PDA

Zobacz pełną wersję : Co mam "walnięte" w instalacji solarnej ?



szczukot
06-04-2014, 13:12
Witam

Mam coś nie tak z instalacją solarną. Zauważyłem, że czxasami tak jakby ona nie "startuje". Podchodze rano, słyszę pompa (Wilo) szumi, patrzę na przepływomierz a tam nic. Jak przełączę na drugi bieg to od razu wskakuje na powiedzmy 6L/min. Potrzymam tak 10 sek, wrócę na 1 bieg i już chodzi normalnie (około 2L/min). W ciągu tych kilu sek, słysze jakby były pompowane "bąbelki" powietrza. W instalacji aktualnie widzę, że mam 1 bar. Na obwodzie jest separator powietrza.
Wprawdzie na stałe mogę dać 2 bieg i wtedy chyba będzie ok, ale ... dwa razy więcej prądu, i przy tej mocy już nie dam rady zbić przepływu glikolu. Minimalnie mogę ustawić około 4l/min - dwaq razy za dużo.

Co jest walnięte w tej instalacji ??

Fantom

red1980
06-04-2014, 20:01
Co prawda ja nie jestem hydraulikiem i mogę się mylić, ale czy instalacja nie jest czasami zapowietrzona? Dodatkowo wg mnie jest za niskie ciśnienie.
Odpowietrzyć i dobić glikolu. Przy okazji zlokalizować przyczynę spadku ciśnienia.

szczukot
06-04-2014, 20:31
Nie mam pojecia jakie powinno byc cisnienie w takiej instalacji. Temperatura glikolu byla z 30 st przy tym 1 barze

Fantom

kolektor1
07-04-2014, 09:02
Nie mam pojecia jakie powinno byc cisnienie w takiej instalacji. Temperatura glikolu byla z 30 st przy tym 1 barze

Fantom
A ile masz tych kolektorów, bo wydaje mi się, że 2l/min dla całej instalacji to trocę jednak mało. Jaka jest wysokość między kolektorami a zbiornikiem?

szczukot
07-04-2014, 10:25
Między kolektorami a zbiornikiem jakięś 8 m róznicy poziomu.
To są dwa turboslary rurowe Makroterma.
Na każdy zalecane jest 60l/h. Mam zainstalowane dwie sztuki więc wychodzi 2l/min

Fantom

kolektor1
07-04-2014, 14:09
Faktycznie gdzieś sączy się glikol. Dobij do 2 barów, wyłap na separatorze powietrze ustaw sobie na I bieg i obserwuj złązki.

szczukot
07-04-2014, 16:00
Zlaczki.... latwo powiedzec. Przeciez z 90% rur lezy w scianach :(
Mam nadzieje, ze to nie tam jest problem. Przy samym zbiorniku tez nic nie zauwazylem. No to ewentualnie na dachu mozna zerknac.

Fantom

kolektor1
07-04-2014, 16:45
Zlaczki.... latwo powiedzec. Przeciez z 90% rur lezy w scianach :(
Fantom
Ale mam nadzieję, że w ścianach nie masz żadnych złączek ani lutowań.

szczukot
07-04-2014, 18:26
Hmmm. Złączek raczej nie, ale lutowania to nie jestem pewien. Jak dobrze pamiętam było wyciągane jednym kawałkiem. Ale może jakieś "nawiercenie" czy cośmogło się zdarzyć. Posuzkam najpierw na widocznych miejscach.
A skąd wynika, że gdzieś jest neiszczelność ? Ile powinno być barów przy temp rzędu 30 st ?

Fantom

kolektor1
08-04-2014, 15:18
Ile powinno być barów przy temp rzędu 30 st ?

Fantom
Dobij do 2 barów i obserwuj

szczukot
08-04-2014, 16:43
Sam chyba atego nie dam rady zrobic ?
Musze jakis "hydraulikow" sciagnac ?
Czy moge kupic jakis tani sprzet i zrobic to we wlasnym zakresie ?

Fantom

kolektor1
08-04-2014, 19:58
Sam chyba atego nie dam rady zrobic ?
Musze jakis "hydraulikow" sciagnac ?
Czy moge kupic jakis tani sprzet i zrobic to we wlasnym zakresie ?

Fantom

[Fantom, nie załamuj się takie rzeczy to mój wnusio robi z zamkniętymi oczkami, Ty tez dasz radę.
Z boku grupy solarnej masz takie zaworki do napełniania, wystarczy podłączyć pompkę i wpompować wodę. Ale pewnie nie masz pompki. To niestety trzeba ja kupić. Pójdziesz do marketu lub sklepu ogrodniczego i kupisz opryskiwacz ogrodowy Ale koniecznie musi być to opryskiwacz 12 litrowy firmy MAROLEX, żaden inny. Następnie w sklepie hydraulicznym kupisz redukcję: 1/2" gwint zewnętrzny na 3/4" gwint wewnętrzny. do opryskiwacza nalejesz wody i najpierw zrobisz wstępnie ciśnienie w samej pompie następnie otworzysz zawór przy grupie, dopompujesz do 2 barów i po kłopocie. Pompa się tobie przyda i będzie to Cię kosztować co najmniej dwa razy mniej .

szczukot
09-04-2014, 15:20
Jaki dokladnei model ? Widze ze jest profession, profession plus (i ewentualnie titan). Wszystkie 12L.

Fantom

kolektor1
09-04-2014, 16:26
Jaki dokladnei model ? Widze ze jest profession, profession plus (i ewentualnie titan). Wszystkie 12L.

Fantomprofession

szczukot
10-04-2014, 10:14
Ta redukcje mam kupic jako zwykla przejsciowke ? Czy bede potrzebowal jeszcze jakis kawal rury aby podlaczyc pompke przez ta redukcje do grupy ?

Fantom

kolektor1
10-04-2014, 11:55
Ta redukcje mam kupic jako zwykla przejsciowke ? Czy bede potrzebowal jeszcze jakis kawal rury aby podlaczyc pompke przez ta redukcje do grupy ?

Fantom


Tą "przejściówkę potrzebujesz po to aby podłączyć wężyk do grupy oczywiście po zdjęciu lancy opryskiwacza.
Po odkręceniu lancy , nakrętka na wężu ma gwint pół cala i jest gwintem wewnętrznym, natomiast przy grupie jest podłączenie trzy czwarte jako gwint zewnętrzny. A więc potrzebujesz złączkę 1/2"GZ na 3/4"GW. Tą "redukcją" podłączysz bezpośrednio wężyk pompki do grupy. Gwinty uszczelnij pakułami Następnie nim otworzysz zawór przy grupie a będzie on prawdopodobnie na śrubokręt najpierw odkręcisz tłok pompy i nalejesz ok. połowy zawartości pompy (6l), zakręcisz szczelnie s powrotem tłok i wstępnie napompujesz pompę. Około 30 ruchów tłoka. Otworzysz zawór przy grupie i jednocześnie obserwuj jak zachowuje się manometr. Jeżeli nie wzrośnie ciśnienie to tak długo pompuj aż ciśnienie będzie ok. 2 bar. Jeżeli ciśnienie wzrośnie ponad dwa bary to na pompce jest taki mały zaworek bezpieczeństwa, wystarczy pociągnąć go do góry a wylatujące powietrze zniweluje ciśnienie do żądanej wartości. Jak już ustawisz te 2 bary to zamknij zawór przy grupie i obserwuj instalację, nie odkręcając wężyka od rury, może zostać.

szczukot
12-04-2014, 14:41
Jeszcze dwa pytanka :
1) lepiej to robić "w nocy" gdy glikol w istalacji ma z 20 st, czy przy pelnym naslonecznieniu i goracym glikolu ?
Wydaje mi sie, ze w drugiej wersji jest zadszy i lawiej bedzie nabic instaalcje ?
2) Dobijac przy wlaczonej pompie czy wywlaczonej ?

Fantom

kolektor1
14-04-2014, 07:30
1. wieczorem
2. wyłączonej

szczukot
14-04-2014, 19:02
Dzięki. Zrobiłem wszystko zgodnie ze wskazówkami. Nabiłem z aktualniego 0,8 (chyba zimniejszy glikol był) do 2,0 barów.
Czekam co się będzie działo.

Fantom

kolektor1
15-04-2014, 07:38
Po lewej stronie, w grupie masz separator powietrza, nie zapomnij usuwać z niego powietrze w trakcie pracy instalacji.
Powiadom o efektach.

szczukot
15-04-2014, 08:15
Hmm.
Mam grupę mniej więcej taką :
http://www.makroterm.pl/images/stories/Kolektory/pompa%20solarna.jpg
Gdzie tam jest separator powietrza ? Jak się go obsługuje ?

Na obwodzie, mam założony osobny separator. Coś podobnego do tego :
http://ogrzewanie.top100.net.pl//dane/full/bc50f2b153ab4c47b756c08d5366b96b.jpg

Czy mam więc dwa separatory ? Jak się je obsługuje ? Byłem przekonany, że są automatyczne.

Fantom

kolektor1
15-04-2014, 13:25
A no faktycznie to drugie to separator, w jednodrogowych faktycznie chyba nie montują.

szczukot
15-04-2014, 14:00
To jakos musze ten separator obsluzyc ? Czy on automatycznie odpowietrza ? Musze poszukac manuala chyba.

Fantom

gentoonx
15-04-2014, 20:09
automatyczny

szczukot
18-04-2014, 12:19
Dziękiuję wszystkim za pomoc.
JAk na razie ciągle utrzymują się te 2 bary.
Zobaczymy co b ędzie jak pojawi się naprawdę wysoka temperatira. Czy zacznie gdzieś uciekać czy co.
Przeglądnałem wszytsko na dachu i koło zbiornika - żadnych wycieków nie widzę.

Te 2 bary zostawić czy docelowo powinno być inne ciśnienie ?
I ciągle nei wiem, czemu słyszę jakby pompa dostawała czasami powietrza. Może ten separator coś nie działa ...

Fantom

rwxw
18-04-2014, 18:34
I ciągle nei wiem, czemu słyszę jakby pompa dostawała czasami powietrza. Może ten separator coś nie działa
Widocznie jeszcze jest powietrze. Separator masz z automatycznym czy ręcznym wypuszczaniem powietrza ?

gentoonx
18-04-2014, 20:46
...Separator masz z automatycznym czy ręcznym wypuszczaniem powietrza ?

Po co to pytanie???

...

Na obwodzie, mam założony osobny separator. Coś podobnego do tego :
http://ogrzewanie.top100.net.pl//dane/full/bc50f2b153ab4c47b756c08d5366b96b.jpg
...
Fantom

Mniej pić, dokładniej czytać ;)

szczukot
18-04-2014, 21:26
No sprawdzilem dokladniej.
Mam cos takiego : AA022-150/008 SOLAR
http://www.mzawadzki.pl/pdf/spirovent_KK.pdf

Czyli automatyczny.

Fantom

rwxw
20-04-2014, 17:15
Mniej pić, dokładniej czytać ;)
Muszę Cię rozczarować, ale nie ma problemu z alkoholem, natomiast rzeczywiście tym razem nie doczytałem wcześniejszych postów. Skoro odpowietrznik jest automatyczny, to należy tylko czekać i czasem dobijać glikolu.