PDA

Zobacz pełną wersję : Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34

Liwko
19-04-2014, 11:06
Sytuacja natomiast drastycznie zmieni się wraz ze wzrostem powierzchni domu i tak przy domu 180m2 ekogroszek w sensie instalacji będzie już sporo tańszy, a przy domach takich jak Zyzolka >400m2 pompa będzie 2 i więcej razy droższa niż ekogroszek.
Pozostaje zatem kwestia podejścia - wg mnie kogoś kogo stać na dom 400m2 powinno być stać na zainstalowanie cywilizowanego źródła ciepła, ale być może ktoś to widzi inaczej i wyznaje filozofię, że nie liczy się jakość tylko CENA. I tak doszliśmy do puenty - bo jak nie wiadomo o co chodzi, to zawsze chodzi o pieniądze:yes:

Ktoś kogo stać na 400m2 z węglem, stać go na 390m2 z PC :yes:
Różnicy w metrażu nawet nie zauważy :)

Liwko
19-04-2014, 11:30
O jesteś :) - kiedy zlikwidujesz swojego śmieciucha z salonu wraz z kominem ?

W momencie kiedy ty spalisz rocznie w swoim kopciuchu równowartość 0,5m3 drewna :P

gentoonx
19-04-2014, 12:03
Kiedyś węglarze wypalą cały wungiel świata i problem sam się rozwiąże, no chyba że ...

wyruszą w kosmos szukać nowych pokładów wungla :lol2: ... oczywiście TYLKO TANIEGO ;)

małymiki
19-04-2014, 13:22
jeżeli dokonałeś zmiany wielkości pokoju przy garażu aby mieć większą pralniosuszarnię i nie było to na siłę to robienie tego samego w ten sam sposób zmieniając kocioł też na siłę nie jest- piszesz tak bo ci wygodnie. pomieszczenia miałyby te same powierzchnie jedynie w miejscu gdzie masz pompę stałby kocioł i byłby oddzielony ścianą od pralni aby zachować pełną czystość pomieszczenia. komin i tak stawiałeś więc postawiłbyś dwukanałowy a nie jedno- dla mnie to nie jest 5tys a 1,5tys różnicy kosztów
robiłem to na szybko bez zabaw w mierzenie a i tak wyszło że się da a ty dalej swoje
ale ty jesteś naj
szkoda na ciebie czasu bo co by i kto nie napisał i tak jak macierewicz przekujesz to na zamach i zaczniesz wyzywać różnej maści epitetami.
tylko tyle potrafisz
:

Myślę, że bardzo trafnie podsumowałeś mega doradcę na tym forum Arturo72. Szkoda czasu, nerwów na polemikę jakąkolwiek z nim.
Finał zawsze będzie taki sam - wyzwie Cię i po temacie. Szkoda, że to forum nie ma moderacji, naprawdę szkoda, dawno już by go nie było tutaj.

małymiki
19-04-2014, 13:28
Kiedyś węglarze wypalą cały wungiel świata i problem sam się rozwiąże, no chyba że ...

wyruszą w kosmos szukać nowych pokładów wungla :lol2: ... oczywiście TYLKO TANIEGO ;)

Hmm, jak "wungiel" wypalimy, to ciekawe skąd będziesz miał prąd w naszym kraju do PC ? :)

fuxszyk
19-04-2014, 13:29
Myślę, że bardzo trafnie podsumowałeś mega doradcę na tym forum Arturo72. Szkoda czasu, nerwów na polemikę jakąkolwiek z nim.
Finał zawsze będzie taki sam - wyzwie Cię i po temacie. Szkoda, że to forum nie ma moderacji, naprawdę szkoda, dawno już by go nie było tutaj.
Czy mi się wydaje czy wyhaczył BANana?

małymiki
19-04-2014, 13:32
Czy mi się wydaje czy wyhaczył BANana?

Napisałem wczoraj do administracji forum w tej sprawie (w sprawie wyzwisk mojej osoby przez Arturo72), ale nie otrzymałem odpowiedzi jeszcze.
Daj Boże, aby wyleciał z tego forum, gdyż naprawdę pisze dużo bzdur jeżeli chodzi o koszty, nic do niego nie dociera, ma swoją rację i nawet jak 100 osób mądrzejszych będzie miało rację i mówiło dobrze,on i tak to zaneguje. Oczywiście o poziomie jego kultury już nie wspomnę, bo to depresja straszna. No i ta jego agresja...Zresztą sami czytaliście a kto nie czytał, to cytuję poniżej kilka jego "wypowiedzi" w stosunku do mojej osoby:

- Wal się mały odmieńcu...
- Dla chorych psychicznie ludzi mam trochę szacunku.
- Nie po raz pierwszy zresztą,czy skończysz już pierdzić ? Musi śmierdzić mocno przy komie gdzie siedzisz...
- Co za bezmozg...
- Boś tuman.
- Tumanie i trolu,masz konkretny mój dom,ile w nim musiałbym dodatkowo zainwestować,żeby mieć ekogroszek ?
- Do psychicznie chorych gada się po kilka razy a oni dalej nie kumają i nie słuchają.

Oceńcie sami, czy warto z kimś takim dyskutować. Wesołych Świąt :):):)

małymiki
19-04-2014, 14:05
Ale kabaret. No to lecimy :D

I o jakim syfie ty piszesz, przecież w waszych kotłowniach panują zawsze sterylne warunki :D

A o kto Cię tak okłamał ? :D Wesołych Świąt :):)

timon120777
19-04-2014, 14:09
mogę prowadzić dyskusję z normalnymi ludźmi
ale ci co obrażają powinni kończyć tak samo - z bananem na miesiąc
bardzo dobrze że w końcu ktoś zareagował- mam nadzieję że użyte zostaną odpowiednie narzędzia by całkiem zablokować dostęp artura - może się w końcu nauczy kultury dyskusji.
uważam też że powinien stracić swój tytuł bo jego poziom wypowiedzi uwłacza innym którzy na niego bardziej zasługują

fotohobby
19-04-2014, 14:37
tylko jeszcze dochodzi koszt izolacji, którą trzeba wydać, żeby koszt ogrzewania PC był znośny.

To jest akurat jedna z najbardziej absurdalnych mysli małegomikiego (druga jest ta, aby sobie kupić przyczepkę do systematycznego wożenia wągla:) )

Koszt 1kWh z pompy jest porównywalny z kosztem 1kWh uzyskanego węgla, a jak sie weźmie pompę gruntowa, pracująca w drugiej taryfie, to nawet niższy.
Skąd wiec niby ta potrzeba dodatkowego izolowania przy pompie ?
Nadzwyczaj starannie (lepiej i drożej) izolują grzejacy pradem.

Tak samo absurdalne jest wypominanie pompiarzom kominka. Przecież nie pali się w nim dlatego, aby zaoszczędzic na ogrzewaniu, bo koszt uzyskania 1kWH z drewna jest zupełnie nieekonomiczny w stosunku do 1kWh z pompy...
Dogrzewanie kominkiem ma sens przy czystym prądzie, może jeszcze przy gazie, chić przy małym zużyciu różnice sie zacierają...

Redakcja
19-04-2014, 15:16
Wesołych Świąt i prosimy o kulturalną dyskusję. Nie psujcie sobie świąt...

zybel
19-04-2014, 15:24
małymiki, timon. przecież już policzyliśmy że ceny energii z węgla i pompy są porównywalne. jakość i ilość ocieplenia nie ma znaczenia. im lepsza tym taniej i tu, i tu. teraz policzcie proszę inwestycje w nowo budowanym domu (o to chodziło autorowi wątku) w jeden i drugi system i będzie wszystko w temacie.

m&m0123
19-04-2014, 16:14
Czy mi się wydaje czy wyhaczył BANana?

Haha ban dla pompowego guru??? Nie moze byc...fm bez Artka to jak swieta bez kevina...

Cale szczescie jest jeszcze Liwko, wroci z piwka da czadu ;)

adkwapniewski
19-04-2014, 16:16
Haha ban dla pompowego guru??? Nie moze byc...fm bez Artka to jak swieta bez kevina...

Cale szczescie jest jeszcze Liwko, wroci z piwka da czadu ;)

Kulturalnie da czadu ;)

m&m0123
19-04-2014, 16:30
Kulturalnie da czadu ;)

Oczywiscie, Liwko inaczej nie potrafi...kulture osobista gratis dostal z pc :D

timon120777
19-04-2014, 16:49
małymiki, timon. przecież już policzyliśmy że ceny energii z węgla i pompy są porównywalne. jakość i ilość ocieplenia nie ma znaczenia. im lepsza tym taniej i tu, i tu. teraz policzcie proszę inwestycje w nowo budowanym domu (o to chodziło autorowi wątku) w jeden i drugi system i będzie wszystko w temacie.

ale co tu liczyć?
wszystko zależy od wielu czynników począwszy od projektu, powierzchni, potrzeb inwestora, poprzez uwarunkowania terenu, infrastrukturę, sposób prowadzenia inwestycji(tymi ręcami czy raczej zlecając wykonanie innym) a skończywszy na subiektywnej ocenie komfortu

dla mnie jest logiczne że w domu 100m2 w węgiel wchodzić nie ma sensu. jeśli się ktoś jednak uprze to może wstawić czajniczek 7KW z buforem i też będzie zadowolony- i co takiemu zrobić? ma prawo ponieważ póki co żyje w wolnym kraju i ma wybór. a jak się komu nie podoba to niech sam się wyprowadzi zamiast sugerować to innym(zainteresowany wie o kim piszę)

przy powierzchni sporo większej i dodatkowych czynnikach niekorzystnych dla innych źródeł węgla nie skreślam.dodatkowo jak inwestor jest z kategorii tych co to bułkę przez bibułkę i do wkręcania żarówki woła elektryka to raczej w czajnik wymagający obsługi nie pójdzie. jeśli np przesiada się z kociołka na drewno lub zwykłego śmieciucha to będzie miał obsługę o niebo mniej uciążliwą i w pełni świadom będzie tych niedogodności.
dodatkowo dla jednego 500zł na sezon to nic a inny uzna że dla tej kwoty warto sobie ręce pobrudzić.
podsumowując moim zdaniem tytuł wątku brzmieć powinien

"ja arturo72 nienawidzę węgla i kto mi co zrobi"
a nie że jest nieopłacalny ekonomicznie.

nikt nie wykonał badań rzetelnych np montując w tym samym domu dopasowany do potrzeb kocioł i zamieniając go na inne źródło ciepła po kilku sezonach. nie prowadził pomiarów ciepła uzyskanego z każdego ze źródeł. nie można więc mówić o opłacalności.
można mowić o subiektywnych odczuciach i przekonaniach za i przeciw konkretnym rozwiązaniom
liczenie z kalkulatorem to teoria i przypuszczenia i mogą znacznie się różnić od rzeczywistości
i na koniec
można się z czymś nie zgadzać ale nie należy na ludzi o innych poglądach naskakiwać i ich poniżać
takie podejście sprawia że nawet najbardziej merytoryczne argumenty przestają mieć znaczenie gdy pozostaje jedynie niepochlebna opinia i wrażenie że osoba próbuje na siłę głosić swoją teorię nawet za cenę poniżania i ubliżania.


Podstawcie głowy pod wiadra w poniedziałek niech woda ostudzi emocje i pozwoli inaczej spojrzeć na wszystko wokoło

Wesołych Świąt

kobra64
19-04-2014, 17:05
małymiki, timon. przecież już policzyliśmy że ceny energii z węgla i pompy są porównywalne. jakość i ilość ocieplenia nie ma znaczenia. im lepsza tym taniej i tu, i tu. teraz policzcie proszę inwestycje w nowo budowanym domu (o to chodziło autorowi wątku) w jeden i drugi system i będzie wszystko w temacie. kWh z prawidłowo spalonego i rozsądnie kupionego ekogroszku kosztuje poniżej 0,11 PLN. Żeby tą samą cenę uzyskać dla kWh z pompy, musi się ona utrzymać w COP powyżej 2,5 i całość zużycia musi nastąpić w taniej taryfie ( tak jest u mnie - kWh w taniej taryfie ze wszystkimi opłatami jakościowymi itp kosztuje około 0,28 PLN brutto ). Takie są prawidłowe założenia. Czyli - na przykład podłogówka + super ocieplenie - żeby ciepło zakumulowane w taniej taryfie starczyło na okres drogiej bez konieczności dogrzewania. Więc wbrew temu co się próbuje tutaj wmawiać jakość i ilość ocieplenia ma zasadnicze znaczenie. Ekogroszkiem pali się całą dobę - ciepło jest dostarczane w miarę zapotrzebowania. Przy pompie tych kWh trzeba dostarczyć w ciągu 12 godzin dziennie ( innymi słowy - przegrzać chatę o ten 1 czy 1,5 stopnia w czasie obowiązywania taniej taryfy żeby po ponownym rozpoczęciu okresu taniej taryfy - ponowny start grzania - mieć jeszcze akceptowalną temperaturę przez czas jakiego potrzeba do ponownego rozgrzania podłogówki ) i przez cały czas obowiązywania drogiej zakumulowane ciepło nie może spierdzielić przez WG, okna, ściany , stropy i posadzki. Ewentualnie -a przy grzejnikach obowiązkowo - bufor ( jeżeli koszt kWh ma być taki sam jak z ekogroszku - czyli całość zużycia w taniej taryfie ). Jak bufor, to dodatkowy koszt, no i stać też gdzieś musi. Czyli argument z metrami na kotłownię jest w sumie psu w d...ę. A i takiego choćby dość podstawowego 1000 litrów bufora wraz z jego armaturą i montażem za cenę komina się nie kupi.

rybniczanin
19-04-2014, 17:19
kWh z prawidłowo spalonego i rozsądnie kupionego ekogroszku kosztuje poniżej 0,11 PLN. Żeby tą samą cenę uzyskać dla kWh z pompy, musi się ona utrzymać w COP powyżej 2,5 i całość zużycia musi nastąpić w taniej taryfie ( tak jest u mnie - kWh w taniej taryfie ze wszystkimi opłatami jakościowymi itp kosztuje około 0,28 PLN brutto ). Takie są prawidłowe założenia. Czyli - na przykład podłogówka + super ocieplenie - żeby ciepło zakumulowane w taniej taryfie starczyło na okres drogiej bez konieczności dogrzewania. Więc wbrew temu co się próbuje tutaj wmawiać jakość i ilość ocieplenia ma zasadnicze znaczenie. Ekogroszkiem pali się całą dobę - ciepło jest dostarczane w miarę zapotrzebowania. Przy pompie tych kWh trzeba dostarczyć w ciągu 12 godzin dziennie ( innymi słowy - przegrzać chatę o ten 1 czy 1,5 stopnia w czasie obowiązywania taniej taryfy żeby po ponownym rozpoczęciu okresu taniej taryfy - ponowny start grzania - mieć jeszcze akceptowalną temperaturę przez czas jakiego potrzeba do ponownego rozgrzania podłogówki ) i przez cały czas obowiązywania drogiej zakumulowane ciepło nie może spierdzielić przez WG, okna, ściany , stropy i posadzki. Ewentualnie -a przy grzejnikach obowiązkowo - bufor ( jeżeli koszt kWh ma być taki sam jak z ekogroszku - czyli całość zużycia w taniej taryfie ). Jak bufor, to dodatkowy koszt, no i stać też gdzieś musi. Czyli argument z metrami na kotłownię jest w sumie psu w d...ę. A i takiego choćby dość podstawowego 1000 litrów bufora wraz z jego armaturą i montażem za cenę komina się nie kupi.

Dodam jeszcze że jest to kosztem podniesienia ceny dziennej taryfy którą ponosi przy innym użytkowaniu. Dla niektórych jest to też problemem i nie chodzi tu tylko o pranie czy mycie.:)

Edit: Dlatego nie jestem za uszczęśliwianiem wszystkich na siłę pompami ciepła, czy innym ogrzewaniem elektrycznym. Każdy musi dobierać źródło do swojego trybu życia. Jeden będzie miał, drewno ze swojego lasu, inny własną energie elektryczną z przydomowych źródeł odnawialnych. Inny węgiel oczywiście odpowiednio spalany. Życzę Wszystkim Wesołych Świąt oraz mniej zacietrzewienia, a więcej retoryki.

Tomasz Brzęczkowski
19-04-2014, 17:26
kWh z prawidłowo spalonego i rozsądnie kupionego ekogroszku kosztuje poniżej 0,11 PLN. Żeby tą samą cenę uzyskać dla kWh z pompy, musi się ona utrzymać w COP powyżej 2,5 i KWh w kotłowni to nie to samo co kWh na grzejniku w pokoju! Przecież ogrzewanie węglem to ogrzewanie pośrednie. Pompy ciepła do ogrzewania bezpośredniego (nie takie co są zamiast kotłowni ) mają znacznie większą sprawnośc i niższą cenę.
Taka tańsza mitsubishi (bo są już lepsze ) pobierająca 1.5kW - daje przy temperaturze na zewnątrz -15 st.C 6kWh!!! A przy -25 st.C 3.7kWh!!!
Poza tym latem chłodzi!
Ogrzewanie prądem jest tańsze nawet nie licząc kosztów obsługi ( bo nie każdy starszy czy chory może sam obsługiwac kotłownie) i kosztów zużytego przez kotłownię prądu!

BrodowskiG
19-04-2014, 17:28
posadzka betonowa sama w sobie jest akumulatorem a przy izolacji 20 cm chyba nie ma zauważalnych wahań temp. przy grzaniu okresowym

kobra64
19-04-2014, 17:37
KWh w kotłowni to nie to samo co kWh na grzejniku w pokoju! Przecież ogrzewanie węglem to ogrzewanie pośrednie. Pompy ciepła do ogrzewania bezpośredniego (nie takie co są zamiast kotłowni ) mają znacznie większą sprawnośc i niższą cenę.
Taka tańsza mitsubishi (bo są już lepsze ) pobierająca 1.5kW - daje przy temperaturze na zewnątrz -15 st.C 6kWh!!! A przy -25 st.C 3.7kWh!!!
Poza tym latem chłodzi!
Ogrzewanie prądem jest tańsze nawet nie licząc kosztów obsługi ( bo nie każdy starszy czy chory może sam obsługiwac kotłownie) i kosztów zużytego przez kotłownię prądu! Po co tyle wykrzykników... Parę stron wcześniej napisałem - nienawidzę ogrzewania nadmuchowego. Nawet jeżeli zaczną je darmo rozdawać - nie chcę. Znam kilka domów z takim rozwiązaniem - z PC i z gazu. Nie mógłbym w nich mieszkać.

Tomasz Brzęczkowski
19-04-2014, 18:04
Po co tyle wykrzykników... Parę stron wcześniej napisałem - nienawidzę ogrzewania nadmuchowego. Nawet jeżeli zaczną je darmo rozdawać - nie chcę. Znam kilka domów z takim rozwiązaniem - z PC i z gazu. Nie mógłbym w nich mieszkać. A jakie Pan preferuje ? I skąd Pan wie, że jest ogrzewanie nadmuchowe? Przecież nie jest możliwe, by prawidłowo wykonane ogrzewanie wyczuc. Ile ludzi ma nadmuchowe np. grzejniki konwekcyjne - miliony i nie narzekają. Wentylacji też Pan nie zrobi?

Tomasz Brzęczkowski
19-04-2014, 18:05
posadzka betonowa sama w sobie jest akumulatorem a przy izolacji 20 cm chyba nie ma zauważalnych wahań temp. przy grzaniu okresowym Izolacja zaczyna się od 30cm w podłodze.

fotohobby
19-04-2014, 18:07
kWh z prawidłowo spalonego i rozsądnie kupionego ekogroszku kosztuje poniżej 0,11 PLN. Żeby tą samą cenę uzyskać dla kWh z pompy, musi się ona utrzymać w COP powyżej 2,5 i całość zużycia musi nastąpić w taniej taryfie ( tak jest u mnie - kWh w taniej taryfie ze wszystkimi opłatami jakościowymi itp kosztuje około 0,28 PLN brutto ). Takie są prawidłowe założenia. Czyli - na przykład podłogówka + super ocieplenie - żeby ciepło zakumulowane w taniej taryfie starczyło na okres drogiej bez konieczności dogrzewania. Więc wbrew temu co się próbuje tutaj wmawiać jakość i ilość ocieplenia ma zasadnicze znaczenie.

Standardowy dom typu ściana konstrukcyjna + 15 styropianu i podłogówką "przetrwa" okres pomiędzy pracą pompy ze spadkiem temperatury poniżej 1°C.
A to nie jest ponadstandardowe ocieplenie.

BrodowskiG
19-04-2014, 18:11
Izolacja zaczyna się od 30cm w podłodze.

:D

jestem ciekawy czy kiedyś styro będzie warstwą konstrucyjną/nośną dla ścian, pół metra jakiegoś mocniejszego i bloczki niepotrzebne

QIM
19-04-2014, 18:38
Tylko będzie wymagał "kotwicy" by wichura go nie zabrała, Z drugiej strony mały ciężar może być zaletą dla obieżyświata ;)

Tomasz Brzęczkowski
19-04-2014, 19:04
EPS i grund och mark Pan sobie wygoogluje w PDF podręcznik - jest wiele obrazków .
Poza tym - tu, na FM Szanowny HenoK cytował dr Ludomira Dudę
Biorąc dodatkowo pod uwagę, że z wszystkich przegród jedynie ocieplenie podłogi na gruncie jest z przyczyn ekonomicznych niewykonalne, stosowanie cieńszych warstw ocieplenia niż 30cm jest dla inwestora ekonomicznym absurdem. Zatem z punktu widzenia etyki projektant, który nie przedstawia inwestorowi tego rachunku, albo o nim nie wie czyli jest głupcem, albo mu się nie chce czyli jest łajdakiem.
Ale 30cm - to lata 90-te - dziś 40 jest w projektach domów izolowanych. Po co wydawac kasę na kotłownie?

wskazówka
19-04-2014, 19:29
jeśli się ktoś jednak uprze to może wstawić czajniczek 7KW z buforem i też będzie zadowolony- i co takiemu zrobić?
Oczywiście ma prawo ale może te "uparcie" wynika z tego,że taki ktoś nie orientuje się w cenach pomp ciepła,nie ma pojęcia jak pompa funkcjonuje,ma błędne przekonanie o funkcjonowaniu pomp ciepła,nie wie i nie ma pojęcia ile nowy dom zużywa lub powinien zużyć energii na ogrzewanie,nie orientuje się w cenach energii innych medium grzewczych poza węglem a przez to myśli,że ogrzewanie domu prądem jest drogie,że pompa ciepła to wymysł szatana i przy -5st.C będzie grzał grzałką a prąd to kosmiczne rachunki.
Może warto uświadamiać nowych,nie mających pojęcia inwestorów co z czym się je ?

Kolega Vld użytkował kocioł na ekogroszek i poskładał sobie pompę ciepła powietrze-woda,proponuję się go zapytać czy przeszedłby z powrotem na ekogroszek po tym jak poznał co znaczy pompa ciepła i jak funkcjonuje i jak widać po zużyciu nie ma super ocieplonego domu bo ma raczej starszy dom z dużym zapotrzebowaniem na ciepło:

Dane za luty 100% PC
Ciepło na CO 1887 kWh
Ciepło na CWU 325 kWh
Zużyty prąd 660 kWh
KOP 3,35
DZ średnio 1,4C

Zresztą co widzę nie tylko Vld jako byly użytkownik ekogroszka chwali sobie pompę,jest tutaj jeszcze kilku byłych użytkowników ekogroszka,którzy sobie zachwalają pompę ale zostali zakrzyczani przez kłócących się.

asolt
19-04-2014, 19:34
EPS i grund och mark Pan sobie wygoogluje w PDF podręcznik - jest wiele obrazków .
Poza tym - tu, na FM Szanowny HenoK cytował dr Ludomira Dudę
Biorąc dodatkowo pod uwagę, że z wszystkich przegród jedynie ocieplenie podłogi na gruncie jest z przyczyn ekonomicznych niewykonalne, stosowanie cieńszych warstw ocieplenia niż 30cm jest dla inwestora ekonomicznym absurdem. Zatem z punktu widzenia etyki projektant, który nie przedstawia inwestorowi tego rachunku, albo o nim nie wie czyli jest głupcem, albo mu się nie chce czyli jest łajdakiem.
Ale 30cm - to lata 90-te - dziś 40 jest w projektach domów izolowanych. Po co wydawac kasę na kotłownie?

Ostatnio wykonywałem podłogówke wodną w domu gdzie dałem 35 cm styropianu ma gruncie, oczywiscie nie szkieleciak. Z obliczeń ozc absolutnie nie wychodzi dom izolowany, nie mu ku temu zadnych podstaw, pozostałe przegrody ocieplone grubo powyzej normy. Okna Uw < 1.0, wm z odzyskiem. W zasadzie bydynek powinien byc izolowany (znaczy sie < 30 kWh/m2 juz mi sie myli terminologia oficjalna z terminologią TB). Jest niestety mostek fundament sciana nosna i nawet 1 m styropianu nic nie pomoze. A dr Duda zdaje sie zapomniał o najwazniejszym czyli uscislieniu swojego twierdzenia tylko do domów szkieletowych gdzie ten mostek nie występuje.

Tomasz Brzęczkowski
19-04-2014, 20:08
Ostatnio wykonywałem podłogówke wodną w domu gdzie dałem 35 cm styropianu ma gruncie, oczywiscie nie szkieleciak. Z obliczeń ozc absolutnie nie wychodzi dom izolowany, nie mu ku temu zadnych podstaw, pozostałe przegrody ocieplone grubo powyzej normy. Okna Uw < 1.0, wm z odzyskiem. W zasadzie bydynek powinien byc izolowany (znaczy sie < 30 kWh/m2 juz mi sie myli terminologia oficjalna z terminologią TB). Jest niestety mostek fundament sciana nosna i nawet 1 m styropianu nic nie pomoze. A dr Duda zdaje sie zapomniał o najwazniejszym czyli uscislieniu swojego twierdzenia tylko do domów szkieletowych gdzie ten mostek nie występuje.
Cieszę się, że Pan się uczy, szkoda, że częściowo. Na takiej izolacji nie daje się podłogówki hydraulicznej, bo jest
- drogo
- sporo większe zużycie kWh
-niższy komfort.

Nie po to się stosuje izolację, by dawac hydrauliczne ogrzewanie - TO POWINIEN PAN JUŻ PRZYSWOIC.

asolt
19-04-2014, 20:49
Cieszę się, że Pan się uczy, szkoda, że częściowo. Na takiej izolacji nie daje się podłogówki hydraulicznej, bo jest
- drogo
- sporo większe zużycie kWh
-niższy komfort.

Nie po to się stosuje izolację, by dawac hydrauliczne ogrzewanie - TO POWINIEN PAN JUŻ PRZYSWOIC.

I owszem jest nieco drozej ale nie az tak drogo jak Pan sugeruje, czy sporo wieksze zuzycie kWh? tego Pan niestety nie udowodnił, ciagle czekam na wyniki zuzyc obydwu systemów ogrzewania w tym samym budynku, ne doczekam sie ich bo Pan tego nie instalował, a zatem wyników byc nie moze.
Co do nizszego komfortu to te same termostaty mogą sterowac kablami i wodną podłogówką.Czy róznica w histerezie ok 01,-0,2 oC moze oznaczac brak komfortu? Czy Pan kiedykolwiek był w budynku z podłogówką wodną sterowaną termostatami? Ja byłem bo takie wykonuję i uzytkownicy nie narzekają na brak komfortu, a wahania temp rzedu 0,2 oC widocznie przeszkadzają tylko Panu. ASIC daje 0,1 oC i to jest komfort?, 0,2 oC juz nie jest?. Czekam na 0,01 oC, podobnie jak na 50 cm styro na gruncie. Ile to trzeba fantazjować i kłamac aby tylko udowodnic swoje twierdzenia. Czy to Panu nigdy sie nie znudzi?
Dziekuje za naukę ze i 1m styropianu jest za mało skoro jest mostek fundament sciana. Czy Pan faktycznie mysli ze o tym nie wiedziałem? Nie jest Pan niestety wzorem skromnosci.

gentoonx
19-04-2014, 21:17
Hmm, jak "wungiel" wypalimy, to ciekawe skąd będziesz miał prąd w naszym kraju do PC ? :)

"No please'a" posadzę na rowerku i prądnicą nakręci :)

m&m0123
19-04-2014, 21:19
...Tak samo absurdalne jest wypominanie pompiarzom kominka. Przecież nie pali się w nim dlatego, aby zaoszczędzic na ogrzewaniu, bo koszt uzyskania 1kWH z drewna jest zupełnie nieekonomiczny w stosunku do 1kWh z pompy...

Czy oby napewno? Z 1mp buku/debu mozna otrzymac ok 1500kwh. Ceny na allegro ok 150-200zl/mp.
Po mojemu tak zupelnie nieekonomicznie ten kwh z drewna w stosunku do kwh z pompy nie wychodzi.
Ale to i tak nie wazne bo pompiarze tylko dla relaksu przeciez produkuja te kwh (tak nawiasem jakies 40% zotrzebowania na co)i puszczaja je w komin...bron boziu do domu...od tego jest pci za 20tysi plus :P

gentoonx
19-04-2014, 21:41
Moze sie obudzimy i wybudujemy elektrownie atomowe...

A czym TY bedziesz wtedy kopcil?

ma samochód pewnie - to opony spali :)

zyzolek
19-04-2014, 21:41
Ooo. i jest Arturo jako wskazówka
Święta bez Arturo, to jak święta bez Kevina;)

Wesołych Świąt

m&m0123
19-04-2014, 22:26
Przyznaję się bez bicia. Jutro będę palił w kominku. Biała będzie z rusztu, mam doliczać do CO?

Oszczedzaj oszczedzaj liwko bo braknie na piwko :) aaa i wez ze dociepl chalupe bo blado wygladasz miedzy pompiarzami...moze wtedy i w kominku nie bedzie potrzeby smrodzic i sasiadom syfic po parapetach ;)

zyzolek
19-04-2014, 23:34
Można rozpalić grilla, bo z kominka to bym żadnego pożywienia nie tknął.
Chyba, że masz piec, a nie kominek?

fotohobby
20-04-2014, 08:58
Czy oby napewno? Z 1mp buku/debu mozna otrzymac ok 1500kwh. Ceny na allegro ok 150-200zl/mp.


A możesz napisać, jak to wyliczyles ?

BrodowskiG
20-04-2014, 09:29
Oj małamyki zaraz cię zjedzie za takie chamstwo, tylko czekać :D

Ona chyba w przeciwieństwie do ciebie zna znaczenie słowa gender i dlatego nawet nie zareagowała :P
Kobiety zawsze szanuje z wzajemnością, tylko po co pisać że jest się mały jak jest się małą ?:rolleyes:

Ale o budowie, systemach grzewczych, aspektach finansowych nie ma bladego pojęcia. Dlatego wybrała węgiel ;)

Wesołych Świąt i mokrego dyngusa ;)

do mnie tez się rzucał, dlatego mam go w ignorowanych, pisał że jeździ do Poznania ale z dobry miesiąc się tym nie pochwalił, teraz pisze że jakby miał 15 lat mniej :D
skoro już 2 osobom groził to proponuje bana, będzie święta spędzał z rodziną a nie z kompem, zgłaszam moderatorowi

Tomasz Brzęczkowski
20-04-2014, 09:36
Eee tam, 1200zł rocznie na CO to ja w miesiącu na to piwko więcej wydaje
Pan ma dytone z wentylatorami AC - czyli na minimum 60W - to sama centrala - weźmie 300zł!

Liwko
20-04-2014, 09:55
Eee tam, 1200zł rocznie na CO to ja w miesiącu na to piwko więcej wydaje
Pan ma dytone z wentylatorami AC - czyli na minimum 60W - to sama centrala - weźmie 300zł!

Na minimum to 30W :P

Tomasz Brzęczkowski
20-04-2014, 10:21
Zawsze można da miernik - przy 30% bez instalacji ponad 60W. A niektóre nawet 90 "wyciągały" .
Teraz są wentylatory DC... to poniżej 20W wychodzi.

m&m0123
20-04-2014, 10:52
A możesz napisać, jak to wyliczyles ?

No problemo, wartosc opalowa buku, debu 2100kwh/mp grabu 2200kwh/mp. Przy zalozeniu sprawnosci wkladu 70% - 2100x0.7=1470kwh. Kupujac grab (w cenie buku) nawet zakladajac sprawnosc wkladu 65% - 2200x0.65=1430kwh. Sadze, ze takie sprawnosci sa osiagalne.
Teraz kupujac drewienko z przykladowej aukcji po 160zlociszy...a mozna i taniej... 160/1450=0.11zl
Popraw mnie jesli jestem w bledzie ;)

Ps. Nie jestem sprzedawcą ani drewna ani wkladow :P

m&m0123
20-04-2014, 11:00
Zapytam Świątecznie. Masz pojęcie czym jest gender tępaku, czy łykasz to co koleś w sukience wciska Ci z ambony? Poza tym, jaki problem miałbyś z tym, jeśli Twój adwersarz okazałby się kobietą. Jesteś zadufanym w sobie dupkiem. Jak mam styczność z takimi ludżmi, to mam ochotę cofnąć się w swoim zachowaniu tak 15 lat wstecz. Wtedy, w realu, po prostu przypierdoliłbym Ci dwa szybkie i pozamiatane:).
Taki off top. Świąteczny.

Eh pionan, dales sie sprowokowac...liwko juz sprowadzil Cie do swojego poziomu i zapewne pokona Cie doświadczeniem...na tysiace postow/obelg trzeba sie napracowac...

Liwko
20-04-2014, 11:16
160/1450=0.11zl


No i super. Jasno wychodzi z tego, że mi nie opłaca się palić w kominku. Jedna kWh z PC to u mnie około 9-10gr. :P

m&m0123
20-04-2014, 11:50
No i super. Jasno wychodzi z tego, że mi nie opłaca się palić w kominku. Jedna kWh z PC to u mnie około 9-10gr. :P

Czy to koszt nawet przy -20?

Ps.za to na bytowym baranki* (coby swiatecznie bylo) strzyga az milo :P

*czytaj 'Ciebie' :D

Tomasz Brzęczkowski
20-04-2014, 11:58
Czy to koszt nawet przy -20?

Ps.za to na bytowym baranki* (coby swiatecznie bylo) strzyga az milo :P

*czytaj 'Ciebie' :D
Powietrzne popmy ciepła do ogrzewania bezpośredniego są dziś, dzięki nowym sprężarkom DC czy sterowaniu inwerterem bardzo sprawne.
Przykładowo z pompy o maksymalnym poborze mocy 1.5kW - mamy 6kW do - 15 st.C a przy -25 ... 3.7kW grzania.
Pompa pobierająca 0.7kW (maksymalnie) - za 6500zł brutto ( Mitsubishi ) grzeje i chłodzi dom nawet 150m2.

BrodowskiG
20-04-2014, 12:03
myślę, że największym problemem jest brak pojęcia ludzi o ekonomii / finansach.
Stoje po stronie pompiarzy, bo gdybym budował dom to projekt byłby dostosowany do moich potrzeb, bo jednak mało kogo jest stać na budowanie niepotrzebnych metrów a mimo tego sporo jest takich osób, zaoszczędzone pieniądze wolałbym przeznaczyć na coś innego albo po prostu odłożyć na niespodziewane wydatki.
Nie da sie ukryc ,że pompa zajmuje mniej miejsca niz kocioł z podajnikiem i małym składem opału, niewiele jest osób, które kupują opał na bieżąco.
Dla mnie wybudowanie 10 mkw kotlowni dla pompy tylko dlatego że tak było w projekcie jest absurdem, byłoby mi szkoda kasy na kotłownie do której i tak nie będę chodził, co innego jeśli kupiłbym projekt z kotłownią ale nie używałbym jej jako kotłowni tylko od razu przeznaczył na pomieszczenie gospodarcze, którego brakowało w projekcie ale jeśli takie pomieszczenie juz by było to nie potrzebowałbym dwóch takich samych pomieszczeń, oczywiście są ludzie, którzy potrafiliby zagracić kilkusetmetrowy dom ale to juz sprawa ich ładu.
nie dziwie się reakcji niektórych użytkowników jeśli nie idzie przekonać ludzi, że wybudowanie każdego metra kosztuje, wykończenie każdego metra tez kosztuje. teksty typu... i tak trzeba by wybudować bo tak bylo w projekcie..świadczą o budowaniu ponad potrzeby, czegos co nie jest potrzebne, po prostu zachcianka, co nie zmienia faktu to to też kosztuje. chciałem kilka razy porównać koszty całkowite ale moje posty "zaginęły" bo ekogroszkowcy wolą sprzeczać się z kimś kto powie że pompa jest lepsza niż zmierzyć sie ze wspólną analizą. tak samo jak ktoś przy pompie ma kominek, to nie jest ogrzewanie tylko ozdoba wynikająca z kaprysu, używana możne z 5 razy w roku.
a co do ekologii to niedawno przechodziłem przez osiedle w miejscowości turystycznej, dym gryzł w nos, mieszkając w centrum Poznania mam świeższe
powietrze niż w miejscowości turystycznej, okazjonalnie tylko poczuje dym a a nad jeziorem gryzie dzień przy dniu

rybniczanin
20-04-2014, 12:13
myślę, że największym problemem jest brak pojęcia ludzi o ekonomii / finansach.
Stoje po stronie pompiarzy, bo gdybym budował dom to projekt byłby dostosowany do moich potrzeb, bo jednak mało kogo jest stać na budowanie niepotrzebnych metrów a mimo tego sporo jest takich osób, zaoszczędzone pieniądze wolałbym przeznaczyć na coś innego albo po prostu odłożyć na niespodziewane wydatki.
Nie da sie ukryc ,że pompa zajmuje mniej miejsca niz kocioł z podajnikiem i małym składem opału, niewiele jest osób, które kupują opał na bieżąco.
Dla mnie wybudowanie 10 mkw kotlowni dla pompy tylko dlatego że tak było w projekcie jest absurdem, byłoby mi szkoda kasy na kotłownie do której i tak nie będę chodził, co innego jeśli kupiłbym projekt z kotłownią ale nie używałbym jej jako kotłowni tylko od razu przeznaczył na pomieszczenie gospodarcze, którego brakowało w projekcie ale jeśli takie pomieszczenie juz by było to nie potrzebowałbym dwóch takich samych pomieszczeń, oczywiście są ludzie, którzy potrafiliby zagracić kilkusetmetrowy dom ale to juz sprawa ich ładu.
nie dziwie się reakcji niektórych użytkowników jeśli nie idzie przekonać ludzi, że wybudowanie każdego metra kosztuje, wykończenie każdego metra tez kosztuje. teksty typu... i tak trzeba by wybudować bo tak bylo w projekcie..świadczą o budowaniu ponad potrzeby, czegos co nie jest potrzebne, po prostu zachcianka, co nie zmienia faktu to to też kosztuje. chciałem kilka razy porównać koszty całkowite ale moje posty "zaginęły" bo ekogroszkowcy wolą sprzeczać się z kimś kto powie że pompa jest lepsza niż zmierzyć sie ze wspólną analizą. tak samo jak ktoś przy pompie ma kominek, to nie jest ogrzewanie tylko ozdoba wynikająca z kaprysu, używana możne z 5 razy w roku.
a co do ekologii to niedawno przechodziłem przez osiedle w miejscowości turystycznej, dym gryzł w nos, mieszkając w centrum Poznania mam świeższe
powietrze niż w miejscowości turystycznej, okazjonalnie tylko poczuje dym a a nad jeziorem gryzie dzień przy dniu

Ekonomia może się zmienić z dnia na dzień i dlatego dużo ludzi nawet świadomych kosztów waha się przed uzależnieniem od energii elektrycznej. Wyobraźmy sobie że wszyscy przechodzimy na raz z wszystkim na energie elektryczną. Siada infrastruktura i jesteśmy odcięci od niej. Na dłuższy okres powoduje to chaos. Dlatego jest dobrze jak jest różnorodność.Napisałem już wcześniej że jednemu opłaca się to , drugiemu co innego, w zależności do czego ma dostęp i w jakiej cenie.:)

Dodam jeszcze że oczywiście w zależności od inwestycji na czas teraźniejszy, nie mówiąc o przyszłości.

BrodowskiG
20-04-2014, 12:37
Ekonomia może się zmienić z dnia na dzień i dlatego dużo ludzi nawet świadomych kosztów waha się przed uzależnieniem od energii elektrycznej. Wyobraźmy sobie że wszyscy przechodzimy na raz z wszystkim na energie elektryczną. Siada infrastruktura i jesteśmy odcięci od niej. Na dłuższy okres powoduje to chaos. Dlatego jest dobrze jak jest różnorodność.Napisałem już wcześniej że jednemu opłaca się to , drugiemu co innego, w zależności do czego ma dostęp i w jakiej cenie.:)

Dodam jeszcze że oczywiście w zależności od inwestycji na czas teraźniejszy, nie mówiąc o przyszłości.
z tym co napisałeś się zgadzam, każdy przypadek jest inny, osobiście nie zrobiłbym kominka ale jest to ratunek przy braku prądu, mozna też kupic agregat. Przy grzaniu prądem rozważyłbym fotowoltaikę, ze względu na rozwój samochodów elektrycznych/hybryd, wiosną i jesienią grzeje dom i cwu a latem cwu i ładuję samochód
troche odbiegłem od twojego wątku ale chyba przyznasz że musieć udowadniać komuś że każdy metr domu kosztuje jest chore. wystarczy zobaczyć ile kosztuje dom 100m i 200m

rybniczanin
20-04-2014, 12:45
z tym co napisałeś się zgadzam, każdy przypadek jest inny, osobiście nie zrobiłbym kominka ale jest to ratunek przy braku prądu, mozna też kupic agregat. Przy grzaniu prądem rozważyłbym fotowoltaikę, ze względu na rozwój samochodów elektrycznych/hybryd, wiosną i jesienią grzeje dom i cwu a latem cwu i ładuję samochód
troche odbiegłem od twojego wątku ale chyba przyznasz że musieć udowadniać komuś że każdy metr domu kosztuje jest chore. wystarczy zobaczyć ile kosztuje dom 100m i 200m

Dlatego ja nie próbuję narzucać komuś swoich poglądów na siłę. Nie uważam że są jedynie słuszne , jak to niektórzy na tym forum próbują udowadniać po chamsku i ośmieszając innych. Dziś jest taka technologia na topie. Jutro może być inna. Nie znaczy to że ludzie mający starsze technologie zaraz mają się zapożyczać i w nie inwestować kosztem innych potrzeb.:)

BrodowskiG
20-04-2014, 12:59
rybniczanin.... dlatego może stanowisko jest takie, że trzeba budowac bardzo dobrze izolowane domy a wtedy nie ma strachu ani przed pradem ani przed olejem bo rachunek bedzie znośny i nie trzeba się bać o zmiany cen
uprzedzając TB, wiem, izolacja zaczyna sie od 30 cm :)

rybniczanin
20-04-2014, 14:04
rybniczanin.... dlatego może stanowisko jest takie, że trzeba budowac bardzo dobrze izolowane domy a wtedy nie ma strachu ani przed pradem ani przed olejem bo rachunek bedzie znośny i nie trzeba się bać o zmiany cen
uprzedzając TB, wiem, izolacja zaczyna sie od 30 cm :)

Ale ja wcale tego nie neguje. Tylko nich niektórzy "guru" swoich rozwiązań i biznesów nie narzucają na siłę innym., czy to jest pompa ciepła, kocioł, fotowoltaika itd.:)

fotohobby
20-04-2014, 16:32
No problemo, wartosc opalowa buku, debu 2100kwh/mp grabu 2200kwh/mp. Przy zalozeniu sprawnosci wkladu 70% - 2100x0.7=1470kwh. Kupujac grab (w cenie buku) nawet zakladajac sprawnosc wkladu 65% - 2200x0.65=1430kwh. Sadze, ze takie sprawnosci sa osiagalne.
Teraz kupujac drewienko z przykladowej aukcji po 160zlociszy...a mozna i taniej... 160/1450=0.11zl
Popraw mnie jesli jestem w bledzie ;)

Ps. Nie jestem sprzedawcą ani drewna ani wkladow :P

Twoje wygladaja poprawne, tylko czekam na link do tej przykładowej aukcji.
Chocby po to, aby sprawdzić, czy mówimy, o mp układanym, czy przestrzennym, oraz, czy podajesz cene drewna sezonowanego, czy mokrego.

Tak, czy tak, ja sie weźmie cenę kWh prądu z nocnej taryfy na poziomie 0,34zl i COP = 3 to widzisz, że palenie w kominku to żadna oszczędność...

fotohobby
20-04-2014, 16:35
Czy to koszt nawet przy -20?

Ps.za to na bytowym baranki* (coby swiatecznie bylo) strzyga az milo :P

*czytaj 'Ciebie' :D


A możesz mi wyjaścić, jaki wpływ na koszt 1kWh z pompy gruntowej z odwiertami ma temperatura zewnętrzna ?

Tomasz Brzęczkowski
20-04-2014, 16:42
A możesz mi wyjaścić, jaki wpływ na koszt 1kWh z pompy gruntowej z odwiertami ma temperatura zewnętrzna ? A przy pompie powietrznej jest jakaś różnica? - skoro tańsza wersja daje z 0.7 kW - 2.8kW do -15 -tu st.C a przy - 25 spada wydajnośc o 15%.
Nie ma jeszcze u nas, ale na Forum wentylacji Hitachi prezentowało pompę do - 36 st. z COP 6.16.

m&m0123
20-04-2014, 17:39
Twoje wygladaja poprawne, tylko czekam na link do tej przykładowej aukcji.
Chocby po to, aby sprawdzić, czy mówimy, o mp układanym, czy przestrzennym, oraz, czy podajesz cene drewna sezonowanego, czy mokrego.

Tak, czy tak, ja sie weźmie cenę kWh prądu z nocnej taryfy na poziomie 0,34zl i COP = 3 to widzisz, że palenie w kominku to żadna oszczędność...

http://allegro.pl/dab-sezonowany-drewno-kominkowe-opalowe-olsztyn-i4166214089.html

http://allegro.pl/drewno-kominkowe-brzoza-dab-buk-grab-140zl-i4158470970.html

Tylko po co pakowac sie w pci kiedy zapotrzebowanie niskie i do tego ktos jeszcze pali w kominku co weekend? Pytam powaznie bez wycieczek osobistych

Tomasz Brzęczkowski
20-04-2014, 17:47
http://allegro.pl/dab-sezonowany-drewno-kominkowe-opalowe-olsztyn-i4166214089.html

http://allegro.pl/drewno-kominkowe-brzoza-dab-buk-grab-140zl-i4158470970.html

Tylko po co pakowac sie w pci kiedy zapotrzebowanie niskie i do tego ktos jeszcze pali w kominku co weekend? Pytam powaznie bez wycieczek osobistych
- Kominek jako kotłownia traci urok
- pompa ciepła jest w porównywalnej cenie
- "sterowanie" ciepłem z kominka w domu o niskim zapotrzebowaniu - to masakra - kominek mało nie potrafi produkowac ciepła.
- bardzo trudno jest kominkiem schłodzi dom latem
- starsze i chore osoby nie mogą z takiego systemu korzystac
- W całej UE ogrzewanie drewnem jest najdroższe - jak wprowadzą i u nas akcyzę ( jak na paliwa samochodowe) będzie podobnie.

fotohobby
20-04-2014, 18:05
http://allegro.pl/dab-sezonowany-drewno-kominkowe-opalowe-olsztyn-i4166214089.html

http://allegro.pl/drewno-kominkowe-brzoza-dab-buk-grab-140zl-i4158470970.html

Tylko po co pakowac sie w pci kiedy zapotrzebowanie niskie i do tego ktos jeszcze pali w kominku co weekend? Pytam powaznie bez wycieczek osobistych


Ta druga aukcja to 1mps, w pierwszej nie napisano, czyli przyjmuję, ze też.
Z 1mps nie uzyskasz 1400kWh, z drewna, ktore rok temu jeszcze rosło nie uzyskasz1400kWh

Po co pci ? To żart ? Ktoś miałby mordować się paleniem w salonie, mimo, iż to kosztuje więcej, niż grzanie pci ?

wskazówka
20-04-2014, 19:05
Nie znaczy to że ludzie mający starsze technologie zaraz mają się zapożyczać i w nie inwestować kosztem innych potrzeb.:)
Oczywiście,że nie,ale z tego co widzę to temat jest dla nowych i przyszłych inwestorów,budujących lub zamierzających dopiero budować nowe domy.

rybniczanin
20-04-2014, 19:16
Oczywiście,że nie,ale z tego co widzę to temat jest dla nowych i przyszłych inwestorów,budujących lub zamierzających dopiero budować nowe domy.

Za mało czytasz tematy i nie orientujesz się że temat założył handlarz pomp. Pisze że były handlarz ale kto to wie. Poczytaj więcej tematów i to nawet przy węglu. Będziesz bardziej zorientowany. No chyba że Arturek wrócił jako wskazówka.;)

Edit: Starsze technologie nie znaczy że stare domy. Ktoś może budować nowy dom w oparciu o ogrzewanie drewnem, a nawet węglem jakim jest ekogroszek,jak buduje duży dom i mu się to lepiej opłaca.

kobra64
20-04-2014, 19:19
A ja tak jeszcze sobie pozwolę na niewielką złośliwość. Popatrzyłem w ten projekt Artura. Co się w nim rzuca w oczy? Otóż pomieszczenia dla ludzi mają po 13 - 15 metrów. Pomieszczenie dla auta - 22,5 metra. Z kolei na innym wątku jakiś czas temu Arturo pisał, że ujeżdża 10 -cio czy tam 12 -sto letnią Alfę. Koszt metra kwadratowego chaty zakłada nasz najlepszy doradca 2 000 PLN. Czyli wywalił 45 tysi na pomieszczenie dla auta wartego circa about 5 tysi ( żeby było jasne - nie mam nic do tego, kto czym jeździ, chodzi o proporcje ). A na własną sypialnię 26 tysi. 100 metrów dla rodziny, 22,5 dla auta. Czy tak postępuje rozsądny inwestor? No cóż, ja siebie cenię nieco wyżej niż swój samochód.

kobra64
20-04-2014, 19:38
Buduję dom. Wywalam na to całą posiadaną kasę i jeszcze wspomagam się kredytem.. Ujeżdżam paścia za 5 koła. I dla niego buduję garaż za 45 tysiaków. To się nie mieści w moim pojęciu rozsądnego inwestora.

wskazówka
20-04-2014, 19:42
Za mało czytasz tematy i nie orientujesz się że temat założył handlarz pomp. Pisze że były handlarz ale kto to wie. Poczytaj więcej tematów i to nawet przy węglu. Będziesz bardziej zorientowany

Czytam temat od początku i z tego co się orientuje Kospel to nie jest pompa ciepła a grzanie prądem to nie jest to samo co pompą ciepła ?

Zerknij na allegro na piecyk elektryczny Kospel lub tańszy Elterm.



Przewidywane zużycie energii na ogrzewanie masz 7000kWh,gdybyś zdecydował się na system grzewczy na prąd urządzenie grzewcze to koszt tylko 2,5-3tys.zł i oszczędzasz sporo kasy tym samym na konieczności postawienia komina,oszczędzasz na różnicy w koszcie zakupu kotła,nie musisz martwić się czy budować dodatkowego pomieszczenia na pralnio-suszarnie i nie musisz myśleć czy dobudować pomieszczenia gdzie będziesz skladowal paliwo.Oszczędności na inwestycji z tego tytułu liczę na ok.20tys.zł

kobra64
20-04-2014, 19:46
....



Bardzo inteligetna zlosliwosc :D...... dzięki.

rybniczanin
20-04-2014, 19:47
Buduję dom. Wywalam na to całą posiadaną kasę i jeszcze wspomagam się kredytem.. Ujeżdżam paścia za 5 koła. I dla niego buduję garaż za 45 tysiaków. To się nie mieści w moim pojęciu rozsądnego inwestora.

Trochę przesadzasz.;) Garaż nie jest budowany z myślą o danym aucie. Arturo może wygrać w lotto, spłacić kredyt i kupić maybacha.:)

timon120777
20-04-2014, 19:47
artur
daj spokój
2 konta ci zablokowali a ty dalej swoje
to jest żenujące
trudno to nazwać inaczej
weź przytul żonę przy kominku
więcej w ten sposób dobrego zrobisz niż się pogrążając 3 nickiem w ciągu 2 dni
wstydził byś się.

karoka65
20-04-2014, 19:48
Czyli jak przewidywałem drugi super doradca znalazł się tam gdzie dawno powinien a Fenix z popiołów się podniósł i znowu cytuje swoje wypowiedzi :)

kobra64
20-04-2014, 19:50
Trochę przesadzasz.;) Garaż nie jest budowany z myślą o danym aucie. Arturo może wygrać w lotto, spłacić kredyt i kupić maybacha.:)
Wiesz, może i ja budując dom powinienem pomyśleć o możliwości wygranej w lotto. Prawdopodobieństwo mniej więcej podobne jak tego że Artura będzie stać na droższe auto.

rybniczanin
20-04-2014, 19:53
Czytam temat od początku i z tego co się orientuje Kospel to nie jest pompa ciepła a grzanie prądem to nie jest to samo co pompą ciepła ?

Chciałem Tobie uzmysłowić ze walczy z węglem. Druga sprawą jest to, że w temacie o kablach grzewczych też stawiał wyższość pompy ciepła przy dobrze izolowanym domku o małym metrażu. Z resztą powinieneś wiedzieć jak czytasz i nie zapominasz swoich postów jak jesteś Arturkiem.;)

wskazówka
20-04-2014, 20:11
Chciałem Tobie uzmysłowić ze walczy z węglem. Druga sprawą jest to, że w temacie o kablach grzewczych też stawiał wyższość pompy ciepła przy dobrze izolowanym domku o małym metrażu
Musicie go bardzo nie lubieć lub macie jakieś ukryte cele,żeby rzucać same insynuacje.
Po raz kolejny widzę,że nie piszesz prawdy:


Nie przypisuj mi czegoś o czym nie piszę.Nie piszę o pompie ciepła tylko o systemie grzewczym na prąd z COP1.
Kospel czyli grzanie prądem z wodną podłogówką w Twoim przypadku byłby tańszy inwestycyjnie niż dodatkowy zakup kabli grzejnych dlatego napisałem,że musisz być bogaty kupując dodatkowo kable grzejne i robiąc dla nich wylewkę zamiast podpiąć Kospela do już zalanych rurek w płycie.

Kospel to nie pompa ciepła ?
A że walczy z węglem to może to ?

m&m0123
20-04-2014, 20:13
Ta druga aukcja to 1mps, w pierwszej nie napisano, czyli przyjmuję, ze też....

W aukcji widnieje zapis 'mozliwosc pomiaru' wiec mozna sie sprzeczac.


...z drewna, ktore rok temu jeszcze rosło nie uzyskasz1400kWh

Tylko idiota palilby nie sezonowanym drewnem... nawet dla relaksu.Wydawalo sie mi to oczywiste...a jednak...


...Po co pci ? To żart ? Ktoś miałby mordować się paleniem w salonie, mimo, iż to kosztuje więcej, niż grzanie pci ?

Wyobaz sobie, ze sa osoby, ktore to lubia...


...Gdybym miał grzewanie za darmo to w wieczorne weekendy i tak odpalałbym kominek :)

Odrzuc uprzedzenia i pomysl... wezmy przyklad Artka - zapotrzebowanie na co 40kwh/m2x123m2= 4920kwh - 1500kwh (ktore wyprodukowal i poscil w komin) = 3420kwh * 0.25zl (taryfa nocna liczona przez pompiarzy) = 855zl/rok przy cop1 ... wiec pytam po co pci za 20tysi plus? i tak pali w kominku i tak...

m&m0123
20-04-2014, 20:15
Musicie go bardzo nie lubieć lub macie jakieś ukryte cele,żeby rzucać same insynuacje...

Witaj Artek, brakowalo Cie :D

m&m0123
20-04-2014, 20:23
A ja tak jeszcze sobie pozwolę na niewielką złośliwość. Popatrzyłem w ten projekt Artura. Co się w nim rzuca w oczy? Otóż pomieszczenia dla ludzi mają po 13 - 15 metrów. Pomieszczenie dla auta - 22,5 metra. Z kolei na innym wątku jakiś czas temu Arturo pisał, że ujeżdża 10 -cio czy tam 12 -sto letnią Alfę. Koszt metra kwadratowego chaty zakłada nasz najlepszy doradca 2 000 PLN. Czyli wywalił 45 tysi na pomieszczenie dla auta wartego circa about 5 tysi ( żeby było jasne - nie mam nic do tego, kto czym jeździ, chodzi o proporcje ). A na własną sypialnię 26 tysi. 100 metrów dla rodziny, 22,5 dla auta. Czy tak postępuje rozsądny inwestor? No cóż, ja siebie cenię nieco wyżej niż swój samochód.

Zapomniales o domu dla pralki 7m2 za 14tysi :p

W ktorym wg inwestora nie ma prysznica...a na zdjeciach jest upsss :P

kobra64
20-04-2014, 20:32
Zapomniales o domu dla pralki 7m2 za 14tysi :p

W ktorym wg inwestora nie ma prysznica...a na zdjeciach jest upsss :P Ja ilekroć wrócę z pracy udaję się pod prysznic. Inaczej po kąpieli ( tej wieczornej ) w wannie jakiś taki brudny się czuję...

m&m0123
20-04-2014, 20:33
Czyli jak przewidywałem drugi super doradca znalazł się tam gdzie dawno powinien...

Ciekawe pod jakim nickiem wroci liwko... ja obstawiam 'baton' :rotfl:

rybniczanin
20-04-2014, 20:39
Musicie go bardzo nie lubieć lub macie jakieś ukryte cele,żeby rzucać same insynuacje.
Po raz kolejny widzę,że nie piszesz prawdy:

Kospel to nie pompa ciepła ?
A że walczy z węglem to może to ?

Podaj mi choć jeden przykład że nie piszę prawdy. To że podałeś jeden swój post o niczym nie świadczy.Całokształt Twoich wypowiedzi w tematach jest tego dowodem. Tym cytatem swojego postu Arturku potwierdziłeś swój nowy nik.:)

kobra64
20-04-2014, 20:41
A czy ja sie pytalem czym jezdzisz....
No ale pochwaliles sie, fajnie ...
Moze ktos pozazdrosci.

A gdybys mial auto za 300000:-... Garaz za 100000:- byl by uzasadniony?

Sypialnia ma byc drozsza i wieksza im mlodsza zona? 1 do 3 - takie założenie przy koszcie auta w stosunku do kosztu garażu wydaje mi się w miarę uzasadnione. Ale mogę się zgodzić - bywają zapaleńcy. Ale nawet dla maxymalnego zapaleńca 9 do 1 to już w żaden sposób uzasadnić się nie da.

rybniczanin
20-04-2014, 20:46
....Sypialnia ma byc drozsza i wieksza im mlodsza zona?

No ja myślę że chyba odwrotnie.:D Za młodu mniejsza a na starość większa żeby można się dalej odsunąć.:D

Edit. Dobra idę do swojej starej żony. Chłopaki jak myślicie czy 20 metrowa sypialnia mi wystarczy?;)

m&m0123
20-04-2014, 20:57
No ja myślę że chyba odwrotnie.:D Za młodu mniejsza a na starość większa żeby można się dalej odsunąć.:D

Widze schemat... 7 lat pozycia, 1sza sypialnia ok 8m2, druga obecna ok12m2, trzecia (w budowie) ok 20m2 :)

kobra64
20-04-2014, 20:57
Macie zamiar się gonić? Obyś zdołał dopędzić swoją starą żonę...

fotohobby
20-04-2014, 20:58
Tylko idiota palilby nie sezonowanym drewnem... nawet dla relaksu.Wydawalo sie mi to oczywiste...a jednak...

Wyobaz sobie, ze sa osoby, ktore to lubia...

Odrzuc uprzedzenia i pomysl... wezmy przyklad Artka - zapotrzebowanie na co 40kwh/m2x123m2= 4920kwh - 1500kwh (ktore wyprodukowal i poscil w komin) = 3420kwh * 0.25zl (taryfa nocna liczona przez pompiarzy) = 855zl/rok przy cop1 ... wiec pytam po co pci za 20tysi plus? i tak pali w kominku i tak...


Po pierwsze, w aukcji masz napisane, ze dąb byl rok sezonowany. Zeby osiagnal 15 % wilgotności i dał te 1400kWh musi poleżec 3 lata.
Swoją drogą to ja o uzytkowniku, ktory kupilby za 150zl dębine o 15-20% wilgotnosci nie słyszałem.


Co do Artura, to po pierwsze, on nie ma domu 4-litrowego, po drugie pali w kominku, kiedy mu sie podoba, i kiedy ma na to ochotę.
Przyjemnosc, ktora staje sie obowiazkiem, po pewnym okresie przestają cieszyć.


W aukcji widnieje zapis 'mozliwosc pomiaru' wiec mozna sie sprzeczac.

To sie odnosi do wilgotności, co tym bardziej każe przypuszczać, że chodzi o 1mps

wskazówka
20-04-2014, 21:00
Podaj mi choć jeden przykład że nie piszę prawdy. To że podałeś jeden swój post o niczym nie świadczy.
Chodzi mi tylko o rzetelne przedstawienie sprawy i rzetelne informacje
Przykładem mogą być te dwa posty ?

Za mało czytasz tematy i nie orientujesz się że temat założył handlarz pomp
Z tego co widzę gość pisze i poleca również grzanie prądem i kotły kospela a to jest ewidentnie antyreklama pomp ciepła czyli robi sobie sam kuku ?

Druga sprawą jest to, że w temacie o kablach grzewczych też stawiał wyższość pompy ciepła przy dobrze izolowanym domku o małym metrażu.
W tym także mijasz się z prawdą bo widzę,że gość zamiast kabli proponuje nie pompę ciepła a Kospela czyli kociołek elektryczny,znowu robi sam sobie kuku ?

Niektórzy zachowują się jak bezmyslne ekogroszki z klapkami na oczach,którym pompa ciepła i Arturo śnią się po nocach ;)
Czemu wspominasz i przytaczasz instalacje z pompą ciepła ? Nie wspominałem o niej a zadając pytanie czemu kable nie miałem jej na myśli.
Pytałem się czemu kable a nie np.Kospel bo to jest dla mnie dziwne patrząc z perspektywy kilku lat a nie na dzisia zwłaszcza.że byłby w tej samej cenie co kable.



Czy mogę uważać,że kable zamiast Kospela to głupota,mogę czy nie ?


Nie sądzę,kable to koszt ok.6-8tys.zł na dom 120m2 i jest to dodatkowa kasa zamiast od razu rurki i Kospel.
Czysta głupota.

Może zacznijmy rzetelnie informować nowych i przyszłych inwestorów chcących budować dom ?
Może to jest wskazówka na temat bez kłótni i obrażania się ??

kobra64
20-04-2014, 21:01
Znaczy że trwałość i skuteczność erekcji determinuje metraż sypialni. Mam 50 lat, ale dotąd o tym nie pomyślałem. Dzięki koledzy.

m&m0123
20-04-2014, 21:20
Po pierwsze, w aukcji masz napisane, ze dąb byl rok sezonowany. Zeby osiagnal 15 % wilgotności i dał te 1400kWh musi poleżec 3 lata.
Swoją drogą to ja o uzytkowniku, ktory kupilby za 150zl dębine o 15-20% wilgotnosci nie słyszałem.

Bedziesz mial kominek? Bedziesz... Bedziesz idiota i palil drewnem nie sezonowanym 2-3 lata? Nie Sadze... Kazdy rozsadny uzytkownik kominka kupuje drewno po 150zl za wczasu i sezonuje...dlaczego? A poczytaj o efektach palenia w kominku wilgotnym drewnem... (zarowno jak i wysuszonym) i wysnuj wnioski.


...Co do Artura, to po pierwsze, on nie ma domu 4-litrowego...

O nieeeee.... czyzby Artur (posiadacz pompy - tak nawiasem) klamal?!!!!


...po drugie pali w kominku, kiedy mu sie podoba, i kiedy ma na to ochotę...

hmmm....czyli Ty wiesz lepiej niz on sam...no prosze....


...Gdybym miał grzewanie za darmo to w wieczorne weekendy i tak odpalałbym kominek :)

Dalej nie odpowiedziales mi na zasadnosc pci w domu np 4L z kominkiem uzywanym systematycznie - zamien Artur na Kowalski, bo widze,ze emocjonalnie podchodzisz do tematu i zaloz ze owy Kowalski lubi palic w kominku...oj strasznie lubi tak strasznie jak Artek i nie stawia komina za 5k i nie kupuje wkladu za 4.5k plus kilka tysi na wykonczenie tylko zeby blyszczec przed sasiadami...a zeby sie zrelaksowac a i przy okazji chalupe dogrzac...

m&m0123
20-04-2014, 21:28
...Może zacznijmy rzetelnie informować nowych i przyszłych inwestorów chcących budować dom ?
Może to jest wskazówka na temat bez kłótni i obrażania się ??

Artek, czy to jest jakas forma przeprosin?

TwojPan
20-04-2014, 21:45
1 do 3 - takie założenie przy koszcie auta w stosunku do kosztu garażu wydaje mi się w miarę uzasadnione. Ale mogę się zgodzić - bywają zapaleńcy. Ale nawet dla maxymalnego zapaleńca 1do 9 to już w żaden sposób uzasadnić się nie da.

Będzie kiedyś wątek,typu:"Polaku -nie na wszystkim da się zarobić i zaoszczędzić.Nie zawsze Twój portfel będzie tak pełny jak dziś....i nie zawsze będziesz miał 40lat aby sypać worki do podajnika" ?
Jest szansa?

kobra64
20-04-2014, 21:50
Będzie kiedyś wątek,typu:"Polaku -nie na wszystkim da się zarobić i zaoszczędzić.Nie zawsze Twój portfel będzie tak pełny jak dziś....i nie zawsze będziesz miał 40lat aby sypać worki do podajnika" ?
Jest szansa? Da się zrobić. Tylko pomyśl, że tym sypiącym jesteś właśnie Ty. I dziś masz mniej kasy niż wtedy kiedy budowałeś dom - więc tym bardziej Ci zależy na oszczędności Twojego systemu grzewczego.

zyzolek
20-04-2014, 21:55
Będzie kiedyś wątek,typu:"Polaku -nie na wszystkim da się zarobić i zaoszczędzić.Nie zawsze Twój portfel będzie tak pełny jak dziś....i nie zawsze będziesz miał 40lat aby sypać worki do podajnika" ?
Jest szansa?

Novy, a ty przecież zmieniasz kotły i sterowniki jak rękawiczki;)

m&m0123
20-04-2014, 22:00
Będzie kiedyś wątek,typu:"Polaku -nie na wszystkim da się zarobić i zaoszczędzić.Nie zawsze Twój portfel będzie tak pełny jak dziś....i nie zawsze będziesz miał 40lat aby sypać worki do podajnika" ?
Jest szansa?

No to moze inaczej 90% inwestorow buduje na kredyt... szczegolnie tych co wybieraja pompki. Zakupina pompka nie przezyje kredytu... realia... i co w tedy - Kowalski splaca jedna a trzeba kupic nastepna... 20tysi+ (na dzien dzisiejszy)... ale spoko nie ma nerwow Kowalski nadal pracuje ma zdolnosc kredytowa... a co jesli nie??? Jaki emeryt sobie pozwoli na wymiane pci???

adkwapniewski
20-04-2014, 22:04
Novy, a ty przecież zmieniasz kotły i sterowniki jak rękawiczki;)

Zamiast strzelić sobie jaką pompkę HT za ~20.000PLN , nawet ocieplać domku by nie musiał czy budować nowego ;)

wskazówka
20-04-2014, 22:07
Tylko pomyśl, że tym sypiącym jesteś właśnie Ty. I dziś masz mniej kasy niż wtedy kiedy budowałeś dom - więc tym bardziej Ci zależy na oszczędności Twojego systemu grzewczego.
Dlatego też izolacja domu jest najważniejsza,żeby dom jak najmniej tracił energii cieplnej,dom jest na lata a ceny energii rosną wraz z latami.
Jeśli ktoś tego dzisiaj nie zrozumie to za kilka lat,jak ceny energii będą spore czyli m.in ekogroszka,pozostanie mu jedynie palenie śmieciami i butelkami PET bo nie stać go będzie na ekogroszek.
To jest prawdziwa i życiowa "oszczędność" systemu grzewczego na ekogroszek.
Tak dzieje się już dziś w domach budowanych kilka czy kilkanaście lat temu jak ekogroszek był po 300zł/t a domy stawiane były bez izolacji lub z izolacją 5cm na ścianach,bez umiarów w m2 powierzchni nie patrząc się czy za X lat jak ceny energii wzrosną, będzie się w stanie ogrzać taki dom nie śmieciami.
Dlatego to również jest wskazówka do rzetelnych informacji na temat budowy domu a co za tym idzie systemów grzewczych do takich domów .

fotohobby
20-04-2014, 22:09
Bedziesz mial kominek? Bedziesz... Bedziesz idiota i palil drewnem nie sezonowanym 2-3 lata? Nie Sadze... Kazdy rozsadny uzytkownik kominka kupuje drewno po 150zl za wczasu i sezonuje...dlaczego? A poczytaj o efektach palenia w kominku wilgotnym drewnem... (zarowno jak i wysuszonym) i wysnuj wnioski.

O nieeeee.... czyzby Artur (posiadacz pompy - tak nawiasem) klamal?!!!!

hmmm....czyli Ty wiesz lepiej niz on sam...no prosze....

Dalej nie odpowiedziales mi na zasadnosc pci w domu np 4L z kominkiem uzywanym systematycznie - zamien Artur na Kowalski, bo widze,ze emocjonalnie podchodzisz do tematu i zaloz ze owy Kowalski lubi palic w kominku...oj strasznie lubi tak strasznie jak Artek i nie stawia komina za 5k i nie kupuje wkladu za 4.5k plus kilka tysi na wykonczenie tylko zeby blyszczec przed sasiadami...a zeby sie zrelaksowac a i przy okazji chalupe dogrzac...

W czym ty masz problem ?

Napisalem, ze dogrzewanie drewnem dla, oszczednosci, o co "oskarza" sie pompiarzy jest absurdem, bo grzanie drewnem nie jest wcale tańsze, co zreszta potwierdzilećś choćby linkami ze swoich aukcji (metry sypane)
Napisalem, że sa po prostu ludzie, ktorzy pala dla przyjemności i nastroju (o czym Arturo sam nie raz pisa), ale nie chca być do tego zmuszeni.
Chca miec BEZOBSŁUGOWY system, ktory niedrogo ogrzeje dom i zapewni niedrogą ciepłą wodę.

Ja tez będę mial kominek dla palenia w nim przez 8-12 weekendow w roku. To znaczy, ze mam nie robic przylącza i instalacji gazowej (14-15tys zł), to mogę sobie wrzucic na plac 12mp drewna (cztery na ten sezom i sezonująca sie reszta na dwa kolejne) babrac sie z popiołem, grzac CWU pradem....

Przeciez to jakis absurd....

zyzolek
20-04-2014, 22:18
Napisalem, ze dogrzewanie drewnem dla, oszczednosci, o co "oskarza" sie pompiarzy jest absurdem, bo grzanie drewnem nie jest wcale tańsze, co zreszta potwierdzilećś choćby linkami ze swoich aukcji (metry sypane)

Napisalem, że sa po prostu ludzie, ktorzy pala dla przyjemności i nastroju (o czym Arturo sam nie raz pisa), ale nie chca być do tego zmuszeni.
Chca miec BEZOBSŁUGOWY system, ktory niedrogo ogrzeje dom i zapewni niedrogą ciepłą wodę.

Ja tez będę mial kominek dla palenia w nim przez 8-12 weekendow w roku. To znaczy, ze mam nie robic przylącza i instalacji gazowej (14-15tys zł), to mogę sobie wrzucic na plac 12mp drewna (cztery na ten sezom i sezonująca sie reszta na dwa kolejne) babrac sie z popiołem, grzac CWU pradem....

Przeciez to jakis absurd....

Tja,
są ludzie i ludziska;)
I oczywiście te 12 mp drewna dla przyjemności.
A Liwko to nawet kiełbasy podgrzewa w kominku, bo na indukcji za drogo, albo po prostu nie nadaje się do gotowania i smażenia.
Porada, zamiast indukcji wystarczy kuchenka gazowa na butlę, jest ogień i temperatura.
A kominek to też 14-15 tyś zł

m&m0123
20-04-2014, 22:25
W czym ty masz problem ?

Napisalem, ze dogrzewanie drewnem dla, oszczednosci, o co "oskarza" sie pompiarzy jest absurdem, bo grzanie drewnem nie jest wcale tańsze...

Liczymy photohobby... ile mp jest w 1mps?


Napisalem, że sa po prostu ludzie, ktorzy pala dla przyjemności i nastroju (o czym Arturo sam nie raz pisa), ale nie chca być do tego zmuszeni.Chca miec BEZOBSŁUGOWY system, ktory niedrogo ogrzeje dom i zapewni niedrogą ciepłą wodę.

Zgadzam sie, sam tez taki mam plan kominek + system bezoslugowy...tylko po co pci - nadal czekam na uzasadnienie pci w omawianym wyzej przykaldzie.


Ja tez będę mial kominek dla palenia w nim przez 8-12 weekendow w roku. To znaczy, ze mam nie robic przylącza i instalacji gazowej (14-15tys zł), to mogę sobie wrzucic na plac 12mp drewna (cztery na ten sezom i sezonująca sie reszta na dwa kolejne) babrac sie z popiołem, grzac CWU pradem....

Przeciez to jakis absurd....

Dlaczego nie PCI za 20tysi + ?

kobra64
20-04-2014, 22:29
Dlatego też izolacja domu jest najważniejsza,żeby dom jak najmniej tracił energii cieplnej,dom jest na lata a ceny energii rosną wraz z latami.
Jeśli ktoś tego dzisiaj nie zrozumie to za kilka lat,jak ceny energii będą spore czyli m.in ekogroszka,pozostanie mu jedynie palenie śmieciami i butelkami PET bo nie stać go będzie na ekogroszek.
To jest prawdziwa i życiowa "oszczędność" systemu grzewczego na ekogroszek.
Tak dzieje się już dziś w domach budowanych kilka czy kilkanaście lat temu jak ekogroszek był po 300zł/t a domy stawiane były bez izolacji lub z izolacją 5cm na ścianach,bez umiarów w m2 powierzchni nie patrząc się czy za X lat jak ceny energii wzrosną, będzie się w stanie ogrzać taki dom nie śmieciami.
Dlatego to również jest wskazówka do rzetelnych informacji na temat budowy domu a co za tym idzie systemów grzewczych do takich domów . Mam dom grzany ekogroszkiem. Pomimo wzrostu ceny opału - nadal palę wyłącznie ekogroszkiem. I powiem więcej - nadal mi się to opłaca.

wskazówka
20-04-2014, 22:37
Mam dom grzany ekogroszkiem. Pomimo wzrostu ceny opału - nadal palę wyłącznie ekogroszkiem. I powiem więcej - nadal mi się to opłaca.
Z tego co doczytałem to jesteś sprzedawcą ekogroszka a to jest chyba w Twoim przypadku normalne,że nie będziesz narzekał na wzrost cen.
To jest także wskazówka,że zanim podejmie się decyzje o budowie i doborze systemu grzewczego trzeba filtrować wypowiedzi wszystkich userów i zdać się na własne wyliczenia,z tym,że wyliczenia zgodne z rozumem a przede wszystkim zgodne z fizyką i matematyką

fotohobby
20-04-2014, 22:44
Liczymy photohobby... ile mp jest w 1mps?
Zgadzam sie, sam tez taki mam plan kominek + system bezoslugowy...tylko po co pci - nadal czekam na uzasadnienie pci w omawianym wyzej przykaldzie.
Dlaczego nie PCI za 20tysi + ?

1mps to 75-80% 1mpu, czyli z Twoich 1400 kWh robi się 1100
150 zl zamrożone na 3 lata (sezonowanie) to dodatkowy koszt w wysokosci 15% - czyli w sumie 172zł
Masz 1100kWh za 172zł

Czyli drożej niż w przypadku pompy.
I tyle właściwie wystarczy, bo o tym pisalem.
Nie pisałem o "zasadnosci inwestowania w pci w domu 4l z kominkiem"

Chcesz na ten temat podyskutować, załóż sobie taki topic.

Ja taką zasadnosc potrafię zrozumieć (np niechęć do gazu w domu, czasem jego brak, jesli juz mówimy o "kowalskim"), ty nie i taka jest miedzy nami roznica.
Mysle, że wyczerpalem temat.

m&m0123
20-04-2014, 22:45
Z tego co doczytałem to jesteś sprzedawcą ekogroszka a to jest chyba w Twoim przypadku normalne,że nie będziesz narzekał na wzrost cen.
To jest także wskazówka,że zanim podejmie się decyzje o budowie i doborze systemu grzewczego trzeba filtrować wypowiedzi wszystkich userów i zdać się na własne wyliczenia,z tym,że wyliczenia zgodne z rozumem a przede wszystkim zgodne z fizyką i matematyką

Artek jako nowu 'user' powinienes sie ladnie przedstawic... nie byc cham - chamow tu banuja :lol2:

kobra64
20-04-2014, 22:55
Z tego co doczytałem to jesteś sprzedawcą ekogroszka a to jest chyba w Twoim przypadku normalne,że nie będziesz narzekał na wzrost cen.
To jest także wskazówka,że zanim podejmie się decyzje o budowie i doborze systemu grzewczego trzeba filtrować wypowiedzi wszystkich userów i zdać się na własne wyliczenia
Jak każdy sprzedawca - czy też jeżeli ktoś woli handlarz - ustalam marżę procentowo. Czyli - przy wzroście cen zakupu mam co prawda teoretycznie wyższy ( w PLN ) zysk ze sprzedanej tony, ale muszę więcej wydać żeby tą tonę kupić. Tym samym każdy wzrost ceny zakupu powoduje spadek mojej marży - o ile chcę się utrzymać wśród konkurencyjnych sprzedawców. Takie proste ekonomiczne prawo rynku.

zyzolek
20-04-2014, 22:58
Ale przecież Artcik jest Vie-prezesem spółki ciepły dom, co ty chcesz mu tłumaczyć;)
Ma to w jednym palcu;)

m&m0123
20-04-2014, 23:02
1mps to 75-80% 1mpu, czyli z Twoich 1400 kWh robi się 1100
150 zl zamrożone na 3 lata (sezonowanie) to dodatkowy koszt w wysokosci 15% - czyli w sumie 172zł
Masz 1100kWh za 172zł...

Te 15% to komu mam placic....sobie?

I raz jeszcze dlaczego nie pci w domu photohobby?

heh... odpowiedz ja znam tylko pytam, zeby potomni mieli czarno na bialym...

uwzgledniajac Twoje poprawki ponawiam pytanie do pompiarzy i zwolennikow:

Odrzuc uprzedzenia i pomysl... wezmy przyklad Artka - zapotrzebowanie na co 40kwh/m2x123m2= 4920kwh - 1100kwh (ktore wyprodukowal i poscil w komin) = 3820kwh * 0.25zl (taryfa nocna liczona przez pompiarzy) = 955zl/rok przy cop1 ... wiec pytam po co pci za 20tysi plus? i tak pali w kominku i tak...

fotohobby
20-04-2014, 23:11
Te 15% to komu mam placic....sobie?

Jezeli chcesz osiagnąć choć ten 1100kWh z 1mps to musisz:
A) kupic drewno sezonowane 3 lata (praktycznie niemozliwe )
B) zaplacić 150 zlotych i odstawic to drewno na trzy sezony
Gdybyś tych 150 zl nie mrozil w drewnie, tylko wrzucil do banku, to po trzech latach miałbyś 170. Taki tez bedzie rzeczywisty koszt tego drewna, kiedy trafi do kominka.

m&m0123
20-04-2014, 23:25
Jezeli chcesz osiagnąć choć ten 1100kWh z 1mps to musisz:
A) kupic drewno sezonowane 3 lata (praktycznie niemozliwe )
B) zaplacić 150 zlotych i odstawic to drewno na trzy sezony
Gdybyś tych 150 zl nie mrozil w drewnie, tylko wrzucil do banku, to po trzech latach miałbyś 170. Taki tez bedzie rzeczywisty koszt tego drewna, kiedy trafi do kominka.

Teoretyczny koszt i to tylko przez 1sze 3 lata ;) Pozatym w jakim banku masz dzis takie oprocentowaine od oszczednosci?

fotohobby
20-04-2014, 23:42
Teoretyczny koszt i to tylko przez 1sze 3 lata ;) Pozatym w jakim banku masz dzis takie oprocentowaine od oszczednosci?

Jaki teoretyczny i dlatego tylko przez trzy lata ?
Jeśli co roku uzupełniasz brak wg zuzycia i dokupujesz mokre drewno, aby sie sezonowalo, to co rok ponosisz koszt zwiazany z tym sezonowaniem, bo ono zawsze te trzy lata musi polezeć....
Widzę, że to dośc trudne dla ciebie...
Lokaty tu: http://m.dziennik.pl/gospodarka/twoj-portfel/ranking-2-i-3-letnich-lokat-terminowych-marzec-2014

I obojętnie, czy ten koszt uwzgledniasz,cczy nie, to i tak te 150zl za 1mps da 1kWh energii droższy, niz1kWh z pompy.
Nie zgodziłeś się z tym, udowodnilem ci ze sie mylisz i finito.

rybniczanin
21-04-2014, 08:10
Chodzi mi tylko o rzetelne przedstawienie sprawy i rzetelne informacje
Przykładem mogą być te dwa posty ?

Z tego co widzę gość pisze i poleca również grzanie prądem i kotły kospela a to jest ewidentnie antyreklama pomp ciepła czyli robi sobie sam kuku ?

W tym także mijasz się z prawdą bo widzę,że gość zamiast kabli proponuje nie pompę ciepła a Kospela czyli kociołek elektryczny,znowu robi sam sobie kuku ?

Może zacznijmy rzetelnie informować nowych i przyszłych inwestorów chcących budować dom ?
Może to jest wskazówka na temat bez kłótni i obrażania się ??

Tylko gdzie u Ciebie jest ta rzetelna informacja.Rzetelnie się informuje wtedy, jak się nie ma do czegoś uprzedzenia i coś się już praktykowało. Ty natomiast nie masz praktyki z różnymi źródłami ciepła. Lobbujesz w większości pompy a inne odradzasz. Dlatego chłopie daj sobie na luz. Drugą sprawą jest to że manipulujesz danymi co Ci udowodniłem już we wcześniejszych postach jeśli chodzi o największy pobór energii przez pompę. Pamiętaj ja nie jestem przeciwnikiem pomp ciepła, kociołków elektrycznych, kabli grzejnych i innych źródeł. Tylko niech ludzie mają sami swobodny wybór źródła ciepła do swojego trybu życia. Oczywiście trzeba ludzi motywować do ekologicznego ogrzewania ale nie w taki sposób jak robisz to Ty i Tobie podobni. Kończę z Tobą dyskusję bo jak dalej będziemy polemizować to znów zaczniesz w chamski sposób zachowywać się i stracisz następne konto.

adkwapniewski
21-04-2014, 09:20
Ta... Szczegolnie ci co wybieraja PC.
Ci co kopca buduja czesto za gotowke.... A poniewaz maja tani system CO kupuja za reszte gotowki nowy samochod co by ladnie na drogiej kostce i za obowiazkowym ogrodzeniem wygladal.... Tez za gotowke... W tym biednym kraju trzeba dodac....

Eeeh....

Gdybym miał jeszcze extra 50K PLN - poszedł bym w jeszcze lepsze ocieplenie i pewnie pompkę gruntową + klimatyzator od razu ... ale tej kasy nie mam ... ogrodzenia też nie ...kociołek groszkowy dobrany w miarę na miarę ( :) ) ma to do siebie że nie syfi i nawet jak domek będzie składał się z samych mostków term to też go ogrzeje :)

Co do kopcenia to 80% we wsi pali drewnem i śmieciami co niektórzy szyszkami - węgiel za drogi ... zresztą 90% z nich i tak ma lokomotywy przewymiarowane 5krotnie - efekt : (widać dopiero po zmroku co wychodzi z kominów - zwracam honor - w dzień biały dymek w nocy czarny gryzący dym jak z lokomotywy - posiedziałem do późna na budowie to się napatrzyłem ...)
U mnie nie leci ani biały ani czarny dymek - widać taki efekt jak latem nad rozgrzanym asfaltem - ciepło (strata kominowa) , za to w kociołku ( w środku) pyłu sporo

Filtr z reku (świeże górskie powietrze) i tak już jest przedmuchany bo się sypało (dobrze że tkanina filtracyjna F5 tania ) - a to zaledwie po 2 miesiącach :
255871

Więc jeśli ma być dobrze - to trzeba zakazać i wyburzyć wszystkie kominy te od kominków również - Polak potrafi - po zakazie węgla Ci co palili węglem będą montować kozy/adaptować kociołki i palić drewnem i śmieciami tak jak reszta - efekt odwrotny do zamierzonego ... ;)

Chyba że będą obowiązkowe kontrole i kary pierwszy raz 500,drugi raz 1000,trzeci 1500,czwarty 15000K PLN (za palenie śmieci)

W krajach skandynawskich można postawić jakikolwiek komin spalinowy w domku jednorodzinnym ?

Brakuje tanich pompek powietrznych - skoro da się 'tymi rencami" przerobić klimatyzator na pełnosprawną pompkę z wyższą sprawnością jak nie jedna markowa , niewielkim kosztem to czegoś tu nie rozumiem ...

wskazówka
21-04-2014, 09:35
Brakuje tanich pompek powietrznych - skoro da się 'tymi rencami" przerobić klimatyzator na pełnosprawną pompkę z wyższą sprawnością jak nie jedna markowa , niewielkim kosztem to czegoś tu nie rozumiem ...
http://allegro.pl/pompa-ciepla-meeting-md30d-powietrze-woda-12-kw-i4169521891.html
Taniej niż kocioł.
Z drugiej strony,tanie mięso to psy jedzą...
Ile kosztuje przerobienie klimatyzatora,tak żeby oferował dużą moc grzewczą nawet przy -20st.C np.takich a nie też jako mięso dla psów ?
http://allegro.pl/klimatyzator-daikin-ftxs71g-rxs71f8-szczecinmontaz-i4141873868.html
http://allegro.pl/klimatyzator-podstropowy-lg-h-inverter-uv36h-9-5kw-i4166134255.html
Opłaca się ? Przecież te dwa klimatyzatory są praktycznie w cenach pełnoprawnych pomp ciepła do c.o. a nie oferują nawet w części tego co mają pompy p-w.

adkwapniewski
21-04-2014, 09:52
Proszę Cię Artur ... Święta są :) Banana dostałeś - polej się z Żoną lepiej

PS. Słabo szukasz ;)

wskazówka
21-04-2014, 10:08
PS. Słabo szukasz ;)
To była wskazówka,że nie można porównywać Fokusa z mocą 75KM do takiego z mocą 200KM.
Jasne,że są tańsze:
http://allegro.pl/super-klimatyzator-samsung-2-5-kw-inverter-i4131993958.html
ale takim to można sobie zagrzać jeden pokój a nie cały dom i to tylko w plusowych temperaturach.

m&m0123
21-04-2014, 10:30
...I obojętnie, czy ten koszt uwzgledniasz,cczy nie, to i tak te 150zl za 1mps da 1kWh energii droższy, niz1kWh z pompy.
Nie zgodziłeś się z tym, udowodnilem ci ze sie mylisz i finito.

hmmm czy oby napewno? bo patrzac na koszty 1kwh z pomp uzytkownikow wychodzi mnie inaczej...

Coby nie byc goloslownym:


...Planowane zużycie energii na ogrzewanie wg OZC na c.o 5000kWh a na cwu 4000kWh czyli w sumie 9000kWh.
...rachunki obecne do dziś w taryfie G11 za c.o+cwu-1500zł,w G12 byłoby ok.800zł.

Koszt 1kwh 0.166zl u Artka koszt 1kwh z drewna liczac po Twojemu 170/1100 0.154zl
Wiem wiem, w g12 bylo by taniej - tylko pytanie...czemu Artek nie jest w g12 skoro tak tanio...hmmm...

A teraz pobawmy sie cyferkami w te 'Twoje koszty' czy tez teoretyczne zyski (po mojemu)...:)
Wyliczylismy jzu ile kosztowalo by Artka CO przy cop1:


...zapotrzebowanie na co 40kwh/m2x123m2= 4920kwh - 1100kwh (ktore wyprodukowal i poscil w komin) = 3820kwh * 0.25zl (taryfa nocna liczona przez pompiarzy) = 955zl/rok przy cop1...

Teraz kupjemy piecyk elektryczny za 2tysie i pozostale 18 tysi dajesz do banku - przyjmujac to samo oprocentowanie co i Ty przy drewnie 4.1% w skali roku po 3 latach masz juz 20306zl (minus podatek oczywiscie)... i juz masz sredni zysk ok. 750zeta czyli CO by go kosztowalo tylko 200zl... wiec ja nadal pytam jaki jest ekonomiczne uzasadnieniony sens inwestycji 20tysi+ w PCI w przykladowym domu Artka?

adkwapniewski
21-04-2014, 10:35
To była wskazówka,że nie można porównywać Fokusa z mocą 75KM do takiego z mocą 200KM.
Jasne,że są tańsze:
http://allegro.pl/super-klimatyzator-samsung-2-5-kw-inverter-i4131993958.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fsuper-klimatyzator-samsung-2-5-kw-inverter-i4131993958.html)
ale takim to można sobie zagrzać jeden pokój a nie cały dom i to tylko w plusowych temperaturach.

Jasne że nie można , do jazdy po mieście te 200KM to za dużo i nie zdrowo , trzeba czegoś tańszego i "sprytniejszego" ;)
Jajeczko wszamaj - może lepiej Ci pójdzie z szukaniem Artur :)

Co do tych 2-3kW na jeden pokój ... skoro na cały dom 5,2kW przy -24*C(OZC) , kociołek pracował z mocą średnią 2.07kW od 15.09 do teraz , nie był w stanie pracować ciągle - odstawiał się nawet przy -17*C

Średnia moc :
Grudzień : 2,34kW
Styczeń : 2,55kW
Luty : 2,50kW
Marzec 1,64kW

wskazówka
21-04-2014, 10:43
Co do tych 2-3kW na jeden pokój ... skoro na cały dom 5,2kW przy -24*C(OZC) , kociołek pracował z mocą średnią 2.07kW od 15.09 do teraz , nie był w stanie pracować ciągle - odstawiał się nawet przy -17*C
Średnia moc :
Grudzień : 2,34kW
Styczeń : 2,55kW
Luty : 2,50kW
Marzec 1,64kW
I prawidłowo,teraz ty pokazujesz wskazówkę,że kocioł na ekogroszek w nowobudowanym domu o mocy ponad 7kW mija się z celem.
Poza tym,koszt kotła+koszt komina+koszt bufora> niż
http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-aquarea-7-kw-dom-80-120-m2-i4148165622.html
Gdzie sens pakowania się w ekogroszek przy takiej cenie urządzenia bezobsługowego ?
Ile Twój dom ma powierzchni ?

Dlatego jeszcze przed budową lub przed wyborem projektu trzeba wiedzieć ile dom będzie potrzebował mocy do ogrzania przy niskich temperaturach,to będzie wskazówka,żeby nie budować czegoś co nie będzie nam potrzebne i co oszczędzi nam kasę przy budowie domu.

adkwapniewski
21-04-2014, 10:52
I prawidłowo,teraz ty pokazujesz wskazówkę,że kocioł na ekogroszek w nowobudowanym domu o mocy ponad 7kW mija się z celem.
Poza tym,koszt kotła+koszt komina+koszt bufora> niż
http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-aquarea-7-kw-dom-80-120-m2-i4148165622.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fpompa-ciepla-panasonic-aquarea-7-kw-dom-80-120-m2-i4148165622.html)
Gdzie sens pakowania się w ekogroszek przy takiej cenie urządzenia bezobsługowego ?
Ile Twój dom ma powierzchni ?


Znowu się mylisz Artur... Ty masz jeszcze mniejsze zapotrzebowanie a pompkę wpakowałeś 9kW ...Ty nawet pompki nie potrzebowałeś a zamontowałeś - gdzie tu "sens ekonomiczny "?

Kociołek na groszek w miarę dobrany może pracować bez syfienia, całą dobę, bez dodatkowego bufora (ilość START/STOP sprężarki) bez "defrostów", w I i II taryfie , po mimo tych średnich 2kW mocy oddanej przy sprawności 50-65% i tak jest tanio :)

fotohobby
21-04-2014, 14:07
hmmm czy oby napewno? bo patrzac na koszty 1kwh z pomp uzytkownikow wychodzi mnie inaczej...

Coby nie byc goloslownym:



Koszt 1kwh 0.166zl u Artka koszt 1kwh z drewna liczac po Twojemu 170/1100 0.154zl
Wiem wiem, w g12 bylo by taniej - tylko pytanie...czemu Artek nie jest w g12 skoro tak tanio...hmmm...



Ooo...to nawet w G11 nie ma sensu wypominać pompiarzom dogrzewanie drewnem, bo to tylko wiecej roboty za marne oszczędnosci...
Jasne, mozna sobie odpalic dla przyjemnosci i nawet wywalic troche kWh do garażu, albo na strych, źeby nie dopuscic do przegrzania budynku.
For fun...

fotohobby
21-04-2014, 14:09
Ooo...to nawet w G11 nie ma sensu wypominać pompiarzom dogrzewanie drewnem, bo to tylko wiecej roboty za marne oszczędnosci...
Jasne, mozna sobie odpalic dla przyjemnosci i nawet wywalic troche kWh do garażu, albo na strych, źeby nie dopuscic do przegrzania budynku.
For fun...

EDIT:

Jak juz liczysz cop1, to licz tez cwu, chyba, ze nie używasz...

fotohobby
21-04-2014, 14:16
. wiec ja nadal pytam jaki jest ekonomiczne uzasadnieniony sens inwestycji 20tysi+ w PCI w przykladowym domu Artka?

Ale czlowieku, dlaczego mnie pytasz ? Pytaj tych, co w pci zainwestowali
Ja Cie tylko wyprostowalem, bo poddałes w watpliwosc moje słowa, ze grzanie drewnem jest drozsze, niż pci. Tylko, ze patrzyłes na ceny mokrego drewna i to jeszcze nie w takich jednostkach miary, jak wziąłes do obliczeń.

Nie wiem też, dlaczego poddajesz ten temat pod dyskusje w tym wątku. Przeczytaj jeszcze raz jego temat.

m&m0123
21-04-2014, 14:51
EDIT:

Jak juz liczysz cop1, to licz tez cwu, chyba, ze nie używasz...

No problemo, jak juz wyliczylismy:


...Teraz kupjemy piecyk elektryczny za 2tysie i pozostale 18 tysi dajesz do banku - przyjmujac to samo oprocentowanie co i Ty przy drewnie 4.1% w skali roku po 3 latach masz juz 20306zl (minus podatek oczywiscie)... i juz masz sredni zysk ok. 750zeta czyli CO by go kosztowalo tylko 200zl...

Do tego doliczamy 4000kwh na cwu x 0.25zl = 1000zl i mamy 1200zl CO + CWU... czyli grzejemy bez pomki 300zl taniej niz Artek... a i jeszcze 18tysi w banku zostaje :P:P:P

m&m0123
21-04-2014, 15:02
Ale czlowieku, dlaczego mnie pytasz ? Pytaj tych, co w pci zainwestowali
Ja Cie tylko wyprostowalem, bo poddałes w watpliwosc moje słowa, ze grzanie drewnem jest drozsze, niż pci. Tylko, ze patrzyłes na ceny mokrego drewna i to jeszcze nie w takich jednostkach miary, jak wziąłes do obliczeń.

Nie wiem też, dlaczego poddajesz ten temat pod dyskusje w tym wątku. Przeczytaj jeszcze raz jego temat.

Nawet po Twojej korekcie wychodzi,ze nie jest drozej od rzeczywistej ceny 1kwh uzyskanej z pompki urzytkownika (nie teoretycznej wyliczonej). Takze nie naprostowales za bardzo... A temat ten poddaje pod dyskusje, bo przez 100 stron pompiarze proboja wmowic ludziom, ze groch jest be a pompka cacy... a moim zdaniem dupy to nie urywa... ot tyle... ;)

BrodowskiG
21-04-2014, 15:06
finansowo nie urywa bo wychodzi podobnie, ale już komfort użytkowania nieporównywalny a jak sie przejdziesz po gęsto zabudowanym osiedlu gdzie wszyscy ogrzewają węglem to jest masakra i dlatego warto wybierać czystsze rozwiązanie

Tomasz Brzęczkowski
21-04-2014, 15:07
Nawet po Twojej korekcie wychodzi,ze nie jest drozej od rzeczywistej ceny 1kwh uzyskanej z pompki urzytkownika (nie teoretycznej wyliczonej). Takze nie naprostowales za bardzo... A temat ten poddaje pod dyskusje, bo przez 100 stron pompiarze proboja wmowic ludziom, ze groch jest be a pompka cacy... a moim zdaniem dupy to nie urywa... ot tyle... ;) A jeżeli pompa ciepła z COP 4 przy mrozach jest tańsza od taniej instalacji na paliwa stałe - to jak Pan sprawę widzi?

fotohobby
21-04-2014, 15:32
Nawet po Twojej korekcie wychodzi,ze nie jest drozej od rzeczywistej ceny 1kwh uzyskanej z pompki urzytkownika (nie teoretycznej wyliczonej). Takze nie naprostowales za bardzo... A temat ten poddaje pod dyskusje, bo przez 100 stron pompiarze proboja wmowic ludziom, ze groch jest be a pompka cacy... a moim zdaniem dupy to nie urywa... ot tyle... ;)

Jest drożej w porównaniu do pompy w G12 (pyxis, Liwko - taryfa nocna, czyli 0,25zł, podzielone przez 3)
Koniec, kropka, nie innego nie jesteś w stanie udowodnić

To, że ktos dziala sobie w G11 i nie wykorzystuje potencjalnych możliwosci oszczędzenia pieniedzy to już jego wybór. Jedni maja pompe w g11, inni spalają mokre drewno, jedni i drudzy nie wykorzystują swoich systemów optymalnie.

Jakbym mial dylemet ekogroszek, czy pci, to bez wahania pci

m&m0123
21-04-2014, 16:58
Ciezko to niektorym pojac... :)

Ciezko to niektorym pojac,ze nie kazdego stac na kredyt 300-400k i lepi durszlak za gotowke bez pci... niestety to polskie realia...

BrodowskiG
21-04-2014, 17:03
Ciezko to niektorym pojac,ze nie kazdego stac na kredyt 300-400k i lepi durszlak za gotowke bez pci... niestety to polskie realia...

tylko ze pci kosztuje tyle samo albo mniej niz kotlownia z kotłem z podajnikiem a izolacja budynku nie ma nic do rzeczy bo jednostka ciepła kosztuje praktycznie tyle samo, więc tyle ile wydasz na ekogroch tyle samo wydasz na prad do pci

m&m0123
21-04-2014, 17:06
finansowo nie urywa bo wychodzi podobnie, ale już komfort użytkowania nieporównywalny a jak sie przejdziesz po gęsto zabudowanym osiedlu gdzie wszyscy ogrzewają węglem to jest masakra i dlatego warto wybierać czystsze rozwiązanie

A to temat powinien sie nazywac czy groch jest 'ekologicznie uzasadniony'... ja nie jestem fanem ale potrafie byc obiektywny...

m&m0123
21-04-2014, 17:08
Jest drożej w porównaniu do pompy w G12 (pyxis, Liwko - taryfa nocna, czyli 0,25zł, podzielone przez 3)
Koniec, kropka, nie innego nie jesteś w stanie udowodnić

To, że ktos dziala sobie w G11 i nie wykorzystuje potencjalnych możliwosci oszczędzenia pieniedzy to już jego wybór. Jedni maja pompe w g11, inni spalają mokre drewno, jedni i drudzy nie wykorzystują swoich systemów optymalnie.

Jakbym mial dylemet ekogroszek, czy pci, to bez wahania pci

Liwko?...gratuluje autorytetu :no:

m&m0123
21-04-2014, 17:10
tylko ze pci kosztuje tyle samo albo mniej niz kotlownia z kotłem z podajnikiem...

A to akurat juz bylo walkowane w tym temacie... i kazdy moze sobie wniosek wysnuc...

BrodowskiG
21-04-2014, 17:13
no ale odnoszac sie do liczb
pompa od 17 tys plus do 2 mkw pomieszczenia
kocioł z podajnikiem od okolo 6 tys. + komin z obróbką na dachu i postawieniem 4 tys, kotłownia około 10 mkw
wychodzą te same koszty, oczywiście można malo magazynowac węgla ale też można pompę powiesić nad szafką, ostatecznie można przyjąc że dla wegla potrzeba więcej miejsca
eksploatacja dyskusyjna wiec przyjmijmy ze koszty zbliżone
powyzsze obowiazuje dla ogrzewania niskotemperaturowego
czuje sie jakbym musiał udowadniac ze 2+2=4

fotohobby
21-04-2014, 17:29
Liwko?...gratuluje autorytetu :no:

Arturo ? Gratuluje autorytetu.

A co ci chodzi czlowieku ? Ty przytaczasz dane Arturo, a ja dwoch innych uzytkownikow...

wskazówka
21-04-2014, 18:24
Ciezko to niektorym pojac,ze nie kazdego stac na kredyt 300-400k i lepi durszlak za gotowke bez pci... niestety to polskie realia...
Wskazówką niech będzie poniższy post,nie wiem czy za gotówkę czy na raty ale ten ktoś ulepił sobie komin,kocioł,miejsce gdzie ten kocioł ma stać i miejsce na skład opału za ok.12-20tys.zł a faktycznie potrzebuje n/w mocy do ogrzania domu grzejąc ekogroszkiem:


Co do tych 2-3kW na jeden pokój ... skoro na cały dom 5,2kW przy -24*C(OZC) , kociołek pracował z mocą średnią 2.07kW od 15.09 do teraz , nie był w stanie pracować ciągle - odstawiał się nawet przy -17*C
Średnia moc :
Grudzień : 2,34kW
Styczeń : 2,55kW
Luty : 2,50kW
Marzec 1,64kW

Zatem mając na uwadze powyższy jak i poniższy post:

A to akurat juz bylo walkowane w tym temacie... i kazdy moze sobie wniosek wysnuc...

Każdy może sobie wysnuć wniosek co lepsze i tańsze,czy przed budową ulepić sobie komin i kocioł za gotówkę i babrać się z węglem czy za gotówkę przed budową nie lepić sobie komina i w tej samej cenie ulepienia sobie komina i kotła i dodatkowo zajętego miejsca kupić sobie coś takiego i np powiesić sobie na ścianie w suszarni a wybrać sobie za to mniejszy=tańszy projekt ?
http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-aquarea-7-kw-dom-80-120-m2-i4148165622.html
i 4,6kW mocy grzewczej przy -15st.C

Wskazówką do ewentualnych pytań i negacji niech będzie post adkwapniewskiego o potrzebnej mocy grzewczej kotła w odpowiednich miesiącach.

Wivaldi
21-04-2014, 19:36
Wskazówką do ewentualnych pytań i negacji
Arturo vel Wskazówka, Ty naprawdę nie możesz żyć bez tego forum ?
Nie naprawisz świata tak samo jak Don Kichot.

rybniczanin
21-04-2014, 19:36
Wskazówką niech będzie poniższy post,nie wiem czy za gotówkę czy na raty ale ten ktoś ulepił sobie komin,kocioł,miejsce gdzie ten kocioł ma stać i miejsce na skład opału za ok.12-20tys.zł a faktycznie potrzebuje n/w mocy do ogrzania domu grzejąc ekogroszkiem:


Zatem mając na uwadze powyższy jak i poniższy post:


Każdy może sobie wysnuć wniosek co lepsze i tańsze,czy przed budową ulepić sobie komin i kocioł za gotówkę i babrać się z węglem czy za gotówkę przed budową nie lepić sobie komina i w tej samej cenie ulepienia sobie komina i kotła i dodatkowo zajętego miejsca kupić sobie coś takiego i np powiesić sobie na ścianie w suszarni a wybrać sobie za to mniejszy=tańszy projekt ?
http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-aquarea-7-kw-dom-80-120-m2-i4148165622.html
i 4,6kW mocy grzewczej przy -15st.C

Wskazówką do ewentualnych pytań i negacji niech będzie post adkwapniewskiego o potrzebnej mocy grzewczej kotła w odpowiednich miesiącach.

Dlaczego nie piszesz że założyć kable grzejne albo Kospel , tylko zaraz pompę.

http://devi.danfoss.com/Poland/Consumer/Products/Collection+Indoor+Cables/Overview+Indoor+Cables.htm

http://www.kospel.pl/pl/produkty/elektryczne-kotly-co.html

Gdzie ta Twoja rzetelność przy tak małym domku.?;)

Nie dyskutuję z Tobą tylko pokazuje Twoja rzetelność.;)

małymiki
21-04-2014, 20:13
kWh z prawidłowo spalonego i rozsądnie kupionego ekogroszku kosztuje poniżej 0,11 PLN. Żeby tą samą cenę uzyskać dla kWh z pompy, musi się ona utrzymać w COP powyżej 2,5 i całość zużycia musi nastąpić w taniej taryfie ( tak jest u mnie - kWh w taniej taryfie ze wszystkimi opłatami jakościowymi itp kosztuje około 0,28 PLN brutto ). Takie są prawidłowe założenia. Czyli - na przykład podłogówka + super ocieplenie - żeby ciepło zakumulowane w taniej taryfie starczyło na okres drogiej bez konieczności dogrzewania. Więc wbrew temu co się próbuje tutaj wmawiać jakość i ilość ocieplenia ma zasadnicze znaczenie. Ekogroszkiem pali się całą dobę - ciepło jest dostarczane w miarę zapotrzebowania. Przy pompie tych kWh trzeba dostarczyć w ciągu 12 godzin dziennie ( innymi słowy - przegrzać chatę o ten 1 czy 1,5 stopnia w czasie obowiązywania taniej taryfy żeby po ponownym rozpoczęciu okresu taniej taryfy - ponowny start grzania - mieć jeszcze akceptowalną temperaturę przez czas jakiego potrzeba do ponownego rozgrzania podłogówki ) i przez cały czas obowiązywania drogiej zakumulowane ciepło nie może spierdzielić przez WG, okna, ściany , stropy i posadzki. Ewentualnie -a przy grzejnikach obowiązkowo - bufor ( jeżeli koszt kWh ma być taki sam jak z ekogroszku - czyli całość zużycia w taniej taryfie ). Jak bufor, to dodatkowy koszt, no i stać też gdzieś musi. Czyli argument z metrami na kotłownię jest w sumie psu w d...ę. A i takiego choćby dość podstawowego 1000 litrów bufora wraz z jego armaturą i montażem za cenę komina się nie kupi.

Czy grzejącym PC i mającym podłogówkę nie jest w nocy za gorąco, jak używają II taryfy?
Przecież w dzień potrzeba kilka stopni więcej niż w nocy.

wskazówka
21-04-2014, 20:20
Dlaczego nie piszesz że założyć kable grzejne albo Kospel , tylko zaraz pompę.

http://devi.danfoss.com/Poland/Consumer/Products/Collection+Indoor+Cables/Overview+Indoor+Cables.htm

http://www.kospel.pl/pl/produkty/elektryczne-kotly-co.html

Gdzie ta Twoja rzetelność przy tak małym domku.?;)

Nie dyskutuję z Tobą tylko pokazuje Twoja rzetelność.;)
Oczywiście,jeśli i zapotrzebowanie na ciepło będzie niskie a przy tym cwu nie będzie lana jak do basenu to Kospel jak najbardziej w takim domu będzie ok,za kablami nie przepadam,uważam,że jest to ograniczenie sobie drogi na przyszłość do zmniejszenia ewentualnych rachunków za ogrzewanie.
Poza tym nie znam tego domu nie wiem jakie jest zapotrzebowanie na ciepło,wiem tylko jakie jest obciążenie cieplne domu.
Jeśli ok.6000kWh a cwu ok.3000kWh co daje w sumie 9000kWh a to przy grzaniu Kospelem w II taryfie daje ok.2700zł,przy pompie dzieli się to na ok.3.
Przy niskiej cenie inwestycji za Kospela(2,5tys.zł) warto rozważyć to źródło w porównaniu do pompy ciepła i w dalszym ciągu bez konieczności ulepienia sobie komina,komina i miejsca na kocioł i paliwo w przyszłym domu.

m&m0123
21-04-2014, 20:24
no ale odnoszac sie do liczb
pompa od 17 tys plus do 2 mkw pomieszczenia
kocioł z podajnikiem od okolo 6 tys. + komin z obróbką na dachu i postawieniem 4 tys, kotłownia około 10 mkw
wychodzą te same koszty, oczywiście można malo magazynowac węgla ale też można pompę powiesić nad szafką, ostatecznie można przyjąc że dla wegla potrzeba więcej miejsca
eksploatacja dyskusyjna wiec przyjmijmy ze koszty zbliżone
powyzsze obowiazuje dla ogrzewania niskotemperaturowego
czuje sie jakbym musiał udowadniac ze 2+2=4

Ponad sto stron a Ty dalej powielasz mity komina i 10m2 kotlowni... Odpowiem zapytaniem dalej na przykladzie domu Artura - hipotetycznie, gdyby zmienil zdanie i stwierdzil, ze bedzie grzal grochem to :1) czy musialby stawiac extra komin? 2) czy musialby dobudowac kotlownie (majac juz pomiszczenie gosp 7m2)? Dalej juz w polemike na temat tych mitow nie brne bo ile mozna walkowac to samo... Potencjalny zainteresowany ma az za duzo info w tym temacie i decyzje sam podejmie czy chce pralke obok kotla na eko czy tez nie..czy chce poswiecic troche czasu na obsluge kotla czy tez nie...

Co do przedstawiania pci jako alternatywe dla grocha - tak jak pisalem dupy nie urywa... szczegolnie w domach z niskim zapotrzebowaniem - poradziles sobie z rachunkiem 2+2 to rzuc okiem na moje (dosc cyniczne wyliczenia - nie sa precyzyjne ale daja obraz) w poscie 2022 (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?225505-Dlaczego-system-grzewczy-na-ekogroszek-nie-jest-op%C5%82acalny-ekonomicznie-w-nowych-domac&p=6457426&viewfull=1#post6457426) i zobacz jak Artek i inni pompiarze umoczyli grube tysiace... ale kto bogatemu zabroni...

m&m0123
21-04-2014, 20:27
Arturo ? Gratuluje autorytetu...

Nie kpij, jeszcze do wczorja Artur byl "Najlepszym Doradca Na Forum"... a teraz biedny musi sie ukrywac pod zenskim nickiem :P:P:P

wskazówka
21-04-2014, 20:33
Co do przedstawiania pci jako alternatywe dla grocha - tak jak pisalem dupy nie urywa... szczegolnie w domach z niskim zapotrzebowaniem
Dom 50kWh/m2/rok*125m2=6250kWh+cwu 4500kWh=11000kWh
Kospel+bojler=inwestycja 3tys.zł rachunki za 11000kWh=3300zł
Pompa+zasobnik=18-20tys.zł rachunki za 11000kWh=1300zł
Róznica w inwestycji 15-17tys.zł,różnica w rachunkach rocznie ok.2000zł.
Co wybierze inwestor,czy zdecyduje się na niską inwestycję a wyższe rachunki czy na większą inwestycję a niższe rachunki to jego decyzja.
Najważniejsze,żeby zrobił to przed budową,gdzie można zaoszczędzić dalszą kasę bo po budowie te wyliczenia nie mają sensu gdyż dochodzi inwestycja w komin i dodatkowe pomieszczenia.

m&m0123
21-04-2014, 20:38
Dom 50kWh/m2/rok*125m2=6250kWh+cwu 4500kWh=11000kWh
Kospel+bojler=inwestycja 3tys.zł rachunki za 11000kWh=3300zł
Pompa+zasobnik=20tys.zł rachunki za 11000kWh=1300zł...

Kolejna manipulacja Artek.. Ty za 9000kwh placisz 1500zeta :eek:

To taryfa nocna przy kospelu nie jest juz po 0.25zl/kwh??? Przy pompce jakos taniej jest :bash:

wskazówka
21-04-2014, 20:41
Kolejna manipulacja Artek.. Ty za 9000kwh placisz 1500zeta :eek:
To taryfa nocna przy kospelu nie jest juz po 0.25zl/kwh??? Przy pompce jakos taniej jest :bash:
A gdyby ktoś powiedział,że w nocy je obiad to znaczy,że w nocy większość je obiady ?
Cena kWh w II taryfie waha się zależnie od operatora od 0,2-0,34zł/kWh.

kobra64
21-04-2014, 20:41
Zakładasz podłogówkę jako oczywistość, stąd Twoje obliczenia są obarczone błędem. Nie każdy chce mieć podłogówkę w całości domu - z różnych względów. Jeżeli jej nie chce - do Kospela i do pompy konieczny mu będzie bufor, żeby mógł się utrzymać w taniej taryfie. Bufor z armaturą i montażem to nawet przy założeniu takiego podstawowego 1000 litrów będzie między 6 a 7 tysięcy. Plus zajęte przez niego miejsce. I już obliczenia tak pięknie nie wyglądają.

wskazówka
21-04-2014, 20:44
Zakładasz podłogówkę jako oczywistość, stąd Twoje obliczenia są obarczone błędem. Nie każdy chce mieć podłogówkę w całości domu - z różnych względów. Jeżeli jej nie chce - do Kospela i do pompy konieczny mu będzie bufor, żeby mógł się utrzymać w taniej taryfie. Bufor z armaturą i montażem to nawet przy założeniu takiego podstawowego 1000 litrów będzie między 6 a 7 tysięcy. Plus zajęte przez niego miejsce. I już obliczenia tak pięknie nie wyglądają.
Oczywiście,że tak.
Ale z tego co widzę,większość świadomych inwestorów wybiera jednak ogrzewanie podłogowe.
Przy grzejnikach ani pompa ciepła,ani gaz ziemny z kotłem kondensacyjnym nie będą to dobre rozwiązania i oba źródła będą pracowały z niższą sprawnością niż mogą.
Dlatego też jeśli pompa i kondensat to nie grzejniki.

rybniczanin
21-04-2014, 20:45
Dom 50kWh/m2/rok*125m2=6250kWh+cwu 4500kWh=11000kWh
Kospel+bojler=inwestycja 3tys.zł rachunki za 11000kWh=3300zł
Pompa+zasobnik=18-20tys.zł rachunki za 11000kWh=1300zł
Róznica w inwestycji 15-17tys.zł,różnica w rachunkach rocznie ok.2000zł.
Co wybierze inwestor,czy zdecyduje się na niską inwestycję a wyższe rachunki czy na większą inwestycję a niższe rachunki to jego decyzja.
Najważniejsze,żeby zrobił to przed budową,gdzie można zaoszczędzić dalszą kasę bo po budowie te wyliczenia nie mają sensu gdyż dochodzi inwestycja w komin i dodatkowe pomieszczenia.

Może Arturo policz przy pompie za grudzień- luty -20 . Czyli 1-1 Kospel-pompa, bo to jest możliwe w naszych warunkach. Wtedy Pompiarze co zaoszczędzą przy mniejszej zimie to mają nadwyżkę na tzw waciki dla żony.;) Takie zimy nadal są możliwe i trzeba się z tym liczyć, a nie manipulować danymi.;)

wskazówka
21-04-2014, 20:48
Może Arturo policz przy pompie za grudzień- luty -20 . Czyli 1-1 Kospel-pompa, bo to jest możliwe w naszych warunkach. Wtedy Pompiarze co zaoszczędzą przy mniejszej zimie to mają nadwyżkę na tzw waciki dla żony.;) Takie zimy nadal są możliwe i trzeba się z tym liczyć, a nie manipulować danymi.;)
Ile dni ? 60dni z temperaturą -20st.C cały czas ? Gdzie tak jest ? Na Antarktydzie ?

m&m0123
21-04-2014, 20:48
A gdyby ktoś powiedział,że w nocy je obiad to znaczy,że w nocy większość je obiady ?
Cena kWh w II taryfie waha się zależnie od operatora od 0,2-0,34zł/kWh.

Artek, no to badz rzetelny i policz po sredniej... zeby uczciwie bylo :yes: Nie chcesz wprowadzac inwestorow w blad, prawda? :no:

wskazówka
21-04-2014, 20:49
Artek, no to badz rzetelny i policz po sredniej... zeby uczciwie bylo :yes: Nie chcesz wprowadzac inwestorow w blad, prawda? :no:
Myślę,że inwestorzy mając takie dane sprawdzą sobie ile wynosi kWh u ich operatora i sami podstawią sobie ceny.

BrodowskiG
21-04-2014, 20:52
Ponad sto stron a Ty dalej powielasz mity komina i 10m2 kotlowni... Odpowiem zapytaniem dalej na przykladzie domu Artura - hipotetycznie, gdyby zmienil zdanie i stwierdzil, ze bedzie grzal grochem to :1) czy musialby stawiac extra komin? 2) czy musialby dobudowac kotlownie (majac juz pomiszczenie gosp 7m2)? Dalej juz w polemike na temat tych mitow nie brne bo ile mozna walkowac to samo... Potencjalny zainteresowany ma az za duzo info w tym temacie i decyzje sam podejmie czy chce pralke obok kotla na eko czy tez nie..czy chce poswiecic troche czasu na obsluge kotla czy tez nie...

Co do przedstawiania pci jako alternatywe dla grocha - tak jak pisalem dupy nie urywa... szczegolnie w domach z niskim zapotrzebowaniem - poradziles sobie z rachunkiem 2+2 to rzuc okiem na moje (dosc cyniczne wyliczenia - nie sa precyzyjne ale daja obraz) w poscie 2022 (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?225505-Dlaczego-system-grzewczy-na-ekogroszek-nie-jest-op%C5%82acalny-ekonomicznie-w-nowych-domac&p=6457426&viewfull=1#post6457426) i zobacz jak Artek i inni pompiarze umoczyli grube tysiace... ale kto bogatemu zabroni...
jeśli nie ma komina i kotlowni to zeby palić węglem musiałby wydać sporo pieniędzy na dobudowanie. a z tego co pamiętam to nie ma a zaoszczędzone pieniądze przeznaczył na pompę i pewnie jeszcze troche zaoszczędził i dzięki temu ma czysto w domu, nie został palaczem i nie zadymia okolicy. I oby mieć takiego sąsiada. przy bardzo niskim zapotrzebowaniu można grzać czystym prądem ale o tym lepiej nie pisać bo ktos może dostac zawału jak to przeczyta. mając do wyboru pompe i wegiel w podobnych kosztach wybrałbym pompe bo po co mam być "kotłowym", po co mam truć siebie i rodzine, po co truć się nawzajem z sąsiadami, po co doprowadzać do konfliktów z sąsiadami. jak już wczesniej pisałem w centrum poznania nic nie gryzie w gardło a w miejscowości turystycznej nad jeziorem taki syf że lepiej z domu nie wychodzić. chcesz palić węglem to pal ale nie zmuszaj mnie do wąchania tego smrodu, wiem że nie z każdego komina leci gryzący dym ale prawda jest taka ze spaliny z gazu mogę wdychać z węgla bym sie nie odważył

małymiki
21-04-2014, 20:56
Gdyby opłacalność (koszty inwestycji całościowe + eksploatacji) PC były niższe niż węgla nikt by węgla nie wybierał. Ludzie nie wybierają węgla, bo lubią się w nim babrać, tylko robią to z ekonomicznego punktu widzenia.

kobra64
21-04-2014, 20:57
Oczywiście,że tak.
Ale z tego co widzę,większość świadomych inwestorów wybiera jednak ogrzewanie podłogowe.
Przy grzejnikach ani pompa ciepła,ani gaz ziemny z kotłem kondensacyjnym nie będą to dobre rozwiązania i oba źródła będą pracowały z niższą sprawnością niż mogą.
Dlatego też jeśli pompa i kondensat to nie grzejniki. Varme - leć sprawdzić ceny kotłów z podajnikiem. Masz grzejniki - natychmiast trzeba wywalić pompę. Sam najlepszy doradca tako rzece.

rybniczanin
21-04-2014, 20:57
Ile dni ? 60dni z temperaturą -20st.C cały czas ? Gdzie tak jest ? Na Antarktydzie ?

Liczysz druga taryfę po cenie niższej, a noce w tych miesiącach jak chwyci zima to śmiało mogą trzymać takie temperatury. Czyli Antarktydy nie musisz szukać w Polsce . Żyję trochę lat i takie zimy się zdarzały. Dlatego informuj rzetelnie inwestorów co do poniesionych kosztów przy takich zimach. Jeśli będzie lepiej to na plus dla nich.:) Nie bierz danych z takich okresów jak ostatnia zima , bo Ciebie inwestorzy przeklną.;)

BrodowskiG
21-04-2014, 20:59
Gdyby opłacalność (koszty inwestycji całościowe + eksploatacji) PC były niższe niż węgla nikt by węgla nie wybierał. Ludzie nie wybierają węgla, bo lubią się w nim babrać, tylko robią to z ekonomicznego punktu widzenia.

mi sie wydaje że raczej nie wiedzą o co chodzi w pompach ciepła, nie mają sąsiada, który to ma i nie mogą zobaczyć jak to działa, poza tym różne stereotypy, myśle że większość ludzi palących węglem nie ma pojęcia jak wyglądają koszty przy innym ogrzewaniu, po prostu oni wiedzą swoje, bo skoro inni tak mają to znaczy że to musi być najlepsze

m&m0123
21-04-2014, 21:04
jeśli nie ma komina i kotlowni to zeby palić węglem musiałby wydać sporo pieniędzy na dobudowanie. a z tego co pamiętam to nie ma a zaoszczędzone pieniądze przeznaczył na pompę i pewnie jeszcze troche zaoszczędził i dzięki temu ma czysto w domu, nie został palaczem i nie zadymia okolicy. I oby mieć takiego sąsiada. przy bardzo niskim zapotrzebowaniu można grzać czystym prądem ale o tym lepiej nie pisać bo ktos może dostac zawału jak to przeczyta. mając do wyboru pompe i wegiel w podobnych kosztach wybrałbym pompe bo po co mam być "kotłowym", po co mam truć siebie i rodzine, po co truć się nawzajem z sąsiadami, po co doprowadzać do konfliktów z sąsiadami. jak już wczesniej pisałem w centrum poznania nic nie gryzie w gardło a w miejscowości turystycznej nad jeziorem taki syf że lepiej z domu nie wychodzić. chcesz palić węglem to pal ale nie zmuszaj mnie do wąchania tego smrodu, wiem że nie z każdego komina leci gryzący dym ale prawda jest taka ze spaliny z gazu mogę wdychać z węgla bym sie nie odważył

Jestes w bledzie. Zapoznaj sie z tematem, bo inaczej wychodzisz na ignoranta. Bez sensu jest klepanie w kolko gadki o syfie - nie ma to nic wspolnego z tematem.

rybniczanin
21-04-2014, 21:04
jeśli nie ma komina i kotlowni to zeby palić węglem musiałby wydać sporo pieniędzy na dobudowanie. a z tego co pamiętam to nie ma a zaoszczędzone pieniądze przeznaczył na pompę i pewnie jeszcze troche zaoszczędził i dzięki temu ma czysto w domu, nie został palaczem i nie zadymia okolicy. I oby mieć takiego sąsiada. przy bardzo niskim zapotrzebowaniu można grzać czystym prądem ale o tym lepiej nie pisać bo ktos może dostac zawału jak to przeczyta. mając do wyboru pompe i wegiel w podobnych kosztach wybrałbym pompe bo po co mam być "kotłowym", po co mam truć siebie i rodzine, po co truć się nawzajem z sąsiadami, po co doprowadzać do konfliktów z sąsiadami. jak już wczesniej pisałem w centrum poznania nic nie gryzie w gardło a w miejscowości turystycznej nad jeziorem taki syf że lepiej z domu nie wychodzić. chcesz palić węglem to pal ale nie zmuszaj mnie do wąchania tego smrodu, wiem że nie z każdego komina leci gryzący dym ale prawda jest taka ze spaliny z gazu mogę wdychać z węgla bym sie nie odważył

Widzisz a ja wole z poprawnie spalanego węgla niż z samochodów z niesprawnymi katalizatorami i wyciętymi filtrami cząsteczek stałych.:).

BrodowskiG
21-04-2014, 21:11
Jestes w bledzie. Zapoznaj sie z tematem, bo inaczej wychodzisz na ignoranta. Bez sensu jest klepanie w kolko gadki o syfie - nie ma to nic wspolnego z tematem.

szkoda że mamy do siebie tak daleko bo chętnie zrobiłbym eksperyment, wsadziłbym nos do rury spalinowej kondensata wyregulowanego przez siebie a Ty do rury spalinowej ekogroszka. pisze o smrodzie który czuje z węgla a Ty mówisz, że nie ma żadnego syfu, to co gryzie w nos?

BrodowskiG
21-04-2014, 21:13
Widzisz a ja wole z poprawnie spalanego węgla niż z samochodów z niesprawnymi katalizatorami i wyciętymi filtrami cząsteczek stałych.:).
teoretycznie nielegalne:) oczywiście jestem przeciwny takim praktykom, bo zdrowia nikt nam nie zwróci

małymiki
21-04-2014, 21:17
mi sie wydaje że raczej nie wiedzą o co chodzi w pompach ciepła, nie mają sąsiada, który to ma i nie mogą zobaczyć jak to działa, poza tym różne stereotypy, myśle że większość ludzi palących węglem nie ma pojęcia jak wyglądają koszty przy innym ogrzewaniu, po prostu oni wiedzą swoje, bo skoro inni tak mają to znaczy że to musi być najlepsze

A mi się wydaje, że dużo inwestorów, jeżeli bierze kredyt na dom i pakuje w to wszystkie swoje oszczędności liczy koszty i liczą nie tylko koszty ekspoatacji jak robią to często grzejący PC, ale i koszty inwestycji.
Ja osobiście z chęcią bym zainstalował PC, ale jak czytam na forum w wyliczaniu kosztów węgla, że muszę mieć kotłownię 15m2 za 30 000zł to jak mam wierzyć w inne koszty ? Manipulując odpowiednio kosztami można wmówić wszystko.

m&m0123
21-04-2014, 21:18
szkoda że mamy do siebie tak daleko bo chętnie zrobiłbym eksperyment, wsadziłbym nos do rury spalinowej kondensata wyregulowanego przez siebie a Ty do rury spalinowej ekogroszka. pisze o smrodzie który czuje z węgla a Ty mówisz, że nie ma żadnego syfu, to co gryzie w nos?

Zanim zaczniesz sobie mna wycierac mordke zacytuj mnie prosze - gdzie napisalem, ze nie ma syfu:bash:

Jak juz znajdziesz jakies nowe argumenty zwiazane z tematem to pisz podyskutujemy - a tak narazie nie mamy o czym gadac bo ja o 'zupie' a Ty o d.... :P

BrodowskiG
21-04-2014, 21:19
A mi się wydaje, że dużo inwestorów, jeżeli bierze kredyt na dom i pakuje w to wszystkie swoje oszczędności liczy koszty i liczą nie tylko koszty ekspoatacji jak robią to często grzejący PC, ale i koszty inwestycji.
Ja osobiście z chęcią bym zainstalował PC, ale jak czytam na forum w wyliczaniu kosztów węgla, że muszę mieć kotłownię 15m2 za 30 000zł to jak mam wierzyć w inne koszty ? Manipulując odpowiednio kosztami można wmówić wszystko.

to przyjmij 5 metrów po 1000, kocioł 6000, komin 4000 i jest 15000
może być?

BrodowskiG
21-04-2014, 21:25
Zanim zaczniesz sobie mna wycierac mordke zacytuj mnie prosze - gdzie napisalem, ze nie ma syfu:bash:

Jak juz znajdziesz jakies nowe argumenty zwiazane z tematem to pisz podyskutujemy - a tak narazie nie mamy o czym gadac bo ja o 'zupie' a Ty o d.... :P
"Bez sensu jest klepanie w kolko gadki o syfie" tak to zabrzmiało jakbyś uważał że pisanie że jest syf jest przesadzone i jest powtarzanym mitem

karoka65
21-04-2014, 21:28
Co byście tu nie pisali, nie dożyjemy tych czasów gdzie będą zakazy czy cuś :)
http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/polska-nadal-weglem-stoi,2003314,4199
I kociołki na węgiel były, są i będą wstawiane do nowych domów i powiem Wam że wstawia się ich coraz więcej :)
Pozdrawiam i życzę spokojnej nocki a jeszcze spokojniejszych obrad :)

m&m0123
21-04-2014, 21:34
"Bez sensu jest klepanie w kolko gadki o syfie" tak to zabrzmiało jakbyś uważał że pisanie że jest syf jest przesadzone i jest powtarzanym mitem

Bo jest bez sensu - temat jest o ekonomii nie o ekologii... i dla mnie argument 'nie bo syf' w tym temacie jest rowny z brakiem argumentow.

BrodowskiG
21-04-2014, 21:35
po kilku bananach momentami tak tu nudno ze sie ma ochotę zaśpiewać
jaki tu spokój lalalala

małymiki
21-04-2014, 21:43
to przyjmij 5 metrów po 1000, kocioł 6000, komin 4000 i jest 15000
może być?

Przyjmuje bardziej realnie 6m2 x 1200 - 7200zł
Piec - 6000zł
Komin - 4000zł

Mam razem 17200zł. :)

BrodowskiG
21-04-2014, 21:47
Przyjmuje bardziej realnie 6m2 x 1200 - 7200zł
Piec - 6000zł
Komin - 4000zł

Mam razem 17200zł. :)
to chyba mozna przyjąc że koszty inwestycji takie same? dla pc może być 20 000 co i tak nie robi różnicy
a tak przy okazji to kociol a nie piec

małymiki
21-04-2014, 21:56
to chyba mozna przyjąc że koszty inwestycji takie same? dla pc może być 20 000 co i tak nie robi różnicy
a tak przy okazji to kociol a nie piec

1. Ok kocioł nie piec :)
2. Przy ekogroszku nie muszę stosować super izolacji, gdyż mając mały domek kocioł 10kW i tak będzie za duży, poza tym jak zastosowałbym izolację, aby zejść powiedzmy do tych 40-50kWh/m2/rok, jak ma większość mających PC, kocioł 10kW będzie wtedy o wiele za duży i osiągnie małą sprawność.
3. A gdzie różnica w kosztach ogrzewanie podłogowe kontra grzejniki.
4. Dochodzi to czy preferuje podłogówkę czy nie.
5. I kwestia komfortu cieplnego - dzień 23-24, noc 19, podłogówka z II taryfy mi to zapewni ?

BrodowskiG
21-04-2014, 22:07
przy PC tez nie musisz miec super izolacji ale jak zauważyłeś poprawa izolacji da lepszy efekt przy pompie
grzejniki komplikują sprawę ale też można je dobrać do niskiej temp. zasilania ale wiadomo, że lepiej podłogówka, przy węglu też można zrobić podłogówkę więc to kwestia preferencji o których pisałeś i założeń, różnica w kosztach mocno zalezy od wielkości budynku
niezależnie od źródła ciepła przy współczesnej izolacji to chyba byłby problem żeby przez pół dnia temp. spadła o tyle stopni, chyba że budynek szkieletowy - niska akumulacja

rybniczanin
21-04-2014, 22:16
Spytam tez czy tylko ci co lepia male domki za ostatnie pieniadze kopca?
:D

Tylko ci co nie nauczyli się poprawnie spalać węgla. Jeśli chodzi o kopcenie. Ci co nauczyli się spalać na pewno nie kopcą więcej jak użytkownicy kominków.:)

BrodowskiG
21-04-2014, 22:17
Piec na drobny wegiel zapewni mi bezobslugowe grzanie przez 1 miesiac pod moja nie obecnosc w Styczniu?

nawet na lata, wystarczy w miejsce zasobnika przymocować wagon kolejowy

tak żartem... :D

wskazówka
21-04-2014, 22:21
2. Przy ekogroszku nie muszę stosować super izolacji, gdyż mając mały domek kocioł 10kW i tak będzie za duży, poza tym jak zastosowałbym izolację, aby zejść powiedzmy do tych 40-50kWh/m2/rok, jak ma większość mających PC, kocioł 10kW będzie wtedy o wiele za duży i osiągnie małą sprawność.
3. A gdzie różnica w kosztach ogrzewanie podłogowe kontra grzejniki.
4. Dochodzi to czy preferuje podłogówkę czy nie.
5. I kwestia komfortu cieplnego - dzień 23-24, noc 19, podłogówka z II taryfy mi to zapewni ?
2.Przy pompie tym bardziej nie musisz mieć super izolacji,rzuć zapytanie do adkwapniewskiego ile ma izolacji ponad to co miał w projekcie a mimo to moc jaką potrzebował w tym sezonie dałaby mu pompa 7kW.
Obojętnie czy węgiel,czy gaz,czy pompa ciepła,czy prąd,w każdym tym przypadku powiększenie izolacji będzie wpływało na rachunki za ogrzewanie i odwrotnie tak samo,obojętnie czy węgiel,czy gaz,czy pompa ciepła,czy prąd,w każdym tym przypadku pomniejszenie izolacji będzie wpływało na rachunki za ogrzewanie.
3.Zależy od negocjacji cenowych z firmami i czy sam zaopatrujesz się w materiały czy nie zależy Ci na kasie i bierzesz firmę do całości inwestycji.
4.Zanim tak pewnie będziesz "preferował" coś,pomieszkaj kilka chwil w domu z dobrze działającą podłogówką.
5.W nowym domu nierealne do spełniania bez klimatyzacji w domu,obojętnie czy będzie podłogówka czy grzejniki.
Prędzej do zrealizowania w grubej akumulacyjnej wylewce gdzie w nocy akumulator się jedynie ładuje bez ponoszenia temperatury pomieszczeń a dopiero w dzień oddaje te ciepło.
Bez otworzenia okna i wypuszczenia ciepła z domu na zewnątrz czy to przy grzejnikach czy to przy podłogówce w nowym domu nie są możliwe takie wahania temperatury.
No chyba,że klima to schłodzi.

małymiki
21-04-2014, 22:21
Powalajace argumenty... Nie mniej ten z 5* roznicy dzien/noc....

Ja zapodam 2...
Piec na drobny wegiel zapewni mi bezobslugowe grzanie przez 1 miesiac pod moja nie obecnosc w Styczniu?

Co gdy nie chce wozic wegla w swoim samochodzie :D ?

Spytam tez czy tylko ci co lepia male domki za ostatnie pieniadze kopca?
:D

Te powalające argumenty wg Ciebie determinują całkowite koszty inwestycji o których tutaj cicho sza :)
Oczywiście pomijam tutaj bezobsługowość, bo jak doskonale wiesz, że nie ma czego porównywać :) Oczywiście PC > Węgla, żeby nie było :)
Wożenie autem lub przyczepką przy ekogroszku nie jest konieczne przy dzisiejszej dystrybucji węgla. Chociaż dla mnie to żaden problem podjechać :)

Jakbym miał 500 000zł na dom na pewno bym go nie grzał węglem :)

rybniczanin
21-04-2014, 22:23
Piec na drobny wegiel zapewni mi bezobslugowe grzanie przez 1 miesiac pod moja nie obecnosc w Styczniu?:D
Jak nie będzie Ciebie przez miesiąc i wybije główny bezpiecznik to co ci pompa da?. Taki sam argument jak Twój.;)

małymiki
21-04-2014, 22:28
Jak nie będzie Ciebie przez miesiąc i wybije główny bezpiecznik to co ci pompa da?. Taki sam argument jak Twój.;)

Krasnoludek z PC wyjdzie, włączy bezpiecznik i po temacie :wiggle:

BrodowskiG
21-04-2014, 22:29
Jak nie będzie Ciebie przez miesiąc i wybije główny bezpiecznik to co ci pompa da?. Taki sam argument jak Twój.;)

czemu bezpiecznik ma paść? prędzej zawleczka od ślimaka :D bo w koncu zasobnik będzie załadowany na full

rybniczanin
21-04-2014, 22:33
czemu bezpiecznik ma paść? prędzej zawleczka od ślimaka :D bo w koncu zasobnik będzie załadowany na full
Przerzucanie sie takimi argumentami jest bez sensu. Tak samo na kotłem trzeba mieć jakiś nadzór , jak i nad pompą. ;)

BrodowskiG
21-04-2014, 22:34
Jakbym miał 500 000zł na dom na pewno bym go nie grzał węglem :)

jaka jest róznica między podłogówką a grzejnikami? bo kotłownia i eksploatacja mniej więcej tyle samo wynosi i w tym chyba sie zgadzamy ale jestem ciekawy jaka wyszłaby różnica w instalacji w ekonomicznym domku czyli około 80 metrów

BrodowskiG
21-04-2014, 22:35
Przerzucanie sie takimi argumentami jest bez sensu. Tak samo na kotłem trzeba mieć jakiś nadzór , jak i nad pompą. ;)
wiem, ale jak często wywalają bezpieczniki? raz na kilka lat? dlatego tak napisałem poprzednio

map78
21-04-2014, 22:42
Co byście tu nie pisali, nie dożyjemy tych czasów gdzie będą zakazy czy cuś :)
http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/polska-nadal-weglem-stoi,2003314,4199
I kociołki na węgiel były, są i będą wstawiane do nowych domów i powiem Wam że wstawia się ich coraz więcej :)
Pozdrawiam i życzę spokojnej nocki a jeszcze spokojniejszych obrad :)

A ja wierzę, że dożyjemy;) Pamiętam jeszcze jak jakieś 25-30 lat temu w domach na wsi zaczęły pojawiać się łazienki, a jak łazienki to i szamba. Wtedy każdy miał motopompę i szambo wylewało się prosto na pole, a że robili tak wszyscy nikomu to nie przeszkadzało. Spróbuj teraz wylać szambo na pole. Niestety zdaję sobie sprawę, że obecną sytuację osiągnięto przez zakazy i nakazy, bo przecież Polak jak może na czymś zaoszczędzić to nie obchodzi go czy komuś będzie śmierdzieć, itp. Na szczęście teraz ludzie pilnują się nawzajem i w tej kwestii sytuacja znacznie się poprawiła, choć wyjątki pozostały (jak mój sąsiad:()
Wierzę, że w ciągu parunastu lat taka sama sytuacja spotka węgiel - już teraz zdarzają się przypadki zgłaszania sąsiadów palących śmieciami, czy oponami, co oznacza, że w społeczeństwie zaczyna kiełkować dezaprobata dla tego typu zachowań, gdzie jeszcze kilka lat temu było to na porządku dziennym.
Jako ciekawostkę podam, że na mojej wsi zabitej dechami:) właśnie powstaje osiedle domów bliźniaczych 120m2 z ogrzewaniem gruntowa pompą ciepła Vaillant - cena domu w stanie deweloperskim (wraz z kompletną instalacją CO i pompą!) to 350tys. W Gdyni właśnie kończą osiedle bloków, gdzie źródłem ciepła również będzie PCi - także postęp się zbliża czy tego chcecie, czy nie i być może nie jest to kwestia najbliższych 6 lat, jak w linkowanym artykule, ale już 16 lat by mnie nie zdziwiło:no:

rybniczanin
21-04-2014, 22:47
Podchodźmy do tematu z rozsądkiem.i z rzetelnymi obliczeniami. Wymyślanie tego i owego nie ma sensu.Znając życie każdy chwali swoje a wybór i tak bedzie zależał od inwestora. Dlatego mam prośbę. Panowie użytkownicy podawajcie rzetelne koszty. Panowie sprzedawcy wy też trzymajcie się tego , bo to jest w waszym interesie.:)

BrodowskiG
21-04-2014, 22:51
to ja podam minus pompy, całą kwotę ładujemy w jedno urządzenie, natomiast przy węglu kwota jest podzielona na różne składowe i daje to większe poczucie bezpieczeństwa bo np. jak się kupi kiepski kocioł i będzie trzeba go wymenić to zostaje kotłownia i komin a jak sie kupi złą pompe to nic nie zostanie

malux20
22-04-2014, 09:59
Bo balkonik musi być...
Bo lukarny muszą być...
Bo kolumienki muszą być...

:)

kolega wubudował 220m2 dom typu lukarenki
system grzewczy to piec na pelet za 12 tyś plus powietrzna do samej wody= z peletem walka nieustanna
pomijam że właściwie niewiele dokładając miałby gruntową
ale jego sytuacje znam dokładnie -nasz wspólny kumpel zajmuje się systemami grzewczymi -woli sprzedać taki kocioł i powietrzną [szybko i łatwo]
właściciel tego domku kupił nówkę bmw x3 coś pod 200 tyś - jak zobaczyłem jakie zimówki kupił do tego auta to:mad::( się uśmiałem-kupił NEXISY.
AHA szybko dobudował wiatę ponieważ w dwustanowiskowym garażu na jednym stanowisku składuje 4 tony peletu

malux20
22-04-2014, 10:07
No problemo, jak juz wyliczylismy:



Do tego doliczamy 4000kwh na cwu x 0.25zl = 1000zl i mamy 1200zl CO + CWU... czyli grzejemy bez pomki 300zl taniej niz Artek... a i jeszcze 18tysi w banku zostaje :P:P:P


jesteśmy 3 osobową rodziną zużywającą +- 10m3/miesiąc
zmywarka używana średnio 3-4 razy w miesiącu
na wodę idzie rocznie 1100-1200 kwh przy powietrznej
gdybyśmy używali zmywarki to urwalibyśmy z cwu 400kwh w rok.

malux20
22-04-2014, 10:13
Może Arturo policz przy pompie za grudzień- luty -20 . Czyli 1-1 Kospel-pompa, bo to jest możliwe w naszych warunkach. Wtedy Pompiarze co zaoszczędzą przy mniejszej zimie to mają nadwyżkę na tzw waciki dla żony.;) Takie zimy nadal są możliwe i trzeba się z tym liczyć, a nie manipulować danymi.;)

takie manipulacje to głupota przedszkolaka
proponuje sprawdzić dane statystyczne imgw
za np ostatnie 5 lat
średnio z tych 5 lat -20 zimą to kilkanaście godzin w sezonie
-15 jakieś 20do 30 h
no ale wiadomo imgw to niewiarygodne jest

m&m0123
22-04-2014, 10:18
to ja podam minus pompy, całą kwotę ładujemy w jedno urządzenie, natomiast przy węglu kwota jest podzielona na różne składowe i daje to większe poczucie bezpieczeństwa bo np. jak się kupi kiepski kocioł i będzie trzeba go wymenić to zostaje kotłownia i komin a jak sie kupi złą pompe to nic nie zostanie

To i ja dorzuce cos od siebie, to sa moje osobiste wnioski jakie wysnulem z tego tematu.

Wady pci:
- duzy jednorazowy koszt inwestycji (w jedno urzadzenie jak podkreślił kolega) szczegolnie dla tych co buduja za gotowke, tych co buduja z kredytem 5-10% wieksza rata nie zaboli
- nie uzasadniona ekonomicznie w domach o niskim zapotrzebowaniu na cieplo
- nie uzasadniona ekonomicznie w domach o b.duzym zapotrzebowaniu na cieplo
- w ogole nie uzasadniona ekonomicznie w domach z kominkiem i pomieszczeniem gospodarczym!
- uzaleznia od taryfy nocnej
- podnosi koszty bytowe
- wymagany 2-3 razy wiekszy/drozszy zasobnik cwu - zajmuje wiecej miejsca
- zywotnosc jednostki krotsza niz dlugosc przecietnego kredytu hipotecznego (gdy pompa padnie jeden kredyt jeszcze nie splacony a trzeba brac nastepny)
Zalety:
- besobslugowa
- zajmuje malo miejsca (pompa, zasobnik juz nie)
- niskie rachunki za co i cwu
- i b.wazne dla fanatykow czystosci - nie syfi :)

Wady ekogrocha:
- zajmuje wiecej miejsca (wada tyklko w domach bez piwnic czy tez innego planowanego pomieszczenia gospodarczego - podnosi koszt inwestycji)
- wymagany komin (wada tyklko w domach bez kominka czy tez kozy - podnosi koszt inwestycji)
- potrzeba obslugi
- nie uzasadniony ekonomicznie w domach o niskim zapotrzebowaniu na cieplo
- deklarowana zywotnosc krotsza od pci (jednak koszt wymiany nie powala)
Zalety:
- nizszy koszt inwestycji, szczegolnie w domach z kominkiem i pomieszczeniem gosp (jak zwal tak zwal)
- niskie rachunki za co i cwu
- uzasadniony ekonomicznie w domach o b.duzym zapotrzebowaniu na cieplo
- mniejszy zasobnik na cwu - czyli tanszy,zajmujacy mniej miejsca
- nie uzaleznia od nocnej taryfy
- nie podnosi kosztow bytowych
- syfi???...przeciwnicy twierdza, ze tak....zwolennicy, ze nie...

To chyba tyle....

malux20
22-04-2014, 10:20
najgłupszym jednak argumentem tu na forum jest
bo kogoś nie stać na porządne ocieplenie
ja przy swoim 123m2 dołożyłem około 10-12 tyś do izolacji-ale przede wszystkim sam wszystkiego pilnowałem na kolanach żeby dobrze izolacja wyszła.
o ile taki argument w domkach do 100m2 szanuję to tego typu teksty w domach 120, 150 ,200m2 to dowód na to że komuś potrzebne są dośzczęscia potrzebne przysłowiowe lukarny , balustrady.

jeśli kogoś nie stać na wybudowanie solidnie domu to tym bardziej nie powinno go stać na 150 m2

Tomasz Brzęczkowski
22-04-2014, 10:25
- duzy jednorazowy koszt inwestycji (w jedno urzadzenie jak podkreślił kolega) szczegolnie dla tych co buduja za gotowke, tych co buduja z kredytem 5-10% wieksza rata nie zaboli Można wiedzieć jakie jest tańsze ogrzewanie? Jeśli chodzi o zakup i montaż instalacji?

malux20
22-04-2014, 10:26
przy piecu na ekogroszek warto żeby przemyśleć jedną rzecz
w domach gdzie zapotrzebowanie przy minus 20 w okolicach 3do 5 kwh to przez większość sezo0nu piec chodzi w okolicach z 1-2 kw -zdajecie sobie sprawę że lekko licząc połowa węgla idzie w podtrzymanie?
są piece typu 5-6 kw?

m&m0123
22-04-2014, 10:30
jesteśmy 3 osobową rodziną zużywającą +- 10m3/miesiąc
zmywarka używana średnio 3-4 razy w miesiącu
na wodę idzie rocznie 1100-1200 kwh przy powietrznej
gdybyśmy używali zmywarki to urwalibyśmy z cwu 400kwh w rok.

W Twoim przypadku cwu przy cop1 koszt 300/350zl rocznie - wiec jaki jest sens inwestycji grubych tysiecy w pci?
Ale chlopaki od pompek grzeja baniaki po 300l+ na 3os rodzinki to i zapotrzebowanie od razu wieksze :)

m&m0123
22-04-2014, 10:35
Można wiedzieć jakie jest tańsze ogrzewanie? Jeśli chodzi o zakup i montaż instalacji?

Np. Kospel

tufus
22-04-2014, 10:35
A wiec tylko kasa w 100%. Ma byc najtaniej w zakupie...
Inne aspekty nie istotne...

Szkoda że nie występuje Pan na forum NFZ

Tomasz Brzęczkowski
22-04-2014, 10:38
Np. Kospel 9500zł na dom 150m2 z instalacją wewnętrzną brutto? I ma chłodzenie?

m&m0123
22-04-2014, 10:42
9500zł na dom 150m2 z instalacją wewnętrzną brutto? I ma chłodzenie?

Wiem do czego zmierzasz - ale ogrzewanie nadmuchowe raczej w pl sie nie przyjmie. Mieszkalem w takim domu w stanach chwile i ja osobiscie podziekuje...nawet za 5tysi nie wezme ;)

Tomasz Brzęczkowski
22-04-2014, 10:46
Wiem do czego zmierzasz - ale ogrzewanie nadmuchowe raczej w pl sie nie przyjmie. Mieszkalem w takim domu w stanach chwile i ja osobiscie podziekuje...nawet za 5tysi nie wezme ;) Jest popularniejsze u nas niż w stanach - bardzo często spotykam domy i mieszkania z grzejnikami konwekcyjnymi . To "dmucha" mniej niż taki grzejnik.
Wentylacji też Szanowny Pan nie robi?

wskazówka
22-04-2014, 10:47
To i ja dorzuce cos od siebie, to sa moje osobiste wnioski jakie wysnulem z tego tematu.

Wady pci:
- duzy jednorazowy koszt inwestycji (w jedno urzadzenie jak podkreślił kolega) szczegolnie dla tych co buduja za gotowke, tych co buduja z kredytem 5-10% wieksza rata nie zaboli
Jakieś dziwne wnioski wysnuwasz.Chyba,że uważasz że komin+kocioł+pomieszczenie na kocioł za w sumie 17-20tys.zł nie jest jednorazowym wydatkiem dla inwestora i mniej zaboli niż pompa za 15tys.zł a z zasobnikiem i montażem 20tys.zł.

Poniższe wnioski podobne do powyższego czyli bez komentarza.

wskazówka
22-04-2014, 10:52
I dla przypomnienia,piszemy o nowobudowanych i przyszłych domach.

Tomasz Brzęczkowski
22-04-2014, 11:10
I dla przypomnienia,piszemy o nowobudowanych i przyszłych domach. To mały margines rozwiązań został
http://instalacjeb2b.pl/wydarzenia/gospodarka/5084-budownictwo-zeroenergetyczne-bedzie-trudne-do-wprowadzenia

m&m0123
22-04-2014, 11:20
Jakieś dziwne wnioski wysnuwasz.Chyba,że uważasz że komin+kocioł+pomieszczenie na kocioł za w sumie 17-20tys.zł nie jest jednorazowym wydatkiem dla inwestora i mniej zaboli niż pompa za 15tys.zł a z zasobnikiem i montażem 20tys.zł.

Poniższe wnioski podobne do powyższego czyli bez komentarza.

W Twoim domu Artek koszt palenia grochem - 6tysi (komin masz, pomieszczenie masz)...

Mozemy tak w nieskonczonosc... az sie znowu 'uniesiesz ' i znowu Cie zbanuja...i tak w kolko.

Ps. Placa Ci od posta czy od 'strzyżu' :P

wskazówka
22-04-2014, 11:21
To mały margines rozwiązań został
http://instalacjeb2b.pl/wydarzenia/gospodarka/5084-budownictwo-zeroenergetyczne-bedzie-trudne-do-wprowadzenia
Niestety inwestorzy nie mają pojecia o swoich nowobudowanych domach bo już w 2017r i to nawet nie zakazem ekogroszek będzie ciężko legalnie zapakować do nowego domu a już dzisiaj,z uwagi na wymagania budowy nowych domów ekogroszek staje się nieopłacalną inwestycją.

m&m0123
22-04-2014, 11:23
Jest popularniejsze u nas niż w stanach - bardzo często spotykam domy i mieszkania z grzejnikami konwekcyjnymi . To "dmucha" mniej niż taki grzejnik.
Wentylacji też Szanowny Pan nie robi?

A wentylacje tez sprzedajesz? :D

ps. Czy w tym temacie zabieraja jeszcze glos inwestorzy czy juz tylko sami sprzedawcy? :P

Tomasz Brzęczkowski
22-04-2014, 11:27
A wentylacje tez sprzedajesz? :D

ps. Czy w tym temacie zabieraja jeszcze glos inwestorzy czy juz tylko sami sprzedawcy? :P Nie sprzedaje pomp ciepła .
A pytanie było, czy będzie Pan robił wentylacje i dlaczego uważa Pan, że w Polsce nie montuje się grzejników konwekcyjnych? Proszę nie uciekać z tematu!

Puławiak
22-04-2014, 11:27
sprzedawcy ale nie wszyscy wystepujący na tym forum. Duża cześć poprostu robi swoje i ma gdzieś dyskusje nad wyższością świąt BN nad Wielkanocnymi.

wskazówka
22-04-2014, 11:28
W Twoim domu Artek koszt palenia grochem - 6tysi (komin masz, pomieszczenie masz)...
:P Arturo72,niedawno zapodal zdjęcie swojej pralni z wiszącą na ścianie pompą o wymiarach 30*30*60.
Komin ma w salonie do kominka a w pralni nie ma komina bo z tego co pisał,wyrzucił go z projektu.

małymiki
22-04-2014, 11:34
przy piecu na ekogroszek warto żeby przemyśleć jedną rzecz
w domach gdzie zapotrzebowanie przy minus 20 w okolicach 3do 5 kwh to przez większość sezo0nu piec chodzi w okolicach z 1-2 kw -zdajecie sobie sprawę że lekko licząc połowa węgla idzie w podtrzymanie?
są piece typu 5-6 kw?

Tylko odpowiedz mi na pytanie, kto instalując piec na ekogroszek lub węgiel robi takie ocieplenie, żeby mieć zużycie energii na poziomie 40kWh/m2/rok ?
Zrobię super ocieplenie, wydam na to spore pieniądze a efekt będzie taki, że piec na ekogroszek będzie przewymiarowany i osiągnie niską sprawność.

Super, jakby ktoś podał koszt zejścia z tych 80-100kWh/m2/rok do 40-50kWh/m2/rok, ale nikt, kto ma PC tego nie poda.

Są już piece na ekogroszek z podajnikiem o mocy 7kW.

fotohobby
22-04-2014, 11:38
Zalety:
- nizszy koszt inwestycji, szczegolnie w domach z kominkiem i pomieszczeniem gosp (jak zwal tak zwal)
-

Ty masz jakąś schize z tym kominkiem :)
Co ma w moim przypadku (i przypadku wielu innych uzytkownikow) posiadania/nieposiadania kominka do kosztow inwestycji w kociol ekogroch ?
Jakoś wole nie miec kotlowni za scianą, tylko przemieśc ją jak najdalej... Z tego co widzę, to wielu architeków myśli podobnie...

Nie wiem, dlaczego pci ma być nieekonomiczna w domach z pomieszczeniem gospodarczym... Kolejny absurd.
Wole w pomieszczeniu gospodarczym pci, czcy kondensat, niż kocioł na wegiel...

wskazówka
22-04-2014, 11:41
Tylko odpowiedz mi na pytanie, kto instalując piec na ekogroszek lub węgiel robi takie ocieplenie, żeby mieć zużycie energii na poziomie 40kWh/m2/rok ?
Zrobię super ocieplenie, wydam na to spore pieniądze a afekt będzie taki, że piec na ekogroszek będzie przewymiarowany i osiągnie niską sprawność.

Mądrzy i swiadomi inwestorzy.
Czy wiesz,że węgiel to także kWh ?

małymiki
22-04-2014, 11:42
jaka jest róznica między podłogówką a grzejnikami? bo kotłownia i eksploatacja mniej więcej tyle samo wynosi i w tym chyba sie zgadzamy ale jestem ciekawy jaka wyszłaby różnica w instalacji w ekonomicznym domku czyli około 80 metrów

1. Wyjdzie kilka tysięcy różnicy i tak się zbiera koszty, 3000zł tu, 4000zł tam, 2000zł gdzie indziej, ale grzejący PC tego nie widzą i nie znają realiów wydawania pieniędzy przez ludzi, kórzy budują 80-100m2 systemem gospodarczym, licząc każdą złotówkę.
2. Mniej więcej nie znaczy tyle samo, poza tym weź pod uwagę, że grzejący PC jak przeliczają koszty to tylko II taryfę liczą, no ale może czegoś nie wiemy i w dzień oprócz tych 2h działania II taryfy nie potrzeba w ogóle grzać :D

m&m0123
22-04-2014, 11:46
Nie sprzedaje pomp ciepła .
A pytanie było, czy będzie Pan robił wentylacje i dlaczego uważa Pan, że w Polsce nie montuje się grzejników konwekcyjnych? Proszę nie uciekać z tematu!

Nie uciekam, napisalem, ze sie nie przyjmie...i pewnie tak jest bo inaczej bys tu reklamy nie robil. Ja wybralem podlogowke...a grzejnika bym na scianie nie powiesil...nawet za darmo!
Pytanie z wentylacja uwazam za retoryczne.

małymiki
22-04-2014, 11:46
Poza tym grzejący PC liczą, że pompa wytrzyma całe życie i nic się jej nie stanie, a piec ekogroszek to po 10 latach na śmietnik ;)

małymiki
22-04-2014, 11:52
Mądrzy i swiadomi inwestorzy.
Czy wiesz,że węgiel to także kWh ?

Wiem a czy wiesz co to sprawność pieca na węgiel i jak się ona ma do zużycia węgla w małym ocieplonym a jak w nieocieplonym domu ?
Przy PC jak zejdziesz z 80kWh/m2/rok do 40kWh/m2/rok zaoszczędzisz 50% kosztów ogrzewania, przy węglu tak nie jest.

Mówiąc prościej - przy grzaniu PC lub czystym prądem jakość drogiej izolacji ma decydujące znaczenie, dlatego prawie wszyscy grzejący PC mają tak solidnie ocieplone domy.

Mówiąc jeszcze prościej, przy węglu daje 10cm najtańszego styropianu, zwykłe okna, nie będę robił płyty fundamentowej, dam krytykowane przez wielu grzejniki i koszt rocznego ogrzewania małego domku do 100m2 nie będzie wysoki.

Dodatkowo nikt, kto ma PC nie liczy np. większego kosztu fachowca, który będzie w stanie zbudować dom energooszczędny. Może tak podacie ile zapłaciliście za fachowców przy swoich domach.

Nieraz na kamerze termowizyjnej widziałem efekt pracy taniego fachowca przy domu energooszczędnym. Czy wyliczane OZC uwzględnia partactwo, niedokładność wykonawców?

Chętnie poznałbym koszty zejścia z tych z 80kWh/m2/rok do 40kWh/m2/rok.

Przy grzaniu węglem nie ma żadnego sensu ekonomicznego robić z domu "termosu".

Każdy kto myśli o PC powinien najpierw przemyśleć czy podłogówka mu pasuje, poczytać trochę o wadach i zaletach.
Ponadto duże znaczenie ma miejsce zamieszkania, im dalej na wschód Polski, tym jeszcze bardziej bym się skłaniał ku ogrzewaniu węglem.

BrodowskiG
22-04-2014, 11:56
1. Wyjdzie kilka tysięcy różnicy i tak się zbiera koszty, 3000zł tu, 4000zł tam, 2000zł gdzie indziej, ale grzejący PC tego nie widzą i nie znają realiów wydawania pieniędzy przez ludzi, kórzy budują 80-100m2 systemem gospodarczym, licząc każdą złotówkę.
2. Mniej więcej nie znaczy tyle samo, poza tym weź pod uwagę, że grzejący PC jak przeliczają koszty to tylko II taryfę liczą, no ale może czegoś nie wiemy i w dzień oprócz tych 2h działania II taryfy nie potrzeba w ogóle grzać :D

przedstawie Ci polską mentalność biednego człowieka
za rok może dwa padnie mi kocioł ale nie będę odkładał pieniędzy na nowy bo nie mam z czego odłożyć, jak się zepsuje to wezme kredyt i będę spłacał raty.
i oprócz kosztów kotła dojdą odsetki i w taki sposób myśla biedni polacy

a co do grzania w II taryfie to się nie bój bo temp spadnie może o pół stopnia

m&m0123
22-04-2014, 12:03
Ty masz jakąś schize z tym kominkiem :)
Co ma w moim przypadku (i przypadku wielu innych uzytkownikow) posiadania/nieposiadania kominka do kosztow inwestycji w kociol ekogroch ?...

haha... mam przyznaje sie ;) Ano ma - koszt dodatkowego komina odpada...


...Jakoś wole nie miec kotlowni za scianą, tylko przemieśc ją jak najdalej... ...

Czasami 'wole' nie jest uzasadnione ekonomicznie - a o to tu biega chyba...


Nie wiem, dlaczego pci ma być nieekonomiczna w domach z pomieszczeniem gospodarczym... Kolejny absurd....

Jesli probujesz mnie cytowac - cytuj dokladnie, nie wyrywaj slow z kontekstu...


...
- w ogole nie uzasadniona ekonomicznie w domach z kominkiem i pomieszczeniem gospodarczym!
....

Inwestycja w komin + pom odpada... wstawiasz kociol za 6k i grzejesz po cenach zblizonych do pci...


...Wole w pomieszczeniu gospodarczym pci, czcy kondensat, niż kocioł na wegiel...

I znowu to 'wole'... ja wole pic whisky ale czasami musze zadowolic sie 'zoladkowa'... a efekt taki sam:P

Tomasz Brzęczkowski
22-04-2014, 12:11
Nie uciekam, napisalem, ze sie nie przyjmie...i pewnie tak jest bo inaczej bys tu reklamy nie robil. Ja wybralem podlogowke...a grzejnika bym na scianie nie powiesil...nawet za darmo!
Pytanie z wentylacja uwazam za retoryczne. To dmucha 100mdo 150m3/h czyli tyle co wentylacja a nawiewników jest nawet więcej - nie jest możliwe odczuwanie.
Poza tym w temacie nie ma "co się przyjmie" tylko co jest najtańsze.
A przyjąć się przyjmie, bo nie ma innego wyjścia - Chłodzi i grzeje, grzeje z COP 4 przy dużych mrozach.
Przecież po zakazie używania paliw stałych ( najpóźniej 2017 - coś będzie trzeba założyć!

Ps. Ponieważ to dmuch znacznie słabiej niż grzejnik - uważa Pan, że grzejniki się w Polsce nie przyjęły?

fotohobby
22-04-2014, 12:12
Jeszczevraz, dlaczego kociol na ekogroch:



Zalety:
- nizszy koszt inwestycji, szczegolnie w domach z kominkiem i pomieszczeniem gosp (jak zwal tak zwal)
-


Dlaczego kominek powoduje obniżenie kosztu instalacji kotła ?

fotohobby
22-04-2014, 12:13
W ogóle - po co kominek w domu grzanym ekogrochem ?
Żeby się w dwóch miejscach z opałem i popiołem babrać ?

m&m0123
22-04-2014, 12:16
...Chętnie poznałbym koszty zejścia z tych z 80kWh/m2/rok do 40kWh/m2/rok...

Wiesz, dom domowi nie rowny - ja wykanczam dom 165m2+35m2 garaz. Zgodnie z ozc 44.5kwh/m2 i wiem, ze zejscie do takiego zapotrzebowania wymaga dosc sporych nakladow gotowki (dla przykladu samo okno dachowe 3.5tysia, normalne 750zl). Ja akurat ta gotowke mialem - inni moga nie miec. Ja to rozumiem...inni zdaje sie nie. Wiem tez, ze koszt tego nakladu bylby nizszy w domu 100m2 o prostej bryle ale nie kazdy chce zyc w takim domu...
Aha dla czepialskich - dom z lukarna, wykuszem i tarasem... ale bez ekogrochu, kostki i nowego samochodu na podjezdzie... :o

map78
22-04-2014, 12:20
Rozmawiając o aspekcie ekonomicznym musimy wziąć jeszcze pod uwagę różnice w obu systemach. przez 100 stron wspólnymi siłami doszliśmy do wniosku, że różnice w kosztach eksploatacji będą nie duże, czy wręcz pomijalne. Został zatem argument koronny węglarzy - "pompa jest droga w zakupie i instalacji" - często to prawda - jest droższa, ale też oferuje więcej.
Weźmy najprostszy przykład dwóch samochodów tej samej marki z tym samym silnikiem w segmencie D. Często bywa, że tzw golas z tą samą jednostką napędową kosztuje ok 70tys. zł, podczas gdy to samo auto w wersji delux kosztuje 120tys. zł - nikt się na to nie obraża - ci których stać i cenią sobie komfort i wygodę kupią wersję droższą, a ci którym zależy aby samochód po prostu jeździł wybierają wersję ubogą.
Podobnie jest w relacji ekogroszek vs pompa ciepła, gdy pominiemy aspekty ekologiczne to zostaje, że płacimy więcej bo i produkt jest lepszy - bezobsługowy, czysty, może zapewnić klimatyzację, może być sterowany na odległość, itp, itd.

m&m0123
22-04-2014, 12:21
Jeszczevraz, dlaczego kociol na ekogroch:

Dlaczego kominek powoduje obniżenie kosztu instalacji kotła ?

No to jeszcze raz ale juz ostatni ok? Bo koszt inwestycji w komin i pomieszczenie odpada...


W ogóle - po co kominek w domu grzanym ekogrochem ?
Żeby się w dwóch miejscach z opałem i popiołem babrać ?

A dlaczego nie? Pompiarze, gaziaze moga palic dla relaksu a groszkowcy juz nie? Czyzby jakas gorsza klasa spoleczna, ktorej odrobina relaksu sie nie nalezy?

wskazówka
22-04-2014, 12:28
Mówiąc jeszcze prościej, przy węglu daje 10cm najtańszego styropianu.

Chętnie poznałbym koszty zejścia z tych z 80kWh/m2/rok do 40kWh/m2/rok.

Przy grzaniu węglem nie ma żadnego sensu ekonomicznego robić z domu "termosu"
Mylisz się.Przy 10cm najtańszego styropianu nie dostaniesz pozwolenia na budowę domu.
Sąsiad dał się namówić kolkom od ekogroszka na 10cm styro bo 12cm wg nich było za dużo i nie może odebrać domu bo kierbud się nie chce zgodzić bo ściana nie spełnia norm.
Przeżył już jeden sezon w tym domu z ekogroszkiem i rwie włosy z głowy bo na 120m2 spalił 3t ekogroszka.

małymiki
22-04-2014, 12:28
Wiesz, dom domowi nie rowny - ja wykanczam dom 165m2+35m2 garaz. Zgodnie z ozc 44.5kwh/m2 i wiem, ze zejscie do takiego zapotrzebowania wymaga dosc sporych nakladow gotowki (dla przykladu samo okno dachowe 3.5tysia, normalne 750zl). Ja akurat ta gotowke mialem - inni moga nie miec. Ja to rozumiem...inni zdaje sie nie. Wiem tez, ze koszt tego nakladu bylby nizszy w domu 100m2 o prostej bryle ale nie kazdy chce zyc w takim domu...
Aha dla czepialskich - dom z lukarna, wykuszem i tarasem... ale bez ekogrochu, kostki i nowego samochodu na podjezdzie... :o

Piszesz z sensem :) Wiadomo, że zamiast 100m2 wolałbym mieć 200m2, ale możliwości $$$ są jakie są. Grzejący PC, którzy wydali na swoje domy > 300 tys zł nie rozumieją kompletnie osób, które budują systemem gospodarczy, proponuję im poczytać dzienniki budowy takich osób, zobaczą jak ludzie liczą każdą wydaną złotówkę. Podajesz cenę okna, już ma różnicę finansową i tak jest na każdej rzeczy związanej z ociepleniem, o dobrym fachowcu i jego koszcie już nie będę wspominał. Gdyby PC były tak opłacalna pod względem budowy i zużycia energii a nie tylko zużycia energii jak większość tutaj podaje każdy by je montował. Naprawdę ludzie nie kochają babrać się w węglu :)

m&m0123
22-04-2014, 12:35
Mylisz się.Przy 10cm najtańszego styropianu nie dostaniesz pozwolenia na budowę domu.
Sąsiad dał się namówić kolkom od ekogroszka na 10cm styro bo 12cm wg nich było za dużo i nie może odebrać domu bo kierbud się nie chce zgodzić bo ściana nie spełnia norm.
Przeżył już jeden sezon w tym domu z ekogroszkiem i rwie włosy z głowy bo na 120m2 spalił 3t ekogroszka.

Kolejna manipulacja Artka - izolacja na samej scianie sie nie konczy...

imrahil
22-04-2014, 12:36
1 do 3 - takie założenie przy koszcie auta w stosunku do kosztu garażu wydaje mi się w miarę uzasadnione. Ale mogę się zgodzić - bywają zapaleńcy. Ale nawet dla maxymalnego zapaleńca 9 do 1 to już w żaden sposób uzasadnić się nie da.

tak samo można uzasadniać grzanie węglem tylko dużego domu :D.

nie pomyślałeś, że jak ktoś buduje garaż w bryle budynku to dla swojej wygody? żaden garaż nie ma ekonomicznego sensu, nawet dla samochodu wartego 3 x tyle co garaż. podobnie jak samochód używany nie w celach zarobkowych nie ma ekonomicznego sensu, telewizor czy skład na opał przy piecu na węgiel (można przecież trzymać w blaszaku, to podobna logika). nie rozumiem po co dyskusja o garażu w tym wątku?

RST
22-04-2014, 12:36
Mylisz się.Przy 10cm najtańszego styropianu nie dostaniesz pozwolenia na budowę domu.
Sąsiad dał się namówić kolkom od ekogroszka na 10cm styro bo 12cm wg nich było za dużo i nie może odebrać domu bo kierbud się nie chce zgodzić bo ściana nie spełnia norm.
Jeśli się nic nie zmieniło to U dla ściany pozinno być poniżej 0,3 W/m2xK
A popularna ściana z BK (600) + 10 cm styro (0,044) to U=0,25.
Także mieści się w normie.

małymiki
22-04-2014, 12:40
Kolejna manipulacja Artka - izolacja na samej scianie sie nie konczy...

Dokładnie, ale co byś nie napisał i tak PC jest "najtańsza" sumarycznie :)
A z tym odbiorem domu hmm to sąsiad jego mieszka w nim a dom nieodebrany ? Wg prawa można tak ?
A te 3t ekogroszku pewnie czeskiego po 600zł/tona = 1800zł na dom 120m2 przy styro 10cm, nie jest źle :)

P.S. Ale ten kierownik budowy tego sąsiada to musi być tak zwana "żyleta" :) tylko nie w stosunku do fachowców tylko do inwestora :):)

m&m0123
22-04-2014, 12:41
...Przecież po zakazie używania paliw stałych ( najpóźniej 2017 - coś będzie trzeba założyć!

Jakies wiarygodne zrodlo na poparcie tej tezy?

wskazówka
22-04-2014, 12:41
Zgodnie z ozc 44.5kwh/m2 i wiem, ze zejscie do takiego zapotrzebowania wymaga dosc sporych nakladow gotowki (dla przykladu samo okno dachowe 3.5tysia, normalne 750zl). Ja akurat ta gotowke mialem - inni moga nie miec. Ja to rozumiem...inni zdaje sie nie. Wiem tez, ze koszt tego nakladu bylby nizszy w domu 100m2 o prostej bryle ale nie kazdy chce zyc w takim domu...

Dom domowi nie równy,za okna trzyszybowe na cały dom płaciłem 10tys.zł w tym tarasowe 3*2,3,m2 ściany z 20cm grafitem to 85zł
Ale nie każdy chce żyć w takim domu...energooszczednym z pompą ciepła bez kotłowni za to z pralnio-suszarnią.

m&m0123
22-04-2014, 12:45
Dom domowi nie równy,za okna trzyszybowe na cały dom płaciłem 10tys.zł w tym tarasowe 3*2,3,m2 ściany z 20cm grafitem to 85zł
Ale nie każdy chce żyć w takim domu...energooszczednym z pompą ciepła bez kotłowni za to z pralnio-suszarnią.

Ty wskazowka ale zbieg okolicznosci - byl tu juz taki jeden co mial identyczne koszta...ale niewiarygodny byl i go zbanowali :lol2:

wskazówka
22-04-2014, 12:50
Ty wskazowka ale zbieg okolicznosci - byl tu juz taki jeden co mial identyczne koszta...ale niewiarygodny byl i go zbanowali :lol2:
Zbieg okolicznosci,ale z tego co wiem on także budował tanio i systemem gospodarczym...

małymiki
22-04-2014, 12:56
Ciekawi mnie wytrzymałość PC i jej koszt serwisowania.
I oczywiście te koszty zejścia z 80 do 40 kWh/m2/rok.

małymiki
22-04-2014, 13:00
Jakies wiarygodne zrodlo na poparcie tej tezy?

Też mnie to ciekawi o tym zakazie używania paliw stałych po 2017r?
Wg mnie to absurd. Aha i czy to się tyczy tylko domków jednorodzinnych czy elektrownię w Bełchatowie też zamkną i prądu nie będzie w PL ? :D

wskazówka
22-04-2014, 13:05
Ciekawi mnie wytrzymałość PC i jej koszt serwisowania.
I oczywiście te koszty zejścia z 80 do 40 kWh/m2/rok.
Projekt-sciany bk24+12cm 150m2,strop 20cm 160m2,podłoga 15cm 160m2,grawitacja z nawiewnikami i 2 kanalami went.2 kominy,kotłownia.
Dom silka18+20 grafit,strop 30cm,podłoga 20cm,jeden komin,brak kotlowni,WM z reku bez nawiewnikow i bez kanałów went.
Kalkulator i licz.WM z reku 5,5tys.zł.

wskazówka
22-04-2014, 13:08
Przeszklenia 18m2,wszędzie 3 szyby Koszt 10tys.zł

imrahil
22-04-2014, 13:12
Jeśli się nic nie zmieniło to U dla ściany pozinno być poniżej 0,3 W/m2xK
A popularna ściana z BK (600) + 10 cm styro (0,044) to U=0,25.
Także mieści się w normie.

od tego roku Umax = 0,25 dla ściany, od 2017 U = 0,23, 2021 U = 0,2. Do tego dochodzi Ep, którego nie można osiągnąć stosując normową izolację, a co za tym idzie, w projektach coraz częściej są grubsze izolacje niż wymaga norma. normą będzie też rekuperator w najbliższych latach, bo zejście do Ep=70 kWh/m2 razem z CWU w 2021 po prostu wymusi ograniczenie strat ciepła przez wentylację. podobnie okna zapisane w rozporządzeniu mają od 2021 Umax = 0,9 dla całego okna. no chyba, że założymy spalanie biomasy.

m&m0123
22-04-2014, 13:19
...Dom silka18+20 grafit,strop 30cm,podłoga 20cm,jeden komin,brak kotlowni,WM z reku bez nawiewnikow i bez kanałów went.
Kalkulator i licz.WM z reku 5,5tys.zł.


Zbieg okolicznosci.....

Znowu???:lol2: Ciekawe czy zgodnie z regulaminem zbanowany uzytkownik moze nadal pisac na forum pod innym nickiem...?

wskazówka
22-04-2014, 13:23
Znowu???:lol2: Ciekawe czy zgodnie z regulaminem zbanowany uzytkownik moze nadal pisac na forum pod innym nickiem...?
W czym widzisz problem ? Że buduje tak jak on ?
Czy ktoś ma patent na budowę jednego domu jednym sposobem ?

m&m0123
22-04-2014, 13:28
W czym widzisz problem ? Że buduje tak jak on ?
Czy ktoś ma patent na budowę jednego domu jednym sposobem ?

Ty Artek masz patent na budowanie wszystkich domow jednym sposobem :P
Pozatym ile Ty masz lat, ze bawisz sie w chowanego?

małymiki
22-04-2014, 13:32
A ja mysle ze to zaden absurd dla nowych domow....

Te domki jednorodzinne maja filtry? Belchatow smierdzi na cala Polske?
Bo domki jednorodzinne rozsiane po kraju tak...
:D

Oczywiście, ze domki nie mają filtrów i są rozasiane po całym kraju :D
Poczytaj sobie jednak o dwóch rzeczach: ilości CO2 emitowanego tylko przez Bełchatów i emisję CO2 z 1 kWh energii z węgla.

zybel
22-04-2014, 14:24
ludzie co wy z tym CO2. przecież to gaz neutralny potrzebny roślinom. podczas spalania powstaje o wiele groźniejszy CO (czad), a dodatkowo w piecach z nadmuchem tlenki azotu odpowiedzialne za smog kwaśne deszcze, raka, koklusz i gradobicie (hihi). CO2 to największy szwindel ostatnich czasów.

malux20
22-04-2014, 14:25
tylko odpowiedz mi na pytanie, kto instalując piec na ekogroszek lub węgiel robi takie ocieplenie, żeby mieć zużycie energii na poziomie 40kwh/m2/rok ?
Zrobię super ocieplenie, wydam na to spore pieniądze a efekt będzie taki, że piec na ekogroszek będzie przewymiarowany i osiągnie niską sprawność.

Super, jakby ktoś podał koszt zejścia z tych 80-100kwh/m2/rok do 40-50kwh/m2/rok, ale nikt, kto ma pc tego nie poda.

Są już piece na ekogroszek z podajnikiem o mocy 7kw.


no tak nikt nie podaje:)

malux20
22-04-2014, 14:44
he he no nie ujedziesz dzisiaj z nami
ja mam dom o zapotrzebowaniu 3,1 kw a kupiłem pompę 10 kw
dla mnie pompa byłaby idealna 6kw[i tak z zapasem] zaoszędziłbym coś około 2 tyś
takie były koszty mego przeinwestowania

w izolacje dołożyłem 8,5 tyś plus 2,5 tyś za isomury
11 tyś dodatkowo-plus przede wszystkim pilnowanie szczegułów na kolanach
od tych tych 11 tyś odejmuję koszty kotównii ze składzikiem [8m2 chociaż]
mój dodatkowy koszt na każdym etapie to od mojego dodatkowego kosztu odejmuje 8m2 po 2000 zł = no własnie co mam napisać? że jestem do przodu ?
no i jeszcze niewinny komin do pieca

pozdrawiam

malux20
22-04-2014, 14:51
Tylko odpowiedz mi na pytanie, kto instalując piec na ekogroszek lub węgiel robi takie ocieplenie, żeby mieć zużycie energii na poziomie 40kWh/m2/rok ?
Zrobię super ocieplenie, wydam na to spore pieniądze a efekt będzie taki, że piec na ekogroszek będzie przewymiarowany i osiągnie niską sprawność.

Super, jakby ktoś podał koszt zejścia z tych 80-100kWh/m2/rok do 40-50kWh/m2/rok, ale nikt, kto ma PC tego nie poda.

Są już piece na ekogroszek z podajnikiem o mocy 7kW.

w tamtym tygodniu odpowiadałem jw. ja z tych 80 zszedłem do 30 ale te koszty 11 tyś to i tak byłyby zmarnowane bez pilnowania wszystkiego
11 tyś to raptem 5-6 m2 mniejszy dom wystarczy wybudować [tak się dziwnie składa że najlepiej składzik na węgiel] żeby była kasa na dodatkowe ocieplenie

małymiki
22-04-2014, 16:27
he he no nie ujedziesz dzisiaj z nami
ja mam dom o zapotrzebowaniu 3,1 kw a kupiłem pompę 10 kw
dla mnie pompa byłaby idealna 6kw[i tak z zapasem] zaoszędziłbym coś około 2 tyś
takie były koszty mego przeinwestowania

w izolacje dołożyłem 8,5 tyś plus 2,5 tyś za isomury
11 tyś dodatkowo-plus przede wszystkim pilnowanie szczegułów na kolanach
od tych tych 11 tyś odejmuję koszty kotównii ze składzikiem [8m2 chociaż]
mój dodatkowy koszt na każdym etapie to od mojego dodatkowego kosztu odejmuje 8m2 po 2000 zł = no własnie co mam napisać? że jestem do przodu ?
no i jeszcze niewinny komin do pieca

Mam do Ciebie pytanie, ile dałeś za pompę ciepła + montaż ?
Twoje obliczenia są jakieś dziwne. Kilka stron wcześniej była podawana oferta PC dla małego domku +montaż wychodziło ok. 20 000zł.
Potem liczyliśmy te koszty przy ekogroszku, 6000zł piec, 4000zł "nieszczęsny" komin i 6m2 kotłowni, nawet jak ją liczyć po 1500zł/m2 wyjdzie 9000zł. razem 6000+4000+9000zł = 19 000zł. Chociaż moim osobistym zdaniem te 6m2 kotłowni postawi się taniej niż za 9000zł systemem gospodarczym, ale niech zostanie. Większej kotłowni naprawdę nie potrzeba.
Także można to uśrednić że komin + kotłownia + piec = pompa ciepła + montaż.
Nie rozumiem więc jak jesteś do przodu ?

Moim zdaniem trzeba wydać plus minus 15-20 tys zł więcej przy pompie ciepła na mały domek (licząc wszystkie koszty), żeby koszty ogrzewania PC były zbliżone do kosztów ogrzewania węglem. Komfort cieplny (temp. w domu pozostawiam do dyskusji). Wiem jedno, znam kilka przypadków osób, które przeszły z węgla na gaz np. i temp. w domu w zimę spadła im o kilka stopni.

Czy ktoś poda realnie, ile grzeje PC w II taryfie a ile w I taryfie? (chodzi o czas). Bo ciągle tylko podajecie koszty na podstawie OZC dla II taryfy.
I jak kształtuje się u Was temperatura w nocy a jak w dzień ?

małymiki
22-04-2014, 16:34
A to CO2 szczypie w oczy...?
Moze to to wczoraj zrobilo zapore dymna na ulicy... A bylo 18*...
No ale trzeba CWU grzac...

1kWh z Belchatowa to wiecej CO2 anizeli 1kWh z wegla w domu.?

A czastki stale?

Dla mnie osobiście ogrzewanie prądem uważam za "czyste" dla środowiska, jeżeli prąd zostanie uzyskany z energii odnawialnej, nie z węgla.
A z tą zaporą dymną hmm, mam w domu piec na miał (najtańszy możliwy opał) i w lato, kiedy piec nie pracuje grzeje CWU prądem :)
Nie rozumiem trochę grzania CWU latem piecem na węgiel.

Pamiętaj większość osób nie umie palić węglem, palą z dołu i zawsze będzie z tego masę dymu. Jakoś z domów co mają ekogroszek tej zapory dymnej nie widzę.

map78
22-04-2014, 16:39
Komfort cieplny (temp. w domu pozostawiam do dyskusji). Wiem jedno, znam kilka przypadków osób, które przeszły z węgla na gaz np. i temp. w domu w zimę spadła im o kilka stopni.

Czy ktoś poda realnie, ile grzeje PC w II taryfie a ile w I taryfie? (chodzi o czas). Bo ciągle tylko podajecie koszty na podstawie OZC dla II taryfy.
I jak kształtuje się u Was temperatura w nocy a jak w dzień ?

Komfort cieplny po zmianie pozostał na tym samym poziomie - w domu ok 23st.
U mnie tej zimy pompa pracowała 85% w taniej taryfie - powinno być lepiej ale nie mam 100% podłogówki, więc jak temp zewnętrzna spada poniżej -5st to wchodzę w drogą - z tymże ja nie dopuszczam do wahań temp wewnętrznej >0,5st, czyli jak temp spadnie do 22,5st to automatycznie włączy się pompa.
Przy tych proporcjach zużycia cena kWh energii to jakieś 0,4zł. Pozdrawiam

wskazówka
22-04-2014, 16:40
Moim zdaniem trzeba wydać plus minus 15-20 tys zł więcej przy pompie ciepła na mały domek (licząc wszystkie koszty), żeby koszty ogrzewania PC były zbliżone do kosztów ogrzewania węglem.
Ileż razy można powtarzać,że jeśli na ścianie,w stropie na podłodze będzie taka sama izolacja przy węglu i przy pompie to koszty ogrzewania będą przy węglu i przy pompie podobne.
Koszt kWh czyli koszt energii potrzebnej do ogrzania domu będzie podobny przy węglu i przy pompie w takim samym domu.
A w małym domu,gdzie kocioł będzie przewymiarowany o 300% czyli będzie pracował ze słabą sprawnoscią koszty będą niższe przy pompie jak przy węglu,przy takiej samej izolacji.
Zrozum to !
Czemu z uporem maniaka powtarzasz ciągle te same banialuki ?

fotohobby
22-04-2014, 16:57
No to jeszcze raz ale juz ostatni ok? Bo koszt inwestycji w komin i pomieszczenie odpada...



A dlaczego nie? Pompiarze, gaziaze moga palic dla relaksu a groszkowcy juz nie? Czyzby jakas gorsza klasa spoleczna, ktorej odrobina relaksu sie nie nalezy?

Po pierwsze, oszczednosć na kominie, tylko w w projektach, w ktorych kotlownia sąsiaduje z salonem.
Wcale to nie jest normą, po tym co widze w projektach typowych. Salon obok kotlowni...? Slabe...

Nie rozumiem, też, dlaczego odpada koszt inwestycji w POMIESZCZENIE. To niby ekogroch stoi w tym samym pomieszczeniu, co kominek ?


Co do komina i kotla...
Jakbym miał tego pecha i musiał grzac wąglem, to bym na kominek nawet nie spojrzał...
W przypadku gazu to kominek ma jeszcze sens, bo to jakas oszczędnosc + relaks, w przypadku pc tylko relaks, w przypadku węglarzy relaks + podwojna robota - czyszczenie kominka po czyszczeniu kotla :)

małymiki
22-04-2014, 17:03
Ileż razy można powtarzać,że jeśli na ścianie,w stropie na podłodze będzie taka sama izolacja przy węglu i przy pompie to koszty ogrzewania będą przy węglu i przy pompie podobne.
Koszt kWh czyli koszt energii potrzebnej do ogrzania domu będzie podobny przy węglu i przy pompie w takim samym domu.
A w małym domu,gdzie kocioł będzie przewymiarowany o 300% czyli będzie pracował ze słabą sprawnoscią koszty będą niższe przy pompie jak przy węglu,przy takiej samej izolacji.
Zrozum to !
Ileż razy to samo w kółko trzeba powtarzać,żeby dotarło ?
Czemu z uporem maniaka powtarzasz ciągle te same bzdury ?

A Tobie ile razy trzeba powtarzać ciągle, że, aby te koszty były porównywalne to najpierw trzeba dodatkowo 15 000zł albo i więcej wydać i jeszcze na każdym kroku pilnować fachowców, żeby błędów nie popełnili. I kto Ci każe ładować te 15 000zł w izolację małego domu w ogrzewaniu węglem, przecież to sensu żadnego nie ma, bo obniżasz sobie sprawność pieca i to znacząco.

Nie licz tylko przy PC II taryfy, map78 wyżej podaje Ci realne koszty uzyskania 1 kWh energii grzejąc dom normalnie a nie "pompować" ciepło w nocy kiedy jest najmniej potrzebne, wręcz niezdrowa jest taka wysoka temperatura do spania a w dzień zimniej niż w nocy, tylko dlatego, żeby I taryfy nie używać. Toć to chore jest przecież.

Jak masz typowo "budowany" dom obecnie 24cm mur + 12 styro uzyskasz pewnie OCZ na poziomie 80-100 kWh/m2/rok więc przemnóż sobie to przez realny koszt 1kWh podany przykładowo przez map78 a nie ten z II taryfy i Ci wyjdzie:

80-100 kWh/m2/rok * 0,4 zł/ kWh przy domku 100m2 masz 3200-4000zł . I tyle byś zapłacił za grzanie PC na rok domku 100m2 jakbyś na starcie 15-20 tys dodatkowo nie zainwestował w dom energooszczędny.

A teraz zapytaj ludzi co grzeją ekogroszkiem te 100m2 ile spalają w sezonie ekogroszku. (tych którzy nie mają domu energooszczędnego).

fotohobby
22-04-2014, 17:08
80-100 kWh/m2/rok * 0,4 zł/ kWh przy domku 100m2 masz 3200-4000zł . I tyle byś zapłacił za grzanie PC na rok domku 100m2 jakbyś na starcie 15-20 tys dodatkowo nie zainwestował w dom energooszczędny.


To teraz pytanie nieco podchwytliwe: gdzie w tym wzorze jest COP pompy ?
Bo wlasnie podałes koszt ogrzania takiego domu czystym prądem....

wskazówka
22-04-2014, 17:09
A Tobie ile razy trzeba powtarzać ciągle, że, aby te koszty były porównywalne to najpierw trzeba dodatkowo 15 000zł albo i więcej wydać i jeszcze na każdym kroku pilnować fachowców, żeby błędów nie popełnili.
Wytłumacz mi po jakiego grzyba ??
Dom ocieplony jakoś,pakujesz do niego ekogroszek i pompę ciepła,na ogrzewanie zużyjesz 10000kWh,przy ekogrszku gdzie 1kWh=ok.0,15zł zapłacisz za ogrzewanie 1500zł,przy pompie ciepła gdzie 1kWh nawet w G11 czyli tej droższej to 0,18zł zapłacisz 1800zł.
Gdzie widzisz konieczność zainwestowania dodatkowch 15tys.zł.
Wytlumacz mi to albo zrozum to co Ci się pisze.
TEN SAM DOM !

To teraz pytanie nieco podchwytliwe: gdzie w tym wzorze jest COP pompy ?
Bo wlasnie podałes koszt ogrzania takiego domu czystym prądem....
Dokładnie.

wskazówka
22-04-2014, 17:16
Nie licz tylko przy PC II taryfy, map78 wyżej podaje Ci realne koszty uzyskania 1 kWh energii grzejąc dom normalnie a nie "pompować" ciepło w nocy kiedy jest najmniej potrzebne, wręcz niezdrowa jest taka wysoka temperatura do spania a w dzień zimniej niż w nocy, tylko dlatego, żeby I taryfy nie używać. Toć to chore jest przecież.

fotohobby już Ci napisał,0,4zł/kWh to średni koszt kWh w domu mapa gdyby ogrzewał dom prądem,ale skoro ogrzewa dom pompą ciepła czyli zużywa mniej energii do ogrzewania o COP czyli jego koszt kWh wyjdzie niższy o COP czyli 0,4zł/COP=koszt faktycznej kWh przy pompie ciepła.
Policz sobie COP 3 czyli koszt kWh mapa grzejącego pompą wyjdzie ok.0,4zł/3=0,13zł

map78
22-04-2014, 17:21
Jak masz typowo "budowany" dom obecnie 24cm mur + 12 styro uzyskasz pewnie OCZ na poziomie 80-100 kWh/m2/rok więc przemnóż sobie to przez realny koszt 1kWh podany przykładowo przez map78 a nie ten z II taryfy i Ci wyjdzie:

80-100 kWh/m2/rok * 0,4 zł/ kWh przy domku 100m2 masz 3200-4000zł . I tyle byś zapłacił za grzanie PC na rok domku 100m2 jakbyś na starcie 15-20 tys dodatkowo nie zainwestował w dom energooszczędny.

A teraz zapytaj ludzi co grzeją ekogroszkiem te 100m2 ile spalają w sezonie ekogroszku. (tych którzy nie mają domu energooszczędnego).

No teraz trochę się zagalopowałeś;) Mój dom jest na poziomie tych <>80kWh/m2/rok i ma 190m2 pow. użytkowej (po podłogach 203m2) a zużycie za 7 miesięcy (od 27.09.2013) to 4300kWh na CO i CWU dla rodziny 2 + 2 - co daje 4300 x 0,4 = 1720zł:rolleyes: Przy ekogroszku natomiast wychodziło mi od 3500zł do 4000zł za sam węgiel (1000zł/t), ale ja ponoć byłem tragicznym palaczem;) i kociołek 25kW miałem:rolleyes:

wskazówka
22-04-2014, 17:24
80-100 kWh/m2/rok * 0,4 zł/ kWh przy domku 100m2 masz 3200-4000zł . I tyle byś zapłacił za grzanie PC na rok domku 100m2 jakbyś na starcie 15-20 tys dodatkowo nie zainwestował w dom energooszczędny.

Tyle zapłaciłbyś grzejąc nie pompą ciepła a prądem np.Kospelem gdzie inwestycja w Kospela i to ze standartowym ociepleniem domu to tylko 2,5tys.zł czyli na starcie przed budową jesteś do przodu o koszt komina,koszt kotła i koszt kotłowni odjąć koszt Kospela czyli jakieś 15tys.zł.
Grzejesz prądem zamiast węglem i te zaoszczędzone 15tys.zł starczyłoby Ci na ok.4 lata grzania gratis chyba,że jak m@%# napisał,możesz te 15tys.zł oddać na lokatę i żyjesz z odsetek ;)
No chyba,że rachunki przy grzaniu prądem wydadzą Ci się za duże a nie chcesz dodatkwo ocieplac domu to te 17tys.zł przeznaczysz na pompę ciepła dokładając 3tys.zł i wtedy rachunki przy tym stanadartowym domu jaki wymieniłeś spadną o COP pompy czyli ok.3 razy czyli zapłacisz wtedy 1066-1300zł
Rozumiesz teraz czy nie ?
Gdzie sens ekogroszka w takim razie w nowym domu ?
Nie ma i nie będzie,choćby nie wiem jak ktoś czarował i zaklinał rzeczywistość.

map78
22-04-2014, 17:33
No teraz trochę się zagalopowałeś;) Mój dom jest na poziomie tych <>80kWh/m2/rok i ma 190m2 pow. użytkowej (po podłogach 203m2) a zużycie za 7 miesięcy (od 27.09.2013) to 4300kWh na CO i CWU dla rodziny 2 + 2 - co daje 4300 x 0,4 = 1720zł:rolleyes: Przy ekogroszku natomiast wychodziło mi od 3500zł do 4000zł za sam węgiel (1000zł/t), ale ja ponoć byłem tragicznym palaczem;) i kociołek 25kW miałem:rolleyes:

Jeszcze tylko dodam, że izolacji nie dotykałem po zmianie systemu ogrzewania:no: jedyną ingerencją była wymiana grzejników w sypialniach na pietrze na klimakonwektory aby "zyskać" klimatyzację i obniżyć ogólną temp zasilania oczywiście. W pomieszczeniach technicznych zostały grzejniczki. Pozdrawiam