PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z zakładem energetycznym



Marcuss85
01-04-2014, 17:27
Witam,
może ktoś miał podobny problem do mojego i potrafi coś doradzić?
Otóż nad częścią mojej działki przebiega linia SN 20 kV. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek projektów i myśli o budowie wystąpiłem do ZE o wydanie ustalenia branżowego w którym będą zawarte warunki jakie muszę spełnić w celu budowy domu. W czerwcu 2013 wydali ustalenie pisząc że można się zbliżyć do linii wg Polskich Norm- czyli na 3 m od najbardziej wysuniętej części budynku. Dziś gdy mam gotowy projekt domu i ubiegam się o PnB Tauron twierdzi, że jest kolizja budynku z linią,a wynika to z tego, że ich pracownik źle odczytał mapę do celów projektowych i "zniknęło" mu 1,5m. Po wyjaśnieniu tej sprawy stwierdzili, że jednak oni nie poczuwają się do winy i muszę złożyć kolejny wniosek do działu kolizji w którym to dziale po ok. miesiącu oczekiwania stwierdzą jakie warunki muszę spełnić żeby móc budować dom, prawdopodobnie będą chcieli abym na własny koszt przebudował linię. To jest jakiś absurd, skoro spełniam warunki,czy ktoś może mi doradzić gdzie się zwrócić albo co zrobić aby to odkręcić?

gabione
02-04-2014, 21:05
O przebudowie zapomnij bo koszt będzie ogromny, przerabiałem podobny temat ale z linią niskiego napiecia, za przesuniecie 2 słupów chcieli 15 tysiecy.
Musisz ostro działać może warto by było pójść do prawnika o poradę, lub szukać wysoko postawionego znajomego w ZE, bo to jest państwo w państwie i musi ci ktoś to naprawde dobrze wytłumaczyć.

mirek69
03-04-2014, 18:25
Tauron ponosi odpowiedzialność za swoich pracowników.
Zgodnie z Polska Normą PN-E-05100-1:1998 „Elektroenergetyczne linie napowietrzne . Projektowanie i budowa.":
Zbliżenie występuje wtedy, gdy odległość pozioma linii i innego obiektu jest mniejsza niż połowa wysokości zawieszenia najwyżej położonego przewodu roboczego linii i nie zachodzi przy tym skrzyżowanie.
W przypadku zbliżenia linii średniego napięcia i budynku określa się odległość poziomą. Odległość ta zgodnie z w/w normą przy bezwietrznej pogodzie powinna wynosić, w metrach, co najmniej:
a/ 1+b/2+U/150 - od każdej trudno dostępnej części budynku oraz od krawędzi dachu,
b/ 2+b/2+U/150 – od każdej łatwo dostępnej części budynku
gdzie:
b – odległość miedzy przewodami linii elektroenergetycznej w metrach,
U – napięcie znamionowe linii elektroenergetycznej w kilowoltach.
np. dla linii w układzie płaskim b = 1,85 m stąd b/2 = 0,93 cm to daje min odległość dla a: 2,06 m a dla b: 3,06 m