PDA

Zobacz pełną wersję : Przyłącze do domu.



pablojarocin
20-03-2014, 22:14
Witam.
Mam przyłącze z linii napowietrznej 4 kable z słupa do budynku, na ścianie zamontowali mi licznik, dzisiaj otwieram tę skrzynkę z licznikiem i chyba jest coś nie tak.
Mógł by ktoś na to zerknąć i się wypowiedzieć???
249745
Jak dla mnie to elektryk chyba coś źle połączył.
I zastanawia mnie czy zakład energetyczny podzielił mi PEN czy ten 5 kabel żółto-zielony jest tylko do picu.

elpapiotr
20-03-2014, 22:26
Na pewno jest od picu, skoro ... "wisi w powietrzu"
Ciekawe natomiast, gdzie i do czego jest podłączony drugi koniec tej z-ż linki.
Oczywiście do odbiorcy jest kabel dolny, i tutaj "elektryk" zmoczył d...
Jaki przekrój żył mamy tego dolnego kabla, oraz jaki układ sieci tam występuje ?

Mefi100
20-03-2014, 22:40
Możesz zrobić zdjęcie z większej odległości. Jak dla mnie u góry to pokrywa z C52

pablojarocin
21-03-2014, 14:20
Wyżej już nic nie ma tylko licznik i nad licznikiem bezpieczniki , a jak bym chciał to odkręcić to się plomba zerwie i będzie później problem że ktoś grzebał.
Sieć jest TN-C pociągnięta ze słupa 4 kable. Przekrój tego kabla to trochę gruby jest, tak patrząc to 4 mm będzie miał.

zbich70
21-03-2014, 14:29
Na pewno jest od picu, skoro ... "wisi w powietrzu"
Ciekawe natomiast, gdzie i do czego jest podłączony drugi koniec tej z-ż linki.
Oczywiście do odbiorcy jest kabel dolny, i tutaj "elektryk" zmoczył d...
Jaki przekrój żył mamy tego dolnego kabla, oraz jaki układ sieci tam występuje ?
Dlaczego zmoczył? Dostawca przygotował złącze umożliwiające rozdział PEN, ale elektryk z oferty nie skorzystał i rozdzielił w TG. Z zastrzeżeniem oczywiście, że na foto widzimy TN i 10mm2 Cu ;)


Przekrój tego kabla to trochę gruby jest, tak patrząc to 4 mm będzie miał.
Przekrój czy średnica? Bo to róźnica. Mierzone z izolacją czy bez?

elpapiotr
21-03-2014, 14:32
Dlaczego zmoczył? Dostawca przygotował złącze umożliwiające rozdział PEN, ale elektryk z oferty nie skorzystał i rozdzielił w TG. Z zastrzeżeniem oczywiście, że na foto widzimy TN i 10mm2 Cu ;)
Zmoczył dlatego, że u niego PEN to barwa z-ż !

zbich70
21-03-2014, 14:41
Zmoczył dlatego, że u niego PEN to barwa z-ż !
Nie wiemy kiedy to było wykonane. Wiemy, że dziś autor otworzył skrzynkę.

elpapiotr
21-03-2014, 14:57
Nie wiemy kiedy to było wykonane. Wiemy, że dziś autor otworzył skrzynkę.
Patrząc na muchę i pająka rzeczywiście nie wiemy ;)od kiedy nie żyją.
A skrzynkę otworzył ... wczoraj

pablojarocin
21-03-2014, 15:03
249833


Na pewno jest od picu, skoro ... "wisi w powietrzu"
Ciekawe natomiast, gdzie i do czego jest podłączony drugi koniec tej z-ż linki.
Oczywiście do odbiorcy jest kabel dolny, i tutaj "elektryk" zmoczył d...
Jaki przekrój żył mamy tego dolnego kabla, oraz jaki układ sieci tam występuje ?

Ten drugi koniec linki żółto-zielonej to jest na piętrze i jest w rozdzielni jako "N" . Ten kto to robił to ma ładnie poprzestawiane w głowie.
To teraz bym musiał kupić kabel 5x ile( jaki jest przekrój wymagany)??? I go puścić do tej rozdzielni na piętrze.
A jeżeli ten kabel od licznika żółto-zielony(zaznaczyłem go w czerwonej ramce) nie jest podłączony nigdzie, to aby zrobić sieć TN-C-S to bym go musiał podzielić pod licznikiem??


Propo budowy to było 1991 roku. A wczoraj otworzyłem skrzynkę gdy zobaczyłem że do domu w rozdzielni są tylko 4 kable. A w dzisiejszych czasach różnicówka to musi być.


A jeszcze ten kabel to sory nie przekrój tylko średnica ma 4 mm bez izolacji.


Jest to możliwe że ZK podzielił mi PEN??

elpapiotr
21-03-2014, 15:24
Ten drugi koniec linki żółto-zielonej to jest na piętrze i jest w rozdzielni jako "N" . To nie jest linka, tylko drut (mowa o dolnym kablu)

To teraz bym musiał kupić kabel 5x ile( jaki jest przekrój wymagany)??? I go puścić do tej rozdzielni na piętrze. Nic nie musisz - najpierw sprawdź, czy rzeczywiście zasilający PEN został rozdzielony badając napięcie pomiędzy z-ż linką (górna listwy) a którąkolwiek fazą.

zbich70
21-03-2014, 15:25
aby zrobić sieć TN-C-S to bym go musiał podzielić pod licznikiem??
Zamierzasz to robić samodzielnie, czy zatrudnisz elektryka?

pablojarocin
21-03-2014, 16:58
To nie jest linka, tylko drut (mowa o dolnym kablu)
Nic nie musisz - najpierw sprawdź, czy rzeczywiście zasilający PEN został rozdzielony badając napięcie pomiędzy z-ż linką (górna listwy) a którąkolwiek fazą.


Właśnie byłem na działce z miernikiem i na tym niebieskim i żółto-zielonym jest takie samo napięcie 225V.
To oznacza że mi to mi podzielili.
Skoro podzielono mi ten PEN to po co ktoś położył tam kabel 4 żyłowy i jeszcze na dodatek ten żółto-zielony do "N" dał.
I takie pytanko:
Jak chciałbym to uziemić to jak teraz?? Żadnego uziomu fundamentów nie mam.

zbich70
21-03-2014, 22:06
I takie pytanko:
Jak chciałbym to uziemić to jak teraz?? Żadnego uziomu fundamentów nie mam.
Zadajesz kolejne pytania a nie odpowiedziałeś na wcześniejsze skierowane do Ciebie.

Mefi100
22-03-2014, 05:50
Z tego co czytam wynika że przewód na zdjęciu to przewód dopływowy do licznika. Jeżeli mam racje to pan monter dał ciała.
Nie wiem dlaczego nie podłączyli tego od razu pod licznik. Co do zerwania plomby to wystarczy powiadomić zakład elektryczny o konieczności jej zerwania w związku z naprawą instalacji. Koszt ponownego oplombowania zależy od rejonu, u mnie to kwota 30 zł. Będzie potrzebna oświadczenie elektryka z numerem SEP

pablojarocin
22-03-2014, 07:30
Z tego co czytam wynika że przewód na zdjęciu to przewód dopływowy do licznika. Jeżeli mam racje to pan monter dał ciała.
Nie wiem dlaczego nie podłączyli tego od razu pod licznik. Co do zerwania plomby to wystarczy powiadomić zakład elektryczny o konieczności jej zerwania w związku z naprawą instalacji. Koszt ponownego oplombowania zależy od rejonu, u mnie to kwota 30 zł. Będzie potrzebna oświadczenie elektryka z numerem SEP

Te górne kable to idą spod licznika, a te dolne to idą do mojej skrzynki na piętrze.

elpapiotr
22-03-2014, 07:42
Te górne kable to idą spod licznika, a te dolne to idą do mojej skrzynki na piętrze.
Właśnie. Tylko niektóre liczniki miały zacisk do podłączenia przewodu ochronnego z-ż PE. Tutaj nie wiemy, w którym miejscu ta linka została podłączona, być może tylko "przechodzi" przez licznik, wraz z przewodami zasilania do licznika, i bez podłączenia do niego idzie do widocznej listwy zaciskowej. Drugi jej koniec jest natomiast spięty z przewodem PEN linii zasilającej.
I mamy coś takiego - z PEN zostały zrobione N i PE, by później ten N robił za PEN, a na końcu został rozdzielony na N "wtórny" i PE.
Dziadostwo, i tyle.

pablojarocin
22-03-2014, 08:10
Twoim zdaniem elpapiotr co teraz zrobić?? Zawołać elektryka niech ściągnie ten licznik i zobaczy co tam jest i niech zrobi to tak jak powinno być.
Jaki kupić kabel żeby mi elektryk go pociągnoł do domu, jaki przekrój???

zbich70
22-03-2014, 09:46
Twoim zdaniem elpapiotr co teraz zrobić?? Zawołać elektryka niech ściągnie ten licznik i zobaczy co tam jest i niech zrobi to tak jak powinno być.
Jaki kupić kabel żeby mi elektryk go pociągnoł do domu, jaki przekrój???
Tak. Elektryk potrzebny. Jeśli ci nawet pociągnie... kabel... to jeszcze lepiej. Najlepiej gdy zrobi ci "dobrze" i jeszcze kwity na to wystawi.

grend
22-03-2014, 16:04
niezły cyrk. Nie mów ze to zrobił elektryk a nie jakaś złota raczka....
Na pewno nie ma tam 5 niebieskiej żyły ? Jezeli nie to musisz dołożyc dodatkową żyłę - najlepiej uziemić pilonem i dojechac do rozdzielni. Tą ż-z owiń niebieska taśmą i mozesz działać z różnicówką
Ewentalnie zobacz czy nie ma jakieś listwy wyrównawczej przy ogrzewaniu i do tego mozesz sie podpiąc

elpapiotr
22-03-2014, 18:22
niezły cyrk. Nie mów ze to zrobił elektryk a nie jakaś złota raczka....
Na pewno nie ma tam 5 niebieskiej żyły ? Jezeli nie to musisz dołożyc dodatkową żyłę - najlepiej uziemić pilonem i dojechac do rozdzielni. Tą ż-z owiń niebieska taśmą i mozesz działać z różnicówką
Ewentalnie zobacz czy nie ma jakieś listwy wyrównawczej przy ogrzewaniu i do tego mozesz sie podpiąc
Niezła porada. Naprawdę niezła - jak na dyletanta !!

grend
22-03-2014, 18:29
Niezła porada. Naprawdę niezła - jak na dyletanta !!

Wiem ze w przepisach to jest zabronione ale tak naprawde nie ma przeciwskazań do dołączenia się do uziemienia z ogrzewania. Czym sie różni uziemienie prowadzone z rozdzielni do ziemi i wbite obok z rozdzielni do ogrzewania ??? Zastosowanie jest to samo tylko to jest ogrzewanie a to elektryczność a mają za zadanie zwiększony potencjał wyprowadzać do ziemi.

elpapiotr
22-03-2014, 18:31
Jestem pod wrażeniem. Ogromnym.
Jak wygląda uziemienie z ogrzewania ?

grend
22-03-2014, 19:06
Jestem pod wrażeniem. Ogromnym.
Jak wyglada uziemienie z energetyki ?

elpapiotr
22-03-2014, 20:05
Co mnie lub Ciebie może obchodzić uziemienie z energetyki ?
Ty masz się martwić uziemieniem budynku, to wszystko.

grend
22-03-2014, 20:26
Jestem pod wrażeniem. Ogromnym.
Jak wyglada uziemienie rozdzielni elektrycznej - to miałem na mysli

elpapiotr
22-03-2014, 20:29
Jestem pod wrażeniem. Ogromnym.
Jak wyglada uziemienie rozdzielni elektrycznej - to miałem na mysli
Nijak. Rozdzielnicy się nie uziemia :p

grend
22-03-2014, 20:48
Nijak. Rozdzielnicy się nie uziemia :p

uziemia się budynek :lol2: a jak uziemiasz- terez sie tego nie robi - ale kiedyś instalacje grzewcza to co wtedy uziemiasz ? budynek ? Teraz produkujesz kolejne posty a nawet nie napisałeś poza rzucaniem goownem czym różni się uziemienie od ogrzewania z elektrycznym - dajmy sobie spokój.

Mefi100
22-03-2014, 22:24
Z tą listwą to lekka przesada. Co do różnicy w uziemieniach to proponuje zrobić pomiary aby sobie odpowiedzieć na to pytanie
Próbowałeś miernikiem sprawdzić wartość napięcia między fazą a N i fazą a PEN podejrzewam że odczyt będzie ten sam i oba przewody są wpięte w ten sam zacisk. Nie ma co kombinować tylko wołać jakiegoś elektryka i dorobić uziom.

wykrot
23-03-2014, 07:08
a nawet nie napisałeś poza rzucaniem goownem czym różni się uziemienie od ogrzewania z elektrycznym - dajmy sobie spokój.

To Ty nie napisałeś, chociaż sam wprowadziłeś jakieś pojęcie, jakiegoś uziemienia ogrzewania... [moderowano]. Czlowieku, przestań robić ludziom wodę z mózgu [moderowano]. Nie masz pojęcia o czym piszesz, nie rozumiesz tego, stosujesz jakieś wynalazki, [moderowano]

elpapiotr
23-03-2014, 09:35
No już bez przesady.
Może widział szkołę ... z daleka.

UmyjWiate
23-03-2014, 09:46
Jestem pod wrażeniem. Ogromnym.
Jak wygląda uziemienie z ogrzewania ?
ja też :D

grend
23-03-2014, 10:49
Z tą listwą to lekka przesada. Co do różnicy w uziemieniach to proponuje zrobić pomiary aby sobie odpowiedzieć na to pytanie
Próbowałeś miernikiem sprawdzić wartość napięcia między fazą a N i fazą a PEN podejrzewam że odczyt będzie ten sam i oba przewody są wpięte w ten sam zacisk. Nie ma co kombinować tylko wołać jakiegoś elektryka i dorobić uziom.

w momencie prowadzenia sieci te wyprowadzenie ż-z sie jeszcze dodatkowo uziemia w zaleznosci od przekroju i metrów. Charakterystyka różnicówek.... Przykład jedna różnicówka 300ma i druga 300 mA oddalona o 80 metrów dwóch róznych firm - wyrzuca druga w kolejnosci....
Jezeli ktoś chce działać wdług papierologi to powinien być uziom - jednak praktyka to moze zweryfikować i faktyczne uziemienie to bedzie na ż-z w kablu zasilającym i tyle do tematu

grend
23-03-2014, 10:50
To Ty nie napisałeś, chociaż sam wprowadziłeś jakieś pojęcie, jakiegoś uziemienia ogrzewania... [moderowano]. Czlowieku, przestań robić ludziom wodę z mózgu [moderowano]. Nie masz pojęcia o czym piszesz, nie rozumiesz tego, stosujesz jakieś wynalazki, [moderowano]

kolejny guru - coś bardziej konkretnego ???

kkas12
23-03-2014, 11:09
Konkretne jest to, że usilnie udowadniasz iż Twa wiedza jest znikoma by udzielać rad na forum.
Innymi słowy robisz wodę z mózgu innym osobom.
Dlatego proszę admina by ze szczególną uwagą traktował Twe posty.

grend
23-03-2014, 11:17
Kiedyś w XX wieku instalacja ogrzewania i instalacja wodna była ze stali. W tym momencie w kotłowni była listwa uziemiajaca która była uziemiana przez np bednarkę. Teraz pytanie do guru. Co było wtedy uziemione: jakieś 3 literki moze to był uziemiany budynek ??? Nie wiem może ktos podpowie jak trzeba to nazywać aby byc fachowcem ???

grend
23-03-2014, 11:22
Konkretne jest to, że usilnie udowadniasz iż Twa wiedza jest znikoma by udzielać rad na forum.
Innymi słowy robisz wodę z mózgu innym osobom.
Dlatego proszę admina by ze szczególną uwagą traktował Twe posty.

konkretnie w czym jest problem ??? [moderowano]
Już ustaliliśmy że papiery mówią aby uziemić rozdzielnię (ups przepraszam budynek) Na moje pytanie czym różni się takie uziemienie od uziemienia ż-z obecnie od forumowych guru się tego nie dowiedziałem.
To mamy jeden przykład nazwijmy kompetencyjny - co jeszcze się nie podobało w moich wypowiedziach ???? że usilnie starałem sie dowiedzieć od forumowego guru dlaczego Tauron rząda dołacza 4 x ? co okazało sie później wierutną bzdurą .... Czekam

grend
23-03-2014, 11:40
To moze forumowe guru powiedzą oblicza gdzie bedzie nazwijmy to "szybsze" uziemienie
Przykład 1 - linka 10kwadrat długosci 10 metrów połączona z bednarką 10 mm2 o długosci 15 metrów - wartość uziemienia 25 om
Przykład 2 - żyła 10 kwadrat dołaczone do żz w szafce doziemionej o długości 30 metrów. Wartość uziemienia 1 om
Czekam
Dla bardziej zaawansowanych bierzemy charaktegystyke producentów różnicówek i bezpieczników 2 producentów Shrak (nie wiem czy tak sie pisze- tak mówie przy zakupie) i legrand (tak chyba sie pisze) powiedzmy 40 A i B16 (mam nadzieje że nie musze to bardziej objasniać co to jest itd) i pytanie w którym przypadku szybciej "wywali"
Charaktarestyki na stronach producentów
Czekam

zbich70
23-03-2014, 13:48
To moze forumowe guru powiedzą oblicza gdzie bedzie nazwijmy to "szybsze" uziemienie
Najszybsze uziemienie wystąpi wtedy, gdy szybko wskoczysz do wykopu i operator koparki szybko cię zasypie.

pablojarocin
23-03-2014, 19:17
Witam.
Nie wiem co koleś piszę że mam sobie uziemienie z ogrzewania zrobić??? Bardzo ciekawe, tylko szkoda że budynek jest w stanie surowym zamkniętym. Brak jakiekolwiek ogrzewania na razie.
A z tego co mi wiadomo to ogrzewanie będę miał w systemie PEX, a to chyba z plastiku jest raczej.
A po drugie to wezmę się umówię z elektrykiem i sam zobaczy o co chodzi.

Mefi100
23-03-2014, 21:41
Jezeli ktoś chce działać wdług papierologi to powinien być uziom - jednak praktyka to moze zweryfikować i faktyczne uziemienie to bedzie na ż-z w kablu zasilającym i tyle do tematu

Jesteś pewien że różnicówka podpięta pod N i uziom który idzie z tego samego zacisku będzie poprawnie działała.
Ja twierdze że nie

kkas12
23-03-2014, 21:43
Jak się podpina wyłącznik RCD pod uziom???

Mefi100
23-03-2014, 21:45
Nie podpina się :D źle napisałem

kkas12
23-03-2014, 21:51
Sorry, ale nie tylko źle, ale i bez sensu napisałeś.
Myślisz podobnie jak adwersarz, który nie potrafi (bo pewnikiem nie zna) odróżnić układu TN-C-S (TN-S) od układu TT.

grend
23-03-2014, 22:02
Sorry, ale nie tylko źle, ale i bez sensu napisałeś.
Myślisz podobnie jak adwersarz, który nie potrafi (bo pewnikiem nie zna) odróżnić układu TN-C-S (TN-S) od układu TT.

Drogi kolego mówimy tylko o jednym układzie bo w innym układzie bezdyskusyjnie nalezy dodać uziom - co nigdy nie podważałem. Oczywiscie nie potrafię cytować wycinków z literatury i nazywać je fachowo i dlatego pewnie nigdy nie zostane guru.

grend
23-03-2014, 22:06
Jesteś pewien że różnicówka podpięta pod N i uziom który idzie z tego samego zacisku będzie poprawnie działała.
Ja twierdze że nie

spróbuj coś takiego zrobic zrób pomiary i wtedy podziel się tym na forum - jezeli różnicówka nie zadziała prawidłowo to mozesz mnie zjechać na forum i ja "posypię głowę popiołem" - bo to jest istota problemu

kkas12
24-03-2014, 09:08
...bo w innym układzie bezdyskusyjnie nalezy dodać uziom...
Bzdura.
Uziom i GSW jest wymagana zawsze niezależnie od układu w jakim pracuje instalacja.

pablojarocin
24-03-2014, 19:34
Jaki powinien być przekrój kabla od tych dolnych zacisków do domu?? Nie wiem jaki kupić 5x???

Mefi100
24-03-2014, 19:47
Jesteś pewien że różnicówka podpięta pod N i uziom który idzie z tego samego zacisku będzie poprawnie działała.
Ja twierdze że nie
Powiem tylko że napisałem bzdurę na pocieszenie przyznam się że zdarzyło mi się to nie pierwszy i mam nadzieje nie ostatni raz.
Inne posty podtrzymuje

elpapiotr
24-03-2014, 19:48
Jaki powinien być przekrój kabla od tych dolnych zacisków do domu?? Nie wiem jaki kupić 5x???
Po co masz kupować, skoro kabel już jest ?

kkas12
24-03-2014, 20:02
Poczytaj szanowny autorze wątku. http://forum.muratordom.pl/showthread.php?58421-Jaki-kabel-i-na-jakiej-g%C5%82%C4%99boko%C5%9Bci&p=6419883#post6419883
Jest tam odpowiedź na Twoje pytanie.

pablojarocin
25-03-2014, 18:02
Po co masz kupować, skoro kabel już jest ?
ja mam kabel 4 żyłowy, a chyba powinen być 5 żyłowy.

elpapiotr
25-03-2014, 18:08
Witam.Jeżeli masz kabel z żyłami o przekroju 10 mm2 Cu, nic nie "powinien"
Przerobić zasilanie do/od licznika, wywalić ż-z linkę, potraktować N jako PEN i po sprawie.
Ale ... wskazane, by to zrobił elektryk, na zgłoszenie we właściwym RE z podaniem przyczyny tej przeróbki.

ZE się zdziwi, gdy się dowie o powyższym :)

Crisiano
27-03-2014, 07:17
Tak dla informacji...
Wg Energi:
"siec/instalację odbiorczą należy wykonać zgodnie z obowiązującymi przepisami; wymagany układ pracy: TN-C (WLZ) TN-S (instalacja odbiorcza)"
Licznik w złączu na granicy działki.
Wg projektanta za licznikiem zawsze daje się kabel 5-cio żyłowy (standard Energa) mimo, iz WLZ (TN-C). Podobno tak Energa opisuje swoją instalację, która kończy się za licznikiem na listwie.

kkas12
27-03-2014, 07:30
Żaden dostawca energii prawa nie stanowi a granica ich jurysdykcji jest praktycznie w całym kraju jednakowa.
Natomiast pozostaje pytanie skąd się to bierze?
Proponuję przeczytać Rozporządzenie o warunkach.... i skonfrontować jego niektóre zapisy z treścią norm które owe rozporządzenie przywołuje.
Treść rozporządzenia przeczy i wyklucza postanowienia tych norm.
Norm powołanych!
Jest to oczywisty bezsens, gdyż według rozporządzenia kabel/przewód musi zawsze posiadać oddzielone PE i N, nawet wtedy gdy odbiornik żyły N nie potrzebuje, a także wtedy gdy sieć zasilająca pracuje w układzie TT.
Dlatego owe rozporządzenie jest "kulawym" aktem prawnym rodzącym absurdy i nonsensy.
Jednak ani sensu, ani logiki w tych absurdach nie ma.