PDA

Zobacz pełną wersję : Dach 7stopni - Folia czy papa pod blachodachówkę/panel na rąbek



Sir0cco
01-04-2014, 15:54
Wiem, temat rzeka - był wielokrotnie poruszany.
Chciałbym jednak zasięgnać Waszej rady zanim zacznę wydawać pieniądze bez potrzeby (na papę pod ławę fundamentową wydałem 1000zł - taką mi hurtownia wcisnęła...)

A więc zaraz zaraz robię dach. Więźba już przyjechała - niedługo montaż.
Dach jest specyficzny:
- dwuspadowy - z dwoma lukarnami po 1 na każdą stronę
- szerokość okapu to ok. 6m, szerokość lukarny to ok 4,5 - lukarna jest na środku
- kąt dachu to ok. 27stopni
- kąt lukarny to 7-8 stopni
- powierzchnia całego dachu to ok 100m2

Pokrycie - planowałem panelem na rąbek, ale po przeczytaniu opinii rozważam też zwykłą blachodachówkę.
Kupiłem już materiał na ŁATY i KONTRŁATY, bo początkowo rozważałem kostrukcję rusztową :(
Teraz czytam, że na mojej lukarnie - ze względu na mały spadek - trzeba zrobić szczelne krycie wstępne. Prawda to?

Zacząłem rozważać kilka opcji - prośba o Waszę opinię jak będzie najlepiej:
1 ruszt z kontrłat i łat, folia dachowa, łaty -> na to panel na rąbek (zaleta - wykorzystam laty; generalnie taniej wychodzi; wada: mniejsza szczelność; hałas; mniejsza równość co wichruje panele)
2 pełne deskowanie lub OSB + folia dachowa z makaronem -> na to panel na rąbek (zaleta - tłumi hałas,oddycha, prostuje panele; wada - mam niewykorzystane łaty oraz droga folia z makaronem; dodatkowe koszty deskowania)
3 pełne deskowanie + papa + kontrłaty/łaty >panel rąbek/blacha (zaleta - szczelność; wada - nie oddycha, dodatkowe koszty: papa+deski)
4 ostatnia opcja to full wypas polecana gdzieniegdzie - krokwie>folia>kontrłata>deskowanie>papa>kontrłaty>łaty (same zalety; dużo wad związnaych z kosztami - nie wiem jak ta folia ma oddchychać pod papą

Generalnie się skłaniam ku opcji nr 3. - Poradzcie czy dobrze myślę, że to najrozsądniejsze rozwiązanie?

Jaką papę powinienem zastosować? Co będzie rozsądne cenowo, ale i dobre jakościowo?

Dzięki z góry za Wasze sugestie.

Andrzej Wilhelmi
04-04-2014, 17:49
Sam będziesz krył dach? Planujesz blachę na rąbek czy imitację tzw. "klik"? Jak masz 7* to blachodachówka nie bardzo się nadaje. Krycie wstępne na całym dachu należy wykonać papą. Dla pokrycia typu "klik" opcja nr 3 jest opcją optymalną. Rozstaw łat maksimum 25 cm. Dach będzie "oddychał" jak zostanie profesjonalnie wykonany. Pozdrawiam.

Sir0cco
16-04-2014, 09:32
Dzięki Andrzeju za odpowiedź.
Po jej przeczytaniu oraz tym co doczytałem o panelu na rąbek CLICK (taki planowałem) - odchodzę powoli od tego pokrycia.
Rozważam jeszcze albo blachodachówkę, albo zwykłą (płaską-nowoczesną) dachówkę.
Moi cieśle namawiają mnie na dachówkę - solidniejsza (mimo że dla nich to więcej pracy)

Pokrycie będą robili moi cieśle (robią zarówno konstrukcje jak i pokrycia). Konstrukcja już jest.

Zostanę przy opcji nr 3 czyli papa (za namową cieśli podkład+wierzchnia), kontr-łata, łata, dachówka(lub blachodachówka)

Mam pytanie jedynie dot. folii paroprzepuszczalnej oraz wentylacji.
Czy jest sens ją dawać (rozumiem, że daje się ją pod papę - pomiędzy deskę a ocieplenie, dobrze myślę?
Czy papowanie ma być całkowicie szczelne (potrzebna jakas wentylcja?
Jeśli opcja z folią - to jak to wyprowadzić przy rynnie (wychodzi dość grubo)?

255062

Wiem że na 7stopni dachówka będzie miała jedynie walory estytyczne - stąd pod nią pełne krycie 2xPapą. Czy mam inne opcje?

Pozdrawiam serdecznie!

Jan P.
16-04-2014, 11:02
Zrezygnuj z foli . Są przez nią kłopoty. Para potrafi na niej się skroplić , zamarzać . Co Ty z tym " oddychaniem " . Dobry dekarz powinien wiedzieć jak poprawnie zwentylować przestrzeń POD deskami. Jan.

Andrzej Wilhelmi
16-04-2014, 21:58
Radziłbym zrobić małą atrapę daszku z kątem 7* tak na 5~6 dachówek i sprawdzić jak spływa woda? Teoretycznie powinno być OK. Zwracam tylko uwagę, że tego płaskiego dachu nie będzie widać. Przy tak płaskim dachu pas nadrynnowy musi być szeroki jeżeli odprowadza się skropliny do rynny. A tak naprawdę innego wyjścia nie ma. Pozdrawiam.

Sir0cco
24-04-2014, 10:00
Witajcie,
Dzięki za Wasze porady.
Wracam właśnie z odbioru więźby i.... zgłupiałem już doszczętnie...
Więźba jest ok - tyle dobrego.
Co do pokrycia - to kierownik zaproponował dwie dodatkowe rzeczy.
1. dać pod OSB folię membranową - po to by nie zamakała wełna mineralna - ocieplenie dachu (przez wełnę podobno będzie wędrować para która się skropli na papie/OSB) - czyli rozwiązanie -krowiek/membrana/kontrłata/OSB
2. przy takim małym spadku - kierownik poradził by iść w gont - skoro i tak jest już OSB i papa podkładowa - to gont zapewni szczelność przy takim małym spadku (przypomnę, że większość mojego dwuspadowego dachu to lukarny o kącie 7stopni)

Sam już nie wiem. Zaczynam powoli odchodzić od dachówki i wracać myślami do panela na rąbek (ze względu na szczczelność od 7stopni) lub właśnie papy/gonta.
I przepraszam, ze wciąż wracam do tej membrany, ale co rusz słyszę inne opinie. Trzeba w końcu dylatować wełnę od deskowania(z papą) czy nie?

Poradźcie co o tym myśleć?

Andrzej Wilhelmi
24-04-2014, 19:49
Opinia jest jedna! Musi być drożna szczelina wentylacyjna pomiędzy OSB a izolacją cieplną. Folia pod płytą OSB jest zbędna. Gont bitumiczny nie nadaje się na tak płaski dach! Pozdrawiam.

Sir0cco
24-04-2014, 20:41
To mój pierwszy dach :) Więc posilę się na interpretację z języka eksperckiego na laicki :)

Dobrze rozumiem, że folia pomiędzy krokwią a OSB jest zbędna - jako zbędny wydatek.
Wystarczy zachować szczelinę dylatacyjną pomiędzy ociepleniem (wełną) a OSB.
Jeśli krokwie mam 12/20 to rozumiem, że 2cm z 20cm powinienem poświęcić właśnie na tą dylatację. Zysk to oszczędności kosztów folii i kontrłat. Wada to 2cm mniej na ociepleniu - czyli między krokwie max 17-18cm wełny.
Dobrze myślę?

Jeśli tak - to kierownik bud. zwracał uwagę na to że para przechodząc przez wełnę będzie się skraplać na OSB/papie i będzie kapać na wełnę doprowadzając do jej zawilgocenia.
Czy wg Waszych powyższych sugestii taki fenomen nie będzie miał miejsca dzięki skutecznej wentylacji tej szczeliny - wilgoć wywieje?