PDA

Zobacz pełną wersję : System docieplen HBW ~23% - Balto?



fighter1983
18-03-2014, 11:05
Pytanie glownie do Balto, ale tez i do innych uzytkownikow.

Problem pojawil sie u jednego z forumowiczow:
- budynek z silki
- powierzchnia elewacji ok. 250m2
- zakupiony juz styropian grafitowy Swisspora

Do wykonania:
- docieplenie budynku metoda lekka mokra z wyprawa z tynku cienkowarstwowego.

Niby wszystko jasne, ale wybrany kolor to:
Caparol, wzornik: CaparolColor, Graphit 12 HBW: 23%

No i w tym miejscu zaczynaja sie "schody".

Caparol w swoim systemie KD600 (czyli z tynkiem akrylowym i silikonowym) na cementowym kleju do warstwy zbrojacej ma w tej kwestii ograniczenia.
2 lata temu zapis mowil: kolory o wspolczynniku odbicia swiatla HBW <30% nie moga byc stosowane na elewacjach.
w zeszlym roku zapis ulegl zmianie i brzmi: kolory o wspolczynniku odbicia swiatla HBW <20% nie moga byc stosowane na elewacjach.

Jednak, dla pewnosci i z czystej ciekawosci zadzwonilem do DT Caparola zeby dowiedziec sie skad sie wziela ta zmiana, no i odpowiedz mnie lekko - zaskoczyla.
Okazuje sie ze nic sie nie zmienilo, nadal granica dla KD600 jest HBW30% natomiast dopuszcza sie "niewielkie wstawki" z kolorow o nizszym HBW. Jezeli chcemy koniecznie stosowac taka kolorystyke - musimy uzyc systemu Carbon... a to moze byc malo przyjazne dla kieszeni klienta.

No i teraz pytanie:
Balto: czy TY masz jakies rozwiazanie w tej sytuacji?
Ja obecnie szukam u producentow takiego alternatywnego rozwiazania.

Poki co STO-ISPO bedzie mialo 2 takie rozwiazania:
- jedno oparte na w, zbrojacej z kleju akrylowego STO ARmierungsputz co podejrzewam da nam wypadkowa cene zblizona do Carbonu
- jeszcze jedno rozwiazanie, ale tu czekam na maila ze szczegolami.

Termoorganika cos tam sie przymierza do tego, podobno bedzie sie dalo, ale to jeszcze nie potwierdzona informacja.
Kabe odpadlo od razu.

Naturalnie interesuja mnie rozwiazania pod ktorym sie ktos podpisze i wezmie za to odpowiedzialnosc. Partyzantka i rozwiazania "a moze sie uda" - niedopuszczalna :)

fighter1983
18-03-2014, 11:49
Zapomnialem ze juz walkowalismy ten temat:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?220832-Tynk-zewn%C4%99trzny-kolor-grafit-vs-nagrzewanie-i-p%C4%99kanie/page2

Balto
18-03-2014, 16:17
Auć, na szybko bo po ciężkim (fizycznie) dniu w robocie.
Po tym co się dowiedziałem - a dotyczyło zapraw tych oferowanych w PL i D, oraz opiniach o jakości gotowych zapraw mogę jedynie delikatnie podejrzewać, że Caparol mógł mieć problem właśnie z tą częścią gamy kolorystycznej bo np. był nałożony na budynek który jest położony w takim miejscu, że słońce operuje i chcąc nie chcąc musieli uznać reklamację, lub ktoś porównał dane niemieckie - nb - spróbuj sprawdzić na niemieckich stronach Caparola jakie tam są podane dane dla systemu. Być, może nastąpiła delikatna (lub mniej) zmiana w składnikach produkcji - a to jest czkawka po tym wynikająca z tego co się działo wcześniej.
Pytanie - jaki indeks ma nie tynk a sama farba zewnętrzna o tym kolorze? Fakturę by zrobił tynk mineralny c/w - nie słyszałem by pod wpływem słońca pękał normalny tradycyjny tynk c/w i go ew pomalować.

Balto
18-03-2014, 20:29
fighter: trafiony zatopiony, prawdopodobnie chodzi o to, że w Niemczech nie ma już tego co u nas jest określone jako KD 600. U nich nazywa się to pro extra i ma inny skład / budowę. Wstęp do siatki jest taki sam, kleje etc, potem wchodzi tynk mineralny, cholernie twardy (i paroprzepuszczalny -> tu stawiam na duży dodatek napowietrzacza, napowietrzenie pewnie rzędu 40% - może nawet więcej. Przybliżony skład: wapno od 2-3 proc maks, do tego cement - piszą 25 - 50 proc, ale jeśli idzie ziarenko 2 mm, to w granicach 27-28 proc maks) Oznacza to z polskiego na nasze, że stworzyli bardzo twardy tynk lecz kruchy - łatwo pęka. Oznacza to, że jak się nagrzeje powyżej pewnej wielkości to po prostu pęknie. Na ten wynalazek idzie farba z "Sanem" -> Thermosan.
W ramach ciekawostek przyrodniczych - stare tynki były słabsze miały inny skład, ale były o wiele bardziej "plastyczne", nawet tynk mineralny mojej produkcji ma daleko inny skład. Znaczy - dużo mniej cementu i niższe napowietrzenie a i tak ma klasę CS IV.
Btw. zadaj pytanie o ten skład w polskiego naczelnego przedstawiciela. Tynk mineralny niemiecki zamiast naszych wynalazków zalecany nosi nazwę Capatec - Mineral -Leichtputz R+K.
Mam nadzieję że coś rozjaśniłem

fighter1983
19-03-2014, 08:31
No niewiele rozjasniles :)
Caparol przynajmniej w teorii produkuje wg tych samych norm na cala europe, i tym samym odcina nam HBW na wszystkich systemach z wykorzystaniem klejow cementowych na poziomie 30%. To czy zrobimy mineralny malowany czy tez barwiony w masie - nadal trzyma nas 30% HBW.
Nasz PL mineralny tynk w Caparolu tez nazywa sie Capatect Mineral LightPutz K+R.

Natomiast roznice w zapisach moga wynikac z jednej prostej przyczyny: Niemcy chronia swoj rynek i wspieraja wlasna gospodarke. Dlatego tez np. Termoorganika PL na rynek niemiecki sprzedaje olbrzymie ilosci swojego styropianu, ale w "niemieckich foliach" i co ciekawe w tych niemieckich foliach to jest ten sam produkt ktory jezdzi na nasze budowy, ale niemieckie folie oznaczaja zgodnosc z wymaganiami stawianymi przez wymagania w DE i chodzi tu o badanie jakiegos parametru, ktory u nas badany nie jest a tam jest wymagany. Oczywiscie w niemieckich foliach styropian jest drozszy :)
Podobnie jest z XPS-em produkowanym w DE i sprzedawanym na nasz rynek. Patrzac na ceny tego materialu na obu tych rynkach oplacaloby sie zamowic XPS w DE u producenta, przywiezc do PL, przepakowac i wywiezc nasza spedycja z powrotem do DE i sprzedawac w tamtej hurtowni :) po kilkunastu takich transportach moglbys przejsc na emeryture.... oczywiscie zrobic sie tego nie da, bo znowu zderzamy sie z dokumentacja.

Balto
19-03-2014, 21:43
Wyjaśnienie -po poranku: naprawdę jeszcze ze trzydzieści lat wstecz nikt nie spotykał się z HBW w mineralce - naprawdę. Problemem który usunięto była wrażliwość pigmentów naturalnych (organicznych) na UV (poza może i ewentualnie tlenkami kobaltu...). Problemem było raczej wypłukiwanie pigmentu kiedy był słaby tynk.