PDA

Zobacz pełną wersję : Zaczynam swoją przygodę z ogrodem.....



ma_lgosia
17-03-2014, 10:28
Od 3 miesięcy jestem szczęśliwą posiadaczką małego domeczku pod lasem z dziewiczym terenem całość 2000m2. Jest duże pole do popisu. Dzięki bogatej lekturze forum zaczęło mi sie w głowie rozjaśniać jak powinnam organizować swój ogród. Chciałabym się z Wami dzielić postępami jakie mam nadzieję poczynię :)
Kochani jak ja Wam zazdroszczę Waszych pięknych ogrodów. Ja swoją przygodę dopiero zaczynam..zupełnie zielona, niedoświadczona i zagubiona.
Liczę na Wasze porady.
Muszę ogarnąć poruszanie się po tym forum

Elfir
17-03-2014, 20:17
nie masz ciemno w salonie z takim zadaszeniem?

magnolia
18-03-2014, 07:33
to miejsce stałego mieszkania, czy działka? Pytam, bo on tego zależy intensywność użytkowania i pielęgnacji ogrodu i do tego warto się dopasować.

ma_lgosia
18-03-2014, 09:14
Salon rzeczywiście jest zacieniony przez zadaszenie. Poprzedni właściciele zastosowali ciemne barwy, kamienie co w rezultacie dało efekt jaskini:) Ja to wszystko zerwałam zrobiłam w tonacji bieli i lekkiej szarości co dało super efekt. Jest przestronnie i jasno tym bardziej że jest to strona południowa i latem słońce tam jest cały dzień.

ma_lgosia
18-03-2014, 09:18
To jest mały domek, który będzie stanowił dla nas odskocznię od miejskiego zgiełku. Jednak jest na tyle blisko (tylko 17km) ze w sezonie ciepłym będziemy tam przebywać stale. W każdym razie ogród będzie pielęgnowany systematycznie.

SKula
18-03-2014, 13:02
witaj serdecznie :)
to bardzo fajny moment kiedy można zacząć realizować marzenia
działeczka piękna i tak jak napisałaś dziewicza ;)
a więc masz już na początku trochę łatwiej bo nie musisz karczować i wycinać
wiem,że traktujecie to miejsce jako rekreację , ale czy nie myślicie w dalekiej nawet przyszłości i stałym tam zamieszkaniu ?
bo jeśli tak to tak bym proponował zaplanować ogród aby w jak najmniejszym stopniu go później niszczyć

a więc plany - to po pierwsze
po drugie musisz się zdecydować jaki to ma być ogród i jaki ma być jego charakter
musisz też dopasować rośliny zgodnie z wymaganiami glebowymi no i swoimi oczywiście

ale na początku plan- narysuj go sobie na kartce w kratkę ( powiedzmy jedna kratka to 1 m )
nanieś na plan dom i kierunki świata
zaznacz wszystko co już tam jest i co chciałabyś żeby było
ścieżki, drewutnię , rabaty , kompostownik , altanę itp
masz dużo terenu i dobry plan pomoże w późniejszej realizacji
nie musisz przecież wszystkiego na raz robić - no chyba że masz worek kaski
i weźmiesz firmę ogrodniczą :) i ona założy Ci ogród

zaplanuj sobie jeszcze wszelkie instalacje - elektryczne czy nawadniającą
warto to zrobić na początku by potem nie rujnować ogrodu wykopami

to tak na początek :)

ma_lgosia
18-03-2014, 16:16
Dziękuję za fachową pomoc, bo to, że masz doświadczenie zobaczyłam w Twoim wątku. Masz piękną posiadłość. Ja swoją przygodę z nowym domeczkiem i ogrodem będę realizować tak jakbym miała tam zamieszkać na stałe, bo w sumie przez pół roku pewnie będę tam przebywać. Ponieważ to jest dom na wsi przy lesie, niedaleko jeziora chciałabym żeby zarówno dom i ogród miał charakter sielsko-anielski :) Będę tworzyć rabaty ale nie chcę żeby to było w stylu super nowoczesnym, od linijki.
Jestem zauroczona wrzosowiskiem i jedna rabatę chcę oddać wrzosom. Największy problem będę miała z doborem roślin bo na tym zupełnie się nie znam ale myślę, że z Waszą pomocą i własną edukacją dam radę...oj nie sądziłam że tak mnie to pochłonie :) Jednak życie niesie zaskakujące momenty :)

Elfir
21-03-2014, 19:29
Dobór roślin - jest przyklejony wątek u góry działu własnie z zestawieniami roślin:
"Zestawienia roślin w zależności od typu gleby, wilgotności i odczynu"

Poza tym są wątki o projektowaniu ogrodu samodzielnie i o tym jak go potem zbudowac krok po kroku