony mimo dopiero dwóch sezonów na ekogroszku, nie jest on jakąś tragedią narodową - owszem, w kotłowni jest syf, na tydzień w zimie nie wyjadę, trzeba te 2-3 tony co roku przewalić, itd, ale przeżyć się da.
Odnośnie gazu - mieszkałem poprzednio w dużym mieście 3,5km od rynku. Na kanalizację mieszkańcy czekali ponad 40 lat, drogi nie ma do dziś, więc obietnicę 5-7 lat traktuję z "należytą" powagą... ;)


Policz straty budynku bo te 17 kW to z palca wyssane

Za dużo czy za mało...?
Na liczenie jest czas, być może uda mi się na wakcje ściągnąć firmę, która to policzy...


Nie ma szans zejść do 1000 zł na sezon. Płacisz za groszek 3000 zł. Albo źle obsługujesz piec, albo Twój dom tyle połyka. Koszt energii z pompy ciepła jest porównywalny z ekogroszkiem. Nie masz 100% podłogówki, więc może być ten koszt wyższy. Użytkownicy forum z domami o podobnej powierzchni mają jednak domy znacznie lepiej izolowane.

Wszystko to prawda. Mogę źle obsługiwać piec. Nie widziałem jednak, żeby ktoś miał 18-19C w sypialniach, a przy spadku okresowym do 16C, też nie narzekamy.
Po prostu opieram się na deklaracjach użytkowników. Np. w podpisie "map78" jest: "Bliźniak. Powierzchnia użytkowa 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. Ściany Porotherm 24cm + 12cm styro, posadzka 10cm styro, poddasze 35cm wełna, dachówka ceramiczna, okna i drzwi PCV U=1. Ogrzewanie: parter - podłogówka, piętro - klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia - grzejniki + drabinki w łazienkach. Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l. (Nawrócony z ekogroszku)"
To już niedaleko do mojego domu chyba?

map78
15-03-2014, 09:58
Po prostu opieram się na deklaracjach użytkowników. Np. w podpisie "map78" jest: "Bliźniak. Powierzchnia użytkowa 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. Ściany Porotherm 24cm + 12cm styro, posadzka 10cm styro, poddasze 35cm wełna, dachówka ceramiczna, okna i drzwi PCV U=1. Ogrzewanie: parter - podłogówka, piętro - klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia - grzejniki + drabinki w łazienkach. Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l. (Nawrócony z ekogroszku)"
To już niedaleko do mojego domu chyba?

Hej,
Ja nigdzie nie pisałem, że ogrzewanie wyszło mnie 1tys. zł rocznie:no: Aczkolwiek uważam, że byłoby to możliwe nawet przy takim domu jak mój, przy założeniu pewnych warunków, jak:
- zima taka jak w tym roku:)
- w domu temp max 20st
- liczymy samo CO
- liczymy kreatywnie, czyli tylko po cenie taniego prądu:)
A tak na poważnie, to przechodziłem taką jak to nazwałeś konwersję w zeszłym roku, więc jak masz jakieś konkretne pytania, to pytaj.

Pyxis
15-03-2014, 10:00
Wszystko to prawda. Mogę źle obsługiwać piec. Nie widziałem jednak, żeby ktoś miał 18-19C w sypialniach, a przy spadku okresowym do 16C, też nie narzekamy.


Podziwiam "morsow". :)

Jesli wychodzi Ci, ze masz zuzycie na cele CO w granicach 15k kWh/rok, to przy obecnych cenach pradu rzedu 31gr w taniej taryfie i COP dla pompy PW z kaloryferami na poziomie realno-optymistycznej wartosci 2,5 koszt pradu to 1860 zl (zakladam 100% taniej taryfy). Pompa 9kW nie ogrzejesz swojego domu tylko w taniej (jesli zapotrzebowanie jest faktycznie takie).

imrahil
15-03-2014, 10:10
Po prostu opieram się na deklaracjach użytkowników. Np. w podpisie "map78"

Zauważ, że on ma klimakonwektory, a to chyba coś innego niż kaloryfery. Druga sprawa to połówka bliźniaka, czyli jedna ściana wspólna z sąsiadem chyba znacznie zmniejsza straty ciepła. Poza tym przy prądzie czy pompie zakłada grzanie w taniej taryfie, a Ty w sypialni chcesz mieć chłodno, więc musiałbyś tam grzać w dzień (w drogiej taryfie) albo nie grzać w ogóle? Ja generalnie zachęcam do przejścia na pompę ciepła, ale to chyba nie zawsze takie proste.

Maciej Loret
15-03-2014, 11:07
Hej,
Ja nigdzie nie pisałem, że ogrzewanie wyszło mnie 1tys. zł rocznie:no:

Zgadza się. Przykład Twojego domu gabarytowo, a nawet izolacyjnie jest stosunkowo zbliżony do mojego.
Nie pisałem też wprost, że Ciebie ogrzewanie kosztuje 1kPLN rocznie.



A tak na poważnie, to przechodziłem taką jak to nazwałeś konwersję w zeszłym roku, więc jak masz jakieś konkretne pytania, to pytaj.

Na razie tylko rozważam taką możliwość, choć już na 90% jestem przekonany, że jest to inwestycyjna porażka...
Nie przekreśla to zamontowania PC PW, ale trudno mi będzie przekonać rodzinę do suchego chleba z wodą i tylko 5 par nowych butów rocznie, bo mi się marzy trochę nowoczesności... ;)
A może da się taką inwestycję zrobić na raty (nie w sensie kredytu)?


Podziwiam "morsow". :)

To jest "pikuś"... W tamtym roku na biwaku z córką spaliśmy pod namiotami przy +6C. Kilkadziesiąt osób dorosłych i dzieci, nie pamiętam czy ktoś to odchorował, my nie...
Słyszałem też o ludziach jeżdżących do Egiptu w lecie... Czy oni w domach w lecie non stop grzeją? ;) Jak widać różne są zboczenia... ;)



Jesli wychodzi Ci, ze masz zuzycie na cele CO w granicach 15k kWh/rok, to przy obecnych cenach pradu rzedu 31gr w taniej taryfie i COP dla pompy PW z kaloryferami na poziomie realno-optymistycznej wartosci 2,5 koszt pradu to 1860 zl (zakladam 100% taniej taryfy). Pompa 9kW nie ogrzejesz swojego domu tylko w taniej (jesli zapotrzebowanie jest faktycznie takie).

Czyli powinienem liczyć średnio 2,5kPLN rocznie przy 9kW pompie i okresowym dogrzewaniu kominkiem? Realne?
Czy raczej w ogóle nie myśleć o pompie 9kW?


Zauważ, że on ma klimakonwektory, a to chyba coś innego niż kaloryfery.

Fakt. Jedyny mały plusik, że można je dołożyć w II etapie inwestycji...?



Druga sprawa to połówka bliźniaka, czyli jedna ściana wspólna z sąsiadem chyba znacznie zmniejsza straty ciepła. Poza tym przy prądzie czy pompie zakłada grzanie w taniej taryfie, a Ty w sypialni chcesz mieć chłodno, więc musiałbyś tam grzać w dzień (w drogiej taryfie) albo nie grzać w ogóle?

Od 7.00 do 15.00 tam spokojnie może być 16C. Około 18.00 jak będzie 19C, to zupełnie wystarczy. I tak do 7.00 rano.


Ja generalnie zachęcam do przejścia na pompę ciepła, ale to chyba nie zawsze takie proste.

Jak widać próbuję troszkę na siłę. Ale nie zamierzam zrobić tego bez choćby dobrego przybliżenia. Gdybym budował domu, to inna bajka, ale ja sprawny piec, komin, kotłownię i warunki do przechowywania eko-groszku już mam...

Pyxis
15-03-2014, 11:21
Czyli powinienem liczyć średnio 2,5kPLN rocznie przy 9kW pompie i okresowym dogrzewaniu kominkiem? Realne?
Czy raczej w ogóle nie myśleć o pompie 9kW?


Mysle, ze ta kwota jest o wiele bardziej prawdopodobna niz 1k zl ktore gdzies tu sie przewinelo.
Pompa 9kW po prostu bedzie Ci wchodzila w drogi prad. Jesli sie swiadomie decydujesz na dogrzewanie kominkiem, to taki uklad powinien zadzialac. Policz tez, ze pompa raczej bedzie przygotowywala CWU, a jak grzeje CWU, to nie grzeje CO.

Z drugiej strony jesli dajecie rade przy 16*C, to tego dogrzewania nie bedzie konieczne za wiele. ;)

map78
15-03-2014, 12:17
Na razie tylko rozważam taką możliwość, choć już na 90% jestem przekonany, że jest to inwestycyjna porażka...
Nie przekreśla to zamontowania PC PW, ale trudno mi będzie przekonać rodzinę do suchego chleba z wodą i tylko 5 par nowych butów rocznie, bo mi się marzy trochę nowoczesności... ;)
A może da się taką inwestycję zrobić na raty (nie w sensie kredytu)?


Takiej inwestycji nie możesz traktować tylko i wyłącznie w kategoriach ekonomicznych, bo od razu Ci powiem, że okres zwrotu to granica 15-25lat w zależności od różnych czynników. Moja modernizacja kosztowała ok 40tys. i powiem szczerze, że nie żałuje ani jednej złotóweczki przeznaczonej na ten cel i gdybym miał podjąć taką decyzję jeszcze raz zrobiłbym to bez wahania. Powiem więcej - w początkowych założeniach inwestycyjnych nie brałem pod uwagę żadnych oszczędności - myślałem, że eksploatacyjnie wyjdzie to 1 do 1, więc w sumie jestem pozytywnie zaskoczony, że wychodzi to ponad 2x taniej, choć wytknięto mi iż to wyłącznie z powodu moich słabych umiejętności palacza węglowego;)
jeżeli chodzi o pompę 9kW o której tu często jest mowa, to musisz mieć świadomość, że akurat moja 9kW T-Cap to nie jest taka zwykła 9kW:) i nie można ją do takowej porównywać, bo jakbyś wziął 9-tkę innej firmy, a nawet serii to pewnie byś zamarzł:) Porównując obiektywnie nasze domy to akurat taka 9-tka T-Cap moim zdaniem by się sprawdziła, a znając Twoje preferencje temperaturowe śmiem twierdzić, że pewnie zmieściłbyś się co najmniej 95% w II taryfie w skali roku.
Jeżeli chodzi o etapy inwestycji to jak najbardziej można by to rozłożyć na raty. Zakładając, że finalnie chcesz osiągnąć taki stan jak u mnie to możesz zacząć od zakupu samej pompy. Takiego T-Cap'a możesz nabyć już za 17tys. zł w wersji podstawowej jednofazowej bez chłodzenia. Do tego przeróbka kotłowni z materiałami powinna zawrzeć się w granicy 3-5tys. zł. W kolejnym etapie możesz zakupić zasobnik CWU dedykowany do PCi np taki jak mój to koszt ok 3tys. zł, a następnie sukcesywnie wymieniać kaloryfery na klimakonwektory - w zależności od mocy kosztują od 2000zł do 2800złl za sztukę.

Maciej Loret
15-03-2014, 16:58
Pompa 9kW po prostu bedzie Ci wchodzila w drogi prad. Jesli sie swiadomie decydujesz na dogrzewanie kominkiem, to taki uklad powinien zadzialac. Policz tez, ze pompa raczej bedzie przygotowywala CWU, a jak grzeje CWU, to nie grzeje CO.

Pytanie ile procentowo będzie energii w I taryfie...
Obecnie wystarcza te 8kWh dziennie, przy większym zbiorniku niech będzie 14kWh w II taryfie. Zostaje 5h II taryfy do zagospodarowania. W ostateczności c.w.u. można dogrzewać grzałką w II taryfie?



Z drugiej strony jesli dajecie rade przy 16*C, to tego dogrzewania nie bedzie konieczne za wiele. ;)

"Dajemy radę" - nie oznacza, że tyle może być non-stop. To raczej dolna granica od czasu do czasu.



jeżeli chodzi o pompę 9kW o której tu często jest mowa, to musisz mieć świadomość, że akurat moja 9kW T-Cap to nie jest taka zwykła 9kW:) i nie można ją do takowej porównywać, bo jakbyś wziął 9-tkę innej firmy, a nawet serii to pewnie byś zamarzł:)

Dlatego pisałem w pierwszym poście o Panasonic'u.



Porównując obiektywnie nasze domy to akurat taka 9-tka T-Cap moim zdaniem by się sprawdziła, a znając Twoje preferencje temperaturowe śmiem twierdzić, że pewnie zmieściłbyś się co najmniej 95% w II taryfie w skali roku.

Po poście Pyxisa nie jestem taki pewien. Obecnie c.w.u. to 120l bojler z grzałką 2kW włączaną przez 4h dziennie w II taryfie. Zbiornik jest troszkę za mały, lepszy byłby 200l. Ale wówczas albo większe wykorzystanie II taryfy albo mocniejsza grzałka.


Jeżeli chodzi o etapy inwestycji to jak najbardziej można by to rozłożyć na raty. Zakładając, że finalnie chcesz osiągnąć taki stan jak u mnie to możesz zacząć od zakupu samej pompy. Takiego T-Cap'a możesz nabyć już za 17tys. zł w wersji podstawowej jednofazowej bez chłodzenia. Do tego przeróbka kotłowni z materiałami powinna zawrzeć się w granicy 3-5tys. zł. W kolejnym etapie możesz zakupić zasobnik CWU dedykowany do PCi np taki jak mój to koszt ok 3tys. zł, a następnie sukcesywnie wymieniać kaloryfery na klimakonwektory - w zależności od mocy kosztują od 2000zł do 2800złl za sztukę.

I to chyba jest jakiś plan. Na jakich producentów klimakonwektorów patrzeć?
Popatrzę na te Panasonici' i jeszcze Was popytam...
Jaka jest różnica pomiędzy 1- i 3-fazowym? Wyższe sprawności i moce przy niższych temperaturach przy 9kW? Przy 12kW nie widzę różnic pomiędzy 1- i 3-fazowymi....

Greengaz
15-03-2014, 18:31
Jeśli czekasz na gaz ziemny, to czy nie prościej przejść na propan.
W instalacji wewnętrznej nic nie musisz zmieniać, kocioł ten sam, instalację zewnętrzną wykonać od razu na propan i gaz ziemny, co by później mieć na gotowo i ponownie nie kopać. Zbiornik po podłączeniu do rury sprzedać i odzyskać część kosztów instalacji zbiornikowej.
Przy Twoim zapotrzebowaniu ok. 17 000 kWh potrzeba ok. 2 500 litrów propanu, czyli praktycznie jedno tankowanie.
Koszt 1 kWh zbliżony lub taki sam co z gazu ziemnego.

map78
15-03-2014, 18:43
Jaka jest różnica pomiędzy 1- i 3-fazowym? Wyższe sprawności i moce przy niższych temperaturach przy 9kW? Przy 12kW nie widzę różnic pomiędzy 1- i 3-fazowymi....

Na to pytanie nikt jeszcze nie udzielił sensownej odpowiedzi:D Na pewno ceną i to znacznie. Parametry i cha-ki pracy mają takie same. Przy 1-fazowej trzeba mieć zabezpieczenie chyba 25A, a przy 3-fazowej 16A. W 3-fazowej montowali też lepsze pompy obiegowe. To tyle co ja wiem:) Pozdrawiam

willbi
16-05-2014, 03:51
Witam,

mialem podobny dylemat:piec na ekogroszek 25 kw - sezon srednio wychodzil ok. 3k do 3,5k. W tej chwili mam PC 13 kW (tak wyszlo z OZC) i po pierwszym sezonie tez 3,5k.Wprawdzie w podziemiu byl remont przez cala zime i ostre wietrzenie. Jednak juz oboje nie pracujemy przy piecu, nie musimy sie kapac po kazdej obsludze, walczyc z popiolem i kurzo-syfem, no i mozna w koncu wyjechac w zimie na dluzej:lol2:
W mojej gminie uwazaja ze wegiel (ekogroszek) jest szkodliwy ale daja tylko do 3k- tyle ile kosztuja paiery do odwiertow.
Mialbym jeszcze raz wydac te srodki to nie wahalbym sie.

Pozdrawiam
Wiesiek

fachman19
16-05-2014, 04:28
:(
Na to pytanie nikt jeszcze nie udzielił sensownej odpowiedzi:D Na pewno ceną i to znacznie. Parametry i cha-ki pracy mają takie same. Przy 1-fazowej trzeba mieć zabezpieczenie chyba 25A, a przy 3-fazowej 16A. W 3-fazowej montowali też lepsze pompy obiegowe. To tyle co ja wiem:) Pozdrawiam

a jaka może być sensowna odpowiedź?
nie wystarczy tak jaką dałeś?

map78
16-05-2014, 08:56
:(

a jaka może być sensowna odpowiedź?
nie wystarczy tak jaką dałeś?

Gdyby różnica w cenie pomiędzy 1-fazową, a 3-fazową wynosiła 1-2tys. zł to odpowiedź jak najbardziej sensowna, ale przy Panasie T-Cap jest to rząd wielkości około 5tys. i do przy pompach, które maja dokładnie takie same osiągi. Stąd moje wątpliwości, choć ja i tak wybrałem 3-fazową.

willbi
18-05-2014, 00:42
:) a na forum tylu zadowolonych uzytkownikow z bezobsugowymi piecami... ;)

jest sie z czego cieszyc:lol2: Nawet kominek poszedl w odstawke, wiec drewno lezakukowac bedzie 3 sezon:yes:

fachman19
18-05-2014, 04:08
Gdyby różnica w cenie pomiędzy 1-fazową, a 3-fazową wynosiła 1-2tys. zł to odpowiedź jak najbardziej sensowna, ale przy Panasie T-Cap jest to rząd wielkości około 5tys. i do przy pompach, które maja dokładnie takie same osiągi. Stąd moje wątpliwości, choć ja i tak wybrałem 3-fazową.
Różnica jest w budynku i jego wyposażeniu.Zależy od przydziału mocy.
Mocne obciążenie 1 fazy .może spowodować ,że nie podłączysz kuchenki lub pompy hydroforowej.

to cała różnica

Pyxis
18-05-2014, 09:15
Różnica jest w budynku i jego wyposażeniu.Zależy od przydziału mocy.
Mocne obciążenie 1 fazy .może spowodować ,że nie podłączysz kuchenki lub pompy hydroforowej.

to cała różnica

Silnik 3f maja chyba tez nieco wieksza sprawnosc.

Maciej Loret
03-07-2019, 08:57
Witam,

zrobię małe wykopaliska... ;)

decyzja co do konwersji z ekogroszku na pompę ciepła niemal zapadła. Co prawda trochę uzależniam to "Czystego powietrza" ale może uda się i bez tego.
Zaczynam zbierać oferty na pompę około 9kW + klimakonwektory ze średniej lub wyższej półki.
Kilka problemów na początek:
1. nie mogę znaleźć porządnego instalatora z kujawsko-pomorskiego pomp Samsunga (na razie mam lub będę mieć wstępne oferty z LG, Hewalexa i Panasonica i Daikina) - wspomoże lub odradzi ktoś kto montował?
2. ile powinien kosztować montaż klimakonwektora od sztuki (obecnie w tych miejscach są zrobione wyjścia z podłogi lub wiszą grzejniki typu V22) ? Jakie i gdzie w dobrej cenie można kupić klimakonwektory?
3. czy w którejś z pomp będzie problem w systemie sterowania jaki obecnie stosuję przy ekogroszku - ciepła woda po trójniku idzie na parter z podłogówką i piętro z grzejnikami (docelowo klimakonwektorami). Podłogówka ma pięć pętli i każdą z nich steruję ręcznie (kilka razy do roku przymykam bądź otwieram), na grzejnikach są zawory termostatyczne i robię to samo co na podłogówce.Dlaczego? Część pomieszczeń jest rzadziej używana - bądź wymaga ogrzewania gdy temp. na zewnątrz spada poniżej zera a nawet takie gdzie uruchamiam tylko na początek sezonu, żeby odpowietrzyć instalację Nie bardzo chcę sterować w zależności od temp. zewn. ale może się mylę?
4. czy jeśli zamontuję klimakonwektory na piętrze zamiast grzejników, to zbędne jest robienie drugiej strefy grzewczej (z sprzęgłem, dodatkowym sterowaniem, pompami, itd.)?

Na razie tyle, pewnie jeszcze mi się coś przypomni...

vr5
05-07-2019, 18:43
Silnik 3f maja chyba tez nieco wieksza sprawnosc.

Pytanie o pompę na 1-fazę, lub 3-fazową wprawdzie padło 5 lat temu, ale że nie było precyzyjnej odpowiedzi o co chodzi powiem tak:
Mój sąsiad i syn mają pompy Daikin 3-fazowe inwerterowe. One nie mają wcale silników 3-fazowych w sprężarkach. Silniki inwerterowe są na prąd stały. Do wyprostowania prądu "zatrudnione" są 2 fazy. Silniki wentylatorów też nie są 3-fazowe.
Jak pisał @fachman19 - z sieci 3-fazowej pobierany jest mniejszy prąd niż z PC 1-fazowej.

Czemu są droższe o tej samej mocy? Klient kupując droższy produkt powinien mieć przekonanie, że kupuje produkt lepszy.

wihajster
06-07-2019, 09:19
Mój sąsiad i syn mają pompy Daikin 3-fazowe inwerterowe. One nie mają wcale silników 3-fazowych w sprężarkach. Silniki inwerterowe są na prąd stały. Do wyprostowania prądu "zatrudnione" są 2 fazy. Silniki wentylatorów też nie są 3-fazowe.
Mylisz się.
Nieważne jak pompy są zasilane, z jednej, dwóch czy z trzech faz, napięcie zawsze w inwerterach jest prostowane do napięcia stałego w układzie pośredniczącym. I z tego napięcia stałego elektronika wytwarza napięcie przemienne trójfazowe do zasilania sprężarki (czy wentylatorów). O dowolnej częstotliwości, jaką w danej chwili jest potrzebna.

Andrzej5101
06-07-2019, 10:50
Pompa 3-fazowa nie będzie pracować jak braknie np; 1-nej fazy,
a 1-no fazowa będzie grzała.

vr5
06-07-2019, 13:17
@wihajster

Za bardzo uprościłem problem. Chyba zaczynam rozumieć o co tu chodzi, gdyż silniki sprężarek w takich Daikinach są 4-biegunowe, a inne 6-biegunowe - nawet w sprężarkach o tej samej mocy.
Mój znajomy f-gazowiec mówił o sterowaniu i zmiennym taktowaniu obrotami sprężarki przez mikroprocesor płyty sterującej.
Samokrytycznie wyznam - słyszałem, że gdzieś dzwoni, ale .....

Maciej Loret
08-07-2019, 16:29
Witam,

abstrahując na razie od sposobu zasilania PC, czy ktoś pomoże w rozwianiu moich wątpliwości z postu datowanego na 3.07?

plamiak
08-07-2019, 18:31
Witam,

abstrahując na razie od sposobu zasilania PC, czy ktoś pomoże w rozwianiu moich wątpliwości z postu datowanego na 3.07?

Napiszę Ci jak ja to widzę - choć wyrocznią nie jestem - ale skoro fachowcy milczą...
Nie bardzo mogę sobie wyobrazić jak Ty zamykasz i otwierasz te klika pętli parę razy do roku... Najczęściej zakłada się że jeśli do tej pory były kaloryfery i podłogówka, to wymieniając je na klimakonwektory (które są de facto grzejnikami niskotemperaturowymi) zasila się je tą samą temperaturą wody co podłogówka. Odpada układ mieszający, choć w Twoim konkretnym przypadku trudno przewidzieć jak ostatecznie będą grzały te klimakonwektory. Chyba najlepiej będzie przy pomocy automatyki pogodowej puszczać taką temperaturę aby osiągnąć komfort cieplny w pomieszczeniach grzanych klimakonwektorami. Ta sama woda - stale - będzie szła na podłogówki, tylko trzeba będzie wyregulować przepływy aby uniknąć przegrzewania pomieszczeń...

Maciej Loret
08-07-2019, 19:36
Nie bardzo mogę sobie wyobrazić jak Ty zamykasz i otwierasz te klika pętli parę razy do roku...

Nie jest to mocno skomplikowane. Podchodzę, odkręcam/zakręcam i odchodzę.



Chyba najlepiej będzie przy pomocy automatyki pogodowej puszczać taką temperaturę aby osiągnąć komfort cieplny w pomieszczeniach grzanych klimakonwektorami. Ta sama woda - stale - będzie szła na podłogówki, tylko trzeba będzie wyregulować przepływy aby uniknąć przegrzewania pomieszczeń...

Oczywiście mieszania chciałbym uniknąć (jeśli to w niczym nie przeszkadza) i identyczna temp. wody (minus straty) będzie w szła na wszystkie odbiory. Nie jest em tylko przekonany do sterowania pogodówką. Wolałbym (chyba, że są jakieś inne powody) sterować "po swojemu". Tym bardziej, że części pomieszczeń jesienią i wiosną nie ogrzewam zupełnie a hallu na dole nigdy (za wyjątkiem odpowietrzenia przy rozpoczęciu sezonu).
Pytanie tylko czy taki sposób ogrzewania nie spowoduje (poza wysokim sezonem) bardzo małej ilości wody w układzie, którą trzeba nagrzać (bufor, taktowanie, itd.)?

A co z pozostałymi punktami?

Andrzej5101
09-07-2019, 04:45
Pytanie tylko czy taki sposób ogrzewania nie spowoduje (poza wysokim sezonem)
bardzo małej ilości wody w układzie, którą trzeba nagrzać (bufor, taktowanie, itd.)?
1/ Moc pompy dobierasz do pełnego obciążenia cieplnego budynku
.....dla Tz= - 20 C,
2/ Przy Tz= 0 C moc cieplna budynku wynosi 50 % mocy maksymalnej,
3/ Jeżeli Ty, pozamykasz szereg odbiorników, to pompa będzie taktować,
4/ Poczytaj temat; https://forum.muratordom.pl/showthread.php?352987-POMPA-CIEP%C5%81A-i-grzejniki-zu%C5%BCycie-energii

Maciej Loret
09-07-2019, 07:50
3/ Jeżeli Ty, pozamykasz szereg odbiorników, to pompa będzie taktować,
4/ Poczytaj temat; https://forum.muratordom.pl/showthread.php?352987-POMPA-CIEP%C5%81A-i-grzejniki-zu%C5%BCycie-energii

Czyli bufor w moim wypadku nie będzie potrzebny być może choć zapłacę za to koniecznością ciągłego grzania w warunkach niskiego zapotrzebowania na ciepło (otwarciem wszystkich pętli). Wciąż jednak chciałbym zrezygnować ze sterowania automatycznego względem temp. zewn. a sterować temp. wody. Ma to sens?

Co z pozostałymi tematami?

Drogba
09-07-2019, 08:21
[QUOTE=Maciej Loret;7831166]Witam,

zrobię małe wykopaliska... ;)

decyzja co do konwersji z ekogroszku na pompę ciepła niemal zapadła. Co prawda trochę uzależniam to "Czystego powietrza" ale może uda się i bez tego.
Zaczynam zbierać oferty na pompę około 9kW + klimakonwektory ze średniej lub wyższej półki.
Kilka problemów na początek:
1. nie mogę znaleźć porządnego instalatora z kujawsko-pomorskiego pomp Samsunga (na razie mam lub będę mieć wstępne oferty z LG, Hewalexa i Panasonica i Daikina) - wspomoże lub odradzi ktoś kto montował?

U mnie był montaż panasonica zamiast ekogroszku rok temu (lipiec) mieszkam pod Toruniem. Z mojego instalatora jestem zadowolony. Jak będziesz chciał napisz na priv. Może montuje w okolicach Bydgoszczy. Z której strony Bydgoszczy mieszkasz?

Andrzej5101
09-07-2019, 08:36
Czyli bufor w moim wypadku nie będzie potrzebny być może, choć zapłacę za to
koniecznością ciągłego grzania w warunkach niskiego zapotrzebowania na ciepło (otwarciem wszystkich pętli).
Ma to sens?
Co z pozostałymi tematami?
Jakie masz OZC czyli;
- moc cieplna budynku w kW,
- zapotrzebowanie ciepła przez budynek w kWh/rok,
- jaką moc cieplną ma parter a jaką piętro?
- ile wody będzie w podłogówce a ile w klimakonwektorach?
W typowej podłogówce jest 200 l do 300 l wody;
Jak będzie mała ilość tzw;zładu wodnego to pompa będzie;
...a/ często się wyłączała i po krótkim postoju ponownie załączała,
....b/ co nie jest korzystne dla trwałości pompy i jej efektywności - niski COP,
....c/ korzystnie jest jak pompa pracuje cały czas z małą mocą i się nie wyłącza; "analogia z jazdą autem"
....d/ grzejniki nie mają zdolności akumulacyjnej ciepła tak jak podłogowka,
Poczytaj zalecany temat oraz tematy z mojej stopki

Maciej Loret
09-07-2019, 10:14
U mnie był montaż panasonica zamiast ekogroszku rok temu (lipiec) mieszkam pod Toruniem. Z mojego instalatora jestem zadowolony. Jak będziesz chciał napisz na priv. Może montuje w okolicach Bydgoszczy. Z której strony Bydgoszczy mieszkasz?

Cześć, napisałem PW.


Jakie masz OZC czyli;
- moc cieplna budynku w kW,
- zapotrzebowanie ciepła przez budynek w kWh/rok,



OZC nie ma i raczej nie będzie.
Ilość wody podłogówce nieznana, w klimakonwektorach praktycznie nieistotna (na parterze 1,5l na piętrze 3,5l - oszacowane na podstawie danych Purmo Vido)...
Ubiegłej jesieni zrobiłem taki szacunek:
"Można zaryzykować 27MJ*2200kg/3,6MJ/MWh = 16500kWh. Do tego drewno 3/4 suche liściaste +1/4 suche iglaste, powiedzmy 1800kWh/mp = 1800kWh.
Jakie przyjąć sprawności? 60% jest realne? Jeśli tak, to 17,25+1,8= 19,05MWh *0,6 = 11,4MWh.
Koszt ekogroszku 950zł/tona, co daje 930x2,3t = 2140zł i drewno 1mp = 200PLN
Do tego c.w.u około 800zł,
Manipulując kalorycznością ekogroszku oraz sprawnością kotła, można dostać mocno różne wyniki... "

Andrzej5101
09-07-2019, 10:25
OZC nie ma i raczej nie będzie.
Ubiegłej jesieni zrobiłem taki szacunek
Szacunek Twój jest tyle samo warty co szacunki tzw; " dobrej zmiany"

Maciej Loret
09-07-2019, 11:06
Szacunek Twój jest tyle samo warty co szacunki tzw; " dobrej zmiany"

Podobnie jak Twoje odpowiedzi na moje wątpliwości/pytania (gdzieś pytałem o dobór mocy pompy?)?

Andrzej5101
09-07-2019, 11:20
Podobnie jak Twoje odpowiedzi na moje wątpliwości/pytania
Jak nie będziesz miał twardych danych na temat budynku, to wszelkie szacunki będą niewiele warte.

Maciej Loret
09-07-2019, 13:20
Jak nie będziesz miał twardych danych na temat budynku, to wszelkie szacunki będą niewiele warte.

Czasem nie ma i nie będzie twardszych danych. Skończmy dyskusję na ten temat, proszę raczej o podpowiedzi na tematy, które mnie nurtują...

mpalys
09-07-2019, 20:37
Cześć, napisałem PW.





"Można zaryzykować 27MJ*2200kg/3,6MJ/MWh = 16500kWh. Do tego drewno 3/4 suche liściaste +1/4 suche iglaste, powiedzmy 1800kWh/mp = 1800kWh.
Jakie przyjąć sprawności? 60% jest realne? Jeśli tak, to 17,25+1,8= 19,05MWh *0,6 = 11,4MWh.
Koszt ekogroszku 950zł/tona, co daje 930x2,3t = 2140zł i drewno 1mp = 200PLN
Do tego c.w.u około 800zł,
"
trochę mieszasz zapotrzebowanie w kWh z zapotrzebowaniem w PLN
na swoim przykładzie mogę powiedzieć że ze spalenia ekogroszku w ilości 2,5t wyszło mi na liczniku ciepła ok 12,5 MWh
Piec samoróbka więc sprawność nie wiem jaka była. co ciekawe zgodziło mi się to mniej więcej na jednym z kalkulatorów producentów pomp ciepła
Duży wpływ jednak na spalanie ma czystość pieca i ustawienie sterownika - tu rozjazd licznik pokazywał nawet 15%. Ja się przykładałem :)
Wg mnie na podstawie historycznego zużycia spokojnie można określić zapotrzebowanie budynku, ale nigdy nie opierał bym się na obserwacji z jednego roku.

vr5
11-07-2019, 08:09
Duży wpływ jednak na spalanie ma czystość pieca i ustawienie sterownika - tu rozjazd licznik pokazywał nawet 15%. Ja się przykładałem :)


Przez prawie 10 lat miałem Logano S111. Na wylocie spalin miałem termometr. Średnio, co dwa tygodnie czyściłem piec, co powodowało, że temperatura spalin po wyczyszczeniu spadała dość znacznie. Oczywiście przekładało to się na wzrost sprawności pieca.

Ale nie da się porównać wygody z eksploatacji PC w stosunku do nawet najlepszego "kopciucha"

terrazo
24-07-2019, 11:27
Witam serdecznie wszystkich mam takie pytanie...
Aktualnie zużywam ok. 4 ton ekogroszku 24-26MJ
Czy moje wyliczenia są poprawne?? Założyłem sprawność kotła na poziomie 65% mam Buderus Logano G221 Automatic i dostaje tylko przy nim frustracji... Już pominę że non stop dym mam w zasobniku jak go otworze by nasypać węgla. Macherów było od liku i żaden nie pomógł... Nieważne sąsiad zachęcił mnie do pompy ciepła i chciałbym sobie czysto statystycznie obliczyć zużycie kWh ;)
COP na poziomie 3,5 wszędzie mam podłogówkę na parterze i piętrze. Jedynie w 2 łazienkach mam grzejnik ale tylko w 1 włączony i to na 3 bo bardziej nie potrzeba. Jeszcze w garażu mam grzejnik ale tak samo na 3 ustawiony na termostacie. Wszystko to ok. 220m2 powierzchni do grzania.
Przyjmuję z kg ekogroszku 7kWh.
Czy moje założenia są słuszne ??
Reszta jak na screenie
https://images2.imgbox.com/da/8d/mLAK2BEa_o.png (http://imgbox.com/mLAK2BEa)

Andrzej5101
24-07-2019, 12:05
Aktualnie zużywam ok. 4 ton eko-groszku 24-26 MJ
sprawność kotła na poziomie 65%
COP na poziomie 3,5 - wszędzie mam podłogówkę na parterze i piętrze.
ok. 220 m2 powierzchni do grzania.
Przyjmuję z kg eko-groszku 7 kWh,
1 kWh = 0,55 zł ,
Czy moje założenia są słuszne ??
Jeżeli założysz licznik 2-taryfowy to ;
- cena 1 kWh = 0,40 zł
- 5200 x 0,40 = 2080 zł
Przeciętnie, przyjmuje się oszczędności rzędu ok; 40 do 50 %

terrazo
24-07-2019, 12:33
Ok czyli rozumiem że moje założenia jak najbardziej są dobre.
2 taryfowy licznik chodzi pewnie o taryfę g12?? czy g12w??
Bo dla obrazy całej sytuacji powiem tak mam instalacje PV 5,1kW na dachu dodatkowo.
Za to półrocze wychodzi u mnie tak (dopiero od miesiąca chodzi mi na pełnym gazie bo herbatniki zapomnieli mi podpiąć 4 paneli po 300W):
https://images2.imgbox.com/7e/41/53KBqrSx_o.png (http://imgbox.com/53KBqrSx)

Co do taryfy to tak by mi się to teraz rozkładało grzałka 3kW mam teraz i nono stop grzeje mi nie używam nawet w zimie pieca do grzania CWU ;)

https://images2.imgbox.com/3d/49/LJVZBYCK_o.png (http://imgbox.com/LJVZBYCK)

https://images2.imgbox.com/04/12/yFmF5OkQ_o.png (http://imgbox.com/yFmF5OkQ)

https://images2.imgbox.com/8a/02/rtVvTmFC_o.png (http://imgbox.com/rtVvTmFC)

https://images2.imgbox.com/6a/0d/SzPwqwJQ_o.png (http://imgbox.com/SzPwqwJQ)

To może G13 nawet miałoby sens ;)


EDIT:
_________


Policzyłem sobie dla własnego ZE i jego cennika z wszystkimi obciążeniami prócz opłat miesięcznych i wygląd to tak na dzisiaj:
G11 1 734,23 zł
G12 1 659,41 zł
G12w 1 361,44 zł
G13 1 330,34 zł

Także taryfę chyba od razu zmienię dzisiaj i trzeba finalizować zakup PC ;)

Andrzej5101
25-07-2019, 08:02
Policzyłem sobie dla własnego ZE i jego cennika z wszystkimi obciążeniami prócz opłat miesięcznych i wygląd to tak na dzisiaj:
G11 ....1 734,23 zł
G12 ....1 659,41 zł
G12w 1 361,44 zł
G13 ....1 330,34 zł

Także taryfę chyba od razu zmienię dzisiaj i trzeba finalizować zakup PC ;)

Warto znać moc potrzebnej PC aby wiedzieć ;
- jaką moc w kW ma mieć Twoja instalacja elektryczna budynku.

terrazo
25-07-2019, 11:39
No własnie miałem oto miałem zapytać jak dobrać PC na podstawie aktualnego zużycia ;) Na pewno skorzystam i zapłacę żeby ktoś zrobił mi dokładne wyliczenia i projekt....
Ale teraz chciałbym orientacyjnie zobaczyć co i jak...
Dom mam zbudowany w kermazytobetonie + styropian dałem 20cm a w projekcie chyba był 10cm... ale to nie ważne...
Powierzchnia użytkowa: 220 m²
Jak się oblicza mniej więcej dobór mocy PC na podstawie zużycia mówimy o PC powietrznej nie gruntowej.
Instalacja elektryczna była przewymiarowana u mnie w Tauronie chyba to był zakres 14kW-20kW o ile dobrze pamiętam.a na umowie wpisałem własnie tą dolną wartość... bo płaciło się za 14kW a można do 20kW spokojnie pobierać o ile pamiętam taka głupota była bez konsekwencji żadnych ;)
A jak patrze na statystyki to przez dzień to ja mam może max 1kWh jak słońca nie ma... A w nocy max. do 2.5kWh zużycie dochodzi bo akurat grzałka w bojlerze się załącza... po kąpieli bo dopiero składam sobie zestaw do sterowania grzaniem... tak by grzał wodę mi w południe z paneli PV.

Andrzej5101
25-07-2019, 12:34
Instalacja elektryczna była przewymiarowana u mnie w Tauronie, chyba to był zakres 14 kW-20 kW
Na umowie wpisałem własnie tą dolną wartość... bo płaciło się za 14 kW a można do 20 kW spokojnie pobierać
o ile pamiętam taka głupota była bez konsekwencji żadnych ;)
To wygląda jak w Rosji ;
- instalacje masz 3-fazową,
- zobacz jakie bezpieczniki masz przed licznikiem,
- do obliczeń profesjonalnych ;asolt ;https://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page54

vr5
25-07-2019, 18:22
Ale teraz chciałbym orientacyjnie zobaczyć co i jak...
Dom mam zbudowany w kermazytobetonie + styropian dałem 20cm a w projekcie chyba był 10cm... ale to nie ważne...
Powierzchnia użytkowa: 220 m²
Jak się oblicza mniej więcej dobór mocy PC na podstawie zużycia mówimy o PC powietrznej nie gruntowej.
Instalacja elektryczna była przewymiarowana u mnie w Tauronie chyba to był zakres 14kW-20kW
A jak patrze na statystyki to przez dzień to ja mam może max 1kWh jak słońca nie ma... A w nocy max. do 2.5kWh zużycie dochodzi bo akurat grzałka w bojlerze się załącza... po kąpieli bo dopiero składam sobie zestaw do sterowania grzaniem... tak by grzał wodę mi w południe z paneli PV.

Orientacyjnie, to PC to 8 - 12 kW, a dokładnie wyjdzie z obliczeń.

Mając PC to na grzanie w lecie zużyjesz około 1 kWh/dobę, gdyż w lecie jej sprawność jest wysoka.
Wodę grzeję dopiero od kilku dni PC i prądu wychodzi 4 razy mniej w stosunku do grzałki, a pompa nie jest najnowszej generacji A+++.

Co do instalacji elektrycznej - bez obaw, wydoli. Dla PC to tylko w zimie i to w mrozy mogą być potrzebne do wspomagania grzałki.

W Tauronie dla posiadaczy taryfy z serii G12 PV rozliczają metodą proporcjonalną (proporcje ze stosunku zużycia w taryfie dziennej do nocnej).
Nie ma żadnego problemu, gdy zużycie jest prawie takie samo, jak produkcja prądu. Gorzej mają ci, gdzie sporo brakuje własnej energii.

Podobno najmniej tracą ci, którzy rozliczają co miesiąc (informacja z pierwszej ręki). Nie potwierdzam i nie zaprzeczam - mam dużą produkcję z PV.

terrazo
26-07-2019, 10:32
Teraz to już mam mętlik w głowie im dalej w las tym więcej drzew i zagajników :D
Możecie mi kogoś polecić z rejonu śląska mieszkam w Mikołowie kto by mi wykonał OZC ?? I mniej więcej ile takie coś kosztuje... ??
Wolę kogoś poleconego żeby nie trafić na jakiegoś Janusza biznesu ;)

vr5
26-07-2019, 16:55
@terrazo

Ja nie mam takich kontaktów. Ale chcę cię uczulić na pompy z Chin - wiele z nich ma przez producentów i sprzedawców podawaną moc dla temperatury 20 st.C (np .New Energy) . Taka pompa ma w praktyce moc o połowę mniejszą.

terrazo
31-07-2019, 16:37
...

Podobno najmniej tracą ci, którzy rozliczają co miesiąc (informacja z pierwszej ręki). Nie potwierdzam i nie zaprzeczam - mam dużą produkcję z PV.

Hm... A z czego do wynika, że lepiej co miesiąc zamiast raz w roku???

Co do pomp to jak będę mieć dotacje to nibe chce. Jak bez to albo LG Therma V albo Panasonic innych nie biorę pod uwagę;) Także żadnego chińczyka nie chce... ;)

vr5
31-07-2019, 18:28
Hm... A z czego do wynika, że lepiej co miesiąc zamiast raz w roku???

Co do pomp to jak będę mieć dotacje to nibe chce. Jak bez to albo LG Therma V albo Panasonic innych nie biorę pod uwagę;) Także żadnego chińczyka nie chce... ;)

Jak napisałem - podobno co miesiąc najlepiej rozliczać w taryfach z serii G12. To jest informacja od pracownika ZE, sądzę, że wyszła z działu analitycznego.
Ja mam pełne pokrycie w produkcji (być może coś im ekstra "skapnie" jeśli nie wykorzystam całej energii wprowadzonej do sieci w ciągu 365 dni).
Z tego samego źródła jest informacja, że ZE zyskuje na "proporcji" więcej przy rozliczaniu co 6 miesięcy w terminach 30 czerwiec i 31 grudzień, a nie np 31 marzec i 30 wrzesień.
Co do rozliczeń 6 miesięcznych to chyba się zgadza. Zrobiłem symulację większego zużycia od oddania - coś można by było zyskać (mniej stracić). Nie mam "twardych dowodów" - dałem sobie spokój. Niech sprawdzą sobie ci, którzy mają małą produkcję z PV i odczuwalne straty.

Co do zasady rozliczenie "proporcjonalne" stosuje się przy przeliczeniu zużycia, gdy nawali licznik. Jest to zużycie zawsze szacunkowe, a więc przybliżone.
Dla sprawnego licznika - nieprawdziwe. Stąd pracownicy ZE mają obawy, czy jest to zgodne z prawem.
Nie wiem, czy znasz temat rozliczeń instalacji 3- fazowych (bilansowanie międzyfazowe). Szereg sprzedawców rozlicza nieprawidłowo. Proceder trwa już od 3 lat i nic!

terrazo
31-07-2019, 20:18
Tak znam temat bilansowania bo sam to wykryłem potem znalazłem temat na elektrodzie niby niewiele ale w ciągu dnia 2kW-5kW spokojnie u mnie przycinają. I walka z wiatrakami.

Co do miesięcznego rozliczenia dzisiaj samo wyszło dostałem wezwanie do zapłaty bo zaprognozowali gdzie za pół roku mam nadprodukcje rozliczam się w grudniu zawsze. I herbatniki chcieli zebym ta fakture prognozowaną zapłacił. Więc jako że Pani była niereformowalna nie da się i już... poprosiłem o zmianę rozliczania na miesięczne i nastąpiła zmiana frontu o 360stopni że to ona nie decyduje że lepiej żebym został przy rocznym rozliczaniu etc... Postawiłem na swoim wysłałem załączniki i mam ich w nosie. Kazałem zapisać to co sama stwierdziła że wg wskazań licznika to zakład jest mi winny.
Także skończyłem się z nimi cackać teraz ja im wyśle pomaganie zapłaty i wystawie fakturę prognozowaną :rotfl:

Konsultant marki Buderus
01-08-2019, 13:31
Witam,

Jeżeli zastanawia się Pan nad wyborem powietrznej pompy ciepła, zachęcam sprawdzić ofertę marki Buderus. Nasze powietrzne pompy ciepła z rodziny Logatherm, cechują się najwyższą jakością wykonania, co przekłada się na wysoką sprawność oraz żywotność urządzenia. Marka Buderus posiada również fachowy serwis. Wybór pompy ciepła jest to inwestycja na długie lata, w związku z czym dostępność części zamiennych oraz fachowy serwis jest bardzo ważnym aspektem.
W celu doboru oraz wyceny powietrznej pompy ciepła Logatherm zachęcam skontaktować się bezpośrednio z jednym z naszych Autoryzowanych Instalatorów. Instalator pomoże Panu również ze zmianą instalacji grzewczej. Kontakt do instalatora można w prosty sposób znaleźć za pomocą wyszukiwarki, która znajduje się na stronie internetowej www.buderus.pl. Po wpisaniu Pana adresu pojawi się lista wszystkich Instalatorów prowadzących działaność w okolicy. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (BOK) tel. 801 777 801. lub też formularz kontaktowy: http://www.buderus.pl/kontakty/formularz-kontaktowy.html
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant Buderus

toommm
01-08-2019, 14:11
Nie ma szans zejść do 1000 zł na sezon. Płacisz za groszek 3000 zł. Albo źle obsługujesz piec, albo Twój dom tyle połyka. Koszt energii z pompy ciepła jest porównywalny z ekogroszkiem. Nie masz 100% podłogówki, więc może być ten koszt wyższy. Użytkownicy forum z domami o podobnej powierzchni mają jednak domy znacznie lepiej izolowane.

A co to za nowa teoria ??

na podliczniku mam 6600 kwh od października 2018 ... czyżbym do tej pory mógł tylko spalić około 600 kg ekogrochu gdybym miał ? - nie sądze !

terrazo
03-08-2019, 14:27
Witam, ...


Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant Buderus


Powiem tak mam wasz piec na ekogroszek Loghano automatic czy jakoś tak z podajnikiem etc.... który miał być hiper super extra...
I poza tym że ma fajny niebieski kolor nic nie mogę o nim dobrego powiedzieć. 4 ekipy już u mnie były i żadna nie poradziła sobie z dymem w zasobniku.
Zmierzyli, rozkrecali, skręcali i non stop to samo tydzień dobrze tydzień dymi.
Przewody i piec czyszcze co tydzień.
Sąsiad za piec od Henia z garażu dał 5 razy mniej i ma czysto jak na sali operacyjnej.
Także ten tego... znowu może być jak w przypadku pieca na ekogroszek najładniejszy i fajny design ale...
No właśnie postawię na coś sprawdzonego. Bo drugi raz nie popełnie tego błędu i nie będę kupować czegoś z katalogu i na dobry bajer.

A szczytem wszystkiego było gaszenia ognia w zasobniku przez instalatora. Gdzie ciąg był naprawdę komina bardzo dobry i stwierdził że to ja coś źle robię po czym latał z wiaderkami i gasił ogień. Na końcu zaproponował bym kupił inny piec ;)

https://i.ibb.co/WV9PdCj/20190803-153503.jpg (https://ibb.co/1zVdpcj)
upload pic (https://pl.imgbb.com/)


A bym zapomniał jeden stwierdził że za lekko zaciśnięta pokrywa no to jak skręcił jak zaczął w dół ciągnąć zaczep to co urwał także to co na zdjęciu sam to sobie naprawiłem.

vr5
03-08-2019, 15:17
@terrazo

Ten piec Buderusa pewnie jest przewymiarowany, a i węgiel sprzedają coraz gorszy.
Dużo zależy od sterownika pieca.

Dobrze, że mój kopciuch poszedł na złom...
U mnie 5 lat temu pojawił się problem ze znoszeniem węgla do piwnicy po chorobie. Wróciłem do formy, ale pamiętam, nie było lekko. No i wszyscy staramy się być ECO!

terrazo
03-08-2019, 15:31
Nie absolutnie nie jest przewymiarowany Logano g221 Automatic. 25kW na ponad 230m2 to nie jest dużo plus c.w.u zresztą to był najmniejszy model.
Ekogroszek sprawdziłem chyba z 15 rodzajow i najgorsze były te najbardziej kaloryczne nie potrafił dać sobie z nim rady i non stop się przegrzewa jak tylko wyłącza ogrzewanie.
Problemem jest że to jest automat... jednak manualny nastaw byłby lepszy...

kryzys
03-08-2019, 16:03
Ja mam sterownik elster expert pid i powiem że rewelka ,wszystko mogę sobie sam ustawić od kaloryczności opału po sterowanie zaworami strefami ,antylegionellami i dzisiątkami innych ustawień i jak widzę te nowe sterowniki w których nic praktycznie nie da się zmienić za ponad 1 tys zł to śmiech mnie ogarnia .

vr5
04-08-2019, 08:24
Ja też miałem sterownik z PID do dolniaka z Buderusa SPR10 chyba od Boleckiego (z Bielska). Do tego Auraton 1111 do okresowego ruszania wajchą oraz dawał wartość temperatury na powrocie.

@terrazo

Nie chciał bym się wymądrzać, ale trochę doświadczenia mam. Wg moich szacunków to jednak masz piec sporo za duży. Stawiał bym na 12-17 kW.

To jest piec, który w sposób ciągły porcjuje dawkę paliwa. Skoro u mnie piec 12 kW zdławiłem przez pomniejszenie komory spalania, a mam 130 m2 do ogrzania to taki 12 kW chyba by u Ciebie wystarczył.

To było kilkanaście lat temu jak jeden z klientów, który zamówił projekt instalacji wodnej w naszej firmie i kupował do swego nowego domu.piec c.o.
Gdy sprzedawca usłyszał jakiej mocy, to wyskoczył dosłownie "z mordą" , że będzie miał zimno i jaki głupi ten projektant.

Im większej mocy jest piec, tym większy zysk ma sprzedawca.

Gdy kupowałem piec gazowy, to wybrałem o najmniejszej mocy minimalnej jaki znalazłem na rynku - od 3 kW.
PC mam 8,5 kW, bo była bardzo tania. W moich warunkach pewnie wystarczyła by z 5 kW.
Jeśli z solidnie wykonanego OZC wyjdzie Ci PC 8-12 kW to będzie potwierdzeniem, że piec masz za duży.

Maciej Loret
04-08-2019, 09:05
Witam,

Panie i Panowie, przenieście, proszę, dyskusje o ekogroszku do odpowiedniego wątku.
Jeśli ktoś chciałby pomóc w tytułowych sprawach, to zapraszam...

vr5
04-08-2019, 11:32
Witam,

Panie i Panowie, przenieście, proszę, dyskusje o ekogroszku do odpowiedniego wątku.
Jeśli ktoś chciałby pomóc w tytułowych sprawach, to zapraszam...

Widzę, że Kolega się zdenerwował, bo nie wszystkie wypowiedzi są po jego myśli.
Odpowiedzi powinny być precyzyjne i tylko precyzyjne, mimo niepełnych danych w pytaniach brak.
Kolega zaczął od sprawy przejścia z ogrzewania ekogroszkiem na ogrzewanie przy pomocy PC.
Widzę, że inni mający bardzo podobne problemy, pragnący przejść na ogrzewanie PC, ale w domu o innej powierzchni nie powinni zaśmiecać wątku.

Bardzo przepraszam, ale nie chciałem Kolegi zirytować. Co złe, to nie ja.
Jeszcze raz przepraszam - wyłączam się z dyskusji.