PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zrobić samemu videodomofon ?



szczukot
16-03-2014, 19:11
W związku z wysoką ceną videodomofonów, mam pytanie : jak można zrealizować tego typu urządzenie we własnym zakresie ?
Moja pierwsza myśl :
zamontować zwykły domofon + kamera na zewnatrz i panelik LCD wewnatrz do podgladu z kamery,
Kamera moze byc podlaczona np do urzadzenia resjestrujacego (czasowo, na ruch, na wcisniecie przycisku)
Panel LCD wlaczany np po podniesieniu słuchawki (lub dodatkowym przyciskiem).

Co o tym uwazacie ?
Jakies inne pomysly ?

Fantom

m.k.k
19-03-2014, 14:45
Ciekawy pomysł. Tak na pierwszy pomysł, to inicjacja urządzenia wciśnięciem przycisku przez dzwoniącego, podchodzisz do domofonu, to już widzisz, ewentualnie już się nagrywa. Potem możesz rozbudowywać z wrzucaniem obrazu na TV itp.

szczukot
07-12-2014, 11:40
Zainteresowanie widze małe, ale temat chcę jakoś podciągnąć.
Gdzieś dalsze rozważania :
jako videodomofon dowolne urzadzenie typu tablet. Można kupić nawet za 100 zł :)
I teraz problem z jego rozbudową.
1) Jak wpiąć w to kamerę ?
2) Jak sterować np otwieraniem furtki ?
Ad1 - czy da się wpiąc zamiast kamery wbudowanej ? Albo ewentualnie wpiąć ją przez wi-fi.
Ad2 - można dorobić sterowanie z wyjścia na słuchawki ? Do tego jakaś mała przejściówka (bo napięcie będzie za małe) i jazda ?

Oprogramowanie oczywiście raczej da się zrobić (dp androida np). Gorzej z podłączeniami elektronicznymi to widzę :(

Fantom

szczukot
07-12-2014, 12:27
Ale mi mózg paruje :

Widzę to mnie więcej tak po kolejnych przemyśleniach:
1) zwykły tablet (lub więcej) na ścianie (czyli możliwości podłączenia kabli itp)
2) na zewnątrz kamera
3) na zewnątrz przycisk dzwonka
4) na zewnątrz otwieranie furtki itp

I treaz myślę, jak to można zrealizować od strony technicznej.
1) Jak podłączyć kamerę ? Widzę co najmniej trzy propozycje :
a) kamera IP
b) kamera wi-fi
c) podpięcie pod kamerę wbudowaną w tableta.
Myślę, że rozwiązanie "a" i" b" są najprostsze do zrealizowania.
2) Jak podłączyć przycisk dzwonka ?
a) zastanawiam się nad wykorzystaniem wejścia mikrofonu w tablecie
3) Jak podłączyć sterowanie furtką itp
a) zastanawiam się nad podłączeniem do wyjścia słuchawkowego tabletu.

Myślę, że można użyc normalną kasetę zewnętrzną, z przyciskiem i podmienić kamerę ze "zwykłej" na "internetową". Ewentualnie dorzucić web serwerek z kamery analogowej na internetową (ale to podnosi zancząco cenę).

Inny pomysł, to do kasety zewnętrznej wrzucic arduino/raspberrypi. Do tego moduł kamery dopasowany. Tu wogóle możlwości wzrosną. Można od razu użyć wejść/wyjść. A może od razu wpiąć w arduino/rpi moduł wifi. i wtedy już dowolnie z tabletu czy smartfona w domu połączenie mieć.

Co ogólnie o tym sądzicie ? Czy da się zrealizować videodomofon z oparciem o tablet ?
Jeżeli to mozliwe, to oprogramowanie mozna potem rozwinąc i np dodać przekierowanie na smatfona itp. Bo stronę oprogramowania zostawiam na osobny temat - tu jest prościej (android/windows/ewentualnie ios).

Fantom

kolorado
07-12-2014, 22:24
Ogólnie temat ciekawy i opcje prawdopodobnie rozważane przez każdego kto myślał to zrobieniu takiego urządzenia. Ale moim zdaniem od strony elektronicznej sprawa jest prosta, bardziej martwiłbym się o oprogramowanie.
1. Opcja RPi + dedykowana kamera + prosty wzmacniacz z głośnikiem + mikrofon, ew. "coś" na USB. Wsadzasz to w std. obudowę wideodomofonu, guzik do GPIO, elektrozamek do GPIO. Od strony sprzętowej to wszystko. Pozostaje "tylko" oprogramowanie tego wszystkoego.
2. Opcja kamera IP z dwustronnym audio (ew. zapis na kartę SD) + kabelki do Integry (1 wejście, 1 wyjście) + głośnik + kaseta. Od biedy oprogramowanie jest standardowe, jedynie naciśnięcie guzika coś powinno wygenerować (np. SMS), albo trzeba napisać aplikację korzystającą z ETHM-1, ew. wykorzystać coś istniejącego, np. OpenHAB żeby spiąć w całość. Najlepiej "tylko" napisać dedykowaną aplikację obsługującą kamerę z audio + przycisk i zamek przez Integrę.

szczukot
08-12-2014, 07:47
No od wczoraj mam kilka kolejnych przemyśleń, i faktycznie to od strony sprzętowej będzie wyglądało mniej więcej tak :
1) RPI wersja B/B+. Może być też wersja A i do tego karta sieciowa wifi na USB. Ale, że mam pociągnietą skretkę to wolę to zrobić na kablu
2) Do GPIO przycisk dzwonka
3) Do GPIO elektrozaczep. Chyba przez dodatkowy moduł przekaźnika, bo raczej elektrozaczepów na napięcie 3,3V - 5,0V nie znajdzie się.
4) Pod USB karta dźwiękowa (taka za kilka pln). Potrzebna do podłącenia mikrofonu, a przy okazji głosnika.
5) kamera do RPI bez filtra IR
6) Mikrofon + głośnik.
7) zasilacz
8) kaseta od domofonu

To powinno dać rozwiązanie problemu od strony furtki. W domu mam router z wifi, więc kabelek z RPI będzie wpięty w ten routerek i wtedy dostepny będzie sygnał już wszędzie. Wersja "dla innych" to ten RPI w wersji A + karta wifi na USB. W takim wypadku do furtki wystaczy mieć doprowadzone tylko zasilanie !

Na razie wygląda to fajnie, ale cenowo juz nie jest takie idealne. Cały powyzszy zestaw raczej nie zmieści sie w 400-500 zł :( Chyba, że iśc na ostro i wszystko z demobilu wkładać. Ale chyba nie warto aż tak oszczedzić ze 100 zł może.
Ale to w sumie będzie koniec kosztów. Ewentualnie kupić za maks 200 zł jakis tablet na ścianę w domu. A mozna i bez - podpiąć tylko do telefonów.
No i oczywiście soft .....

Są jacyś chętni do pomocy w stworzeniu tego cuda ? Zima idzie, więcej czasu w domu sie robi :)

Fantom

starki
08-12-2014, 15:33
Ja rozważałem opcje z Raspberry. Oprócz tego co napisał kolega kolorado należy do kompletu dodać inne szkiełko do kamerki w raspberry, żeby łapać trochę większe kąty. Za sam sprzęt do zmontowania domofonu WIFI to około 500zł. Obudowę można zrobić z pleksi albo kupić gotową do Raspberry i ją ulepszyć. Pozostaje jedynie kwestia softu. Dzwonienie (pushover, sms) i obraz z kamery to nie problem - komunikacja w jedną stronę. Większy problem jest z dźwiękiem.
Tutaj jest podobne rozwiązanie: http://doorpi.blogspot.nl/p/doorpi.html

szczukot
08-12-2014, 18:13
Tu coś jeszcze jest:
http://marpoz.blogspot.com/
i tu:
http://wiki.nigmalabs.org/Domofon

Dziwne te projekty ogólnie znajduję. Albo nie uruchomnione, albo w kosmicznych językach :)
Ale jak widąc da się, i trzeba temat rozpocząć.
JA temat zaczynam i będę informował o efektach i prosił o porady.
Trcohę niepokoi mnie, że gdzieś piosało o jeszcze dodoatkowym wzmacnaiczu audio. Nie wiem czy do mikrofonu czy do głośnika potrzebny.

Jaki kąt ma kamera do PI ?
Jaki moduł przekaźnika będzie dobry ? Taki sterowany 5V jest ok, czy to powinno być 3,3V ??
co sądzicie ogólnie o kasecie do domofonu ? Powinna być chyba podtynkowa, bo do natynkowej może być cięzko zmieścić całość. Chyba że jakaś faktycznie duża.

Fantom

kolorado
08-12-2014, 18:46
Trcohę niepokoi mnie, że gdzieś piosało o jeszcze dodoatkowym wzmacnaiczu audio. Nie wiem czy do mikrofonu czy do głośnika potrzebny.

Teoretycznie głośnik można podpiąć bezpośrednio do wyjścia RPi, ale z tego co znalazłem, raczej będzie cicho. Przynajmniej tak czytałem.
Chyba że użyjemy zewnętrznej karty audio na usb, wtedy ... zależy od tej karty. :) Ogólnie może da się znaleźć z wystarczająco mocnym wzmacniaczem, może wszystkie mają taki - tego nie wiem, bo nie próbowałem. Ogólnie dźwięk musi być czysty i głośny, szczególnie jeśli ktoś mieszka przy ruchliwej ulicy.

starki
08-12-2014, 20:16
Jaki kąt ma kamera do PI ?
Jaki moduł przekaźnika będzie dobry ? Taki sterowany 5V jest ok, czy to powinno być 3,3V ??
co sądzicie ogólnie o kasecie do domofonu ? Powinna być chyba podtynkowa, bo do natynkowej może być cięzko zmieścić całość. Chyba że jakaś faktycznie duża.

Fantom

Standardowa kamera to niecałe 60. Ale chińczyki na Ali chwalą się takimi 160 stopni.
Gotowa płytka z wyprowadzonymi pinami pod raspberry z przekaźnikiem za jakieś 6zł na 5V (google: Moduł z 1 przekaźnikiem ( z transoptorem))
Tylko nie wiem czy ta elektronika zniesie -20 stopni :-)

Jakbyś sam chciał "strugać" obudowę to tu są ciekawe akcesoria:
http://www.adafruit.com/products/559

kolorado
08-12-2014, 21:03
Tylko nie wiem czy ta elektronika zniesie -20 stopni :-)
"Ta" to znaczy płytka z przekaźnikiem, czy całość? Ja bym się tam nie przejmował, elektronika się trochę sama ogrzeje, a myślę że problem dotyczy większości urządzeń elektro-mechanicznych, choćby np. brama wjazdowa. Wiele ludzi ma z nimi problem w czasie dużych mrozów. Bardziej martwiłbym się o szybkę kamery i szron/szadź.

starki
08-12-2014, 21:32
"Ta" to znaczy płytka z przekaźnikiem, czy całość?
W sumie to całość miałem na myśli. Zawsze można obudowę ogrzewać - to się praktykuje m.in. w kamerach zewnętrznych, semaforach. Czujnik temp (6zł) do raspberry i zamiast pojedynczego przekaźnika to podwójny. I załączany jak temperatura spadnie poniżej zera w środku obudowy.
Dodatkowo widziałem na portalu aukcyjnym firmę, która wycina w pleksi dowolne obudowy do raspberry (chyba laserem). Czyli zamiast wciskać w kasetę to można swoją obudowę zamówić na dowolny wymiar, ewentualnie samemu wyciąć z pleksi i okleić specjalną folią 3M (dostępną w różnych kolorach).
Albo nawet dołożyć mini panel LCD do raspberry z różnymi informacjami...i na następny dzień nie mieć domofonu ;-)

szczukot
09-12-2014, 07:35
Standardowa kamera to niecałe 60. Ale chińczyki na Ali chwalą się takimi 160 stopni.
Gotowa płytka z wyprowadzonymi pinami pod raspberry z przekaźnikiem za jakieś 6zł na 5V (google: Moduł z 1 przekaźnikiem ( z transoptorem))
Tylko nie wiem czy ta elektronika zniesie -20 stopni :-)

Jakbyś sam chciał "strugać" obudowę to tu są ciekawe akcesoria:
http://www.adafruit.com/products/559

Co do przekaźnika, to fajnie jakby był taki od razu nakładany na RPI. aby mniej siępotem bawic w łączenie i układanie w obudowie tego wszystkiego. NA razie znalazłem tylko jakiegoś PiFace, który kosztuje 150zł i ma 90% za dużo niż do tego celu. Ale jakby był taki jeden izolowany optycznie przekaxniczek to z chęcią ....
Co do obudowy to nie ma sensu chyba sammemu męczyć. Kupię po prostu gotową kasetę podtynkową. Będzie wyglądała typowo, wbudowany będzie już głośnik, mikrofon, przycisk itp.

Fantom

starki
09-12-2014, 16:34
Jak będziecie kompletować Raspberry to bardzo ważna jest odpowiednia karta pamięci. RPi z niektórymi kartami słabo współpracuje (potrafi uwalić się po prawidłowym restarcie). Przerabiałem temat i u mnie poprawnie działa: "SanDisk Ultra 8Gb Speed up 30MB/s", numery wersji z okolic kodu kreskowego: SDSDQUA-008G-U46A, 80-56-13060-008G.

starki
09-12-2014, 16:45
Co do przekaźnika, to fajnie jakby był taki od razu nakładany na RPI. aby mniej siępotem bawic w łączenie i układanie w obudowie tego wszystkiego.


PiFace pogrubi Raspberry - więc może być trudniej to wcisnąć do obudowy niż samodzielny moduł przekaźników - może nawet przy zachowaniu ostrożności klejem ze sztyftu na gorąco się chwyci do obudowy albo klejem montażowym.
Na start do pierwszego etapu potrzeba:
- Raspberry PI B+
- karta microSD
- zasilacz do raspberry
- karta audio na USB
kamerę można tez kupić ale można też w drugim etapie jak uda się przesyłać sam dźwięk w obie strony.
Przekaźniki, wifi, wzmacniacz i inne bajery - można dołożyć na końcu żeby w razie niepowodzenia przedsięwzięcia nie utopić kasy.

szczukot
09-12-2014, 19:21
No w tym tygodniu będę miał RPI B+. Ale podmienię go z moim "zwykłym" B używanym w opomiarowaniu domu. Do domofonu włożę więc wersję B. Będę miał też kartę 16 GB , zasilacz 2A, obudowa (możliwe, że niepotrzebna)
Będzie też karta audio USB - taka droższa (kilakdziesiąt pln). Po kontakcie z różnymi osobami wszyscy odradzili kartę na chipsetach SSS i TP. A to te karty co na Allegro można kupić po 5-15 zł. Trzeba kupić coś na CMEDIA a to od 35 zł w górę. I przyjedzie też kamera NOIR.
Za całość (nówki) wychodzi z 400 zł :( Do tego jeszcze kaseta od domofonu (Z mikrofonem i głośnikiem i przyciskiem) i przekaźnik. To powinna być całość.

Trochę jeszcze rozważałem dwa tematy :
1) czy da się umieścic RPI w domu - ale to raczej nie do zrobienia.
2) czy da się zasilacz zamontować w domu - i to chyba też nie do zrobienia. Przy 10m kabla rzędu 1mm, to przy poborze maksymalnym będzie spadek z 1 V. A przy poborze rzędu 30% (0,5 A) to będzie z 0,2V. Raczej cięzko będzie dobrać napięcie zasilania, aby RPI pracowało stabilnie. Ewentualnie dac np 9 V zasilacz w domu, a przy RPI dać przetwornicę 9V->5V

Fantom

starki
09-12-2014, 20:37
Trochę jeszcze rozważałem dwa tematy :
1) czy da się umieścic RPI w domu - ale to raczej nie do zrobienia.
2) czy da się zasilacz zamontować w domu - i to chyba też nie do zrobienia. Przy 10m kabla rzędu 1mm, to przy poborze maksymalnym będzie spadek z 1 V. A przy poborze rzędu 30% (0,5 A) to będzie z 0,2V. Raczej cięzko będzie dobrać napięcie zasilania, aby RPI pracowało stabilnie. Ewentualnie dac np 9 V zasilacz w domu, a przy RPI dać przetwornicę 9V->5V
Fantom

1) Jak byłoby w domu to bez kamery w Raspberry.
2) Zasilanie faktycznie może być problem. Ale to będzie wiadomo po zmontowaniu całości i sprawdzeniu jaki pobór prądu ma. Może się okazać, że dobry zasilacz 5,5V złapie się w widełki stabilnej pracy. Stabilizator to dodatkowe koszty - ale może się okazać konieczny. Jak stabilizator to może lepiej jakaś dobre 12V i z tego obsłużyć Raspberry i zamek. Ale czy wtedy pobór prądu na zamek nie wywoła zakłóceń.

szczukot
10-12-2014, 07:00
1) Co do kamery to można zastosować IP. Ale problem raczej będzie z przesłaniem dźwieku w obie strony. Trzeba by miec położone po dwa dobre kable koncentryczne.
2) No może jednak pomyślę nad testami zasilania z przetwornicą na zewnątrz i zasilaczem wewnątrz. Bo w sumie najbardziej obawiam się problemów ze zmieszczeniem wszytskiego do zewnętrznej kasetki.

Fantom

szczukot
10-12-2014, 17:23
Wracając jeszcze do tematu lamery, to przy okazji przetestuję jak działa jakaś zwykła kamerka na USB. Bo na pewno jest tańsza od dedykowanej i spory wybór (rózne kąty, diodki IR itp)

Fantom

scruffty
10-12-2014, 19:27
Też planowałem pobawić się w składanie, ale jak się policzy wszystko to różnica w cenie topnieje. Ja mam RPi, ale planowałem zrobić coś zgoła innego. Chcę mieć dwie kamery, jedna standardowa, może być w słupku,druga w pewnej odległości od furtki.

Zamiast standardowego domofonu na słupku jakiś budżetowy telefon/smarftfon (ma kamerę do selfie oraz przyciski, jedynie trzeba byłoby ładnie go wkomponować i wodouszczelnić). Wystarczyłoby podciągnąć zasilanie. Komunikacja z domem po wi-fi. W domu tablet też po wi-fi. Druga kamera wi-fi. RPi jako serce układu do sterowania elektrozamkiem. Zostaje tylko oprogramować to, ale to już można ogarnąć.

Tylko, że dodając do całości jeszcze bramę wjazdową na pilota plus garażową najlepiej na tego samego pilota oraz otwieranie jak zamek szyfrowy robi się już z tego druciarnia, która pewnie nie zadziała akurat podczas deszczu. Dlatego na razie nie mam bramy i jeden problem mniej:)

kolorado
12-12-2014, 07:47
1) Co do kamery to można zastosować IP. Ale problem raczej będzie z przesłaniem dźwieku w obie strony. Trzeba by miec położone po dwa dobre kable koncentryczne.
Ale po co ? Kamera z dwukierunkowym audio załatwi sprawę. Tylko pytanie po co RPi wtedy?

szczukot
12-12-2014, 08:12
Hmmm. A co to jest "kamera z dwuierunkowym audio" ? Bo wychodzi ze to juz samo w sobie jest videodomofonem ?

Co do tej kamery IP, to chodziło o to, aby RPI był wewnątrz domu. No i oczywiście odpowiadałby wtedy za przesył dźwięku, nagrywanie zdjęć, sterowanie furtką itp.

Fantom

kolorado
12-12-2014, 08:29
Hmmm. A co to jest "kamera z dwuierunkowym audio" ?
Np. coś takiego: http://www.tp-link.com.pl/products/details/?categoryid=230&model=TL-SC3230. To przykład, dość sporo kamer ma taką funkcję.


Bo wychodzi ze to juz samo w sobie jest videodomofonem ?
Dokładnie tak, to jest rozwiązanie które zaproponowałem jako alternatywa na samym początku. Pozostaje jedynie elektrozamek i przycisk wywołania. no i oprogramowanie, ale jak pisałem można skorzystać z dedykowanego wywoływanego w odpowiednim momencie. Napisanie programu będzie proste. Oczywiście do tej funkcji (przycisk + zamek) może być RPi, może być cokolwiek innego (np. DS2408 na 1-wire). Wystarczy tylko program który będzie się łączył i odczytywał stan przycisku. Jeśli przyciśnięty - uruchamia dedykowane oprogramowanie do kamery. Pozwala też wpuścić delikwenta przez sterowanie zamkiem. Odpada oprogramowanie streamingu A/V w obie strony. Można też sterowanie zrobić przez Integrę - podłączyć pod wejście i wyjście. Nawet głupi SMS da nam znać że ktoś dzwoni i uruchomić aplikację dedykowaną. Straszny pająk, ale banalny do wykonania... ;)

szczukot
12-12-2014, 08:37
No niby tak. Ale taka akmera z tego ci widze tez tania nie jest. a wbrew pozotom może być dużo większy problem z naspisaniem softu do połączenia całości (A/V/sterowanie). Odpada tez mozliwość nagrywania osób dzwoniących. Problem z identyfikacją, że ktoś dwoni przyciskiem. Gdzieś to i tak trzeba by podłączyć do jakiegoś komputerka. Więc chyba i tak RPI musiało by byc (lub coś podobnego)

Na razie powalczę z wersją pierwotną. Czyli RPI B + kamera + głośnik/mikrofon przez kartę dźwiekową USB. Jak sie uda, to alternatywą będzie wersja RPI A + WIFI USB (dla tych bezkablowych)

szczukot
14-12-2014, 09:43
No i pierwszy wieczór za mną.
Podłączyłem kamerkę do RPI B.
Temat zacząłem od przesyłu obrazu. Jak narazie masakra. Rozwiązań w sieci sporo, ale ogólnie podzielonych na kilka grup. Wczoraj bawiłem się "motion" a w sumie przeróbką "motion-mmal". Bez efektu. Nie udało mi się uzyskać żadnego real-time. Zacznę więc przeglądanie kolejnych rozwiązań. Na pierszy rzut pójdzie dedykowany raspivid.

Fantom

starki
14-12-2014, 11:36
Nie udało mi się uzyskać żadnego real-time.


Jak duże były opóźnienia?

szczukot
14-12-2014, 19:58
Co najmniej 1 sek + bardzo małe fps (maks 5)
Teraz kombinuje z ffmpeg i raspivid. Ale same przekompilowanie ffmpeg to kilka godzin !

Fantom

starki
14-12-2014, 20:57
Co najmniej 1 sek + bardzo małe fps (maks 5)

Czyli na zsynchronizowanie dźwięku z obrazem raczej nie ma szans. Przez raspivid chwalą się że spokojnie idzie 30fps 1080p.

szczukot
14-12-2014, 21:19
A możesz pokazać gdzie tak piszą ?
Bo pytanie czy chodzi o streaming czy o nagrywanie lokalne.

Po 4 godzinach kompilacji ffmpeg - wysypało się :(
Masakra.

Chyba zacznę od przeysłu xieku w obie strony - to też nie będzie łątwe, ale chyba prostsze jednak

Fantom

starki
15-12-2014, 17:24
Faktycznie nie zwróciłem uwagi, że problem jest tylko ze streamingiem...
Mam nadzieje, że tego http://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?f=43&t=63276&p=468491#p468491 nie sprawdzałeś i okaże się rozsądnym rozwiązaniem ;-)

Inne rozwiązania to:
http://rpiquadcopter.blogspot.fi/2014/06/raspberry-pi-camera-module-video.html
Jednak to już byłby większy kłopot, żeby to fajnie potem oprogramować.

szczukot
15-12-2014, 19:39
To pierwsze to nawet odpałiłem. Działa z lagami. To też jest na motion mmal.
Te drugie rozwiazanie oparte na Gstreamer mam zapisane - do sprawdzenia.
Ogólnie w sieci jest sporo różnych tematów, ale opierają się chyba na 4 czy 5 rozwiązaniach. I ogólnie dwóch streamach (mjpeg lub h264).
Musze przetestować wszystkie z różnymi kombinacjami :(

Fantom

starki
15-12-2014, 21:15
W sumie to do celów domofonu 5 fps spokojnie wystarczy, byleby lag nie był za duży. Może szkoda na razie na siłę walczyć z tym.

szczukot
16-12-2014, 19:06
Postanowiłem testować wszystkie kombinacje jakie znajde.
Na pierwszy rzut poszedł mjpgstreamer (ver 182) + raspistill.
Działa. Bez opymializacji większej da rade jakieś 10 fps 640x480. Opoźnienie na pewno poniżej 1 sek.
Teraz kolej na dwie kolejne modyfikacje - czyli użycie dwóch innych mjpegstremerow jakie znalazłem + rapistill

Fantom

szczukot
16-12-2014, 20:17
Kolejny test z wersja experimental. Moim zdaniem dużo lepsze efekty i działa. Przykładowe 640x480 i 15 fps, małe lagi, obciążenie procka około 5%. To może być dobre wyjście do dalszych testów tej kombinacji.
Abym się nie pogubił, kolejne do testowania :
1) MMAL MOTION
2) RaspiMJPEG (ale to chyba tylko nakładka na poprzednika)
3) Różne kombinacje z raspivid (netcat, vlc, rtmp, gstreamer itd)
4) Niszowe rpi-mmal-opencv-modetect i http://sjj.azurewebsites.net/?p=1251 . Ale tu musi mi ktoś pomóc : jak zrobić aby z stdout szedł stream do netu ?

Fantom

szczukot
17-12-2014, 07:46
Kolejne testy : mmal-motion.
Mozliwości softu bardzo duże, ale sa dwie wady lagi i fps rzędu maks 5 klatek/sek. Teoretycznie do obsługi przez internet (np smartphone odbieram poza domem) to może wystarczyc. Ale jak w domu na tablecie zobaczę to za wooolnoooo.
Do tego problemy z odtwarzaniem w przeglądarkach. Nie działa mi np na chrome czy na IE. Poszło bez problemu na Firefox. Trzeba sie pobawić więcej i sprawdzić.

Fantom

szczukot
17-12-2014, 09:01
RaspiMJPEG też działa - ale tylko kilka fpsów udało mi się uzyskać. Trudno więc na razie coś więcej powiedzieć.
Chyba wszystko zrobiłem co było na MJPEG.

Czas na h264.
Ogólnie zostało mi do zabawy ffmpeg - zaczynam więc kompilacje.

5 godzin później ....
Nie udało mi się uruchomić ffmpeg z nginx. Wszytsko niby ok, ale obrazu na żadnej przeglądarce nie mam.
Uruchomiłem ffmpeg z crtmpserver. Działa, ale opóźnienie rzędu 1 s, i start po kilku sekundach. Nie wiem o co chodzi, ale na w sieci znalazłem ten sam problem. Nie mam czasu się z tym bawić.
Ale może się okazać, że dla przekazania dźwięku trzeba będzie wrócić do tej metody przesyłania danych. Wtedy w jeden strumień mozna wpiąć audio+video.

Daję tez linki do gotowych aplikacji (do potestowania) :
https://github.com/mpodroid/door-berry
https://github.com/bne/doorbell

Fantom

szczukot
17-12-2014, 20:21
No i kolejne tematy.
Z teo co widzę, to problem przesyłu video będzie najmniejszym problemem :)
Zostały jeszzce co najmnie dwa tematy do sprawzdenia :
1) przesył dźwięku w obie strony
2) przycisk dzwonka

No i już widzę, że ten drugi będzie sporym problemem ! Bo zwykła notyfikacja np za pomocą https://developer.android.com/google/gcm/index.html się nie sprawdzi. Nie udało mi się znaleźć czasu, ale może to trwac chyba nawet kilka minut. Przy domofonie takie opóźnienie odpada. Zostaje więc
1) zrobienie w domu "zwykłego dzwonka" i do tego ewentualnie pushover na komórke
2) na stale np tablet, cały czas zasilany i napisać włsną obsługę dzwonka do niego.
3) wysłanie SMSa z RPi - pośrodku obu powyższych rozwiązań, ale czas otrzymania może być mocno losowy jednak.

Fantom

szczukot
18-12-2014, 09:59
Jak widać, temat raczej nie jest prosty.
Do ogarnięcia trzy tematy
1) video - tu mam jakieś rezultaty
2) audio full duplex
3) przycisk dzwonka - problem z opóźnieniami - jak pisałem wcześniej
4) otwieranie furtki (to będzie chyba najprostsze)

Trochę zastanawiam się jeszcze nad punktem 1. W sumie juz go zrealizowałem, ale zastanawiam się, czy ogólnie lepszym rozwiązaniem nie jest zastosowanie osobnej kamery IP. Takiej zwykłej + ewentualnie dodatkowy naświetlacz IP. Cenowo nie będzie dużo więcej niż kamera do RPi, a mozliwości będa spore i to chyba większe niż to co wydusimy z RPi. Musze to przemyśleć. W takim wypadku dałbym ta kamere poza videodomofonem (gdzieś na domu). A wtedy przy furtce wystarczy zwykła kaseta domofonowa (głośnik, mikrofon, przycisk) a w niej RPi.

Fantom

starki
18-12-2014, 16:37
Jak widać, temat raczej nie jest prosty.
Do ogarnięcia trzy tematy
1) video - tu mam jakieś rezultaty
2) audio full duplex
3) przycisk dzwonka - problem z opóźnieniami - jak pisałem wcześniej
4) otwieranie furtki (to będzie chyba najprostsze)

Trochę zastanawiam się jeszcze nad punktem 1. W sumie juz go zrealizowałem, ale zastanawiam się, czy ogólnie lepszym rozwiązaniem nie jest zastosowanie osobnej kamery IP. Takiej zwykłej + ewentualnie dodatkowy naświetlacz IP. Cenowo nie będzie dużo więcej niż kamera do RPi, a mozliwości będa spore i to chyba większe niż to co wydusimy z RPi. Musze to przemyśleć. W takim wypadku dałbym ta kamere poza videodomofonem (gdzieś na domu). A wtedy przy furtce wystarczy zwykła kaseta domofonowa (głośnik, mikrofon, przycisk) a w niej RPi.

Fantom

Ja u siebie mam to zorganizowane tak:
Mam kiepski videodomofon i jestem wpięty w niego Raspberry. Jak dzwonek zadzwoni to kamera zewnętrzna na budynku robi stop-klatkę i wysyła komunikat pushover'em. Jak jestem w domu to audio mam przez stary videodomofon a jak jestem poza domem to widzę w telefonie kto dzwoni i ewentualnie mogę otworzyć zdalnie furtkę też przez raspberry.
Bardzo mi nie pasuje ten stary videodomofon i dlatego podpatruję ten wątek. Bo zastanaiwam się jak całość zastąpić i w miejsce videodomofonu wstawić tablet.

Co do opóźnień dzwonka to faktycznie czasami się zdarzają (próbowałem przez hangouts i pushover). Najlepiej wypada pushover ale u mnie około 95% dzwonków jest niemal natychmiast a 5% ma opóźnienia. Jednak i tak musiałby być zamontowany anologowy dzwonek - jednak to nie problem.
Kamera IP jaką mam zamontowałem właśnie po to bo z kamerki w videodomofonie nie widziałem nic. Jedna stop-klatka mówi mi wszystko :-)
Co do dźwięku full duplex i dzwonienia w czasie rzeczywistym to przy zastosowaniu raspberry z jakimś oprogramowaniem do voice IP powinno dać się to osiągnąć - jednak nie mam doświadczenia w tym temacie.
Osobiście najlepiej by mi pasował domofon na RPi lub coś podobnego z kamerą szerokokątną+dźwięk i to wszystko wkomponowane w OpenHaba :-).

szczukot
18-12-2014, 17:10
No własnie chciałbym zrobić coś fajnego :) Ale prosto nie będzie. Może zacznę od czegoś, gdzie nie ma za dużo możliwości. Czyli obsługę przycisku dzwonka. Sprawdzę tu z 5 rozwiązań (więcej nie znaalzłem) :
1) pushover do smartphona (różne platformy)
2) push przez google do smartphona (tylko android chyba)
3) MQTT
4) SMS
5) zwykły dzownek w domu (ale całość i tak obsługiwana przez RPI, bo oprócz tego może zastosować wcześniejsze opcje). To rozwiązanie ma sens tylko wtedy, gdy 4 poprzednie będą miały za duże lagi.

Fantom

starki
18-12-2014, 18:06
No własnie chciałbym zrobić coś fajnego :) Ale prosto nie będzie. Może zacznę od czegoś, gdzie nie ma za dużo możliwości. Czyli obsługę przycisku dzwonka. Sprawdzę tu z 5 rozwiązań (więcej nie znaalzłem) :
1) pushover do smartphona
2) push przez google do smartphona
3) MMQT
4) SMS
5) zwykły dzownek w domu (ale całość i tak obsługiwana przez RPI, bo oprócz tego może zastosować wcześniejsze opcje). To rozwiązanie ma sens tylko wtedy, gdy 4 poprzednie będą miały za duże lagi.

Fantom

SMS zazwyczaj działa gorzej niż pushover bo też mam włączone. Z moich testów między Pushover, hangouts, sms najlepiej wypadł pushover.

szczukot
18-12-2014, 18:47
Tylko, że SMS wymaga połączenia z GSM. Pushover (ta aplikacja lub przez google) wymaga już internetu (trochę więcej).
Zrobiłem test aplikacji Pushover. Działa faktycznie szybko. 5$ na platformę dożywotnio to nie dużo. ale zastanawia mnie trochę jak to działa. Albo trzyma cały czas połączenie z siecią, albo odpytuje non-stop. Oba rozwiązania niexle żrą baterie - i tak już nadwyrężone w smartphonie.

Fantom

starki
20-12-2014, 10:10
Tylko, że SMS wymaga połączenia z GSM. Pushover (ta aplikacja lub przez google) wymaga już internetu (trochę więcej).
Zrobiłem test aplikacji Pushover. Działa faktycznie szybko. 5$ na platformę dożywotnio to nie dużo. ale zastanawia mnie trochę jak to działa. Albo trzyma cały czas połączenie z siecią, albo odpytuje non-stop. Oba rozwiązania niexle żrą baterie - i tak już nadwyrężone w smartphonie.
Fantom
U mnie nie ma zauważalnej różnicy w zużyciu baterii.

bajcik
30-12-2014, 23:38
Podglądam wątek jednym okiem i co mi się nasuwa:

Macie rPi, to nie da rady wykorzystać gpio do dzwonka i rygla? One jakby do tego stworzone.

Co do całości - może bebechy z jakiejś kamerki IP? Taka potrafi:
- zrobić zdjęcie
- przesyłać video do przeglądarki / aplikacji smartfonowej
- przesyłać dźwięk w obie strony
- ma jakieś gpio, np na jeden przycisk i jedno wyjście
- gotowe oprogramowanie :)
- które na przykład wykrywa ruch
- komunikacja po ethernet i/lub wifi. Po kabelkach nawet można pomyśleć o PoE (jeśli nie ma wbudowanego)

szczukot
04-01-2015, 20:35
Padł tu już pomysł tego typu kamerki. Może rozwiązać faktycznie dużo problemów.
Pytanie czego "małego i taniego" użyć do pozostałych ewentualnie opcji (rygiel + dzwonek) ?
I czy przesyłanie dźwięku w obie stron działa bez problemu np ze smartphona ?

Fantom

szczukot
30-01-2015, 19:08
Temat trochę mi przycichł. Spowodowane jest to głównie zmianą lekko opcji. Mam za niksie słupki do montażu kamery przy furtce. Wieć w sumie to co już udało mi się zrealizować (przesył obrazu) muszę odrzucić. Zrobię osobną zwykłą kamerę internetową na domu.
Muszę się wziąć więc za pozostałe tematy.

Fantom

szczukot
05-05-2015, 19:08
No to kolejny zakup : kupiłem kamerę (do umieszczenia gdzieś na elewacji). Do tego pójdzie na słupek obudowa z głośnikiem, przyciskiem i mikrofonem. No i teraz ... Ta kamera ma wejście i wyjście na audio. więc teoretycznie, mógłbym podłączyć ją do tego głośnika i mikrofonu i miec kolejny problem z głowy. Ale czy ktoś ma z tym doświadczenie ? Jak użyc tego audio w obie strony nie przez aplikacje dołączone do kamery ?

Fantom

szczukot
11-06-2015, 20:53
No a że ciągle chcę zrobić ten videodomofon sam, to sprzedaję gotowca :

http://allegro.pl/show_item.php?item=5443591211

Fantom

mario0658
24-02-2016, 12:28
dzis sie zastanawialem nad tym samym :)
jakies wiesci nowe w Twoim projekcie ?

szczukot
24-02-2016, 15:11
Na razie mam tylko tyle, że jak ktoś zadzwoni to dostaję email ze zdjęciem z kamery :)

Fantom

OlekMaginski
04-03-2016, 12:13
Ciekawy jestem jak to się sprawdzi w nocy na przykład. Albo zimą po 16. Chodzi mi o jakość obrazu generowanego przez tą kamerę internetową.

szczukot
06-03-2016, 08:12
Kupiłem za grosze kamerę przemysłową zewnętrzną z podświetleniem. Patrzy na furtkę z 6-8 m gdzieś. Nie ma problemu w nocy (przełącza się oczywiście na tryb czarno-biały)

Fantom

Adam626
09-11-2016, 22:45
jak postępy w projekcie?

szczukot
10-11-2016, 07:35
niestety stanęły :(
Na razie po prostu mam podgląd z kamery, i informacje na telefon.email że ktoś dzwoni wraz ze zdjęciem, i zdalne otwieranie.
Ale rozmowy on-line nie ma :(

Fantom