PDA

Zobacz pełną wersję : Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac



Strony : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34

zyzolek
11-04-2014, 22:02
Istniejącego domu a nie dopiero budowanego a to jest zasadnicza i najważniejsza różnica,która ma się nijak do tegoż porównania.

Szczerze mówiąc, nie widzę żadnej różnicy.
Ogrzewanie zawsze będzie ogrzewaniem, są tylko różne źródła jego wytwarzania. A na końcu w domu ma być ciepło.

Piotrek42
11-04-2014, 22:02
Istniejącego domu a nie dopiero budowanego a to jest zasadnicza i najważniejsza różnica,która ma się nijak do tegoż porównania.

No i w czym masz problem?? OZC mam zrobiony wyszło 18000kWh/rok , wg zużycia opału (ekogroszek ) spalam ok 2,5-3t (w zalezności od zimy i jakości ekogroszku) czyli dane wyjściowe już mamy, a ile spale gazu?? teoretycznie można policzyć, ale ja to chcę sprawdzić....

zyzolek
11-04-2014, 22:04
Będzie dużo droższy niż ekogroszek a nawet droższy niż grzanie prądem zwykłym Kospelem z Duonem.

Pojechałeś z tym kospelem i prądem, aż się uśmiałem

Arturo72
11-04-2014, 22:04
Szczerze mówiąc, nie widzę żadnej różnicy.
Ogrzewanie zawsze będzie ogrzewaniem, są tylko różne źródła jego wytwarzania. A na końcu w domu ma być ciepło.
A bo masz klapki na oczach i myślisz tylko w jednej perspektywie.
Dlaczego zdecydowałem się na prąd jeszcze przed budową mimo,że miałem gaz przy granicy ?
Odpowiesz sobie na to pytanie,to zrozumiesz.

imrahil
11-04-2014, 22:05
Mam komin w kotłowni to mogę sobie gaz podłączyć :) a czy dużo droższy???? przekonamy sie o tym po następnym sezonie grzewczym...

tak z ciekawości - ile kosztuje 1 m3 gazu i ile opłaty stałe?

Arturo72
11-04-2014, 22:05
No i w czym masz problem?? OZC mam zrobiony wyszło 18000kWh/rok , wg zużycia opału (ekogroszek ) spalam ok 2,5-3t (w zalezności od zimy i jakości ekogroszku) czyli dane wyjściowe już mamy, a ile spale gazu?? teoretycznie można policzyć, ale ja to chcę sprawdzić....
Ja nie mam w niczym problemu,to Ty masz problem :)

Arturo72
11-04-2014, 22:06
tak z ciekawości - ile kosztuje 1 m3 gazu i ile opłaty stałe?
W przeliczeniu na kWh ?

zyzolek
11-04-2014, 22:06
3 tony węgla to maks 18000 kWh przy najlepszym eko.

Piotrek42
11-04-2014, 22:10
GZ 2,17 zł/m3
Wartość opałowa GZ 8,8 kWh/m3
Cena 1 kWh brutto 0,25 zł

Arturo72
11-04-2014, 22:16
GZ 2,17 zł/m3
Wartość opałowa GZ 8,8 kWh/m3
Cena 1 kWh brutto 0,25 zł
Porównaj to teraz biorąc pod uwagę koszt eksploatacji i koszt instalacji z inwestycją w Kospela i grzaniem w taryfach Duonu.

Piotrek42
11-04-2014, 22:20
Porównaj to teraz biorąc pod uwagę koszt eksploatacji i koszt instalacji z inwestycją w Kospela i grzaniem w taryfach Duonu.

Ja mam prąd w enei i nie zamierzam zmieniać a tym bardzie brać taryf nocnych !! koszt kotła na gaz to ok 4 tys,, podłączenie gazu to 2,4tys (ryczałt) i z 2 -3 tysie na mapki i inst wew.

imrahil
11-04-2014, 22:20
Porównaj to teraz biorąc pod uwagę koszt eksploatacji i koszt instalacji z inwestycją w Kospela i grzaniem w taryfach Duonu.

nawet duon niepotrzebny, na Śląsku w Tauronie w taryfie Eko-Ogrzewanie 1 kWh wychodzi trochę mniej niż 25 gr. tylko trzeba akumulować. poza tym podobno w tym roku na ceny hurtowe energii elektrycznej w końcu ruszyły w górę, więc zobaczymy jak długo jeszcze prąd będzie w cenie porównywalnej do gazu.

gondoljerzy
11-04-2014, 22:25
Dla wiedzącego o co biega,nie słuchającym sąsiadów,gaz ziemny jest dzisiaj najdroższym medium grzewczym.

Chyba zapomniałeś o oleju opałowym. Podobnie prąd, nawet w nocnej taryfie, wychodzi drożej niż gaz ziemny.

imrahil
11-04-2014, 22:27
Chyba zapomniałeś o oleju opałowym. Podobnie prąd, nawet w nocnej taryfie, wychodzi drożej niż gaz ziemny.

przecież napisałem ile wychodzi prąd w poście wyżej - taniej niż gaz ziemny. oczywiście to już z opłatami dystrybucyjną i jakościową

Piotrek42
11-04-2014, 22:37
en el 18000kwh/rok (taryfa całodobowa g11) - 9 669,00 zł
gaz 18000kwh/rok 4500,00zł
czy może Panowie u was jest inna matematyka??

Jak powiedziałem - nie zamierzam zmieniać przyzwyczajeń, korzystam z g11 -i mam zamiar dalej z niej korzystać. Realne koszty ogrzewania ekogroszkiem a gazem wyjdą po sezonie grzewczym, inwestorzy bedą mogli sami sobie porównać i przyjąć założenia do ogrzewania swoich domów !!

Arturo72
11-04-2014, 22:49
en el 18000kwh/rok (taryfa całodobowa g11) - 9 669,00 zł
gaz 18000kwh/rok 4500,00zł
czy może Panowie u was jest inna matematyka??
To dowodzi jedynie,że takie porównanie nie ma żadnego sensu bo takich szałasów zbitych z desek nie można już budować(18000kWh) a po drugie,że inwestorzy stają się bardziej rozgarnięci i nie dopuszczają do tak kosmicznie dużego zużycia energii na ogrzewanie a po trzecie szukają i z chęcią przyjmują zalety G12.
Tak budowało się w PRL-u za Gierka i taniego wungla...

Piotrek42
11-04-2014, 22:52
To dowodzi jedynie,że takie porównanie nie ma żadnego sensu bo takich szałasów zbitych z desek nie można już budować(18000kWh) a po drugie,że inwestorzy stają się bardziej rozgarnięci i nie dopuszczają do tak kosmicznie dużego zużycia energii na ogrzewanie.

:lol2::lol2::lol2:

Nazywasz to szałasem??? jest kilka zmian ( np powiększyłem wymiary i mam wiekszy garaż i domek w srodku ) http://projekty.muratordom.pl/projekt_przemyslany-wariant-i,556,0,0.htm?q=m42a&search=&t=0

Arturo72
11-04-2014, 22:54
:lol2::lol2::lol2:
Takiego domu dzisiaj byś już nie zbudował zgodnie z prawem.
Jakie wyszło Ci zapotrzebowanie na ciepło w przeliczeniu na m2 ?
Rzuć swoje obliczenia papierowe bo jakoś Ci nie wierzę a spalanie ekogroszka przyjmij ze sprawnością ok.50% no chyba,że masz podkładkę w OZC jeśli chodzi o zużycie energii.

Arturo72
11-04-2014, 23:02
:lol2::lol2::lol2:

Nazywasz to szałasem??? jest kilka zmian ( np powiększyłem wymiary i mam wiekszy garaż i domek w srodku ) http://projekty.muratordom.pl/projekt_przemyslany-wariant-i,556,0,0.htm?q=m42a&search=&t=0 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fprojekty.muratordo m.pl%2Fprojekt_przemyslany-wariant-i%2C556%2C0%2C0.htm%3Fq%3Dm42a%26search%3D%26t%3D0 )
Tym bardziej przyjmij sprawność kotła na max.40%.
I widzę,że grzejąc gazem wyjdziesz zdecydowanie na plus w stosunku do ekogroszka i gaz wyjdzie Ci taniej.
Taki dom budowany nawet wg norm,bez ulepszania zje max.10000kWh na c.o.

Piotrek42
11-04-2014, 23:05
Rzuć swoje obliczenia papierowe bo jakoś Ci nie wierzę a spalanie ekogroszka przyjmij ze sprawnością ok.50% no chyba,że masz podkładkę w OZC jeśli chodzi o zużycie energii.

Ja mam Ci coś udowadniać???? bez jaj..... moje dane z 3 ostatnich sezonów są weryfikowane i to nie przez jednego użytkownika... akurat nie wymieniam kotła żeby coś komuś udowodnić... a po prostu pokazać różnicę jaką potencjalny inwestor może sobie założyć mając kocioł na eko a ogrzewanie na gaz, za bardzo sie jakoś nie przejmuję ze akurat Ty mi nie wierzysz..

zyzolek
11-04-2014, 23:05
To dowodzi jedynie,że takie porównanie nie ma żadnego sensu bo takich szałasów zbitych z desek nie można już budować(18000kWh) a po drugie,że inwestorzy stają się bardziej rozgarnięci i nie dopuszczają do tak kosmicznie dużego zużycia energii na ogrzewanie a po trzecie szukają i z chęcią przyjmują zalety G12.
Tak budowało się w PRL-u za Gierka i taniego wungla...
No ale te 18k kWh to CO i CWU.

Arturo72
11-04-2014, 23:06
No ale te 18k kWh to CO i CWU.
8000kWh na cwu ?
Bogato :)
Dopuszczalne zużycie energii na c.o domu 137m2 budowanego po 2009r to ok.80kWk/m2/rok czyli 137*80=10960kWh,jeśli byłoby powyżej dom nie mógłby być oddany do użytku.
Jeśli ktoś twierdzi na podstawie zużycia ekogroszku,że ma więcej to znacznie przeszacował sprawność kotła.
Jeśli dom był budowany z izolacją lepszą niż w projekcie,który jedynie musiał spełniać wymagania normy budowlanej,zużycie energii na c.o będzie automatycznie mniejsze.
Wymagania normy spełnia izolacja na ścianach min.12cm.

Piotrek42
11-04-2014, 23:06
Taki dom budowany nawet wg norm,bez ulepszania zje max.10000kWh na c.o.

zje wiecej, dom ma teraz 150m2 powierzchni mieszkalnej i 50m2 garażu który równiez ogrzewam, poza tym mam duże zużycie cwu 15-18m3/m-c

zyzolek
11-04-2014, 23:12
8000kWh na cwu ?
Bogato :)
Dopuszczalne zużycie energii na c.o domu 137m2 budowanego po 2009r to ok.80kWk.m2/rok czyli 137*80=10960kWh,jełśi byłoby powyżej dom nie mógłby być oddany do użytku.

A jaki urząd chodzi z ciepłomierzem i to kontroluje?

Arturo72
11-04-2014, 23:16
A jaki urząd chodzi z ciepłomierzem i to kontroluje?
Żaden,zatem masz przyzwolenie do budowania domu z desek pobudowlanych albo ze starego rusztowania ze sztolni.
Ale to nie urząd będzie za Ciebie płacił rachunki za ogrzewanie ale Ty sam.
Tylko uważaj na Straż Miejską,bo czasami sprawdzają czym się pali a Ty będziesz zmuszony do palenia śmieciami budując szałas z odpadów...

Dlatego też powinien być kategoryczny zakaz używania paliw stałych w nowych domach w całej Polsce.
Zmusi to ludzi do myślenia nad własnym sobą i nad własną rodziną.

zyzolek
11-04-2014, 23:25
Żaden,zatem masz przyzwolenie do budowania domu z desek pobudowlanych albo ze starego rusztowania ze sztolni.
Ale to nie urząd będzie za Ciebie płacił rachunki za ogrzewanie ale Ty sam.
Tylko uważaj na Straż Miejską,bo czasami sprawdzają czym się pali a Ty będziesz zmuszony do palenia śmieciami budując z odpadów...

8000 kWh na CWU to raczej normalne zużycie
Sam tym tłumaczyłeś konieczność rezygnacji z kospela na prąd kosztem PC;)
Sam wypuszczasz szambo do rowu, bo ani POSia nie masz, ani kanalizy.
A straż miejska, jak sama nazwa wskazuje, jest w miastach. A na wsi przydała by się taka straż wiejska, bo jak sąsiad uruchamia pompę od szamba to aż rzygać się chce.

zyzolek
11-04-2014, 23:29
Arturo, puszczają ci nerwy, że kolega przechodzi na gaz, a nie na PC
Dla wyjaśnienia. Gaz nie jest paliwem stałym

Arturo72
11-04-2014, 23:41
8000 kWh na CWU to raczej normalne zużycie.
Tak,ale na 9 osób a nie sadzę,żeby pisał tu właściciel hotelu.

Sam tym tłumaczyłeś konieczność rezygnacji z kospela na prąd kosztem PC;)
Dla 3 osób i ok.4000kWh i tylko z wanną w łazience i biorąc pod uwagę koszt instalacji do kosztu eksploatacji Kospela+pompy do cwu vs pompy do całości.
Jeśli umkło uwadze to przypomnę:


Ogrzewanie będzie elektryczne tzn.piec elektryczny:
http://www.elterm.pl/pl/files/karta_ekw_major.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.elterm.pl%2Fpl %2Ffiles%2Fkarta_ekw_major.pdf)
+wodna podłogówka.
+bojler do cwu:
http://www.elektromet.com.pl/nordic-2400-elektronik/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.elektromet.com .pl%2Fnordic-2400-elektronik%2F)
lub jak kasa wg budżetu będzie na plus to do cwu zaszaleję i będzie coś tego typu:
http://www.abatronic.pl/pompa_ciepla_z_wentylacji.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.abatronic.pl%2 Fpompa_ciepla_z_wentylacji.html)
Całość będzie grzana prądem w II taryfie.



Druga sprawa,że koszt pompy do cwu z zasobnikiem to ok.6-7tys.zł,jak do tego dodamy piecyk elektryczny to wyjdzie kwota ponad 10tys.zł a za 15-16tys.zł mam możliwość zakupu pełnowartościowej i dobrej pompy ciepła p-w do c.o i cwu 8kW z zasobnikiem i montażem :)

Sam wypuszczasz szambo do rowu, bo ani POSia nie masz, ani kanalizy.
Nie jesteś w temacie,od dwóch miechów mam kanalizę.

Nie wiem czy wiesz,czy się orientujesz ale sam sobie robisz,lub zrobiłeś krzywdę nie ograniczając domu,żeby zużył jak najmniej energii na ogrzewanie.

Wivaldi
12-04-2014, 05:32
Dlatego też powinien być kategoryczny zakaz używania paliw stałych w nowych domach w całej Polsce.

Chyba że założy na kominie system wielostopniowych filtrów, podobnych do tych co są montowane na kominach elektrowni.
Ale wtedy to już nawet PC gruntowa wyjdzie taniutko.:yes:

Piotrek42
12-04-2014, 11:24
Dobra Panowie nie ma co filozofować dom jest jaki jest, zużycie mam jakie mam ,nie mam zamiaru nic robić więcej jak wymienić zródło ciepła i sprawdzić po sezonie grzewczym ile zapłaciłem za gaz a ile płaciłem za eko ,koszt palenia eko na sezon to max 2,5-3tys zł teoretycznie w gazie powinienem wyjść 4,5tys/sezon, wszystko co zapłacę więcej to jestem w plecy,co mniej moje oszczędnosci...

imrahil
12-04-2014, 11:31
Dobra Panowie nie ma co filozofować dom jest jaki jest, zużycie mam jakie mam ,nie mam zamiaru nic robić więcej jak wymienić zródło ciepła i sprawdzić po sezonie grzewczym ile zapłaciłem za gaz a ile płaciłem za eko ,koszt palenia eko na sezon to max 2,5-3tys zł teoretycznie w gazie powinienem wyjść 4,5tys/sezon, wszystko co zapłacę więcej to jestem w plecy,co mniej moje oszczędnosci...

dokładnie. czekam na wynik ;)

m&m0123
12-04-2014, 12:16
Arturo, wystarcza Ci te 300l cwu na dwie osoby?

Arturo72
12-04-2014, 13:14
Arturo, wystarcza Ci te 300l cwu na dwie osoby?
Na 3 osoby wystarcza,grzanie do 46st.C dwa razy na dobę,rano i po południu.

m&m0123
12-04-2014, 16:06
Na 3 osoby wystarcza,grzanie do 46st.C dwa razy na dobę,rano i po południu.

Spory baniak jak na 3os. Analogicznie na rodzine 2+2, 2+3 ok 500l trzeba grzac...a ten co ma same córy to w ogole ma przechlapane ;)

Arturo72
12-04-2014, 21:58
Spory baniak jak na 3os. Analogicznie na rodzine 2+2, 2+3 ok 500l trzeba grzac...a ten co ma same córy to w ogole ma przechlapane ;)
Nie mam prysznica w łazience,jest tylko wanna :)

m&m0123
12-04-2014, 22:35
Nie mam prysznica w łazience,jest tylko wanna :)

Jesli dobrze kojarze to prysznic masz w kotlowni...tfu tfu tzn w pralnio-suszarni :) oczywiscie za 0zl no bo przeciez te metry z nieba spady jak to 'liwko liwko chodz na piwko' powiada...

m&m0123
12-04-2014, 23:41
Nie mam prysznica w łazience,jest tylko wanna :)


Czy moją pralnio-suszarnie nazwiesz "kotłownią" ?
253108

To tutaj zrezygnowałem z komina na etapie adaptacji i wtedy również zdecydowałem się,że powstanie pranio-suszarnia,po przeciwnej stronie pralnio-suszarni wisi sobie pompka,Kospel zająłby trochę mniej miejsca.
253109

Chcąc mieć ekogroszek w domu musiałbym dobudować nowe pomieszczenie.Tak czy nie ?

hehe...mialem czas to odszukalem...kolejne klamstwo - tudziez naginanie faktow typowego pompiarza.... kominek w salonie niby dla relaksu a prysznic w 'pralnio-suszarni' dla ??? no wlasnie??? o co tu k*rwa biega???:bash:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?225505-Dlaczego-system-grzewczy-na-ekogroszek-nie-jest-op%C5%82acalny-ekonomicznie-w-nowych-domac&p=6438224&viewfull=1#post6438224

Arturo72
12-04-2014, 23:57
hehe...mialem czas to odszukalem...kolejne klamstwo - tudziez naginanie faktow typowego pompiarza.... kominek w salonie niby dla relaksu a prysznic w 'pralnio-suszarni' dla ??? no wlasnie??? o co tu k*rwa biega???:bash:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?225505-Dlaczego-system-grzewczy-na-ekogroszek-nie-jest-op%C5%82acalny-ekonomicznie-w-nowych-domac&p=6438224&viewfull=1#post6438224
Odpowiedz sam sobie sobie w jakim celu służy kabina prysznicowa w pralnio-suszarni.
Podpowiedź,pralnio-suszarnia jest pomieszczeniem przejściowym z domu do garażu a z garażu mam wyjście na ogród.

m&m0123
13-04-2014, 00:03
Odpowiedz sam sobie sobie w jakim celu służy kabina prysznicowa w pralnio-suszarni.
Podpowiedź,pralnio-suszarnia jest pomieszczeniem przejściowym z domu do garażu a z garażu mam wyjście na ogród.

hmmm tzn ze za kazdym razem jak wchodzisz z ogrodu do domu i na odwrot to bierzesz prysznic???

Arturo72
13-04-2014, 00:04
hmmm tzn ze za kazdym razem jak wchodzisz z ogrodu do domu i na odwrot to bierzesz prysznic???
nie

m&m0123
13-04-2014, 00:11
nie

haha... bez komentarza :P

2:0 dla mnie Artek

Arturo72
13-04-2014, 00:11
haha... bez komentarza :P

2:0 dla mnie Artek
Nie rozumiem gola ?
Czy chcesz przez to powiedzieć,że kąpie się w pralnio suszarni zamiast w łazience ?

m&m0123
13-04-2014, 00:20
Nie rozumiem gola ?
Czy chcesz przez to powiedzieć,że kąpie się w pralnio suszarni zamiast w łazience ?

Duzo rzeczy nie rozumiesz...probujesz sprzedac towar a strzelasz sobie w kolano... gubisz sie w zeznaniach...nie masz prysznica....a jednak masz...ogodzenie zrobisz za 3k a jednak 4,5k bedzie malo... itd itd....

Arturo72
13-04-2014, 00:25
Duzo rzeczy nie rozumiesz...probujesz sprzedac towar a strzelasz sobie w kolano... gubisz sie w zeznaniach...nie masz prysznica....a jednak masz...ogodzenie zrobisz za 3k a jednak 4,5k bedzie malo... itd itd....
:)
Co za towar próbuje sprzedać ?
Podaj dokładnie jaki to towar,markę i cenę za którą próbuje to coś sprzedać.
Jeśli nie podasz to jesteś zwykłym kłamcą i oszustem formułując takie tezy.
Za to grozi paragraf,jeden już niedługo będzie taki posiadał na karku...

Ogrodzenie zrobię za 3tys.zł,nie mam prysznica w łazience i nie korzystam z prysznica przy kąpaniu się.
Nienawidzę prysznica,nigdy nie miałem prysznica w w mieszkaniu.
To jest natrysk gospodarczy,kupiony za 280zł z brodzikiem w LM.
Trzeba wyściubić trochę nosa ze wsi zabitej dechami i przeżyć trochę czasu na tym Świecie i samodzielnie się utrzymywać,żeby móc dyskutować o życiu.

A przy okazji,jestem na etapie robienia podbitki z PCV,koszt z 12 halogenami led to 1200zł za całość.Drogo czy tanio ? Da się czy się nie da ?
Czyżbym sprzedawał także podbitkę ?
puk,puk,pusta głowa,trzeba naoliwić...czyli walkower dla mnie :)

m&m0123
13-04-2014, 00:46
:)
Co za towar próbuje sprzedać ?
Podaj dokładnie jaki to towar,markę i cenę za którą próbuje to coś sprzedać.
Jeśli nie podasz to jesteś zwykłym kłamcą i oszustem formułując takie tezy.
Za to grozi paragraf,jeden już niedługo będzie taki posiadał na karku...

Ogrodzenie zrobię za 3tys.zł,nie mam prysznica w łazience i nie korzystam z prysznica przy kąpaniu się.
Nienawidzę prysznica,nigdy nie miałem prysznica w w mieszkaniu.
To jest natrysk gospodarczy,kupiony za 280zł z brodzikiem w LM.
Trzeba wyściubić trochę nosa ze wsi zabitej dechami i przeżyć trochę czasu na tym Świecie i samodzielnie się utrzymywać,żeby móc dyskutować o życiu.

Panie, Wszechwiedzacy,
lat mialem 20 jak zaczolem sie sam utrzymywac i lat bede mial 31 jak zamieszkam w swoim wlasnym nieokredytowanym domu... i to juz za rok wiec nie praw mi moralow.
Ogrodzenia frontowego z furtka i brama przesuwna NIGDY za 3k nie zrobisz no chyba ze sam... i tak ciezko bedzie!

ps. paragrafem mnie nie strasz bo emerytem tracasz - czytaj.. brak racjonalnych argumentow!!!!!

Arturo72
13-04-2014, 00:51
Panie, Wszechwiedzacy,
lat mialem 20 jak zaczolem sie sam utrzymywac i lat bede mial 31 jak zamieszkam w swoim wlasnym nieokredytowanym domu... i to juz za rok wiec nie praw mi moralow.
Wyobraź sobie,że ja 22 lata temu mając także 20 lat mieszkałem już na swoim,własnym M,wtedy też kredytowanym.



Ogrodzenia frontowego z furtka i brama przesuwna NIGDY za 3k nie zrobisz no chyba ze sam... i tak ciezko bedzie!
Podobnie jak podbitkę,ogrodzenie także będę robił sam,sama przyjemność.
Nie jestem tak bogaty jak ekogoszkowcy,że za wszystko płacę innym,którzy nawet za ciężką kasę pył węgielny w domu zrobią gratis.

To co sprzedaje ? Czy tylko kłamałeś ?
Jeśli kłamałeś to przeproś,jeśli nie kłamałeś to podaj co.


ps. paragrafem mnie nie strasz bo emerytem tracasz - czytaj.. brak racjonalnych argumentow!!!!!

Kodeks karny wskazuje, iż osoba pomawiająca inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodulub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
Jest to przestępstwo pomówienia w typie podstawowym. Jeżeli dopuszczamy się takiego czynu za pomocą środków masowego przekazu (do których należy Internet), narażamy się na surowszą odpowiedzialność. Kodeks karny (http://www.prawnik.pl/kodeksy/kodeks-karny.htm) przewiduje w tej sytuacji obok kary grzywny czy ograniczenia wolności, także karę pozbawienia wolności do 1 roku.

m&m0123
13-04-2014, 01:30
...Kodeks karny wskazuje, iż osoba pomawiająca inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodulub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. [/I][/FONT][/COLOR]
Jest to przestępstwo pomówienia w typie podstawowym. Jeżeli dopuszczamy się takiego czynu za pomocą środków masowego przekazu (do których należy Internet), narażamy się na surowszą odpowiedzialność. Kodeks karny (http://www.prawnik.pl/kodeksy/kodeks-karny.htm) przewiduje w tej sytuacji obok kary grzywny czy ograniczenia wolności, także karę pozbawienia wolności do 1 roku.





Strasz, strasz...Artek...i tak Ci co czytaja na bierzaca wychwyca Twoje intencje :eek:

imrahil
13-04-2014, 08:01
Ogrodzenia frontowego z furtka i brama przesuwna NIGDY za 3k nie zrobisz
kłamiesz, zresztą sam się przyznałeś:

chyba ze sam


Panie, Wszechwiedzacy,
lat mialem 20 jak zaczolem sie sam utrzymywac i lat bede mial 31 jak zamieszkam w swoim wlasnym nieokredytowanym domu... i to juz za rok wiec nie praw mi moralow.

w domu grzanym węglem?

Liwko
13-04-2014, 08:12
w domu grzanym węglem?

A w jakim innym może mieszkać osoba, która w jednym zdaniu potrafi zrobić tyle błędów i która nie potrafi czytać ze zrozumieniem?

Piotrek42
13-04-2014, 08:27
Kodeks karny wskazuje, iż osoba pomawiająca inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodulub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
Jest to przestępstwo pomówienia w typie podstawowym. Jeżeli dopuszczamy się takiego czynu za pomocą środków masowego przekazu (do których należy Internet), narażamy się na surowszą odpowiedzialność. Kodeks karny (http://www.prawnik.pl/kodeksy/kodeks-karny.htm) przewiduje w tej sytuacji obok kary grzywny czy ograniczenia wolności, także karę pozbawienia wolności do 1 roku.





Będziesz skarżyć Murator S.A ?? bo na chwilę obecną innej drogi prawnej nie masz...

m&m0123
13-04-2014, 09:24
kłamiesz, zresztą sam się przyznałeś:

w domu grzanym węglem?

Niby Artek taki bidny a jednak na adwokatow go stac :P Ja nie klamie nie mam w tym interesu, w odroznieniu od innych na tym forum...czekam na zdjecia i faktury za to ogrodzenie FRONTOWE za 3k...

Pisalem, Ci juz wczesniej u mnie grocha nie bedzie...

m&m0123
13-04-2014, 09:28
A w jakim innym może mieszkać osoba, która w jednym zdaniu potrafi zrobić tyle błędów i która nie potrafi czytać ze zrozumieniem?

Od 6 lat jestem wlascicielem m grzanego pradem.... takze zluzuj liwko, liwko i chodz na piwko....Artek ma juz mecenasa :D

Liwko
13-04-2014, 09:37
Od 6 lat jestem wlascicielem m grzanego pradem....

Czyli taki głupi to ty nie jesteś :D

karoka65
13-04-2014, 10:39
Arturek jesteś jak taki rozwydżony gówniarz w piaskownicy.
Póki taki sypie piaskiem innym dzieciom po oczach to wszystko ok i jest w tej piaskownicy najważniejszy.
Jak mu ktoś odda to leci do mamusiu z bekiem.
Ty chyba wszystkich z forum do sądu podasz.
Żenada.

Arturo72
13-04-2014, 10:48
Strasz, strasz...Artek...i tak Ci co czytaja na bierzaca wychwyca Twoje intencje :eek:
No i bardzo dobrze,niech wychwycają,oto przecież chodzi,niech w końcu syf zacznie ginąć w coraz to nowszych domach,niech wprowadzą całkowity zakaz grzania paliwami stałymi w nowych domach.

Arturo72
13-04-2014, 10:54
Na moje pytanie 2 pytania skierowane do forumowych instalatorów i sprzedawców kotłów na ekogroszek:
1.Jakie zalety mają grzejniki w nowobudowanych domach zamiast podłogówki
2.Jakie zalety ma ekogroszek w nowobudowanych domach zamiast prądu
żaden forumowy sprzedawca czy instalator nie odpowiedział konkretnie na pytania.
Odpowiedź jednego brzmiała "jak klient(jeleń) się uprze to co mam zrobić" a drugiego "nie będę go wyprowadzał z błędu(tego jelenia) bo to nic nie da"

Zatem forum pomaga,w mojej skromnej osobie po części także,żeby tych jeleni było coraz mniej i to drażni sprzedawców syfu bo coraz więcej ludzi zaczyna myśleć i liczyć.

karoka65
13-04-2014, 11:04
Powiem Ci że ludzie kupowali, kupują i jeszcze bardzo długo będę kupować kotły na paliwa stałe do nowych domów i powiem Ci że jest ich coraz więcej :)
To tak żeby Cibie podrażnić.
Tak potrafią liczyć bo coś nijak się ma to co piszesz do tego co jest w rzeczywistości.
Wystarczy jeden naiwny którego poczęstowałeś swoim bełkotem a skutecznie odstraszy następnych :)

imrahil
13-04-2014, 11:22
Niby Artek taki bidny a jednak na adwokatow go stac :P Ja nie klamie nie mam w tym interesu, w odroznieniu od innych na tym forum...czekam na zdjecia i faktury za to ogrodzenie FRONTOWE za 3k...

Pisalem, Ci juz wczesniej u mnie grocha nie bedzie...

to git :). gdybyś miał zainwestować kotłownię węglową, to kiedy byś się wprowadził nie mając kredytu? poza tym nie do końca cięgla rozumiem dlaczego podkreślasz ogrodzenie FRONTOWE?

adwokatem Arutoro nie jestem, powiem wręcz, że się myli, bo na pewno nie ma domu 40 kWh/m2, tylko sporo więcej

kaszpir007
13-04-2014, 11:25
Na moje pytanie 2 pytania skierowane do forumowych instalatorów i sprzedawców kotłów na ekogroszek:
1.Jakie zalety mają grzejniki w nowobudowanych domach zamiast podłogówki
2.Jakie zalety ma ekogroszek w nowobudowanych domach zamiast prądu
żaden forumowy sprzedawca czy instalator nie odpowiedział konkretnie na pytania.
Odpowiedź jednego brzmiała "jak klient(jeleń) się uprze to co mam zrobić" a drugiego "nie będę go wyprowadzał z błędu(tego jelenia) bo to nic nie da"

.

Nie jestem sprzedawcą ani handlarzem ale postaram się odpowiedzieć , ale i tak zapewne to zignorujesz ...

Odp1:

Jeśli instalacje CO robi firma (instalator) to podłączenie grzejników , grzejniki i "osprzęt" do grzejników wychodzi duuuużo taniej niż podłogówka.
Hydraulik robił mi na poddaszu grzejniki (rozprowadznie rur dla 3 grzejników , montaż grzejnijków , podłacznie rozdzielacza + podłącznie jeszcze jednego grzejnka który już był ale do innego obiegu + przeróbka instalacji). Płaciłem chyba 600zł.
A jak sie interesowałem to ża montaż grzejnika biorą 50-100zł od sztuki , za poprowadznie instalacji do grzejniki też chyba 50-100 od sztuki.
Rur zużyłem kilkadziesiąt metrów , a można by tanie jakbym dał na trójnikach i bez rozdzielacza.
Grzejniki po 200zł kupiłem (2 sztuki) i jeden za 100zł ...Czyli 500zł ...
Grzejniki wiec są duużo tańsze jak korzysta się w fachowców.
Dla mnie mają zaletę , że mogę sobie ustawić dowolną temperaturę za pomocą termostatu i zapomina o grzejniku. Jak jest dzień słoneczny i słoneczko greje na poddaszu to termosta szybkio reaguje i zamyka grzejniki ...
W pokoju są też grube akrylowe dywany ...
Na parterze mam podłogówkę.
Grzejniki mają plus że szybko można ogrzać dom , a może nie ogrzać ale poczuć ciepło.

Sytucja. Wyjeżdzamy z zimę na tydzień. Ustawiamy grzejnii na 16 stopni. Wracamy w domu zimno , grzejniki podkręcamy i po niedługim czasie zaczyna sie robić ciepło.
W przypadku podłogówki ciepło by było następonego dnia ..

Odp. na 2 pytanie
Zalety ?
Koszty.
Kocioł 6300. Rozbudowana komina z 1000zł wiecej. Kotlownia jest u mnei uniwersalna. Czyli powieedzmy 7500zł i mam źródło CO i CWU.
Koszty ogrzeania. U mnie sezon 2013/2014 (grzanie od 09/2013 do dziś) kosztował mnie okolo 1500zł (CO+CWU). Zero odpalania kominka.
W domu 22-23 stopnie. Czy to dużo za ogrzanie domu 165m2 powierchni ogrzewanej mieszkalnej ?
Według mnie nie ...

I tyle

Magda_lena85
13-04-2014, 11:34
Artur braknie Ci czasu na fm jak zaczniesz po sadach chodzić;)
I kto wtedy nieświadomych i nieoczytanych forumowiczy bedzie do pc przekonywał???
Moze nie warto :)

Arturo72
13-04-2014, 11:39
Artur braknie Ci czasu na fm jak zaczniesz po sadach chodzić;)

Dlatego też wystarczy mi raz,może niektórzy się opamiętają zanim zaczną pisać podobne kłamstwa.

Piotrek42
13-04-2014, 11:43
Dlatego też wystarczy mi raz,może niektórzy się opamiętają zanim zaczną pisać podobne kłamstwa.

hmm coś ostanio obiło mi sie o uszy, że jezeli kogoś podaje sie o zniesławienie to nie może się toczyć względem jego żadne postępowanie, prawda?:p jak myślisz Arturek ile czasu zajmie ci proces z Murator S.A???

karoka65
13-04-2014, 11:45
Dzieciuch.
Artur Zawijan jest dla mnie dużo większym autorytetem jak Ty, na tytuł doktora trzeba sobie zapracować, na forumowego pleciugę nie.
Tyle ile sobie złośliwości nieraz przekazaliśmy i jakoś ani ja jego ani on mnie sądami nie straszył.
To jest po prostu prawdziwy facet z wielkimi jaj..mi jak arbuzy a nie jakaś pipa.
Tym się różnimy.

Arturo72
13-04-2014, 11:50
Wystarczy jeden naiwny którego poczęstowałeś swoim bełkotem a skutecznie odstraszy następnych :)
Chciałbyś,żeby był to bełkot i tak to przedstawiasz bo tracisz pomału kasę.
Poniżej na forum są dziesiątki osób grzejących prądem,ze swoimi dziennikami budów,żeby pokazać,że można wybudować tanio i dobrze i bez syfu w domu,którzy także uważali,że ekogroszek nie jest opłacalną inwestycją w nowy dom:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?10576-Ogrzewaj%C4%85cy-elektryczno%C5%9Bci%C4%85-WYST%C4%84P!!!&p=6420710&viewfull=1#post6420710
Poniżej na forum są dziesiątki osób grzejących pompami ciepła,ze swoimi dziennikami budów,żeby pokazać,że można wybudować tanio i dobrze i bez syfu w domu,którzy także uważali,że ekogroszek nie jest opłacalną inwestycją w nowy dom:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du&p=6433508&viewfull=1#post6433508

Jest w końcu mój dziennik budowy/bełkot w którym pokazuje,że ekogroszek nie jest opłacalną inwestycją w nowy dom:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181569-D%C4%85%C5%BCenie-do-spe%C5%82nienia-marzenia-Mila-IV-raczej-energooszcz%C4%99dna-)&p=6410498&viewfull=1#post6410498

Te setki osób zapewne też bełkoczą...
Tak bo są to zwykli inwestorzy a nie sprzedawcy kotłów na ekogroszek czy ludzie związani z biznesem węglowym szukających jedynie jeleni na swoje towary.

Puławiak
13-04-2014, 11:51
Na moje pytanie 2 pytania skierowane do forumowych instalatorów i sprzedawców kotłów na ekogroszek:
1.Jakie zalety mają grzejniki w nowobudowanych domach zamiast podłogówki
2.Jakie zalety ma ekogroszek w nowobudowanych domach zamiast prądu
żaden forumowy sprzedawca czy instalator nie odpowiedział konkretnie na pytania.
Odpowiedź jednego brzmiała "jak klient(jeleń) się uprze to co mam zrobić" a drugiego "nie będę go wyprowadzał z błędu(tego jelenia) bo to nic nie da"

Zatem forum pomaga,w mojej skromnej osobie po części także,żeby tych jeleni było coraz mniej i to drażni sprzedawców syfu bo coraz więcej ludzi zaczyna myśleć i liczyć.

Dobrze pytaniem na pytanie:
Masz od inwestora takie zadanie( fakt autentyczny - dom już istnieje i działa bardzo fajnie)
1. W sypialniach chcę jak sie kładę spac 20-21 st jak śpię chcę 18-19 st ale już jak wstaję to chcę mieć znowu 20-21 st. Jak to rozwiazać ???
2. Będą 4 pokoje gościnne z łazienkami ( w łazienkach grzejnik ( drabinka) + ogrzewanie podłogowe - efekt ciepłej podłogi) ale nie chcę ich ogrzewać cały czas do 21 st Chcę w nich utrzymywać 18 st ale jak goście przyjadą to chce żeby pokój się szybko ogrzał.
3. Dom chcę ogrzewać drewnem ( drewno mam własne - właściciel zakładów drzewnych) ( zamontowany kocioł na drewno taki na full wypas który się sam rozpala. Widział takie na zachodzie i taki chciał. I takiego nazwiesz durniem brudasem nieukiem ? I bedziesz go przekonywał że ma sobie wybudować 100 m2 kurną chatkę bo bedzie mógł ogrzewać prądem i żeby robił tylko podłogówkę bo tak dla niego będzie lepiej ???
W domu jest też podłogówka i różne inne systemy, również wentylacja mechaniczna i to taka super zbajerowana bo z pompą ciepła.

imrahil
13-04-2014, 11:58
I tyle

i znowu wracamy do kotłowni. pisałem, że moja kotłownia kosztowałaby 1500 * 15 m2 = 22500 zł, bo w garażu ani nigdzie węgiel by mi się nie zmieścił. Jako, że piszesz o budowaniu firmami, to tyle właśnie by kosztowała bez bajerów. Mniejszej sobie nie wyobrażam, bo już widziałem w życiu jak to wygląda. Do tego komin firmą to 5000 zł, do tego kocioł. I dochodzimy, że ekogroszek mnie kosztuje 35000 zł. podłogówka firmą to 55 zł / m2 przy 600 m rury - pisał fotohobby. piszesz o najtańszych materiałach, więc stosując rurę z marketu zszedłby pewnie do 50 zł. już nie liczę tego, że tam gdzie kaloryfer niczego nie postawisz, poza tym estetyka tego najtańszego kaloryfera (albo jakiegokolwiek) jest wątpliwa, ale mniejsza z tym. czy w koszt ogrzewania wliczasz przegląd kominiarski? co z CWU poza sezonem grzewczym? ile Cię to wszystko razem kosztuje?

Arturo72
13-04-2014, 12:01
Dobrze pytaniem na pytanie:
Masz od inwestora takie zadanie( fakt autentyczny - dom już istnieje i działa bardzo fajnie)
1. W sypialniach chcę jak sie kładę spac 20-21 st jak śpię chcę 18-19 st ale już jak wstaję to chcę mieć znowu 20-21 st. Jak to rozwiazać ???
Po pierwsze jest to nie możliwe w nowym domu,chyba,że szkieletor.Mój dom bez ogrzewania przez 24h w największe mrozy traci 1,5st.C

2. Będą 4 pokoje gościnne z łazienkami ( w łazienkach grzejnik ( drabinka) + ogrzewanie podłogowe - efekt ciepłej podłogi) ale nie chcę ich ogrzewać cały czas do 21 st Chcę w nich utrzymywać 18 st ale jak goście przyjadą to chce żeby pokój się szybko ogrzał.
jw chyba,że to szkieletor.

3. Dom chcę ogrzewać drewnem ( drewno mam własne - właściciel zakładów drzewnych) ( zamontowany kocioł na drewno taki na full wypas który się sam rozpala. Widział takie na zachodzie i taki chciał. I takiego nazwiesz durniem brudasem nieukiem ? I bedziesz go przekonywał że ma sobie wybudować 100 m2 kurną chatkę bo bedzie mógł ogrzewać prądem i żeby robił tylko podłogówkę bo tak dla niego będzie lepiej ???
W domu jest też podłogówka i różne inne systemy, również wentylacja mechaniczna i to taka super zbajerowana bo z pompą ciepła.
Widać,że nie znasz specyfiki nowych domów i zatrzymałeś się jeszcze w PRL-u z myśleniem o domach.

karoka65
13-04-2014, 12:09
I jak zwykle pokręciłeś jak było Ci wygodnie to co napisał Puławiak.
Przekonaj tego gościa żeby zburzył to co zbudował i zrobił tak jak głosi forumowy pleciuga :)
Dałem Ci wczoraj propozycję, widzisz skoro masz taki dar przekonywania i nauczania to dlaczego nie spróbujesz.
Wypleniłbyś choć jednego sprzedawcę śmierdzieli z rynku :)

Puławiak
13-04-2014, 12:11
Taki dom już istnieje działa i jest zamieszkały. Wiesz może i tak ale ty chyba ty się zatrzymałeś na budowie tylko swojego domu i nie masz zielonego pojęcia jakie inni mają oczekiwania i jak to wszystko może działać. Gdybym klientom mówił niemożliwe albo tego się nie da i robił tylko jeden szablon to zdechł bym z głodu. Ludzie są różni i mają swoje oczekiwania.

Arturo72
13-04-2014, 12:17
Taki dom już istnieje działa i jest zamieszkały.
Dlatego też piszę o nowych domach a nie już wybudowanych i pytania były o nowe domy.
Wy instalujecie kotły i grzejniki tam gdzie jest to dzisiaj nieopłacalną inwestycją.
Dobra rada,przelicz sobie ile nowy dom traci energii przy mrozach rzędu -20st.C,budowany wg norm budowlanych i wtedy możemy dyskutować.

Puławiak
13-04-2014, 12:21
Nowy dom wybudowany dosłownie w zeszłym roku i od zeszłego roku zamieszkały.No chyba że coś się od zeszłego roku w podłogówce zmieniło a ja o tym nie słyszałem - ale raczej tego to nie podejrzewam

karoka65
13-04-2014, 12:21
Aaa stawiasz niby dziesiątki przeciw setkom tysięcy :)
Powiedziałbym że to są pojedyncze przypadki a nie nawet dziesiątki i co mają teraz pisać ? że wtopili ?
Mam już takich klientów z pompami chcesz przejechać się np. do Ozorzyc pod Wrocławiem ?
Wytłumaczysz gościowi co miał zrobić żeby mieć ciepło z pompą za 80 tysi ( gruntowa ) a kominek to na pewno nie palił non-stop żeby w ogień popatrzyć.
Tak, tak, nie miał takiego doradcy, coś spieprzył, pewnie grunt nie taki, o pół metra za płytko odwierty albo pitu-pitu.
Pierwsza porada będzie chyba taka żeby wyburzył połowę z tych 200m które ma bo ta druga setka jest mu niepotrzebna :)

karoka65
13-04-2014, 12:25
Dlatego też piszę o nowych domach a nie już wybudowanych i pytania były o nowe domy.
.
I o tych ja piszę Artur, nowych, wybudowanych i dalej chcą kocioł a nie pompę.
Jeśli chcieli by do tego domu pompę nie dzwonili by chyba do mnie, no nie ?

Arturo72
13-04-2014, 12:28
Wytłumaczysz gościowi co miał zrobić żeby mieć ciepło z pompą za 80 tysi ( gruntowa ) a kominek to na pewno nie palił non-stop żeby w ogień popatrzyć.

Cóż:
Gość grzejący prądem:

mój 419,8 m3,pow. uż.150m2, pow.grz.173m2
sezon niewiele pow 3500
dla 3600 = 20,8 kWh/1m2/rok

= 1150 zł

Gość grzejący pompą powietrze-woda:

Sezon grzewczy 2013/2014 (co+cwu) temp. wewn. 22,5°C:
cena kWh T2=0,35PLN T1=0,73PLN (bez opłat stałych)
październik: 121,70kWh; 3,93kWh/d; 42,60PLN
listopad: 224,70kWh; 7,49kWh/d; 78,65PLN
grudzień: 289,70kWh; 9,35kWh/d; 101,40PLN
styczeń: T2=417,00kWh; T1=6,5kWh; suma 423,5kWh; 13,66kWh/d; 150,70PLN
luty: 227,90kWh; 8,14kWh/d; 79,76PLN
marzec: 187,60kWh; 6,05kWh/d; 65,66PLN

Razem sezon: 1475,10kWh; 8,11kWh/d; 518,77PLN

Obaj nie wydali więcej niż 30% tego co Twój klient/jeleń na system grzewczy.
mcyper nie ma kominka w domu ani żadnego komina na dachu,R@K zresztą też bo ma kilka zapalniczek w ładnej obudowie jako kominek.

Dodam siebie-1900kWh za c.o+800kWh za cwu i temperatura nie spada pon.22,5st.C

Piotrek42
13-04-2014, 12:34
Dobrze pytaniem na pytanie:
Masz od inwestora takie zadanie( fakt autentyczny - dom już istnieje i działa bardzo fajnie)
1. W sypialniach chcę jak sie kładę spac 20-21 st jak śpię chcę 18-19 st ale już jak wstaję to chcę mieć znowu 20-21 st. Jak to rozwiazać ???
.

A co to za dziwna rzecz?? ja tak dokładnie mam....co prawda spadki temp nocnych w sypialni sa zalezne od temp zewnętrznych ( czasem temp spadnie o 0,5st a jak ostry mróz to 1,5-2st jak wstaję rano grzejniki sa już cieplutkie i miło się wstaje z ciepłej kołderki...

Liwko
13-04-2014, 12:37
1. W sypialniach chcę jak sie kładę spac 20-21 st jak śpię chcę 18-19 st ale już jak wstaję to chcę mieć znowu 20-21 st. Jak to rozwiazać ???


A ten dom ma ocieplenie?

imrahil
13-04-2014, 12:43
czytałem ostatnio jakieś statystyki GUS, wg których tylko 0,03% gospodarstw domowych ogrzewanych jest PC. do tego ciekawostka - 2 mln ludzi w Polsce nie ma ciepłej bieżącej wody, muszą ją podgrzewać w kuchni. czy to znaczy, że budujący nowe domy mają zrezygnować z bieżącej ciepłej wody?

m&m0123
13-04-2014, 12:46
to git :). gdybyś miał zainwestować kotłownię węglową, to kiedy byś się wprowadził nie mając kredytu? poza tym nie do końca cięgla rozumiem dlaczego podkreślasz ogrodzenie FRONTOWE?

adwokatem Arutoro nie jestem, powiem wręcz, że się myli, bo na pewno nie ma domu 40 kWh/m2, tylko sporo więcej

Alez ja zainwestowalem w kotlownie jak i wiekszosc tu piszacych, z tym ze ja jej nie bede nazywal pralnio-suszarnia mimo, ze bedzie tam pralka i regal na wyroby malzonki:) aaaa i komin tez mam bo chcialem biomasa palic ale sie mi odwidzialo takze dla mnie to dalej kotlownia tylko taka bez prysznica, bo od tego mam lazienki :D
A frontowe podkreslam, bo o takim pisal Artek...pozatym malo kto robi furtke czy tez brame przesuwna z tylu domu...przynajmniej w mojej okolicy moze u Ciebie inaczej jest :P

imrahil
13-04-2014, 12:49
Alez ja zainwestowalem w kotlownie jak i wiekszosc tu piszacych, z tym ze ja jej nie bede nazywal pralnio-suszarnia mimo, ze bedzie tam pralka i regal na wyroby malzonki:) aaaa i komin tez mam bo chcialem biomasa palic ale sie mi odwidzialo takze dla mnie to dalej kotlownia tylko taka bez prysznica, bo od tego mam lazienki :D
A frontowe podkreslam, bo o takim pisal Artek...pozatym malo kto robi furtke czy tez brame przesuwna z tylu domu...przynajmniej w mojej okolicy moze u Ciebie inaczej jest :P

widzisz, ja nie zrobiłem kotłowni i dlatego wprowadzę się zanim ukończę 31 lat :P.

w okolicy gdzie teraz przebywam ludzie są bogatsi niż w Polsce a frontowe ogrodzenia skromniejsze, nie mają nawet kostki na podjazdach, tylko jakiś tandetny żwir...

EDIT: kotłowni też nie mają :)

m&m0123
13-04-2014, 12:52
...Dodam siebie-1900kWh za c.o+800kWh za cwu i temperatura nie spada pon.22,5st.C

Hmmmm zapomniales doliczyc kwh uzyskane z kominka.

Pytanie do pompowcow - jaki jest sens inwestycji w pompe 20k+ pokrywajac 30-40% zapotrzebowania na co kominkiem?

imrahil
13-04-2014, 12:55
Hmmmm zapomniales doliczyc kwh uzyskane z kominka.

Pytanie do pompowcow - jaki jest sens inwestycji w pompe 20k+ pokrywajac 30-40% zapotrzebowania na co kominkiem?

przecież masz powyżej posty grzejących prądem/pompą i nie posiadających kominka

Arturo72
13-04-2014, 12:55
Pytanie do pompowcow - jaki jest sens inwestycji w pompe 20k+ pokrywajac 30-40% zapotrzebowania na co kominkiem?
U mnie jest to max.1%


Kominek nie służy do grzania,został tak zrobiony,żeby jak najmniej ciepła oddawał do domu a jedynie cieszył oczy płomieniem czyli wkład kominkowy kupiony był z dwiema szybami,żeby zminimalizować nagrzewanie salonu i domu przez szybę http://kratki.com/pl/produkt/wklad-kominkowy-basia-15-kw--glass_basiaglass (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fkratki.com%2Fpl%2F produkt%2Fwklad-kominkowy-basia-15-kw--glass_basiaglass) ,obudowa kominka wykonana jest z płyt szamotowych,w obudowie kominka nie ma żadnych kratek ani otworów dlatego,żeby ciepło z obudowy nie wydostawało się do salonu i do wnętrza domu.Przez to,że nie ma kratek w obudowie i żeby wkład nie popękał przy paleniu,zgodnie z zaleceniem producenta wkładu odbiór nadmiaru ciepła z obudowy wyrzucany jest kanałem do garażu.
Przez takie zabiegi mogę w kominku spokojnie rozpalić w weekend po południu,tak po 18.00,co nie daje efektu ciepła w domu ale przynosi efekt palenia w prawdziwym kominku czyli żywy ogień i trzask polan,czyli zaspokaja zmysł wzroku i słuchu ;)
Jeden "zasyp" polan(1 brzoza,2 buki) całkowicie nam wystarczy,bo jak idziemy spać to w kominku jest już żar.
Gdybym miał ogrzewanie za darmo to i tak kominek byłby odpalany :)

Przepalone max.1mp buku z 2mp jakie kupiłem czyli dodatkowo ok.200zł,które w większości poszło z dymem a nie do domu.

m&m0123
13-04-2014, 12:55
widzisz, ja nie zrobiłem kotłowni i dlatego wprowadzę się zanim ukończę 31 lat :P.i

w okolicy gdzie teraz przebywam ludzie są bogatsi niż w Polsce a frontowe ogrodzenia skromniejsze, nie mają nawet kostki na podjazdach, tylko jakiś tandetny żwir...

EDIT: kotłowni też nie mają :)

Jak bez kredytu to gratki;)

A pralnio-suszarnie maja? :D

imrahil
13-04-2014, 12:56
Jak bez kredytu to gratki;)

A pralnio-suszarnie maja? :D

nie

Puławiak
13-04-2014, 13:17
A ten dom ma ocieplenie?
Ma żebyś ty jeszcze wiedział jakie . Jest i piękny duży kryty basen i kominek na taczkę drewna.

karoka65
13-04-2014, 13:18
No i powiedział co wiedział :)
Cóż
Ciekawe jak Ty byś tyle utopił, ewentualnie wiem co byś powiedział klientowi :)
Cóż
bardzo fachowo.

Liwko
13-04-2014, 13:32
Ma żebyś ty jeszcze wiedział jakie . Jest i piękny duży kryty basen i kominek na taczkę drewna.

To w jaki sposób obniża w nim tak szybko temperaturę, okna otwiera? Bo jeżeli tak, to z podłogówką można podobnie.

Coś mi się zdaje, że ten dom nie istnieje, albo ktoś tu bajki pisze.

Puławiak
13-04-2014, 13:35
na to też jest metoda odpowiednie wysterowanie wentylacji. Wychłodzić się a i owszem da ale niestety dogrzać tak szybko to już jest niestety kłopot tu potrzebna jest duża dynamika ogrzewania.

Liwko
13-04-2014, 13:49
na to też jest metoda odpowiednie wysterowanie wentylacji. Wychłodzić się a i owszem da ale niestety dogrzać tak szybko to już jest niestety kłopot tu potrzebna jest duża dynamika ogrzewania.

Wystarczy przecież zamknąć okno.

Słabo to widzę. Najpierw się staramy żeby obniżyć rachunki a następnie puszczamy ciepło w świat.

wojtek65
13-04-2014, 14:05
inwestorzy stają się bardziej rozgarnięci i nie dopuszczają do tak kosmicznie dużego zużycia energii na ogrzewanie a po trzecie szukają i z chęcią przyjmują zalety G12.
Ty masz G12? Ktoś tu jest mniej rozgarnięty, albo inwestorzy chętnie przyjmujący G12, albo Ty nieprzyjmujący G12.

Magda_lena85
13-04-2014, 14:07
a tu jakieś leczenie kompleksów kiedy się kto wprowadził? :eek:
tego na fm jeszcze nie było:bash:

Liwko
13-04-2014, 14:07
Ty masz G12? Ktoś tu jest mniej rozgarnięty, albo inwestorzy chętnie przyjmujący G12, albo Ty nieprzyjmujący G12.

Artur popełnił błąd wybierając G11. Takie jest moje zdanie.

kaszpir007
13-04-2014, 14:17
i znowu wracamy do kotłowni. pisałem, że moja kotłownia kosztowałaby 1500 * 15 m2 = 22500 zł, bo w garażu ani nigdzie węgiel by mi się nie zmieścił. Jako, że piszesz o budowaniu firmami, to tyle właśnie by kosztowała bez bajerów. Mniejszej sobie nie wyobrażam, bo już widziałem w życiu jak to wygląda. Do tego komin firmą to 5000 zł, do tego kocioł. I dochodzimy, że ekogroszek mnie kosztuje 35000 zł. podłogówka firmą to 55 zł / m2 przy 600 m rury - pisał fotohobby. piszesz o najtańszych materiałach, więc stosując rurę z marketu zszedłby pewnie do 50 zł. już nie liczę tego, że tam gdzie kaloryfer niczego nie postawisz, poza tym estetyka tego najtańszego kaloryfera (albo jakiegokolwiek) jest wątpliwa, ale mniejsza z tym. czy w koszt ogrzewania wliczasz przegląd kominiarski? co z CWU poza sezonem grzewczym? ile Cię to wszystko razem kosztuje?


To robi się nudne ...

Pokazywałem zdjęcia do czego służy moja kotłownia i jakie ma przeznaczenie. Nie jest to pomieszcznie tylko dla kotła. gdyby nie było kotła też by pełniło taką rolę , bo od razy planowałem że do tego będzie służyć (pralnio-suszarnia i spiżarnia) i jako pralnio-suszarnia u mnie super się sprawuje (dzięki sprawnej wentylacji i temperaturze panującej w kotłowni). Służy także jako "bufor" ciepła pomiędzy nieogrzewnaym garażem.
Garaż mam 21m2 czyli jednostanowiskowy. Mieści się i w niej samochód prawie 5m jak i 3 tony opału. Mieszczą się też inne rzeczy (rowery , kosiarka i itd).
Znajomy trzyma opał na zewnątrz na palecie ...

Grzejniki kupiłem w Leroyu w promocji. Niemieckie produkowane w Niemczech. Rury Wavin.
U mnie ułożenie styropianu i podłogówka i montaż (na gotowo wszystko) to około 100zł za m2.
Takie ceny u nas ...

Co do grzejników.

Są na poddaszu ..

W pokoju 25m2 jest JEDEN grzejnik o wielkości 60cm x 100cm ..
Naprawdę zajmuje AŻ TYLE miejsca że hoho , w takim pokoju on "ginie" ...
Estetyka grzejnika ? Tak samo ładny jak Purmo. Bialutki ..

Przegląd kominiarki to u mnie niecałe 100zł. Przegląd i tak musiałbym wykonać i płacić bo mam także kominek , więc każdy kto ma kominek przegląd kominiarski płaci i musi także wykonywać , nawet Arturo ze swoją pompą ...

CWU poza sezonem grzeję pradem w II taryfie. Nie kosztuje mnie to więcej niż 50 zł miesięcznie ...
Mam licznik i sobie kiedyś sprawdzałem ...

imrahil
13-04-2014, 14:19
Interesujace dane, nie spotkalem sie z nimi wczesniej.
Brak swiadomosci, brak restrykcji smrodzenia i brak promowania lepszych alternatyw przez panstwo.

http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/SE_zuzycie_energii_gosp_dom_2009.pdf

Puławiak
13-04-2014, 14:20
ehhh już sobie gościa wyobrażam jak wstaje żeby sobie okno zamknąć. A czy ja napisałem że on się stara obniżyć rachunek ?????? Człowieku facet wybudował dom 650 m2 na sam kocioł wydał prawie 60 tyś. Facet chciał poprostu komfort i spełnianie swoich kaprysów a ogrzewa drewnem dlatego że ma to tanio bardzo tanio - wykorzystuje odpad poprodukcyjny.

imrahil
13-04-2014, 14:26
a tu jakieś leczenie kompleksów kiedy się kto wprowadził? :eek:
tego na fm jeszcze nie było:bash:

to nie żaden wyścig, jest sporo osób, które wybudowały domy wcześniej, więc nie bardzo rozumiem o co chodzi. jak człowiek w Polsce powie, że coś osiągnął to znaczy, że ma kompleksy? na Zachodzie tak to nie wygląda. do tego jeszcze dodaj naśmiewanie się z kredytu, FRONTOWEGO ogrodzenia i kurnych chatek 100 m2. wygląda to jak wygląda i dlatego niektórym dopuścić, żeby inni mieli wygodniej i czyściej.

Arturo72
13-04-2014, 14:31
Ty masz G12? Ktoś tu jest mniej rozgarnięty, albo inwestorzy chętnie przyjmujący G12, albo Ty nieprzyjmujący G12.
Ja narazie nie mam konieczności oszczedzania na ogrzewaniu,to samo dotyczy kominka.
Jeśli będzie taka potrzeba,jeśli będę potrzebował oszczędności to przejdę na G12.

Liwko
13-04-2014, 14:32
ehhh już sobie gościa wyobrażam jak wstaje żeby sobie okno zamknąć. A czy ja napisałem że on się stara obniżyć rachunek ?????? Człowieku facet wybudował dom 650 m2 na sam kocioł wydał prawie 60 tyś. Facet chciał poprostu komfort i spełnianie swoich kaprysów a ogrzewa drewnem dlatego że ma to tanio bardzo tanio - wykorzystuje odpad poprodukcyjny.

Ale powiedz mi w jaki sposób w dobrze ocieplonym domu obniża temperaturę o dwa stopnie w ciągu kilku godzin? Najwyraźniej musi te okna otwierać, inaczej nie da rady tego zrobić. A jeżeli otwiera to argument wyższości grzejników nad podłogówką legł w gruzach.

Magda_lena85
13-04-2014, 14:35
opracowanie z 2009? zaraz po wielkim boom budowlanym domów jednorodzinnych - gdzie każdemu dawali pół miliona kredytów we frankach a ceny skakały jak oszalałe.
Może i "fajne" porównanie ale bezużyteczne w 2014 ( o ile pamietam GUS statystyki prowadzi tylko w miastach powyżej danej ilośći mieszkańców - zresztą wiadomo po co są statystyki i przez kogo zlecane ;) .

Imrahil nie chodzi o kompleksy - bo niby jakie? mam rok urodzenia w nicku jak widać - chodzi raczej o "skoro wybudowałem przed 30 to jestem lepszy" tak to zabrzmiało tutaj.

Jeszcze odnośnie wieku - domu i tej całej reszty - jaki procent ludzi udziela się na forach budowalnych? tym bardziej, że coraz więcej młodych siedzi z rodzicami bardzo długo bo niestety rynek pracy jest coraz gorszy, płace odbiegają od unijnych znacznie i zawsze na zasadzie "przyjdzie ktoś młody i tańszy" ?

Wiele osób nie stać na samodzielne mieszkanie np po ślubie... a tu debata na 60 stron a tym czy PC jest tańsze niż węgiel a jaki procent może sobie pozwolić na jakiekolwiek ogrzewanie w swoim własnym wymarzony domu? ...

Liwko
13-04-2014, 14:40
Wiele osób nie stać na samodzielne mieszkanie np po ślubie... a tu debata na 60 stron a tym czy PC jest tańsze niż węgiel a jaki procent może sobie pozwolić na jakiekolwiek ogrzewanie w swoim własnym wymarzony domu? ...

Jeżeli stać cię na dom, stać cię na każdy system grzewczy.

Puławiak
13-04-2014, 14:41
Napisałem Ci odpowiednie wysterownie wentylacji po zamknięciu grzejnika w sypialni zwieksza się odpowiednio ilość wdmuchanego powietrza grzejnik pozostaje zimny a do tego budynek ma małą akumulację cieplną

Magda_lena85
13-04-2014, 14:43
Liwko a ile jest domów na które przecież stać - a w środku jest zrobiony 1 pokoju i prowizoryczna lazienke? żeby tylko zamieszkać?
takich też stać na "wszystko"? wątpię.

Liwko
13-04-2014, 14:50
Napisałem Ci odpowiednie wysterownie wentylacji po zamknięciu grzejnika w sypialni zwieksza się odpowiednio ilość wdmuchanego powietrza grzejnik pozostaje zimny a do tego budynek ma małą akumulację cieplną

Wentylacja bez reku? Czyli wali zimnym powietrzem do ogrzanego domu. Niezła głupota.
Identyczny efekt osiągniemy z podłogówką, tyle że ja bym jej nie wyłączał. Dodatkowe koszty grzania np. w moim przypadku były by groszowe.

Jak ktoś nie chce podłogówki w całym domu, to zawsze wymyśli jakieś niestworzone argumenty. Ja dzięki podłogówce co dziesiątą zimę mam gratis.

imrahil
13-04-2014, 14:58
Napisałem Ci odpowiednie wysterownie wentylacji po zamknięciu grzejnika w sypialni zwieksza się odpowiednio ilość wdmuchanego powietrza grzejnik pozostaje zimny a do tego budynek ma małą akumulację cieplną

bardzo nieenergooszczędne rozwiązanie. rzekłbym wręcz, że to wyrzucanie pieniędzy przez okno. tu raczej staramy się wyszukać ekonomiczne rozwiązania. przy podłogówce można zrobić to samo, czyli przewietrzyć, ale według mnie żeby tak robić to trzeba być albo bardo bogatym albo głupim

imrahil
13-04-2014, 15:10
opracowanie z 2009? zaraz po wielkim boom budowlanym domów jednorodzinnych - gdzie każdemu dawali pół miliona kredytów we frankach a ceny skakały jak oszalałe.
Może i "fajne" porównanie ale bezużyteczne w 2014 ( o ile pamietam GUS statystyki prowadzi tylko w miastach powyżej danej ilośći mieszkańców - zresztą wiadomo po co są statystyki i przez kogo zlecane ;) .

Imrahil nie chodzi o kompleksy - bo niby jakie? mam rok urodzenia w nicku jak widać - chodzi raczej o "skoro wybudowałem przed 30 to jestem lepszy" tak to zabrzmiało tutaj.

Jeszcze odnośnie wieku - domu i tej całej reszty - jaki procent ludzi udziela się na forach budowalnych? tym bardziej, że coraz więcej młodych siedzi z rodzicami bardzo długo bo niestety rynek pracy jest coraz gorszy, płace odbiegają od unijnych znacznie i zawsze na zasadzie "przyjdzie ktoś młody i tańszy" ?

Wiele osób nie stać na samodzielne mieszkanie np po ślubie... a tu debata na 60 stron a tym czy PC jest tańsze niż węgiel a jaki procent może sobie pozwolić na jakiekolwiek ogrzewanie w swoim własnym wymarzony domu? ...

pod żadnym pozorem to tak nie miało zabrzmieć. raczej bronię tutaj osób, z których m&m0123 się naśmiewa, a sam podkreśla że się wprowadzi w wieku 31 lat i to bez kredytu. zresztą sporo ludzi tutaj czy w sąsiednich wątkach podkreślało, że ktoś z forum ma na karku kredyt i pompę ciepła, a oni mają węgiel za to nie mają kredytu. każdy ma swój sposób sfinansowania budowy, a takie czepianie się spraw finansowych to brzydka praktyka. z drugiej strony sam się spotykałem z drwinami ze strony opalających ORZECHEM swoje pałace. co kto lubi.

u mnie sytuacja jest prosta - kotłownia węglowa to dla mnie bardzo duży koszt i żadne zaklinanie rzeczywistości tego nie zmieni. nie będę grzał pompą ciepła ani gazem. mam takie podejście, że wybrałem zupełnie inną drogę.

czy od 2009 roku wiele się zmieniło to trudno powiedzieć - przypuszczam, że dzisiaj jednak pompa ciepła jest bardziej popularnym rozwiązaniem niż wtedy, ale nadal większość ludzi nie widzi innej możliwości niż paliwa stałe.

odnośnie młodych ludzi czy w ogóle ludzi - ten wątek dotyczy raczej ludzi, którzy mają jakieś pieniądze czy to w formie kredytu czy gotówki, chcą zbudować dom i muszą wybrać źródło ogrzewania. jeśli kogoś stać na dom, to raczej i tak go czymś ogrzewa.

udzielam się w tym wątku, bo jestem zwolennikiem izolacji i przemyślanych decyzji (ale sam popełniłem sporo błędów przy budowie). nie uznaję budowania domu najtaniej jak się da, byle spełnił obowiązujące normy. uważam, że każdy metr powierzchni ma znaczenie. co mają ludzie zrobić z domami wybudowanymi kilkadziesiąt lat temu, gdzie ogrzewanie kosztuje 7-8 ton węgla? dać tym młodym, o których wspominasz? termomodernizacja, czyli wymiana okien, izolacja ścian, wymiana dachu, izolacja piwnic albo wydawanie 5000 zł na opał? dobrze jest to sobie przemyśleć, żeby nie było problemów za kilkanaście lat, kiedy może się zdarzyć zakaz palenia węglem (nie uważam jakichkolwiek zakazów za słuszne, one przeczą wolności).

denerwujące może być kiedy ktoś kto już zrobił tę kotłownię węglową pisze, że palenie w kotle to jedyne słuszne i ekonomiczne rozwiązanie. w kółko pojawiają się darmowe metry kwadratowe, czyste kotłownie (tylko ściana w garażu brudna, bo worki dziurawe) i takie tam. uwierzcie, że mnie każdy metr kosztował sporo pieniędzy. dzięki braku kaloryfera mogę w kuchni czy pokoju na parterze ustawić meble pod oknem. w przeciwnym razie te pomieszczenia stałyby się niefunkcjonalne. miałem do czynienia z węglem w postaci orzecha i ekogroszku i nie wyobrażam sobie instalować tego teraz w domu.

imrahil
13-04-2014, 15:12
ogrzewa drewnem dlatego że ma to tanio bardzo tanio - wykorzystuje odpad poprodukcyjny.

to po co ta dyskusja? nie każdy ma opał jako odpad poprodukcyjny. przypomina mi się tłumaczenie górnikowi, że węgla nie rozdają za darmo.

Liwko
13-04-2014, 15:26
to po co ta dyskusja? nie każdy ma opał jako odpad poprodukcyjny. przypomina mi się tłumaczenie górnikowi, że węgla nie rozdają za darmo.

Dokładnie. Pali tym za co zapłacili jego klienci.

zyzolek
13-04-2014, 15:37
bardzo nieenergooszczędne rozwiązanie. rzekłbym wręcz, że to wyrzucanie pieniędzy przez okno. tu raczej staramy się wyszukać ekonomiczne rozwiązania. przy podłogówce można zrobić to samo, czyli przewietrzyć, ale według mnie żeby tak robić to trzeba być albo bardo bogatym albo głupim

Za komfort i dobre samopoczucie się płaci.
Poczucie komfortu to sprawa indywidualna i niemierzalna żadną skalą;)

Puławiak
13-04-2014, 16:33
Wentylacja bez reku? Czyli wali zimnym powietrzem do ogrzanego domu. Niezła głupota.
Identyczny efekt osiągniemy z podłogówką, tyle że ja bym jej nie wyłączał. Dodatkowe koszty grzania np. w moim przypadku były by groszowe.

Jak ktoś nie chce podłogówki w całym domu, to zawsze wymyśli jakieś niestworzone argumenty. Ja dzięki podłogówce co dziesiątą zimę mam gratis.
Naucz się czytać albo czytaj dokładniej napisłem że jest wentylacja mechaniczna z pompą ciepła pewnie nawet takiej nie widziałeś wiec nie masz o tym zielonego pojecia. Tak wali zimnym powietrzem ( no może nie zimnym ale o innej temperaturze bo tak akurat działa reku.) Ciekawe czy u Ciebie reku też wywiewa 21 i nawiewa 20 ? Bo na tyle na ile znam się na reku to o takiej sprawnośći to mało kto dochodzi bez dogrzewania.
Liwko czy ty masz podłogówkę ??? Bo jeśli tak to na forum strugasz wariata. Dobrze powinieneś wiedzieć jak pracuje podłogówka - układ z dużą bezwładnością długo się nagrzewa i długo stygnie czasem jest to zaleta innym razem wada.

Liwko
13-04-2014, 16:39
Naucz się czytać albo czytaj dokładniej napisłem że jest wentylacja mechaniczna z pompą ciepła pewnie nawet takiej nie widziałeś wiec nie masz o tym zielonego pojecia. Tak wali zimnym powietrzem ( no może nie zimnym ale o innej temperaturze bo tak akurat działa reku.) Ciekawe czy u Ciebie reku też wywiewa 21 i nawiewa 20 ? Bo na tyle na ile znam się na reku to o takiej sprawnośći to mało kto dochodzi bez dogrzewania.

Ty wiesz na jakich parametrach w nocy pracuje reku??? Jeżeli wiesz i piszesz takie głupoty, że jest w stanie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu w tak krótkim czasie to nie mam żadnych pytań :jawdrop:

m&m0123
13-04-2014, 16:40
pod żadnym pozorem to tak nie miało zabrzmieć. raczej bronię tutaj osób, z których m&m0123 się naśmiewa...

Moj post byl jedynie odpowiedzia na prymitywny komentarz Artura skierowany do mojej osoby(patrz nizej), zadnego innego podtekstu... takze prosze sobie mna mordki nie wycierac! Jestem ostatni na tym forum do nabijania sie z czyjegos portfela...jesli drwie to jedynie z naginania faktow przez kilku forumowiczow. To tyle w temacie.


...Trzeba wyściubić trochę nosa ze wsi zabitej dechami i przeżyć trochę czasu na tym Świecie i samodzielnie się utrzymywać,żeby móc dyskutować o życiu....

ps. ale z groszkowcow to lacha mozna drzec?...nie widzialem abys bronil 'eko-syfiarzy' (jak to Twoj kolega Artur lubi ich zwac)

m&m0123
13-04-2014, 16:43
U mnie jest to max.1%...Przepalone max.1mp buku z 2mp jakie kupiłem czyli dodatkowo ok.200zł,które w większości poszło z dymem a nie do domu.

Czyli w momencie palenia kominkiem placisz za kazdy 1kwh podwojnie. Niezle masz pomyslany ten kominek... ze tak zapytam po co instalowales reku?

imrahil
13-04-2014, 16:52
Moj post byl jedynie odpowiedzia na prymitywny komentarz Artura skierowany do mojej osoby(patrz nizej), zadnego innego podtekstu... takze prosze sobie mna mordki nie wycierac!

udzielasz się na forum, także musisz się liczyć z tym, że sobie będą niektórzy Tobą mordkę wycierać

Arturo72
13-04-2014, 16:55
Czyli w momencie palenia kominkiem placisz za kazdy 1kwh podwojnie. Niezle masz pomyslany ten kominek... ze tak zapytam po co instalowales reku?
O to właśnie chodziło,kominek nie miał być urządzeniem grzewczym,miał sprawiać radochę dla oczu i ducha swoim płomieniem.
Po co reku ?
Po to,żebym przede wszystkim miał non stop świeże powietrze w domu a przy okazji odzyskać trochę energii.

Puławiak
13-04-2014, 16:56
wyobraź sobie że tam jest przy normalnej pracy 0,5 wymiany powietrza na godzinę. Budynek jest o małej akumulacji cieplnej. Ale dość tego tobie i tak tego się poprostu nie da wytłumaczyć Ty wiesz lepiej wiec nie ma co dalej prowadzić dyskusji przekonanego nie przekonasz.

Arturo72
13-04-2014, 17:00
wyobraź sobie że tam jest przy normalnej pracy 0,5 wymiany powietrza na godzinę.
Przy takiej wymianie/h z reku nie ma najmniejszych szans,żeby w ciągu nawet kilku godzin schłodzić pomieszczenie o kilka stopni.
Przy takiej wymianie/h w pomieszczeniu,nie ma szans,żeby waliło zimnym powietrzem.
Przy takiej wymianie/h nie czuć,że powietrze napływa do pomieszczenia.
Po takim zdaniu z dużą pewnością mogę stwierdzić,że nie miałeś styczności z tym domem i z tego typu wentylacją.

Liwko
13-04-2014, 17:00
wyobraź sobie że tam jest przy normalnej pracy 0,5 wymiany powietrza na godzinę. Budynek jest o małej akumulacji cieplnej. Ale dość tego tobie i tak tego się poprostu nie da wytłumaczyć Ty wiesz lepiej wiec nie ma co dalej prowadzić dyskusji przekonanego nie przekonasz.

W nocy? Już to widzę :D
Śpią w takich przeciągach? Dobre, na prawdę dobre :D
Bajki pan opowiadasz :P

Puławiak
13-04-2014, 17:06
OK widze że wszyscy wiecie lepiej wiec daruje sobie przekonanych nie przekonasz. Wy wiecie swoje ja wiem swoje i tak niech zostanie.

Liwko
13-04-2014, 17:10
OK widze że wszyscy wiecie lepiej wiec daruje sobie przekonanych nie przekonasz. Wy wiecie swoje ja wiem swoje i tak niech zostanie.

To nie to że ja wiem swoje, ja wiem po prostu jak mało energii niesie nawiewane powietrze przez rekuperator. Są to tak małe ilości, że nie ma szans schłodzić tym pomieszczenia. Wystarczy, że śpią w nim dwa grzejniki :D i spokojnie się to zrównoważy. Nie schłodzisz rekuperatorem pomieszczenia!
Bajki napisałeś i głupio ci się teraz przyznać :)

Arturo72
13-04-2014, 17:12
OK widze że wszyscy wiecie lepiej wiec daruje sobie przekonanych nie przekonasz. Wy wiecie swoje ja wiem swoje i tak niech zostanie.
Nie niech tak zostanie,trzeba wytłumaczyć i pokazać,że to co piszesz nie jest możliwe.
Wymiana 0,5kubatury/h to w sypialni 20m2 nawiew z reku rzędu 20m3/h temperatury ok.15st.C,niech będzie nawet 40m3/h.
Gdybyś wiedział o czym piszesz to nie pisałbyś bzdur,że taką wydajnością z taką temperaturą schłodzisz to pomieszczenie o kilka stopni w ciągu chwili.Musialbyś dmuchać po kilka kubatur/h żeby schłodzić.
W salonie mam nawiew przy reku nastawionym na maksa.100m3/h co daje ok.1kubatury/h.Czujesz nawiew jedynie jak podejdziesz ok.0,5m pod anemostat,stojąc na podłodze nie czuć tego nawiewu.

Dodam,że wydajności na anemostatach sprawdzane były anemometrem.

Puławiak
13-04-2014, 17:29
Ja ci napisałem że ma to być schłodzone w ciągu chwili ????? To ma być wyłączenie ogrzewania i praca tylko na wentylacji powietrze się wychłodzi bedzie się przyjemniej spało - póżniej ogrzewanie ma się uruchomić i szybko uzupełnić straty to co wcześniej napisałem to założenia. Interpretujecie ja wam jest to wygodne.

Arturo72
13-04-2014, 17:32
Ja ci napisałem że ma to być schłodzone w ciągu chwili ????? To ma być wyłączenie ogrzewania i praca tylko na wentylacji powietrze się wychłodzi bedzie się przyjemniej spało - póżniej ogrzewanie ma się uruchomić i szybko uzupełnić straty to co wcześniej napisałem to założenia. Interpretujecie ja wam jest to wygodne.
W domu murowanym,budowanym z zachowaniem norm na przenikalność cieplną ścian powietrze nie wychłodzi się od samej wentylacji mechanicznej z wydajnością 0,5kubatury o kilka stopni nawet w przeciągu kilku godzin,obojętnie czy to będą grzejniki czy wodna podłogówka.
Liwko Ci już napisał,w tej sypialni znajdują się dwa ludzkie grzejniki.
Wylicz sobie stratę energii tego pomieszczenia przy -20st.C i z wentylacją o wydajności 0,5kubatury/h.

m&m0123
13-04-2014, 17:37
...Po co reku ?
Po to,żebym przede wszystkim miał non stop świeże powietrze w domu a przy okazji odzyskać trochę energii.

Swieze powietrze non stop zapewnia WM bez reku ale to napewno wiesz. Wydales kilka tysi aby odzyskac 'troche' energi a kominem puszczasz ok1500kwh... hmmm... :confused:

Puławiak
13-04-2014, 17:40
W domu murowanym,budowanym z zachowaniem norm na przenikalność cieplną ścian powietrze nie wychłodzi się od samej wentylacji mechanicznej z wydajnością 0,5kubatury o kilka stopni nawet w przeciągu kilku godzin,obojętnie czy to będą grzejniki czy wodna podłogówka.
Liwko Ci już napisał,w tej sypialni znajdują się dwa ludzkie grzejniki.
Wylicz sobie stratę energii tego pomieszczenia przy -20st.C i z wentylacją o wydajności 0,5kubatury/h.
A gdzie ja napisałem że to budynek murowany ????

imrahil
13-04-2014, 17:46
A gdzie ja napisałem że to budynek murowany ????

w takim razie najlepszym ogrzewaniem będzie ogrzewanie nadmuchowe

Puławiak
13-04-2014, 17:53
Tak ale nie wszyscy tak chca.

fotohobby
13-04-2014, 17:56
Swieze powietrze non stop zapewnia WM bez reku ale to napewno wiesz. Wydales kilka tysi aby odzyskac 'troche' energi a kominem puszczasz ok1500kwh... hmmm... :confused:

Dla przyjemnosci.
Oczywiście posiadacze kotłowni weglowych, zmuszonych do uzupełniania paliwa, czyszczenia wymiennika, wynoszenia popiołu, nie wyobrażaja sobie, że mozna robic takze dla przyjemniści.... raz na jakis czas :)

m&m0123
13-04-2014, 18:09
Dla przyjemnosci.
Oczywiście posiadacze kotłowni weglowych, zmuszonych do uzupełniania paliwa, czyszczenia wymiennika, wynoszenia popiołu, nie wyobrażaja sobie, że mozna robic takze dla przyjemniści.... raz na jakis czas :)

Ja tam nie wiem co sobie wyobrazaja posiadacze kotłowni weglowych... rozumiem, ze Ty wiesz ale dla mnie marnotrawienie 1500kwh (kiedy jest mozliwosc odzysku) w domu energoszednym troche przeczy calej idei...

fotohobby
13-04-2014, 18:12
Ja tam nie wiem co sobie wyobrazaja posiadacze kotłowni weglowych... rozumiem, ze Ty wiesz ale dla mnie marnotrawienie 1500kwh (kiedy jest mozliwosc odzysku) w domu energoszednym troche przeczy calej idei...


Jeśli ktoś pali w kominku dla kWh to faktycznie bez sensu...
Ale jesli dla przyjemności.... Z reguły fundujac sobie cos dla przyjemmości tracimy pieniądze :)

imrahil
13-04-2014, 18:17
Ja tam nie wiem co sobie wyobrazaja posiadacze kotłowni weglowych... rozumiem, ze Ty wiesz ale dla mnie marnotrawienie 1500kwh (kiedy jest mozliwosc odzysku) w domu energoszednym troche przeczy calej idei...

wydaje mi się, że ludzie budują domy energooszczędne z pobudek ekonomicznych a nie ekologicznych. za przyjemności się płaci, dlatego np. u mnie w ogóle nie będzie kominka. może ewentualnie jakaś tania koza by się nadała...

m&m0123
13-04-2014, 18:47
Jeśli ktoś pali w kominku dla kWh to faktycznie bez sensu...
Ale jesli dla przyjemności.... Z reguły fundujac sobie cos dla przyjemmości tracimy pieniądze :)

Ja bede palil dla przyjemnosci a kwh zostana w domu (zl w portfelu). 1500kwh to 20% mojego zapotrzebowania na CO nie widze sensu ich marnotrawic i placic za nie 2x

m&m0123
13-04-2014, 18:48
wydaje mi się, że ludzie budują domy energooszczędne z pobudek ekonomicznych a nie ekologicznych. za przyjemności się płaci, dlatego np. u mnie w ogóle nie będzie kominka. może ewentualnie jakaś tania koza by się nadała...

a kto tu mowi o ekologii?

m&m0123
13-04-2014, 18:53
Ale dalej nikt mi nie odpowiedzial czy jest sens kupowania PC jesli ktos ma kominek i grzeje nim co weekend bo lubi (nie puszczajac kwh w komin) i w ten sposob pokrywa 30-40% zapotrzebowania na CO?

Arturo72
13-04-2014, 18:57
Ale dalej nikt mi nie odpowiedzial czy jest sens kupowania PC jesli ktos ma kominek i grzeje nim co weekend bo lubi (nie puszczajac kwh w komin) i w ten sposob pokrywa 30-40% zapotrzebowania na CO?
To już pytanie do siebie samego.
Ty wiesz ile energii będzie potrzebował dom do ogrzania i ile ta energia będzie kosztowała i jak to się ma do 30-40% pokrycia jej z kominka.

imrahil
13-04-2014, 19:03
Ale dalej nikt mi nie odpowiedzial czy jest sens kupowania PC jesli ktos ma kominek i grzeje nim co weekend bo lubi (nie puszczajac kwh w komin) i w ten sposob pokrywa 30-40% zapotrzebowania na CO?

może odwidzi mu się w przyszłym sezonie palenie w kominku, może na starość nie będzie miał siły. według mnie można zadać też inne pytanie - czy kominek kiedykolwiek się zwróci? ponoć teraz prawie we wszystkich nowych domach robi się kominki (przynajmniej nie znam nikogo kto mieszka w nowym domu bez kominka), nawet tych ogrzewanych węglem.

Magda_lena85
13-04-2014, 19:46
kominek mam i to będzie pierwsza rzecz do wywalenia - wolę w tym miejscu regał na książki :)

a tak szczerze - posiadając stałe źródło ciepła nie widzę sensu w paleniu kominkiem.
Nikt syfu w salonie nie lubi, czyszczenie kominka i szyby przyjemne nie jest.... a jak chcę mieć romantyczny nastrój * bo podobno o to w tym też chodzi to koszetem kominka wolę to załatwić w inny sposób :lol2:

następny dom na pewno będzie kominkowo - odporny.

Mam drugi kominek bez szyby - zewnętrzny, zaraz przy tarasie. Ten w sezonie jest często używany - i tam ma sens jak najbardziej.
W zimne wieczory nawet jesienią można posiedzieć na tarasie... z nutą romatyczności :)

imrahil
13-04-2014, 19:50
kominek mam i to będzie pierwsza rzecz do wywalenia - wolę w tym miejscu regał na książki :)

a tak szczerze - posiadając stałe źródło ciepła nie widzę sensu w paleniu kominkiem.
Nikt syfu w salonie nie lubi, czyszczenie kominka i szyby przyjemne nie jest.... a jak chcę mieć romantyczny nastrój * bo podobno o to w tym też chodzi to koszetem kominka wolę to załatwić w inny sposób :lol2:

następny dom na pewno będzie kominkowo - odporny.

Mam drugi kominek bez szyby - zewnętrzny, zaraz przy tarasie. Ten w sezonie jest często używany - i tam ma sens jak najbardziej.
W zimne wieczory nawet jesienią można posiedzieć na tarasie... z nutą romatyczności :)

zgadzam się :)

Wivaldi
13-04-2014, 19:53
a jak chcę mieć romantyczny nastrój * bo podobno o to w tym też chodzi [SIZE=2]to koszetem kominka wolę to załatwić w inny sposób :lol2:


A w jaki sposób ? Romantyczną pompą ciepła ?

Magda_lena85
13-04-2014, 19:54
PC rozważałam do CWU - na sezon letni :) serio...
Jeśli chodzi "tam" to pompa zbędna...a ciepła to juz na bank nie potrzebna ;)

Magda_lena85
13-04-2014, 19:55
Vivaldi - drugi dom budujesz mniejszy/większy?

imrahil
13-04-2014, 20:01
następny dom na pewno będzie kominkowo - odporny

może zupełnie kominowo - odporny? ;)

Magda_lena85
13-04-2014, 20:04
może - chociaż boidupka jestem i 1 bym postawiła dla zasady :) teraz mam 1 + 1 podwójny :lol2:

Arturo72
13-04-2014, 20:11
a tak szczerze - posiadając stałe źródło ciepła nie widzę sensu w paleniu kominkiem.
Nikt syfu w salonie nie lubi, czyszczenie kominka i szyby przyjemne nie jest....
Jeśli ktoś traktuje kominek jako kotłownię w salonie to też jestem przeciwny temu i tego również bym nie polecał.
U siebie wyrzucałem ze dwa razy popiół od sierpnia ub. roku a i szyby nie czyściłem ani razu bo nie było takiej potrzeby.
Nie wiem czy jest to "wina" wkładu czy drewna ale chyba drewna.

PC rozważałam do CWU - na sezon letni

Wg mnie nie ma sensu.

Magda_lena85
13-04-2014, 20:13
dziwne, że kominka nie czyściłeś prawie rok - a tak Ci przeszkadzają parapety na zewnątrz :P:P:P

Wivaldi
13-04-2014, 20:17
Vivaldi - drugi dom budujesz mniejszy/większy?

Chciałem mniejszy, a wyszło jak zwykle.:yes: Tyle że nowy będzie parterowy i na zadupiu.

Arturo72
13-04-2014, 20:17
dziwne, że kominka nie czyściłeś prawie rok - a tak Ci przeszkadzają parapety na zewnątrz :P:P:P
Kominek bezrusztowy,wyłożony szamotem w środku i z popiołem wygląda ozdobnie :)
Jutro zapodam zdjęcie.

map78
13-04-2014, 20:19
kominek mam i to będzie pierwsza rzecz do wywalenia - wolę w tym miejscu regał na książki :)

a tak szczerze - posiadając stałe źródło ciepła nie widzę sensu w paleniu kominkiem.


U mnie już 4 latka minęły z kominkiem i przyznaję się bez bicia, że używany jest coraz mniej. W tym roku palił się tylko 2 razy - przyczyny? - po pierwsze za ciepło, a po drugie to faktycznie nie chce się go czyścić i "przygotowywać"od nowa. Ale powiem szczerze, że kominek mimo wszystko mi się podoba, jako element wystroju salonu, traktuje go tak samo jak moje akwaria, czy "ołtarzyk" telewizyjny - po prostu cieszy oko, nawet nie rozpalany, a jedynie przygotowany. No i jest też argument, ze zawsze można go użyć jako backup in case of emergency:).

Magda_lena85
13-04-2014, 20:20
Artur ozdobnie?
o qr... :rotfl:

Vivialdi ale skoro parterowy to chyba dobrze? następny też byłby u mnie parterowy.. i z zadaszonym dużym tarasem ;)

Map - kto co lubi - mój mi miejsce zajmuje ;) palić to ja w nim mogę świeczki ;)

Wivaldi
13-04-2014, 20:38
Vivialdi ale skoro parterowy to chyba dobrze? następny też byłby u mnie parterowy.. i z zadaszonym dużym tarasem ;)

Bardzo dobrze, mam dość chodzenia 20-30 razy dziennie góra - dół.

zyzolek
13-04-2014, 20:56
Parterowe domki fajnie toną.

254589

Liwko
13-04-2014, 21:06
dziwne, że kominka nie czyściłeś prawie rok - a tak Ci przeszkadzają parapety na zewnątrz :P:P:P

Masz kominek z płaszczem? U mnie szyba czyszczona jest raz na ruski rok. Wkład nigdy (zobacz moje zdjęcia)

Liwko
13-04-2014, 21:08
Swieze powietrze non stop zapewnia WM bez reku ale to napewno wiesz.

A czym się różni reku od wentylatorów nawiewnych i wywiewnych?

m&m0123
13-04-2014, 21:21
A czym się różni reku od wentylatorów nawiewnych i wywiewnych?

np cena?

Liwko
13-04-2014, 21:26
np cena?

No ceną na pewno, bo dołożony jest do tego jeden jedyny element, wymiennik :)

adkwapniewski
13-04-2014, 21:30
No ceną na pewno, bo dołożony jest do tego jeden jedyny element, wymiennik :)

To coś biedne masz to reku, w moim są jeszcze filtry, obudowa, tacka na skropliny i aftomatyczny bypass ... no i zasilacz + sterownik .

Przy samych wiatrakach wystarczy zasilacz + button on/off ;) Nie trzeba prowadzić "rurek" w jedno miejsce, reasumując sporo taniej i szybciej - czy lepiej ?

Wivaldi
13-04-2014, 21:31
Parterowe domki fajnie toną.

254589

Tak, a piętrowe unoszą się na wodzie jak Arka Noego. :bash:
Każdy się jakoś pociesza, ale w piętrowym tak samo jak parterowym wszystko co najcenniejsze, czyli kuchnia wraz z meblami garaż z samochodem piec taki czy owaki, i tak wszystko będzie w wodzie, jak w parterowym.

Liwko
13-04-2014, 21:34
To coś biedne masz to reku, w moim są jeszcze filtry, obudowa, tacka na skropliny i aftomatyczny bypass ... no i zasilacz + sterownik .

Przy samych wiatrakach wystarczy zasilacz + button on/off ;) Nie trzeba prowadzić "rurek" w jedno miejsce, reasumując sporo taniej i szybciej - czy lepiej ?

rekuperator to wymiennik, czy ci się to podoba czy nie :)

adkwapniewski
13-04-2014, 21:48
rekuperator to wymiennik, czy ci się to podoba czy nie :)

Ahh ...

Myślałem że reku to "urządzenie" ... dobrze że mnie wyprowadziłeś z błędu , dzięki :)

m&m0123
13-04-2014, 21:49
Tak, a piętrowe unoszą się na wodzie jak Arka Noego. :bash:
Każdy się jakoś pociesza, ale w piętrowym tak samo jak parterowym wszystko co najcenniejsze, czyli kuchnia wraz z meblami garaż z samochodem piec taki czy owaki, i tak wszystko będzie w wodzie, jak w parterowym.

Ja router i lapka na pietrze w sypialni trzymam:P

Liwko
13-04-2014, 21:52
Ahh ...

Myślałem że reku to "urządzenie" ... dobrze że mnie wyprowadziłeś z błędu , dzięki :)

Sarkazm? Rekuperator ma za zadanie odzyskać energię, a co ją odzyskuje jak nie wymiennik?
Gdyby w tej obudowie nie było wymiennika to dalej byś twierdził, że masz rekuperator? :)

kobra64
13-04-2014, 21:57
Bardzo dobrze, mam dość chodzenia 20-30 razy dziennie góra - dół.A po cóż tak gonić? Mam z poddaszem, nie więcej niż dwa razy dziennie chodzę góra dół. Na dole się mieszka, uczy, pracuje, wypoczywa i spędza czas z rodziną. Na górze się śpi.

Wivaldi
13-04-2014, 22:06
A po cóż tak gonić? Mam z poddaszem, nie więcej niż dwa razy dziennie chodzę góra dół. Na dole się mieszka, uczy, pracuje, wypoczywa i spędza czas z rodziną. Na górze się śpi.

Standardowo to tak jak mówisz, u mnie jest jest inaczej, ale to jest :offtopic:

adkwapniewski
13-04-2014, 22:12
Sarkazm? Rekuperator ma za zadanie odzyskać energię, a co ją odzyskuje jak nie wymiennik?
Gdyby w tej obudowie nie było wymiennika to dalej byś twierdził, że masz rekuperator? :)

Jaki sarkazm ... ? To Ty twierdzisz że para wiatraków różni się od reku tylko wymiennikiem ... Podziękowałem z wyprowadzenie z błędu :)
Dajmy już temu pokój ;)

Wivaldi
13-04-2014, 22:12
Ja router i lapka na pietrze w sypialni trzymam:P

Może się źle wyraziłem, chodziło mi o przedmioty które najwięcej kosztują. Z całym szacunkiem, nawet najlepsze "lapki" nie kosztują więcej niż 10% kompletnie wyposażonej kuchni. I raczej się jej, znaczy kuchni, nie da szybko na piętro wynieść przed powodzią.

imrahil
13-04-2014, 22:21
...

ile osób buduje na terenach powodziowych? bez sensu takie zakładanie powodzi i jeszcze uzasadnianie tym budowy domu piętrowego. sam mam piętrowy, ale prawda taka, że parterowy wygodniejszy. można dyskutować o kosztach budowy, zajęciu działki czy energooszczędności. ale parterowy jest bardziej dla ludzi. to tak jak porównywać bezobsługowe ogrzewanie z ekogroszkiem ;). można gadać o różnych aspektach, ale ogrzewanie bezobsługowe z definicji jest wygodniejsze.

kobra64
13-04-2014, 22:26
Standardowo to tak jak mówisz, u mnie jest jest inaczej, ale to jest :offtopic: Znaczy że jednak standardy jakoś ułatwiają życie... Może warto czasem je rozważyć zamiast na siłę nowoczesnym być. Lepsze bywa wrogiem dobrego. A co tutaj nie jest OT? W tytule jest o kasie. Jak napisałem o kasie - to talibem węglowym zostałem. I paranoikiem. Ekosyfiarzem. Trochę strach w temacie pisać - zwymyślają.

RST
14-04-2014, 06:10
Może to nie było do ciebie (wszyscy piszą o cenach PC jak lodówek :D ), ale możesz mi napisać jakiej mocy jest twoja lodówka i ile kosztowała?
Jeszcze nie musiałem kupować lodówki :p
A moc to sprawdziłem w necie - duże lodówki ok 600W
Nie chciałbym wydać więcej jak 3 tys, ale urządzenie kuchni zostawiam żonie :D

Liwko
14-04-2014, 06:30
Jeszcze nie musiałem kupować lodówki :p
A moc to sprawdziłem w necie - duże lodówki ok 600W
Nie chciałbym wydać więcej jak 3 tys, ale urządzenie kuchni zostawiam żonie :D

3tyś. za lodówkę 600W. To ile ma kosztować PC, która jest kilkanaście razy mocniejsza?

gondoljerzy
14-04-2014, 06:52
Kilkanaście razy to one więcej kosztują. Większość pomp w domkach 100m kwadratowych ma 2-3kW mocy elektrycznej, czyli mocy jest kilka razy więcej. Ale kosztują 20tyś.

Liwko
14-04-2014, 06:56
czyli mocy jest kilka razy więcej. Ale kosztują 20tyś.

Moja 8kW kosztowała mnie 10tyś. Jest dużo lodówek w tej cenie.

Magda_lena85
14-04-2014, 07:22
A po cóż tak gonić? Mam z poddaszem, nie więcej niż dwa razy dziennie chodzę góra dół. Na dole się mieszka, uczy, pracuje, wypoczywa i spędza czas z rodziną. Na górze się śpi.
teoretycznie tak jest u mnie
góra do spania + duża łazienka
ALE; garderoba jest u góry, ubrania dziecka są w jego sypialni, asortyment łazienkowy w większości jest u góry.
Kobiety muszą mieć dom na jednej powierzchni - inaczej 20 x na dzień to minimum.

Wivaldi
14-04-2014, 07:27
. A co tutaj nie jest OT? .

OFF TOPIC to jest sytuacja niestandardowa u mnie na parterze.;)

kaszpir007
14-04-2014, 07:33
Moja 8kW kosztowała mnie 10tyś. Jest dużo lodówek w tej cenie.

Ale ona nie ma 8KW ...

To że ma "wydajność" przy COP4 400% i z 2KW prawdziwego poboru mocy daje 8KW nie oznacza że ona ma 8KW ...
Ona taką wydajność uzyska TYLKO w idealnych warunkach i przy idealnych parametrach ...
Przy niekorzystnych warunkach gdy COP spadnie do 1 wtedy nie uzyskasz wiecej niż 2KW ...

Gdybyś miał wmontowaną grzałkę o mocy 8KW to mógłbyś wtedy mówić że masz 8KW , bo te 8KW mógłbyś wykorzystać niezależnie od warunków i temperatur ...

Arturo72
14-04-2014, 07:43
Ona taką wydajność uzyska TYLKO w idealnych warunkach i przy idealnych parametrach ...
Przy niekorzystnych warunkach gdy COP spadnie do 1 wtedy nie uzyskasz wiecej niż 2KW ...

Gdybyś miał wmontowaną grzałkę o mocy 8KW to mógłbyś wtedy mówić że masz 8KW , bo te 8KW mógłbyś wykorzystać niezależnie od warunków i temperatur ...
To jest własnie to,jak ktoś nie ma pojęcia o czym dyskutuje.
Lodówka pracuje cały czas z mocą chłodniczą 0,6kW
Moja pompa ma stałą moc grzewczą 9kW do -15st.C czyli pracuje z mocą 9kW do -15st.C !
Czyli pracuje z mocą 15 razy większą niż lodówka.

Jurgonka
14-04-2014, 08:07
To jest własnie to,jak ktoś nie ma pojęcia o czym dyskutuje.
Lodówka pracuje cały czas z mocą chłodniczą 0,6kW
Moja pompa ma stałą moc grzewczą 9kW do -15st.C czyli pracuje z mocą 9kW do -15st.C !
Czyli pracuje z mocą 15 razy większą niż lodówka.
Lodówka - silnik 0,6kW pracuje z mocą silnika, COP nie istnieje. PC podajemy moc grzewczą (wyliczoną teoretycznie) i nie podajemy mocy rzeczywistej pobieranej przez urządzenie. W razie pytań o tę moc dokonujemy absurdalnych wyliczeń - z mocy cieplnej. Moc silnika (rzeczywista) nijak ma się do mocy cieplnej. Pomimo używania tych samych jednostek kW.

rybniczanin
14-04-2014, 08:17
To jest własnie to,jak ktoś nie ma pojęcia o czym dyskutuje.
Lodówka pracuje cały czas z mocą chłodniczą 0,6kW
Moja pompa ma stałą moc grzewczą 9kW do -15st.C czyli pracuje z mocą 9kW do -15st.C !
Czyli pracuje z mocą 15 razy większą niż lodówka.

Może przy tych - 15 stopniach do wytworzenia 9kW będzie brała tylko 2,8 kWh?;)

kaszpir007
14-04-2014, 08:25
To jest własnie to,jak ktoś nie ma pojęcia o czym dyskutuje.
Lodówka pracuje cały czas z mocą chłodniczą 0,6kW
Moja pompa ma stałą moc grzewczą 9kW do -15st.C czyli pracuje z mocą 9kW do -15st.C !
Czyli pracuje z mocą 15 razy większą niż lodówka.

Taaa ...

A to że jest dodatkowa grzałka 3KW to zapomniałeś dodać ...



Przy -15 COP jest teoretycznie 2,54.
Pompa ma pobór max 1.9KW

Czyli liczymy 1,9 x 2,54 = 4.8 KW czyli TYLE MAX może TWOJA pompa dać ciepła ...
Pomaga dodatkowa grzłka 3KW czyli masz 4.8KW + 3KW = 7.8KW ...

Wiec nawet czytając specyfikację widać że producent pisze już bzdury bo nie ma możlowości aby Twoja pompa przy -15 stopniach dała 9KW nawet przy użyciu dodatkowej grzałki 3KW ...

Czyli przy -15 stopniach Twoja super pompa pobiera 1,9 + 3KW czyli 4,9KW czystego prądu ...

No no , super ...

Już wcale się nie dziwę czemu pompiarze tak kochają kominki :)

http://www.climacenter.pl/climacenter/klimatyzacja/panasonic/PC/p33%20%20t-cap%209%20kw.png

gondoljerzy
14-04-2014, 08:36
Panowie od pomp, tak jakby plączecie się w zeznaniach. Moc elektryczna świadczy o możliwościach agregatu. Zakładamy że moc elektryczna przekłada sie na możliwości transportu ciepła. Osobiście muszę przyznać, że moc elektryczna moich domowych lodówek jest zdecydowanie mniejsza niż 600W/lodówkę. Ale te lodówki nie były kupowane wczoraj i nie kosztowały 3000zł/szt, a zdecydowanie mniej. Być może współczesne są mocniejsze i mają 600W mocy chwilowej.
Mam kolejne pytanie do użytkowników PC: Czy zdarzało się wam mieć zimą problemy z oblodzeniem pomp, problemy z produkcją śniegu przez pompę i z zaleganiem zwał lodu pod samym wymiennikiem zewnetrznym. 10 taczek lodu wyprodukowanych przez PC, takich i innych problemach piszą uczciwi instalatorzy:
http://www.wtb.pl/hot_issues/PompyCieplaPP/PompyCieplaPP.htm
http://www.instalator.pl/index.php/pl/component/content/article/78-archiwum/3276-pompa-ciepla-i-snieg-walka-z-lodem

P.S. Pisałem już wcześniej o dywersyfikacji źródeł ciepła w domu i własnie się zastanawiam, czy w naszych, polskich uwarunkowaniach jakaś mała PC na okresy przejściowe i na lato + kociołek na ekogroszek na zimowe mrozy nie były by idealnym rozwiązaniem.

Arturo72
14-04-2014, 08:45
Co za bzdury są tu wypisywane !!
Panowie z ekogroszkiem w domu,chodziliście czasem na lekcje fizyki i matematyki ?
Silnik spalinowy w aucie o mocy 70KM po dodaniu do niego turbiny osiąga moc 140KM czy to oznacza,że automatycznie będzie spalał dwa razy więcej paliwa niż bez turbiny ?
Nie ośmieszajcie się albo weźcie sobie dodatkowe korepetycje z fizyki.
Po drugie,nauczcie się co to jest COP w pompach ciepła.

gondoljerzy
14-04-2014, 08:49
Arturo72, gdyby to było takie proste: dodajesz turbinę i masz moc razy 2. Tak to tylko w Erze siedzi świstak i zawija.
Paralelą do czego ma być ten przykład z silnikiem spalinowym.

P.S. Ja nie mam eko, ale sie własnie zastanawiam nad kolejna zmianą opału. Z drewnem za dużo roboty jest.

Arturo72
14-04-2014, 08:50
Arturo72, gdyby to było takie proste: dodajesz turbinę i masz moc razy 2. Tak to tylko w Erze siedzi świstak i zawija.
Ale paralelą do czego ma być ten przykład z silnikiem spalinowym.
Do pompy ciepła dodajesz sprężarkę(turbinę).
Ja mam w swojej o mocy 12kW,elektronicznie zmniejszoną do 9kW,żeby uzyskać stałą moc do niskich temperatur.

Arturo72
14-04-2014, 08:56
Mam kolejne pytanie do użytkowników PC: Czy zdarzało się wam mieć zimą problemy z oblodzeniem pomp, problemy z produkcją śniegu przez pompę i z zaleganiem zwał lodu pod samym wymiennikiem zewnetrznym. 10 taczek lodu wyprodukowanych przez PC, takich i innych problemach piszą uczciwi instalatorzy:

Nie miałem takiego problemu,moja pompa jak i prawdopodobnie większość markowych pomp ma w sobie czujnik,żeby nie doprowadzać do nadmiernego oblodzenia pompy bo wpływa to na sprawność.Jest coś takiego jak defrost.

Arturo72
14-04-2014, 09:02
Taaa ...

A to że jest dodatkowa grzałka 3KW to zapomniałeś dodać ...



Przy -15 COP jest teoretycznie 2,54.
Pompa ma pobór max 1.9KW

Czyli liczymy 1,9 x 2,54 = 4.8 KW czyli TYLE MAX może TWOJA pompa dać ciepła ...
Pomaga dodatkowa grzłka 3KW czyli masz 4.8KW + 3KW = 7.8KW ...

Wiec nawet czytając specyfikację widać że producent pisze już bzdury bo nie ma możlowości aby Twoja pompa przy -15 stopniach dała 9KW nawet przy użyciu dodatkowej grzałki 3KW ...

Czyli przy -15 stopniach Twoja super pompa pobiera 1,9 + 3KW czyli 4,9KW czystego prądu ...

No no , super ...

Już wcale się nie dziwę czemu pompiarze tak kochają kominki :)


Człowieku,o czym Ty piszesz ?
Prawdopodobnie nie zdajesz sobie sprawy jakie bzdury wypisujesz.
Doucz się co to jest moc grzewcza i pobór prądu. Czyli przekładając na język samochodowym moc mechaniczna i spalanie paliwa.
Grzałki nie bierz pod uwagę bo ona ma się nijak do tych bzdur co wypisujesz.
Czy naprawdę jesteś tak otumaniony tym swoim miałem czy nie potrafisz od zawsze myśleć ?


Wiec nawet czytając specyfikację widać że producent pisze już bzdury bo nie ma możlowości aby Twoja pompa przy -15 stopniach dała 9KW nawet przy użyciu dodatkowej grzałki 3KW ...

A to bzdura nad bzdury !!!
Jak przedszkolakowi:
Pomyśl,przy -15st.C moc auta jakim jedziesz to 9KM a spalanie 2,74l/100km.
Jaką mocą dysponuje auto przy -15st.C,mniejszą niż 3KM czy większą niż 3KM ?
Ludzie nie ośmieszajcie się,myślcie przed napisaniem posta !

gondoljerzy
14-04-2014, 09:10
No i właśnie jednym z opisywanych problemów było zbieranie się lodu pod urządzeniem. Między innymi będzie to efektem działania funkcji defrost.
Co do Twojej sprężarki, to chyba nie będzie turbo tylko sprężarka dwustopniowa.

Edit: Porównanie do silnika spalinowego, jego mocy i spalania jest mocno nietrafione. silnik pracujący na małej mocy ma duże spalanie jednostkowe, dużo większe niż gdy jest mocno obciążony. Czyli mocniej obciążony silnik spalinowy ma większą sprawność. Pompa ciepła za to odwrotnie. Gdy pracuje z małą mocą będzie miała większą sprawność niż gdy pracuje z dużą mocą.

Arturo72
14-04-2014, 09:11
No i właśnie jednym z opisywanych problemów było zbieranie się lodu pod urządzeniem. Między innymi będzie to efektem działania funkcji defrost.
Co do Twojej sprężarki, to chyba nie będzie turbo tylko sprężarka dwustopniowa?
Nie zauważyłem u siebie czegoś takiego,pod pompą mam odpływ do kanalizy i woda po defroście wlata sobie spokojnie do kanalizy.

asolt
14-04-2014, 09:14
Człowieku,o czym Ty piszesz ?
Prawdopodobnie nie zdajesz sobie sprawy jakie bzdury wypisujesz.
Doucz się co to jest moc grzewcza i pobór prądu. Czyli przekładając na język samochodowym moc mechaniczna i spalanie paliwa.
Grzałki nie bierz pod uwagę bo ona ma się nijak do tych bzdur co wypisujesz.
Czy naprawdę jesteś tak otumaniony tym swoim miałem czy nie potrafisz od zawsze myśleć ?

A to bzdura nad bzdury !!!
Jak przedszkolakowi:
Pomyśl,przy -15st.C moc auta to 9KM a spalanie 2,74l/100km.
Jaką moc posiada auto ?

W przypadku tej akurat pompy sprawa nie jest taka prosta. Model który ma Arturo to de facto pompa o mocy 16 kW, elektronicznie zmniejszono moc do 9 kW i dlatego ma taką korzystną charakterystykę. Ale zeby nie było tak rózowo to moc minimalna tej pompy jest wieksza od mocy minimalnej pomp podobnej mocy innych producentów.
Ile ona wynosi ? tak dokładnie nie wiadomo bo producent nie podaje tej informacji. Spotkałem sie informacjami ze ok 4 kW, oczywiscie nieoficjalnymi (nie potwierdzonymi przez producenta). Dla porównania daikin altherma LT 8 kW ma moc minimalna ok 1,8 kW.

Arturo72
14-04-2014, 09:14
Czyli przy -15 stopniach Twoja super pompa pobiera 1,9 + 3KW czyli 4,9KW czystego prądu ...

A to już szczyt bezmyślności :)

Liwko
14-04-2014, 09:17
Ale o czym my tu dyskutujemy? Pokazałem, że PC jest droższa, bo jest większej mocy. To jest chyba normalne i nie ma nad czym dyskutować. Koza z blachy też jest tańsza od kotła. Zawsze mnie śmieszy argument lodówek.

gondoljerzy
14-04-2014, 09:48
Temat wątku jest o nieokonomiczności używania ekogrochu w nowobudowanych domach. Więc właściwie dlaczego rozmawiamy o jakichś pompach. Przecież w odpowiednio długiej perspektywie czasowej dom pasywny zawsze będzie najtańszy.

Liwko
14-04-2014, 09:52
Temat wątku jest o nieokonomiczności używania ekogrochu w nowobudowanych domach. Więc właściwie dlaczego rozmawiamy o jakichś pompach. Przecież w odpowiednio długiej perspektywie czasowej dom pasywny zawsze będzie najtańszy.

Chciałbyś mieć pasywny, bo ja nie? Po za tym, pozostaje jeszcze sprawa CWU.

kaszpir007
14-04-2014, 10:07
A to już szczyt bezmyślności :)

To mi wytłumacz :P

Bo to co czytam z danych technicznym dalekie jest od tego co podajecie ...

Czyli ...

Jaki jest MAX pobór prądu dla Twojej pompy.
Jaką max MOC GRZEWCZĄ (w KW) może wyprodukować przy MAX COP.
Czy ma grzałkę i itd ...

Bo widać producent podaje bzdury , a to jakieś perpetum mobile po prostu ...

Dziwne , bo jakoś wszędzie piszą że max pobór mocy pompy X max COP = max MOC jaką może pompa wygenerować i właśnie po to dodają grzałki aby w największe mrozy jak COP siądzie ludzie marzli ...
Ale przecież nie zamarzną , bo jest wbudowana grzałka a jak nie to kominek ...

Bo jak dla mnie , po to kupiłeś właśnie pompę 9KW aby nie musieć korzystać z wbudowanej 3KW grzałki ...

gondoljerzy
14-04-2014, 10:07
Gdyby było mnie teraz stać na budowę domu to tak, zastanawiałbym sie nad pasywnym. CWU grzane prądem w nocnej taryfie nie wychodzi jakoś strasznie drogo. Można się tez podeprzeć solarem, panelem fotowoltaicznym, małą PC.

kaszpir007
14-04-2014, 10:11
Temat wątku jest o nieokonomiczności używania ekogrochu w nowobudowanych domach. Więc właściwie dlaczego rozmawiamy o jakichś pompach. Przecież w odpowiednio długiej perspektywie czasowej dom pasywny zawsze będzie najtańszy.

Bo ten wątek założył czlowiek który sprzedawał (sprzedaje ???) pompy ciepła i jest to jego własny list pochwalny i piar marketingowy + szukanie jeleni którym można opchnąć pompę ..
Taki klubik wzajemnej adoracji i próby dowartościowania się.
Dodatkowo zapewne część z tych "użytkowników" ma płacone za to że piszą i zachwalają dane produkty bo nie jest tajemnicą że są firmy które płacą za takie usługi za pisanie ...
Normalni ludzie nie piszą NONSTOP teog samego od rana do nocy ...
Tym co tak piszą zależy na ILOŚCI postów a nie na ich merytorycznym znaczeniu ....

Arturo72
14-04-2014, 10:15
To mi wytłumacz :P

Bo to co czytam z danych technicznym dalekie jest od tego co podajecie ...

Czyli ...

Jaki jest MAX pobór prądu dla Twojej pompy.
Jaką max MOC GRZEWCZĄ (w KW) może wyprodukować przy MAX COP.
Czy ma grzałkę i itd ...

Bo widać producent podaje bzdury , a to jakieś perpetum mobile po prostu ...

Dziwne , bo jakoś wszędzie piszą że max pobór mocy pompy X max COP = max MOC jaką może pompa wygenerować i właśnie po to dodają grzałki aby w największe mrozy jak COP siądzie ludzie marzli ...
Ale przecież nie zamarzną , bo jest wbudowana grzałka a jak nie to kominek ...

Bo jak dla mnie , po to kupiłeś właśnie pompę 9KW aby nie musieć korzystać z wbudowanej 3KW grzałki ...
Człowieku,pompa posiada moc grzewczą 9kW do -15st.C,przekładając na auta 9KM,zależnie od obciążenia pobiera przy tym określoną ilość prądu,nie mniej dalej pracuje z mocą 9kW,przekładając na auta,zależnie jak mu będziesz depał spali określoną ilość paliwa,nie mniej dalej ma moc 9KM.
Nie muszę korzystać z grzałki,gdyż przy -15st.C mam moc ciągle 9kW a dom potrzebuje wtedy ok.3kW.
Czy tak trudno to zrozumieć ? Czy faktycznie muł padł Ci na zdolność jasnego myślenia ?

RST
14-04-2014, 10:15
Ale o czym my tu dyskutujemy? Pokazałem, że PC jest droższa, bo jest większej mocy. To jest chyba normalne i nie ma nad czym dyskutować. Koza z blachy też jest tańsza od kotła. Zawsze mnie śmieszy argument lodówek.

Uprzedzam, że nie jestem przeciwnikiem PC i nie chcę wywoływać burzy
ale niedawno rozmawiałem o tym z fachowcem, który naprawiał teściowi zamrażarkę.
Rozmowa zeszła na tematy majsterkowania, wiatraków i PC własnymi ręcami robione.

Wg niego części umieszczone w PC kosztują 4-7 tys.
I chyba jest to realna kwota bo Arturo w innym wątku przytoczył, że u niego najdroższa część w PC to sprężarka za 1600zł.
Nie ma się co dziwić, że ludzie zastanawiają się nad cenami pomp.
Ekspertem w tej dziedzinie nie jestem, przytaczam co usłyszałem.

kaszpir007
14-04-2014, 10:17
Człowieku,pompa posiada moc grzewczą 9kW do -15st.C,przekładając na auta 9KM,zależnie od obciążenia pobiera przy tym określoną ilość prądu,nie mniej dalej pracuje z mocą 9kW,przekładając na auta,zależnie jak mu będziesz depał spali określoną ilość paliwa,nie mniej dalej ma moc 9KM.
Nie muszę korzystać z grzałki,gdyż przy -15st.C mam moc ciągle 9kW a dom potrzebuje ok.3kW.
Czy tak trudno to zrozumieć ? Czy faktycznie muł padł Ci na zdolność jasnego myślenia ?

Zadałem PROSTE PYTANIA i CIĄGLE BRAK ODPOWIEDZI ....

Producent podaje max pobór pompy 1,9KW to skąd bierze się 9KW przy -15 jak COP jest 2,5 ...

Czekam na odpowiedź ...

m&m0123
14-04-2014, 10:18
Bo ten wątek założył czlowiek który sprzedawał (sprzedaje ???) pompy ciepła i jest to jego własny list pochwalny i piar marketingowy + szukanie jeleni którym można opchnąć pompę ..
Taki klubik wzajemnej adoracji i próby dowartościowania się.
Dodatkowo zapewne część z tych "użytkowników" ma płacone za to że piszą i zachwalają dane produkty bo nie jest tajemnicą że są firmy które płacą za takie usługi za pisanie ...
Normalni ludzie nie piszą NONSTOP teog samego od rana do nocy ...
Tym co tak piszą zależy na ILOŚCI postów a nie na ich merytorycznym znaczeniu ....

haha... bedziesz nastepny w kolejce do procesu :lol2:

Artur, nie daj sie strasz go paragrafem :rotfl:

Liwko
14-04-2014, 10:20
Uprzedzam, że nie jestem przeciwnikiem PC i nie chcę wywoływać burzy
ale niedawno rozmawiałem o tym z fachowcem, który naprawiał teściowi zamrażarkę.
Rozmowa zeszła na tematy majsterkowania, wiatraków i PC własnymi ręcami robione.

Wg niego części umieszczone w PC kosztują 4-7 tys.
I chyba jest to realna kwota bo Arturo w innym wątku przytoczył, że u niego najdroższa część w PC to sprężarka za 1600zł.
Nie ma się co dziwić, że ludzie zastanawiają się nad cenami pomp.
Ekspertem w tej dziedzinie nie jestem, przytaczam co usłyszałem.

Ale ja sądzę podobnie, tyle że to dużo zależy od mocy (rozpiętość cenowa sprężarek) Kiedyś to liczyliśmy i w moim wypadku wyszła kwota około 7-8tyś. Jednak zbudować PC własnymi rękoma to już nie jest takie proste, wystarczy prześledzić elektrodę.

Liwko
14-04-2014, 10:22
haha... bedziesz nastepny w kolejce do procesu :lol2:

Artur, nie daj sie strasz go paragrafem :rotfl:

Wiesz, frajer oficjalnie oskarża adwersarzy a ciebie to śmieszy? Masz dziwne poczucie humoru.

Arturo72
14-04-2014, 10:23
Zadałem PROSTE PYTANIA i CIĄGLE BRAK ODPOWIEDZI ....

Producent podaje max pobór pompy 1,9KW to skąd bierze się 9KW przy -15 jak COP jest 2,5 ...

Czekam na odpowiedź ...
Najpierw naucz się rozróżniać jednostki.
Nie odpowiem Ci na pytanie,bo nie wiem co to jest pobór prądu 1,9kW.

kaszpir007
14-04-2014, 10:23
Arturo , zbaw Polskę czemu nie odpowiadasz ???

Skąd bierze się 9KW mocy jeśli max pobór przez pompę to 1.9KW a przy -15 producent "obiecuje" COP 2.5 ?

1.9KW x 2,5 = 4,75KW czyli POŁOWA mocy pompy ...

Czyli pobiera 1.9KW i daje moc 4,75KW ...

A te brakujące 4,75KW to kominkiem czy jak ???

:P:P:P

Arturo72
14-04-2014, 10:28
Arturo , zbaw Polskę czemu nie odpowiadasz ???

Skąd bierze się 9KW mocy jeśli max pobór przez pompę to 1.9KW a przy -15 producent "obiecuje" COP 2.5 ?

1.9KW x 2,5 = 4,75KW czyli POŁOWA mocy pompy ...

Czyli pobiera 1.9KW i daje moc 4,75KW ...

A te brakujące 4,75KW to kominkiem czy jak ???

:P:P:P
A gdzie tam masz napisane,że to maksymalny pobór mocy pompy przy -15st.C ?
Ja tam widzę,że jest to to pobór mocy jedn.wewnętrznej.
Pniżej masz dokładny pobór prądu przy określonych temp.zewnętrznych i temperaturach zasilania:
254624

m&m0123
14-04-2014, 10:36
Wiesz, frajer oficjalnie oskarża adwersarzy a ciebie to śmieszy? Masz dziwne poczucie humoru.

Taaaa 'oficjalnie' na anonimowym forum... pisalem Ci juz wrzuc na luz liwko, dzis juz sie nie pali na stosie 'innowiercow' :p

Arturo72
14-04-2014, 10:38
Jak ochłoniesz doczytaj i pomyśl powoli to to co asolt napisał.
Dla uściślenia dodam,że nie mam 16kW tylko 12kW:

W przypadku tej akurat pompy sprawa nie jest taka prosta. Model który ma Arturo to de facto pompa o mocy 16 kW, elektronicznie zmniejszono moc do 9 kW i dlatego ma taką korzystną charakterystykę. Ale zeby nie było tak rózowo to moc minimalna tej pompy jest wieksza od mocy minimalnej pomp podobnej mocy innych producentów.
Ile ona wynosi ? tak dokładnie nie wiadomo bo producent nie podaje tej informacji. Spotkałem sie informacjami ze ok 4 kW, oczywiscie nieoficjalnymi (nie potwierdzonymi przez producenta). Dla porównania daikin altherma LT 8 kW ma moc minimalna ok 1,8 kW.

Liwko
14-04-2014, 10:39
Taaaa 'oficjalnie' na anonimowym forum... pisalem Ci juz wrzuc na luz liwko, dzis juz sie nie pali na stosie 'innowiercow' :p

No właśnie, bardzo łatwo idzie mu rzucanie oskarżeń na anonimowym forum, czyli co, obrzucamy się błotem?

Arturo72
14-04-2014, 10:40
Taaaa 'oficjalnie' na anonimowym forum...
Wydaje Ci się,że jesteś anonimowy.
Dla Ogranów jesteś łatwy do ustalenia.
wymyślony nick nie zwalnia z odpowiedzialności,nie jesteś pacynką czy robotem,jesteś człowiekiem,żywą istotą która rozmyślnie np.oszukuje,rzuca oszczerstwa itp.

m&m0123
14-04-2014, 10:51
... czyli co, obrzucamy się błotem?


Wiesz, frajer....

Liwko, gdyby to bylo karalne Ty i Artur juz byscie siedzieli :P

m&m0123
14-04-2014, 10:55
Wydaje Ci się,że jesteś anonimowy.
Dla Ogranów jesteś łatwy do ustalenia.
wymyślony nick nie zwalnia z odpowiedzialności,nie jesteś pacynką czy robotem,jesteś człowiekiem,żywą istotą która rozmyślnie np.oszukuje,rzuca oszczerstwa itp.

Artur, nie wiem czemu sie tak unosisz...oskarzyc to mozna kogos o kradziez a nie o sprzedaz pomp :o Tak i jak w przypadku Liwko wrzuc na luz...i tak swiata nie naprawisz i mimo Twojej pompowej krucjaty ludzie grochem i mialem nadal beda palic...szczegolnie w Twoich stronach...

Sorry ale taki mamy klimat :yes:

haha nie moglem sie powstrzymac:p

Liwko
14-04-2014, 11:16
Tak i jak w przypadku Liwko wrzuc na luz...


No pięknie, Bond prowokuje, oskarża, obrzuca błotem a my mamy wrzucić na luz...



frajer (http://gwara-warszawska.waw.pl/index.php/component/glossary/Slownik_gwary_warszawskiej-1/F/frajer-20/)
-osoba mało obyta, nowicjusz

fotohobby
14-04-2014, 11:38
Zadałem PROSTE PYTANIA i CIĄGLE BRAK ODPOWIEDZI ....

Producent podaje max pobór pompy 1,9KW to skąd bierze się 9KW przy -15 jak COP jest 2,5 ...

Czekam na odpowiedź ...

Proste pytanie. Gdzie tam jest napisane, że to maks. pobor ?
Jak znam życie, to producent nie napisze, ze sprezarka jego pobiera 3.8kWh, bo jakisz kaszpir, czy jurgonka pomyśleliby sobie, że bierze te 3.8kWh w kazdym momencie pracy :)
Jest napisany prad maksymalny, bo to informacja ważna z punktu widzenia wykonania instalacji elektrycznej.

O ile wiem, w jakims wątku kolega varmepumpesagare podawał dane, gdzie była wartosc przed nawiasem (średnia) a a nawiasie minimalna i maksymalna moc pobierana przez sprężarkę.
No, ale to nie był Panasonic.

malux20
14-04-2014, 12:22
ZYZOLKU napisałeś że w najgorszym przypadku wyciągasz z tony za 800-900 zł 4000-5000 kwh
a tak średnio to ile [5000-6000]?

map78
14-04-2014, 13:34
No to obalmy kilka mitów;)

Arturo - w swojej pompie masz sprężarkę 16kW, jak mówi asolt - wszystkie T-Cap'y (9kW i 12kW produkowane do 2013r) taką sprężarkę posiadały:yes:
Wiem, że silesia twierdzi co innego, ale się myli, a na dowód tego spójrz jeszcze raz na tabelę wydajności i zauważ, że przy +25st oddaje już 13,6kW, a przecież grzałki nie włącza:)

Kaszpir - popatrz jeszcze raz na tabelkę wklejoną przez Arturo.
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=254624&d=1377122587

WG to wydajność grzewcza, PM to pobór mocy, COP to stosunek energii wytworzonej do pobranej. Ponieważ ta pompa ma stała wydajność grzewczą 9kW niezależnie od warunków zewnętrznych to wystarczy zauważyć, że jak pomnożymy PM x COP to zawsze wyjdzie nam ~9. Np dla temp powietrza -15 i wody +35*C pompa pobiera 3,55kWh z COP'em 2,54 - 3,55 x 2,54 = 9,017:) Ale.. należny pamiętać, że to są wartości maksymalne, ponieważ pompa posiada inverter, więc moduluje swoją moc do takiej jakiej aktualnie potrzebuje ogrzewany budynek i dlatego przy -15*C na zewnątrz pompa Arturo może pobierać 1,9kWh, a moja np 3,2kWh - bo różne mamy domy i różne zapotrzebowanie na ciepło.

gondolierzy - w zestawie akcesoriów powietrznej PCi jest coś takiego jak "zestaw do odszraniania tacy ociekowej" - kosztuje to ok 300zł, więc na prawdę dziwie się, że właściciele pomp PW na tym oszczędzają:confused: Ja zamontowałem to od razu i nigdy nie widziałem czegoś takiego jak lód czy woda pod moją PCi. System załącza się automatycznie przy temp 0*C, a cała woda odprowadzana jest rurką do kanalizacji deszczowej.

Arturo72
14-04-2014, 13:45
Arturo - w swojej pompie masz sprężarkę 16kW, jak mówi asolt - wszystkie T-Cap'y (9kW i 12kW produkowane do 2013r) taką sprężarkę posiadały:yes:

Fiu,fiu,fiu,za taką cenę taka sprężara ?
No to Panas faktycznie deklasuje ;)


Np dla temp powietrza -15 i wody +35*C pompa pobiera 3,55kWh z COP'em 2,54 - 3,55 x 2,54 = 9,017:).Sądzę,że dla kaszpira te równanie będzie cięzkie do skumania.
Zagubił się człowiek wśród... ;)

rybniczanin
14-04-2014, 15:02
A gdzie tam masz napisane,że to maksymalny pobór mocy pompy przy -15st.C ?
Ja tam widzę,że jest to to pobór mocy jedn.wewnętrznej.
Pniżej masz dokładny pobór prądu przy określonych temp.zewnętrznych i temperaturach zasilania:
254624

To jak sie ma ta tabelka to tego Twojego postu?


W czym widzisz problem ?
Pompa przy największych mrozach pobiera 2,8kWh na godzinę pracy.
To ile czasu będzie pracowała na dobę czyli ile przez ten okres zuzyje energii zależy od domu a nie od pompy a tym bardziej nie od klimatu w jakim pracuje.
W Zakopcu w przyzwoitym domu niech pracuje i 10h na dobę co daje zużycie ok.30kWh co w dutkach daje ok.12zł na dobę,ale też w Zakopcu ta sama pompa w dobrym domu będzie pracowała tylko 5h na dobę i rachunek zmniejsza się o połowę,także klimat nie ma żadnego znaczenia tylko straty ciepła przez dom.

Dlatego we wcześniejszym poście się pytałem ile kWh zużyjesz przy wydajności grzewczej 9 kW i nie chodzi tu o modulacje mocy względem zapotrzebowania budynku, tylko przy pełnym zapotrzebowaniu;) Czyli naginasz fakty.

Jurgonka
14-04-2014, 15:03
"Np dla temp powietrza -15 i wody +35*C pompa pobiera 3,55kWh z COP'em 2,54 - 3,55 x 2,54 = 9,017."
Nie jest to żadne równanie tylko bełkot. Wystarczy podstawić rzeczywiste jednostki i mamy:
-15 stopni C można zmierzyć. +35 stopni C można zmierzyć, 3,55kWh konkretne dane i bełkot 2,54 jednostka nie mierzalna tylko wyliczona. COP X rzeczywisty pobór = bełkot = 9,017 powinno być w kW lecz nie jest to moc rzeczywista a cieplna wyliczona teoretycznie. Nie uczciwe jest do równań podstawianie danych tak samo nazwanych kW lecz nie zamiennych.

Arturo72
14-04-2014, 15:18
To jak sie ma ta tabelka to tego Twojego postu? Dlatego we wcześniejszym poście się pytałem ile kWh zużyjesz przy wydajności grzewczej 9 kW i nie chodzi tu o modulacje mocy względem zapotrzebowania budynku, tylko przy pełnym zapotrzebowaniu;) Czyli naginasz fakty.
Tabelka ma bardzo dużo do mojego postu,gdzie pisałem,że największy pobór prądu jaki zaobserwowalem to 2,8kWh na godzinę pracy przy -15st.C.
Teraz zerknij jeszcze raz na tabelke,ale bardziej dokładnie i zastanów się.
Pompa pracowała albo z niska temperaturą zasilania albo pracowała z modulacją.

rybniczanin
14-04-2014, 15:22
Tabelka ma bardzo dużo do mojego postu,gdzie pisałem,że największy pobór prądu jaki zaobserwowalem to 2,8kWh na godzinę pracy przy -15st.C.
Teraz zerknij jeszcze raz na tabelke,ale bardziej dokładnie i zastanów się.

W tamtym poście nie pisze -15, tylko największe mrozy,a to jest różnica. Druga sprawą jest że nie piszesz że zaobserwowałeś , tylko że pobiera . Własnie to jest naginanie faktów.:yes:

rybniczanin
14-04-2014, 15:25
Dodam że pobiera, to się rozumie ze przy pełnym obciążeniu 9 kW.
Jakbyś napisał że przy zapotrzebowaniu Twojego domu które wynosi 6-7 kW zaobserwowałeś 2,8 kWh przy temperaturze zewnętrznej -15. Wtedy bym sie zgodził. Tak jednak naginasz fakty i wprowadzasz w błąd. Dlatego się pytałem wcześniej o te 2,8kWh.

map78
14-04-2014, 16:19
"Np dla temp powietrza -15 i wody +35*C pompa pobiera 3,55kWh z COP'em 2,54 - 3,55 x 2,54 = 9,017."
Nie jest to żadne równanie tylko bełkot. Wystarczy podstawić rzeczywiste jednostki i mamy:
-15 stopni C można zmierzyć. +35 stopni C można zmierzyć, 3,55kWh konkretne dane i bełkot 2,54 jednostka nie mierzalna tylko wyliczona. COP X rzeczywisty pobór = bełkot = 9,017 powinno być w kW lecz nie jest to moc rzeczywista a cieplna wyliczona teoretycznie. Nie uczciwe jest do równań podstawianie danych tak samo nazwanych kW lecz nie zamiennych.

Nie do końca zrozumiałeś:)
Przedstawiłem tylko jak należy "czytać" ta tabelkę, która ktoś (w tym wypadku producent) już pomierzył i wyliczył.
Jedyną wartością wyliczoną jest właśnie COP, a nie moc grzewcza. Moc grzewcza mierzona jest ciepłomierzem. Oczywiście są to dane laboratoryjne i mogą w jakimś stopniu odbiegać nieco od rzeczywistości, ale mniej więcej tak to wygląda. Mam kontakt z gościem, który ma opamiarowanego takiego właśnie T-Cap'a i średnio-sezonowy SPF za tą mizerną zimę wychodzi mu 3,8.

Liwko
14-04-2014, 18:49
Dziwic tez moze ze niektorzy propagujacy kopcenie mysla ze sie ogrzeje 150m2 z lat 80' przy -20*
2.5-3 kW ;)

Czekaj czekaj, zaraz zaczną krzyczeć, że to przecież nie 2.5-3kW a 10-12 :D

Magda_lena85
14-04-2014, 20:11
żeby się nie okazało, ze z Waszymi PC jak z samochodem
w tabelce zużycie/spalanie poniżej 5.. a w praktyce już tak kolorowo nie jest - a producent zwala na "nieekonomiczną" jazdę :P:P:P

Puławiak
14-04-2014, 20:24
A tak dość czesto jest i zwykle jest to wina źle wykonanej instalacji.

Jurgonka
14-04-2014, 20:37
Nie do końca zrozumiałeś:)
Przedstawiłem tylko jak należy "czytać" ta tabelkę, która ktoś (w tym wypadku producent) już pomierzył i wyliczył.
Jedyną wartością wyliczoną jest właśnie COP, a nie moc grzewcza. Moc grzewcza mierzona jest ciepłomierzem. Oczywiście są to dane laboratoryjne i mogą w jakimś stopniu odbiegać nieco od rzeczywistości, ale mniej więcej tak to wygląda. Mam kontakt z gościem, który ma opamiarowanego takiego właśnie T-Cap'a i średnio-sezonowy SPF za tą mizerną zimę wychodzi mu 3,8.
"Nie do końca zrozumiałeś"
Tylko wyjaśnienie proszę: jeśli w PC zamontowany jest ciepłomierz, to jakie opomiarowanie ma gość o którym piszesz.

Liwko
14-04-2014, 20:48
Może i my doczekamy pięknej starości...

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?225966-Prosty-piec-na-ekogroszek-dla-starszej-osoby

map78
14-04-2014, 21:53
"Nie do końca zrozumiałeś"
Tylko wyjaśnienie proszę: jeśli w PC zamontowany jest ciepłomierz, to jakie opomiarowanie ma gość o którym piszesz.

Jurgonka sorry, ale na prawdę nie chce mi się z Tobą gadać:sick: normalnie mi ręce i nogi opadają:bash: Skocz lepiej do kotłowni dorzucić tam coś do swojego PIECA, a pompami przestań się interesować, bo i tak tego nie ogarniesz. Jednak ktoś tu miał rację pisząc, że pompa ciepła to nie dla każdego, myślałem, że to przesada, ale teraz już wiem, że są przypadki dożywotnio skazane na węgiel:(

Jurgonka
14-04-2014, 22:06
Jurgonka sorry, ale na prawdę nie chce mi się z Tobą gadać:sick: normalnie mi ręce i nogi opadają:bash: Skocz lepiej do kotłowni dorzucić tam coś do swojego PIECA, a pompami przestań się interesować, bo i tak tego nie ogarniesz. Jednak ktoś tu miał rację pisząc, że pompa ciepła to nie dla każdego, myślałem, że to przesada, ale teraz już wiem, że są przypadki dożywotnio skazane na węgiel:(
map78 pisałeś:
„Ja kupowałem groszek właśnie Pieklorza po 1000zł za tonę i jedynie ten można było nazwać przyzwoitym opałem - inne po prostu się nie paliły, albo smrodziły niemiłosiernie, zrywały zawleczki, itp.”
Czyli palenie węglem przekraczało Twoje zdolności intelektualne.
Po 10 latach ogrzewania gazem, z przyczyn ekonomicznych zmieniłem źródło ciepła. Węgiel kupuje od lat w największym składzie opału w okolicy. (Skład, w którym nie oszukują mnie na wadze) W cenie ca 620zł groszek luzem, (węgiel importowany) w zależności od ilości kamienia zmienia się tylko ilość odpadu – popiołu. Opał pali się super i nie smrodzi, nie zrywa zawleczki. (w moim podajniku nie ma zawleczki),itp.
Szkoda, że nie potrafisz odpowiedzieć na proste pytanie odnośnie PC, jakie to wyjątkowe opomiarowanie potrzebne jest do poprawnego obliczenia COP.

Arturo72
14-04-2014, 22:11
Szkoda, że nie potrafisz odpowiedzieć na proste pytanie odnośnie PC, jakie to wyjątkowe opomiarowanie potrzebne jest do poprawnego obliczenia COP.
A co da Ci ten COP ?
Przyjmij,że ja grzałem z COP1 i zużyłem na ogrzewanie 1900kWh.
Co to wg Ciebie oznacza ?
Dom jak w stopce.

Producent zmierzył moc grzewczą i zmierzył pobór prądu przy odpowiedniej temperaturze zewnętrznej i odpowiedniej temperaturze zasilania i tak powstał COP dla konkretnych warunków pracy przy maksymalnej mocy grzewczej.

Jurgonka
14-04-2014, 22:24
A co da Ci ten COP ?
Przyjmij,że ja grzałem z COP1 i zużyłem na ogrzewanie 1900kWh.
Co to wg Ciebie oznacza ?
Dom jak w stopce.
Arturo to map78 napisał, że jego znajomy ma specjalne opomiarowanie co pozwoliło mu wyliczyć rewelacyjny COP.
COP mi nic nie da choć zaczynam podejrzewać, że COP przeszkadza w odpowiadaniu na pytania.

Arturo72
14-04-2014, 22:27
Arturo to map78 napisał, że jego znajomy ma specjalne opomiarowanie co pozwoliło mu wyliczyć rewelacyjny COP.

No i co w związku z tym ? Wyliczył i jest ok.
Ja do COP-u nie przywiązuje wagi,wiem ile dom zużyłby energii gdybym grzał prądem i to mi styka.

map78
14-04-2014, 22:35
map78 pisałeś:
„Ja kupowałem groszek właśnie Pieklorza po 1000zł za tonę i jedynie ten można było nazwać przyzwoitym opałem - inne po prostu się nie paliły, albo smrodziły niemiłosiernie, zrywały zawleczki, itp.”
Czyli palenie węglem przekraczało Twoje zdolności intelektualne.
Szkoda, że nie potrafisz odpowiedzieć na proste pytanie odnośnie PC, jakie to wyjątkowe opomiarowanie potrzebne jest do poprawnego obliczenia COP.

Kładzenie glazury tez przerasta mnie intelektualnie;) Za to potrafię pokierować akcją ratowniczą na morzu.... Każdy robi to co umie i lubi, a palenie węglem jakoś nigdy m,nie nie pociągało;)
Odpowiadać na pytania mogę pod warunkiem, że poczytasz co to jest pompa ciepła, na jakiej zasadzie pracuje, itp, itd. Inaczej ta rozmowa nie ma sensu, bo grasz specjalistę, a pytania zadajesz tak durne, że aż nie chce się odpowiadać.

Jurgonka
14-04-2014, 22:48
Przypuszczalnie, normalny cieplomierz na rurze za PC ....
Liczy ile kWh oddano a podlicznik pradu ile kWh zuzyto.... Oddane/pobrane da na COP...

Sa PC co maja wbudowany "cieplomierz" ale nie P z tego co wiem.

Przed nastepnym sezonem tez postaram sie zalozyc....
Podając dane PC podobno wylicza się tylko COP inne dane są mierzone. Jak mierzona jest moc cieplna jeśli nie ma ciepłomierza.

Jurgonka
14-04-2014, 22:53
Kładzenie glazury tez przerasta mnie intelektualnie;) Za to potrafię pokierować akcją ratowniczą na morzu.... Każdy robi to co umie i lubi, a palenie węglem jakoś nigdy m,nie nie pociągało;)
Odpowiadać na pytania mogę pod warunkiem, że poczytasz co to jest pompa ciepła, na jakiej zasadzie pracuje, itp, itd. Inaczej ta rozmowa nie ma sensu, bo grasz specjalistę, a pytania zadajesz tak durne, że aż nie chce się odpowiadać.
To Ty napisałeś - Podając dane PC podobno wylicza się tylko COP inne dane są mierzone. Jak mierzona jest moc cieplna jeśli nie ma ciepłomierza.

map78
14-04-2014, 22:57
Podając dane PC podobno wylicza się tylko COP inne dane są mierzone. Jak mierzona jest moc cieplna jeśli nie ma ciepłomierza.

Dlatego wcześniej Ci napisałem, ze znam gościa, który ma opomiarowanego T-Cap'a, tzn posiada ciepłomierz i podlicznik energii elektrycznej, czyli najprostsze "narzędzie" do wyliczenia sprawności urządzenia. Sprawność tą można nazwać COP'em gdy mierzona jest dla konkretnych warunków np A5W30, lub SPF'em gdy mierzona jest w dłuższej jednostce czasu dla rożnych warunków eksploatacji. Teraz rozumiesz coś z tego???

Jurgonka
14-04-2014, 23:06
Czyli poście 1320 podano nieprawdę, że wyliczane jest tylko COP moc cieplna też jest liczona tylko przez producenta PC.?
Badane ciepłomierzem przez producenta jest tylko jedna PC, kilka, każda???

map78
14-04-2014, 23:11
Czyli poście 1320 podano nieprawdę, że wyliczane jest tylko COP moc cieplna też jest liczona tylko przez producenta PC.?
Badane ciepłomierzem przez producenta jest tylko jedna PC, kilka, każda???

Sorry, ale ja odpuszczam:bash: Dobranoc:)

Jurgonka
14-04-2014, 23:30
Faktycznie rece opadaja....
Producent podaje min i max oddana moc cieplna... Min i max pobor pradu...
Pomiedzy nie sa wartosci stale!

Kupisz samochod 150KM....
Zawsze oddaje 150KM i zawsze pali 5.8/100?

Oddana moc cieplna przez zuzyte kWh da COP

Producent nie moze tego podac dla kazdego stopnia +15* do -25*
I kazdego zapotrzebowania np.
3-12kW....

Eeeeh... Szkoda czasu chyba
Nie było by szkoda czasu, gdyby była odpowiedz. Na siłę chcecie mi wytłumaczyć jak działa PC, zamiast zrozumieć, że ja to wiem. Podaje tylko w wątpliwość niektóre aspekty podawane przez wyznawców i producentów. Np. nie wiem czy maksymalny i minimalny pobór prądu jest liczony czy mierzony. W tym wątku podano wzór na obliczenie chwilowego poboru prądu. A ja chcę wiedzieć czy zmierzony i wyliczony będzie równy. Dane podane przez Arturo przeczą poprawności wyliczonym danym.

kaszpir007
15-04-2014, 06:41
Co się dziwić jak sami producenci ukrywają wiele danych i nie podają lub zasłaniają się różnymi COP , SCOP i itd ...

A można by prosto podać.

Pobór prądu przy +7 stopni i jaką moc cieplną da przy tej temperaturze pompa.

I tak dalej , czyli 0 , -7 , -15 , -22 , -30 stopni ...

I to sądzę było by najbardziej czytelne ...

Mnie interesuje jak zachowuje się pompa ciepła powietrza poniżej -20stopni.

Pytam bo w sezonie 2011/2012 , 2012/2013 miałem temperatury poniżej -20 stopni ale miałem też bliskie -30 stopni ...
I dla kotła nie zrobiło to żadnego wrażenia ...

Po prostu chce mieć pewność jak i wielu że nawet przy największych mrozach (bo poprzedni sezon to nie była typowa zima) nie będę marznął domu i nie będę musiał dogrzewać kominkiem....

Liwko
15-04-2014, 06:54
Nie mam ciepłomierza i nie mam ciśnienia na jego instalowanie. Może mam całoroczny COP w okolicach 3 a może 4. Mam to tak na prawdę w przysłowiowej dupie. Dla mnie najważniejsze, że za CO i CWU płacę rocznie około 1500-1600zł nie babrając się z węglem :P

Arturo72
15-04-2014, 07:28
Po prostu chce mieć pewność jak i wielu że nawet przy największych mrozach (bo poprzedni sezon to nie była typowa zima) nie będę marznął domu i nie będę musiał dogrzewać kominkiem....
Najpierw obliczasz ile mocy grzewczej potrzebuje Twój dom przy -30st.C,żeby był ogrzany do np.23st.C a potem kupujesz pompę,która przy tej temperaturze oferuje taką moc grzewczą i z czym masz problem ?
Ja widzę ,że problem masz sam ze sobą i ze swoim domem bo nie wiesz o nim nic.
Pompy ciepła mają moce 5,6,7,8,9,10,11,12,14,16kW,można robić je w kaskadach czyli moc*2 także nie ma problemu,problemem jest Twój dom.

Dom budowany po 2009r ok.200m2 potrzebuje przy -20st.C ok.7-9kW,żeby było ciepło w domu przy tej temperaturze.
Jak dokładnie tego nie wyliczysz to jesteś zmuszony na "łaskę" czarodziejów sprzedających do takich domów kotły węglowe o mocach przekraczających grubo ponad 15kW a rekordziści bazujący na jeleniach pakują tam i 25kW a wtedy sprawność takich kotłów to 40-50% czyli połowa kasy za węgiel idzie w komin i dlatego m.in ekogroszek nie jest opłacalny do nowych domów.

asolt
15-04-2014, 08:37
Dom budowany po 2009r ok.200m2 potrzebuje przy -20st.C ok.7-9kW,żeby było ciepło w domu przy tej temperaturze.
Jak dokładnie tego nie wyliczysz to jesteś zmuszony na "łaskę" czarodziejów sprzedających do takich domów kotły węglowe o mocach przekraczających grubo ponad 15kW a rekordziści bazujący na jeleniach pakują tam i 25kW a wtedy sprawność takich kotłów to 40-50% czyli połowa kasy za węgiel idzie w komin i dlatego m.in ekogroszek nie jest opłacalny do nowych domów.

Pod warunkiem braku bufora, jezeli jest bufor to sprawność układu grzewczego jest duzo wieksza, ok 60-70%

kaszpir007
15-04-2014, 08:39
Najpierw obliczasz ile mocy grzewczej potrzebuje Twój dom przy -30st.C,żeby był ogrzany do np.23st.C a potem kupujesz pompę,która przy tej temperaturze oferuje taką moc grzewczą i z czym masz problem ?
Ja widzę ,że problem masz sam ze sobą i ze swoim domem bo nie wiesz o nim nic.
Pompy ciepła mają moce 5,6,7,8,9,10,11,12,14,16kW,można robić je w kaskadach czyli moc*2 także nie ma problemu,problemem jest Twój dom.

Dom budowany po 2009r ok.200m2 potrzebuje przy -20st.C ok.7-9kW,żeby było ciepło w domu przy tej temperaturze.
Jak dokładnie tego nie wyliczysz to jesteś zmuszony na "łaskę" czarodziejów sprzedających do takich domów kotły węglowe o mocach przekraczających grubo ponad 15kW a rekordziści bazujący na jeleniach pakują tam i 25kW a wtedy sprawność takich kotłów to 40-50% czyli połowa kasy za węgiel idzie w komin i dlatego m.in ekogroszek nie jest opłacalny do nowych domów.

Czyli znów wypowiedzi wymijające i niczego nie wnoszące ...

Wcale się nie dziwię że ludzie kupują kotły na ekogroszek. Kupi taki kocioł 12kW do domu nawet 200m2 i ma 100% pewności że nawet przy -30 stopni będzie miał ciepło ...
I dośc tanio ..

I tyle ...

Dobra kończę , bo się nic nie nowego nie dowiem , a broszurki marketingowe to ja mogę sobie sam przeczytać ...

map78
15-04-2014, 08:53
Co się dziwić jak sami producenci ukrywają wiele danych i nie podają lub zasłaniają się różnymi COP , SCOP i itd ...
A można by prosto podać.
Pobór prądu przy +7 stopni i jaką moc cieplną da przy tej temperaturze pompa.
I tak dalej , czyli 0 , -7 , -15 , -22 , -30 stopni ...
I to sądzę było by najbardziej czytelne ...


Producenci niczego nie ukrywają, po prostu nie są w stanie podać dokładnych wartości, gdyż te zależą również w dużej mierze od domu w jakim instalacja zostanie zainstalowana. Dlatego podają maksymalny pobór prądu przy danych parametrach.
Pomyśl sobie jakby Twój kocioł teraz wstawić do domu 300m2 - myślisz, że nadal paliłby np 10kg na dobę?, raczej więcej może 20? - czy to wina producenta kotła? Jak określić dokładne spalanie tego kotła? Czy zwiększone zużycie oznacza spadek sprawności tego kotła?
Dlatego właśnie próbuje wytłumaczyć, że pomimo iż ja i Arturo mamy takie same pompy to możliwa jest sytuacja, że przy tych samych warunkach i parametrach pracy moja instalacja będzie zużywać 2x więcej prądu, mimo że sprawność urządzenia pozostanie na tym samym poziomie - dla mnie jest to logiczne, ale niestety niektórzy uważają, że każda pompa powinna zużywać tyle a tyle prądu i już.

A te wszystkie COP'y, SCOP'y i SPF'y to nic innego jak wskaźniki sprawności urządzenia grzewczego. I tu znowu można odnieść się do porównania z kotłem eko. Przyjmuje się, że taki kocioł ma średnią sprawność na poziomie 65-70%, ale wiadomym jest że chwilowe wartości w zależności od warunków i rodzaju pracy kotła mogą wynosić od 25% przy grzaniu CWU latem do 80% przy grzaniu CO w mroźne dni. Tak samo jest z pompami ciepła - dla powietrznej przyjmuje się średnią sprawność na poziomie 300% (czyli SCOP=3), ale wiadomym jest że przy -20*C i grzaniu CWU ta sprawność może wynieść 150% (COP=1,5), a przy grzaniu CWU latem może osiągnąć sprawność 500% (COP=5).
Mam nadzieję, że trochę pojaśniało:)

Arturo72
15-04-2014, 08:54
Czyli znów wypowiedzi wymijające i niczego nie wnoszące ...
Ktoś ma Cię błagać,żebyś uwierzył ?
Nikt nie będzie błagał,tylko przestań już pisać bzdury,poniżej przykład z życia a nie broszurki marketingowe:


I przestan pajacowac...
Jakos do mojego posta sie nie odniosles...,
PC bez grzalek, brak kominka a przy -20* pobiera 2.5-3kW!
2.5kW ogrzeje dom 150m2 z lat 80' ???
Mialem 22-23* nawet przy -25*..,
Wiec czego mam sie bac?

QIM
15-04-2014, 09:02
COP rosnie
na czesciowym obciazeniu!


Jeszcze tylko poproszę o wyjaśnienie tego drobiazdżku...

Arturo72
15-04-2014, 09:06
Jeszcze tylko poproszę o wyjaśnienie tego drobiazdżku...
Logicznym jest,że jeśli pompa pracuje z mniejszą mocą grzewczą niż maksymalna a to dlatego,że zrobiło się cieplej w domu czy na zewnątrz i instalacja potrzebuje niższą temperaturę zasilnia do ogrzania domu to tym samym COP się zwiększa.
Wszystko jest przedstawione w tabelkach,tylko trzeba się nauczyć odczytywać lub zrozumieć zasadę pracy pompy ciepła.

malux20
15-04-2014, 09:37
napiszę podobnie jak artur moja pompa z copem 1 przez 8 miesięcy na co i cwu zużyje 2000kwh -2100 kwh+ 1m3 w wielkim zawyżeniu drewna
w kietniu 0 palenia , marzec 2 palenia , luty 3 palenia , styczen 10 palen w kominku o mocy w okolicy 3-4 kw.[realnie poszło 200-300 kg]

generalnie widzę że groszkowcom pewne rzeczy nie chcą wejść w głowe
kaszpir przejmujesz się czy pompa 10 kw da rade przy minus 20 na 200 metrach , a i masz poważne wątpliwości czy podajnik eko 10 kw dałby radę przy minus 20
wydając kilkanaście tysięcy więcej na budowę można wybudować 200m2 z zapotrzebowaniem 5,2 kw przy minus 20[znam taki jeden przypadek:D]
wasz problem polega na tym że trudno sobie to wyobrazić- do 10 kw jak widzisz jeszcze deko brakuje

jeszcze jedno
nazwijmy to niewiedzą lub zwykłą demagogią
groszkowcy zwracają uwagę o problemie przy minus 20 czy nawet 30
PROPONUJE raz jeszcze sprawdzić dane statystyczne imgw z 5 ostatnich zim
dla centrum POlski -25 występuje rocznie max 10 h
-20 max 20 h
-15 max 30 h
te godziny u góry są i tak zawyżone.

QIM
15-04-2014, 10:22
Logicznym jest,że jeśli pompa pracuje z mniejszą mocą grzewczą niż maksymalna a to dlatego,że zrobiło się cieplej w domu czy na zewnątrz i instalacja potrzebuje niższą temperaturę zasilnia do ogrzania domu to tym samym COP się zwiększa.
Wszystko jest przedstawione w tabelkach,tylko trzeba się nauczyć odczytywać lub zrozumieć zasadę pracy pompy ciepła.

Logicznym jest, że częściowe obciążenie polega na utrzymywaniu parametru przy zmniejszeniu zapotrzebowania. COP wg tabeli jest stały i niezmienny dla określonych parametrów zew/wew. Natomiast tutaj mowa o pracy na innych parametrach niż -20 / 55 czyli np -20 / 45. Wtedy jest inny COP (tabela) i wtedy wszystko jasne. Ale nie nazywałbym tego "częściowym obciążeniem przy którym rośnie COP".

Arturo72
15-04-2014, 10:42
Logicznym jest, że częściowe obciążenie polega na utrzymywaniu parametru przy zmniejszeniu zapotrzebowania. COP wg tabeli jest stały i niezmienny dla określonych parametrów zew/wew. Natomiast tutaj mowa o pracy na innych parametrach niż -20 / 55 czyli np -20 / 45. Wtedy jest inny COP (tabela) i wtedy wszystko jasne. Ale nie nazywałbym tego "częściowym obciążeniem przy którym rośnie COP".
Myślałem,że map już wszystko wyjaśnił ale widać nie trafia.
Te inne parametry jak to nazwałeś spowodowane są właśnie "częściowym obciążeniem" bo pompa przy zmniejszeniu zapotrzebowania obniża sobie temperaturę zasilania i zmniejsza moc grzewczą tak żeby nie potrzebnie nie grzac tylko tyle ile potrzebuje dom.
Producent nie zna parametrów domu w jakim pompa będzie pracowała i temperatur jakie będą i podał dane dla maksymalnej mocy grzewczej pompy i dla określonych temperatur zewnętrznych i zasilania.

malux20
15-04-2014, 10:50
ja w tygodniu grzeję głównie w nocy przy niższych temperaturach
ze względu na parkiet założyłem kaganiec 32 stop na zasilaniu
pompa na co w największe mrozy w okolicach -15 w nocy pracowała około 6 h /doba
przez resztę sezonu to zasilanie w okolicach 26-28 stop

QIM
15-04-2014, 10:55
Myślałem,że map już wszystko wyjaśnił ale widać nie trafia.
Te inne parametry jak to nazwałeś spowodowane są właśnie "częściowym obciążeniem" bo pompa przy zmniejszeniu zapotrzebowania obniża sobie temperaturę zasilania i zmniejsza moc grzewczą tak żeby nie potrzebnie nie grzac tylko tyle ile potrzebuje dom.
Producent nie zna parametrów domu w jakim pompa będzie pracowała i temperatur jakie będą i podał dane dla maksymalnej mocy grzewczej pompy i dla określonych temperatur zewnętrznych i zasilania.

Mam wrażenie, że nie wiesz, o czym piszesz. Ale zawsze możesz mnie przekonać do zmiany zdania. Opisz proszę scenariusz zdarzeń, które prowadzą do pracy z "mocą częściową", to mnie przekonasz.