PDA

Zobacz pełną wersję : elewacja ze starych desek rozbiórkowych



Lukas_art
23-03-2014, 13:28
Witam,

Stoję przed wyborem rozwiązania elewacji swojego domu. Sam wybór już padł - STARE DESKI ROZBIÓRKOWE - teraz muszę zastanowić się na samym systemem wykończenia.

Elewacje dotyczą domu, którego ściany powstały już prawie 15 lat temu - kupiłem dom w stanie surowym otwartym (ściany i dach) i teraz kontynuuję budowę.
Konstrukcja ścian to:
- pustak ceramiczny max 29cm
- styropian 6cm
- pustak ceramiczny 9cm (osłonówka)

Na to muszę oczywiście dorzucić jeszcze ocieplenia, a to już jest mocno uzależnione od sposobu wykończenia właśnie elewacji.

Planowałem zrobić tak:
- na istniejące ściany mocowane na kątownikach stalowych belki drewniane (łaty) w układzie pionowym o grubości odpowiadającej grubości ocieplenia,
- pomiędzy nimi ocieplenie (styropian lub wełna) - właśnie do końca nie wiem co byłoby w takim układzie wskazane,
- jakaś izolacja - wszystko uzależnione od wyboru systemu ocieplenia,
- kontrłaty (40x30mm) w układzie poziomym
- deski w układzie pionowym, deski mocowane z widocznymi przerwami (ok.5-10mm)

I teraz proszę Was o opinie. Jakiego rodzaju ocieplenie będzie w tym konkretnym przypadku lepsze: wełna czy styropian?
I jakiego rodzaju wykończenie powinienem zastosować w przypadku wełny, a jakie w przypadku styropianu?

Myślałem, że jeżeli styropian to albo:
1. styropian kleje do ściany i na niego siatka z klejem
2. styropian kleje do ściany i na niego tylko zwykła gruba folia budowlana

a jeżeli wełna to:
1. wełna wciskana pomiędzy odpowiednio rozstawione łaty pionowe na ścianie i na nią jakaś izolacja (paroprzepuszczalna bo chyba folia wiatroizolacyjna w przypadku ściany murowanej jest zbędna)

Pozdawiam.

Gawor5
28-03-2014, 11:19
Ja bym dał styropian z obawy przed zawilgoceniem.
Zastanów się nad rozkładem pionowych belek ponieważ będą to może nie całkiem ale jednak mostki termiczne, może lepiej zrobić na profilach alu tak jak sufit podwieszany i wtedy dochodzisz do samego profilu i ocieplenie masz na całej powierzchni.

Redakcja
29-11-2016, 11:38
Stare cegły, stare deski z rozbiórki to może być piękna dekoracja wnętrza, także piękne meble. Zobaczcie nasz film:

0_rfknpj6d

Zobacz inne filmy murator.tv - Telewizji Budowlanej Muratora (http://muratordom.pl/filmy/)