PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki tynk dla mojej ściany :)



Qazimodo
24-03-2014, 23:08
Cześć. 2 dni mi zajęło przeczytanie większości postów w dziale "wykończenie ścian etc." Sądziłem że się "obkuję" w wiedzę a tymczasem mam więcej dylematów niż przed czytaniem :) Pewnie nie ja pierwszy. Jeśli możecie proszę pomóżcie.
Moja ściana Silka24cm + 25cm grafitowego styropianu+ klej z wtopioną siatką+ klej (wyrównanie)+grunt(ale nie pod kolor a przezroczysty, mający zapobiegać erozji ściany przed jej dokończeniem).
Wpierw myślałem o tynku mineralnym i farbie silikonowej. Po radach majstra i opinii z forum wolę jednak zainwestować w silikonowy. Problem jednak w tym że wykonawcy opowiadają mi "dziwne" historie o rodzajach i strukturach tynków, a ja nie wiem czy to bajki czy nie.
Podoba mi się struktura typu KORNIK - ale ponoć znacznie bardziej się brudzi niż baranek ?
Cena za położenie KORNKIA jest 20% wyższa niż baranka?
Szukam też producenta tynku, ale chcę wypośrodkować (cena/jakość) - świadomy jestem konsekwencji, ale co tu dużo pisać - jedziemy już na oparach :)
Kolory 80% bardzo jasny beż + 20% (aplikacje) antracyt (REAL 7024) - bo takie mamy okna i dach.

Pomóżcie proszę

fighter1983
25-03-2014, 08:43
Pierwsza mysl z mineralnym malowanym byla bardzo dobra.
Struktura kornik z racji tego ze jest kornikiem faktycznie moze bardziej sie brudzic - powstaja zaglebienia w ktorych moze zbierac sie kurz i pozniej jest wymywany przez deszcz splywajac po elewacji moze tworzyc brudne zacieki.
Cena za polozenie tynku zazwyczaj jest taka sama, bez wzgledu na strukture.
Producent cena/jakosc - oczywiscie Caparol, Jakosc: Dryvit i STO
Kolory: RAL7024 - nie mam pod reka Ralownika, ale cos mi sie wydaje ze jest zbyt ciemny do stosowania na elewacjach, no chyba ze to faktycznie nie za duze wstawki.

Qazimodo
25-03-2014, 10:17
mineralny + farba silikonowa to dużo gorsze wg Ciebie rozwiązanie niż sam tynk silikonowy?

fighter1983
25-03-2014, 10:20
wg mnie to lepsze rozwiazanie niz tynk silikonowy.
Wiele razy pisalem juz o tym na forum. Tynk silikonowy jest po to zeby go sprzedawac i ukladac.
Jest dobry dla sprzedajacego (cena/marza/wartosc) i dobry dla wykonawcy (szybkosc polozenia, brak przerw technologicznych).
Sam u siebie mam mineralny malowany. Moi znajomi tez maja mineralny malowany :)
A na co dzien sprzedaje 90% silikonowego 10% to inne tynki.
Ale ... klient przeciez wie co chce... dzwoni/pisze i wie co chce - chce tynk silikonowy... to po co zawracac kijem Wisłę?

Qazimodo
25-03-2014, 11:10
Wielkie dzięki za radę.

Gawor5
28-03-2014, 11:26
Zdecydowanie baranek dłużej zachowuje ładny wygląd, już w sumie chyba odchodzi się trochę od kornika... zrobiłem trochę elewacji i wszystkie w baranku

EWBUD
28-03-2014, 14:23
ja przez ostatnie 5 lat zrobiłem 1 w korniku :)

Balto
28-03-2014, 19:37
Gowor: czyli znów wracamy do tradycji - dawniej kornika nie znali były baranki lub drapanki, ba nawet gładkie tynki...

Gawor5
27-04-2014, 21:32
Co do brudzenia się kornika to prawda, już prawie się go nie stosuje z tego powodu. Jeżeli chodzi o system to może baumit lub dryvit to taka srednia wyzsza polka.

ptx
06-05-2014, 06:18
Także jestem na etapie wyboru tynku, dom z cegły, ocieplony 8cm styropianem, brałem pod uwagę tynk polikrzemianowy, ale chyba zdecyduje sie na mineralny-malowany (tylko jaka farba najlepiej) .
Zastanawiam sie takze na wykonaniem tynku samemu poprzez nakładanie go pistoletem (posiadam odpowiedni kompresor w grę wchodził by tylko zakup pistoletu), czy tynk mineralny sie do tego nadaje, czy ogólnie polecacie takie rozwiązanie nakladania tynku pistoletem?

Balto
06-05-2014, 19:59
Da się nakładać pistoletem dysza bodajże 4 mm - ale zasadniczo zależy od granulacji tynku...

ptx
07-05-2014, 06:59
Da się nakładać pistoletem dysza bodajże 4 mm - ale zasadniczo zależy od granulacji tynku...

Czy mozecie polecic jekies dobre tynki mineralne do nakladania pistoletem.

fighter1983
07-05-2014, 07:52
Z tym naladaniem natryskowym to ja bym sprawe jeszcze raz przemyslal. Zeby to wyszlo ladnie trzeba sporo wprawy i na prawde profesjonalnych narzedzi. Gdzies tu byla dyskusja dosc ostra na temat wlasnie natryskow. Moze uda mi sie znalezc ten watek, to autor moze odpowie.

ooo tutaj:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?224760-Pytania-i-odpowiedzi-natrysk-tynk%C3%B3w-elewacyjnych

ja widzialem kilka prob robienia tynkow natryskowych, wszytsko co bylo robione smiesznym pistolecikiem podpinanym do sprezarki powietrza wyszlo zalosnie.
Potrzebna wprawa i agregaty po 20k zeby chyba to w miare w miare trysnac.

Balto
07-05-2014, 20:46
fighter: da się, ale wprawę trzeba mieć. To jedno. Dwa - tak naprawdę masę rzeczy - w tym sposób nakładania zależy od wykonawcy, czyli w tym wypadku ptx - musi skontaktować się z osobą która będzie to robiła i dogadać się co i jak to będzie. Ja np. robię takowe, fighter też zna odmiany i konkretne nazwy - on do malowania, ja barwione w masie... Chyba niemal każda firma od tynków ma je w ofercie - w znakomitej większości pod malunek

ptx
08-05-2014, 06:31
Biorąc pod uwagę wsze rady chyba jednak wynajmę ekipę do nałożenia tynku ( tym bardziej iz chciałem to robić sam, bez praktyki), a tak ogólnie który z mineralnych najlepszy?

EKOGROSZEK
08-05-2014, 07:54
fighter: da się, ale wprawę trzeba mieć. To jedno. Dwa - tak naprawdę masę rzeczy - w tym sposób nakładania zależy od wykonawcy, czyli w tym wypadku ptx - musi skontaktować się z osobą która będzie to robiła i dogadać się co i jak to będzie. Ja np. robię takowe, fighter też zna odmiany i konkretne nazwy - on do malowania, ja barwione w masie... Chyba niemal każda firma od tynków ma je w ofercie - w znakomitej większości pod malunek

Witam,
wciskam się w temat bo właśnie jestem na etapie wyboru producenta tynku bedzie mineralny bez koloru czyli biały, dom 200m2 elewacji, mam ekipę która zawodowo zajmuje się zawodowo nakładaniem tynku pistoletem polecają mi cerplast atlasu bo niby dobry ale dla mnie ma zaporową cene, inna ekipa polecała mi kreisel bo niby ''boi sie wody'' cena ok, hurtownia poleca fast, co wybrac/

fighter1983
08-05-2014, 08:35
Witam,
wciskam się w temat bo właśnie jestem na etapie wyboru producenta tynku bedzie mineralny bez koloru czyli biały, dom 200m2 elewacji, mam ekipę która zawodowo zajmuje się zawodowo nakładaniem tynku pistoletem polecają mi cerplast atlasu bo niby dobry ale dla mnie ma zaporową cene, inna ekipa polecała mi kreisel bo niby ''boi sie wody'' cena ok, hurtownia poleca fast, co wybrac/
Caparol MineralLight Putz.

Balto
08-05-2014, 20:18
Ekogroszek: znaczy jak "boi się wody"? Tynk mineralny raczej nie boi się wody, bo to woda jest jego rozpuszczalnikiem. Tynk mineralny biały to tak naprawdę podstawowy kolor i tyle. Hurtownia zwykle lubi polecać to na czym do przodu wychodzi najlepiej, lub to co jej idzie najlepiej. Każdy tynk pewnie jest sensownej jakości: warunek: postać proszek, w składzie cement (idealnie - jak biały, bo inaczej musi zawierać TiO2) do tego deczko wapna, w środku będzie miał plastyfikator i środek od napowietrzania, jeśli na worek przypadka ok 3-3,5 l. wody to oznacza, że chemii jest od metra i ciut ciut...

EKOGROSZEK
09-05-2014, 09:30
Ekogroszek: znaczy jak "boi się wody"? Tynk mineralny raczej nie boi się wody, bo to woda jest jego rozpuszczalnikiem. Tynk mineralny biały to tak naprawdę podstawowy kolor i tyle. Hurtownia zwykle lubi polecać to na czym do przodu wychodzi najlepiej, lub to co jej idzie najlepiej. Każdy tynk pewnie jest sensownej jakości: warunek: postać proszek, w składzie cement (idealnie - jak biały, bo inaczej musi zawierać TiO2) do tego deczko wapna, w środku będzie miał plastyfikator i środek od napowietrzania, jeśli na worek przypadka ok 3-3,5 l. wody to oznacza, że chemii jest od metra i ciut ciut...

Rozumiem że im mniej wody należy dodać na worek tym więcej chemi użył producent i towa jest słabej jakośći?
znalazłem Kreisel POZTYNK-SZ BR62 przeczytałem dane techniczne i zawartość niewiele z tego rozumiem, ale proporcje mieszania z wodą są: 6,25-7 l na worek 25kg to chyba ok?

fighter1983
09-05-2014, 10:09
Rozumiem że im mniej wody należy dodać na worek tym więcej chemi użył producent i towa jest słabej jakośći?
znalazłem Kreisel POZTYNK-SZ BR62 przeczytałem dane techniczne i zawartość niewiele z tego rozumiem, ale proporcje mieszania z wodą są: 6,25-7 l na worek 25kg to chyba ok?
Odwrotnie. Im wiecej chemii - tym mniej wody zarobowej. Ale im wiecej chemii tym lepszy produkt. Reasumujac: im mniej wody zarobowej tym lepszej jakosci produkt.

Ligeroo
09-05-2014, 11:55
Trudno się z tym nie zgodzić,szczególnie jeżeli ktoś miał w praktyce kontakt z tynkiem mineralnym. Poza tym nie jest prawdą ze im mniej wody tym gorzej,właśnie wręcz odwrotnie.

Balto
09-05-2014, 22:48
fighter: akurat to nie jest tak. Typowa wielkość wody zarobowej na owe 25 kg tynku (przy założeniu że piasek / wypełniacz jest suchy) to circa 6-7 l. może być 5,5 wzwyż. Mniej wody - oznacza gonienie chemią, czyli wyrzucenie wapna (jest plastyfikator, jest biocyd), zwykle oznacza jak się to ładnie nazywa wysoką porowatość skojarzoną z dużą ilością cementu (zwykle od 13 czy 14 procent do bywa niemal 20. Lubi to także niestety oznaczać, że cement jest popiołowy - kiepskiej jakości i musi się to zmieścić gdzieś. Bywa, że duża chemia oznacza, że producent "gasi chemicznie" wapno do postaci ciasta już w mieszance. W tym wypadku można to podejrzewać, jeśli mieszanka ma krótki czas przydatności do spożycia (ok 30- 40 min).

EKOGROSZEK
11-05-2014, 13:41
fighter: akurat to nie jest tak. Typowa wielkość wody zarobowej na owe 25 kg tynku (przy założeniu że piasek / wypełniacz jest suchy) to circa 6-7 l. może być 5,5 wzwyż. Mniej wody - oznacza gonienie chemią, czyli wyrzucenie wapna (jest plastyfikator, jest biocyd), zwykle oznacza jak się to ładnie nazywa wysoką porowatość skojarzoną z dużą ilością cementu (zwykle od 13 czy 14 procent do bywa niemal 20. Lubi to także niestety oznaczać, że cement jest popiołowy - kiepskiej jakości i musi się to zmieścić gdzieś. Bywa, że duża chemia oznacza, że producent "gasi chemicznie" wapno do postaci ciasta już w mieszance. W tym wypadku można to podejrzewać, jeśli mieszanka ma krótki czas przydatności do spożycia (ok 30- 40 min).
Fighter sam sobie zaprzecza
kiedy pytałem który tynk jest dobry polecił mi :Caparol MineralLight Putz. do ktorego producent zaleca dodanie wody od 7,5 do 9 litrów wody na worek 25kg a teraz pisze że dobry tynk oznacza mało dodanej wody

ptx
11-05-2014, 20:14
Co myślicie o tynku carbopor caparol (1,5mm), inwestycja warta zachodu ?

EWBUD
11-05-2014, 20:17
Co myślicie o tynku carbopor caparol (1,5mm), inwestycja warta zachodu ?

Z całym systemem warto.

ptx
12-05-2014, 04:08
Z całym systemem warto.
Z carpola carbopor byłby tylko tynk i podkład, pozostałe materiały które w tej chwili używam (jestem na etapie ocieplania) to styropian paneltech fasada super, kleje rimix, siatka protector (czy to tego ukladu warto dac tak dobry tynk?)

fighter1983
12-05-2014, 09:08
Z carpola carbopor byłby tylko tynk i podkład, pozostałe materiały które w tej chwili używam (jestem na etapie ocieplania) to styropian paneltech fasada super, kleje rimix, siatka protector (czy to tego ukladu warto dac tak dobry tynk?)
nie. AMphisilan lub Thermosan.

Faktoman
27-06-2014, 11:32
też będę teraz tynkował ale na silikonowe grunty się nie zdecyduję – cena jest zabójcza a różnica jakościowa jest wg mnie porównywalna. Poprzedni remont robiłem na produktach Ecorsonu i byłem zadowolony (farba porządnie kryła przy pojedynczej warstwie, dobra cena jak za produkt tej jakości, dobry wybór kolorów)i teraz też chyba się na nich skuszę, zwłaszcza że teraz mają jakiś grunt specjalnie pod tynki więc idealnie. No a wykończenie będzie robione tynkiem dekoracyjnym o wyglądzie betonu! Czekam z niecierpliwością na efekty :) 267553