PDA

Zobacz pełną wersję : Sposób szpachlowania ścian/sufitów



bresio
01-04-2014, 12:13
Witam
Jestem osobnikiem praworęcznym około 180cm wzrostu. Pracę wykonuję sam, bez pomocników czy innych osób zaangażowanych w ten proces.
Ściana ma wymiary około 2,6m na 5m. Do dyspozycji mam blichówkę, kielnię i szpachelkę.
Zaczynam w lewym, dolnym rogu i nakładam materiał na wysokość około 1m na całej szerokości ściany. Następnie dokładam do tego kolejny pas, na wysokość około 1,8m na całej szerokości ściany, zaczynając od lewej strony, dociągając do położonego wcześniej. Na koniec robię pas między sufitem a tym co już zrobione, również od lewej do prawej.

Problemem jest połączenie między pasami. Po dojściu do końca ściany pierwszego pasa, lewy dolny plac już lekko związuje. Delikatne wejście na ten fragment powoduje rolowanie/zaciąganie wcześniej zrobionego pasa.
Czy zroszenie wodą pomoże w ograniczeniu tego efektu?

Analogiczną sytuację mam na suficie. Też dociągam nowy pas do pasa już ułożonego i też pojawia się problem rolowania/zaciągania wcześniej ułożonego pasa.

Na ścianie próbowałem nakładać pasy pionowo i problem rolowania/zaciągania nie występował, za to jest więcej skakania z drabiny do wiadra z materiałem.
Na suficie już tak łatwo nie będzie.

Jakieś wskazówki?

zeusrulez
01-04-2014, 12:22
:no:

ojjj problem jest w tym, że jak zrobisz pas o długości 5 metrów a to już trochę jest ;) i wracasz do początku i chcesz połączyć nowy pas "górny" ze starym "dolnym" to nie ma opcji na ładne połączenie ponieważ początek już schnie ;) o to cała filozofia.
Ścianę powinieneś podzielić na 1,3m. zaczynasz góra lub dół jak Ci pasuje. Kilka ruchów np. w dolnym pasie na długości 50 cm, wygładzasz czy tam dopieszczasz i idziesz do góry i łączysz górę z dołem. Ciężko opisać, lepiej pokazać. Mam nadzieję, że zrozumiałeś.

Pozdrawiam.

bresio
01-04-2014, 12:55
Zrobiłem rysunek, jak mniej więcej to zrozumiałem:
252306

Numerkami oznaczyłem kolejne place.
Rozumiem, że po tym powinienem poczekać aż to wyschnie i tak samo powtórzyć na górnej części ściany?

Kasia Wojtek
01-04-2014, 13:10
Bresio - 1 to od podłogi do 130 cm, 2 to od 130 cm do sufitu. Reszta analogicznie.

Też jestem praworęczny, tyle, że niższy :D

bresio
01-04-2014, 13:18
To jeszcze sufit, 5x7m.
Jak podzielić?

Kasia Wojtek
01-04-2014, 13:29
:D Szczerze podpowiem - robić szybciej, albo z czyjąś pomocą.

lew 76
01-04-2014, 18:53
Megaron Finisz ,kup sobie worek tego na próbę ,a twoje problemy znikną ,na-pewno zaraz pojawią się tutaj głosy że to badziew ,ale spróbuj ,ja tym robię od lat i nie mam problemów z łączeniami

zeusrulez
02-04-2014, 00:18
żadnych głosów nie będzie, robisz tym co Ci pasuje. Ale nie da rady prawie żadnym gipsem połączyć warstw w taki sposób jak założyciel postu napisał.

bresio
02-04-2014, 09:09
Wczoraj robiłem sposobem opisanym w 3 poście. Jest ok.

pvo
10-04-2014, 22:29
Nie wiem gdzie się uczyłes szpachlowac ale jak słyszę o robocie blichowka to mnie krew zalewa.
Po 1 zmień narzędzia, głównie mikro blichówkę na tzw kose, szpachle itd jak zwał tak zwał, taka elewacyjna kubali czy inna Alu profil plus gumowa uchwyt, nie ten badziew za 12 zł tylko porządna za 3 - 4 dychy minimum 45 do 60 cm w zależności od pary w łapach.
Po 2 zageszczaj ruchy chociaż przy tej malutkiej pacce powinieneś mieć to opanowane.
Po 3 jednym machneciem kosa robisz 300% dokładniej i więcej niż tym małym gownem.
Ile zajmuje ci wyszpachlowanie ściany tym maleństwem 30 min? Mnie góra 7 min i prawie w ogóle się przy tym nie napracuje.
O schnięcia nie ma mowy, do tego rzadsza masa musi być.

lew 76
12-04-2014, 18:34
7 minut 13 metrów?czyli 130 metrów w 70 minut?a 260 w niecałe 3 godziny?kurde ale dniówka

zeusrulez
12-04-2014, 18:57
7 minut 13 metrów?czyli 130 metrów w 70 minut?a 260 w niecałe 3 godziny?kurde ale dniówka

No chyba ze wczesnie uzyl agregatu:cool:

zeusrulez
12-04-2014, 19:04
Nie wiem gdzie się uczyłes szpachlowac ale jak słyszę o robocie blichowka to mnie krew zalewa.
Po 1 zmień narzędzia, głównie mikro blichówkę na tzw kose, szpachle itd jak zwał tak zwał, taka elewacyjna kubali czy inna Alu profil plus gumowa uchwyt, nie ten badziew za 12 zł tylko porządna za 3 - 4 dychy minimum 45 do 60 cm w zależności od pary w łapach.
Po 2 zageszczaj ruchy chociaż przy tej malutkiej pacce powinieneś mieć to opanowane.
Po 3 jednym machneciem kosa robisz 300% dokładniej i więcej niż tym małym gownem.
Ile zajmuje ci wyszpachlowanie ściany tym maleństwem 30 min? Mnie góra 7 min i prawie w ogóle się przy tym nie napracuje.
O schnięcia nie ma mowy, do tego rzadsza masa musi być.

Co by nie kupil i tak bedzie krzywe i zwichrowane. Kolega sie poprostu wiecej naszlifuje ;) papier wszystko przyjmie !

bresio
12-04-2014, 21:06
Kupiłem szpachlę fasadową 45cm.
Materiał nakładam blichówką, potem ściągam szpachlą fasadową.
Nie ma porównania.
Sufit, około 18m^2 robiłem jakieś 20 minut. Zmachałem się strasznie, ale efekt jest zdecydowanie lepszy niż przy samej blichówce.

Dziękuję za poradę :)

pvo
13-04-2014, 23:17
Sam szpachlowalem wcześniej tak jak ty, później mój mistrzu który uczył mnie wszystkiego o szpachlowaniu i technice gk podrzucić mi to narzędzie. Teraz zamiatam z ręki ściany szpachla 60 i jest szybciej i o niebo lepiej. Spokojnie nauczysz się to z lekkością ścianę 10 m2 w parę minut machniesz. Miło że pomogłem ;-)
Zeusrulez 21 wiek, są już dawno szpachle i tynki cienkowarstwowe na mokro. Paper do lamusa. Ja juz nie używam zwykłych szpachli chyba że się klient nie zgadza, bo nienawidze syfu zacierania.

zeusrulez
26-04-2014, 16:30
Nie jestem ich zwolennikiem . . .

Pozdrawiam

jare32
26-04-2014, 16:44
Kupiłem szpachlę fasadową 45cm.
Materiał nakładam blichówką, potem ściągam szpachlą fasadową.
Nie ma porównania.
Sufit, około 18m^2 robiłem jakieś 20 minut. Zmachałem się strasznie, ale efekt jest zdecydowanie lepszy niż przy samej blichówce.

Dziękuję za poradę :)


...troche metrów gładzi w życiu już zrobiłem ale sufit 18 metrów w 20 minut?... szacun :)

EWBUD
26-04-2014, 17:13
Ciekawe, czy roboty nie szuka? Bo się rozgladam za kimś :)
A na poważnie; nałożyć dobrze, a nałożyć to jest też duża róznica... :)

jare32
26-04-2014, 17:57
...jak chłopaki tak wymiatają z tymi metrami to agregaty są w zagrożeniu ;)