PDA

Zobacz pełną wersję : Tani dom w budowie i eksploatacji



procent
02-04-2014, 12:40
Witam jestem tu nowy wiec prosze o wyrozumiałosc. Na poczatku pragne sie przywitac z forumowiczami :) W dobie kryzysu i niepewnej przyszłosci trzeba kombinowac niestety a jak wiadomo lepiej na własnym niz dawac komus zarabiac tak wiec postanowilismy ze bedziemy budowac. Projektu jeszcze nie mamy ale układ i wielkosc pomieszczen chcemy cos w tym stylu http://extradom.pl/projekt-domu-dom-przy-przyjemnej-2-bis-KRK1318. Bez garazow tarasow i innych po prostu sam budynek mieszkalny. Budowac sie chcemy metoda gospodarcza. Wiekszosc robot chce robic sam po konsultacji i pod pewnym okiem osob doswiadczonych. Do reszty chce zatrudnic jedna lub dwie osoby. Po wstepnych wyliczeniach na fundament potrzebuje okolo 10 tys do stanu zero ( ale licze 15 tys bo nie wiadomo jak głeboko bedzie trzeba kopac ) na mury tez mniej wiecej tyle samo z pomoca ojca i brata.Strop myslałem o drewnianym poniewaz jest łattwy i szybki do wykonania z racji nieuzytkowego poddasza ale tu jeszcze jest znak zapytania poniewaz nie znam dokładnych kosztow wiec rowniez licze okolo 15 tys Dach chce zrobic w ten sposob ze wezme kogos kto mi zrobi sam szkielet a deskowanie, blachowanie, papowanie i inne zrobie sam. Mysle ze tez okolo 15 tys bez blachodachowki. Na poczatek wystarczy papa. Czyli stan surowy wyjdzie mnie okolo 60 tys. Okna zwykłe plastiki drzwi wewnetrzne za okolo 200 zł szt z oscieznicami w wiekszosci domu zamiast tynkow polanuje połozyc plyte GK w miejscach gdzie beda wisialy jakies szafki itp bedzie noramlny tynk z gładzai gipsowa wiadomo wylewki we własnym zakresie elektryke i hydraulike rozprowadze sam w pokojach panele z nizszej polki łazienka nie duza. Teraz moje pytanie czy jest wogole sens marzyc o czyms takim? Wiem ze sporo fachowcow zaraz powie ze jak sie buduje to raz a porzadnie ale niestety mamy takie czasy ze trzeba kombinowac i np zamiast pieca z podajnikiem za 7 tys kupimy zwykly piec za 2 tys i juz mamy 5 tys na bloczki. Jak myslicie jakie beda realne koszty takiego budynku ? Wiem, ze sa setki takich postow ja rowniez sporo przeczytalem ich na tym i innych forach lecz nie uzyskałem jednoznacznej odpowiedzi. Acha zapomniałem dodac, ze narazie ocieplac z zewnatrz nie planujemy chociaz jedna jedna zime bedziemy musieli przezyc choc tam gdzie teraz wynajmujemy rowniez nie ma ocieplenia i dajemy rade. W sumie kiedys ludzie budowali z tego co było i budynki dalej stoja a ja nie bede zył sto lat a dzieci pewnie i tak wyfruną a co nowe to nowe jak przyjda lepsze czasy łatwiej bedzie sprzedac.

Skkipper
02-04-2014, 14:53
Marzyć o domu zawsze warto.
Poniżej wklejam kilka projektów, które są podobne funkcjonalnie, ale są z kosztorysem.
http://projekty.muratordom.pl/projekt_maly,20,0,0.htm?kdg=1&sd_0=&sd_1=&knd_1=&pz_1=&pz_0=&gd_0=&pc_0=&pc_1=&k_1=&k_0=&tn=2&gd_1=&web_0=&lp=4&lp=5&web_1=&knd_0=&v=&br=1&wsk_1=&wsk_0=&p_0=&p_1=&a=&c=&wk_1=&wk_0=&o=&q=&wef_0=&wef_1=&t=1&wo_1=&wo_0=
http://projekty.muratordom.pl/projekt_majowy,2454,0,0.htm?kdg=1&sd_0=&sd_1=&knd_1=&pz_1=&pz_0=&gd_0=&pc_0=&pc_1=&k_1=&k_0=&tn=2&gd_1=&web_0=&lp=4&lp=5&web_1=&knd_0=&v=&br=1&wsk_1=&wsk_0=&p_0=&p_1=&a=&c=&wk_1=&wk_0=&o=&q=&wef_0=&wef_1=&t=1&wo_1=&wo_0=
http://projekty.muratordom.pl/projekt_nieodzowny-wariant-i,2680,0,0.htm?kdg=1&sd_0=&sd_1=&knd_1=&pz_1=&pz_0=&gd_0=&pc_0=&pc_1=&k_1=&k_0=&tn=2&gd_1=&web_0=&lp=4&lp=5&web_1=&knd_0=&v=&br=1&wsk_1=&wsk_0=&p_0=&p_1=&a=&c=&wk_1=&wk_0=&o=&q=&wef_0=&wef_1=&t=1&wo_1=&wo_0=
http://projekty.muratordom.pl/projekt_nieodzowny,2679,0,0.htm?kdg=1&sd_0=&sd_1=&knd_1=&pz_1=&pz_0=&gd_0=&pc_0=&pc_1=&k_1=&k_0=&tn=2&gd_1=&web_0=&lp=4&lp=5&web_1=&knd_0=&v=&br=1&wsk_1=&wsk_0=&p_0=&p_1=&a=&c=&wk_1=&wk_0=&o=&q=&wef_0=&wef_1=&t=1&wo_1=&wo_0=
Żeby było taniej wybierz dom z dwuspadowym dachem, bez piwnicy. Bryła jak najprostsza.

Skkipper
02-04-2014, 14:56
Jest technologia Porotherm Dryfix, której nie trzeba ocieplać ( murowanie na piankę), szybko się muruje, czysto. Ale ta technologia, niestety, nie należy do najtańszych :(

Adam626
02-04-2014, 16:56
Zapytaj ludzi ile wydali na same materiały bez robocizny - bedziesz miał orientację co do cen materiałów.

Strop z desek wcale nie musi być tani.

procent
02-04-2014, 17:43
Własnie co do tego stropu nie jestem przekonany.. Co do tych projektow podanych wyzej naprawde jest szansa wybudowac taki dom za cene podana w kosztorysie? srednio 130 tys plus vat ? Jak Wy sie na to zaopatrujecie? Chodzi o to ze chce troche wspomoc sie kredytem ale z rata nie wieksza jak kosztyu czynszu w bloku ok 500 zł /msc a jesli buduje sie na kredyt to dom musi byc wykonczony to znaczy gotowy do zamieszkania dlatego chce ciac koszty gdzie sie da zeby jak najmniej kredytu wziac a z czasem zrobic tak jak sie nalezy ewentualnie sprzedac i wybudowac od nowa bogatszy o doswiadczenie.

Adam626
02-04-2014, 17:58
Jeśli wszystko zrobisz sam to w 150 tyś powinieneś zamieszkać.
Trudno mi jednak sobie wyobrazić jak można samemu zbudować dom. Przydało by się mieć kogoś kto robił już taką robotę i podpowie. Bo teoria jest łatwa i większosć inwestorów wie jak dom powinien byc zbudowany etap po etapie ale przydała by się praktyka.

Materiały budowlane nie są drogie. Np aktualnie mam u siebie SSO i około 40% stanowił koszt robocizny, 50% materiały i 10% usługi (media, projekty, koparka, piasek, żwir)

procent
02-04-2014, 18:14
Praktyke mam pracowalem na budowie i wiem jaka to jest praca. Jak juz wyzej pisalem nie bede bral ekipy tylko pojedyncze osoby do pomocy z doswiadczeniem, boje sie własnie tych kosztow materiałow ze cos zle policzyłem, ze cos moze mnie zaskoczyc. Wewnątrz sie nie boje bo wszystko jestem w stanie zrobic sam jednak ten stan surowy jakos mnie przeraza.

1Grzes
07-04-2014, 16:55
Witam .Zaczynam budować coś podobnego 85m2 plus garaż też mam nadzieje ze zmieszcze sie w 60 tyś stan surowy . Zycze powodzenia i pozdrawiam

kamilb1987b
24-04-2014, 16:46
ja uważam że taniej będzie zbudować dom z poddaszem użytkowym, np. coś takiego http://z500.pl/projekt/353/Z4_D_bl_md,w-technologii-szkieletowej-bez-lukarn-z-balkonem-i-malym-daszkiem/dane-ogolne.html, będzie mniejsza powierzchnia zabudowy więc mniejszy i tańszy fundament, mniejsza powierzchnia dachu, czyli mniej ocieplenia go, bo to trzeba zrobić, jak samemu będziesz robić to na ociepleniu go też za dużo nie dasz bo 10cm styro jakiegoś zwykłego nie zabija cenowo. wiem że wtedy strop betonowy trzeba zrobić ale jak samemu go zrobisz to w 8k się pewnie zmieścisz nawet jak będziesz potrzebować kogoś do pomocy w tym to też nie zbankrutujesz. dasz 4 warstwy pustaków i będziesz miał ze strychu poddasze, no chyba że zależy Ci wyjątkowo aby w pokojach mieć pełne ściany i nie tolerujesz skosów to wtedy inna bajka i tylko parterówka ale uważam że może to być trochę droższe. ale jeszcze nie budowałem tylko jestem na etapie liczenia i za jakiś czas będę budować więc mówię czysto teoretycznie ale podejrzewam że wiele się nie mylę. policz sobie wszystko dobrze i na spokojnie i wtedy zdecyduj. ale wiec że oprócz budowy to dom trzeba też utrzymać i ogrzewać. wiem że mierzysz w mały domek ale aby mieć ciepło to wydasz też niemałe pieniądze na to. no chyba że lubisz w domu w grubym swetrze siedzieć to tylko popołudniu możesz w piecu przepalić i tez się da przeżyć.

aiki
24-04-2014, 19:35
Spójrz do mnie taki stan to jakieś 70 tyś i najwięcej kosztuje dach więc lepiej zrobić poddasze użytkowe mimo stropu i tak chyba taniej wyjdzie.

kamilb1987b
24-04-2014, 20:04
pewnie że taniej, wystarczy dobrze liczyć to każdy sam się przekona.
jeżeli chodzi o tani dom to trzeba wziąć pod uwagę koszty budowy i utrzymania i jeżeli chce się mieszkać w domu do śmierci to nie opłaca się budować najtańszym kosztem bo słono za utrzymanie będzie się płacić i z roku na rok coraz więcej. oszczędni powinni budować domy energooszczędne, trochę więcej w kosztach budowy ale tańszy w eksploatacji i lepiej się mieszka i wygodniej ale każdy robi jak chce.

aiki
24-04-2014, 20:46
beton na ławy czy więźba czy ocieplenie, pokrycie będzie więcej kosztować na parterówce niż na domku z poddaszem użytkowym (więcej tego po prostu) i o to mi chodziło nie o to by budować z byle czego.

kamilb1987b
24-04-2014, 21:48
wiem o tym. ale są tacy co twierdzą że parterówka taniej wychodzi. nie chodziło mi o to że Ty z byle czego robisz bo z tego co czytałem strasz się robić wszystko dokładnie ale brak zbrojenia pod okna przy BK to mnie zdziwiło. to że inni nie robią nie oznacza że tak jest dobrze. jak za parę lat lub szybciej będą pęknięcia to zrozumiesz. a słyszałem że przy domu z BK może się tak zdarzyć.

aiki
24-04-2014, 21:56
Przy domu z BK klasy 400 to bym dał.
U mnie klasa 550 więc nie dałem i na razie nic nie pęka.
A jak pęka to właściwie po kilku miesiącach tak jak u mnie w pracy choć tam to i pręty by nie pomogły.
Świadoma decyzja i wiem czym ryzykuję.
Kiedyś stary fachura stwierdził, że każdy Dom pęknie tylko należy robić tak aby nie było tego widać.
A w moim domku jest jeszcze kilka mały błędów ale po prostu wyczytałem szczegóły po fakcie.

kamilb1987b
25-04-2014, 05:34
jak pęknie za parę lat to będzie wiać i tylko maskowanie zostanie. ale nie ma co się przejmować bo o pęknięciach mówił mi gościu który jest budowlańcem i jego firma z ytonga budowała i mieli tyle na to reklamacji że zrezygnował z tej technologi czyli to może zdarzyć się każdemu niezależnie czy robi to firma czy samemu. ja myślę że pęka przez fundament, bo fundament siada po czasie a BK na kleju jest dawany czyli jest dosyć sztywny w porównaniu do zwykłej zaprawy. nie ma gdzie taka ściana popuścić więc pęka. ale może będziesz miał szczęście i nic nie pęknie.

namira
25-04-2014, 07:21
fundament to podstawa,musi być zrobiony solidnie i tutaj nie ma co oszczędzać,parterówka do ok.90m okey,im większy dom,tym bardziej opłaca się iść w poddasze,prosta, zwarta bryła,ścianka kolankowa 120-130 cm,dwuspadowy dach,duże okna w ścianach szczytowych (można sobie darować okna dachowe )taki dom jest łatwy do ogrzania,cieple powietrze ucieka do góry i ogrzewa poddasze,zresztą wystarczy poczytać dzienniki osób budujących parterówki - zdecydowana większość i tak kombinuje jakby tu zaadoptować poddasze,jak nie od razu to kiedyś tam zwłaszcza jeśli kąt nachylenia dachu jest np.35 stopni

kamilb1987b
25-04-2014, 11:04
Zgadza sie ale nie kazdy to rozumie. Niektorzy upieraja sie na parterowke i twierdza ze taniej i mozna wiele razy to tlumaczyc i nic to nie daje.

gorbag
25-04-2014, 11:50
Zgadza sie ale nie kazdy to rozumie. Niektorzy upieraja sie na parterowke i twierdza ze taniej i mozna wiele razy to tlumaczyc i nic to nie daje.
Zgadza się, masz rację! Ja tego np. nie rozumiem. Uparłem się na parterówkę, twierdzę że taniej i tłumaczenie nic nie daje :)


wystarczy poczytać dzienniki osób budujących parterówki - zdecydowana większość i tak kombinuje jakby tu zaadoptować poddasze,jak nie od razu to kiedyś tam zwłaszcza jeśli kąt nachylenia dachu jest np.35 stopni

Czytałem/czytam regularnie dziennik o parterówkach użytkowników: frykow, bitter, vafel, artix1, mest, rewo66, arturo72, front24, Zielony Ogród, Iwona i Mariusz, dusiaka, plus kilka na mojabudowa.pl. Nie zauważyłem żeby ktoś z nich kombinował na temat przyszłej adaptacji poddasza.
A jakie dziennik parterówek Ty czytasz? Gdzie ta "większość"? Chętnie zajrzę do innych i poczytam :)

Ilość poziomów to świadomy wybór, ze wszystkimi konsekwencjami. Jak robisz parterówkę, to nie potrzebujesz dachu na 35 stopni, jest oszczędność i nie ma dylematów.

kamilb1987b
25-04-2014, 14:55
Jak sie nie umie dobrze liczyc to potem takie glupoty sie czyta. Jezeli ktos chce maly dom do 80m2 to pewnie ze parterowka sie na to nada ale im wiekszy domek to wieksza powierzchnia zabudowy czyli wiekszy fundament, wiekszy dach mimo ze kat moze byc mniejszy, wiecej ocielpenia trzeba dac wiec gdzie jest taniej? No chyba ze dla ciebie 150m2 zabudowy jest tansze od 80m2 bo taiie sa roznice dla tej samej powierzchni calkowitej. Jak dla ciebie 150 jest tansze niz 80 to widac ze z matematyki byles cienki, to daj dziecku i niech ci to przeliczy.

kamilb1987b
26-04-2014, 01:00
przepraszam wszystkich co czytali, po głębszym liczeniu na gotowo parterówka może wyjść podobnie cenowo do domu z poddaszem.

gorbag
26-04-2014, 08:41
Jestem naprawdę pod wrażeniem. Serio.
Dziękuję.

kamilb1987b
26-04-2014, 10:53
w wątku R&K to liczyłem i po dokładniejszym przyjrzeniu się sprawy niewiele więcej materiałów się użyje i patrząc na całokształt może wyjść cenowo podobnie bo dom to nie tylko materiały. pozdrawiam

MassiveR
28-04-2014, 12:22
Witam jestem tu nowy wiec prosze o wyrozumiałosc. Na poczatku pragne sie przywitac z forumowiczami :) W dobie kryzysu i niepewnej przyszłosci trzeba kombinowac niestety a jak wiadomo lepiej na własnym niz dawac komus zarabiac tak wiec postanowilismy ze bedziemy budowac. Projektu jeszcze nie mamy ale układ i wielkosc pomieszczen chcemy cos w tym stylu http://extradom.pl/projekt-domu-dom-przy-przyjemnej-2-bis-KRK1318. Bez garazow tarasow i innych po prostu sam budynek mieszkalny. Budowac sie chcemy metoda gospodarcza. Wiekszosc robot chce robic sam po konsultacji i pod pewnym okiem osob doswiadczonych. Do reszty chce zatrudnic jedna lub dwie osoby. Po wstepnych wyliczeniach na fundament potrzebuje okolo 10 tys do stanu zero ( ale licze 15 tys bo nie wiadomo jak głeboko bedzie trzeba kopac ) na mury tez mniej wiecej tyle samo z pomoca ojca i brata.Strop myslałem o drewnianym poniewaz jest łattwy i szybki do wykonania z racji nieuzytkowego poddasza ale tu jeszcze jest znak zapytania poniewaz nie znam dokładnych kosztow wiec rowniez licze okolo 15 tys Dach chce zrobic w ten sposob ze wezme kogos kto mi zrobi sam szkielet a deskowanie, blachowanie, papowanie i inne zrobie sam. Mysle ze tez okolo 15 tys bez blachodachowki. Na poczatek wystarczy papa. Czyli stan surowy wyjdzie mnie okolo 60 tys. Okna zwykłe plastiki drzwi wewnetrzne za okolo 200 zł szt z oscieznicami w wiekszosci domu zamiast tynkow polanuje połozyc plyte GK w miejscach gdzie beda wisialy jakies szafki itp bedzie noramlny tynk z gładzai gipsowa wiadomo wylewki we własnym zakresie elektryke i hydraulike rozprowadze sam w pokojach panele z nizszej polki łazienka nie duza. Teraz moje pytanie czy jest wogole sens marzyc o czyms takim? Wiem ze sporo fachowcow zaraz powie ze jak sie buduje to raz a porzadnie ale niestety mamy takie czasy ze trzeba kombinowac i np zamiast pieca z podajnikiem za 7 tys kupimy zwykly piec za 2 tys i juz mamy 5 tys na bloczki. Jak myslicie jakie beda realne koszty takiego budynku ? Wiem, ze sa setki takich postow ja rowniez sporo przeczytalem ich na tym i innych forach lecz nie uzyskałem jednoznacznej odpowiedzi. Acha zapomniałem dodac, ze narazie ocieplac z zewnatrz nie planujemy chociaz jedna jedna zime bedziemy musieli przezyc choc tam gdzie teraz wynajmujemy rowniez nie ma ocieplenia i dajemy rade. W sumie kiedys ludzie budowali z tego co było i budynki dalej stoja a ja nie bede zył sto lat a dzieci pewnie i tak wyfruną a co nowe to nowe jak przyjda lepsze czasy łatwiej bedzie sprzedac.

Bardzo ważny jest montaż okien dlatego lepiej zapłacić trochę i wynająć porządnych montażystów, zaoszczędzisz na ogrzewaniu, bo można dużo zepsuć złym montażem

aleksander909
28-04-2014, 12:52
dokladnie, na oknach nie ma co oszczedzac !! Wiem bo sam musialem poprawiac pare razy izolowac itd :/ lepiej to zrobic raz a porzadnie, polecam na okna dac tez jakies zaslony od zewnetrznej strony (rolety np ) albo przynajmniej od wewnetrzenej, naprawde pomagaja :)

procent
13-05-2014, 01:40
Dziekuje bardzo za odpowiedzi ;) Jak juz wyzej napisałem nie chodzi mi o niewiadomo jaki dom po prostu chce miec cos swojego niz pchac komus do kieszeni. Parterowy zawsze mozna podniesc lub dobudowac cos a jak odrazu pietrowy wybuduje to i koszty wzrosna o schody balkony itp... Na te chwile spokojnie mi te 70-80 m wystarczy w parterze z super prostym dachem dwuspadowym bardziej licza sie koszty. Powedzcie mi prosze z waszego doswiadczenie co bardziej sie oplaca beton komorkowy czy cegla max?

Tomasz Antkowiak
13-05-2014, 19:16
Ja sie generalnie na budowaniu domu nie znam wcale. Brak mi rowniez doswiadczenia, ale uwazam ze warto jednak rozwazyc niewielki domek z poddaszem uzytkowym. Schody to symboliczny koszt, balkonow budowac nie nalezy, dach dwuspadowy bez ozdobnikow.

W kwestii technologii doswiadczenia rowniez nieco mi brakuje, jednak polecam goraco beton komorkowy ukladany na klej, tanie bloczki bez PW, byle w odpowiedniej do murowania na klej klasie. Znacznie mniej pracy kosztuje postawienie takiej sciany niz sciany z ceramiki na zaprawie. Cenowo jest rowniez bardzo atrakcyjnie. Z worka kleju (za 16-17 zl) mozna wymurowac cala palete bloczkow (7m2 sciany); mieszasz w wiaderku wiertarka, bez betoniarki, bez targania ciezkich wiader zaprawy na rusztowania itp - super super wygoda).

Ale, jak wspomnialem na wstepnie, nie znam sie i nie mam doswiadczenia ;)

procent
14-05-2014, 14:30
Mam jeszcze jedno pytanie skad biora sie takie ceny tych oto nieruchomosci na przykład :
http://olx.pl/oferta/sokolka-gmina-sadowne-dom-stan-surowy-144-m-obok-lasu-CID3-ID5S0qf.html#f3be9b8653 przeciez dzialka kosztuje pozwolenia itp i ktos jeszcze musi na tym zarobic ? Widziałem wiele takich ogłoszen rowniez w moich okolicach i zakładajac, ze działka kosztuje 30 tys i ten ktos spusci jeszcze z ogłoszenia ok 5 tys to zostaje 85 tys a przeciez jeszcze trzeba odjac zarobek dla tego kogos bo watpliwe jest to zeby budował charytatywnie :) Czy to moze byc potwierdzenie moich przekonan, ze jak sie chce to sie uda? O albo takie cos http://www.gumtree.pl/c-ViewAdLargeImage?AdId=592111834&Keyword=mazowieckie

Tomasz Antkowiak
14-05-2014, 21:04
Oba budynki sa w stanie surowym, przykryte tylko wstepnie papa, bez okien, mediow, ocieplenia i pierdyliona roznych innych kosztogennych rzeczy.

Czemu sa do sprzedania? Trudno powiedziec... ale moze ktos uwierzyl ze da sie za kilka zlotych postawic chate i w niej zamieszkac i sie przeliczyl?

Jestem zdania ze da sie wybudowac dom tanio i ze mozna zrobic to samemu. Jednak uwazam rowniez ze nie kazdy moze i powinien sie za to zabierac, bo nie kazdy sie do tego nadaje. Nie wystarczy tylko chciec - to nie jest gwarantem tego ze sie uda.

Najwazniejsza w tej calej zabawie zasada to kierowac sie zdrowym rozsadkiem i liczyc wylacznie na siebie. Nie zakladaj z gory ze bedziesz mial pomocnikow (szwagrow, braci, ojca, kogokolwiek), lepiej zaloz ze bedziesz sam i odpowiedz sobie czy wtedy tez dasz rade? Czy na kazdym etapie? Budowanie, instalacje, wykanczanie itp - tam gdzie nie dasz rady sam tam musisz brac pod uwage ze zlecisz te prace. Oczywiscie pojawia sie jacyc pomocnicy, ale nie zakladaj z gory ze beda bo mozesz sie przeliczyc.

Przemysl wszystko 2 razy zanim zaczniesz aby ktos za rok czy 2 nie ogladal Twojej chaty w stanie surowym na Gumtree zastanawiajac sie czemu tak tanio ktos za nia chce...

I wcale nie jestem pesymista, ani nie chce Cie zniechecic, namawiam tylko do chlodnej oceny sytuacji i analizy wlasnych (wylacznie mozliwosci).
Ja swoje codziennie poznaje i weryfikuje na nowo. Uwierz mi, budowanie samemu dla siebie samego uczy pokory jak jasna cholera.

aiki
14-05-2014, 21:42
Ale się da. I jesli masz czas to wszystko samemu.
Jak się zawachasz na dłużej nad jakimś etapem to albo wracaj do lektury albo zleć to komuś innemu.

yasiek
15-05-2014, 15:01
Oba budynki sa w stanie surowym, przykryte tylko wstepnie papa, bez okien, mediow, ocieplenia i pierdyliona roznych innych kosztogennych rzeczy.

Czemu sa do sprzedania? Trudno powiedziec... ale moze ktos uwierzyl ze da sie za kilka zlotych postawic chate i w niej zamieszkac i sie przeliczyl?

Jestem zdania ze da sie wybudowac dom tanio i ze mozna zrobic to samemu. Jednak uwazam rowniez ze nie kazdy moze i powinien sie za to zabierac, bo nie kazdy sie do tego nadaje. Nie wystarczy tylko chciec - to nie jest gwarantem tego ze sie uda.

Najwazniejsza w tej calej zabawie zasada to kierowac sie zdrowym rozsadkiem i liczyc wylacznie na siebie. Nie zakladaj z gory ze bedziesz mial pomocnikow (szwagrow, braci, ojca, kogokolwiek), lepiej zaloz ze bedziesz sam i odpowiedz sobie czy wtedy tez dasz rade? Czy na kazdym etapie? Budowanie, instalacje, wykanczanie itp - tam gdzie nie dasz rady sam tam musisz brac pod uwage ze zlecisz te prace. Oczywiscie pojawia sie jacyc pomocnicy, ale nie zakladaj z gory ze beda bo mozesz sie przeliczyc.

Przemysl wszystko 2 razy zanim zaczniesz aby ktos za rok czy 2 nie ogladal Twojej chaty w stanie surowym na Gumtree zastanawiajac sie czemu tak tanio ktos za nia chce...

I wcale nie jestem pesymista, ani nie chce Cie zniechecic, namawiam tylko do chlodnej oceny sytuacji i analizy wlasnych (wylacznie mozliwosci).
Ja swoje codziennie poznaje i weryfikuje na nowo. Uwierz mi, budowanie samemu dla siebie samego uczy pokory jak jasna cholera.
Podpisuję się pod tym rencami i nogami, ogarnąć wszystko musisz sam, pomocy i oparcia szukaj w drugiej połówce.
Jak chyba każdy, kto sam buduje.

grend
18-05-2014, 16:49
w wątku R&K to liczyłem i po dokładniejszym przyjrzeniu się sprawy niewiele więcej materiałów się użyje i patrząc na całokształt może wyjść cenowo podobnie bo dom to nie tylko materiały. pozdrawiam

Ja liczyłem i za kazdym razem mi wychodzi że z poddaszem jest duzo tańszy. Oczywiscie nie pisze o domku 70-80m bo wtedy tylko parterówka ale o 120-130metrów. Co ciebie przekonało ze parterówka jest w podobnej cenie
Ps Oczywiscie opinie ze parterówka jest tańsza niz z poddaszem to wierutna bzdura .....

kamilb1987b
03-09-2014, 16:31
Ja liczyłem i za kazdym razem mi wychodzi że z poddaszem jest duzo tańszy. Oczywiscie nie pisze o domku 70-80m bo wtedy tylko parterówka ale o 120-130metrów. Co ciebie przekonało ze parterówka jest w podobnej cenie
Ps Oczywiscie opinie ze parterówka jest tańsza niz z poddaszem to wierutna bzdura .....

budując prostą bryłę można zbudować dom parterowy w podobnej cenie. parterówkę też łatwiej się zbuduje a to też pieniądz. nie mniej od tego czasu co to liczyłem i tak zostaję przy opcji że bardziej opłacalny jest dom z poddaszem od parterowego. ja z racji chęci budowy domu pasywnego uważam że najlepiej do tego nadają się domy piętrowe z pełnym pietrem i taki zamierzam budować.

sylwekr
09-09-2014, 15:55
Ja natomiast zdecydowanie wybrałem parterówkę (100m), nie porównywałem kosztów, ale przeważyły względy praktyczne. W małym domu poddasze użytkowe, jest słabo uzytkowe (skosy, małe klity itd, chodzenie po schodach, 2 łazienki, jeśli jedna to jeszcze gorzej...) Znam kilka osób które postawiło małe domki z poddaszem użytkowym i żałują (na tym forum też takie opinii nie brakuje). Według mnie budynek 150 m2 i wzwyż ma sens budować z poddaszem użytkowym, 100 metrów i mniej to tylko parterowy, chyba że ktoś chce narobić małych nieustawnych pokoików na poddasz i biegać góra dół. Kiedyś może dożyję emerytury i te kilkanaście schodów może być dla mnie nie lada wyzwaniem....