PDA

Zobacz pełną wersję : PnB a zjazd z działki



gabione
01-04-2014, 12:23
Witam!
Potrzebuje pomocy czy robię to prawidłowo.
Posiadam działkę przy drodze wojewódzkiej, na mapkach do celów projektowych nie ma niestety zaznaczonego wjazdu. W rzeczywistości jest ogrodzenie i brama wjazdowa (w pasie drogowym), na drodze wojewódzkiej są pasy przerywane na przeciw mojego wjazdu.
Staram się o pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego, wjazd mi do szczęścia do niczego narazie nie jest potrzebny mogę jeździć po trawie, ale mój architekt twierdzi że muszę mieć projekt zjazdu aby dostać pozwolenie na budowę domu. Ma racje? Wysmarował mi takie pismo:
Proszę o wydanie warunków technicznych na lokalizacje i wykonanie zjazdu indywidualnego z drogi wojewódzkiej nr ... Na działce przedmiotowej planuje się budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego zwraz z niezbędną infrastrukturą.
Chcę wysłać to pocztą, ale czytając na necie różne fora wyczytałem że do warunków technicznych wymagana jest jakaś opłata. Jak mam to zrobić???

niktspecjalny
01-04-2014, 12:51
Ma rację.Nazywa się to zjazd z drogi wojewódzkiej i wiąże się z tym trochę formalności.Składając dokumenty owy zjazd na mapkach musi być przez adoptującego wniesiony.Musi.Zapewne będziesz zaczynać od pójścia do rejonu dróg wojewódzkich tam przedstawią swoje warunki jak ma się to odbyć.Nie musisz tego robić przed rozpoczęciem budowy ale w planach i projektach zjazd być musi.

gabione
01-04-2014, 12:58
W tym wniosku o którym pisałem mam dołączone: plan zagospodarowania terenu, mapka sytuacyjna z naniesionym proponowanym zjazdem.
Miałem nadzieję że jakoś to ominę, ale dzwoniłem przed chwilą do starostwa i "miły" pan odburknął mi że muszę mieć do PnB domu nie tylko warunki o lokalizacje zjazdu ale także projekt tegoż zjazdu.

gabione
01-04-2014, 13:18
Projektant który mi to robi, twierdzi że zarząd dróg wojewódzkich wyda warunki w których na 99% będzie ułożenie kostki brukowej w/w wjeździe. Ma rację?
W moim przypadku długość wjazdu(pasa drogowego) wynosi 12m razy 4m szerokości daje mi już 48m2 kostki.
Przecież nie każdego na coś takiego stać, inwestor może nie posiadać samochodu itd. Co o tym mam myśleć?

beton44
01-04-2014, 13:25
1. Kto się buduje tego się nie żałuje.
2. Przecież musisz jakoś wjechać na działkę choćby dowieźć materiał na budowę czy wywieźć śmieci.
Trudno raczej wyjechać na drogę /tą wojewódzką/ z błota na polu poprzez rów na ten przykład...

gabione
01-04-2014, 13:32
1. Kto się buduje tego się nie żałuje.
2. Przecież musisz jakoś wjechać na działkę choćby dowieźć materiał na budowę czy wywieźć śmieci.
Trudno raczej wyjechać na drogę /tą wojewódzką/ z błota na polu poprzez rów na ten przykład...

1. Tak nie powinno być.
2. Wjazd tam istnieje od 40 lat. Najpierw uprawiał działkę(pole)wujek, później mój ojciec a teraz ja.
Zdziwiłbyś się że w mojej miejscowości 90 % wjazdów nie jest utwardzone kostką (po prostu ludzi na to nie stać)mają wysypane jakieś kamienie, żwir i inne cuda jak choćby płyty drogowe.
Na moje szczęście nie ma żadnego rowu w miejscu planowanego zjazdu.

Mam nadzieję, że nieszczęsny wjazd będę mógł wykonać po wybudowaniu już domu.

niktspecjalny
01-04-2014, 19:44
Wszystko już jest jasne.Beton dobrze Ci tłumaczy.Jeśli z drogi wojewódzkiej zjazdy sa w kostce u innych inwestorów-użytkowników to według mnie Ty także taką kostkę powinieneś mieć.Powiem Ci co ostatnio widziałem.Pojechałem do kolegi na jego ojcowiznę.Położyli asfalt.Wiesz co jeszcze zrobili do każdej posesji zjazdy z kostki.Nawet tam gdzie chałupa zawalona ale piękny zjazd jest.

gabione
02-04-2014, 15:17
Wszystko już jest jasne.Beton dobrze Ci tłumaczy.Jeśli z drogi wojewódzkiej zjazdy sa w kostce u innych inwestorów-użytkowników to według mnie Ty także taką kostkę powinieneś mieć.Powiem Ci co ostatnio widziałem.Pojechałem do kolegi na jego ojcowiznę.Położyli asfalt.Wiesz co jeszcze zrobili do każdej posesji zjazdy z kostki.Nawet tam gdzie chałupa zawalona ale piękny zjazd jest.
Ok tylko w mojej miejscowości nie ma żadnej nowej inwestycji, po prostu nikt sie nie buduje. Ale jest prowadzony remont drogi na niektórych odcinkach i w trakcie tych remontów robią wjazdy ludziom z asfaltu, ale tylko odcinek około 5m.
Dzwoniłem takze do pana który zajmuje sie projektowaniem wjazdów i twierdzi on że w cale zarząd nie musi mi wydać warunków na budowę ale może wydać decyzje na remont lub chyba odtworzenie zjazdu pozostaje mieć tylko nadzieje ze tak będzie.

Adam626
02-04-2014, 17:29
Złóż wniosek i zobacz co napiszą. Możesz też zagadać. Do PnB musisz mieć zgodę do zjazdu na działkę. Jeśli droga prywatna to nie ma takiego problemu ale z wojewodzkiej musisz miec zgode własciciela drogi. I o to formalnie do urzędu wystąp, na mapce do celów opiniodawcczych niech architekt wrysuje w którym miejcu miałby być zjazd i jakiej szerokości

Jeśli zarządca drogi zechce projektu - bedzie go musiał zrobić projektant z uprawnieniami drogowymi. Zarządca odpisze jakie ma wymagania - czy kostka czy np wystarczy zjazd gruntowy "wzmocniony" czy coś takiego

Do PnB nie musisz mieć gotowego zjazdu tylko opinię co do zgody.

gabione
03-04-2014, 19:08
Trochę się myliłem z tymi inwestycjami, dotarłem do pana który w 2008 r robił taki projekt w mojej miejscowości.
Warunki jakie dostał to:
1. Szerokość utwardzonej nawierchni zjazdu 4m zjazd prostopadły do osi jezdni w granicach pasa drogowego.
2. Zjazd należy utwardzić na długości min. 8m od krawędzi jezdni drogi woj.(w granicach pasa drogowego)
3. Krawędzie nawierchni zjazdu należy wyokrąglić łukiem o promieniu r=3m
4. Pare nie istotnych podpunktów.
Temu panu podpowiadali w oddziale zarządu aby nie robić wjazdu ponieważ bedzie remont drogi i wtedy beda robili wszedzie wjazdy nawet na pole:-) Ten pan jednak chciał zrobić i zrobił nie było u to potrzebne do PnB domu gdyż dom już stał- widać przepisy się zmieniaja.
Teraz odnośnie mojej sytuacji, aby dostać PnB domu potrzebuje zrobić przynajmniej projekt wjazdu (tak mi się przynajmniej na razie wydaje)??? Myśle aby zrobić właśnie to pozwolenie projekt itd całą papierologię z wjazdem aby dostać PnB domu i bedę czekał cierpliwie na remont tej drogi i właśnie tu rodzi się moje pytanie czy w trakcie tego remontu drogi zrobią mi za friko ten wjazd???

gabione
06-05-2014, 10:56
Witam!
Warunki przyszły niezbyt optymistyczne w skrócie:
1. szerokość utwardzonej nawierzchni zjazdu 4m zjazd prostopadły do osi jezdni i utwardzony co najmniej w granicy pasa drogowego.
2. zapewnienie odwodnienie korpusu drogowego w obrębie projektowanego zjazdu, wody opadowe nie mogą spływać na pas drogowy.
3. Należy rozważyć możliwość ułożenia przepustu rurowego o średnicy min. 50 cm bez ścianek czołowych z zakończeniem skośnym.
4. warunki ważne 1 rok.
Moje pytania teraz:
1. Czy to pisemko wystarczy mi do pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego, jeśli nie co w takim układzie? muszę zrobić projekt na podstawie tych warunków i dopiero dostanę PnB domu? Do jakiego wydziału dzwonić do starostwa aby się dowiedzieć coś o tym?
Dodam, że wjazd tak na prawdę do szczęścia nie jest mi potrzebny potrzebuje tylko dostać PnB domu.

pionan
06-05-2014, 12:33
napiszę Ci jak było u mnie, z tym, ze zjazd z drogi powiatowej. Po pierwsze do budowy domu nie potrzebujesz żadnych projektów i innych dokumentów odnośnie zjazdu z drogi. Do wniosku o pozwolenie dołączasz tylko te warunki o których piszesz, czyli te, które wystawił zarządca drogi. Budowa domu, a budowa zjazdu są to dwie NIEZALEŻNE od siebie inwestycje z osobnymi projektami, pozwoleniami, dziennikami budowy.
Zjazdu nie potrzebujesz mieć nawet do odbioru budynku przez PINB. Ja mam odbiór budynku prawie 2 lata temu, a na zjazd nie mam nawet projektu.

To pisemko w zupełności wystarczy do PnB Twojego domu :)

gabione
06-05-2014, 13:17
napiszę Ci jak było u mnie, z tym, ze zjazd z drogi powiatowej. Po pierwsze do budowy domu nie potrzebujesz żadnych projektów i innych dokumentów odnośnie zjazdu z drogi. Do wniosku o pozwolenie dołączasz tylko te warunki o których piszesz, czyli te, które wystawił zarządca drogi. Budowa domu, a budowa zjazdu są to dwie NIEZALEŻNE od siebie inwestycje z osobnymi projektami, pozwoleniami, dziennikami budowy.
Zjazdu nie potrzebujesz mieć nawet do odbioru budynku przez PINB. Ja mam odbiór budynku prawie 2 lata temu, a na zjazd nie mam nawet projektu.

To pisemko w zupełności wystarczy do PnB Twojego domu :)
Czy ktoś może to potwierdzić?
To w takim razie mój projektant wprowadza mnie w błąd, gdyż on twierdzi, że w naszym starostwie wymagany jest projekt wjazdu aby dostać PnB domu.
Dodam, że czytam różne informacje na ten temat na różnych forach i wynika niestety z tego, że co starostwo to inne obyczaje, oby u mnie było tak jak kolega pisze

ad_mar
06-05-2014, 13:45
Nie do końca tak jest, wszystko zależy jakie starostwo wydaje pozwolenia. U mnie przykładowo {http://forum.muratordom.pl/showthread.php?221978-Pozwolenie-na-budow%C4%99-osobno-dla-domu-osobno-dla-zjazdu&p=6268424&viewfull=1#post6268424 } było tak, że nadzór budowlany i starostwo interpretowali budynek i zjazd jako całość inwestycji nierozdzielną. Czyli musiałem występować o PnB dla budynku i zjazdu razem na jednym wniosku. Dlatego potrzebny był mi od razu projekt zjazdu uzgodniony z zarządcą drogi.

gabione
06-05-2014, 13:53
Jak to w ogóle możliwe, że każde starostwo inaczej interpretuje te same przepisy. Pozostaje mieć tylko nadzieję że u mnie będzie pozytywnie.

mwie
06-05-2014, 20:37
Ano możliwe... ja dodam, że u mnie w starostwie było jeszcze trochę inaczej: przy składaniu projektu domu do pnb wymagano załączenia zgody na lokalizację zjazdu z urzędu gminy (gmina jest właścicielem drogi, przy której mamy działkę) , a pnb zjazdu jest osobno traktowanym opracowaniem, które składałam w późniejszym czasie, i zupełnie niezależnie od projektu domu. W starostwie na pewno udzielą Ci informacji, czego dokładnie będą wymagać. Inna sprawa, to interpretacja, czy masz już zjazd, który wymaga remontu czy musisz się starać o pnb.

gabione
06-05-2014, 21:32
Zjazd w rzeczywistości istnieje tzn. jest brama wjazdowa, na drodze są pasy przerywane. Niestety na mapce jest zaznaczony wjazd jako nielegalny małe z.
Nie dzwoniłem do starostwa, ale rozmawiałem dzisiaj z architektem który potwierdził, że kiedyś u "nas" tak było że wystarczyło mieć warunki na wykonanie wjazdu teraz niestety potrzebują projektu oczywiście uzgodnionego ze starostwem, wydziałem dróg wojewódzkich.
A cały czas liczyłem na to że mnie to ominie. Możliwe żę w najbliższych latach będzie remont drogi i wtedy by zaprojektowali i wykonali wjazd za free. Opieram to na tym że droga ta w moim rejonie jest remontowana na raty po 2, 3 km na rok i robią wtedy wszystkim wjazdy nawet na pole uprawne.

Elfir
07-05-2014, 22:22
ja nie mam projektu (ani wykonanego) zjazdu, tylko pozwolenie i budynek odebrano.