PDA

Zobacz pełną wersję : Podział działki bud. 12 tys. m2 z rowem...



wroblja
04-04-2014, 16:12
Witam serdecznie, mam kilka małych ale interesujących nas pytań.

1 . Otóż matka żony posiada 12 tys m2 działki budowlanej? (odrolniczona) przez którą biegnie rów (widać go z lewej strony na zdjęciu) Czy może przeszkadzać w podziale działki i jak go liczyć?

2. Z jednej dużej działki chcielibyśmy zrobić 6 mniejszych i 1 większą jaki może być przybliżony koszt takiego podziału pod sprzedaż (jaki procent od wartości? + jaka stała "urzędowa"?)

3. Czy jeżeli koszt podziału będzie spory to możemy najpierw wydziel 2 pierwsze działki (od ulicy) a w przyszłości resztę?

4. Czy są jakieś wytyczne odnośnie drogi która biegnie przez działki (zdjęcie)

252988

Z góry serdecznie wszystkim dziękuje i życzę miłego weekendu ;)

Elfir
07-04-2014, 12:56
Zastanów się czyją własnoscią ma być droga dojazdowa do działek?
Nie wiem, która linia to rów :( Czy to rów melioracyjny?

Koszt podziału - spytać się geodety ile weźmie za podział i przeprowadzenie sprawy w starostwie.

wroblja
07-04-2014, 19:53
Bardzo dziękuje za odpowiedź ;)

Droga dojazdowa leci przez działki na wprost i będzie wyłączona ze sprzedaży.
Tak wydaje mnie się że to melioracyjny (nieduży ale widoczny spadek) jest po lewej stronie zaznaczony linią przerywaną.
Czy jesteś w stanie pi razy drzwi oszacować kosz albo odpowiedzieć na pytanie nr 3?

Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam ;)

Elfir
07-04-2014, 22:05
czyli zostaniecie z działką, która jest drogą dojazdową? Na zasadzie służebności? Będziecie płacić podatek za działkę, która będzie służyć innym, a sami nic z niej nie będziecie mieć?Osobiście odradzam.
Zróbcie z drogi współwłasność na rzecz wydzielonych działek i wraz z działką sprzedawajcie udziały do drogi.

Na mapach geodezyjnych rowy oznacza się inaczej, stąd nie wiedziałam, co to jest.

Nie jestem w stanie oszacować kosztów podzielenia działki. Nie jestem geodetą.

KDWJ
08-04-2014, 12:49
Witam serdecznie, mam kilka małych ale interesujących nas pytań.

1 . Otóż matka żony posiada 12 tys m2 działki budowlanej? (odrolniczona) przez którą biegnie rów (widać go z lewej strony na zdjęciu) Czy może przeszkadzać w podziale działki i jak go liczyć?

2. Z jednej dużej działki chcielibyśmy zrobić 6 mniejszych i 1 większą jaki może być przybliżony koszt takiego podziału pod sprzedaż (jaki procent od wartości? + jaka stała "urzędowa"?)

3. Czy jeżeli koszt podziału będzie spory to możemy najpierw wydziel 2 pierwsze działki (od ulicy) a w przyszłości resztę?

4. Czy są jakieś wytyczne odnośnie drogi która biegnie przez działki (zdjęcie)

252988

Z góry serdecznie wszystkim dziękuje i życzę miłego weekendu ;)


1. w przypadku takiego symetrycznego podziału rów może bardzo ograniczać zagospodarowanie działek tych po lewej stronie lub zwiększać koszt ich zagospodarowania (konieczność przesunięcia rowu może być dużym wydatkiem a czasem nie ma prawnej możliwości jego przesunięcia - np plan miejscowy może tego zabronić) niewielu świadomych kupców kupi działkę z rowem przez środek ;)

2. koszt podziału działki (bez sprzedaży - czyli notariusza) ustalasz z geodetą, on bierze mapki urzędowe, nanosi podziały, uzgadnia - cena różnorodna w zależności od rejonu i znajomości z geodetami od tysiąca do kilku tysięcy złotych.

3. najtaniej Was wyjdzie podział wszystkiego, geodeta i tak musi kupić mapę, pomierzyć, zaprojektować, uzgodnić etc. więc generalnie większa ilość działek nie zwiększy znacząco ceny

4. Sprawdź czy nie ma planu miejscowego, który to określa. Jeśli nie ma to polecam drogę szerokości 7 metrów, choć większość wydziela klitki po 5 metrów, polecam też zrobić skosy 3 na 3 metry przy wyjeździe na drogę publiczną - zwiększają bezpieczeństwo i ułatwiają manewry. Przy długiej, wąskiej drodze można też zastanowić się nad wykonaniem zawrotki na końcu, np zakończyć kołem o promieniu 6 metrów.

wroblja
10-04-2014, 15:10
Bardzo dziękuje za odpowiedź ;)

W odniesieniu do wpisu Skoczen:

1. W załączonym zdjęciu widać że sąsiad troche wyrównał swoją część rowu to też zakładam że jest to możliwe i może nie takie drogie.. Pytanie czy np. na takim rowie mógłbym zrobić drogę i wjazd dla pierwszych 2 działek będzie z przodu a dla kolejnych 2 i ostatniej dużej działki zrobi się drogę z lewej strony..?

2. OK

3. Ok, ale ponawiam pytanie jak liczyć działkę z rowem? Czy sprzedaje się cały fragment z częścią rowu, ale liczy się m2 bez rowu? czy można go policzyć tylko że taniej? Np. Działka ma 1000m2 z czego 400m2 to rów wtedy biorę pieniądze za 600m2 a za 400m2 nic? czy mogę policzyć 600m2 po normalnej cenie a 400m2 rowu za połowę? ;)

4. Dziękuję za sugestię ;)

254051

Pozdrawiam i dziękuję

Elfir
10-04-2014, 18:21
Licz z rowem, najwyżej pozwól się potargowac nabywcy.

zbigor
12-04-2014, 09:35
1. Działki z rowem nikt nie kupi. To spory problem i jedynie baaaardzo duża obniżka ceny może zachęcić klienta. Jeśli to rów melioracyjny to zanim sie wpakujesz w koszty podziału , uzgodnij z odpowiednim urzędem co i jak LEGALNIE przesunąć. To że sąsiad coś zmienił nie oznacza że jest to zrobione zgodnie z prawem. Mam na swoich działkach rów melioracyjny , na szczescie na razie w cześci "niehandlowej" i co nieco o tym wiem.

2. Przybliżony koszt podziału to 3-3,5 tyś zł za 2 pierwsze działki i 300-400 zł za każdą następną. Ceny płacone przeze mnie w 2009 i 2011 r u 2 różnych geodetów Jeden w Warszawie drugi 30 km od Warszawy.
3. Można ale nie opłaca sie to. Koszt podziału po raz kolejny znów zaczyna sie od 2 pierwszych działek za 3 tyś.
4. To ustali geodeta w gminie w oparciu o plan zagospodarowania.
5. Drogę wewnętrzną zrób na zasadzie współwłasności a nie służebności. Chyba, że chcesz sam płacić podatek któy gmina może podnieść do wysokości jak za drogę, oraz za jej pobudowanie i utrzymanie w stanie takim by mogła np dojechać straż pożarna czy karetka pogotowia do nowych domów. Ja zrobiłem współwłasność, wyłączyłem w akcie notarialnym sprzedazy swoje zobowiązania do budowania infrastruktury i utrzymania drogi i zapisałem służebności w KW dla gestorów mediów.
6. Całą procedurę zacznij od upewnienienia sie czy po podziale działka podlegać opłacie adiacenckiej. Dowiesz sie tego w gminie. Może sie okazać że skończy sie tylko na planach podziału, bo koszty opłaty bedą duże, a trzeba je zapłacić niezależnie od tego, że działki nie są sprzedane.
Ja wykonywałem jeden podział tylko dlatego, by zdążyć przed planowanym wprowadzeniem tej opłaty w gminie.