PDA

Zobacz pełną wersję : Kolektory słoneczne w nowym, ciepłym domu. Czy jest sens?



DrKubus
04-04-2014, 20:08
Od kilku miesięcy "chodził za mną" temat kolektorów słonecznych wspomagających podgrzewanie c.w.u. poza sezonem grzewczym.

Dzisiaj dostałem "Analiza możliwości racjonalnego wykorzystania wysokoefektywnych systemów alternatywnych."

oto fragment:

Zapotrzebowanie na ciepło na ciepłą wodę użytkową, QW,nd wynosi 2412,39 kWh/rok

Średnia cena 1kWh ciepła z gazu ziemnego na 2013 r 0,21 zł/kWh
Średnia cena 1kWh z kolektorów termicznych na 2013r 0,00 zł/kWh

Roczny koszt przygotowania c.w.u. samym gazem ziemnym wyniesie:
2412,39 kWh/rok x 0,21 zł/kWh = 506,6 zł/rok

Po zastosowaniu w budynku kolektorów termicznych, zakładając że pokryją one w 50% zapotrzebowania na ciepło na ciepłą wodę użytkową, roczny koszt ogrzewania gazem i kolektorami wyniesie:
506,6 zł/rok x 0,5 = 253,3 zł/rok

Oszczędność pod względem ekonomicznym wyniesie w tym przypadku = 253,3 zł/rok

Zakładając że koszt instalacji kolektorów termicznych to wydatek około 15. tys. zł a oszczędność w skali roku to tylko 253,3 zł/rok inwestycja jest nieuzasadniona ekonomicznie gdyż zwróci się dopiero po około 50 latach uwzględniając prognozowany wzrost cen gazu na przestrzeni tych lat.

Dodatkowo przez 50 lat będzie trzeba wymienić około 3 razy panele słoneczne ponieważ ich żywotność to max 15-20 lat. Każda wymiana może kosztować około 5 tys. zł.

Ponieważ inwestycja jest nieuzasadniona ekonomicznie ciepła woda użytkowa będzie ogrzewana tylko gazem ziemnym.


Gybym przyjął, że ogrzewam c.w.u. wyłącznie prądem (grzejniki, ogrzewacz przepływowy itp), to koszt 1 kWh, były dwa razy większy czyli zwrot z inwestycji również po 30-40 latach (uwzględniając żywotność oraz koszt konserwacji pewnie jeszcze dłużej). W powyższych wyliczeniach brakuje mi również energii zużytej na pracę układu solarnego (chyba że to pomijalne koszty?).

Z tego wynika, że przy średnim zużyciu wody rodzina 4 osobowa nie ma co liczyć na zwrot z inwestycji?

Greengaz
04-04-2014, 20:25
Chyba sam sobie odpowiedziałeś.;)
Jeśli będziesz grzał w G12 i podobnie cwu w zasobniku, to koszt wyniesie ok. 30 gr/1 kWh. Może + kilka groszy, bo w G12 II będziesz miał trochę wyższą stawkę niż w G11, więc średnia wyjdzie więcej.

Koszt ogrzewania gazem ziemnym jest o kilka groszy większy niż podajesz - ok. 24 - 26 gr/kWh.
Kolektory możesz zainstalować za 15 000, ale też za 8 000.

red1980
04-04-2014, 21:51
Nie to żebym bronił kolektorów, ale...
jeśli uwzględnisz koszty kWh z postu Greengaz a koszt instalacji dla rodziny 4os urealnisz z 15 tys do poziomu 12-13 tys zł (bo taki jest wg mnie, a może być jeszcze niższy), to nagle z 50 lat robi się lat 25. Poprawka na wzrost ceny gazu tez jest dość mikra... Zakłada się pokrycie instalacją solarną 60% rocznego zapotrzebowania na cwu, ale nigdy tego nie liczyłem.
Na prądzie niby koszt kWh dwa razy większy, a z 50 lat zrobiło się nie 25 a 30-40... Chyba ktoś na siłę próbuje zdyskredytować zasadność instalacji solarnej.
Wymiana kolektorów po 15-20 latach też wydaje mi się założeniem na wyrost - w ten sposób mogę tez argumentować, że po założeniu solarów kocioł gazowy będzie eksploatowany nie 12 m-cy na rok a np 8, więc jego żywotność też się wydłuży...
Z drugiej strony - pompa obiegu solarnego jakiś tam prąd zużywa. Co kilka lat trzeba zrobić przegląd instalacji, sprawdzić lub wymienić glikol i anodę magnezową... To też są koszty.

DrKubus
04-04-2014, 21:53
Kolektory możesz zainstalować za 15 000, ale też za 8 000.

Kolektory tak, ale czy cały zestaw solarny?

Greengaz
05-04-2014, 06:48
Chciałem tylko pokazać, że uwarunkowań jest więcej i trzeba by wszystko dokładnie policzyć. Przyjmując najbardziej korzystne i tak inwestycja wyjdzie na granicy opłacalności. To moje zdanie ;).

firewall
05-04-2014, 07:57
zabawne są wasze przepychanki co będzie za 20-30 lat.
cofnijcie się do 1986 roku i znajdźcie 1 osobę w kraju która przewidziała rynek energii w Polsce w 1996 roku (Jarek lub Antek nie liczą się)?
Dla młodszych - w tak zwanym międzyczasie zmienił się ustrój, przeszła gigantyczna inflacja i denominacja złotówki, a ceny energii zmieniały się jak w kalejdoskopie.

kolektor1
05-04-2014, 08:31
Od kilku miesięcy "chodził za mną" temat kolektorów słonecznych wspomagających podgrzewanie c.w.u. poza sezonem grzewczym.

Dzisiaj dostałem "Analiza możliwości racjonalnego wykorzystania wysokoefektywnych systemów alternatywnych."

oto fragment:


Ale już nikomu nie przyszło do głowy sprawdzić te fantastyczne liczby w tabelce?
Już na początku zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest mocno zaniżone w stosunku do potrzeb i dla rodziny czteroosobowej na pewno nie wynosi 2412,39 kWh/rok.
Dla mojej rodziny jest to ponad 3800kWh/rok.
To na początku, a na końcu stwierdzenie: "tylko gazem ziemnym".
Ta, w obecnej sytuacji to już ruski zakręcają rurkę z tym gazem i będzie kiszka z tym gazem!!!
Wszystkie te liczby w tej tabelce są zmanipulowane, a to stwierdzenie z wymianą kolektorów jest najlepsze. Autor pisząc to nie miał zielonego pojęcia jak są zbudowane i działają kolektory.

Greengaz
05-04-2014, 09:17
Co do cen gazu to taka sama loteria jak z cenami wszystkich innych paliw, z energią elektryczną włącznie.
Szkoda jednego, że wsparcie państwa do kolektorów nie jest kilka procent większe i wyeliminowane pośrednictwa banku. Sprzedaż z pewnością byłaby większa, a kalkulacja opłacalności bardziej oczywista.
Inwestycja w rozwiązanie mające dłuższą stopę zwrotu niż 10 lat /chociażby z uwagi na postęp/ moim zdaniem nie ma sensu. Pomijam rzeczy oczywiste, jak chociażby inwestycję w ocieplenie chałupy.

imrahil
05-04-2014, 11:05
z cenami nośników generalnie bez sensu coś zakładać, a jeśli już to raczej wzrost.
co do kolektorów, to kiedyś były dofinansowania bez kredytu, moi rodzice jakimś cudem mają zestaw za niecałe 6 tys. zł. dom opalany węglem, więc żeby latem nie palić to trzeba by bojler w dziennej taryfie, mieszka 6 osób, czyli sporo by wyszło. przy takim układzie i takiej cenie, to nawet ja bym kupił.

u siebie dla 3-osobowej rodziny zakładam 2500-3000 kWh w nocnej taryfie po niecałe 30 gr / 1 kWh, więc cena kolektora musiałaby jednak być sporo niższa niż 10 tys. zł, żeby mi się to opłaciło

yaiba83
05-04-2014, 13:56
No to jest właśnie ciekawe pole do popisu dla wszystkich stron konfliktu.
Np. poddaje się wątpliwości czy kolektory będą działać przez 20 lat, ale już nikt nie analizuje jak znikoma szansa jest na przeżycie 20 lat kotła gazowego (o awariach w międzyczasie i przeglądach nie wspominając).
Tak samo grzałka - która 15lat pociągnie?
Wszyscy liczą za ile kolektory się zwrócą, ale nikt nie chce przyjmować wzrostu cen nośników alternatywnych. Wystarczy tylko sprawdzić tabelkę zmian cen z ostatnich 10lat. Można się za głowę chwycić. Im większe podwyżki będą nam serwować za prąd, węgiel czy gaz tym zwrot poniesionych kosztów na instalację kolektorów słonecznych czy też PC będzie się szybciej skracał.

Odnośnie założeń na zużycie energii. Mało kto liczy cyrkulację, która jest mega pochłaniaczem kWh. Mimo to nie wyobrażam sobie jej braku w moim domu.
Odnośnie pierwszego postu, że przez 50lat będzie trzeba 3 razy kolektory wymieniać, szkoda że nie napisano ile piecy gazowych w tym czasie zostanie wymienionych za 5 tysięcy każdy.

Przegląd instalacji solarnej co 3 lata? Gówno prawda wysoki sądzie robi się co 5 jak jest prawidłowo wykonana. A piec gazowy to co ile się przegląda co 5lat czy może co 1-2 lata?

Można tak długo. Każdy system ma swoje plusy i minusy. Każdy może być idealny dla określonych warunków. Trzeba je tylko dobrze sprecyzować. A jak piszemy o systemie konkurencyjnym to musimy obiektywnie odnosić się do wszystkich aspektów a nie wybiórczo i nie rzetelnie.

Pozdrowienia dla rzetelnych i obiektywnych użytkowników forum :)

gentoonx
05-04-2014, 15:21
...Mało kto liczy cyrkulację, która jest mega pochłaniaczem kWh.
...

jeśli tak jest to masz źle wykonaną cyrkulację

opłacalność inwestycji w instalację solarną trzeba liczyć indywidualnie dla każdego przypadku

yaiba83
05-04-2014, 17:18
Nie jest źle wykonana, tylko mam dom duży a co za tym idzie dużo metrów instalacji. Pomimo wykonania jej z rur PP ociepleniu szarą pianką i umieszczeniu w warstwie styropianu swoje bierze. Pracuje w trybie przerywanym 10/10min.

BCS
05-04-2014, 18:04
Nie jest źle wykonana, tylko mam dom duży a co za tym idzie dużo metrów instalacji. Pomimo wykonania jej z rur PP ociepleniu szarą pianką i umieszczeniu w warstwie styropianu swoje bierze. Pracuje w trybie przerywanym 10/10min.

Jest w styropianie (chyba nie w warstwie najbliżej gruntu) i stygnie poniżej 20st??? Wydaje mi się że 10/10 za wiele nie przyoszczędzi- może waty na pompce, jak nie chodzi to oddaje ciepło przez 10min a następnie tę ochłodzoną trzeba zagrzać.

Co do solarów, ja do inwestycji oprócz niewiadomych powyżej, dołożyłbym koszt kredytu ??? jeśli nawet na solary jest gotówka, a za budowę jeszcze coś wisi, to też trzeba uwzględnić odsetki w zwrocie inwestycji-można kredyt spłacić, a przy wspomnianych zmianach ustrojowych i inflacjach, lepiej z kredytem nie wchodzić- dane historyczne.
Ja założyłem sobie dwa progi zwrotu: do 10lat dla urządzeń z zaawansowaną techniką/elektroniką/mechaniką i 20lat dla bezobsługowych izolacji- liczę zwrot warów w cenie dzisiejszego prądu + odsetki i albo coś się opłaca, albo nie. Niestety solary i PC nie zwracają się- poczekam na wsparcie większych dotacji .
Dla osób z kasą, to jedyny problem wygład dachu?

red1980
05-04-2014, 21:23
Wszyscy tak narzekają na ten kredyt przy dotacji, a tak naprawdę głównym kosztem nie jest kredyt ale kwestia rozliczenia podatku dochodowego od dotacji! To jest największy koszt dodatkowy a nie te kilka procent zabrane przez bank, głównie w formie prowizji (odsetki są niewielkie bo zakładam że inwestor spłąca kredyt natychmiast po spłacie przez NFOŚiGW). Wszystkim tym, którzy tak narzekają na kredyt przy dotacji doradzam, żeby tłumaczyli sobie, że dotacja wynosi nie 45% a 33% i od razu wszystko lepiej wygląda. Wtedy taka instalacja za 12 tys zł kosztuje ostatecznie 8 tys zł i od razu ekonomiczność kolektora wygląda inaczej.
I jeszcze jedna rzecz często pomijana w obliczeniach - jednym z zasadniczych kosztów instalacji solarnej jest koszt zasobnika wody. Zasobnik wody w zasadzie w każdym domu być musi, może niekoniecznie 300-litrowy 2-wężownicowy (lub inny) ale bez solarów ten koszt ponieść musimy tak czy inaczej.

DrKubus
05-04-2014, 23:12
A ja głupi myślałem, że to jest takie czarno-białe.

Założenia do CWU to 4 osoby (para dorosłych i parka potomstwa), 2 łazienki (dolna sąsiadująca z pom. gospodarczym, górna - nad pomieszczeniem), najdalej wysunięty punkt poboru cwu - kuchnia ok. 8 m. w linii prostej od pieca.

Co do zużycia wody, nie wiem skąd się wzięły w/w wartości, może ktoś potrafi powiedzieć jak liczyć średnie zużycie wody dla rodziny, a tym bardziej jak się je przelicza na kWh?

Co do samych solarów, kiedyś byłem ich zwolennikiem, ale jeśli rzeczywiście pozwalają zaoszczędzić powiedzmy 300 zł rocznie, ale ich koszt zakupu jest 15 tys. mówię o całości kosztów instalacji, łącznie ze zbiornikiem 150l z dwoma wężownicami, to okres zwrotu jest zbyt długi.

Dofinansowanie jest dla mnie śmieszne, po odliczeniu podatku, kosztów kredytu itp, wynosi może ze 20% wartości zakupu.

gentoonx
05-04-2014, 23:13
Nie jest źle wykonana, tylko mam dom duży a co za tym idzie dużo metrów instalacji. Pomimo wykonania jej z rur PP ociepleniu szarą pianką i umieszczeniu w warstwie styropianu swoje bierze. Pracuje w trybie przerywanym 10/10min.

czyli dobrze napisałem, tylko źle to ująłem

dlaczego w takim trybie 10/10, a nie np: wchodzimy do łazienki, pompa cyrkulacyjna uruchamia się na 1,5min po czym zatrzymuje się - proste
wykonanie takiego sterowania jest banalnie proste i niedrogie. Też mamy duży dom, podzielony na 4 osobne lokale, razem 6 łazienek, 12 osób w domu i nie mogę powiedzieć o "mega pochłaniaczu kWh" jakim jest cyrkulacja, a w czasie gdy była robiona jakoś nikt nie pomyślał by ją szczególnie dobrze izolować.

gentoonx
05-04-2014, 23:16
A ja głupi myślałem, że to jest takie czarno-białe.

Założenia do CWU to 4 osoby (para dorosłych i parka potomstwa), 2 łazienki (dolna sąsiadująca z pom. gospodarczym, górna - nad pomieszczeniem), najdalej wysunięty punkt poboru cwu - kuchnia ok. 8 m. w linii prostej od pieca.

Co do zużycia wody, nie wiem skąd się wzięły w/w wartości, może ktoś potrafi powiedzieć jak liczyć średnie zużycie wody dla rodziny, a tym bardziej jak się je przelicza na kWh?

Co do samych solarów, kiedyś byłem ich zwolennikiem, ale jeśli rzeczywiście pozwalają zaoszczędzić powiedzmy 300 zł rocznie, ale ich koszt zakupu jest 15 tys. mówię o całości kosztów instalacji, łącznie ze zbiornikiem 150l z dwoma wężownicami, to okres zwrotu jest zbyt długi.

Dofinansowanie jest dla mnie śmieszne, po odliczeniu podatku, kosztów kredytu itp, wynosi może ze 20% wartości zakupu.

4 osoby i zasobnik 150ltr koszt instalacji 15tyś??? - lekko przegiąłeś z pojemnością w jedną stronę, a z ceną w drugą

red1980
05-04-2014, 23:50
DrKubus - przecież jak nie chcesz to nie zakładaj solarów. Zresztą dotacja zaraz się skończy więc jak masz dom w budowie to i tak się pewnie nie załapiesz. Nikt cie na siłe nie będzie namawiał. Podajesz wyliczenia z kosmosu, z czytelna tendencja przeciw kolekorom.
Gdzie chcesz do instalacji solarnej podpiąc zasobnik 150 l? Chyba nawet takiego w ofercie zadnego producenta nie widziałem (mowa o 2-wężownicowym). Koszt 15 tys też z kosmosu? Kto ci taki podał i za co?
Dotacja pokryje koszt instalacji w około 30% a nie w 20% jak mówisz - wielokrotnie była już tu o tym mowa, a i tak jest spora grupa sceptyków, co to uważa, że z dotacją jest drożej niż bez...

DrKubus
05-04-2014, 23:54
4 osoby i zasobnik 150ltr koszt instalacji 15tyś??? - lekko przegiąłeś z pojemnością w jedną stronę, a z ceną w drugą

Jak widzisz opieram się na danych otrzymanych, ja dopiero zaczynam z budową, ale 15 tys. przewijało się zarówno w w/w dokumencie, jak również od handlowców którzy jeżdżą po wioskach organizując spotkania handlowe. Co do zasobnika, to są to też zasłyszane opinie w sklepach oferujących kotły CO, uważasz że powinien być większy?

DrKubus
06-04-2014, 00:20
DrKubus - przecież jak nie chcesz to nie zakładaj solarów.

Nie o to chodzi, że nie chcę, ja zawsze chciałem mieć solary, ale mając żonę księgową, każdy wydatek musi mieć uzasadnienie ekonomiczne. Z różnych źródeł otrzymałem informację o takich kosztach (uwzględniając oczywiście zasobnik większy niż 150l, z dwoma wężownicami). Pierwsza lepsza strona dotycząca zestawów kolektorów - http://www.energa.pl/dla-domu/kolektory-sloneczne/nasze-zestawy) ceny od 8899 z uwzgl. dofinansowaniem... czyli bez dofinansowania rozumiem, że cena jest 8899/0,55 = 16180?

gentoonx
06-04-2014, 00:21
Jak widzisz opieram się na danych otrzymanych, ja dopiero zaczynam z budową, ale 15 tys. przewijało się zarówno w w/w dokumencie, jak również od handlowców którzy jeżdżą po wioskach organizując spotkania handlowe. Co do zasobnika, to są to też zasłyszane opinie w sklepach oferujących kotły CO, uważasz że powinien być większy?

z opinią zasłyszaną od "handlowców" trza ostrożnie i nie tylko na niej trza się opierać.

Dobrze że szukasz informacji, to poczytaj w necie, na ogół zwykło sie przyjmować do solarów zasobnik na podwójne dzienne zużycie, a jak koledzy pisali dla 4 osobowej rodziny koszt całej instalacji bez dotacji to jakieś 12tyś max - tyle że nie mówimy o jakichś próżniówkach typu Vitosol 300 czy innych Kingspanach.

gentoonx
06-04-2014, 00:25
Nie o to chodzi, że nie chcę, ja zawsze chciałem mieć solary, ale mając żonę księgową, każdy wydatek musi mieć uzasadnienie ekonomiczne. Z różnych źródeł otrzymałem informację o takich kosztach (uwzględniając oczywiście zasobnik większy niż 150l, z dwoma wężownicami). Pierwsza lepsza strona dotycząca zestawów kolektorów - http://www.energa.pl/dla-domu/kolektory-sloneczne/nasze-zestawy) ceny od 8899 z uwzgl. dofinansowaniem... czyli bez dofinansowania rozumiem, że cena jest 8899/0,55 = 16180?

Tam jest zasobnik 200ltr nie 150
jak zestaw 2-4, tzn że dla 2 z zapasem, dla 4 z niedomiarem, czyli 3 w sam raz
nie - jak 8899, to bez dofinansowania w okolicy 12500

DrKubus
06-04-2014, 00:55
Tam jest zasobnik 200ltr nie 150
jak zestaw 2-4, tzn że dla 2 z zapasem, dla 4 z niedomiarem, czyli 3 w sam raz
nie - jak 8899, to bez dofinansowania w okolicy 12500

No, czyli na 4 os. lepszy byłyby ten 10099, czyli pewnie cos kolo 14 tys., poza tym czy takie zestawy są coś warte i wytrzymają te 15-20 lat? Czy są to noname'y i ciężko przewidywać ich żywotność?

gentoonx
06-04-2014, 01:09
No, czyli na 4 os. lepszy byłyby ten 10099, czyli pewnie cos kolo 14 tys., poza tym czy takie zestawy są coś warte i wytrzymają te 15-20 lat? Czy są to noname'y i ciężko przewidywać ich żywotność?

oj leniuchem zalatuje ;)

bierzesz ten zestaw co podałeś, zapodajesz w wujku googlu "KSR10", no i jak ta strona co ci wyskoczy to dla ciebie jest "NO NAME", to ja już nie wiem co dla ciebie markowe :jawdrop:

rwxw
06-04-2014, 09:49
ja dopiero zaczynam z budową
To może nie spiesz się z decyzjami, bo może szkoda marnować kasę i miejsce na dachu na tradycyjne solary, które latem produkują nadmiar energii z którą nie ma co zrobić. Może (choć niekoniecznie) do tego czasu ustawodawcy uchwalą półroczne bilansowanie produkowanej i zużywanej energii elektrycznej, co jest w planach nowej ustawy o OZE. Inna sprawa kiedy ona wejdzie, bo na razie lobby energetyczne wstrzymuje ją jak tylko może. Jeśli wejdzie w takiej wersji jaka jest teraz, to pozwoli ona na produkcje prądu z fotowoltaiki w dzień i latem a zużywanie w nocy i zimą bez użycia akumulatorów w systemie współpracującym z siecią energetyczną (on-grid). Wtedy latem będziesz miał i prąd i ciepłą wodę.
Dla leniwych pojawiają się też 40% dofinansowania do fotowoltaiki: http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/programy/prosument-dofinansowanie-mikroinstalacji-oze/

red1980
06-04-2014, 10:18
KSR10 to nie jest żaden noname tylko próżniowy kolektor produkowany w Niemczech a sprzedawany w Polsce przez firmę Hewalex - największego producenta kolektorów w Polsce. To jest kolektor wysokiej jakości ale niestety dość drogi, w dodatku po ubiegłorocznych zmianach w programie dotacyjnym jego montaż z dotacją jest średnio opłacalny z uwagi na małą powierzchnię czynną.
A wracając do wyliczeń - nie powiem ci jakie jest zapotrzebowanie domu na cwu, ale cena zestawu dla rodziny 4 os. (zakładam że zestaw 300 l plus 3 kolektory płaskie) to przed dotacją około 12 tys z montażem minus dotacja (realnie 30-33%) = 8 tys zł.

DrKubus
06-04-2014, 11:25
oj leniuchem zalatuje ;)

bierzesz ten zestaw co podałeś, zapodajesz w wujku googlu "KSR10", no i jak ta strona co ci wyskoczy to dla ciebie jest "NO NAME", to ja już nie wiem co dla ciebie markowe :jawdrop:

Oj tam od razu leniuchem, po prostu Hewalex nic mi nie mówi, a przyzwyczajony, że jeśli w ofercie nie podaje się nazwy firmy, tylko sam model to (w większości wypadków) oznacza, że nie warto się chwalić firmą - czyli no name, krzak itp :P

Niemniej znów wracamy do kwoty wyjściowej na poziomie 14 tys. która na stronie poprzedniej była mocno krytykowana jako zawyżona.

@rwxw - w sumie fotowoltanika bardziej mnie przekonuje, szkoda że ta ustawa utknęła, mam wrażenie że zdecydowanie bardziej opłacalne będzie zainstalowanie en. elektrycznej i odsprzedawanie ZE (jeśli przejdą proponowane stawki).

@red1980 - czy możesz zasugerować jakieś konkretne rozwiązanie w tej cenie?

marcinbbb
06-04-2014, 15:34
14 tyś PLN mniej kosztował nasz zestaw ( po odjęciu dotacji ) oparty na 4 płaskich Hewalexach, buforze 400l, który nie tylko podgrzewa cwu ale i ogrzewa mieszkanie.

yaiba83
06-04-2014, 15:45
W jednym z postów jeden użytkownik zrobił porównanie kolektorów Hewalexa 10KSR(próżniowe) i KS 2000SLP (płaskie). Uzyski okazały się niemal identyczne a cena samego kolektora płaskiego jest o połowę mniejsza od próżniowego.

red1980
06-04-2014, 19:55
@DrKubus - gdybym miał cos proponować tylko do cwu to: 3 x Hewalex KS2000 SLP + zasobnik biwalentny 300 l. Koszt takiej instalacji przed dofinansowaniem powinien się zakręcić w granicach 13 tys zł. Po dotacji spłaconej szybko wyjdzie jakieś 9 tys zł (z uwzględnieniem kredytu i podatku w wys. pełnych 18%, a to nie zawsze jest takie oczywiste). Ewentualnie opcja tańsza o ok. 500 zł czyli zamiast SLP dajemy TLP AC (podobne parametry ale absorber aluminiowy). Niestety koszty kwalifikowane pewnie będą delikatnie przekroczone w obu przypadkach.
Ewentualnie rozważyłbym zamianę zasobnika emaliowanego na kwaśny, np dość solidnie wyglądające zasobniki irlandzkiej firmy Joule. Podniesie to koszt instalacji o ok. 800 zł ale odejdą późniejsze koszty wymiany anody.

rwxw
06-04-2014, 20:08
@rwxw - w sumie fotowoltanika bardziej mnie przekonuje, szkoda że ta ustawa utknęła, mam wrażenie że zdecydowanie bardziej opłacalne będzie zainstalowanie en. elektrycznej i odsprzedawanie ZE (jeśli przejdą proponowane stawki).
Zależy co masz na myśli pisząc proponowane stawki. Jeśli myślisz o tych 1.3zł/kWh, o których trąbiono parę lat temu, to są to stawki całkowicie nierealne. Wyobraź sobie co by się działo gdyby takie ustalili. Wtedy prawie każdy malowałby dach w panele foto i generował "zielony" prąd za pomocą przedłużacza z drugiego gniazdka - byłby to super biznes ;-) Realne natomiast jest rozliczanie zużytej kWh za wyprodukowaną w okresie np. półrocznym, co może się w najbliższym czasie (rok ?) pojawić, a że instalację stawia się na ponad 20 lat, warto wziąć to pod uwagę.

kolektor1
07-04-2014, 09:15
To może nie spiesz się z decyzjami, bo może szkoda marnować kasę i miejsce na dachu na tradycyjne solary, które latem produkują nadmiar energii z którą nie ma co zrobić. Może (choć niekoniecznie) do tego czasu ustawodawcy uchwalą półroczne bilansowanie produkowanej i zużywanej energii elektrycznej,
No tak to będzie fantastyczne rozwiązanie. Cena prądu za który się płaci to ok. 0,52zł/kWh, cena prądu sprzedawanego do sieci to 0,19zł/kWh. Interes jak się patrzy.

RAPczyn
07-04-2014, 12:56
Jeśli weźmiemy bilans energetyczny domu, to ze 100% energii, średnio od 10 do 25p.p. będzie energią elektryczną reszt to energią cieplna. Dlatego, moim zdaniem zbyt wysokie ceny odkupu energii elektrycznej były by niewłaściwe.

Te 2412,39kWh może być trochę zaniżone względem rzeczywistości - kwestia zawsze jak kto liczy.

4 osoby x 40l/d x 4,186 x 35stK / 3600s x 365d = 2376,72kWh/a
Zbiornik 120l ma straty ok. 1,4kWh/d x 365d = 511kWh/a
Cyrkulacja przez 8h x ,01kW/mb x 30mb x 365d = 876kWh/a

Łącznie mamy ~3764kWh rocznie, dziś stanowi to ~900PLN przy gazie E, a za 7 lat można spodziewać się kwoty w okolicy 1800PLN.
Aby pokryć do ~70% tej energii potrzeba 4,5-5m^2 kolektora próżniowo rurowego CPC.
Oszczędności w skali 20 lat wyniosą ~50000PLN przy wzroście cen r./r. o 12%, ~40000PLN przy 10% r./r. oraz ~25000PLN przy 6% r./r.

Takie teoretyczne wyliczenia.

Liwko
07-04-2014, 14:26
No to jest właśnie ciekawe pole do popisu dla wszystkich stron konfliktu.
Np. poddaje się wątpliwości czy kolektory będą działać przez 20 lat, ale już nikt nie analizuje jak znikoma szansa jest na przeżycie 20 lat kotła gazowego (o awariach w międzyczasie i przeglądach nie wspominając).
Tak samo grzałka - która 15lat pociągnie?


A, czyli przy kolektorach to nie potrzeba już grzałki czy kociołka... Ciekawe rzeczy piszesz.

Załóżmy cenę kolektorów na poziomie 10.000zł. Żywotność na poziomie 20 lat. Roczny prąd do pompki to około 60zł. (czy ktoś umie mi powiedzieć ile kosztuje przegląd i wymiana glikolu co 5 lat?). Sprawność na poziomie 60%.
10.000+(60x20 lat)=11200:20=560:7 (sprawność roczna w miesiącach)=80zł
80zł miesięcznie będzie kosztowało podgrzanie wody solarem (pomijam przeglądy i wymianę glikolu). Czyli niemal tyle samo co grzałką za 100zł w drugiej taryfie.

Liwko
07-04-2014, 14:30
W dodatku solary kosztują podobnie jak pompa ciepła do CO i CWU. Należy jedynie dopłacić do dolnego źródła i mamy dwie, a nawet trzy pieczenie za jednym zamachem. Tanie CO, tania CWU i możliwość chłodzenia latem.
Solary jak najbardziej do letnich ośrodków wczasowych.

rwxw
07-04-2014, 18:30
No tak to będzie fantastyczne rozwiązanie. Cena prądu za który się płaci to ok. 0,52zł/kWh, cena prądu sprzedawanego do sieci to 0,19zł/kWh. Interes jak się patrzy.
Wiesz, zależy jak policzysz, to wszystko możesz udowodnić, ale zejdźmy z księżyca na ziemię. Teraz jest tak, że prąd z instalacji fotowoltaicznej zużywasz w pierwszej kolejności na własne potrzeby, a tylko nadmiar, którego nie zużyjesz oddajesz po 16gr/kWh. Twój interes w tym, żeby zużyć. Weźmy mój przykład. Mam taryfę weekendową, gdzie za drogi prąd (dzień) płacę po około 75gr/kWh, a w nocy oraz od 13-15 i w weekendy mam tani prąd poniżej 30gr/kWh. W dzień mam swój prąd, więc nie płacę za niego po 75gr/kWh, więc widać jak Twoje 19gr jest kompletnie z sufitu. Zwykłe solary latem generują nadmiar energii, z którą nie ma co zrobić. Panelami pv można zagrzać wodę, ale i przełączyć latem na klimę, gdy woda osiągnie wymaganą już temperaturę. Dziś moje marne 2kWp nieoptymalnie ustawione wygenerowały 9,7kWh, co by podgrzało 200l wody o około 45*, a więc w zasobniku miałbym 200l wody o temperaturze 55*. Cena instalacji porównywalna do paneli wodnych.
Dodatkowo pisałem o półrocznym bilansowaniu zużycia, które jest w planach rządowych. Bilansowanie, czyli net-metering, czyli rozliczenie kWh za kWh, a nie sprzedaż po 19, a zakup po 60gr. Wiadomo, że rząd coś tam obiecuje, a co z tego wyniknie to inna sprawa, ale jest jakaś szansa, że będzie tak, jak napisałem.
Reasumując, każdy powinien sobie sam policzyć co się komu opłaca, ale warto mieć w miarę szerokie horyzonty i nie zawsze chodzić utartymi ścieżkami.

gentoonx
07-04-2014, 21:43
...
Cyrkulacja przez 8h x ,01kW/mb x 30mb x 365d = 876kWh/a
...

Ty @RAPCZYN na poważnie z tą cyrkulacją 8h dziennie??? :jawdrop:

to jeszcze robisz takie gówniane instalacje???

a miałem cię za porządnego instalatora z pomyślunkiem ;)

RAPczyn
08-04-2014, 08:35
Osiem godzin to "pikuś", w dużych instalacjach pompa cyrkulacji pracuje 24h/d i potrafi "zjeść" np. 40% energii.

DrKubus
08-04-2014, 08:45
Ja to chciałem tak góra 1h/dziennie, najlepiej w określonych godzinach co 15 min, na 1 min. Ew. jak kogoś czujka PIR w łazience wykryje :)

RAPczyn
08-04-2014, 08:51
Sterowanie czasowe i termostatyczne oraz z włącznika światła, wszystko ze sterowaniem poprzez program tygodniowy wraz z licznikiem energii na cyrkulację i ciepłą wodę... są gotowe rozwiązania systemowe do tego :) ... które przy okazji przygotowują świeżą wodę użytkową.

kolektor1
08-04-2014, 13:31
Wiesz, zależy jak policzysz, to wszystko możesz udowodnić, ale zejdźmy z księżyca na ziemię.
Pzrecztaj ostatnie wydanie ustawy oraz sposoby finansowania przez NFOŚiGW. Sa tam takie schody, że normalny śmiertelnik tego nie przejdzie. Założenia były świetlane a wyszło jak zawsze. Poczytaj.

rwxw
08-04-2014, 18:04
Pzrecztaj ostatnie wydanie ustawy oraz sposoby finansowania przez NFOŚiGW. Sa tam takie schody, że normalny śmiertelnik tego nie przejdzie. Założenia były świetlane a wyszło jak zawsze. Poczytaj.
Czytałem i mnie to ani ziębi, ani parzy, gdyż nie oglądając się za dotacjami mam już własną "elektrownię". Ja pisałem nie o dotacjach (o nich tylko wspomniałem dla tych którzy je lubią), ale o tym co można uzyskać instalując panele fotowoltaiczne i że nie jest to kilkanaście gr/kWh, tylko może być sporo więcej. Dziś rząd przyjął ustawę o oze, kulawą, ale jest w niej bilansowanie netto produkcji i zużycia energii, czyli to o czym wczoraj pisałem - rozliczenie 1 kWh za 1 kWh bez przelicznika na PLN w różnych cenach zakupu i sprzedaży prądu. Jest to krok do przodu, zobaczymy kiedy będą następne. Zobaczymy też jaki będzie ostateczny kształt regulacji, bo on w rzeczywistości określi na ile będzie się można uniezależnić od rachunków za prąd. Jeśli regulacje będą korzystne, to będę w stanie ogrzać dom i pokryć w całości zapotrzebowanie na prąd z paneli pv po powiększeniu mojej elektrowni do 8kWp :-) Jeśli będą niekorzystne, to liczę, że pokryję około połowy zapotrzebowania na prąd wraz z ogrzewaniem przy mniejszej instalacji pv. Jak będzie na prawdę, to pożyjemy, zobaczymy.
Wracając do dotacji, to nie korzystałem z żadnych i uważam jakiekolwiek dotowanie za szkodliwe, lepsze są nie przeszkadzające regulacje prawne. Ale w PL ani jednego, ani drugiego.

kolektor1
08-04-2014, 19:47
ceny od 8899 z uwzgl. dofinansowaniem... czyli bez dofinansowania rozumiem, że cena jest 8899/0,55 = 16180?
Akurat wybrałeś najdroższą firmę. Do zestawu dolicz jeszcze 1600-2000zł za montaż + rury, otuliny, złączki i takie tam inne za kwotę ok 1500zł to teraz wyjdzie cena do zapłacenia. W tych kolektorach próżniowych dofinansowania masz tylko za kwotę ok. 2250X2,2=4950X45%=2227zł.

yaiba83
08-04-2014, 22:00
W dodatku solary kosztują podobnie jak pompa ciepła do CO i CWU. Należy jedynie dopłacić do dolnego źródła i mamy dwie, a nawet trzy pieczenie za jednym zamachem. Tanie CO, tania CWU i możliwość chłodzenia latem.
Solary jak najbardziej do letnich ośrodków wczasowych.

Ja tu piszę o swoim domu 270m2 z 5 osobami namiętnie korzystającymi z wody.
Kista piwa dla ciebie jak mi znajdziesz PC gruntową za 12tysięcy, która nada się do mojego domu. Dołożę drugie 12tysięcy na kolektor pionowy (na poziomy nie ma miejsca). Dom mam ocieplony przód/tył 12cm ściany szczytowe 15cm styropianu. Dach 2 warstwy razem 28cm i co za 25tyś zestawik uciągnie mój dom czy zesra się po tygodniu dobrych mrozów? Dla mnie grzanie poza II taryfą to nie grzanie.
Więc daj już luz z twoimi postami z doopy wytrzaśniętymi...

Liwko
08-04-2014, 22:07
Ja tu piszę o swoim domu 270m2 z 5 osobami namiętnie korzystającymi z wody.
Kista piwa dla ciebie jak mi znajdziesz PC gruntową za 12tysięcy, która nada się do mojego domu. Dołożę drugie 12tysięcy na kolektor pionowy (na poziomy nie ma miejsca). Dom mam ocieplony przód/tył 12cm ściany szczytowe 15cm styropianu. Dach 2 warstwy razem 28cm i co za 25tyś zestawik uciągnie mój dom czy zesra się po tygodniu dobrych mrozów? Dla mnie grzanie poza II taryfą to nie grzanie.
Więc daj już luz z twoimi postami z doopy wytrzaśniętymi...

Oooo, zabolało instalatorka?
Pompe ciepła dobiera się do zapotrzebowania domu na ciepło a nie do jego powierzchni. Zresztą tak powinno dobierać się każde źródło ciepła. A ty chcesz na siłę udowodnić, że źle ociepliłeś swój dom. Twój cyrk, twoje małpy.
Przypomnij mi czym ogrzewasz swój dom?

marcinbbb
09-04-2014, 07:37
Tak jest zakładajcie wszyscy pompy ciepła, i zawsze będziecie uzależnieni od cen prądu ;) Teraz gdy kosztuje 68gr/kWh jest OK poczekamy jak będzie kosztowało 1 PLN/kWh i więcej. Poczekajmy jeszcze 5 lat kiedy Wasz COP w granicach 3 będzie niewystarczający i będzie trzeba kupić coś z COP 5 ;)

yaiba83 - PC przez pierwsze 2 -3 tyg będzie chodziło na maxa biorąc przy tym około 10-15kWh/dobę aby tylko wygrzać podłogę, później się zesra ;)
Ale przyznam że u kolegi Liwko pięknie to wygląda PC, reku rachunek 3200 PLN/rok i do tego kominek rekreacyjnie.

Solary, rachunek za prąd 500 PLN, rekreacyjnie myjemy się u sąsiadów, a jak zima mocniej przymrozi rekreacyjnie wyprowadzamy się z domu do noclegowni. I co da się? Da a w domu wszystko na ropę :lol2:

Liwko
09-04-2014, 07:45
Tak jest zakładajcie wszyscy pompy ciepła, i zawsze będziecie uzależnieni od cen prądu ;) Teraz gdy kosztuje 68gr/kWh jest OK poczekamy jak będzie kosztowało 1 PLN/kWh i więcej. Poczekajmy jeszcze 5 lat kiedy Wasz COP w granicach 3 będzie niewystarczający i będzie trzeba kupić coś z COP 5 ;)

yaiba83 - PC przez pierwsze 2 -3 tyg będzie chodziło na maxa biorąc przy tym około 10-15kWh/dobę aby tylko wygrzać podłogę, później się zesra ;)
Ale przyznam że u kolegi Liwko pięknie to wygląda PC, reku rachunek 3200 PLN/rok i do tego kominek rekreacyjnie.

Solary, rachunek za prąd 500 PLN, rekreacyjnie myjemy się u sąsiadów, a jak zima mocniej przymrozi rekreacyjnie wyprowadzamy się z domu do noclegowni. I co da się? Da a w domu wszystko na ropę :lol2:

Tyle bzdur w jednym poście, nie wiadomo od czego zacząć.
Może zaczniemy od tego.
Jeżeli płacę rocznie za prąd w okolicach 3500 (tyle po podwyżkach i po dodaniu dodatkowych odbiorników) i jak prąd podrożeje x2 to ile będę płacił za ten prąd?

marcinbbb
09-04-2014, 08:12
Jeżeli płacę rocznie za prąd w okolicach 3500 (tyle po podwyżkach i po dodaniu dodatkowych odbiorników) i jak prąd podrożeje x2 to ile będę płacił za ten prąd?

Niestety nie pomogę Ci w obliczeniach, raczej słaby byłem z rachunku prawdopodobieństwa :yes:

Liwko
09-04-2014, 08:16
Niestety nie pomogę Ci w obliczeniach, raczej słaby byłem z rachunku prawdopodobieństwa :yes:

To żaden rachunek prawdopodobieństwa, to zwyczajne mnożenie. Rachunek za prąd 3500. Prąd drożeje x2, to ile za niego zapłacę?

marcinbbb
09-04-2014, 08:24
To żaden rachunek prawdopodobieństwa, to zwyczajne mnożenie. Rachunek za prąd 3500. Prąd drożeje x2, to ile za niego zapłacę?

OK spróbuje:
3500 = x2
3500/2 = x
x = 1500 PLN

Zapłacisz za prąd 1500 PLN /rocznie ;)

EDIT:
Wróć źle to nie 2x a x do kwadratu
3500 = x2
pierwiastek z 3500 = 59,16
Za prąd rocznie zapłacisz 59PLN pozazdrościć.

Liwko
09-04-2014, 08:38
OK spróbuje:
3500 = x2
3500/2 = x
x = 1500 PLN

Zapłacisz za prąd 1500 PLN /rocznie ;)

EDIT:
Wróć źle to nie 2x a x do kwadratu
3500 = x2
pierwiastek z 3500 = 59,16
Za prąd rocznie zapłacisz 59PLN pozazdrościć.

No i z kim tu dyskutować...
I tacy właśnie ludzie, którzy nie umieją liczyć, budują swoje domy, budują w nich kotłownie, stawiają kominy, wkładają do tych kotłowni wszelkiej maści kopciuchy, babrają się z węglem czy drewnem, kładą na dachy solary. Za to wszystko płacą fortunę i twierdzą, że ich nie stać na systemy bezobsługowe.

marcinbbb
09-04-2014, 09:30
Dokładnie tak jak piszesz. lepszy śmieciuch GS czy DS w kotłowni, niż obietnice rachunków 3200PLN/rok *
* koszt pompy ciepła + odwierty + reku.
Powiedz mam ile musiałeś zainwestować z izolację domu, PC, reku, itp?
No i kluczowe pytanie jaki COP ma Twoja pompa Ciepła gdy temperatura spadnie poniżej -15 stopni?

Liwko
09-04-2014, 10:00
Dokładnie tak jak piszesz. lepszy śmieciuch GS czy DS w kotłowni, niż obietnice rachunków 3200PLN/rok *
* koszt pompy ciepła + odwierty + reku.
Powiedz mam ile musiałeś zainwestować z izolację domu, PC, reku, itp?
No i kluczowe pytanie jaki COP ma Twoja pompa Ciepła gdy temperatura spadnie poniżej -15 stopni?

Widzisz bidulku jak ty mało wiesz...:D
Zapraszam do napisania najpierw własnej stopki, inaczej dyskusji nie będzie. A ja chętnie podyskutuję w tym wątku, na temat nieopłacalnego w większości przypadków montowania kolektorów słonecznych :P

marcinbbb
09-04-2014, 10:32
Więc słucham co masz mi do powiedzenia w sprawie naszego domu.

Po podłogach będzie z 90m2, z tym że kubatura w salonie jest dość spora bo w najwyższym miejscu ma 7m.
Odnośnie ścian i izolacji patrząc od zewnątrz: 10 - 13cm styropian, pustak piaskowy, cegła, szczelina powietrzna 10 cm, znów pustak piaskowy, znów cegła.
Podłoga raczej słabo tylko 10 cm styropianu + wylewka + panele.
Dach 25 cm wełny.
Okna "w miarę" plastikowe choć kilka latek już mają.

Na ten sezon grzewczy przewidzieliśmy jakieś 1,5t węgla, poszło około 750-800kg i ze 2m3 drewna pozostałego po remoncie. Kociołek lokalnego dystrybutora GS jednorazowo wchodzi około 7-10kg węgla pali się około 10-14h. Do kompletu bufor kombinowany 300l bufor, 100 cwu.
Wszędzie kaloryfery + ogrzewanie podłogowe w połowie domu.

Na dachu 4 solary 7,2m2 zapięte pod bufor wykresy gdzieś już prezentowałem teraz niestety nie mogę ekontrol nie działa:
Luty 168kWh, marzec 336kWh, kwiecień chyba dochodzi to 100kWh
Edit:
ruszył ekontrol:

Liwko
09-04-2014, 11:05
Więc słucham co masz mi do powiedzenia w sprawie naszego domu.

Po podłogach będzie z 90m2, z tym że kubatura w salonie jest dość spora bo w najwyższym miejscu ma 7m.
Odnośnie ścian i izolacji patrząc od zewnątrz: 10 - 13cm styropian, pustak piaskowy, cegła, szczelina powietrzna 10 cm, znów pustak piaskowy, znów cegła.
Podłoga raczej słabo tylko 10 cm styropianu + wylewka + panele.
Dach 25 cm wełny.
Okna "w miarę" plastikowe choć kilka latek już mają.

Na ten sezon grzewczy przewidzieliśmy jakieś 1,5t węgla, poszło około 750-800kg i ze 2m3 drewna pozostałego po remoncie. Kociołek lokalnego dystrybutora GS jednorazowo wchodzi około 7-10kg węgla pali się około 10-14h. Do kompletu bufor kombinowany 300l bufor, 100 cwu.
Wszędzie kaloryfery + ogrzewanie podłogowe w połowie domu.

Na dachu 4 solary 7,2m2 zapięte pod bufor wykresy gdzieś już prezentowałem teraz niestety nie mogę ekontrol nie działa:
Luty 168kWh, marzec 336kWh, kwiecień chyba dochodzi to 100kWh
Edit:
ruszył ekontrol:

Co mam do powiedzenia? Ludzie to czytający, nie idźcie tą drogą! :o

90m2 i kotłownia z kopciuchem???????? Idiotyzm!!!!!
To raz.
Dwa, to mieszany, skomplikowany system za który zapłaciłeś majątek (podłogówka, grzejniki, kotłownia, komin, kopciuch, solary). Ludzie, gdzie wy macie rozum???

Im dłużej na forum będą tacy "doradcy" jak ty, tym dłużej nowi inwestorzy nie wyjdą z jaskiń!

Teraz o moim domu.
Za PC gruntową zapłaciłem 10tyś. (dzisiaj są droższe ale i nieco lepsze), za odwierty dałem 10tyś. (mam dużą działkę i mogłem samemu zrobić sobie kolektor poziomy za 4-5tyś., żałuję), pozostałe bebechy kotłowni niemal identyczne jak u ciebie. Podłogółwka po całości i po pięciu latach nie chcę nigdy słyszeć o grzejnikach w domu. Rekuperacja dla klimatu, nie dla oszczędności, tak ją zawsze traktowałem i sprawdza się w tym świetnie.
Odnośnie CWU w okresie letnim to płacę około 25-30zł.

DrKubus
09-04-2014, 11:33
A zakładając temat chciałem się tylko upewnić, czy dobrze rozumiem opłacalność inwestycji Solarów... a tu już walki o PC i poziom inteligencji odchodzą...

Liwko
09-04-2014, 11:42
A zakładając temat chciałem się tylko upewnić, czy dobrze rozumiem opłacalność inwestycji Solarów... a tu już walki o PC i poziom inteligencji odchodzą...

Podałem ci wyliczenia ile miesięcznie kosztuje podgrzewanie wody solarami. Jest to około 80zł miesięcznie. Nie liczyłem do tego serwisu i wymiany glikolu. Jeżeli weźmiesz tą kwotę pod swoje dane będziesz wiedział czy ci się opłaca czy nie. Według mnie w 90% jest to przerost formy nad treścią.

plusfoto
09-04-2014, 11:50
No i kluczowe pytanie jaki COP ma Twoja pompa Ciepła gdy temperatura spadnie poniżej -15 stopni?
A co ma wspólnego temp -15 czy nawet -30 z COP u Liwko? No niech tam. Przy +20 będzie 3,8 a przy -20 będzie 3,5

Liwko
09-04-2014, 11:55
A co ma wspólnego temp -15 czy nawet -30 z COP u Liwko? No niech tam. Przy +20 będzie 3,8 a przy -20 będzie 3,5

Szkoda zdrowia :yes:

marcinbbb
09-04-2014, 11:56
Widzisz gdy budowałeś swój domek wiedziałeś co jest Ci niezbędne gdy ja remontowałem swój rodzinny, zastałem go z kominem i kopciuchem GS. Więc koszty komina i kopciucha mi odeszły. Do kompletu przydał się buforek który znalazł miejsce w niewielkiej piwnicy wraz z całym okablowaniem i orurowaniem.
Ty za PC i odwierty zapłaciłeś 20k PLN ja za solary z buforem po dotacji około 14k PLN. O pozostałych kosztach grzejniki, podłogówka nie ma sensu rozmawiać bo wszystko zależy od ilości/jakości sprzętu.

Odnośnie samego kopciucha to zapewne 12 lat temu miał z 7kW teraz po obłożeniu szamotem jego moc spadła pewnie do 3-4kW, i cały nadmiar ląduje w buforze.
Na PC bym się raczej nie zdecydował, na wsi zbyt często kombinują z prądem a więc bez prądu się nie umyjemy ani nie ugrzejemy. Uprzedzając pytanie solary i ogrzewanie pociągną dłuższy czas nawet bez prądu za pomocą UPS`a.

Liwko
09-04-2014, 12:05
Widzisz gdy budowałeś swój domek wiedziałeś co jest Ci niezbędne gdy ja remontowałem swój rodzinny, zastałem go z kominem i kopciuchem GS. Więc koszty komina i kopciucha mi odeszły. Do kompletu przydał się buforek który znalazł miejsce w niewielkiej piwnicy wraz z całym okablowaniem i orurowaniem.
Ty za PC i odwierty zapłaciłeś 20k PLN ja za solary z buforem po dotacji około 14k PLN. O pozostałych kosztach grzejniki, podłogówka nie ma sensu rozmawiać bo wszystko zależy od ilości/jakości sprzętu.

Odnośnie samego kopciucha to zapewne 12 lat temu miał z 7kW teraz po obłożeniu szamotem jego moc spadła pewnie do 3-4kW, i cały nadmiar ląduje w buforze.
Na PC bym się raczej nie zdecydował, na wsi zbyt często kombinują z prądem a więc bez prądu się nie umyjemy ani nie ugrzejemy. Uprzedzając pytanie solary i ogrzewanie pociągną dłuższy czas nawet bez prądu za pomocą UPS`a.

No to do czego ktoś ma się odnieść jak nie widzi twojej stopki!?!
Przyczepiłeś się do mojej, a sam jej nie masz. Napisz ją, a będzie wszystko jasne.
Mam jeszcze do ciebie jedną prośbę. Są tu tacy, którzy budują swoje nowe domy, nie doradzaj im tego wszystkiego co ty masz, dzisiaj można zrobić to dużo lepiej ;)

marcinbbb
09-04-2014, 12:19
Są tu tacy, którzy budują swoje nowe domy, nie doradzaj im tego wszystkiego co ty masz, dzisiaj można zrobić to dużo lepiej ;)
Pewnie że można lepiej np. uzależnić się w takim stopniu od cen prądu na całe życie, albo od Rosyjskiego gazu ;) My z solarami do czasu opodatkowania słońca jesteśmy bezpieczni.

plusfoto
09-04-2014, 12:57
Najśmieszniejsze jest to że jak braknie prądu to nie pomogą ani solary, ani ekocośtam ani gaz ani inne wynazki. Pozostanie czekać na cud albo na PV albo agregat.:rolleyes:

kolektor1
09-04-2014, 12:58
Najśmieszniejsze jest to że jak braknie prądu to nie pomogą ani solary, ani ekocośtam ani gaz ani inne wynazki. Pozostanie czekać na cud albo na PV albo agregat.:rolleyes:Wystarczy mały UPS z dużym akumulatorem.

plusfoto
09-04-2014, 13:08
Wystarczy mały UPS z dużym akumulatorem.
A jaki tek aku ma być i za ile oraz ile pociągnie n.p. trzy obiegówki a przy ekocośtam jeszcze wentylator i podajnik. Tym bardziej na terenie wiejskim gdy braknie prądu to i z wodą krucho.

kolektor1
09-04-2014, 13:28
A jaki tek aku ma być i za ile oraz ile pociągnie n.p. trzy obiegówki a przy ekocośtam jeszcze wentylator i podajnik. Tym bardziej na terenie wiejskim gdy braknie prądu to i z wodą krucho.
Zliczasz moc pompek i wentylatorka, kupujesz na All....UPS o zliczonej mocy ( używkę), wywalasz z niego żelówkę i podłączasz w to miejsce jakiś akumulator co najmniej 80Ah. Całość zamyka się w granicach 200-250zł.

Liwko
09-04-2014, 13:35
Zliczasz moc pompek i wentylatorka, kupujesz na All....UPS o zliczonej mocy ( używkę), wywalasz z niego żelówkę i podłączasz w to miejsce jakiś akumulator co najmniej 80Ah. Całość zamyka się w granicach 200-250zł.

Doliczamy.
Co ile lat wymiana akumulatora?
I skąd wszyscy mają brać te używki? :D

marcinbbb
09-04-2014, 14:46
UPS używek najlepiej szukać na allegro bez akumulatorów chodzą od 30 PLN.
Akumulatory najtaniej samochodowe z lokalnego szrotu, woltomierz w dłoń i sprawdzamy który trzyma powyżej 12V koszt zakupu aku na szrocie 60-80Ah kosztuje 50 PLN.
Ja na tę chwilę podłączyłem zwykłego UPS`a 800VA, 560W ( a do niego 2 aku 55 i 60Ah ), UPS`a lepszego w technologii on line odłączyłem z prostej przyczyny samo filtrowanie napięcia ciągnęło 20W czyli połowę tego co pompa obiegu solarnego.

Liwko
09-04-2014, 14:53
UPS używek najlepiej szukać na allegro bez akumulatorów chodzą od 30 PLN.
Akumulatory najtaniej samochodowe z lokalnego szrotu, woltomierz w dłoń i sprawdzamy który trzyma powyżej 12V koszt zakupu aku na szrocie 60-80Ah kosztuje 50 PLN.
Ja na tę chwilę podłączyłem zwykłego UPS`a 800VA, 560W ( a do niego 2 aku 55 i 60Ah ), UPS`a lepszego w technologii on line odłączyłem z prostej przyczyny samo filtrowanie napięcia ciągnęło 20W czyli połowę tego co pompa obiegu solarnego.

Wiecie co, jak czytam to "druciarstwo" to tylko utwierdzam się w przekonaniu, że PC to był dobry wybór :yes:

marcinbbb
09-04-2014, 14:57
Do czasu aż ktoś z jakiejś przyczyny wyłączy prąd i będziesz szukał agregatu prądotwórczego o mocy 5kW bo na UPS`a liczyć nie możesz ;)

Liwko
09-04-2014, 15:03
Do czasu aż ktoś z jakiejś przyczyny wyłączy prąd i będziesz szukał agregatu prądotwórczego o mocy 5kW bo na UPS`a liczyć nie możesz ;)

Po pierwsze jak żyję nie wyłączyli u nas prądu na dłużej niż na jeden dzień. Jak chata dobrze ocieplona to przez ten czas się nie wyziębi. A po drugie dlaczego 5kW? (pomijając, że nigdy tego nie kupię)

kolektor1
09-04-2014, 16:08
Wiecie co, jak czytam to "druciarstwo" to tylko utwierdzam się w przekonaniu, że PC to był dobry wybór :yes:
Zostało zadane pytanie, poszła odpowiedź. Jak będziesz chciał nówkę UPS do solarów ro mam ją za1100zł netto z akumulatorem. Ale nie odnoś tego do swoich warunków.
Widziałem już pompy za wiele tyś zł gdzie do nawinięcia uzwojeń silnika sprężarki użyto drutu aluminiowego. Sprzęt ma wytrzymać niewiele ponad gwarancję. Pompy też.

Liwko
09-04-2014, 16:25
Jak będziesz chciał nówkę UPS do solarów ro mam ją za1100zł netto z akumulatorem. Ale nie odnoś tego do swoich warunków.
Widziałem już pompy za wiele tyś zł gdzie do nawinięcia uzwojeń silnika sprężarki użyto drutu aluminiowego. Sprzęt ma wytrzymać niewiele ponad gwarancję. Pompy też.

A, czyli nowe za 1100zł sprzedajesz.
Doliczamy.

Możesz dostarczyć jakiś dowód na ten drut, czy tylko się wymądrzasz? Oczywiście nie możesz, zgadłem?

marcinbbb
09-04-2014, 19:01
Jaki "nowobogacki" jak UPS używany i aku ze szrotu to "druciactwo" ale jak nowy za 1100 to "doliczamy". A jak mu firma zrobiła odwierty to żałuje że sam nie przekopał działki.

Liwko
09-04-2014, 19:08
Jaki "nowobogacki" jak UPS używany i aku ze szrotu to "druciactwo" ale jak nowy za 1100 to "doliczamy". A jak mu firma zrobiła odwierty to żałuje że sam nie przekopał działki.

Dokładnie. Gdybym zrobił samemu kolektor poziomy, byłby on taki sam nowy jak ten z odwiertów. Jedynie trochę grosza by zostało w kieszeni.

Jak można liczyć używane rzeczy do systemów? Mam szukać wszystkiego starego i używanego? Ciekaw jestem czy szczoteczki do zębów też kupujesz używane.

Liwko
09-04-2014, 19:09
Odnieś się lepiej do pytania, dlaczego agregat 5kW?

marcinbbb
09-04-2014, 19:16
Wiesz mogłeś też samemu zrobić pompę ciepła, i samemu dom wybudować... teraz zamiast szukać dutków po kieszeniach mógłbyś leżeć na Kanarach a nie pisać tysiące postów na forum o tym jakim jesteś bohaterem w swoim domu - za pieniądze z banku ;)

yaiba83
09-04-2014, 20:47
Wiecie co, jak czytam to "druciarstwo" to tylko utwierdzam się w przekonaniu, że PC to był dobry wybór :yes:

Jakiś czas temu jak byłeś zbanowany (sic!) toczyła się dyskusja na temat pomp ciepła i między innymi twoich przekonań. Teraz mi trudno odnaleźć ten post wśród tysięcy innych, więc musisz uwierzyć na słowo. Byli tacy co wyłapali w twoich wypowiedziach, że twoje temperatury zadane przy największych nie bardzo pokrywały się z rzeczywistymi. Ja tam się z tobą kłócił nie będę. Mam kopciucha, mam solary i jestem szczęśliwy. Na PC tego nie zamienię, bo PC idealna i taka różowa to też nie jest.

yaiba83
09-04-2014, 20:50
Zostało zadane pytanie, poszła odpowiedź. Jak będziesz chciał nówkę UPS do solarów ro mam ją za1100zł netto z akumulatorem. Ale nie odnoś tego do swoich warunków.
Widziałem już pompy za wiele tyś zł gdzie do nawinięcia uzwojeń silnika sprężarki użyto drutu aluminiowego. Sprzęt ma wytrzymać niewiele ponad gwarancję. Pompy też.

Komu to tłumaczysz? On wierzy, że PC pociągnie 20lat bez usterki a jak się zepsuje to pan od lodówek za flaszkę naprawi.

DrKubus
09-04-2014, 20:58
Pax, pax miedzy forumowiczami!

Bardzo dziękuję za informację dotyczące opłacalności instalacji solarnej do ogrzewania cwu, oraz wszystkie pozostałe konstruktywne uwagi...

rwxw
09-04-2014, 22:49
JByli tacy co wyłapali w twoich wypowiedziach, że twoje temperatury zadane przy największych nie bardzo pokrywały się z rzeczywistymi.
Na mojej stronie http://www.mojazielonaenergia.pl/monitoring-on-line-pompy-ciepla/ jest monitoring on-line mojej instalacji, gdzie bez czarowania i opowieści dziwnej treści można sprawdzić jak ona działa. Można zobaczyć jakie temperatury w domu utrzymywałem przez zimę (koło 23*) jak i zużycie prądu przez moją pompę ciepła (koło 2.7 MWh za całą zimę w taniej taryfie, czyli niecałe 740zł za ten cały sezon). W arkuszu ze stopki są szczegółowe dane za ostanie lata. Tak więc nie będę adwokatem Liwka, ale pompy ciepła to na prawdę bardzo fajny i bezobsługowy wynalazek. Koszt instalacji nie musi być wcale kosmiczny, o czym można poczytać na mojej stronie jak i wątku Forum z mojej stopki, trzeba tylko trochę pomyśleć ;-)

Liwko
10-04-2014, 07:17
Jakiś czas temu jak byłeś zbanowany (sic!) toczyła się dyskusja na temat pomp ciepła i między innymi twoich przekonań. Teraz mi trudno odnaleźć ten post wśród tysięcy innych, więc musisz uwierzyć na słowo. Byli tacy co wyłapali w twoich wypowiedziach, że twoje temperatury zadane przy największych nie bardzo pokrywały się z rzeczywistymi. Ja tam się z tobą kłócił nie będę. Mam kopciucha, mam solary i jestem szczęśliwy. Na PC tego nie zamienię, bo PC idealna i taka różowa to też nie jest.

Muszę zrozumieć twoje frustracje, obnażam przecież sens stosowania w znakomitej większości solarów na domach jednorodzinnych. A przecież to twój chleb powszedni i znajdowanie jeleni, którym wciskasz kit o opłacalności tego rozwiązania stoi przecież na porządku dziennym.
Ja zostałem zbanowany za obronę forumowiczów przed pewnym nieuczciwym instalatorem (ponoć jego duch dalej nad tym forum krąży). Jakimś sposobem miał dużą władzę na tym forum. Oszukiwał ludzi namiętnie, ale włos mu tu z głowy nie spadł. Ty pisząc że kolektory słoneczne to w większości przypadków sensowne rozwiązanie, stosując kreatywną matematykę, działasz podobnie. Już moja w tym głowa, żeby twoje dyrdymały prostować :P

yaiba83
10-04-2014, 08:47
Na mojej stronie http://www.mojazielonaenergia.pl/monitoring-on-line-pompy-ciepla/ jest monitoring on-line mojej instalacji, gdzie bez czarowania i opowieści dziwnej treści można sprawdzić jak ona działa. Można zobaczyć jakie temperatury w domu utrzymywałem przez zimę (koło 23*) jak i zużycie prądu przez moją pompę ciepła (koło 2.7 MWh za całą zimę w taniej taryfie, czyli niecałe 740zł za ten cały sezon). W arkuszu ze stopki są szczegółowe dane za ostanie lata. Tak więc nie będę adwokatem Liwka, ale pompy ciepła to na prawdę bardzo fajny i bezobsługowy wynalazek. Koszt instalacji nie musi być wcale kosmiczny, o czym można poczytać na mojej stronie jak i wątku Forum z mojej stopki, trzeba tylko trochę pomyśleć ;-)

Dla równowagi:
http://www.pompaciepla-24.pl/
http://www.viessmann.pl/pl/dom-jednorodzinny/Ogrzewanie/pompy-ciepla/wizualizacja.html

yaiba83
10-04-2014, 08:49
Muszę zrozumieć twoje frustracje, obnażam przecież sens stosowania w znakomitej większości solarów na domach jednorodzinnych. A przecież to twój chleb powszedni i znajdowanie jeleni, którym wciskasz kit o opłacalności tego rozwiązania stoi przecież na porządku dziennym.
Ja zostałem zbanowany za obronę forumowiczów przed pewnym nieuczciwym instalatorem (ponoć jego duch dalej nad tym forum krąży). Jakimś sposobem miał dużą władzę na tym forum. Oszukiwał ludzi namiętnie, ale włos mu tu z głowy nie spadł. Ty pisząc że kolektory słoneczne to w większości przypadków sensowne rozwiązanie, stosując kreatywną matematykę, działasz podobnie. Już moja w tym głowa, żeby twoje dyrdymały prostować :P

Nie jestem instalatorem i mnie to tito kto co se montuje. Wiele razy pisałem, że nie każdemu solary się opłacają. Ale jak zwykle ty lubisz wypaczać rzeczywistość i prowokować do forumowej przepychanki.

kolektor1
10-04-2014, 09:20
Tak więc nie będę adwokatem Liwka, ale pompy ciepła to na prawdę bardzo fajny i bezobsługowy wynalazek. Koszt instalacji nie musi być wcale kosmiczny, o czym można poczytać ...
Jasne, też z tym się zgadzam, ale zwróć uwagę, że o wiele tańszym rozwiązaniem jest choćby zastosowanie kotła na zgazowanie drewna. Uzyskasz ten sam efekt cieplny, ale jak mniejszymi kosztami. A że komfort mniejszy, coś za coś.
Ale powiesz komfort. Jasne, komfort to jest to co raz zaznane to trudno się tego pozbyć i podejrzewam, ze nigdy pompy nie zamienisz na kocioł po mimo, ze to jest o wiele droższe rozwiązanie. Natomiast ci co maja kotły na paliwa stałe latem muszą dalej palić aby mieć ciepłą wodę. I głównie są to odbiorcy kolektorów słonecznych. Dla nich kolektory słoneczne to komfort nie palenia w lecie, bo mają tego już po zimie dość. To teraz spróbuj im zaproponować pompę do ogrzewania. Powiedzą to samo co Ty twierdzisz o nieopłacalności kolektorów.
Co do tego drutu aluminiowego, pokazywał mi to bodajże pół roku wstecz chłodnik, który się zajmuje pompami.
Piszesz, że koszt instalacji pompy nie musi być kosmiczny. No jasne, jak się większość samemu wykona. Ale nie każdy to umie.

Liwko
10-04-2014, 09:22
http://www.viessmann.pl/pl/dom-jednorodzinny/Ogrzewanie/pompy-ciepla/wizualizacja.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.viessmann.pl%2 Fpl%2Fdom-jednorodzinny%2FOgrzewanie%2Fpompy-ciepla%2Fwizualizacja.html)

I co to dowodzi? Dowodzi tylko tego jak nie należy instalować PC. Wszyscy na wątkach z PC skrytykowali tą instalację więc w czym problem?

Liwko
10-04-2014, 09:30
Jasne, też z tym się zgadzam, ale zwróć uwagę, że o wiele tańszym rozwiązaniem jest choćby zastosowanie kotła na zgazowanie drewna. Uzyskasz ten sam efekt cieplny, ale jak mniejszymi kosztami. A że komfort mniejszy, coś za coś.
Ale powiesz komfort. Jasne, komfort to jest to co raz zaznane to trudno się tego pozbyć i podejrzewam, ze nigdy pompy nie zamienisz na kocioł po mimo, ze to jest o wiele droższe rozwiązanie. Natomiast ci co maja kotły na paliwa stałe latem muszą dalej palić aby mieć ciepłą wodę. I głównie są to odbiorcy kolektorów słonecznych. Dla nich kolektory słoneczne to komfort nie palenia w lecie, bo mają tego już po zimie dość. To teraz spróbuj im zaproponować pompę do ogrzewania. Powiedzą to samo co Ty twierdzisz o nieopłacalności kolektorów.
Co do tego drutu aluminiowego, pokazywał mi to bodajże pół roku wstecz chłodnik, który się zajmuje pompami.

To grzałek nie ma na okres letni? W znakomitej większości będą lepsze od solarów.
Jest jeszcze jeden problem. Ci co budują nowe domy idą w węgiel i dokładają solary. To jest przecież totalna głupota. Budują system drogi i obsługowy, by zaraz latem pomyśleć o bezobsługowym. Nie tędy droga!
Ja wiem, że często ludzie coś chcą bo sąsiad powiedział, że mu to działa, ale ciekaw jestem jak to jest z tą waszą uczciwością, ile razy komuś rzetelnie policzyliście sens stosowania instalacji bez kreatywnej matematyki?
Nie musicie odpowiadać, wystarczy że czytam wątki.

rwxw
10-04-2014, 09:39
Dla równowagi:
http://www.pompaciepla-24.pl/
http://www.viessmann.pl/pl/dom-jednorodzinny/Ogrzewanie/pompy-ciepla/wizualizacja.html
Zgadza się, takich stron jest więcej. Niestety wizualizacja Viessmana to jest świetny antyprzykład i pokazanie jak tego absolutnie nie należy robić...

kolektor1
10-04-2014, 09:47
To grzałek nie ma na okres letni? W znakomitej większości będą lepsze od solarów.
Jest jeszcze jeden problem. Ci co budują nowe domy idą w węgiel i dokładają solary. To jest przecież totalna głupota. Budują system drogi i obsługowy, by zaraz latem pomyśleć o bezobsługowym. Nie tędy droga!
Ja wiem, że często ludzie coś chcą bo sąsiad powiedział, że mu to działa, ale ciekaw jestem jak to jest z tą waszą uczciwością, ile razy komuś rzetelnie policzyliście sens stosowania instalacji bez kreatywnej matematyki?
Nie musicie odpowiadać, wystarczy że czytam wątki.
Ponieważ piszesz w liczbie mnogiej to mnie z tego wyłącz albo pisz wprost cytując mój tekst.

kolektor1
10-04-2014, 09:47
Zgadza się, takich stron jest więcej. Niestety wizualizacja Viessmana to jest świetny antyprzykład i pokazanie jak tego absolutnie nie należy robić...
A jak należy robić?

rwxw
10-04-2014, 10:00
podejrzewam, ze nigdy pompy nie zamienisz na kocioł po mimo, ze to jest o wiele droższe rozwiązanie.
Ja nie twierdzę, że pompa ciepła jest rozwiązaniem najlepszym na świecie i idealnym absolutnie w każdym przypadku. Jest wiele przypadków w których będzie po prostu źle działać i o tym też staram się pisać. Co do ceny mojej instalacji pompy ciepła i ewentualnego kotła, to nie chcę tu polemizować, ale zainteresowani mogą sobie poczytać ile to mnie kosztowało i jak to można zrobić. Porównanie kosztów zawsze zależy od konkretnych instalacji, bo i z kotłem na paliwo stałe mogą one przekroczyć np. 20kzł, tutaj każdy sam musi sobie policzyć jakie ceny i za co jest w stanie uzyskać.

Natomiast ci co maja kotły na paliwa stałe latem muszą dalej palić aby mieć ciepłą wodę. I głównie są to odbiorcy kolektorów słonecznych. To teraz spróbuj im zaproponować pompę do ogrzewania.
Jak najbardziej masz rację. Dla posiadaczy istniejących instalacji na paliwo stałe, którzy nie chcą (nie widzą potrzeby, nie mają możliwości czy kasy) ich zmieniać, ale denerwuje ich palenie latem, jako uzupełnienie można zaproponować w cenie około 10kzł, bo chyba mniej więcej o tym przedziale rozmawiamy:
- kolektory słoneczne
- panele fotowoltaiczne
- pompę ciepła do grzania cwu, może znajdzie się jakaś mała powietrzna lub używana mała gruntowa
- rozwiązanie zawsze najtańsze inwestycyjnie: grzałkę i tanią taryfę
Wybór konkretnego rozwiązania zależy oczywiście od osoby wybierającej. My możemy jedynie przedstawić wady i zalety poszczególnych rozwiązań, a osoba wybierająca musi sama je przeanalizować i wybrać rozwiązanie najlepsze dla siebie. Kalkulację poniesionych kosztów też musi sobie sama policzyć osoba wybierająca, bo te mogą się mocno różnić w zależności od konkretnego przypadku.

rwxw
10-04-2014, 10:05
A jak należy robić?
Jak najprościej: kolektor poziomy lub pionowy (zależnie od miejsca)->pompa ciepła->rozdzielacz->podłogówka->rozdzielacz->filtr->obiegówka->pompa ciepła
To tyle, bez buforów, sprzęgieł, mieszaczy, kominków z p/w itp. Czym więcej komplikacji tym większy początkowy koszt, awaryjność i mniejsza sprawność instalacji. Oczywiście nie mówimy tu o modernizacji czegoś istniejącego, tylko o założeniu instalacji w nowym budynku. Modernizacja istniejącej instalacji zawsze będzie bardziej skomplikowana, bo istniejące warunki nałożą jakieś ograniczenia.

kolektor1
10-04-2014, 10:35
Jak można liczyć używane rzeczy do systemów? Mam szukać wszystkiego starego i używanego? Ciekaw jestem czy szczoteczki do zębów też kupujesz używane.
Jak dobrze rozumiem to również samochód kupujesz zawsze nowy i z salonu. To w takim razie powiedz tym co kupują używane czym się kierujesz kupując nowy?

Liwko
10-04-2014, 11:02
Jak dobrze rozumiem to również samochód kupujesz zawsze nowy i z salonu. To w takim razie powiedz tym co kupują używane czym się kierujesz kupując nowy?

Wiedziałem że ten argument padnie.
Samochody kupuję używane z prostej przyczyny, zawsze będę chciał go sprzedać z niewielką stratą. Jeszcze żaden mój samochód nie skończył na złomie. Natomiast kupowanie starych sprzętów, nie zawsze jest uzasadnione ekonomicznie. Zazwyczaj chcemy żeby nam służyły do końca ich dni, więc po co kupować używkę, która nie wiadomo ile nam posłuży, nie wspominając o gwarancji?
To tak jak ze starym domem do remontu. Gdybym liczył się z jego odsprzedażą może miało by to sens, natomiast stwierdziłem, że lepiej wybudować nowy, który będzie zbudowany według najnowszych standardów.

kolektor1
10-04-2014, 11:39
Wiedziałem że ten argument padnie.
Samochody kupuję używane z prostej przyczyny, .

Więc sam widzisz, że to porównanie używanego UPSa do szczoteczki do zębów nie ma się nijak.
Elektronika, czy samochód nie zużywa się tak samo jak szczoteczka i jak dobrze sam wiesz z doświadczenia (samochody) może jeszcze długie lata posłużyć.
Bardzo często ludzie pozbywają się tych zasilaczy bo padł już akumulator a wymiana jego na nowy to bardzo często koszt 80% nowego. A w zastosowaniu do kolektora i tak trzeba założyć nowy, większy akumulator. Ale o oczywiście dla osób, którzy wiedzą jak to wymienić.

Liwko
10-04-2014, 12:05
Chyba się nie zrozumieliśmy. Nie znając przeszłości produktu, nie wiem co kupuję (łącznie z samochodem), natomiast samochód zawsze planuję za jakiś czas odsprzedać i wymienić na inny. Nie mogę znaleźć innego produktu (poza motoryzacją) z którym chciałbym postąpić podobnie.

yaiba83
10-04-2014, 13:01
Jak ową słynną grzałkę zamontowałbym zamiast solarów to opłacałoby mi się grzać w jednej tartyfie?
Czy tylko dla grzałki opłacałoby mi się zmienić taryfę?

Liwko
10-04-2014, 13:36
Jak ową słynną grzałkę zamontowałbym zamiast solarów to opłacałoby mi się grzać w jednej tartyfie?
Czy tylko dla grzałki opłacałoby mi się zmienić taryfę?

Zależy to przecież od zużycia fachowcu.

rwxw
10-04-2014, 13:44
opłacałoby mi się grzać w jednej tartyfie? Czy tylko dla grzałki opłacałoby mi się zmienić taryfę?
W jednej raczej nie, zazwyczaj opłaca się bardziej korzystać z 2 taryf, ale wszystko zależy jakie masz taryfy, ceny w poszczególnych taryfach i jaki profil zużycia. Sam musisz to oszacować. W niektórych ZE są taryfy, dla których 70% zużycia w drogiej i 30% w taniej jest porównywalne z kosztem prądu jednotaryfowego, a zużycie większe niż 30% prądu w taniej już przynosi oszczędności. W innych taryfy są bardziej płaskie, więc zużycia w taniej trzeba mieć więcej, żeby to miało sens. Policz sobie jakie masz odbiorniki i kiedy pracują. Pralkę, zmywarkę można włączać na timer w tanim prądzie, lodówka chodzi 24h/dobę, więc też pozytywnie wpływa na wykorzystanie taniej. W ten sposób bez utraty komfortu zmniejszasz rachunek. Taryfa może też być weekendowa, tzn. przez cały weekend tani prąd oraz tani w godzinach 22-6 i 13-15 codziennie.

Liwko
10-04-2014, 14:04
W jednej raczej nie, zazwyczaj opłaca się bardziej korzystać z 2 taryf, ale wszystko zależy jakie masz taryfy, ceny w poszczególnych taryfach i jaki profil zużycia. Sam musisz to oszacować. W niektórych ZE są taryfy, dla których 70% zużycia w drogiej i 30% w taniej jest porównywalne z kosztem prądu jednotaryfowego, a zużycie większe niż 30% prądu w taniej już przynosi oszczędności. W innych taryfy są bardziej płaskie, więc zużycia w taniej trzeba mieć więcej, żeby to miało sens. Policz sobie jakie masz odbiorniki i kiedy pracują. Pralkę, zmywarkę można włączać na timer w tanim prądzie, lodówka chodzi 24h/dobę, więc też pozytywnie wpływa na wykorzystanie taniej. W ten sposób bez utraty komfortu zmniejszasz rachunek. Taryfa może też być weekendowa, tzn. przez cały weekend tani prąd oraz tani w godzinach 22-6 i 13-15 codziennie.

Jestem absolutnie przekonany, że on o tym wszystkim doskonale wie. Chce tylko wybić nam argumenty :yes:

kolektor1
10-04-2014, 18:59
Jestem absolutnie przekonany, że on o tym wszystkim doskonale wie. Chce tylko wybić nam argumenty :yes:

A ja sobie mogę pozwolić na takie stwierdzenie: Panowie zamiast kolektorów montujcie sobie grzałki elektryczne ale najierw przeliczcie jak na tym wyjdziecie.

Liwko
10-04-2014, 19:08
A ja sobie mogę pozwolić na takie stwierdzenie: Panowie zamiast kolektorów montujcie sobie grzałki elektryczne ale najierw przeliczcie jak na tym wyjdziecie.

Do kła dnie! Najpierw to trzeba sobie dobrze przeliczyć, a nie że sąsiad ma to i ja chcę :)

marcinbbb
10-04-2014, 19:54
Do kła dnie! Najpierw to trzeba sobie dobrze przeliczyć, a nie że sąsiad ma to i ja chcę :)
Właśnie dlatego wiemy że twoja PC jest o wiele lepsza opowiedz nam proszę co zrobić aby płacić tyle za rachunki za prąd, wielu z nas myśl o tym aby sprzedać solary i zmienić komin na PC. Możesz polecić jakiś instalatorów?
A może jest szansa aby odkupić od ciebie PC wraz z osprzętem?

yaiba83
11-04-2014, 06:25
Jestem absolutnie przekonany, że on o tym wszystkim doskonale wie. Chce tylko wybić nam argumenty :yes:

Tak doskonale to wiem i dlatego zamontowałem solary. Grzałki nie zamontowałem bo mam duże zużycie wody i duży obieg cyrkulacji.
Prądu II taryfowego nie mam, bo w nocy u mnie idą tylko zmywarki i lodówki. Na pranie w nocy nikt u nas się nie decyduje, bo automaty do cichych nie należą szczególnie podczas wirowania. Dla mnie automat w środku nocy to przyjemność żadna. Ponadto pytanie do żon jak wygląda pranie co pół nocy przeleży w pralce po praniu. Akwarium pracuje w dzień, gotujemy w dzień, telewizory oglądamy w dzień, całego sprzętu elektrycznego używamy w dzień i dla jednej grzałki miałbym przejść na II taryfę bo mi tu fachowcy na forum tak radzą? Na jednej taryfie przy takim zużyciu był poległ już na starcie, no ale komu to tu tłumaczyć?

yaiba83
11-04-2014, 06:27
Do kła dnie! Najpierw to trzeba sobie dobrze przeliczyć, a nie że sąsiad ma to i ja chcę :)

Dlatego co niektórzy na forum sobie przeliczyli i nie mają PC, a nie dlatego że ty ją masz to i my musimy mieć.

Liwko
11-04-2014, 07:01
Dlatego co niektórzy na forum sobie przeliczyli i nie mają PC, a nie dlatego że ty ją masz to i my musimy mieć.

Zejdziesz ze mnie człowieku, co ja takiego strasznego napisałem w tym poście. Kochasz mnie że za mną latasz po całym forum? :D

yaiba83
11-04-2014, 09:06
To poczytaj ze zrozumieniem co piszesz. Sypiesz post za postem i wszędzie robi się dym. I póki co to ty nachalnie wszystkich próbujesz przekonać do jedynej i słusznej PC.

marcinbbb
11-04-2014, 09:15
yaiba83 - zlej kolesia on całe ostatnie 4 lata spędził na forum zaniedbując rodzinę 14000 postów w 4 lata 4 *365 = 1460
14064 posty / 1460 dni = 10 postów dziennie czego oczekiwać od kogoś takiego zamontował PC i został bohaterem w swoim domu we wsi już wszystkim się pochwalił więc musi się dowartościować np. pytając czy go kochasz ;)

rwxw
11-04-2014, 09:48
bo w nocy u mnie idą tylko zmywarki i lodówki
żebyś się nie zdziwił co jeszcze w nocy idzie... ja po podłączeniu rejestracji poboru prądu się zdziwiłem.

Dla mnie automat w środku nocy to przyjemność żadna. Ponadto pytanie do żon jak wygląda pranie co pół nocy przeleży w pralce po praniu
Taryfa tania, tzw. nocna może trwać nie tylko przez noc, ale również przez cały weekend, tzn. od piątku godz. 22-00 do poniedziałku godz. 6-00 oraz w dni powszednie 13-00 od 15-00, więc nie trzeba się zamęczać nocnym wirowaniem. Największe zużycie wiele osób ma właśnie w weekend, bo wtedy nie zużywają prądu w pracy :-) Też pewnie to wesz, więc po co piszesz o nocnym czuwaniu przy wirującej pralce. Grzanie akwarium możesz włączyć 22-6, 13-15 i np. po godzinie między nimi przesuwając zużycie w tani prąd (z doświadczenia wiem, że wahań temperatur dużych nie będzie) i pewnie bez zmiany komfortu w podobny sposób możesz zoptymalizować sporą część kosztów energii elektrycznej. Inna sprawa, że nikt nie podważa Twoich wyborów, masz solary to fajnie, ja też mam solary, ale ktoś inny może sobie za 200zł kupić grzałkę, bo policzy, że to dla niego lepsze i tańsze rozwiązanie. Kolektor1 pytał o propozycje dla węglowców, więc je wymieniłem i znalazła się w nich między innymi grzałka w tanim prądzie która ma kilka zalet. Decyzja o wyborze jest zawsze indywidualna.

marcinbbb
11-04-2014, 10:14
W akwa nie tylko grzałką żyją ryby... Oświetlenie, filtr i napowietrzacz tego nie włączysz tylko w taniej taryfie ;)

rwxw
11-04-2014, 11:52
Cóż zrobić, to mi działa w dni powszednie za wyjątkiem godz. 13-15 w drogiej a przez całe weekendy w taniej. Przecież nie piszę, że 100% zużycia można przenieść w tanią, ale w większości wypadków opłaca się prąd 2 taryfowy i wcale nie trzeba spać na wirującej pralce.

Liwko
11-04-2014, 12:08
yaiba83 - zlej kolesia on całe ostatnie 4 lata spędził na forum zaniedbując rodzinę 14000 postów w 4 lata 4 *365 = 1460
14064 posty / 1460 dni = 10 postów dziennie czego oczekiwać od kogoś takiego zamontował PC i został bohaterem w swoim domu we wsi już wszystkim się pochwalił więc musi się dowartościować np. pytając czy go kochasz ;)

I w przeciwieństwie do wielu, zanim się zalogowałem przeczytałem tysiące, jak nie dziesiątki tysięcy postów. Dzięki temu forum wybrałem rozwiązania dla mnie optymalne, dlatego spłacam swój dług i polecam rozwiązania dobre, jak i krytykuję złe.
Minęło kilka lat zanim zacząłem czytać to forum i powiem ci tak, tendencja jest optymistyczna :)

marcinbbb
11-04-2014, 12:28
Tylko ty krytykujesz wszystko co nie jest pompą ciepła, i wszystkich którzy myślą inaczej niż ty. Więc swoją uwagę skieruj na kategorię pompy ciepła a nie kolektory słoneczne.

My wszyscy tu obecni w przeciwieństwie do ciebie niczego nie czytaliśmy, zrobiliśmy kilka karteczek z wpisanymi sposobami ogrzewania i cwu, po czym maszyna losująca jest pusta, i następuje zwolnienie blokady. Wylosowaliśmy kolektory słoneczne cóż począć... w przyszłym życiu weźmiemy z ciebie przykład i na wszystkich karteczkach będzie pompa ciepła.

Liwko
11-04-2014, 12:39
Tylko ty krytykujesz wszystko co nie jest pompą ciepła, i wszystkich którzy myślą inaczej niż ty. Więc swoją uwagę skieruj na kategorię pompy ciepła a nie kolektory słoneczne.


Nie!!! Doradzam wszystkie systemy bezobsługowe, nie kopcące i mające sens ekonomiczny. Wszystko inne powinno trafić do muzeum!

Jeżeli kolektory słoneczne będą uzasadnione ekonomicznie, to też je polecę :yes:
Zresztą ostatnio poleciłem je znajomemu do małego hotelu, który swój szczyt aktywności ma latem.

marcinbbb
11-04-2014, 12:45
Więc słuchamy ciebie jakie to systemy poza pc polecasz? Może kocioł na ekogroszek z zasobnikiem, może bufor z grzałkami ładowany w 2 tyracie, albo piec akumulacyjny też ładowany też w 2 taryfie, kocioł elektryczny?

imrahil
11-04-2014, 17:59
Więc słuchamy ciebie jakie to systemy poza pc polecasz? Może kocioł na ekogroszek z zasobnikiem, może bufor z grzałkami ładowany w 2 tyracie, albo piec akumulacyjny też ładowany też w 2 taryfie, kocioł elektryczny?

a dlaczego nie? nowe domy i tak są coraz lepiej izolowane, a normy zostaną (w zasadzie już zostały) zaostrzone w 2017 i 2021 r. warto sobie to wszystko policzyć. ja np. powinienem się bez problemu zmieścić w cenie 3000 zł za kocioł do CO i bojler CWU. więc po co przepłacać. rodzice w starym domu grzanym węglem mają solary, wyszły ich po dotacji bez kredytu nieco ponad 5000 zł. mieszka 6 osób, więc to akurat wg mnie bardzo dobry wybór. mają już 6 lat chyba i działają bez zarzutu. u mnie przy grzaniu prądem i nocnej taryfie dla trzech osób się nie opłaci, szczególnie że za 5000 zł nie zrobię już instalacji.

marcinbbb
11-04-2014, 19:37
Zgadzam się normy zostaną zaostrzone będziemy budowali pasywne domy które ogrzeją się od sprzętu domowego i obecności domowników. Tylko mam jedno pytanie co rząd powie wszystkim górnikom, że potrzebne są masowe zwolnienia bo do produkcji energii elektrycznej z węgla potrzeba tylko X osób reszta na bruk? Przecież przyjdą na Wiejską i ten przybytek pójdzie z dymem...
Dla mnie jak najbardziej budujmy pasywnie ale kto będzie dotował systemy izolowania? czy inwestor będzie musiał na sam styropian i wełne pracować przez kolejne 5 lat aby stać go było na taki dom?
Wszystko z głową

rwxw
11-04-2014, 20:28
co rząd powie wszystkim górnikom....Przecież przyjdą na Wiejską i ten przybytek pójdzie z dymem...
A ... mnie to obchodzi, ja zamierzam dalej zmniejszać swoje zużycie węgla z którego produkowany jest prąd... Myślisz, że byłaby to wielka strata ?

budujmy pasywnie ale kto będzie dotował systemy izolowania? czy inwestor będzie musiał na sam styropian i wełne pracować przez kolejne 5 lat aby stać go było na taki dom
Czytam, oczom nie wierzę i nie wiem, czy śmiać się, czy płakać. Czy Tobie się wydaje, że można zrobić coś dobrze tylko wtedy gdy będą dotacje ? Jak się spojrzy na nieruchomości w naszym kraju, to 99% z nich ma efektywność energetyczną pod zdechłym psem. I absolutnie nie z powodu braku kasy, tylko niestety z powodu głupoty, braku podstawowej wiedzy i myślenia. Na prawdę, przy odrobinie pomyślunku można by wiele poprawić. Za to płoty są najbardziej wypaśne chyba w całej Europie.
Zamiast pracować kolejne 5 lat wystarczy wybudować kilka metrów mniejszy dom, ale przede wszystkim pomyśleć.

imrahil
11-04-2014, 20:40
Zamiast pracować kolejne 5 lat wystarczy wybudować kilka metrów mniejszy dom, ale przede wszystkim pomyśleć.

to fakt. we Francji ludzie często kostki nie mają na podjazdach, tylko żwir. ogrodzenia takie, że w Polsce to byłby wstyd. domy zapewne mniejsze.
o węgiel i górników bym się nie martwił bo przecież stare domy też trzeba jakoś sensownie ogrzewać przez jeszcze długie lata. budowa nowych domów bez węglowego ogrzewania nie sprawi, że nagle w ciągu kilku czy kilkunastu lat spadnie sprzedaż węgla do ogrzewania gospodarstw domowych.

może nowe przepisy faktycznie wymuszą na ludziach większą rozwagę przy budowaniu domu.

jeśli chodzi o dotacje, to prawda taka, że są one zawsze złodziejstwem. biedniejszy dopłaca bogatszemu.

marcinbbb
11-04-2014, 21:00
I absolutnie nie z powodu braku kasy, tylko niestety z powodu głupoty, braku podstawowej wiedzy i myślenia. Na prawdę, przy odrobinie pomyślunku można by wiele poprawić.

A no właśnie ale w tym momencie wpadamy w błędne koło, ktoś chce budować dom to kupuje superex, blachę i jedzie z domem. Później kupię parę paczek styropianu i będzie dobrze. Ponieważ nie ma doradczy, ktoś kto ma pojęcie może powiedzieć na podłogę 30 cm styropianu ( a sam dałem tylko 10 podczas remontu ) na dach wiedziałem że musi być dużo wełny.
Więc na wsiach są lokalni magicy którzy powiedzą Panie starczy 180m rurki na ogrzewanie podłogowe, a kocioł to musi być ze 20kW bo jak mrozy to nie dogrzejesz. Inny spojrzy w papiery i widzi że potrzebuje max 50W/m2 a że ma 100m rachunek jest prosty.

rwxw zgadzam się z Tobą też chce jakieś 2kW paneli na garażu, ale zrobię to od du*y strony i najpierw kupię inwerter a później będę dodawał panele

rwxw
12-04-2014, 10:04
Więc na wsiach są lokalni magicy którzy powiedzą Panie starczy ...
I to jest w tym najsmutniejsze, nie brakuje kasy, tylko wyobraźni i wiedzy. Na szczęście na tym forum jest ogrom pożytecznych informacji, tylko szkoda, że one bardzo powoli przenikają na zewnątrz poza grono osób, które tu czytają i piszą.

ale zrobię to od du*y strony i najpierw kupię inwerter a później będę dodawał panele
Ja też tak zrobiłem ;-) Inwerter jest drogi i uniwersalny, więc jakieś panele się zawsze do niego dostosuje. Nie każdy chce wziąć kredyt, wskazać palcem TU i czekać przy piwku aż mu ktoś wszystko dobierze i założy, moim zdaniem lepiej samemu się dowiedzieć i pokombinować.

Liwko
12-04-2014, 10:47
I to jest w tym najsmutniejsze, nie brakuje kasy, tylko wyobraźni i wiedzy. Na szczęście na tym forum jest ogrom pożytecznych informacji, tylko szkoda, że one bardzo powoli przenikają na zewnątrz poza grono osób, które tu czytają i piszą.


Święte słowa.
Ale z perspektywy czasu widać, że idzie ku lepszemu :)

yaiba83
12-04-2014, 17:55
W akwa nie tylko grzałką żyją ryby... Oświetlenie, filtr i napowietrzacz tego nie włączysz tylko w taniej taryfie ;)

Dokładnie tak jak piszesz. W nocy po całym dniu obowiązków to ja śpię. Do nocnych marków nie należę i dlatego U MNIE II taryfy się nie sprawdzą.

marcinbbb
12-04-2014, 19:33
Ja też tak zrobiłem ;-) Inwerter jest drogi i uniwersalny, więc jakieś panele się zawsze do niego dostosuje. Nie każdy chce wziąć kredyt, wskazać palcem TU i czekać przy piwku aż mu ktoś wszystko dobierze i założy, moim zdaniem lepiej samemu się dowiedzieć i pokombinować.

Na alleDrogo pojawiła się ciekawa oferta inwerter 1,5kW + panele do tego za około 6k PLN, jednak 1,5kW to trochę przymało i urządzenie nieprzyszłościowe. Gdyby tak znaleźć coś w okolicach 3-5kW ;)
A tak na serio to trzeba pomyśleć co ważniejsze bo mój kontrakt wygasł i nasuwa się pytanie "wziąć z kupki" i zakupić czy może poszukać nowej roboty i dopiero zakupić.

rwxw
12-04-2014, 19:46
to trzeba pomyśleć co ważniejsze bo mój kontrakt wygasł i nasuwa się pytanie "wziąć z kupki" i zakupić czy może poszukać nowej roboty i dopiero zakupić.
W takiej sytuacji ja bym poczekał i nie brał z kupki. Nie zając, nie ucieknie.

marcinbbb
12-04-2014, 19:58
No właśnie problem w tym że jakoś nie mam najmniejszej ochoty na szukanie pracy przez ostatnie 9 lat narobiłem się wystarczająco. Od połowy maja zaczynamy urlop najpierw niewielka przeprowadzka z miasta na wieś na jakieś 2 miesiące, później na miesiąc do Włoch i tak sobie myślę że około września zacznę pisać CV ;) Więc skoro i tak będę siedział na wsi to myślałem aby coś porobić na dachu garażowym ale chyba masz rację "kupka" może szybko się skończyć jak się z niej bierze.

Liwko
14-04-2014, 20:38
Przed chwilą znalezione


Witam
U mnie rodzina 2+2, zużycie wody całkowite na miesiąc ok. 10 m3, codziennie prysznic i kąpiel dzieci. W okresie letnim woda grzana grzałka elektryczna 2 kW, w pionowym bojlerze 300 l. Na wylocie zimnej wody zawór 3D termostatyczny ustawiony na 45C.
Wodę grzeje w taryfie nocnej G12e 3,5 godziny dziennie, sterowanie taimerem. Dwie godziny w dzień od 13.00 do 15.00 oraz rano od 5.30 do 7.00. W soboty przy nieco większym zużyciu od 4.30 do 7.00
Koszt to 3,5 x 2kW = 7 kW * 0,30 PLN = 2,1 PLN na dzień * 26 = 55 PLN
oraz w soboty 4,5 x 2kW = 9 kW * 0,30 PLN = 2,7 PLN na dzień * 4 = 11 PLN
Razem: 55+11 = 66 PLN/miesiąc * 6 miesięcy = 396 za sezon letni.
Próbowałem grzać ekogroszkiem ale zużycie wynosi około 4 kg/dobę. Kilogram węgla 0,80 PLN to daje wartość: 4*0,8*30 = ok. 100 PLN/miesiąc.
Jednak grzałka wychodzi taniej.

niktspecjalny
22-04-2014, 07:29
Przed chwilą znalezione



Przed chwilą znalezione

Siema Liwko.Banedddd.

Ty myślisz ,że on to twe przesłanie zrozumie?Ja myślę za tempy nie tępy.;).Mam tą rozlicz kę na penie i bardzo sobie chwalę.

Elfir nie banuj mnie bo jeszcze coś chce powiedzieć.

anSi
22-04-2014, 09:21
...
Elfir nie banuj mnie bo jeszcze coś chce powiedzieć.

:rotfl:
Cytat dnia :) No urzekł mnie dramatyzm tej swoistej prośby. Elfir - rozpatrzysz pozytywnie, mam nadzieję :)

niktspecjalny
22-04-2014, 12:19
:rotfl:
Cytat dnia :) No urzekł mnie dramatyzm tej swoistej prośby. Elfir - rozpatrzysz pozytywnie, mam nadzieję :)

Masz Świąteczne swędzenie.:wiggle::wiggle::wiggle:

anSi
22-04-2014, 17:37
Masz Świąteczne swędzenie.:wiggle::wiggle::wiggle:

Mam ubaw z Ciebie. Jak zwykle :)

niktspecjalny
22-04-2014, 18:36
Mam ubaw z Ciebie. Jak zwykle :)

I
Przed chwilą znalezione

Siema Liwko.

Ty myślisz ,że on to twe przesłanie zrozumie?Ja myślę za tempy nie tępy.;).Mam tą rozlicz kę na penie i bardzo sobie chwalę.

wice wersa..ansi

niktspecjalny
23-04-2014, 06:16
Mam ubaw z Ciebie. Jak zwykle :)

Lubisz mnie troszkę???.Jakie to cudowne ,że wreszcie ktoś kogoś lubi.:D:D:D.Lubisz też innowierców???.Jak zwykle powiem ,że masz swędzenie.:D.
A kolektory pindko masz???Bo udzielasz się w tym wątku.No chyba ,że inwigilacja mej osoby???Latasz za mną jak gów...........w przerębli.W każdym wąciu.Coś cię swędzi.:bye:

akit123
26-04-2014, 17:38
Panowie, ale bez takich wycieczek. Temat jest o kolektorach słonecznych. Moim zdaniem inwestycja w tego typu rozwiązania oczywiście ma sens.

gentoonx
26-04-2014, 18:27
Panowie, ale bez takich wycieczek. Temat jest o kolektorach słonecznych. Moim zdaniem inwestycja w tego typu rozwiązania oczywiście ma sens.

Brawo

Mocne zdanie jak na pierwszy post

a masz może coś więcej do powiedzenia na ten temat?

Zapraszamy, ja bynajmniej chętnie poczytam

yaiba83
26-04-2014, 22:50
Inwestycja ma sens nawet w nowym dobrze ocieplonym domu, bo już na forum po wielokroć było udowadniane, że w naszym klimacie ogrzewanie z kolektorów to bardzo marnym pomysłem.
Warunek by ta inwestycja miała sens jest taki, że musi być odpowiednio duże zużycie wody. Jak ktoś zużywa 3-4m3 ciepłej wody na miesiąc to może mieć problem ze zwrotem inwestycji. Przy zużyciu 5-6m3 i więcej plus cyrkulacja to już czas zwrotu robi się sensowny.

aneta_doa
28-04-2014, 11:11
Do kiedy można składać wnioski o dofinansowanie?

red1980
28-04-2014, 22:41
Podobno w BOŚiu do piątku... Ale jeszcze nie potwierdziłem na 100%.

red1980
29-04-2014, 17:59
Edit - do jutra.

Kasia242
18-05-2014, 06:55
A jaki jest zwrot inwestycjii jak kupujesz klapki plazowe w markecie?:no:
Przecież to całe gadanie o zwrocie to idiotyzm. Jak ktoś zakłada nowy biznes,bierze kredyt to może sobie liczyć zwrot inwestycjii bo firma powinna zarabiać,ale dom? Czy dom może zarabiac? No tak jak go potem wynajmiemy,ale nie jak go budujemy dla siebie i dzieci.
Moim zdaniem w dziesiejszych czasach jedynym zwrotem z inwestycjii jest...jak najwieksze uniezaleznienie sie od monopolistów. Lepiej zrobic wszystko na prąd ..niz miec prad ,gaz,wegiel i solary.
Jesli chcemy iść dalej lepiej zrobić głebinówke i oczyszczalnie niz sie podłaczac do sieci i kanalizy.Kazde uniezaleznienie sie wyjdzie nam finansowo na zdrowie,jak juz korzystac z monopolistów to tam gdzie tego nie unikniemy czyli prad..suma sumarum powinno wyjsc taniej i czytelniej.
Natomiast solary to jak najbardziej trafiony pomysł....monopolista jest słońce,nie bierze kasy...to idiotyzm z tego nie skorzystac.Panele płaskie maja taka wydajnosc jak prózniowe sredniorocznie a nawet latem wieksza...więc nie dość ze jest słonce,to taki solar kto biedny sam se zrobi,jak nie biedny to sa po 800-1000 zł/sztuka....zbiornik i tak trzeba kupic....samemu montujesz i cie solary wynosza 3-4 tysiace..jak czytam o 12-15 tysiacach to fakt troche duzo ale za tyle to montuja nowobogackie snoby co z cygarem przyglądaja sie montazowi ekipy..sama opcja solarów jak najbardziej ,bo dzis oprócz tego wszystkiego liczy się rachunek bieżący a nie stopa wzrostu.....duzo natym forum fachowców ale myslenie ekonomiczne rodem z PRL:D..nie licze naganiaczy,bo wtedy interes sie musi zwrócic ale nie klientowi:)

macki12
18-05-2014, 08:58
A jaki jest zwrot inwestycjii jak kupujesz klapki plazowe w markecie?:no:
Przecież to całe gadanie o zwrocie to idiotyzm. Jak ktoś zakłada nowy biznes,bierze kredyt to może sobie liczyć zwrot inwestycjii bo firma powinna zarabiać,ale dom? Czy dom może zarabiac? No tak jak go potem wynajmiemy,ale nie jak go budujemy dla siebie i dzieci.
Moim zdaniem w dziesiejszych czasach jedynym zwrotem z inwestycjii jest...jak najwieksze uniezaleznienie sie od monopolistów. Lepiej zrobic wszystko na prąd ..niz miec prad ,gaz,wegiel i solary.
Jesli chcemy iść dalej lepiej zrobić głebinówke i oczyszczalnie niz sie podłaczac do sieci i kanalizy.Kazde uniezaleznienie sie wyjdzie nam finansowo na zdrowie,jak juz korzystac z monopolistów to tam gdzie tego nie unikniemy czyli prad..suma sumarum powinno wyjsc taniej i czytelniej.
Natomiast solary to jak najbardziej trafiony pomysł....monopolista jest słońce,nie bierze kasy...to idiotyzm z tego nie skorzystac.Panele płaskie maja taka wydajnosc jak prózniowe sredniorocznie a nawet latem wieksza...więc nie dość ze jest słonce,to taki solar kto biedny sam se zrobi,jak nie biedny to sa po 800-1000 zł/sztuka....zbiornik i tak trzeba kupic....samemu montujesz i cie solary wynosza 3-4 tysiace..jak czytam o 12-15 tysiacach to fakt troche duzo ale za tyle to montuja nowobogackie snoby co z cygarem przyglądaja sie montazowi ekipy..sama opcja solarów jak najbardziej ,bo dzis oprócz tego wszystkiego liczy się rachunek bieżący a nie stopa wzrostu.....duzo natym forum fachowców ale myslenie ekonomiczne rodem z PRL:D..nie licze naganiaczy,bo wtedy interes sie musi zwrócic ale nie klientowi:)
witam,
Mam kolektory płaskie od 3 lat.
Koszty poeksploatacyjne to jak na razie tylko prąd.
Przez rok instalacja pracuje 1750 godz. zużywając średnio 35W/h. Większe zużycie instalacja ma w czuwaniu, ok. 4W/h. Dlatego też jest wyłączona od 18 do 7 rano dnia następnego. W nowym domu domu napewno zamontuję ponownie kolektory.

tomaszzakopane
21-05-2014, 16:04
A jaki jest zwrot inwestycjii jak kupujesz klapki plazowe w markecie?:no:
Przecież to całe gadanie o zwrocie to idiotyzm. Jak ktoś zakłada nowy biznes,bierze kredyt to może sobie liczyć zwrot inwestycjii bo firma powinna zarabiać,ale dom? Czy dom może zarabiac? No tak jak go potem wynajmiemy,ale nie jak go budujemy dla siebie i dzieci.
Moim zdaniem w dziesiejszych czasach jedynym zwrotem z inwestycjii jest...jak najwieksze uniezaleznienie sie od monopolistów. Lepiej zrobic wszystko na prąd ..niz miec prad ,gaz,wegiel i solary.
Jesli chcemy iść dalej lepiej zrobić głebinówke i oczyszczalnie niz sie podłaczac do sieci i kanalizy.Kazde uniezaleznienie sie wyjdzie nam finansowo na zdrowie,jak juz korzystac z monopolistów to tam gdzie tego nie unikniemy czyli prad..suma sumarum powinno wyjsc taniej i czytelniej.
Natomiast solary to jak najbardziej trafiony pomysł....monopolista jest słońce,nie bierze kasy...to idiotyzm z tego nie skorzystac.Panele płaskie maja taka wydajnosc jak prózniowe sredniorocznie a nawet latem wieksza...więc nie dość ze jest słonce,to taki solar kto biedny sam se zrobi,jak nie biedny to sa po 800-1000 zł/sztuka....zbiornik i tak trzeba kupic....samemu montujesz i cie solary wynosza 3-4 tysiace..jak czytam o 12-15 tysiacach to fakt troche duzo ale za tyle to montuja nowobogackie snoby co z cygarem przyglądaja sie montazowi ekipy..sama opcja solarów jak najbardziej ,bo dzis oprócz tego wszystkiego liczy się rachunek bieżący a nie stopa wzrostu.....duzo natym forum fachowców ale myslenie ekonomiczne rodem z PRL:D..nie licze naganiaczy,bo wtedy interes sie musi zwrócic ale nie klientowi:)

Zgadzam się w 100%
Ja zakładam właśnie 3 panele i całość zamknę w 7 tyś łącznie z zasobnikiem wszystko a teraz wiem ze dało by się jeszcze ciut taniej oczywiećcie sam sobie montuje a jak ktoś ma już zasobnik to już w ogóle luksus bo 2 tyś mniej

Dużym kosztem jest niestety rura solarna bo jakieś 2x 20zł jak u mnie weszło jej dosyć sporo bo 2x 21m :(

Jeszcze jeden aspekt poruszę
wszyscy tak piszą ze grzałka i na prąd lub gaz ok ale czy ktoś bierze pod uwagę ze dziś ma prace stały dochód i jest pięknie ale za jakiś czas może się to zmienić dziś takie czasy a w tedy liczy się każde 100 zł i może nie będzie hajcu na prąd czy gaz A w tedy Solary będzie po rurkach całował i zacznie doceniać co to korzystanie z darmowych odnawialnych źródeł energii

marcinbbb
21-05-2014, 16:26
Jeszcze jeden aspekt poruszę
wszyscy tak piszą ze grzałka i na prąd lub gaz ok ale czy ktoś bierze pod uwagę ze dziś ma prace stały dochód i jest pięknie ale za jakiś czas może się to zmienić dziś takie czasy a w tedy liczy się każde 100 zł i może nie będzie hajcu na prąd czy gaz A w tedy Solary będzie po rurkach całował i zaczniedoceniać co to korzystanie z darmowych odnawialnych źródeł energii

Że tak powiem jestem w podobnej sytuacji jako że 31.06 mój kontrakt wygasa. Jednak nie patrzę na solary przez pryzmat oszczędności ponieważ pompa solarna też musi chodzić 8-10h na dobę 43W ciągnie na maksymalnym biegu. Do tego doliczmy UPS On-Line który tylko na samo filtrowanie napięcia bierze 25W a on chodzi non stop.
Tak więc czy solary nic nie kosztują kosztują... jednak inwestycja kosztowała dużo więcej. I że tak powiem gdybym miał nóż na gardle i niewielkie miesięczne wpływy nigdy bym solarów nie instalował tylko "kisił" inwestycję na lokacie a nie liczył na pozorną oszczędność na ciepłej wodzie i ogrzewaniu. W letniej wodzie też się człowiek umyje ale letnią wodą jeszcze się nikt nie najadł ;)

Liwko
21-05-2014, 16:53
Jeszcze jeden aspekt poruszę
wszyscy tak piszą ze grzałka i na prąd lub gaz ok ale czy ktoś bierze pod uwagę ze dziś ma prace stały dochód i jest pięknie ale za jakiś czas może się to zmienić dziś takie czasy a w tedy liczy się każde 100 zł i może nie będzie hajcu na prąd czy gaz A w tedy Solary będzie po rurkach całował i zacznie doceniać co to korzystanie z darmowych odnawialnych źródeł energii

Ten co ma grzałeczkę też sobie panele założy, ale fotovoltaiczne i będzie miał CWU za darmo przez cały rok a nie tylko przez pół :P

tomaszzakopane
21-05-2014, 18:25
Taa akurat
Wcale tak kolorowo nie jest

panel taki ma ok 15-16% sprawności jak jest nowy po kilku latach spada o 10 % a po kilkunastu o kolejne 10 i wyniesie jakieś 12%

Słoneczko w Polsce daje średnio jakieś 600-800 w/m2
Z jednego m2 da się uzyskać przy dobrych wiatrach 90 -120 w mocy szczytowej

Czyli potrzeba około 20 m2 takiego panela na 2kw
czyli potrzeba 12- 13 sztuk by uzyskać 2 kw mocy szczytowej

Nie każdy kolego ma miejsce na dachu dla takiej ilości !!!

red1980
21-05-2014, 18:29
I ile to kosztuje...

tomaszzakopane
21-05-2014, 18:40
Że tak powiem jestem w podobnej sytuacji jako że 31.06 mój kontrakt wygasa. . I że tak powiem gdybym miał nóż na gardle i niewielkie miesięczne wpływy nigdy bym solarów nie instalował tylko "kisił" inwestycję na lokacie a nie liczył na pozorną oszczędność na ciepłej wodzie i ogrzewaniu. W letniej wodzie też się człowiek umyje ale letnią wodą jeszcze się nikt nie najadł ;)

Nie zrozumiałeś mnie mi nie chodziło o taka sytuacje w której ty jesteś bo to zrozumiałe ja tez bym nie myślał o montażu solarow ale o lokatach też chyba nie bo ile tam można zarobić 5-7 % jeśli odliczyć inflacje i pewnie jakiś podatek ile tak naprawdę zostanie? ale dość dygresji !

Bardziej myślałem o takiej sytuacji że kiedy jest dobrze można założyć panele a jak w przyszłości coś się stanie będą jak znalazł !

rwxw
21-05-2014, 19:48
Nie każdy kolego ma miejsce na dachu dla takiej ilości !!!
Dachy zazwyczaj mają wbrew pozorom sporą powierzchnie, ale jak się ma bardzo skomplikowany i z kiepską orientacją, to może być marnie. Jednak jeśli nie na dachu, to pv można postawić w ogródku w dowolnym miejscu, a kable się ciągnie bardzo łatwo i dają duuuużo mniejsze straty niż rury. Moim zdaniem nie jest problemem wydajność z 1m2, tylko z 1kzł, a ta zależy od tego jak się pomyśli.

I ile to kosztuje...
Nie jest tak źle, tak jak pisałem, zależy jak się pokombinuje ;-)

gentoonx
21-05-2014, 20:12
...
Jeszcze jeden aspekt poruszę
wszyscy tak piszą ze grzałka i na prąd lub gaz ok ale czy ktoś bierze pod uwagę ze dziś ma prace stały dochód i jest pięknie ale za jakiś czas może się to zmienić dziś takie czasy a w tedy liczy się każde 100 zł i może nie będzie hajcu na prąd czy gaz A w tedy Solary będzie po rurkach całował i zacznie doceniać co to korzystanie z darmowych odnawialnych źródeł energii

Można też poruszyć inny aspekt
że za miesiąc wykitujesz (tfu, tfu, tfu), więc po kiego ci solary, albo
spali ci się od tego twojego kotła chałupa (tfu, tfu, tfu), więc po kiego ci solary

To nie jest argument

solary zakładamy jak mamy na to środki i cieszymy się CWU w lato za grosze, i jakimś tam uzyskiem w pozostały okresie, dla wygody nie palenia w kotle stałopalnym też można, mamy taki kaprys, lub z kalkulacji po prostu nam się cholernie opłaca - ale zawsze musimy mieć na to środki

jednemu się opłaca bardziej, innemu mniej, jeszcze innemu wcale, ale lubi mieć - i tyle

tomaszzakopane
21-05-2014, 20:13
Jak dla mnie właśnie największym problemem jest wydajność z m2

Drugi problem to jednak cena jeszcze za wysoka

Najlepiej by było połączyć wszystkie te systemy

Ja już myślę nad pompą ciepła ale zbiornik musi być z wężownicą aby połączyć Solary
A gdyby tak jeszcze udało się tą pompę ciepła zasilić panelami to miałbym prawie perpetuum mobile :p

tomaszzakopane
21-05-2014, 20:22
Można też poruszyć inny aspekt
że za miesiąc wykitujesz (tfu, tfu, tfu), więc po kiego ci solary,
He zostaną dzieciom !:yes:
Jak się sfajczy chałupa to lepiej nie myśleć !

Tak jak powiedziałeś jednemu to się opłaca jednemu to jak dla mnie nie powinniśmy tutaj wychwalać jednego systemu a właścicieli drugiego obrzucać błotem i wychwalać swój
Chwała nam za to że nie palimy w piecach śmieciami i chcąc zaoszczędzić trochę pieniędzy i a w niektórych przypadkach czasu i rykoszetem robimy coś dla naszego środowiska jak i dla siebie samych i naszych dzieci.
I chwała nam wszystkim za to , a nasz rząd zamiast to jakoś docenić choćby w postaci odliczeń jakiś od podatków to ma to w dupie i jeszcze opodatkowali dotacje podatkiem od wzbogacenia sk......ny !!!

rwxw
21-05-2014, 20:24
Jak dla mnie właśnie największym problemem jest wydajność z m2 ...A gdyby tak jeszcze udało się tą pompę ciepła zasilić panelami to miałbym prawie perpetuum mobile :p
Skoro masz dach z małymi powierzchniami o odpowiedniej orientacji, to cóż zrobić, co najwyżej konstrukcję na ogródku. Cena nie jest już taka zła, bo panele można kupić koło 2-2.5kzł/kWp. Dla uruchomienia pc to trochę byś musiał tych paneli postawić, ale jest to możliwe.

marcinbbb
21-05-2014, 20:56
Bardziej myślałem o takiej sytuacji że kiedy jest dobrze można założyć panele a jak w przyszłości coś się stanie będą jak znalazł !

Z własnego doświadczenia mogę Ci powiedzieć tyle że jako jedyny żywiciel rodziny... jak "jest dobrze" i była robota to spłacenie kredytu za chatę zajęło niespełna 3 lata ( zamiast 30 ), na droższy samochód starczyło bez "kreski", remont mieszkania i domu, były wakacje na Rodos, Krecie, Włochy, Chorwacja i kilka w Polsce oj jakby tak podliczyć wydatki z ostatnich 5-7 lat trochę by się uzbierało.
A od 31.06 będę przed nazwiskiem miał "bezrobotny", co absolutnie nie przeszkadza mi w tym aby znów planować wakacje we Włoszech z rodziną. A najbardziej podoba mi się to że nawet nie myślę o szukaniu nowej roboty, a może o otworzeniu czegoś własnego.
Tak więc jak są wolne środki na wydatki można naprawdę bardzo, bardzo wiele zrobić nie tylko zainstalować solary.

Jednak Tomku jeśli polegasz tylko na wydajności z m2 a jak piszesz cena nadal jest za wysoka skąd pomysł zasilania PC panelami PV, toż to jakiś pomysł z kosmosu i za chwile dojdziemy do domów z odzyskiem ciepła z szarej wody i pozyskiwaniem wody z deszczówki.

Tomku tak po koleżeńsku: zastanów się co jest Ci niezbędne a co tylko chcesz mieć, i ile masz wolnej gotówki którą możesz zainwestować w coś niezbędnego czy też w nazwijmy to "hobby". Jeśli masz dom do remontu i chcesz poza cwu robić co. stawiaj PC z odwiertami, a jeśli tylko w lato chcesz mieć cwu po kosztach pomaluj beczkę po ropie na czarno i też będziesz miał wodę gorącą do mycia.
A jeśli jak napisał gentoonx chcesz mieć solary kup je z pewnego źródła a instalację zleć firmie która ma dobry sprzęt, na pewno się nie zniechęcisz do nich.

tomaszzakopane
21-05-2014, 21:24
To co ty człowieku robiłeś prezesowałeś w Amber Gold czy co ?

jesteś w wyjątkowo komfortowej sytuacji jak na bezrobotnego !

Pomysł s panelami i zasilania PC jest na razie w fazie fantazji może kiedyś przecież to co rok tanieje może poprawią wydajność a po drugie co do powierzchni to nie wiem czy ktoś z was widział ale są dachówki wyglądem identyczne jak ceramiczne ale zrobione z ogniw fotowoltaicznych widziałem w Niemczech jak sobie cały dach zrobił pewnie to jeszcze drogie jak diabli ale kiedyś pewno dach z takich ogniw będzie na porządku dziennym !

Pompa ciepła z racji terenu na którym mieszkam jest strasznie droga i mało wydajna !

Co to znaczy z pewnego źródła ?

Co firma zrobi lepiej inaczej zamontuje stojaki na złotych śrubach ? inaczej przeprowadzi węże że będą mniejsze straty co zrobi inaczej lepiej? i

Dzis znaleźć dobrą uczciwą firmę to prawie jak w totolotka 6 trafić

Ileż firm spierdzieliło robotę kto jak kto ale tutaj na forum na pewno mnóstwo jest osób które tego doświadczyły

Mojemu znajomemu Firma zamontowała kolektory próżniowe pod kątem 25st i co i do puki nie zmienili kąta kumpel chodził i mówił że te Solary to przereklamowane gówno bo ledwo grzeją

Znasz takie przysłowie "Umiesz liczyć ? Licz na siebie!" a po drugie lubię robić wszystko sam !

W samochodzie też wszystko sam robię dbam o szczegóły ale kiedyś oddałem auto do mechanika z braku czasu i co ostatnio biorę się za wymianę oleju a tam z pod spodu co drugiej śrubki przy osłonach niema a to które są to połowa nie moja
Tak to właśnie wygląda

marcinbbb
21-05-2014, 22:15
W Amber Gold`zie płacili chyba dobrze ale w pierdlu chyba nie dają komputera, solarów i małżonki na wyciągnięcie ręki a i wizyty z dziećmi są utrudnione.

Gdybym kiedykolwiek myślał w kategorii "fantazji" o swoich planach i dążył za wszelką cenę do ich zrealizowania to myślę że dziś leżał bym gdzieś na plaży w Tajlandii z piękną skąpo ubraną Azjatką nieopodal wynajętego jachtu z jakimś długiem sprzedanym za grube miliony PNL/Dolarów/Euro firmie windykacyjnej.

Tak więc "Umiesz liczyć? Licz na siebie" zamienił bym raczej na "Mierz siły na zamiary"
Wiesz też Ci coś powiem o samochodzie mój ostatniej zimy zastrajkował i był łaskawy napisać "Akumulator rozładowany. Imobilajze aktywny" chciałem być mądrzejszy niż on zawołałem Assistance podłączyli na klemach i przekręcili kluczyć dowiedzieli się dokładnie tego samego co ja już wiedziałem ("Akumulator rozładowany. Imobilajze aktywny"). Proponowali wywieźć auto do ASO w trybie natychmiastowym.
Szybki telefon do ASO dzień później i wiemy że należy klemy odłączyć na 10 minut i ponownie podpiąć naładowany aku, ale tu uwaga nie informują że radio się zakoduje i przypadkiem mamy tylko 10 prób aby wpisać poprawny kod jeśli go mamy. Jeśli kodu nie mamy lub nie wiemy jak wpisać w ASO zrobią to za Ciebie inkasując 150 PLN i podająć Ci poprawny kod do radia.

Tak więc czasami pomimo tego że lubimy coś zrobić samemu, lepiej zapłacić fachowcowi za jego pracę za jego ZUS i za jego zarobek w przeciwnym wypadku przypadkiem możemy zlecieć z dachu i przypadkiem połamać się w stopniu pozwalającym na przyjmowanie posiłków przez resztę życia za pośrednictwem rurki wetkniętą w Twoją krtań. Mając nieco więcej szczęścia można liczyć na śmierć na miejscu. Oczywiście teoretyzuję, instalując solary na gruncie samemu można co najwyżej liczyć na siniaka jednak po pierwszym gradobiciu wolę zadzwonić do montera i powiedzieć Panie coś się zjeb... niż myśleć za co kupie kolejny kolektor bo ten nie był na gwarancji.

I na koniec jak to mówi moja 83 letnia babcia: "Strzeżonego pan Bóg strzeże"

tomaszzakopane
21-05-2014, 22:50
No to teraz żeś pojechał kolego jak ma się choć trochę wyobraźni choć minimum wiedzy to małe szanse żeby coś poszło nie tak.
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia jak miałbym zapłacić za solary 13 tys z montażem bo tyle mniej więcej wyceniali to pewno bym ich nie założył a tak to 5 tys. mniej, a ja muszę na 5 tys blisko 2 miesiące pracować a solarki w wolnej chwili montuje może do kupy 2 dni się uzbiera wiec gdybym zarabiał tyle co ty to pewno bym nie budził sobie rączek.
Mała dygresja co to za auto co rozkodowuje immo jak bateria padnie ?

marcinbbb
21-05-2014, 23:14
Są też tacy jak Ty samodzielni kwalifikowani instalatorzy polegający na wiedzy teoretycznej i tej zdobytej na forum.
Jednak patrząc z Twojej perspektywy ja mogę być licencjonowanym i sprawdzonym instalatorem wszak mam instalację solarną którą teoretycznie mogę skopiować u sąsiada montując mu podobny zestaw za połowę ceny tego co firma mu zaproponuje.
Jednak w przeciwieństwie do instalatorów życzę Ci jak najlepiej aby te własne solary działały jeszcze lepiej niż inne i aby kosztowały dużo, dużo mniej.

A autko to Ford Mondeo Mk4 i nie rozkodowuje immo tylko blokuje możliwość rozkodowania immo bez orginalnego kluczyka i bez wiedzy którą posiada ASO.

Liwko
22-05-2014, 06:27
No to sobie pogadali chłopaki o samochodach :)

Na dniach wchodzi program "Prosument", jeżeli uda mi się dostać kredyt, kładę votoltaikę na dachu. Wolę spłacać do banku niż do energetyki. A po 10-12 latach prąd za free :)
Szkoda dachu na solary :yes:

Kasia242
22-05-2014, 07:49
Są też tacy jak Ty samodzielni kwalifikowani instalatorzy polegający na wiedzy teoretycznej i tej zdobytej na forum.
Jednak patrząc z Twojej perspektywy ja mogę być licencjonowanym i sprawdzonym instalatorem wszak mam instalację solarną którą teoretycznie mogę skopiować u sąsiada montując mu podobny zestaw za połowę ceny tego co firma mu zaproponuje.
Jednak w przeciwieństwie do instalatorów życzę Ci jak najlepiej aby te własne solary działały jeszcze lepiej niż inne i aby kosztowały dużo, dużo mniej.

A autko to Ford Mondeo Mk4 i nie rozkodowuje immo tylko blokuje możliwość rozkodowania immo bez orginalnego kluczyka i bez wiedzy którą posiada ASO.
Dlatego ja nigdy nie kupuję auta młodszego niz 10 lat:D,bo to konstrukcje już przejrzane na wylot i wszystko jest na forach.

Co do samozatrudnienia:D,jako że pracuje w usługach budowlanych ,powiem tak....to czy ktoś coś potrafi zrobić nie zalezy w ogóle od stopnia trudności danego zajęcia a jedynie od ilorazu inteligencjii + pracowitość. Miałem juz wielu pomocników na budowie,jak i współpracowałem z kilkunastoma firemkami..jak i widziałem co potrafi zrobić zwykły inwestor-niefachowiec...i to nie ma znaczenia...nauka montazu rurek PP , czy solarw..czy choby pozamiatania podlogi wymaga tylko tych dwch rzeczy,a ze jak mawia JKM wiecej jest glupich jak madrych to jest jak jest:D

red1980
22-05-2014, 08:47
tomaszzakopane,
życzę ci żebyś w dwa dni poprawnie wykonał instalację, robiąc to po raz pierwszy w życiu.
Nie będę już powtarzał po raz N-ty że firma ma swoje koszty - podatki, zus pracownika i właściciela, amortyzacja sprzętu, dojazdy, księgowość itp. Sam wiele rzeczy staram się robić włąsnoręcznie, ale dla niektórych dniówka 200 zł dla instalatora to jest kosmos nie do przyjęcia.

rwxw
22-05-2014, 10:14
życzę ci żebyś w dwa dni poprawnie wykonał instalację, robiąc to po raz pierwszy w życiu.
Jak sam zrobi źle, to sam da radę poprawić, a jeśli ktoś coś robi samodzielnie, to czas sobie inaczej liczy. Lepiej stracić parę godzin więcej na zakładanie instalacji niż na oglądanie reklam w tv.

Nie będę już powtarzał po raz N-ty że firma ma swoje koszty - podatki, zus pracownika i właściciela, amortyzacja sprzętu, dojazdy, księgowość itp.
A jaki ma to związek z tematem i kogo to w tym momencie interesuje ? Czy idąc do sklepu po np. telewizor wybierasz ten sklep, który ma droższego księgowego, czy bierzesz pod uwagę inne względy ?

red1980
22-05-2014, 12:30
Jak sam zrobi źle, to sam da radę poprawić, a jeśli ktoś coś robi samodzielnie, to czas sobie inaczej liczy. Lepiej stracić parę godzin więcej na zakładanie instalacji niż na oglądanie reklam w tv.

A jaki ma to związek z tematem i kogo to w tym momencie interesuje ? Czy idąc do sklepu po np. telewizor wybierasz ten sklep, który ma droższego księgowego, czy bierzesz pod uwagę inne względy ?

Nie zawsze da radę poprawić, bo często może nawet nie wiedzieć dlaczego coś nie działa prawidłowo. Co prawda montaz solarów to nie jest kosmiczna technologia, ale zdarzało już nam się poprawiać instalacje założone nawet przez niby profesjonalne firmy, które mimo kilku wizyt u klientów nie potrafiły zdiagnozowac problemu. Więc tym bardziej może mieć z tym problem domorosły hydraulik.
Każdy ceni inaczej swój czas. Jak ktoś zarabia 2000 zł to co przeraża 200 zł dniówki. Ale jak ktos jest lekarzem i w ciagu godziny może na prywatnej praktyce zarobić 200 zł, to sory ale nie będzie tracił kilku dni na montaz solarów (no chyba że to lubi - a takich znam).

Jak wybieram telewizor to szukam tam gdzie taniej. Ale czasami wolę dopłacić trochę i mieć coś na miejscu, a nie zamawiać przez interenet, bo potem w razie reklamacji mam problem z jej realizacją. Już się wyleczyłem z tego, że cena czyni cuda.
poza tym zakup a montaz to dwie zupełnie inne rzeczy. Pewnie że można zrobić wszystko samemu. Koła w samochodzie przełożyć możesz sam. Wyważysz sobie na wadze kuchennej :-) Zamiast iść do lekarza poszukasz sobie porady na forum internetowym. To samo z poradą prawną. Tylko że czasem chytry dwa razy traci. Znajomy ostatnio kupił okazyjnie piecyk gazowy na allegro. Zaoszczędził 400 zł, stracił cały dzień na podłączenie. Na końcu okazało się, że coś źle działa. Sam nie poradził sobie z naprawą, wezwał serwis, zapłacił 350 zł i tyle było jego oszczędności...
Tyle ode mnie.

rwxw
22-05-2014, 13:22
Nie zawsze da radę poprawić, bo często może nawet nie wiedzieć dlaczego coś nie działa prawidłowo.......Sam nie poradził sobie z naprawą, wezwał serwis, zapłacił 350 zł i tyle było jego oszczędności.
Zgadza się, jest to tzw. ryzyko zawodowe ;-)

Pewnie że można zrobić wszystko samemu. Koła w samochodzie przełożyć możesz sam. Wyważysz sobie na wadze kuchennej :-) Zamiast iść do lekarza poszukasz sobie porady na forum internetowym. To samo z poradą prawną. Tylko że czasem chytry dwa razy traci.
Wiesz, każdy sobie wybiera sam w jaki sposób chce coś zrobić, czy kupić to lub tamto i to niekoniecznie przez chytrość. I niech ten wybór pozostanie wolny, więc opowieści, że księgowy jest drogi są w tym wątku nie na miejscu. Ja też wiele usług czy towarów kupuję i nie robię wszystkiego samemu. Wybór należy do mnie, ale podczas podejmowania decyzji tak jak i Ty ja również nie biorę pod uwagę kosztów księgowości mojego kontrahenta, ale wiele innych czynników i nie zawsze kluczowym jest cena. Ty też, jak napisałeś i w co nie wątpiłem, kierujesz się własnym dobrem (cena, wygoda, serwis itd.itp) a nie dobrem sprzedającego/wykonującego usługę i to jest jak najbardziej normalne i prawidłowe, więc pozwól też na taki sam wolny wybór innym.

red1980
22-05-2014, 15:37
A w którym miejscu ja zabraniam komuś samodzielnego montazu? Albo usilnie namawiam kogoś na wybór firy instalatorskiej? Jeśli ktoś czuje się na siłac, uważa że ma wiedzę i umiejętności oraz jest gotów poświęcić swój czas, to niech zakłada samodzielnie. Ja tylko mówię skąd biorą się koszty firm (akurat w wiekszości koszt ksiegowosci to jest najmniejszy ze wszystkich kosztów) i pokazuję ewentualne inne opcje. Ale każdy ma swój rozum i samodzielnie podejmie decyzję!

tomaszzakopane
22-05-2014, 15:56
Jak ktoś zarabia 2000 zł to co przeraża 200 zł dniówki.

Jak by instalator brał 200 zł dniówki to bym się nie zastanawiał ale nie ! musi wziąć prawie 5000 tyś za montaż a nie licząc tego że jak on sam by te panele kupował to za znacznie niższą cenę niż ja wiec za dzień czy nawet dwa ma ktoś na mnie zarobić ponad 5000tyś zł ? to ja się nie zgadzam !

Powiem tak 5000 tys w kieszeni a satysfakcja BEZCENNA :no:

I żyj sobie dalej w przekonaniu że jeśli komuś zapłacisz to masz lepiej zrobione

Jeszcze nie trafiłeś na odpowiedniego " Fachowca" a jak trafisz to zmienisz zdanie no chyba ze jesteś z tych którzy lubią robić ale czyimiś rękami

Pewnie że nie da się wszystkiego samemu w życiu robić ale te które wiem ze mogę to robię bo cholernie mnie to cieszy

Ja przytoczę jeszcze jeden przykład z telewizorem jak już zaczęliście

Rok temu telewizor lcd 32" u dzieciaków w pokoju przestał się włączać tzn. niby włączony a obrazu brak !

Co robię ? jadę do serwisu do najlepszego serwisu pewno (z drogą księgową) tam pan załącza tv i o dziwo działa jak trzeba
Jadę więc do domu podłączam i co nie działa

Jadę wiec powrotem a pan pstryk i działa wracam do domu podłączam i co? nie działa

Myślę nie no jakieś jaja, zmieniam kabel podpinałem pod inne kontakty i na 50 razy załączył się 1 raz

Wracam z powrotem i mówię jak jest ze to jakieś cuda a pan na to że mam chyba zadki prąd :lol2:

Mówię co mi z takiego telewizorka co działa u pana a w domu nie a on na to ze puki u niego się nie przestanie działać to nic nie jest w stanie zrobić i rozkłada ręce

Tak że mam tv a tak naprawdę go nie mam Ani go sprzedać bo nie wiadomo co mu jest

w innym serwisie dokładnie ta sama sytuacja Normalnie aż miałem się uszczypnąć czy czasem się nie obudzę :mad:

Myślę co mam do stracenia rozkręciłem dziada wyjąłem płytę zasilacza i zacząłem lut po lucie nagrzewać
skręciłem do kupy Telewizor działa do dziś ani raz sytuacja się nie powtórzyła

Więc i serwisant po szkołach z wiedzą i doświadczeniem też nie dał rady wykryć problemu
Wykształcenie nie jest gwarancją że firma czegoś nie zpartoli

Dobrze że jeszcze jest uczciwy albo leniwy bo przecież mógłby pozamawiać nowe elementy i w końcu by trafił ale mnie ta naprawa na zdrowie by nie wyszła

Powiem krótko Oglądnij serial " USTERKA" przestaniesz tak bezgranicznie wierzyć w Innych !!!

Jeszcze przypomniał mi się sąsiad z drugiej strony ulicy jakieś 2 lata temu wymieniał kominek zawołał dwóch fachowców
Za 5500 zł wymienili mu kominek w cenie sam kominek ale pewno ten z castoramy za 800zł
robili to we dwóch półtorej dnia no bo trochę łyso 5500 za dnioweczke skasować jak się temu przyglądałem bo akurat pracowałem u tego sąsiada to uwierzyć nie mogłem jak przedłużali
ale nie

wszystko pięknie przyszła zima i w największych mrozach było wtedy u nas nawet do -30 z domu się kominek zrobił !

Bez żartów zjarał się dom doszczętnie w pól godziny jeszcze straż pożarna bez wody przyjechała a hydrant zamarzł

Sami fachowcy w tym kraju nie
Straż stwierdziła pożar był od kominka !

Takie rzeczy tylko w Polsce :D

marcinbbb
22-05-2014, 16:20
Tomku ale wracając do tych solarów piszesz, piszesz a czy robisz coś w kierunku ich instalacji czy wiesz już co chcesz zainstalować jakie solary jaki zespół pompowy czy masz czym zalać instalację ( pompa )? Czy masz choć narzędzia niezbędne do przykręcenia solarów do konstrukcji, może choć masz spawarkę i parę kontowników aby zrobić konstrukcję.
A może masz tylko dobre chęci do zainstalowania kolektorów lato ucieka a zimą raczej niczego nie ugrzejesz a u nas w większości woda już dawno przekroczyła 70 stopni.
261551

tomaszzakopane
22-05-2014, 19:36
Tomku ale wracając do tych solarów piszesz, piszesz a czy robisz coś w kierunku ich instalacji czy wiesz już co chcesz zainstalować jakie solary jaki zespół pompowy czy masz czym zalać instalację ( pompa )? Czy masz choć narzędzia niezbędne do przykręcenia solarów do konstrukcji, może choć masz spawarkę i parę kontowników aby zrobić konstrukcję.
A może masz tylko dobre chęci do zainstalowania kolektorów lato ucieka a zimą raczej niczego nie ugrzejesz a u nas w większości woda już dawno przekroczyła 70 stopni.
261551

Ty raczysz zartowac?
A jakiez to niezbedne narzedzia sa potrzebne? I do czego ta spawarka?

Dwa solary watta juz na dachu zamontowane dzisiaj dopiero dostalem uchwyt pojedynczy do trzeciego sprzedawca niestety nie mial pojedynczych tylko laczone a jeden z paneli bedzie nad tymi dwoma i musialem szukac na wlasna reke bo postanowilem ze jednak beda 3 panele a nie dwa jak zakladalem ,rury juz przeprowadzone zespol pompowy podpiety z zasobnikiem i z rurami na dach
W sobote jade po trzeci panel i w przyszlym tygodniu montaz i zalewanie instalacji

I jeszcze nie napisalem najwazniejszego
Sam tymi recamii na dach panele wytargalem!!!:wave:

Kamil908
22-05-2014, 20:30
Mi po dotacjach na czysto wyszlo 8400zl.
Gdybym chcial sam zakladac to tez by mi tyle za to wyszlo.
Dlatego szkoda szkoda mi czasu bylo, dodatkowo ekspertem w tych sprawach nie jestem.
Dodatkowo za darmo, dalem zarobic drugiemu Polakowi ladne pieniadze(o to chodzi).
Tomka rozumiem, to typ pracusia, dla niego to pewnie hobby. Zazdroszcze odwagi i pewnie i jakiejs podstawowej wiedzy.
Z checia bede czytal Twoje relacje z montazu.
Powodzenia

rwxw
22-05-2014, 21:18
Ja tylko mówię skąd biorą się koszty firm
Ale o tym chyba wszyscy wiedzą, a nie jest to jakikolwiek argument przy wyborze wykonawcy.

Ale każdy ma swój rozum i samodzielnie podejmie decyzję!
Masz w 100% rację i chyba czas zakończyć nasz offtop. Z pozdrowieniami.

tomaszzakopane
22-05-2014, 22:00
Mi po dotacjach na czysto wyszlo 8400zl.

No ale czy wziąłeś pod uwagę odsetki prowizje i podatek od wzbogacenia który musisz uwzględnić na picie w przyszłym roku? jeśli tak to nawet spoko


Ja też bym dał zarobić ale 5000 tyś to za dużo ale gdyby to było z dotacji to pól biedy te 1500 za montaż myślę że było by odpowiednią sumą

Niestety żeby dostać dotacje w budynku na którym mają być montowane Solary nie może być prowadzona działalność gospodarcza ! a ja niestety mam działalność

Po drugie nie bardzo chciałbym pchać się w raty a to niestety konieczne !
jutro wrzucę jakieś fotki jak znajdę chwile

Kamil908
22-05-2014, 23:00
Tak 8400zl, po odliczeniu podatku od zbogacenia i prowizjach bankowych.
Taka kwota mi wyszla tez dlatego, ze od razu splacilem caly kredyt, kiedy przyszly mi dotacje.
Praktycznie splacilem tylko jedna rate, przyszly dotacje i od razu splacilem calosc.
Tomasz to prawda ze instalator zarobi kolo 4-5 tys za montaz i sprzedany zestaw solarny.
Dla mnie to tez za duzo, ale coz zrobic. Ceny sa tak ustalane, aby na pograniczu oplacalnosci bylo kombinowanie i montaz w swoim zakresie.
Teraz tak jak Ty, robie pierwszy raz w zyciu kostke brukowa i jak narazie fajnie wychodzi.
Czekam na relacje z montazu.
Pozdrawiam

marcinbbb
23-05-2014, 08:13
Ja też bym dał zarobić ale 5000 tyś to za dużo ale gdyby to było z dotacji to pól biedy te 1500 za montaż myślę że było by odpowiednią sumą

W sklepie też się targujesz że 0,5 flaszka kosztuje 20 PLN a koszt jej produkcji w rafinerii to 1,8 PLN ( reszta to akcyza i inne opłaty ) ;)
Na stacji benzynowej też upierasz się że powinieneś zapłacić góra 2 PLN za litr paliwa, o fajki już nie spytam.

To ja zapytam inaczej dlaczego jadąc do Zakopanego muszę za małego oscypka zapłacić 5 PLN, a za pokój nie mniej niż 100 PLN? I wszędzie pałętają się "niedźwiedzie" zachęcającego do zdjęcia w cenie 10 PLN gdzie odbitka kosztuje 80 gr.
Ano właśnie dlatego że każdy chce zarobić a mieszkańcy Zakopanego to już przechodzą samych siebie, drogi dojazdowej ( normalnej ) zrobić nie dadzą bo... bla bla bla. Właśnie dlatego ludzie wolą jechać do Czech ;)

tomaszzakopane
23-05-2014, 08:40
W sklepie też się targujesz że 0,5 flaszka kosztuje 20 PLN a koszt jej produkcji w rafinerii to 1,8 PLN ( reszta to akcyza i inne opłaty ) ;)
Na stacji benzynowej też upierasz się że powinieneś zapłacić góra 2 PLN za litr paliwa, o fajki już nie spytam.

To ja zapytam inaczej dlaczego jadąc do Zakopanego muszę za małego oscypka zapłacić 5 PLN, a za pokój nie mniej niż 100 PLN? I wszędzie pałętają się "niedźwiedzie" zachęcającego do zdjęcia w cenie 10 PLN gdzie odbitka kosztuje 80 gr.
Ano właśnie dlatego że każdy chce zarobić a mieszkańcy Zakopanego to już przechodzą samych siebie, drogi dojazdowej ( normalnej ) zrobić nie dadzą bo... bla bla bla. Właśnie dlatego ludzie wolą jechać do Czech ;)

Co to za porównanie wygłupiłeś się trochę :wtf:

Nie wrzucaj wszystkich do jednego wora bo jak bym ja zaczął opowiadać co "wy przyjezdni" tutaj robią ażeby oszczędzić dutki nikt by nie uwierzył aż wstyd by było pisać

Pytanie zasadnicze brzmi PO CO TU PRZYJEZDZASZ ? masz wybór jeździsz do Czech

Najlepszym wiec komentarzem będzie brak komentarza do tego wpisu

marcinbbb
23-05-2014, 08:53
Mnie w Zakopcu to nie było przynajmniej od 15 lat, choć chętnie weszło by się za Gubałówkę, a i na Morskie oko chętnie by się przeszło. Jednak od czasu kiedy Zakopane żyje tylko z turystów przestało mnie to miejsce interesować choć to tylko moja prywatna opinia. My przyjezdni dajemy Wam na przysłowiowy chleb więc wiem czego można się spodziewać burd, krzyków, i chlania do ranka.
A porównanie całkiem sensowne sam masz działalność gospodarczą sam zarabiasz na turystach, ale jak masz wyłożyć i komuś zapłacić za instalację to sam zrobi. Co zrobić aby zaoszczędzić dutków w Zakopanem proste jechać w Alpy podróż trochę droższa ale tras zjazdowych będzie jakieś 300km a w Zakopcu może 15 a koszty zjazdów dokładnie takie same.
btw. wstaw jakieś fotki chętnie porównam robotę fachowców z Twoją a nóż nie będzie się niczym różniła.

tomaszzakopane
23-05-2014, 09:01
Człowieku
przestań już bredzić moja działalność nie ma nic wspólnego z turystami !!!

Masz wybór wybrałeś nie przyjeżdżasz tutaj i co zbiedniał ktoś przez to ? nie i tak samo jest z instalatorem zarobi na tym kto nie umie bądź mu się nie chce samemu założyć

Dlaczego mam komuś płacić ponad 5 tyś za dwa dni pracy ??? jeśli mogę to zrobić sam i jeszcze się z tego cieszyć ?

marcinbbb
23-05-2014, 09:16
Dlaczego mam komuś płacić ponad 5 tyś za dwa dni pracy ??? jeśli mogę to zrobić sam i jeszcze się z tego cieszyć ?
Z tego samego powodu dla którego grabarzowi płacisz 4,4k PLN za najtańszy pochówek zmarłego, no chyba że ktoś sam "wykopie dołek".
Dobra koniec OT.
Kolejny słoneczny dzień na termometrze już 28 stopni. Wracając do ewentualnych oszczędności kolega wcześniej zapłacił po wszystkim 8,4k PLN ja 12,8k PLN a nawet palcem nie ruszyłem podczas instalacji. Nie wiem czy sam zapakował bym 120 kg bufor do piwnicy, a i wtargał na pochyły dach 4 kolektory. Tak więc jeśli ktoś ma dość siły i odwagi nie widzę problemu aby sam to zrobił, ale nie lubię ludzi którzy na każdym kroku później obchodzą się z tym że zaoszczędził 500 PLN bo sam zainstalował. Tak więc proszę pomijaj już kwestię pozornych oszczędności a pisz jak Ci idzie z instalacją.

tomaszzakopane
23-05-2014, 09:27
Jak będę potrzebował grabarza to już raczej dołku sobie sam nie wykopie
następne porównanie nie wiadomo skąd

w moim przypadku pisząc ze oszczędziłem 500 zł zgubiłeś jedno zero bo nie 500 a 5000 tyś ot taki mały bo dotacji otrzymać nie mogłem z racji prowadzenia działalności .

A prace idą tak

261624

261625

Jeszcze naczynie wzbiorcze podpiąć muszę

i rusztowanie które widać nie jest przykręcone do dachu tylko sobie na nim leży żeby nie było uszczypliwych komentarzy !

marcinbbb
23-05-2014, 13:14
Nie oczekuj uszczypliwych komentarzy.

Prace idą nieźle jednak chciałbym się "czepnąć" tych Twoich pozornych oszczędności jeśli pozwolisz.
Koszty jakie poniosłeś:
- koszty paliwa 150 PLN
- rusztowanie drewniane też piechotą nie chodzi po ulicy 100 PLN ( z gwoździami )
- 3 kolektory słoneczne liczmy po 1200 PLN/szt = 3600 PLN
- zasobnik z 2 wężownicami 300l niech będzie 2000 PLN
- Glikol + pompa do napełnienia instalacji jakieś 150 PLN
- grupa pompowa 1200 PLN
- przewody solarne + elektryczne + sterownik 650 PLN
- wiertarka + pozostałe narzędzia 300 PLN
Jakieś 8k PLN lekko licząc no i musisz doliczyć czas który spędziłeś na dachu, kolega wcześniej zainstalował z montażem za 8,4k PLN. Tylko proszę nie pisz że wiertarkę i młotek już miałeś bo ich nie dostałeś "gratis". Jednak nadal ciężko dostrzec mi tę oszczędność 5k PLN. Proszę wskaż tę oszczędność 5000 PLN i może pokaż co za ile kupiłeś bo mi się to jakoś nie kalkuluję. Nawet zestaw Hewalexa do samodzielnego montażu na allegro z 2 panelami na kosztuje 7000 pln.
Oczekuję że jeśli kolega za 8,4k PLN zainstalował z montażem to Ty zapłaciłeś niewiele ponad 3000 PLN ( 8,4k PLN - oszczędność 5k PLN = 3,4k PLN )
Możesz podliczyć koszty jakie do tej pory poniosłeś

gentoonx
23-05-2014, 13:31
Hmmm

ja bym doliczył jeszcze koszt domu i ubrania roboczego, a także koszt czegoś na ząb podczas pracy ...

nie no, dajmy spokój, niech się chłopak cieszy oszczędnością 5000pln, choćby to było rzeczywiście tylko 5pln, w końcu mała różnica, bo tu i tu z przodu piątka, a potem same zera :lol2:
po co zaglądać komuś do kieszeni - jeszcze na węża jadowitego można się naciąć i tylko kłopotu sobie narobić, niech się cieszy i chwali, a może na koniec wyjdzie że zaoszczędził tak naprawdę 5876,98pln

I gitara :)

Kamil908
23-05-2014, 13:51
Panowie nie doczytaliscie tego co napisal Pan Tomasz.
Zacytuje: ,,prowadze dzialanosc w domu, dlatego nie przysluguja mi dotacje''.
Dlatego w przypadku Pana Tomka oszczednosc rzeczywiscie wynosi 4-5tys.
Gdyby mogl wziasc dotacje to nie robilby tego sam.

marcinbbb
23-05-2014, 13:58
po co zaglądać komuś do kieszeni - jeszcze na węża jadowitego można się naciąć i tylko kłopotu sobie narobić, niech się cieszy i chwali, a może na koniec wyjdzie że zaoszczędził tak naprawdę 5876,98pln

No ale właśnie staram się dostrzec ze 5k oszczędności bo przecież zawszę mogę zdjąć to co mam na dachu sprzedać i kupić raz jeszcze i samemu zainstalować :lol2: Toż 5k PLN z buta nie chodzi po ulicy. Jednak jeśli ktoś deklaruje że instalacja samemu to oszczędność około 5k to chcę zobaczyć choć 3,5k PLN oszczędności w stosunku do kolegi który zapłacił 8,4k PLN.

Kamil908
23-05-2014, 14:20
Jeszcze raz napiszę:
Panowie nie doczytaliscie tego co napisal Pan Tomasz.
Zacytuje: ,,prowadze dzialanosc w domu, dlatego nie przysluguja mi dotacje''.
Dlatego w przypadku Pana Tomka oszczednosc rzeczywiscie wynosi 4-5tys.
Gdyby mogl wziasc dotacje to nie robilby tego sam.

marcinbbb
23-05-2014, 14:46
Kamil co żeś się uparł tej dotacji jak rzep psiego ogona?
Będzie chciał wrzuci całość inwestycji w koszty działalności gospodarczej! A i garnitur niezbędny do montażu też, paliwo też, telefon też.

tomaszzakopane
23-05-2014, 14:52
mniej niż 3500 kosztował cały zestaw z dwoma panelami i z tym wszystkim co tam wymieniałeś oprócz rusztowania

za 1200 kupiłem bojler znalazłem na allegro nowiuteńki zapakowany na alledrogo ktoś sprzedał bo kupił w zestawie z dotacją a bojler już miał
dokładnie taki sam

rura solarna 50 mb z otuliną ht 16 za 950zł ze złączkami

teraz doszedł kolejny stojak 240zl i panel watt 2020s za 900 zł nie wiem skąd twoja cena 1200 ????
Po zsumowaniu 6790
+ rusztowanko kolanka kolanka do bojlerka 200 zł
6990
ale dojdzie jeszcze 10 litrów glikolu czyli jaieś 80 zł bo 20l co w komplecie było zabraknie

Fakt bojler udało się parę stów taniej kupić ale pan u którego kupiłem Solary powiedział ze u niego 1800 zł

Pozostałe przyłącza do wymiennika zrobię z rury solarnej bo jakieś 8 m zostało

Powiecie zaraz ze tak tanio bo bojler taniej ale z kolei nie każdy potrzebuje 50 mb rury solarnej

A co do paliwa to ciekawi mnie w jaki sposób obliczyłeś że akurat 150 zł

tomaszzakopane
23-05-2014, 15:00
Kamil A i garnitur niezbędny do montażu też, paliwo też, telefon też.

Tak i spawarka + niezbędne narzędzia i te złote śruby do przykręcenia uchwytów no i oczywiście zarcie bo przecież gdybym nie montował to jeść bym nie musiał co? a co do telefonu minuty mam bez limitu tak że dzwonie czy nie płace tyle samo !

Ale durne argumenty wysuwacie

Ubiór i inne a co nikt nie ma starej koszulki i gaci w domu że ubiór musi kupować ? brednie

"Zlej baletnicy rąbek u spódnicy" znacie to ?

marcinbbb
23-05-2014, 15:17
Tomek to nie są durne argumenty tylko na wskroś prawdziwe, działalność gospodarcze obliguje Cię do tego aby mieć służbowy telefon który wrzucasz w koszty, paliwo do samochodu w koszty, garnitur jak potrzebujesz też wrzucasz w koszty, 5 długopisów i ryzę papieru do drukarki też ;)
Nie mówmy o OT tylko o:
Ale prosiłem abyś pokazał tę oszczędność 5k PLN skoro najtańszy zestaw kosztuje 6,5k PLN.

tomaszzakopane
23-05-2014, 15:35
Z montażem 12.5- 13 tys na taką kwotę miałem dwie wyceny z różnych firm
a wyszło mnie 7 tys wiec widzisz oszczędnośc czy nie?

marcinbbb
23-05-2014, 15:48
A mógłbyś proszę podać co kupiłeś jakie kolektory, jaki zasobnik, grupę pompową?

tomaszzakopane
23-05-2014, 15:52
Przecież wszystko juz pisalem

rwxw
23-05-2014, 18:32
Przecież wszystko juz pisalem
Nie przejmuj się czepialskimi, tylko rób swoje.

tomaszzakopane
23-05-2014, 18:42
Wcale się nie przejmuje tylko zdziwiła mnie reakcja starają się udowodnić za wszelką cenę ze nie i tak się nie ołaca ze wcale taniej nie wyjdzie itd.
Tak zaciekle bronia swoich interesów twierdzą ze nie dałem zarobić itd.
jak to nie dałem przecież ktoś te solary wyprodukował a to co zaoszczędziłem wydam na inne cele i inni zarobią

marcinbbb
23-05-2014, 23:49
Tomku nie jestem żadnym instalatorem nie mam działalności powiedzmy jestem na bliżej nieokreślonym wakacyjnym bezrobotnym. I lotto mi na co wydajesz swoje ciężko zarobione pieniądze. Chodzi mi tylko i wyłącznie o to że patrzysz przez pryzmat swoich zakupów które wyniosły 7k PLN. Ja widzę że poza tymi zakupami ktoś musiał ruszyć dupę i kupić te rzeczy bo same do Ciebie nie przypełzły... kolejny aspekt narzędzia rozumiem że je masz bo też w garażu mam trochę tego sprzętu, jednak Twoja opowieść nadal nie ma aspektu " tymi ręcoma zrobine" znamy szacunkowe koszty instalacji, nie wiemy co poza tym musiałeś dokupić.
RWXW opisał całość swoich rozważań od zakupów po instalację i zaprezentował dogłębnie wszystkie koszty , i z perspektywy czasu ewentualne potyczki. Ty swoją pracę opisujesz w jednym zdaniu:" zainstalowałem sam i mam 5k PLN w kieszeni".

Chłopie z całego serca życzę Ci jak najlepiej ale każdy kolejny który przeczyta tę część pomyśli po cholerę mam płacić komuś sam to zrobię toż to 5k w kieszeni. Inni za Ciebie piszą że dotacji nie dostaniesz i stąd oszczędność i z jakich powodów Ci się to opłaca, i w ogóle skąd pomysł o solarach które sam chcesz zainstalować. Zaraź nas swoją pasją do tego aby coś zrobić samemu i zaprezentować ewentualne zyski z tego płynące bo puki co piszesz na zasadzie: "kupiłem na wyprzedaży windykacyjnej coś co kosztuje X a zapłaciłem 1/2X". I każdy inny (ja) może powiedzieć "Trafiło się ślepej kurze ziarnko".
A puki co u Ciebie dokładnie tak to wygląda, ktoś coś sprzedawał po kosztach, tu taniej tu bokiem. Porównaj koszty takich samych urządzeń na wolnym rynku a później mów że Ty kupiłeś zasobnik warty 2200 za 1200. I powiedz ile to może kosztować każdego "Kowalskiego" któremu nie trafi się taka okazja.
Mnie się raz trafiła okazja zakład o skrzynkę drogiego whiskacza, zakład wygrałem, zawartość sączyłem z przegranym przy każdej okazji przez wiele miesięcy, Jednak nigdy nie podchodzę do tego w ten sposób że wypiłem skrzynkę wiskacza i zaoszczędziłem XYZ PLN bo "kupiłem" po kosztach a niestety Ty to tak prezentujesz.

tomaszzakopane
24-05-2014, 09:19
Widzę ze masz problemy z czytaniem i zrozumieniem tego
Dokładnie napisałem ze zbiornik udało mi się taniej kupić a skoro ja mogłem to inni też mogą tylko trochę chęci trzeba wykazać.

Z niewiadomych przyczyn wszystkie ceny zawyżasz pisałem u człowieka można kupić taki zbiornik za 1 800 zł

A Powiedz mi jakie są zyski z palenia papierosów ? Żadne a jednak nie zadajesz tych pytań ludziom którzy je kupują.

skoro nie wiesz jakie są zyski z panelu solarnych to nie wiem czy jestemw stanie Ci wytłumaczyć.

Specjalnie Dla Ciebie Jeszcze raz napisze
W zestawie za 3500 dostałem

2 x Kolektor płaski WATT 2020 s

Dwudrogowa grupa solarna Grundfos

Sterownik solarny TECH ST 402N (4 czujniki)

Glikol propylenowy do -35 st 20L

Naczynie solarne HYDRO-SOLAR 18L

Taśma do mocująca do naczynia

Przyłącze do paneli solarnych wyposażone w odpowietrznik

Zaślepka do kolektora fi 22"

Dwuzłączka fi 22/22" szt.2

Kolano zaciskowe fi 22/3/4"GZ

Zestaw montażowy na dach skośny

do kupiłem kolejny kolektor 900 zł i uchwyt za 240

o zbiorniku i rusztowania rurze solarnej pisałem wyzej



Wczoraj dzwoniłem do nc+ bo skończyła mi się umowa
Konsultant zaproponował mi takie warunki ze nie będę miał już HBO abonament 10 zł wyższy i umowa na 24 m a nie jak dotychczas na 12
i usilnie wpierał mi ze to mi się bardziej opłaca niż poprzednio :lol2:

nie wiem czy wiesz ale również posiadasz taki dar tylko tutaj prezentujesz go tutaj w druga stronę

marcinbbb
24-05-2014, 12:49
Z nc+ bardzo łatwo załatwia się takie tematy dostaniesz taniej tylko musisz wysłać magiczny papierek pt. Wypowiedzenie umowy, wtedy proponują o wiele lepsze warunki tylko po to abyś z nimi został.Pisz wypowiedzenie a później jak będą dzwonić pisz to co Ci proponują któryś telefon będzie z najlepszą ofertą a jeśli będą się pultać powiesz że sąsiad dostał lepszą ofertę za lepsze pieniądze.

gentoonx
25-05-2014, 21:08
ja wysłałem magiczny papierek do NC+, a na ich telefony odpowiadałem że już "mam ich w doopie" - z 7 razy dzwonili

Mam HBO gdzie indziej i gra gitara

Kasia242
30-05-2014, 15:56
Obecnie w bloku miesiecznie za sama ciepła wode płace 140-180 zł...czy w domku grzjąc samemu tez bede tyle płacił? tez mi sie solary nei opłacaja?:)

tomaszzakopane
31-05-2014, 16:16
Solary założone instalacja zalana i powiem że z tym napełnianiem i odpowietrzeniem gdyby nie to że pożyczyłem od znajomego hydraulika pompę elektryczną do napełniania to przy ręcznej byłby pewnie duży problem z odpowietrzeniem.

Pompa hulała ze 30 minut zanim odpowietrzyło się

Na racie bojler jeszcze nie napełniony wodą ale
Co mnie zaskoczyło jest u nas cały dzień pochmurno słońca nie ma a instalacja rozgrzała się do 53 stopni

Dodatkowo po podłączeniu nie chciała działać pompa buczała ale stała w miejscu rozkręciłem i zaczęła pracować ale dosyć ciężko przepływ maksymalnie na 3 biegu dochodził do 43/m na drugim spadał do ledwo 1 a na 1 wogole przestawała pompować
zostawiłem na noc i chyba się rozruszała bo dziś na 1 jest 2l/m na 2 jest jakieś 4.5l.m a na 3 ponad 6l/m

gentoonx
31-05-2014, 18:48
...
Co mnie zaskoczyło jest u nas cały dzień pochmurno słońca nie ma a instalacja rozgrzała się do 53 stopni
...

Nie podniecaj się, nic nadzwyczajnego, wręcz rzecz całkowicie pospolita i powszechna - tyle że ciepłej wody z takiej temp. stojącej instalacji nie ma

tomaszzakopane
31-05-2014, 19:11
Kto powiedział że stojącej?
Instalacja cały dzień pracowała aby rozruszała się pompa.
Czy nie ma to się okaże jestem pewien że przez tyle godzin woda nagrzała by się

gentoonx
31-05-2014, 21:13
...
Na racie bojler jeszcze nie napełniony wodą ale
...

Kto powiedział że stojącej?
Instalacja cały dzień pracowała aby rozruszała się pompa.
Czy nie ma to się okaże jestem pewien że przez tyle godzin woda nagrzała by się

Mówisz??? że pracowała? czy tylko na stratach przesyłowych zasuwała?