PDA

Zobacz pełną wersję : zaprawa do klinkieru



balczar
03-04-2014, 21:00
Mam dylemat przy wyborze zaprawy do klinkieru na elewację zewnętrzną.
Cegła jest ręcznie formowana, nieregularna o dużej nasiąkliwości ok 10%. Z tego co widzę, to kilku producentów ( Sopro, Quick Mix, PCB ) produkuje zaprawy do klinkieru przeznaczone dla cegieł o różnych poziomach nasiąkliwosci. Te o najwyższych paramentrach prawie 80% droższe od wersji podstawowej. Przy ilości worków jakie potrzebuję ( ok 350 ) jest to juz bardzo pokaźna kwota.
Pytałem 'fachowców' o zdanie i mówili że spokojnie można robić z podstawowej zaprawy do klinkieru w/w producentów , tylko przed murowaniem nalezy cegły zwilżyć aby nie wypiły wody z zaprawy. Kierownik potwierdził, ale bez przekonania. W składzie polecali zawsze to co najdroższe i u nich na stanie. A ja sie strasznie waham bo chciałbym dobrze wykonaną elewacje, ale dodatkowa różnica prawie 4000zł to już bolesna sprawa...
Jak myslicie kto ma racje ?

PawelWo
03-04-2014, 23:56
Kup zaprawę do murowania z trasem. Jesli użyjesz zwykłej zaprawy cementowo wapiennej spodziewaj się, że na cegle wyjdą wykwity i niczym tego nie usuniesz.

Mój sąsiad postawił cały dom z klinkieru na zwykłej zaprawie i teraz ta elewacja wygląda tragicznie, wszędzie plamy, wykwity i zadne płyny ani mycie karcherem tego nie usunie.

Ja na głupie dwa kominy (480 cegieł) wydałem na zaprawe prawie tysiąc złoty. Zaprawa firmy weber 25kg worek starcza na wymurowanie 17 cegieł :) a jeden worek to koszt około 25zł.

Reasumujac szukaj zaprawy z trasem.

Balto
04-04-2014, 20:52
balczar: ech.... dawniej trasu nie było i też robili. Więcej o tym co jak i dlaczego w cemencie: www.bialycement.pl . Jak poczytasz te tzw. gotowe zaprawy to wszędzie jest to samo. Cement wapno czyste lub ciasto wapienne chemiczne i kupa chemii i piasek. Zaprawa musi być słabsza i bardziej porowata niż cegła. Do klinkieru np:
1 część cementu* ; 4-5 części piasku murarskiego (do ok 1 - 1,2 mm) i do tego ciasto wapienne robione chemiczne czyli detergent 1 cz i od 6 do 8 cz. plastyfikatora
Zaprawa ze starych przepisów:
1 cz cementu* 1-1,5 cz. ciasta wapiennego 5-6 części piasku
(piszę o cemencie niskoalkalicznym białym lub szarym bez dodatków)
Cena czegoś takiego ekhm... Poza tym na 1 m2 potrzeba zwykle min 50-60 kg zaprawy. Koszty:
Cement biały niecałe 27/worek piasek murarski (nawet licząc po 80 zł/tonę) - 100 kg -> 8 zł. Wapno za worek 30 kg bodajże 11-12 zł. Czyli koszt zaprawy o wadze circa 150 kg (6 normalnych worków) -> 40-45 zł.
Miłego mieszania
Ps. Cegły zwilżano dawniej, obecnie zamiast zwilżenia dodaje się albo ludwik albo plastyfikator, w każdym razie środek zmieniający napięcie powierzchniowe wody. Woda ma wtedy inną gęstość...

jaro422
22-05-2014, 10:57
Mam wątpliwość dotyczącą propozycji mojego murarza. Stawia mi ogrodzenie z cegły ręcznie formowanej o wysokiej nasiąkliwości. Do murowania używa zaprawy Quik Mix przeznaczonej do tego typu cegieł (trudno go było przekonać, że taka zaprawa musi być). Proponuje on aby przestrzeń wewnętrzną w słupkach wypełnić normalną zaprawą cementowo-wapienną. Czy w takim przypadku cała idea murowania na specjalną zaprawę nie weźmie w łeb, czy nie zwiększy się ryzyko późniejszego wystąpienia wykwitów. Chciałbym tego uniknąć, szczególnie, że na zaprawę wydałem dużo kasy.

Tuznajdziesz.pl
22-05-2014, 12:48
Proponuje on aby przestrzeń wewnętrzną w słupkach wypełnić normalną zaprawą cementowo-wapienną. Czy w takim przypadku cała idea murowania na specjalną zaprawę nie weźmie w łeb, czy nie zwiększy się ryzyko późniejszego wystąpienia wykwitów. Chciałbym tego uniknąć, szczególnie, że na zaprawę wydałem dużo kasy.

Do słupków z klinkieru zamiast zaprawy zawierającej wapno lepiej użyć zwykłej mieszanki betonowej; wcześniej w słupkach umieszcza się zbrojenie z prętów (średnicy 8-10 mm) połączonych strzemionami co 10-15 cm.

Balto
22-05-2014, 22:22
Jaro: mam propozycję tańszej zaprawy do cegły wysokiej nasiąkliwości: koszt: 1/6 - 1/8 z tego co kupna. Wykwity będą się brały z cementu jaki tam użyje. Formalnie ma chłopina rację. Beton gorzej przepuszcza wilgoć jak cegła, więc w teorii powinien dać coś słabszego - np. właśnie taką zaprawę. Praktycznie zaś można dodać do betonu chemii by "napowietrzyła" to jedno, oraz powolutku i w zasadzie o plastycznej konsysencji by to wypełnić.
Zgodnie zaś ze sztuką budowlaną powinno się najpierw zalać murek, niech sobie podeschnie a dopiero potem zasuwać z cegłą.
Mała uwaga: jeśli murarz proponował Tobie że sam zrobi zaprawę metodą: 1 część cementu 52,4 / 42,5 /32,5 (I R) na odpowiednio 5/4/3 części piasku muratskiego ; ok 25 ml (może być i 20 i 30) Ludwika oraz od 6 do 8 razy tyle plastyfikatora na zaprawę, to gwarantuję Ci, że kupując Q-M dokonałeś gorszego wyboru...