PDA

Zobacz pełną wersję : dolne źródło zalecają PIONOWE ale czy jednak nie lepiej POZIOME ?



Salah
16-03-2014, 13:19
Witam
Mam pytanie a zarazem prośbę w udzieleniu informacji na jakie dolne źródło się zdecydować - PIONOWE czy POZIOME !
Dom mam na etapie projektu ,ale chcę już posiąść informację na co mam się zdecydować.
Oto dane:
- Mam działkę dosyć sporą [ 1 hektar - wcześniej było to pole ]
- Ziemia to glina ze żwirem , dosyć mokro [ w 2013 na wiosnę wykopałem takie małe oczko na głębokość około 1.8m i latem na samym dnie nawet jak były upały to woda się zbierała minimalnie ,ale była.
- dom parterowy z poddaszem [ około 280m ]
Z tego co wyczytałem i co firmy proponują to dolne źródło najbardziej efektywne jest PIONOWE ,ale czy posiadając :
- sporo miejsca
- czas na kopanie wykopów samemu pod POZIOME źródło
- tani dostęp do mini koparki 2.5 T [ kopie ponoć do 2.8m w dół ] –płacę tylko za paliwo i ewentualnie jak cos się popsuje
- chyba dobre warunki glebowe . Zdjęcia robione tydzień temu , lustro woda zaczyna się od około 1.5m od poziomu.
http://i.imgur.com/ouO4onT.jpg
http://imgur.com/ouO4onT,Bl0xaS1#1
http://i.imgur.com/dtqdcTp.jpg

Nie zdecydować się jednak na POZIOME źródło ? na co zwrócić uwagę ? podczas doboru rodzaju ?
DZIĘKUJĘ BARDZO ZA POMOC !!!!

wihajster
16-03-2014, 13:47
Bez wątpienia poziome korzystniej, jak masz miejsce i mokro na tej głębokości.
Jeszcze taniej jak DZ zrobisz sam.
Tylko ta mini koparka to będzie kopała tydzień albo i dłużej. Tego sprzętu nie polecam.

rwxw
16-03-2014, 16:06
Z tego co wyczytałem i co firmy proponują to dolne źródło najbardziej efektywne jest PIONOWE ,ale...
Piszą prawdę, tylko nie dodają że pionowe dolne źródło jest z powodu wysokiej ceny najbardziej efektywne właśnie dla nich, a nie dla późniejszego użytkownika. Patrząc z innej strony pionowe mają lepszą wydajność z 1m bieżącego zakopanej rury, ale w kolektorze poziomym tych metrów zakopujemy o wiele więcej, bo koszt zakopywania jest o wiele niższy. Jadnak należy się zastanowić, czy zależy nam na wydajności z 1m rury, czy wydanej 1kzł ? Jak widać punkt widzenia zależy od punktu patrzenia. Można powiedzieć, że każdy dobrze wykonany kolektor będzie dobrze spełniał swoje zadanie, ważne jest, żeby miał odpowiedni rozmiar. Z powodu wysokich cen odwiertów użytkownicy często wykonują za krótkie odwierty i taki za mały kolektor poziomy będzie bardzo złym rozwiązaniem. Nie słyszałem, żeby kto zrobił za mały poziomy.
Procedura decyzyjna wg. mnie powinna być taka:
1) jakie mam zapotrzebowanie na ciepło, a więc jakiej mocy pompę ciepła potrzebuję ?
2) jakie mam warunki gruntowe ?
3) jak dużo miejsca potrzebuję na kolektor poziomy przy wyliczonym zapotrzebowaniu (1) i warunkach gruntowych (2) ?
4) czy mam miejsce, które mogę przeznaczyć na wyliczony w pkcie 3 kolektor poziomy ? (nie-> wybieram pionowy)
5) ile i jakich potrzebuję odwiertów dla wybranej mocy pc ?
6) ile kosztuje wykonanie poziomego, a ile pionowego o odpowiednim rozmiarze ?
7) wybieram tańszy

Przy tak dobrych warunkach gruntowych jak u Ciebie, nie ma się nad czym zastanawiać.

k***a*z
18-03-2014, 07:58
Witam
Mam pytanie a zarazem prośbę w udzieleniu informacji na jakie dolne źródło się zdecydować - PIONOWE czy POZIOME !
Dom mam na etapie projektu ,ale chcę już posiąść informację na co mam się zdecydować.
Oto dane:
- Mam działkę dosyć sporą [ 1 hektar - wcześniej było to pole ]
- Ziemia to glina ze żwirem , dosyć mokro [ w 2013 na wiosnę wykopałem takie małe oczko na głębokość około 1.8m i latem na samym dnie nawet jak były upały to woda się zbierała minimalnie ,ale była.
- dom parterowy z poddaszem [ około 280m ]
Z tego co wyczytałem i co firmy proponują to dolne źródło najbardziej efektywne jest PIONOWE ,ale czy posiadając :
- sporo miejsca
- czas na kopanie wykopów samemu pod POZIOME źródło
- tani dostęp do mini koparki 2.5 T [ kopie ponoć do 2.8m w dół ] –płacę tylko za paliwo i ewentualnie jak cos się popsuje
- chyba dobre warunki glebowe . Zdjęcia robione tydzień temu , lustro woda zaczyna się od około 1.5m od poziomu.
http://i.imgur.com/ouO4onT.jpg
http://imgur.com/ouO4onT,Bl0xaS1#1
http://i.imgur.com/dtqdcTp.jpg

Nie zdecydować się jednak na POZIOME źródło ? na co zwrócić uwagę ? podczas doboru rodzaju ?
DZIĘKUJĘ BARDZO ZA POMOC !!!!

Zrób poziomy DZ, ja mam 250m2 do grzania czyli podobnie jak u ciebie, moje DZ to prawie 960mb rury "pe 40" na powierzchni tylko 9a .
Robiłem sam, ale koparkę musiałem wynająć.
Mój DZ jest spiralny , u ciebie spokojnie możesz układać rurę normalnie po długości, 5-6 lini po 200mb i będzie "ok".

Pyxis
18-03-2014, 09:50
Nie zdecydować się jednak na POZIOME źródło ? na co zwrócić uwagę ? podczas doboru rodzaju ?
DZIĘKUJĘ BARDZO ZA POMOC !!!!

Przy takich warunkach wodno-glebowych i takiej ilosci miejsca na dzialce, masz wrecz wymarzone warunki pod DZ poziome. Dla mnie wybor jest oczywisty.

Salah
26-03-2014, 09:06
"Tylko ta mini koparka to będzie kopała tydzień albo i dłużej. Tego sprzętu nie polecam. "

może być i tydzień , tylko czy wykop na około 2 m głębokości wystarczy ? bo czytam różne opinie ze 1.5 m przy takiej ziemi i że głębiej ie ma sensu !

k***a*z
26-03-2014, 09:10
"Tylko ta mini koparka to będzie kopała tydzień albo i dłużej. Tego sprzętu nie polecam. "

może być i tydzień , tylko czy wykop na około 2 m głębokości wystarczy ? bo czytam różne opinie ze 1.5 m przy takiej ziemi i że głębiej ie ma sensu !

Zrób próbę i zobacz co tam masz pod ziemią, ja kopałem na jakieś 1.8 - 2.2 m, u mnie po prostu na tym poziomie kończyła się glina z pod nią są kamyczki z których wybija woda jak ze szlaufa strażackiego :-)

artir
30-03-2014, 17:34
Witam,
Podlacze sie do watku. W przyszlym tygodniu planuje ukladanie wymiennika poziomego (niestety ze wzgledu na samowyplywy na moim terenie tylko taki mi pozostal). Dodatkowo co sprzyja poziomemu mam bardzo wysoko wode gruntowa (ok 70cm ponizej poziomu) przy glinie i piasku. Korzystam z programu ENERGEO do obliczenia optymalnych dlugosci. Wiem ze zalecana do poziomego meandrycznego jest rura fi 40mm. Czy ktos wie (z doswiadczenia lub teorii) jaki jest minimalny bezpieczny promien zagiecia takiej rury na meandrze a jaki kolejnej wezszej (32mm)? Przy 40mm program (i teoria) zaleca min 0,8m odstepow, przy fi 32mm min 0,6m. Wg mnie przy takich srednicach ciezko te rury zagiac bezpiecznie aby uzyskac owe 0,8 i 0,6m.
Pozdrawiam

Zigobar
30-03-2014, 19:48
artir
Z tego co wiem, to minimalny promień gięcia rur PE (przy 20*C) wynosi:
Dla PE32 - 650mm
Dla PE40 - 800mm

artir
31-03-2014, 13:53
Zigobar,
no to by sie zgadzalo - bo aby zawrocic rurą (zrobic petle) trzeba ja zagiac na szerokosci odpowiednio: 1,3m i 1,6m. Znalazlem jeszcze cos takiego:
252110
Wynika z tego ze dla rury 40 o grubosci 3mm (SDR 13,6) i temperaturze >0C (raczej jeszcze nizsze temp przyjmowalbym dla pracy na glikolu) promien zgiecia wynosci 2m! czyli zawrocic ja mozna na szerokosci 4m czyli jeszcze gorzej! (folder informacyjny firmy Gamrat).
Czy wyglada na to ze teoria staje sie trudna do osiagniecia przy ukladaniu "idealnie" meandrycznego wymiennika.

rwxw
31-03-2014, 18:34
Wynika z tego ze dla rury 40 o grubosci 3mm (SDR 13,6) i temperaturze >0C (raczej jeszcze nizsze temp przyjmowalbym dla pracy na glikolu) promien zgiecia wynosci 2m! czyli zawrocic ja mozna na szerokosci 4m
To nie jest minimalny promień pracy, tylko gięcia, a więc zrobienia łuku z prostego odcinka rury. Gdy zrobisz taki łuk w temperaturze 20*, rura tak poleży, to się "przyzwyczai" i gdy temperatura spadnie to nic się nie stanie. Zobacz jak są uformowane kręgi podczas transportu. Z drugiej strony to nie jest rysunek techniczny, żeby wszystko musiało być idealnie równo.