PDA

Zobacz pełną wersję : Dobór mocy jednostki centralnej



Michał_ZG
06-04-2014, 19:59
Witam,

Jak to jest w końcu z tym doborem mocy jednostki centralnej? W mojej instalacji odległość odkurzacza od najdalszego gniazda wynosi ok. 22 mb po odcinkach prostych. Niektórzy producenci piszą żeby dodatkowo wliczać np. kolana 90 = 3mb. Czy więc do tych 22mb muszę doliczyć jeszcze 15 mb (5 kolan, trójników)? Z drugiej strony znalazłem też informację, że np. Beam przy doborze swojej jednostki zaleca liczyć tylko odcinki proste. Sprawa dość istotna, bo też ceny jednostek mocno rosną ze wzrostem mocy ssącej.

Jak Wy dobieraliście swoją jednostkę?

Pozdrawiam

brunet wieczorową
08-04-2014, 09:15
Kupiłem model o 2 klasy mocniejszy niż sugerował producent według parametrów instalacji. Oczywiście wszelkie kolanka należy wliczyć do długości instalacji.

Do mojej instalacji według producenta powinien wystarczyć Beam 335, ale wybrałem model 385. Ostatecznie jednak i tak nie kupiłem Beama ale porównywalny z nim parametrami Profi 42.1.

Napisz coś więcej o swojej instalacji (najlepiej schemat), ilość gniazdek itd. Twoja instalacja jest chyba większa od mojej więc dałbym minimum jednostkę o parametrach takich jak Profi 42.1.

jewrioszka
10-05-2014, 20:50
Witam,

Jak to jest w końcu z tym doborem mocy jednostki centralnej? W mojej instalacji odległość odkurzacza od najdalszego gniazda wynosi ok. 22 mb po odcinkach prostych. Niektórzy producenci piszą żeby dodatkowo wliczać np. kolana 90 = 3mb. Czy więc do tych 22mb muszę doliczyć jeszcze 15 mb (5 kolan, trójników)? Z drugiej strony znalazłem też informację, że np. Beam przy doborze swojej jednostki zaleca liczyć tylko odcinki proste. Sprawa dość istotna, bo też ceny jednostek mocno rosną ze wzrostem mocy ssącej.

Jak Wy dobieraliście swoją jednostkę?

Pozdrawiam

Ważna jest nie tylko długość instalacji, ale tez liczba kolanek gdzie ekwiwalenty wyglądają następująco:
45 - 0,8mb
90 - 1,2mb
90 podejściowe (za gniazdem) 1,6mb

Np. na odcinku od gniazda do przejścia rurociągu w poziom pod posadzka jest tak.
1 kolanko podejściowe + ok. 50 cm rury + łuk 90 = 1,6+0,5+1,2 = 3,3mb , nieżle co? :)

Do tego dobrze doliczyć odległość od jednostki do wyrzutu według tego samego wzoru i pomnożyć razy 4. Dlaczego? Dlatego że turbiny maja kąt i skok skrzydeł ustawione na ssanie, a nie tłoczenie. (wiem to z autopsji w swoim domu :))

Do tego jeszcze wąż 9m x 3 i masz wyliczona długość. Dlaczego dlatego że jest karbowany i nigdy nie jest wyprostowany.

:)

Michał_ZG
10-05-2014, 21:13
Ale licząc wąż 3 x 9 mb wychodzi Ci, że najsłabsze jednostki nie nadają się do żadnej instalacji, ponieważ np Beam poleca jednostkę SC335 do instalacji o maksymalnej długości 25 mb !?

Poniżej odpowiedź serwisu Beam na pytanie zadane na wstępie tego wątku:

"Jeśli suma wszystkich rur w ścianach wynosi 22 mb. To wystarczy jednostka Sc335."

I jak tu być mądrym...

jewrioszka
10-05-2014, 22:45
O Beami wogóle nie rozmawiam, byłem ich dystrybutorem i świadomie zrezygnowałem. Ich odpowiedź jaka otrzymałeś o nich świadczy. Jak suma rur? Dlaczego? Liczy sie od ssawki do wyrzutu. Przecież pracuje tylko jedna linia, a odgałęzienia nie pracują.

Poza tym jeśli chcesz aby jednostka się sprawdziła to ja robię tak. Czyli naprawdę ssała a nie udawała.
Biorę najwyższa wartość z instalacji. (ilość gniazd, dlugość "instalacji" itp) i jeśli któraś z nich stanowi górną wartość wybranego maksymalnego parametru jednostki, daję model wyższy. Przy Beamie doliczyłbym jeszcze ok 20-30 procent zwiększony opór po zapchaniu sie filtra. Tak samo przy jednostkach z filtrami plisowanymi, wyjątkiem sa odwrócone worki pokryte teflonem lub z dodatkowym workiem papierowym.