PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki przekrój zetki do kot?owni



loop
23-07-2004, 09:24
Witam
Jest pewnie zależny od powierzchni kotłowni i mocy kotła (typu)... Ale jaki przekrój mam dać - gdzie znajdę jakieś informacje na ten temat. Mam zamiar dać kocioł kondensacyjny 21 kW z zasobnikiem.

maxtor
25-07-2004, 15:17
Firma, która będzie montowała mój kocioł (gazowy Vaillant; otwarta komora spalania; 26 kW) zaleca zetkę fi 125 mm. Takš też zrobię.

Pzdr
maxtor

VPS
25-07-2004, 15:33
loop
Po co Ci zetka?
Kocioł jest z zamkniętą komorą spalania.

Arkadiusz Godlewski
25-07-2004, 20:10
U mnie jest zetka fi 160.
Planowany kocioł Buderus G124

Arek

kominiarz
25-07-2004, 21:03
Firma, która będzie montowała mój kocioł (gazowy Vaillant; otwarta komora spalania; 26 kW) zaleca zetkę fi 125 mm. Takš też zrobię.

Pzdr
maxtor

Zbyt mały przekrój !!!

Powinno być minimum 200 cm2 czylii np. kanał 14/14cm może być.

W przypadku kotłowni z kotłem kondensacyjnym może być doprowadzenie powietrza rurą np. fi 100 oczywiście nie dla potrzeb kotła ale dla potrzeb wentylacji wywiewnej, zalecane.

Kominiarz.

1950
25-07-2004, 21:06
nie tylko zalecane ale wymagane. rura fi 150 jest już przyjmowana przez większość kominiarzy powierzchnia 196 wymagana minimum 200

kominiarz
25-07-2004, 23:29
nie tylko zalecane ale wymagane. rura fi 150 jest już przyjmowana przez większość kominiarzy powierzchnia 196 wymagana minimum 200

O tak

w przypadku kotła z otwartą komorą spalania - minimum 200 cm2
(bardzo ważne) i nie mniej.

w przypadku kotła z zamkniętą komorą spalania - niewymagana wentylacja nawiewna dla kotła, ale zalecana dla wentylacji wywiewnej pomieszczenia z kotłem np. rurą fi 100 lub innym urządzeniem doprowadzającym zewnętrzne powietrze do pomieszczenia.

Kominiarz.

1950
26-07-2004, 05:56
przepraszam ale w każdej kotłowni wymagany jest otwór nawiewny minimum 200 cm2 niezależnie od rodzaju kotła

loop
26-07-2004, 06:40
no to już teraz nic nie rozumiem :) A czy może ktoś z Was podeprzeć swoje zdanie jakimś źródłem prawnym - konkretny przepis, paragraf itp.

arzesz
26-07-2004, 14:04
A jak najprościej zrobić zetkę w juz wybudowanym domu?
Niestety w mojej kotłowni nie ma kanału nawiewnego.

1950
26-07-2004, 16:35
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 12 kwietnia 2002 r. Dz. U. Nr. 75 poz. 690
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
POLSKA NORMA
kotłownie wbudowane na paliwa gazowe o gęstości względnej mniejszej niż 1 PN-B-02431-1 z 1 kwietnia 1999
2.2.1.4 Wentylacja
w pomiszczeniu w którym znajdują się kotły powinien znajdować się niezamykany otwór wentylacji nawiewnej o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm2, którego dolna krawędź powinna być umieszczona nie wyżej niż 30 cm ponad poziomem podłogi, oraz niezamykalny otwór wentylacji wywiewnej o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm2 umieszczony możliwie blisko stropu.
dopuszcza się doprowadzenie powietrza zewnętrznego z sąsiednich pomieszczeń wyposażonych w niezamykalny otwór wentylacji nawiewnej o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm2.
stosowanie wentylacji wyciągowej mechanicznej jest niedopuszczalne.
żeby była pełna jasność jeżeli kotłownia jest usytuowana powyżej poziomu gruntu to nie potrzeba robić zetki wystarczy otwór nawiewny.
w przypadku gdy kotłownia znajduje się w piwnicy zetka jest konieczna najłatwiej zrobić ją z dwóch kolan 90 i rury jedne kolano nad poziomem gruntu a drugie do 30 cm nad poziomem wylewki w piwnicy, rurę przymocować uchwytami do ściany i po sprawie

kominiarz
26-07-2004, 21:37
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 12 kwietnia 2002 r. Dz. U. Nr. 75 poz. 690
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
POLSKA NORMA
kotłownie wbudowane na paliwa gazowe o gęstości względnej mniejszej niż 1 PN-B-02431-1 z 1 kwietnia 1999
2.2.1.4 Wentylacja
w pomiszczeniu w którym znajdują się kotły powinien znajdować się niezamykany otwór wentylacji nawiewnej o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm2, którego dolna krawędź powinna być umieszczona nie wyżej niż 30 cm ponad poziomem podłogi, oraz niezamykalny otwór wentylacji wywiewnej o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm2 umieszczony możliwie blisko stropu.
dopuszcza się doprowadzenie powietrza zewnętrznego z sąsiednich
pomieszczeń wyposażonych w niezamykalny otwór wentylacji nawiewnej o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm2.
stosowanie wentylacji wyciągowej mechanicznej jest niedopuszczalne.
żeby była pełna jasność jeżeli kotłownia jest usytuowana powyżej poziomu gruntu to nie potrzeba robić zetki wystarczy otwór nawiewny.
w przypadku gdy kotłownia znajduje się w piwnicy zetka jest konieczna najłatwiej zrobić ją z dwóch kolan 90 i rury jedne kolano nad poziomem gruntu a drugie do 30 cm nad poziomem wylewki w piwnicy, rurę przymocować uchwytami do ściany i po sprawie

Wszystko się zgadza , ale dotyczy to kotłów z otwartą komorą spalania.

W kotłowniach lub pomieszczeniu z kotłem typy np. turbo lub kondensacyjnymi nie wymagana jest wentylacja typu zet

Kotły z zamkniętą komorą spalania zasysają powiertze szachtem lub specjalnym systemem kominowym i to jest właśnie rodzaj " nawiewu "
do komory spalania w który są wyposażone. nie potrzebują 200cm2 , wystarczy im 10 razy mniej. Dzięki temu można je instalować bezpiecznie w takich pomieszczeniach jak łazienki (a nawet przedpokój) :wink:

Kominiarz.

1950
26-07-2004, 21:59
i tu się nie zgodzę zarówno w normie jak i w warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie nie ma rozgraniczenia w sprawach dotyczących wentylacji na kotły z otwartą i zamkniętą spalania mówi się tylko o kotłach, rozgraniczenie dotyczące konstrukcji kotła zastosowane jest jedynie w przypadku kubatury pomieszczenia 8 m3 dla kotłów z otwartą komorą spalania i 6,5 m3 dla kotłów z zamkniętą komorą spalania.
poza tym w systemach spalinowych kotłów z zamkniętą komorą spalania istnieje też system z pobieraniem powietrza do spalania z pomieszczenia i wyrzutem spalin szachtem spalinowym lub przez ścianę.
dodatkowo otwory te służą, pomijając już wspomniany wyżej system spalinowy, do ewentualnej wentylacji pomieszczenia w przypadku nieszczelnej instalacji gazowej.
jak już wyżej wspomniałem nie musi to być zetka, uzależnione to jest jedynie od usytuowania kotłowni

loop
27-07-2004, 05:28
Kotłownia jest w piwnicy, zrobię zetkę i będzie spokój - niech się tam wentyluje :) Nie mam okna tam. Pytałem, bo bałem się że zrobię za małą.

Druga sprawa to pisze o niezamykanym otworze. Czyli nie można zrobić żadnej roletki na tym??? To mnie tam wywieje na amen.

27-07-2004, 08:01
Do czego służy zetka? Czy tylko do wyrównania różnicy poziomów? Czy ma to coś wspólnego z zahamowaniem przepływu i ewentualnie ociepleniem powietrza w zimie? Czy można zetke wykonać z PCV lub z rury SPIRO o średnicy 15cm

arzesz
27-07-2004, 09:00
I jeszcze jedno pytanie, czy ZETKA powinna wyglądać tak, że na zewnątrz niżej a w środku wyżej czy odwrotnie?
To pierwsze rozwiązanie wydaje mi się sensowniejsze gdyż przez taki otwór w zimę nie powinno uciekać powietrze, ale może się mylę.

A jakiej długości powinna być ta prosta pomiędzy kolankami w ZETCE?

arzesz
27-07-2004, 14:52
Ponawiam pytanie wyżej

tom soyer
27-07-2004, 15:03
zetka sluzy jako nawiew powietrza. przy odpowiedniej konstrukcji (przekroju) moze sluzyc jako nawiew powietrza dla kotla z otwarta komora spalania lub zasysaniem powietrza z pomieszczenia. Druga opcja ma sens jesli zalezy nam na dobrej wentylacji pomieszczenia (praca kotla wymusza przeplyw dodatkowej ilosci powietrza) a nie przeszkadza nam wychladzanie tegoz pomieszczenia. Przekroj zetki zalezy od mocy palnika (a wiec jego zapotrzebowania na tlen do spalania gazu). Zetke nalezy sprowadzic jak najnizej posadzki aby umozliwic latwe zasysanie powietrza przez palnik. Aby uniemozliwic cofanie sie powietrza (to co wspomnial arzesz) zetka moze miec samozamykajaca sie zaluzje ktora sama sie otwiera podczas pracy palnika. Czerpnia zetki powinna wystawac kilkadziesiat centymetrow nad gruntem (aby uniemozliwic np zalanie kotlowni itp). Zetka moze byc wykonana z ocynku albo pvc. Odradzalbym rure spiro ze wzgledu na latwe uszkodzenie mechaniczne.

arzesz
27-07-2004, 15:08
Ale nadal nie uzyskałem odpowiedzi czy wyżej ma być na zewnątrz czy od środka

1950
27-07-2004, 18:53
może małe podsumowanie na temat zetki:
-jeżeli kotłownia jest na poziomie terenu do tego żeby kotłownia spełniała prawne wymagania nie potrzebna jest zetka lecz wystarczy otwór nawiewny o powierzchni minimum 200 cm2 usytuowany nie wyżej niż 30 cm nad poziomem podłogi.
-jeżeli kotłownia jest usytuowana poniżej poziomu terenu rolę otworu nawiewnego spełnia zetka (tj przewód którym powietrze może być zassane do kotła), wymagania są te same zarówno do powierzchni jak i do usytuowania względem podłogi
-kotłownia powinna posiadać otwór wywiewny (kratkę wentylacyjną) o powierzchni minimum 200 cm2 usytuowany jak najbliżej stropu
-zarówno jeden jak i drugi otwór musi być niezamykalny, ewentualne odstępstwa i sposób ich zastosowania musi być zaaprobowany przez mistrza kominiarskiego który musi wystawić opinię kominiarską w której kolejny raz musi być opisany sposób ewentualnego automatycznego zamykania tego otworu
-co do zetki to wystarczy zobaczyć jak wygląda Z i jeżeli otwór nawiewny ma znajdować się 30 cm nad podłogą to pytanie co ma być wyżej jest niestosowne, to samo dotyczy długości odcinka pionowego, zależy to od głębokości posadowienia budynku

loop
29-07-2004, 05:49
Wczoraj był u mnie na budowie gość z gazowni na wstępnych oględzinach (będę się włączał) - pytałem go o zetkę i powiedział że w przypadku kotła z zamkniętą komorą spalania nie musi być zetki. Wystarcza przewód powietrzno-spalinowy + wentylacja.

Oto co zrobię: daruję sobię zetkę i jak kotłownia będzie uruchomiona i będę widział że trzeba dać nawiew to sobie hilti porzyczę i zetkę osadzę. To i tak tylko dziura do zrobienia - reszta idzie na tynku.

tom soyer
29-07-2004, 07:35
najwazniejsze jest wlasnie to :"...+wentylacja". musi byc ona sprawna i gdzies na tej samej kondygnacji cio kociol musisz miec nawiew inaczej nici z wywiewu :). Zetka moze zastapic naki nawiew jesli wentylacja grawitacyjna (nawiew) nie dziala zbyt dobrze.

1950
29-07-2004, 10:04
wiecie co wydaje mi się że wchodzicie na to forum żeby "bić pianę" albo nie rozumiecie co się do was pisze

loop
29-07-2004, 11:46
wiecie co wydaje mi się że wchodzicie na to forum żeby "bić pianę" albo nie rozumiecie co się do was pisze
??? :o Twój post to właśnie typowe bicie piany.
Ja mówię co powiedział mi gość posiądający uprawnienia projektowe do instalacji gazowych

1950
29-07-2004, 12:34
i powiedz mi co powiedział innego niż ja napisałem, ty sądzisz że jedna osoba ma uprawnienia, a czym jest zetka jeżeli nie nawiewem stosowanym wtedy jeżeli kotłownia jest umiejscowiona poniżej poziomu terenu i logicznym jest że otwór nawiewny nie może być usytuowany na wysokości do 30 cm nad poziomem podłogi bo wypadłby w scianach fundamentowych

loop
29-07-2004, 12:53
1950:
Moja kotłownia jeśli będzie miała kocioł z zamkniętą komorą spalania nie potrzebuje nawiewu, a jest poniżej poziomu terenu. Taką ustną opinie dostałem.

1950
29-07-2004, 13:10
powyżej w którymś poście cytowałem obowiązujace normy i warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytowanie. jeżeli ten kto interpretował tak przepisy to jego sprawa każdy jest dorosły i wie co robi. spytaj się skoro tak ci powiedział to czy to da Ci to na piśmie, jeżeli jest osobą z uprawnieniami może wystawić opinię techniczną odnośnie wentylacji kotłowni

tom soyer
29-07-2004, 13:40
1950:
Moja kotłownia jeśli będzie miała kocioł z zamkniętą komorą spalania nie potrzebuje nawiewu, a jest poniżej poziomu terenu. Taką ustną opinie dostałem.

nawiew (albo lepiej: wentylacja grawitacyjna) musi byc zawsze. dla kotla z otwarta komora spalania nawiew musi spelniac dodatkowe warunki (przekroj).

i - jak pisze 1950 - mozna poczytac o tym w postach wyzej i w paragrafach.

1950
29-07-2004, 18:40
nawiew musi być do każdego kotła obojętnie czy to będzie kocioł na paliwa stałe czy kocioł olejowy czy też gazowy i to niezależnie od rodzaju konstrukcji po prostu takie są przepisy

VPS
29-07-2004, 20:22
Może i ja dodam coś od siebie.
Jak do tej pory tylko w jednym przypadku gdzie był zamontowany kocioł z zamkniętą komorą spalania potrzeba była wykonania kanału nawiewnego z zewnątrz.
W pozostałych kotłach z ZKS nie ma kanału nawiewnego bo nie było takiej potrzeby.
Obojętnie gdzie był zamontowany kocioł - na parterze, piętrze czy też w piwnicy.
Protokoły kominiarskie zlecam firmie prywatnej (ciągłe ten sam kominiarz) natomiast projekty gazowe wykonuje dla mnie gość z gazowni.
Potem wszystko idzie do zatwierdzenia do urzędu miasta i jak dotąd nie było żadnych problemów.

1950
29-07-2004, 21:02
"rencyska opadają", JA PISZĘ JAK POWINNO BYĆ A NIE JAK JEST wystarczy poczytać materiały źródłowe które były cytowane, niestety indolencja i nieuctwo urzędników jest powalająca

maxtor
29-07-2004, 21:26
Firma, która będzie montowała mój kocioł (gazowy Vaillant; otwarta komora spalania; 26 kW) zaleca zetkę fi 125 mm. Takš też zrobię.

Pzdr
maxtor

Zbyt mały przekrój !!!

Powinno być minimum 200 cm2 czylii np. kanał 14/14cm może być.

W przypadku kotłowni z kotłem kondensacyjnym może być doprowadzenie powietrza rurą np. fi 100 oczywiście nie dla potrzeb kotła ale dla potrzeb wentylacji wywiewnej, zalecane.

Kominiarz.


Masz rację. Zrobię przekrój 200 cm2

pzdr
maxtor

ewadora
26-01-2010, 22:44
e zetka jest konieczna najłatwiej zrobić ją z dwóch kolan 90 i rury jedne kolano nad poziomem gruntu a drugie do 30 cm nad poziomem wylewki w piwnicy, rurę przymocować uchwytami do ściany i po sprawie
Witam.
Odświeżam temat.
Jak najestetyczniej , najbezpieczniej zrobić zetkę?
U mnie kocioł na paliwo stałe. Według instrukcji kotła otwór nawiewny powinien być usytuowany nie wyżej niż 105 cm nad poziomem podłogi.
Z tego co w innym wątku pisał Zbigniew Rudnicki wynika ,ze najlepiej jesli otwór nawiewny w kotłowni jest wyżej niż jego odpowiednik na dworze ( wtedy zimne powietrze samoczynnie nie wpada do kotłowni ). CZyli tak kombinuję ,żeby 30cm nad ziemią dac otwór po stronie zewnętrznej , a metr nad podłogą po stronie wewnetrznej muru. Tylko teraz problem co zrobić z częścią pionową ?
Poprowadzić wewnątrz pomieszczenia -czy tez ukryć go po stronie zewnętrznej w styropianie? Jak zabezpieczyć sam otwór aby do pomieszczenia nie wchodziły myszy ,ptaki tudzież osy itp.?
Moze ktoś ma gotowe rozwiązania i się podzieli?
Jakieś fotki?
Będę wdzięczna.albo linki na forum :)

z czego to wykonac?
Rura PCV fi110 ma trochę za mały przekrój.

pawelo_pl
27-01-2010, 07:38
z czego to wykonac?
Rura PCV fi110 ma trochę za mały przekrój.
U mnie jest Mega Duct : http://www.domus.com.pl/page.php?idkat=610 tam ( czyli na domus.com) kupiony - kominiarz odebrał bez problemu.

ewadora
27-01-2010, 11:31
Super.Dzięki za info :D .
Jakbyś jeszcze mógł napisac jak poprowadziłeś odcinek pionowy Zetki - po stronie zewnętrznej muru -( w styropianie) czy tez od wewnatrz kotłowni?
A jak w zasadzie jest lepiej - nie dla estetyki tylko dla wentylacji?

pawelo_pl
27-01-2010, 13:12
Wywalasz na mur i obkładasz styropianem ( ewentualnie lekko wkuwasz ) ja mam 15 cm styro i wystaje tylko kratka nawiewna.

ewadora
27-01-2010, 13:16
Kurczę- jak żeś taki miły ;) to napisz jeszcze która kratka jest wyżej - ta wewnętrzna czy zewnętrzna?
CZy bardzo wieje ta Zetką?
Przeglądam i czytam cały czas forum i zaczynam się zastanawiać czy nie puścić tej rury pod ziemią ( coś jak GWC) - mam w kotłowni kawałek podłogi nie wylany - czeka na wiercenia dla pompy ciepła - kiedyś w przyszłości - to jak znalazł -można by jeszcze i ten kanał przekopać :)

pierwek
27-01-2010, 13:20
na zewnątrz ma być wyżej , wewnątrz nie wyżej niż 15cm od podłogi

ewadora
27-01-2010, 13:21
na zewnątrz ma być wyżej , wewnątrz nie wyżej niż 15cm od podłogi
To czemu w instrukcji do pieca pisze ,ze nie wyżej niż 105 cm?

pierwek
27-01-2010, 13:27
To czemu w instrukcji do pieca pisze ,ze nie wyżej niż 105 cm?

nie wiem - może miało być 105mm?

pawelo_pl
27-01-2010, 14:07
Ja mam to położone przed wylewką. Kratka na zewnątrz jest wyżej , wewnątrz nawiew jest pod piecem w podłodze. Schładza pomieszczenie ale to kotłownia - więc niech sobie schładza ....

pierwek
27-01-2010, 14:20
nawiew jest pod piecem w podłodze. Schładza pomieszczenie ale to kotłownia - więc niech sobie schładza ....

gorzej jak kocioł wygaśnie i postoi sobie jakiś dłuższy czas... może zamarznąć

choć niby w zetce w takiej sytuacji nie powinno być ruchu powietrza z zewnątrz - dlatego nawiew na zewnątrz ma być wyżej ale jakby dmuchał wiatr w ścianę to wdmucha mróz

msokol
19-10-2012, 14:31
Odgrzebuję temat.

Mam kocioł z (niestety) otwartą komora spalania. Ergo, potrzebna jest zetka, która jest.

problemem jest, że na "przestrzał" kotłowni zamontowana jest kratka wentylacyjna. powstaje ciąg powietrza, który może łba nie urywa, ale wychładza w sposób istotny pomieszczenie.

Co można zrobić, żeby mniejszyć intensywnośc przepływu powietrza? Przecież, jesli kocioł będzie potrzebował powietrza (w kotłowni wystapi deficyt) to sam go sobie zassie przez zetke (powinien).

Jak to zrobić>

M.