PDA

Zobacz pełną wersję : Projekt GWC żwirowy umieszczony w niewykożystanych murach z posadzką



Damszn
16-03-2014, 13:33
Witam,

Posiadam w swoim jeszcze budowanym domu instalacjępod rekuperację, rekuperator znajdzie się w piwnicy. Z racji iż po zmianie projektu domu zostały mi ściany piwnicy wraz z posadzką chciałem to użyć pod GWC żwirowe.

W załączniku zdjęcie jak wygląda to miejsce, wymiary 4m na 3,60m, wyokość może być max 2m(licząc od posadzki do wysokości ziemi). Czy nie będzie następowało nadmierne skraplanie się a woda nie miała by gdzie uciec(posadzka)? Czy Złoże wystarczająco zregenerowało by się? Czy powiedzmy 24m3(lub mniej) żwiru jest wystarczające na mój domek(100m2)?

Jeżeli ktoś może udzielić dodaktowych wzkazówek co do budowy GWC to będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam!

Tomasz Brzęczkowski
16-03-2014, 20:24
Co za reku? Wydajność , spręż?

Damszn
17-03-2014, 20:56
Na tą chwilę jeszcze nie ma rekuperatora, zobaczymy na jaki będą fundusze. Zalecenia mojego instalatora to 300m3/h. Instalacja metodą PE-FLEX

Tomasz Brzęczkowski
18-03-2014, 02:16
Na tą chwilę jeszcze nie ma rekuperatora, zobaczymy na jaki będą fundusze. Zalecenia mojego instalatora to 300m3/h. Instalacja metodą PE-FLEX Taki reku? to po co żwir! Pan zmieni instalatora, kompletnie się na tym nie zna.
Przy 300m3/h to te pomieszczenie jest aż za dużym gwc. A jak Pan założy kanały PE i dosypie żwiru - to będzie 50m3/h.
Pan sprawdzi na centrali - 300m3/h przy ilu Pa ?
Jak Pan tam chce żwir to minimum 700m3/ o dużym sprężu.

Damszn
18-03-2014, 17:48
Instalator nie zna się na GWC żwirowym i ich nie wykonuje dlatego opini szukam tutaj
Oczywiście nie muszę mieć całości na GWC żwirowe ale też nie chcę żeby żwiru było za mało.
Dla rekuperatora 300m3/h ile m3 żwiru może być max? Czy nie byłoby to za mało, tzn. zbyt często nastepowałaby regeneracja złoża?
Na pewnoe nie stać by mnie było na dużo większy rekuperator....

witek_myslowice
19-03-2014, 14:42
W załączniku zdjęcie jak wygląda to miejsce, wymiary 4m na 3,60m, wyokość może być max 2m(licząc od posadzki do wysokości ziemi). Czy nie będzie następowało nadmierne skraplanie się a woda nie miała by gdzie uciec(posadzka)? Czy Złoże wystarczająco zregenerowało by się? Czy powiedzmy 24m3(lub mniej) żwiru jest wystarczające na mój domek(100m2)?
Przy małej działce wokol domu - jest to jedyne rozwiazanie
Taki GWC jest najtanszy w wykonaniu - bez wykopów, wywozu gruntu rodzimego choc moga pojawic sie inne koszty j/n.
A trakcie wilgotnych, deszczowych dni z powietrza które przechodzi przez żwir wytrąca sie nadmiar wilgoci i po żwirze płynie woda płucząc jednocześnie żwir z zanieczyszczeń.
Odpowiadając na pytanie:
Ta woda musi wsiąknąć do gruntu rodzimego. Można w "posadzce" wiercić otwory lub wykonać drenaż w formie pętli dla odprowadzenia wody. Może oba?
Mniej kłopotów stwarza budowa GWC obok budynku.
Budowanie w murach fundamentowych ma pewne ograniczenia:
1. Całe komory w fundamentach wypełnia sie żwirem a wymiar jednego boku komory min.3m
2. Zwiru nie można zagęszczać - może trzeba bedzie pierwszą wylewkę żelbetową zakotwiczyć w wiencu, lub wykonać słupy podtrzymujące strop? Powinien tu wydac ocenę Kierownik budowy lub Projektant domu - jakie jest najlepsze rozwiazanie.
3. Gdzie ma być czerpnia - musi być na ścianie budynku powyżej 2m
4. Efektywność o około 20% mniejsza - przy tej samej objętości żwiru jak w tradycyjnym GWC. Można poprawić zwiekszajac ilość żwiru.
5. Regeneracja temperatury żwiru następuje tylko od strony dna a nie dodatkowo z 4boków jak to jest w GWC zbudowanego obok budynku. Trzeba bedzie zużyć o około 20-30% wiecej zwiru żeby zwiększyć jego pojemność cieplną. Dotyczy to złoża o grubości 2m j/w. Przy najczęściej występujących złożach ok 1m ma to mniejsze znaczenie.
6. Ponad to z górnej części GWC wchodzi rura z czerpni do budynku (wg PN czerpnia ma być wysoka na 2m) - 30-50cm nad terenem działki - czy to bedzie przeszkoda?.
7. Ławę fundamentową trzeba ocieplić styropianem
To tyle - pewnie pojawia sie pytania?

Damszn
19-03-2014, 17:53
Hej Witek
dzięki za odpowiedzi. Tak, jest to najtańsze rowiązanie zwłaszcza że wykop już był...,

Może źle się wyraziłem - to są mury które już nie będą używane gdyby nie GWC to powstałby taras.
1. Pytanie czy jak wypełnie całość czyli max 24m3 czy to nie będzie za dużo, jakiej wydajności musiałby być rekuperator(liczyłem na 300m3/h)? Może lepiej dać dodatkowy wentylator? Mogę też podzielić złoże na 2 częśći - gdy regeneruje się jedno używa się drugiego.
2. Tak jak pisałem, to nie będą używane mury pod budowe.
3. Czerpnia już jest zrobiona powyżej 2m
4. Jeden z 3 murów musi zostać gdyż jest pod taras, pozostałe 2 nie są aż takie wysokie więc jeżeli żwiru był oby dużo na wysokość na pewno miałby styczność z ziemią, w ostateczności mogę 2 murki rozebrać.
5.A czemu nie następuje z pozostałych stron? GWC jest tuż obok budynku...
6.Czerpnia do GWC może być 30-50cm nad terenem działki, wejście do GWC widać też na zdjęciu z prawej strony na rurą kanalizacyjną.
7.Czy to jest potrzebna gdy te mury będą tylko do GWC?
Pozdrawiam

Tomasz Brzęczkowski
19-03-2014, 19:24
Hej Witek
dzięki za odpowiedzi. Tak, jest to najtańsze rowiązanie zwłaszcza że wykop już był...,

Może źle się wyraziłem - to są mury które już nie będą używane gdyby nie GWC to powstałby taras.
1. Pytanie czy jak wypełnie całość czyli max 24m3 czy to nie będzie za dużo, jakiej wydajności musiałby być rekuperator(liczyłem na 300m3/h)? Może lepiej dać dodatkowy wentylator? Mogę też podzielić złoże na 2 częśći - gdy regeneruje się jedno używa się drugiego.
2. Tak jak pisałem, to nie będą używane mury pod budowe.
3. Czerpnia już jest zrobiona powyżej 2m
4. Jeden z 3 murów musi zostać gdyż jest pod taras, pozostałe 2 nie są aż takie wysokie więc jeżeli żwiru był oby dużo na wysokość na pewno miałby styczność z ziemią, w ostateczności mogę 2 murki rozebrać.
5.A czemu nie następuje z pozostałych stron? GWC jest tuż obok budynku...
6.Czerpnia do GWC może być 30-50cm nad terenem działki, wejście do GWC widać też na zdjęciu z prawej strony na rurą kanalizacyjną.
7.Czy to jest potrzebna gdy te mury będą tylko do GWC?
Pozdrawiam Na 24m3 żwiru 2000m3/h do 2500m3/h

witek_myslowice
21-03-2014, 16:53
Hej Witek
1. Pytanie czy jak wypełnie całość czyli max 24m3 czy to nie będzie za dużo, jakiej wydajności musiałby być rekuperator(liczyłem na 300m3/h)? Może lepiej dać dodatkowy wentylator? Mogę też podzielić złoże na 2 częśći - gdy regeneruje się jedno używa się drugiego.
2. Tak jak pisałem, to nie będą używane mury pod budowe.
3. Czerpnia już jest zrobiona powyżej 2m
4. Jeden z 3 murów musi zostać gdyż jest pod taras, pozostałe 2 nie są aż takie wysokie więc jeżeli żwiru był oby dużo na wysokość na pewno miałby styczność z ziemią, w ostateczności mogę 2 murki rozebrać.
5.A czemu nie następuje z pozostałych stron? GWC jest tuż obok budynku...
6.Czerpnia do GWC może być 30-50cm nad terenem działki, wejście do GWC widać też na zdjęciu z prawej strony na rurą kanalizacyjną.
7.Czy to jest potrzebna gdy te mury będą tylko do GWC?
Pozdrawiam

ad.1 Zrób tzw syjamski GWC - bedzie pracował przemiennie 12/12h - praca/regeneracja. Czy za dużo żwiru? Musialbym Ci tu zadawać pytania np Twoje preferencje, czy chcesz mieć pełnowartościowa klimatyzcje, czy tylko wentylacja, czy dom ma 100m2 czy 200m2 powierzchni użytkowej, rodzaj gruntu rodzimego, czy grunt rodzimy (dno GWC) suchy piasek czy mokra glina? Czy mieszkasz w Wrocławiu czy Suwałkach - strefy klimatyczne.
Idz prosze na ta strone www tam jest ankieta z pytaniami o Twoje preferencje, powierzchnie domu itp:
http://taniaklima.pl/?p=p_56&sName=chce-budowac-gwc
Dobiore wydajność GWC
ad.5 Miałem na myśli mury fundamentowe domu które wymagają ocieplenia - dlatego regeneracja od strony dna. Jeżeli Twoje mury nie sa ocieplone to nie dotyczy Ciebie.
ad.6 To jest min. wymagana wysokosc - dużo pisania dlaczego
ad.7 Jest potrzebne min. 2m - dlaczego: jak w pkt. 6

Damszn
23-03-2014, 09:07
1. Oczywiście mogę zrobić tak jak piszesz, przemiennie. W końcu mam miejsce na to już wykopane
Wiem że Reku+GWC nigdy nie będzie pełnowartościową klimą(no może w szczególnych przypadkach), dla mnie jak uzyskam dzięki Reku z GWC 2-5 stopni różnicy to już w zupełności mi wystarczy, dodatkowo ciągła wymiana powietrza na świerze też da lepszy efekt.
Powierzchnia użytkowa to dokładnie 98m2, pod posadzką jest suchy piasek, może częściowo glina.
Wepełnie ankietę niebawem - czy pan właśnie jest z taniejklimy?
5. Nie nie, ocieplone mury tylko od strony domu są
6. Jeżeli czerpnia dla GWC też ma być na 2m to też nie jest problem bo co to za różnica 50cm czy 2m jak i tak zabiera już miejsce :)

witek_myslowice
24-03-2014, 10:43
1. Wiem że Reku+GWC nigdy nie będzie pełnowartościową klimą(no może w szczególnych przypadkach), dla mnie jak uzyskam dzięki Reku z GWC 2-5 stopni różnicy to już w zupełności mi wystarczy, dodatkowo ciągła wymiana powietrza na świerze też da lepszy efekt.
Powierzchnia użytkowa to dokładnie 98m2, pod posadzką jest suchy piasek, może częściowo glina.
Wepełnie ankietę niebawem - czy pan właśnie jest z taniejklimy?
5. Nie nie, ocieplone mury tylko od strony domu są
6. Jeżeli czerpnia dla GWC też ma być na 2m to też nie jest problem bo co to za różnica 50cm czy 2m jak i tak zabiera już miejsce :)
ad1 Oczywiście zapewni klimatyzację - przy odpowiedniej wydajności GWC. Np dla przecietnego domu o powierzchni użytkowej do 150m3/h - min. 400m3/h i 200m3/h - min. 700m3/h. Przecietny mam na mysli przeszklenie scian od południa i zachodu do 25% i mała ilość okien dachowych. Ilosc wymian parter 1wym./h dla pietra 1,5 i wiecej od poludnia i zachodu. Moc wentylatora j/w 150-200W - jaki klimatyzator zapewni klimę dla CAŁEGO domu taką mocą??? Koszt wentylatora +/- 500zł
Takiej wydajności j/w rekuperator nie zapewni. Wykona to Bypass wokół rekuperatora z wentylatorem kanałowym i przepustnicami które to przełączają - recznie w trakcie zakładania wkładu letniego do rekuperatora lub automatycznie (droższe rozwiazanie) - przepustnice sterowane np automatycznym bypass'em rekuperatora. Ale wtedy cała instalacja wentylacyjno/klimatyzacyjna musi mieć wieksze przekroje np w Twoim domu na wydajność 300-400m3/h. Latem rekuperator staje sie "kanałem wentylacyjnym".
ad.5 Tak jestem właścicielem firmy taniaklima.pl - zapraszam do wypelnienia ankiety
ad. 6 To dobra decyzja 2m - najwięcej zanieczyszczen przemieszcza sie blisko powierzchni terenu. Rura do GWC-Ż może być usadowiona daleko od GWC-Ż - ale tak żeby skropliny spływały do niego i wsiakały do gruntu rodzimego.