PDA

Zobacz pełną wersję : Dom 100m, nowy - 2014, jaka pompa i czy warto?



sajmek
07-04-2014, 10:15
Witam,

Jestem nowym forumowiczem, także, jeżeli temat jest założony błędnie, w złym dziale, proszę administrację o przeniesienie. Dziękuję.

W tym roku planuję postawić dom wg. projektu: http://z500.pl/projekt/523/Z102_GP,z-garazem-jednostanowiskowym/dane-ogolne.html
Jest to mały dom, ale stwierdziliśmy z żoną, że nie potrzeba więcej ;)
Nie mamy za dużego budżetu na budowę + kredyt, dlatego postanowiliśmy, aby dom był mały, ale dobrze ocieplony i z wykorzystaniem najlepiej pompy ciepła - oczywiście nie gruntowej, ponieważ jej koszt jest wysoki.

Przeczytałem już miliony wpisów, prześledziłem różne fora i doszedłem do wniosku, że możnaby pojechać po całości podłogówką (ew. jakieś grzejniki na górze do dogrzania), ale mam problem z doborem pompy ciepła i w zasadzie pytanie, czy np. instalowanie pompy powietrze-woda, lub powietrze-powietrze wystarczy do tego, aby całkowicie zaspokoić zapotrzebowanie na cwu i ogrzewanie domu.

Czy taka pompa wystarczy, żeby w całości zaspokoić nasze zapotrzebowanie, tak aby nie było zimno, aby nie trzeba było dogrzewać kominkiem (w ogóle nie planujemy jego budowy)?
Jeżeli brakuje jakichś szczegółów chętnie odpowiem.

Zwracam się do Was z prośba o pomoc i fachową poradę.

Dziękuję

AD. Budujemy na śląsku w okolicach Rybnika.

map78
07-04-2014, 12:17
Tak króciutko...
Masz już projekt to teraz zastanów się nad izolacją i zleć zrobienie OZC. Na tej podstawie dobierzesz sobie pompę. Domek mały więc można założyć, że będzie to jednostka max 7kW, czyli niedroga.
Podłogówka po całości, żadnych grzejników - chyba, że suszarka w łazience. Kominka nie potrzebujesz - chyba, że lubisz. Na forum jest kilku użytkowników podobnych domów z pompami PW, także powiedzą Ci dokładnie jak to wygląda - a raczej wygląda dobrze:yes:

sajmek
07-04-2014, 13:44
map78: Bardzo dziękuję za odpowiedź. Czyli jednak podłogówka po całości to dobre rozwiązanie :) OZC rozumiem, że jest płatne - komu to najlepiej zlecić? Jakieś firmy budowlane to robią?
A mógłbyś proszę ewentualnie wskazać kogoś z takim rozwiązaniem? Próbowałem oczywiście szukać, ale bardzo nie wiem któż to może być :)
Jeszcze raz dziękuję.

map78
07-04-2014, 14:48
map78: Bardzo dziękuję za odpowiedź. Czyli jednak podłogówka po całości to dobre rozwiązanie :) OZC rozumiem, że jest płatne - komu to najlepiej zlecić? Jakieś firmy budowlane to robią?
A mógłbyś proszę ewentualnie wskazać kogoś z takim rozwiązaniem? Próbowałem oczywiście szukać, ale bardzo nie wiem któż to może być :)
Jeszcze raz dziękuję.

OZC wykonują audytorzy energetyczni. Tu masz namiar na Twoja okolicę: http://www.energetyczni.pl/szukaj_audytora/slaskie/rybnik.html

Wejdź na wątek "pobór prądu" i patrz na stopki użytkowników. Większość podaje powierzchnie domu, rodzaj pompy i rodzaj ogrzewania, a przy okazji możesz podejrzeć ile to kosztuje:)

imrahil
07-04-2014, 19:21
witam sąsiada :). też bez kominka, tyle że my czystym prądem będziemy grzać :). porady jak powyżej, przemyślcie okna dachowe bo są piekielnie drogie (jeśli mają mieć przyzwoite parametry). z klimatyzatorem ten problem, że trudno nim podgrzać kilka pomieszczeń naraz, także pewnie sensownym wyjściem będzie powietrze-woda.

u mnie wszędzie tylko podłogówka, grzejniki łazienkowe jako suszarki wpięte do rozdzielacza i zasilane z temperaturą podłogówki. przy pompie ciepła lepiej unikać kaloryferów :)

mkm silesia
07-04-2014, 22:31
Witam,

Jestem nowym forumowiczem, także, jeżeli temat jest założony błędnie, w złym dziale, proszę administrację o przeniesienie. Dziękuję.

W tym roku planuję postawić dom wg. projektu: http://z500.pl/projekt/523/Z102_GP,z-garazem-jednostanowiskowym/dane-ogolne.html
Jest to mały dom, ale stwierdziliśmy z żoną, że nie potrzeba więcej ;)
Nie mamy za dużego budżetu na budowę + kredyt, dlatego postanowiliśmy, aby dom był mały, ale dobrze ocieplony i z wykorzystaniem najlepiej pompy ciepła - oczywiście nie gruntowej, ponieważ jej koszt jest wysoki.

Przeczytałem już miliony wpisów, prześledziłem różne fora i doszedłem do wniosku, że możnaby pojechać po całości podłogówką (ew. jakieś grzejniki na górze do dogrzania), ale mam problem z doborem pompy ciepła i w zasadzie pytanie, czy np. instalowanie pompy powietrze-woda, lub powietrze-powietrze wystarczy do tego, aby całkowicie zaspokoić zapotrzebowanie na cwu i ogrzewanie domu.

Czy taka pompa wystarczy, żeby w całości zaspokoić nasze zapotrzebowanie, tak aby nie było zimno, aby nie trzeba było dogrzewać kominkiem (w ogóle nie planujemy jego budowy)?
Jeżeli brakuje jakichś szczegółów chętnie odpowiem.

Zwracam się do Was z prośba o pomoc i fachową poradę.

Dziękuję

AD. Budujemy na śląsku w okolicach Rybnika.

nie rób grzejników jak by co jest jeszcze ścienne
http://ogrzewaniescienne.com.pl/

I zapewniam że pw działają jakby było inaczej to raczej nie wychodziłbym z sądu albo już poszedł z torbami z racji klientów pracujących w tej instytucji
chłodzenie też docenisz latem na poddaszu to zwykle drobna dopłata do pompy pw 800 do 1000zł

sajmek
08-04-2014, 08:37
Bardzo wszystkim dziękuję za odpowiedź.
Tak właśnie myślałem i czytałem gdzieś, że najlepiej zrobić po całości podłogówkę, sama pompa powietrze-woda i to wszystko.
A czy ktoś z Was (posiadaczy pw pc) robił też komin w domu, w razie "W"?

Czy raczej przy instalacji pc z podłogówką nie warto w ogóle ładować kasy w komin?
Pozdrawiam

rosomakx4
08-04-2014, 15:17
Kominek tylko jako alternatywa jak Ci prąd zniknie na tydzień, ew awaria PC czy -30 na dworze

Liwko
08-04-2014, 15:23
Kominek tylko jako alternatywa jak Ci prąd zniknie na tydzień, ew awaria PC czy -30 na dworze

Spokojnie na taki kataklizm wystarczy w domu 100m2 pożyczyć przenośny piecyk gazowy, lub jak prąd jest ze dwie farelki.

JacekBB
09-04-2014, 15:17
OZC może Ci policzyć każda szanująca się firma instalatorska (najlepiej ta, która potem będzie montowała PC). Co do kominka nie montowałbym go z płaszczem. Ogólnie pamiętaj, że podłogówka jest na tyle dużym buforem, że brak prądu (a co za tym idzie spadek ciepła) odczujesz dopiero po kilku godzinach. W Polsce raczej nie zdarzają się już tak długie przerwy w dostawie energii (poza histerycznymi i przesadzonymi reportażami w TV ;-) ).

l_ukasz
10-04-2014, 14:15
Ja mam PW t-cap, dodatkowo mam prosty kominek z nawiewem grawitacyjnym na klatkę schodową na piętrze, aby mieć całkowicie niezależny system od prądu. W tym roku się przydał mieliśmy przerwę 10 godzin, oczywiście temperatura spadłaby niewiele, ale miałem tą satysfakcje niezależności.
Obecnie to nawet śmierdzący węglarze nie działają bez prądu. Jak nie chcesz ponosić dużych kosztów to możesz wstawić piec kominkowy, będzie to jakaś niezależność.
Podłogówka 100% jest rewelacyjnym rozwiązaniem, przy nowym domu dobrze docieplonym i niskiej temperaturze zasilania panele podłogowe są ani ciepłe ani zimne takie neutralne a temperatura w pomieszczeniu 22st.

sajmek
12-05-2014, 12:39
Dziękuję wszystkim za wpisy.

Czyli tak krótko podsumowując, na pewno zlecę OZC, na pewno zastosuję pompę p-w o mocy ok 7kW (chociaż jeden użytkownik polecał mi pójść już w 9kW, ale myślę, że dla domu ok 100m2 7kW jednak wystarczy) no i myślę, żeby jednak zamiast Daikina wybrać sobie Panasonica. (czytałem sporo opini i dostałem też info, że sprężarka w nim jest niedroga w porównaniu do Daikina - w razie awarii).

Zastanawiam się tylko ile to wszystko będzie kosztować ;) bo tak liczę tę pompę, ale jeszcze nie wiem jak cenowo wyjdzie podłogówka w całym domu.
Jeszcze kilka pytań:

1. Brać pompę od razu z zasobnikiem czy osobno dokupić?
2. Jakiej wielkości zasobnik do c.w.u? Rodzina 2+1 ewentualnie 2+2 ;-)
3. Złożyłem wniosek do Taurona o podłączenie z mocą do ok 18kW, czy to wystarczy?
(w domu wszystko będzie na prąd)
4. Czy są jeszcze jakieś sposoby dofinansowania pompy poza Prosumentem?

map78
12-05-2014, 14:51
Jeszcze kilka pytań:

1. Brać pompę od razu z zasobnikiem czy osobno dokupić?
2. Jakiej wielkości zasobnik do c.w.u? Rodzina 2+1 ewentualnie 2+2 ;-)
3. Złożyłem wniosek do Taurona o podłączenie z mocą do ok 18kW, czy to wystarczy?
(w domu wszystko będzie na prąd)
4. Czy są jeszcze jakieś sposoby dofinansowania pompy poza Prosumentem?

Ad.1 Jak kto lubi. Ważne żeby zasobnik miał odpowiednio duży wymiennik ciepła, czyli był dedykowany do pomp ciepła. Jeżeli liczysz się z kosztami to musisz również wiedzieć, ze te firmowe z reguły są dużo droższe;)
Ad.2 Ja mam rodzinę 2+2 - dwie łazienki (duża wanna) i zasobnik 300l wystarcza, wcześniej miałem 120l i był stanowczo za mały.
Ad.3 Z palcem w d...:) Dla porównania u mnie to 11kW - w domu wszystko na prąd i styka:yes:
Ad.4 W niektórych gminach są dofinansowania lokalne - musisz się zorientować w UG. W mojej gminie akurat nie było:( ale np obok w Gdyni dawali 3tys. za modernizację kotłowni na OZE

Pozdrawiam:)

asolt
12-05-2014, 18:01
1. Brać pompę od razu z zasobnikiem czy osobno dokupić?
2. Jakiej wielkości zasobnik do c.w.u? Rodzina 2+1 ewentualnie 2+2 ;-)


1. Jezeli będzie zasobnik z węzownicą przepływową cwu to:
- unikasz wygrzewania legionelli
- przy zbiorniku 500 l (bo mniejszych nie ma) mozesz utrzymywać nizsza temperaturę - duzy zapas ciepłe wody
- brak koniecznosci wymiany anody magnezowej
- mozliwosc awaryjnego (w przypadku awarii pompy) wykorzystania bufora jako kotła do podłogówki wyłacznie w II taryfie
- przaktycznie nieograniczona trwałość
- 500l wystarczy na wszystko

map78
12-05-2014, 18:31
1. Jezeli będzie zasobnik z węzownicą przepływową cwu to:
- unikasz wygrzewania legionelli
- przy zbiorniku 500 l (bo mniejszych nie ma) mozesz utrzymywać nizsza temperaturę - duzy zapas ciepłe wody
- brak koniecznosci wymiany anody magnezowej
- mozliwosc awaryjnego (w przypadku awarii pompy) wykorzystania bufora jako kotła do podłogówki wyłacznie w II taryfie
- przaktycznie nieograniczona trwałość
- 500l wystarczy na wszystko

A jak taki system sprawdza się latem?
Trzeba utrzymywać cały czas temp w buforze żeby mieć ciepłą wodę? - czym to się różni od grzania zimą? I wreszcie jaka jest pojemność wodna tej przepływowej wężownicy? Pytam niezłośliwie bo nie miałem do czynienia z takim systemem, ale tak na chłopski rozum nie wygląda to w cale aż tak różowo, choćby ze względu na w/w kwestie.

asolt
12-05-2014, 20:05
A jak ma sprawdzać ? oczywiscie ze dobrze. Temperatura taka sama jak w zimie (jej utrzymywanie takie jak w przypadku tradycyjnego zasobnika), warunki do kapieli są niezalezne od pory roku. Pojemnosćwezownicy uzalezniona od jej długośći, pojemnosc nie ma znaczenia, najwazniejsza jest jej moc.
Tak na chłopski rozum to ja nie widzę wad.

map78
13-05-2014, 08:51
Mogę podesłać ofertę przykładową na domek 104m2, z pompą ciepła Meeting.
Budowa kotłowni razem z pompą ciepła zbiornikami, robocizną itp 18460 brutto 8%VAT, u Ciebie różnica taka że jest piętro, ale to nie stanowi wielkiego problemu. Jak jesteś zainteresowany mogę zrobić wycenę typowo dla Twojego projektu.
Potrzebował bym tylko jeszcze kilka informacji na PRIV odnośnie budynku, izolacji, miejscowości instalacji itp.
Oferta:
[moderowan ]przykład paterówka 104m2.pdf

Nie bądź śmieszny. 18460zł za chiński badziew:lol2::lol2::lol2:
W tej cenie może kupić Panasonica 7kW, Atlantica S6, a jak dobrze po negocjuje to pewnie i Daikina 7,4kW - także sorry ale nie widzę najmniejszego sensu ryzykować:no: Gdyby to było <10tys.to można by rozważyć, ale w cenie porównywalnej do sprawdzonych produktów uznanych marek to nic więcej jak kpina.

asolt
13-05-2014, 10:15
Nie bądź śmieszny. 18460zł za chiński badziew:lol2::lol2::lol2:
W tej cenie może kupić Panasonica 7kW, Atlantica S6, a jak dobrze po negocjuje to pewnie i Daikina 7,4kW -

Daikina moze i tak pod warunkiem własnego montazu i serwisu, tylko czy dystrybutor uwzgledni to w ewentualnej naprawie gwarancyjnej nie wiem, ale zawsze mozna zaryzykować.

sajmek
09-08-2014, 11:02
Witam,

Chciałbym odświeżyć temat, ponieważ mamy już pozwolenie na budowę, a teraz pewnie pojawi się mnóstwo pytań - a Państwa wiedza jest niezastąpiona :)
Będę też starał się prowadzić blog z budowy, tak aby pomóc zainteresowanym.
Dziękuję raz jeszcze za wiele prywatnych wiadomości, które nakierowały mnie na pewne sprawy.

Obliczono mi, że "Roczny wskaźnik zapotrzebowania na energię uzytkową do ogrzewania, wentylacij (rekuperator) oraz cwu wynosi 94,50 kWh/m2rok.
Czy w związku z tym wybór Panasonica 9kW w zupełności wystarczy? Wg. kilku opinii mógłby to nawet być 7kW, ale przy spadkach temperatur będzie mniej wydajny, a różnica w cenie nie jest kolosalna.
Podam jeszcze kilka parametrów budynku:
Pow zab. 115,50 m2
Pow uż. 96,20 m2
Netto: 148 m2
Kubatura 665,28 m3
Powierzchnia pomieszczen z regulowaną temp: 148 m2

Jeszcze z czego dom ma być budowany:

Sciany fundamentowe z bloczków bet. 30cm
Sciany zewnetrzne parteru z porotherm 30P+H na zaprawie termicznej
ocieplone styropianem EPS100 - 15cm

Czy warto tu na coś zwrócić jeszcze uwagę?

asaselllo
09-08-2014, 12:28
Witam serdecznie,
już parę razy udzielałem porad na ten temat na priv. Czuję się w obowiązku przekazać informację odnośnie jednego z użytkowników pompy panasonic. Ma dom pod Toruniem o powierzchni użytkowej 122 m2, nie posłuchał mnie jak doradzałem zakup większej pompy (9kW t-cap). Kupił 7kW i oszczędził sporo bo aż 6tyś zł. W domu podłogówka na całej powiechchni, 20cm styropianu i 40 cm wełny na stropie.
Odezwał się do mnie 2tyg temu i przyznał mi rację. Po pierwsze wyszedł mu spory rachunek za ostatni sezon - 2300 zł ale jak przyznał w niskich temperaturach albo przy częstych defrostach pompa sobie nie radzi. Wodę użytkową w takich warunkach (zbiornik 300l) grzał 2x po prawie 2 godziny. W temperaturach 0 st.C i poniżej pompa pracowała u niego min 20h na dobę a od -7 musiał dogrzewać kominkiem. Spalił 4mb drewna. Był w szoku bo nie tak to sobie wyobrażał. W temp powyżej 2 st było wszystko ok - grzał tylko w II taryfie. Jak sam przyznał, kiedy defrosty pojawiały się co 1 godz i rzadziej problemów nie było, natomiast kiedy były częstsze to pompa nie radziła sobie. Pompę taką zaproponował mu jego znajomy, który montuje pompy. Dlatego ma szczęście i w tym roku ten sam znajomy zobligował się wymienić ją na t-capa za dopłatą.
Zawsze polecam pompy z większymi parownikami i dwoma wentylatorami. Powietrze przechodzi przez nie wolniej i się rzadziej szronią.
Zamiast pytać na forum proponuję odwiedzić parę osób, które mają pompę 7kW i t-capa. Namiary można zdobyć dzwoniąc do przedstawiciela firmy. Ja tak robiłem odwiedzając użytkowników różnych pomp i na tej podstawie podjąłem decyzję.

map78
09-08-2014, 12:38
Twój kolega, ma najprawdopodobniej źle zrobioną instalację, nieprawidłowo podłączoną pompę, zły zasobnik, a najprawdopodobniej połączenie tych wszystkich przypadków razem. Ja mam T-Cap 9kW - parametry domu w stopce i zapewniam Cię, że ta pompa jest za mocna do mojego domu i na dzień dzisiejszy wziąłbym zwykłą 9-tkę 3-fazową. Do domu Twojego kolegi ta pompa będzie wręcz kosmicznie za duża i będzie źle pracować, taktować i rachunek będzie jeszcze większy.

asaselllo
09-08-2014, 13:36
To nie mój kolega - kolega instalował mu pompę.
Teraz do rzeczy. Pompa, o której pisałem ma 7kW i tę odradzam. On nic nie miał źle zrobione. Problem pojawiał się często z rozmrażaniem. Pojedyncza jednostka zewnętrzna (z jednym wentylatorem) potrafiła się rozmrażać nawet 3 razy na godzinę. Pompa nie była w stanie nadrobić czasu przestoju i rozruchu. W nocy, gdy temperatura szybko spadała, pompa była w stanie oddać średnio tylko 3kW. Musiał nadrabiać w drogiej taryfie.
Temat jednak dotyczy jednak pomp 9kW. I tu pojawiają się podobne problemy. Map78 piszesz najprawdopodobniej o pompie z jednostką zewnętrzną WH-SDC09F3E8, która ma podwójny parownik i dwa wentylatory. Ale podstawowa pompa 9kW - WH-UD09FE5 - ma pojedynczy parownik i jeden wentylator.
W przypadku pompy z jednostką zewnętrzną WH-SDC09F3E8 różnica w stosunku do t-capa jest niewielka. Nie ma ona dodatkowego wtrysku tzw. schładzacza (ma je np. mitsubishi zubadan, t-cap, i inni nazywając je chociażby wtryskiem evi). Różnica to trochę mniejsza wydajność przy niskich temperaturach i wcześniejsze wyłączenie pompy (pompa bez wtrysku wyłącza się przy ok. -23 a t-cap przy ok.-28 ).
Natomiast przed wyborem pompy ciepła 9 kW z jednostką zew. WH-UD09FE5 bez dwóch zdań poradziłbym się użytkowników tych pomp.

Arturo72
09-08-2014, 17:44
W nocy, gdy temperatura szybko spadała, pompa była w stanie oddać średnio tylko 3kW.Musiał nadrabiać w drogiej taryfie.
I tu tkwi problem a może brak zrozumienia specyfiki domu i mała świadomość inwestora domu na temat doboru urządzenia grzewczego.
Jeśli ktoś chce grzać w 100% taniej taryfy w najsurowsze mrozy np.przy -20st.C w domu z obciążeniem cieplnym 3kW to musi posiadać urządzenie grzewcze o mocy 24*3/10=7,2kW która to moc musi być dostępna właśnie przy -20st.C.
Oczywiście pompa 7kW nie dysponuje taką mocą i nie jest w stanie przy -20st.C ogrzać takiego domu w przeciągu 10h taniej taryfy,ale z drugiej strony pompa ta jest w stanie ogrzać ten dom przy -20st.C w ciągu całego dnia gdzie ma dostępne właśnie 3kW mocy grzewczej czyli tyle ile potrzebuje dom.
I teraz pytanie co wybieramy,grzanie w największe mrozy cały dzień czy wydajemy więcej kasy na mocniejszą pompę i grzejemy cały czas w taniej taryfie ? Na to pytanie musi sobie sam odpowiedzieć i policzyć co będzie bardziej opłacalne sam inwestor ale po pierwsze musi być świadomy tego jakie obciążenie cieplne ma dom bo bez tego nie dobierze się odpowiedniej mocy urządzenia grzewczego.

Arturo72
09-08-2014, 18:07
Kupił 7kW i oszczędził sporo bo aż 6tyś zł.
No i masz przykład a zarazem odpowiedź,oszczędził 6tys.zł na tym,że nie kupił T-CAP-a 9kW a grzanie 7kW przez 24h przy -20st.C to ok.30kWh czyli ok.12zł na dobę (nie wiem ile pobiera 7kW przy -20st.C i dlatego ok.)
Czy opłacalnym było wydać 6tys.zł więcej i grzać tylko w taniej taryfie ? Ile dni w sezonie grzewczym występuje non stop -20st.C ?
To albo kolega kolegi ma sfajczoną instalację albo jeśli ma dom taki jaki piszesz to ten dom jest bez okien albo ma dom znacznie ale to znacznie większy skoro przy 0st.C ma obciązenie cieplne ok.5kW bo tyle 7kW oddaje mocy przez 20h przy 0st.C.

Po pierwsze wyszedł mu spory rachunek za ostatni sezon - 2300 zł ale jak przyznał w niskich temperaturach albo przy częstych defrostach pompa sobie nie radzi.
2300zł to jest jakieś 5750kWh,biorąc pod uwagę nawet COP2 co jest mało prawdopodobne w całym sezonie bo będzie wyższy i odejmując ok.1000kWh na cwu to jest zapotrzebowanie na ciepło ok.10500kWh czyli kolega kolegi ma dom 86kWh/m2/rok czyli faktycznie z taką izolacją musi być bez okien.

A poniżej zużycie energii w domu 122m2(z oknami) grzanego pompą p-w o mocy 7kW:

Sezon grzewczy 2013/2014 (co+cwu) temp. wewn. 22,5°C:
cena kWh T2=0,35PLN T1=0,73PLN (bez opłat stałych)

październik: 121,70kWh; 3,93kWh/d; 42,60PLN
listopad: 224,70kWh; 7,49kWh/d; 78,65PLN
grudzień: 289,70kWh; 9,35kWh/d; 101,40PLN
styczeń: T2=417,00kWh; T1=6,5kWh; suma 423,5kWh; 13,66kWh/d; 150,70PLN
luty: 227,90kWh; 8,14kWh/d; 79,76PLN
marzec: 187,60kWh; 6,05kWh/d; 65,66PLN

Razem sezon: 1475,10kWh; 8,11kWh/d; 518,77PLN
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du&p=6433508&viewfull=1#post6433508

asaselllo
09-08-2014, 21:06
Bardzo ładny wynik użytkownika mcyper, szacunek.Prawie 2 razy mniej niż w poprzednim sezonie. Ja zużyłem tylko 20% mniej niż przed rokiem. Ale mcyper ma zapotrzebowanie energetyczne domu 3 razy mniejsze od kolegi sajmek więc nie jest to dobry wyznacznik. Przy tak niskim zapotrzepowaniu na ciepło nawet przypadkowo przechodzący robaczek jest wstanie ogrzać ten dom.
Poza tym ma on pompę daikina a nie panasonica. Nie piszę, że panasonic robi gorsze pompy od daikina bo tak nie myślę.
Chętnie bym spojrzał na post jednego z użytkowników pompy panasonic 7kW, w którym potwierdzi lub zaprzeczy to o czym piszę. Chcę aby forumowicze mogli w sposób świadomy dokonać wyboru.
Proszę dokładnie przeczytać jaki problem z pompą 7kW wystąpił. Przy szybkich spadkach temperatur pompa się mroziła bardzo często. W takich warunkach nawet przy 0 wytwarzała tylko ciut powyżej 3kW. Problem mijał jak temperatura się stabilizowała. Niestety ostatniej zimy często dochodziło do sporych ampitut temperatury przez co w nocy występowały problemy ze szronieniem.
Jednak jak się okazuje problem nie dotyczy podobno tylko panasonica. Moją pompę montowała firma z Sieradza, która w zasadzie instaluje tylko daikiny. Inne pompy montują na zasadzie "chyba, że klient się uprze". Namawiali mnie na początku na daikina oczywiście ale poprosiłem o panasa i tak zrobili. Piszę o tym dlatego, że instalowali sporo pomp z mniejszym wymiennikiem i zawsze w takim wypadku zalecali kominek z płaszczem wodnym. Znali przypadki kiedy pompa traciła za dużo czasu na cząste rozmrażanie i brakowało wtedy mocy. Tych problemów nie mieli przy pompach od 11kW w górę gdzie jest podwójny parownik. Te pompy się rzadziej szronią.
Proszę zwrócić uwagę na fakt, że nawet t-cap (u mnie było tak przez 3 dni w ostatnim sezonie) szronił się co 30 min przy nagłych spadkach temperatury w nocy. Wówczas COP spadło przy średniej na zewnątrz -1, -2 do 2,5. Były to epizody ale ciepłomierz i licznik pokazały to wyraźnie. Gdy pompa rozmrażała się co 40 min i rzadziej COP wychodziło zdecydowanie lepsze od katalogowego niezależnie od temperatury.
Zależność z częstością odszraniania jest w dużej mierze podyktowana miejscem zamieszkania. Inaczej będzie w górach gdzie ampitudy pomiędzy dniem a nocą są wysokie a inaczej nad morzem. W mieście temperatury też wolniej spadają niż pod miastem, na otwartej przestrzeni. Sam jestem tego przykładem.

Arturo72
09-08-2014, 21:48
Gadasz i posiadasz wiedzę jak instalator a nie jak inwestor ;)
Podaj namiary na użytkownika pompki panasa 7kW bo aż jestem ciekawy :)

Jeszcze raz,moc pompy ciepła dobiera się do obciążenia cieplnego domu,jeśli pompa będzie źle dobrana to obojętnie czy 7kW czy 16kW zawsze będą zgrzyty.
Poczytaj sobie wstecz co użytkownik magnolia przechodził ze swoją 16kW,trójfazową z dwoma wiatrakami i ile i jak często miał defrosty.

wihajster
09-08-2014, 22:56
magnolia18 - dla ścisłości.

M.Krk
10-08-2014, 07:29
A jak taki system sprawdza się latem?
Trzeba utrzymywać cały czas temp w buforze żeby mieć ciepłą wodę? - czym to się różni od grzania zimą? I wreszcie jaka jest pojemność wodna tej przepływowej wężownicy? Pytam niezłośliwie bo nie miałem do czynienia z takim systemem, ale tak na chłopski rozum nie wygląda to w cale aż tak różowo, choćby ze względu na w/w kwestie.

Z buforem to nie taka tragedia, ja mam dość nietypowe rozwiązanie, grzeje 300l bufor a on grzeje 300l zasobnik do około 43 stopni, cała ta zabawa kosztuje mnie dokładnie 3,6 kw na dobę czasem mniej, a to jak by nie było 600l wody

asaselllo
10-08-2014, 09:30
Instalatorem nie jestem, wie o tym mnóstwom osób z forum, którzy byli u mnie i dokonywali pomiarów mojej instalacji. Natomiast odrobinkę wiedzy posiadam, gdyż zajmuję się nadzorami inwestycjnymi na obiektach publicznych należących do samorządu, dla którego pracuję.
Tak, z defrostami mają również problemy jednostki z podwójnym wymiennikiem ale mniejsze i są to rzadsze przypadki. Co ciekawe problemu tego nie mają również jednostki z pojedyńczym parownikiem ale o mniejszej mocy. Klimatyzatory na naszych jednostkach, które dogrzewają budynki nie mają problemów do movcy ok. 5kW. Przypuszczam, że jest ściśłe uwarunkowanie pomiędzy wielkością wymiennika a możliwą mocą do uzyskania przy silnym szronieniu. Dodam, że nie piszę o konkretnej firmie pompy ciepła. Klimatyzatory jakie posiadamy są przeróżne, od MDV aż do mitsubischi. Wszędzie występuje podobna zależność.
Chciałbym się podzielić jeszcze informacjami z dwóch samoróbek, które oglądałem.
Jedna polegała na zastosowaniu większego o 4 razy parownika do pompy ciepła. Nie miałem możliwości dłuższego testowania tego użądzenia ale co rzuciło się w oczy to bardzo rzadkie defrosty. Wentylatory zostały spowolnione i ptzy -1 na zewnątrz po 1,5h następował skuteczny defrost.
Użytkownik nie posiadał jeszcze ciepłomierza więc nie było dokładnych pomiarów.
Dróga przeróbka zrobiła na mnie przeogromne wrażenie. Człowiek zamontował sobie alfeę 8kW. Niestety moc mu spadała za bardzo od 0st w dół. Poprosił swojego instalatora - znajomego - o pomoc. Myślał o gruntowym wymienniku rurowym. Zainstalował mu dodatokowy wymiennk na wejściu do sprężarki woda-gaz. Pompę połączył z wodą ze studni, które tworzyła dodatkowe źródło ciepła. Pod wentylator podpiął też pompkę 60Watt do wody. Pompka załączała mu się przy +1 st. i pracowałą z mocą proporcjonalną do wentylatorów.
Nie będę szczegółowo się rozwodził nad konstrukcją bo nawet nie wiem czy mogę. Fakt jest taki, że działa to rewelacyjnie a wyniosło grosze bo wszystkie części są z odzysku. Przy -2 st na zewnątrz COP oscylowało w granicach 4,2. co osobiście widziałem.

sajmek
10-08-2014, 12:36
A tak nawiasem, polecą Państwo jakąś fajna ekipe budowlana z okolic Śląska?

pychy
10-08-2014, 14:21
Dla zainteresowanych pompką 7kW. Ja jestem użytkownikiem pompy Dimplex 7kW (w zasadzie to Panasonic z naklejką Dimplexa) i pisałem o niej już rok temu.
Została dobrana według policzonego obciążenia dla -20 stopni i wszystko pracuje w porządku. Moc jest wystarczająca, defrosty w niczym nie przeszkadzają, grzałki się nigdy nie włączyły. Ogrzewanie w 100% podłogowe wykonane wg projektu.
Na początku miałem bufor i drugą pompkę obiegową co zaskutkowało za pierwszy rok SPF=2.0 (C.O. + CWU) ale już ich nie mam. Ta pompa me jedną wadę, pompka obiegowa pracuje non-stop bez względu na pracę sprężarki i o tym też już pisałem.
Być może gość ma źle policzone obciążenie, lub faktyczne obciążenie jest wyższe niż projektowane. I do tego pompka obiegowa non stop.

pychy
10-08-2014, 14:27
Acha i jeszcze jedno.
Być może gość ma również źle dobraną grzywą grzewczą do budynku. Może grzeje zbyt wysokimi temperaturami. U mnie krzywa zmienia się od 30 do 34 stopni, przy czym do -2 jest płaska 30 stopni, a potem rośnie do 34 stopni. Do tego sterownik pokojowy.
Parametry wypracowane metodą prób i błędów w ciągu 3 miesięcy sezony zimowego.

asaselllo
10-08-2014, 14:33
Już przerabiałem ten problem. Kup sobie bezprzewodowy sterownik pokojowy i tak go podłącz żeby odłączał od prądu całe urządzenie wraz z obiegówką..

pychy
10-08-2014, 14:36
Tzn jak to całe urządzenie, odcina zasilanie?

asaselllo
10-08-2014, 14:40
Oj nie spojrzałem. Masz już sterownik więc pewnie już po problemie.

pychy
10-08-2014, 14:46
Mam sterownik, który jest wpięty do płyty głównej i wyznacza start i stop sprężarki ale w tym modelu (panas 7kW) oprogramowanie nie gasi pompki. Tak właśnie mają te modele pompy ciepłą i dopiero 9kW może gasić pompkę obiegową po wygaszeniu sprężarki.

asaselllo
10-08-2014, 14:52
wysłałem kontakt na priv, jak chcesz to dzwoń

sajmek
13-08-2014, 07:41
No to dłubię za kredytem :) Obleciałem już kilka miejsc i najbardziej atrakcyjne wydaje się oferta BOŚ, bo mają dopłatę z NFOS, to może na pompę ciepła dostanę. Z MDM jest zwrot VAT, ale słyszałem, że niektóre składowiska budowlane mają jeszcze materiały ze stawką 8%.
Warto się za takimi rozglądać? Czy lepiej skorzystać ze zwrotu?

sajmek
26-09-2014, 11:18
Witam.
Jestem już przed samą budową, jeszcze w tym roku ruszamy z fundamentami i mam jeszcze kilka pytań.
Prosiłbym jeszcze o jakieś fachowe rady, bardzo ogólnie, ale jednak :) Z góry za nie dziękuję:

Cały dom będzie (tak jak opisywałem w pierwszym poście) ogrzewany przez PC PW Panasotnica Tcap 9kW. Położymy tylko podgłogówke + ewnetualnie grzejniki ścienne w lazienkach. I tutaj moje pytanie:

Na co szczególnie zwrócić uwagę przy budowie domu z PC PW i ogrzewaniem podłogowym? Czytałem, że oczywiście dom musi być dobrze dogrzany, ale coś bardziej szczegółowo? Co ocieplać? Fundament, ściany, dach jakoś szczególnie? w jaki sposób zwrócić uwagę na mostki terminczne? Na co zwrócić uwagę przy pracy ekipy budowlanej?
Dla zainteresowanych i chętnych, którzy mają chwilę czasu, mogę przesłać fragment projeku, albo konkretny opis. Może ktoś zechce się temu przyjrzeć.

Zależy mi oczywiście najbardziej na elementach, na które przy budowie i wykańczaniu domu zwrócić szczególnie uwagę, których nie będzie już można zmienić po skończeniu domu, albo które będą bardzo drogie przy modernizacji.

Proszę jeszcze o jakieś wskazówki.
Dziękuję

map78
26-09-2014, 11:35
Niezależnie od tego czym będziesz ogrzewał ocieplaj dom najlepiej jak potrafisz i na ile Cię stać. Pompa PW nie ma żadnych specjalnych wymagań co do konstrukcji domu, ale pamiętaj, że im lepsze ocieplenie, tym niższe rachunki:)

P.S. Jak Ci już chyba wcześniej pisałem T-Cap to nie będzie dobry wybór do Twojego domu, ale rób jak uważasz...

sajmek
26-09-2014, 11:46
Dzięki :)
Czyli tak jak pisaleś, lepiej zwykłą 9kW trójfazową? Ta Tcap za mocna nawet dla Twojego domu 190m2?
A są jakieś spore różnice w cenie?
I jeżeli nie, to czy nielepiej brać tcapa i mieć lepszy COP przy niższych temp? :)

map78
26-09-2014, 12:38
Dzięki :)
Czyli tak jak pisaleś, lepiej zwykłą 9kW trójfazową? Ta Tcap za mocna nawet dla Twojego domu 190m2?
A są jakieś spore różnice w cenie?
I jeżeli nie, to czy nielepiej brać tcapa i mieć lepszy COP przy niższych temp? :)

Zacznij od zrobienia OZC, wtedy będzie można dobrać pompę do Twojego domu. T-Cap nie ma wcale lepszych COP'ów w niższych temperaturach - jej przewagą jest to, że utrzymuje stałą moc grzewczą niezależnie od temp zewnętrznej i temp zasilania.
Do Twojego domu, jak go odpowiednio ocieplisz być może wystarczy nawet pompa 5kW, ale tego dowiemy się z OZC. T-Cap się nie sprawdzi u Ciebie ponieważ jego inverter nie pozwala na modulację mocy głębszą niż 3,5kW, a to będzie prawdopodobnie największa moc jakiej będziesz w domu potrzebował. Przez większość sezonu będzie to 1-1,5kW, więc pompa będzie się włączać i wyłączać (taktować), co jest szkodliwe zarówno dla sprężarki jak i portfela.

lukasza
26-09-2014, 13:38
Dzięki :)
Czyli tak jak pisaleś, lepiej zwykłą 9kW trójfazową? Ta Tcap za mocna nawet dla Twojego domu 190m2?
A są jakieś spore różnice w cenie?
I jeżeli nie, to czy nielepiej brać tcapa i mieć lepszy COP przy niższych temp? :)

w tych pompach - tej firmy różnice w COP są kosmetyczne. Ważniejszy jest dobór odpowiedni mocy.
To jak pisał Map po OZC.

Podejrzewam, że po OZC może Ci (widząc Twoje rozsądne podejście do inwestycji już teraz) zupełnie wystarczyć z zapasem seria C 7KW. To chyba tylko jednofazowe PC PW. Przy takich 5 czy 7kW 1 czy 3 fazy to już mniej ważne. Taka nie jedna indukcja w papierze ma 8kW :) choć jej specyfika i czas pracy jest inny, ale pokazuje oraz oferta producentów, że często przy tak małych PC jest tylko w ofercie 1 faza.
Bo dopiszę: PC PW nie musi specjalnie być 3 fazowa.
Choć w serii C moc PC PW spada bardziej niż w TCap to i tak może ona być już dla ciebie z zapasem zaś w temperaturach wiosna/jesień a to spora cześć sezonu PC ta może zejść z mocą niżej niż Tcap czyli lepiej pracować.

OZC zweryfikuje.

A jak zejdziesz do PC PW 5 czy 7 KW na 1 fazie to będziesz to miał praktycznie w cenie ekogroszku z 10kW piecem co sam kosztuje 7tys a cała kotłownia z 12-14 tys o kominie nie piszę nawet, bez specjalnych dotacji.

Poczytaj o dobiegu od PC do rozdzielacza, ale jak masz 100m2 - pewnie parter to pewnie będzie 1 rozdzielacz tam gdzie PC wiec zawsze można poprawić.
Jak masz PC PW to może zechcesz chłodzić. W takim domu to wystarczyć może 1 centralny klimakonwektor. Pomyśl o doprowadzeniu do niego przewodów w tym chyba do skroplin. Tanio i niech sobie leży nawet jak nie robisz już chłodzenia teraz. Ewentualnie możesz zaplanować gdzie PC ma być. Jak chcesz stojąca to możesz przed ociepleniem zostawić przepust do niej, czy zrobić zawczasu postument. Pan murarz zrobi to z palcem w nosie a potem na końcu budowy to nawet na placu bloczków pod PC PW brakuje. W sumie wszystko.

simluc
28-09-2014, 21:53
Witam.

Cały dom będzie (tak jak opisywałem w pierwszym poście) ogrzewany przez PC PW Panasotnica Tcap 9kW.

9400 kWh rocznie na co i cwu, i cap 9kW?
hmm...
w twoim rejonie nocna taryfa w g12w to 0,1845 zl.
przy grzaniu pradem zaplacilbys 1734 zl.
koszt instalacji - bufor z wezownica na cwu ze stali nierdzewnej (problem legionelli odpada) + kociol elektryczny- 6 tys zl, + montaz. calosc nie wiecej niz 10 tys zl.
swoja droga to przy 9400 kWh na wszystko to chyba zuzycie wody na mieszkanca rzedu 30l/dobe, niemiecki standard.
map78 , przy nocnej taryfie 0,1845 zl zaplacilby (przyjme cop 3)- 2380 zl.

sajmek
01-10-2014, 10:50
9400 kWh rocznie na co i cwu, i cap 9kW?
hmm...
w twoim rejonie nocna taryfa w g12w to 0,1845 zl.
przy grzaniu pradem zaplacilbys 1734 zl.
koszt instalacji - bufor z wezownica na cwu ze stali nierdzewnej (problem legionelli odpada) + kociol elektryczny- 6 tys zl, + montaz. calosc nie wiecej niz 10 tys zl.
swoja droga to przy 9400 kWh na wszystko to chyba zuzycie wody na mieszkanca rzedu 30l/dobe, niemiecki standard.
map78 , przy nocnej taryfie 0,1845 zl zaplacilby (przyjme cop 3)- 2380 zl.

Cześć,
Sugerujesz, że w tym przypadku nie opłaca się w ogóle inwestować w PC i po prostu ogrzewać dom podłogówką zasilaną elektrycznie?
Szczerze, to nawet nie wiedziałem o takim rozwiązaniu i dopiero szukam czegoś na ten temat.
Jakieś doświadczenia?

imrahil
01-10-2014, 12:06
Cześć,
Sugerujesz, że w tym przypadku nie opłaca się w ogóle inwestować w PC i po prostu ogrzewać dom podłogówką zasilaną elektrycznie?
Szczerze, to nawet nie wiedziałem o takim rozwiązaniu i dopiero szukam czegoś na ten temat.
Jakieś doświadczenia?

nie wiem jak on tam liczy te nocną taryfę, ale mieszkam i buduję niedaleko Ciebie i wychodzi w nocy około 30 gr za 1 kWh z przesyłem w Tauronie. zmieniłem operatora i będzie sporo taniej.

jeśli chodzi o ogrzewanie, to sam będę grzał w nocnej taryfie grzałką wpiętą przez niewielki bufor w podłogówkę. za kilka lat, jeśli finanse pozwolą, to może kupię pompę ciepła. teraz jest sporo innych wydatków ;).

wszystko zależy od tego, ile wg obliczeń dom ma zużyć energii na ogrzewanie.

map78
01-10-2014, 13:04
w twoim rejonie nocna taryfa w g12w to 0,1845 zl.
przy grzaniu pradem zaplacilbys 1734 zl.

map78 , przy nocnej taryfie 0,1845 zl zaplacilby (przyjme cop 3)- 2380 zl.

Nie wiem jak ci wyszło, że z PC zapłaci więcej niż czystym prądem;) Rozumiem, że to pomyłka:confused:

Zdun Darek B
01-10-2014, 13:13
No jak to możliwe.... a miało być za darmo ...
Kto kupuje opał od razu na najbliższe 20 lat..." bo się zwróci"..

gall86
01-10-2014, 19:03
100 metrowy dom tcapem 9kw? :D grubo

simluc
05-10-2014, 01:53
Nie wiem jak ci wyszło, że z PC zapłaci więcej niż czystym prądem;) Rozumiem, że to pomyłka:confused:

Nieprecyzyjnie napislem.

Pisalem o twoim hipotetycznym koszcie grzania w taniej taryfie, by pokazac do jak niskiego poziomu dzis dochodza stawki w G12W..

(map78 , przy nocnej taryfie 0,1845 zl zaplacilby (przyjme cop 3)- 2380 zl.)

sajmek
13-10-2014, 22:23
Witajcie :)
W przyszłym tygodniu ruszamy z fundamentami:) W miare mozliwosci mam zamiar prowadzic dziennik budowy, moze jakis blog i kosztorys.
Zanim zaczna sie prace, chcicialbym Was jeszcze prosic o rady dotyczace fundamentow. Mamy nadzieje je skonczyc przed listopadem.

Co warto ocieplac? Sciany fundamentowe styropianem? Jak tak to jakim? Dysperbit ile warstw? Czy warto robic drenaz? Czy ocieplac jeszcze "podloge" przed wlaniem betonu? Chcialbym jak najmniej strat ciepla, bo bedzie pompa pw + podlogowka.
Na co zwracac uwage przy ekipie, ktora bedzie robic fundamenty? Gdzie moga latwo zrobic fuszerke?

Pozdrawiam

_olo_
14-10-2014, 00:37
To raczej nie ten dział.

okobar
14-10-2014, 07:26
Co warto ocieplac?

wszystko, nie wiem co prawda jak chcesz robić te fundamenty, załóżmy że z bloczków fundamentowych na lanej z betonu ławie - walicz wszystkie te gumy(izolacja płaska na ławę) a potem kubełkiem

Sciany fundamentowe styropianem?

tak, ścianki stropianem, najlepiej XPS min. 10cm - jeślli za drogo to szukasz jakiegoś wodoodpornego (znaczy jak najmniej nasiąkliwego) do fundamentów

Dysperbit ile warstw?

minimum 3, nie musisz od razu lecieć po najdroższe, np. tytan itp... w głupim Leroyu był o ponad połowę tańszy Helios, w każdym markecie znajdziesz tańsze ...

Czy warto robic drenaz?

jeśli masz warunki suche...to niekoniecznie
ale jeśli masz mokrro i woda na wysokości np. 1-1.2 to zrób

Czy ocieplac jeszcze "podloge" przed wlaniem betonu?

zalezy od tego jaką "podłogę" robisz... jeśłi wypełniasz keramzytem to trzeba inaczej, jeśli pospółką to też inaczej, a jeśli robisz płytę to jeszcze inaczej
a może chodzi Ci już o podłogę ponad? czyli wylewkę?

Chcialbym jak najmniej strat ciepla, bo bedzie pompa pw + podlogowka.

tez tak chciałem, ale musisz się zastanowić jakie masz warunki, co twierdzi twój projket i co twierdzi ekipa :)

Na co zwracac uwage przy ekipie, ktora bedzie robic fundamenty? Gdzie moga latwo zrobic fuszerke?

fuszerka może być wszedzie, np. głupie ścianki z bloczków można krzywo zrobić, głupi wykop moze być źle wyliczony itp. Najważniejsze żeby ekipa była sprawdzona, najgorzej wyjdą ludzie z ogłoszenia, najlepiej z polecenia :P

elrow23
16-10-2014, 15:52
przy 100mkw domku spokojnie polecisz PC 6kW z podłogówką i ściennym. co lepsze przy takiej powierzchni domu wcale nie bedzie to takie drogie, bo powienieneś zamknąć się spokojnie w 40kilku tys z odwiertami, co, cwu, podłogówką. przy takiej inwestycji jak budowa domu to na prawde nie są spore koszty zakłdając późniejsze rachunki ;)

JacekBB
22-10-2014, 11:38
Fundament warto ocieplić - jak najbardziej;-)
Poza tym polecam policzenie zapotrzebowania na ciepło do domu. Przyda się i do doboru pompy ciepła (w końcu to dział o PC), ale też jeśli będzie to robił dobry fachowiec warto, by doradził jak ocieplić poszczególne części budynku.

Brysia8
22-02-2015, 18:09
Udało się ruszyć z budową? Jaką pompę wybrałeś?

kamil.szymczak
22-02-2015, 19:58
Też jestem ciekawy i śledzę wątek.

k***a*z
23-02-2015, 08:25
Witajcie :)
W przyszłym tygodniu ruszamy z fundamentami:) W miare mozliwosci mam zamiar prowadzic dziennik budowy, moze jakis blog i kosztorys.
Zanim zaczna sie prace, chcicialbym Was jeszcze prosic o rady dotyczace fundamentow. Mamy nadzieje je skonczyc przed listopadem.

Co warto ocieplac? Sciany fundamentowe styropianem? Jak tak to jakim? Dysperbit ile warstw? Czy warto robic drenaz? Czy ocieplac jeszcze "podloge" przed wlaniem betonu? Chcialbym jak najmniej strat ciepla, bo bedzie pompa pw + podlogowka.
Na co zwracac uwage przy ekipie, ktora bedzie robic fundamenty? Gdzie moga latwo zrobic fuszerke?

Pozdrawiam


Chudziak obniż o 20cm, na niego styro 20cm w 2 warstwach, instalacje CWU puść w styropianie . Ściany fundamentowe ocieplaj , dysperbitem jak dokładnie posmarujesz to wystarczy jedna warstwa, drenaż ? jeśli masz mokro to zrób , ja zamiast drenażu podłączyłem pod ziemią wszystkie rynny do jednej rury i wodę wypuszczam w jednym miejscu .

sajmek
11-03-2015, 09:11
Witajcie,

Piszę tylko, że fundamenty są skończone, w przyszłym tygodniu ruszamy ze ścianami.
Pompy ciepła jeszcze nie wybrałem, ale będzie to na pewno jakiś Panasonic - tylko jeszcze nie wiem czy 7kW, czy 9 trójfazowy czy 9tcap.

Na pewno dam znać po zakupie.
Pozdrawiam

elrow23
18-03-2015, 15:52
przy 100 metrowym domku spokojnie możesz decydować się na 7 kW

oberwatorPC
05-04-2015, 14:08
Zerknij na nową alternatywę:
pompy inverterowe ze sprężarką]
cena 24tyś ze wszystkim a Panasonic T-CAP za jakieś 35tyś jak ma być dobrze zrobiony, po taniości T-CAP montują za 30 000zł ale wtedy gwarancja nie jest, tylko od sprzedawcy więc na fachowy serwis nie ma co liczyć.
Czyli porównując z pompą masz jakieś 10 tyś taniej a to jest ponad 5 lat ogrzewania za darmo.
Przemyśl to.

Dobry żart .
Panasonic to średnia półka pomp ciepła.
Midea to dno niskiej półki.
A 5 lat ogrzewania za darmo ? Ze sprężarką toshiba za 150 usd - wątpię.

EXPEP*
05-04-2015, 15:56
Dobry żart .
Panasonic to średnia półka pomp ciepła.
Midea to dno niskiej półki.
A 5 lat ogrzewania za darmo ? Ze sprężarką toshiba za 150 usd - wątpię.

Urządzenia Midea to 90% klimatyzatory w polsce, można bez problemu znaleźć takie co mają po 10lat i chodzą bezawaryjnie, wisi tego na budynkach mnóstwo.
Co do sprężarki to jej koszt przy wymianie pewnie około ze 3000-4000tyś zł, fakt to itak taniej niż w Panasoniku ale tam płaci się za markę.
Panasonic ma COP A7W35 4,84, Midea 4,08

Czyli przy zapotrzebowaniu na poziomie 16000kWh/rok wygląda to następująco:
Panasonic zużyje prądu 3305kWh ~1652zł
MIDEA zużyje prądu 3921kWh ~ 1960zł
Różnica w cenie rocznie: 308zł
Różnica w cenie instalacji około 10 000zł/308zł = 32lata
Czyli sama różnica w cenie będzie się zwracać 32 lata, po 32 latach z samego punktu COP Panasonic dopiero zrobi się bardziej opłacalny.
Dlatego zawsze zastanawiam się jak ten kraj ma się rozwijać skoro takie proste rzeczy ciężko policzyć.

Montuję pompy już ładnych parę lat, oprócz tego, agregaty chłodnicze o mocy do 350kW, uruchamiałem sprężarki do których można wejść do środka.
A większość osób które tu piszą porobiły sobie autoryzacje tylko na jedną firmę i porównanie mają żadne z innymi firmami.
Są jeszcze ci którzy pracują na zlecenie, np. Jula którzy lobbują na rzecz jakiejś firmy i tych ukrytych jest mnóstwo, ponieważ forum muratora jest bardzo opinio twórcze.

Liczyłem, porównywałem, oglądałem, i patrzyłem co jak chodzi i wiem że nawet sprzęty tanie potrafią dobrze chodzić i nie musi to kosztować majątku.

Barth3z
05-04-2015, 16:48
Panie EXPERT, a teraz weź Pan do porównania pompę ciepła Panasonic Aquarea 5kW model WH-MDC05F3E5 (z gwarancją stałej mocy), której cena to ok. 15 tys.zł. Panasonic ten ma COP A7W35 równy 5,08.

EXPEP*
05-04-2015, 17:18
No, tak ale takie to musiałbym zamontować 2 sztuki(czyli łącznie 30tyś zł), bo one mają maksymalnie 5kW, a do tego to monoblock!!!
Wiec muszę zbudować układ glikolowy.
A tak w ogóle to Panasonic wymyślił te pompy by byle hydraulik mógł je uruchomić, bez potrzebny posiadania uprawnień chłodniczych, a życzę powodzenia z układami glikolowymi.
Czyli mnie nie przekonuje Twoja argumentacja.

Poza tym przy A7, jest fajnie, ale przy A2 masz
KIT-WXC09F3E5 - COP A2W35 3,59
WH-MDC05F3E5 - COP A2W35 3,75, a muszę kupić 2 takie pompy :-)

Barth3z
05-04-2015, 18:16
No, tak ale takie to musiałbym zamontować 2 sztuki(czyli łącznie 30tyś zł), bo one mają maksymalnie 5kW, a do tego to monoblock!!!

Twoja pompa przy -10oC z 18kW ma już tylko 8kW. Przy -15oC pewnie bedzie miała tyle co monoblock Panasonic'a, czyli ok. 5kW.



Poza tym przy A7, jest fajnie, ale przy A2 masz
KIT-WXC09F3E5 - COP A2W35 3,59
WH-MDC05F3E5 - COP A2W35 3,75, a muszę kupić 2 takie pompy :-)

311744

mkm silesia
05-04-2015, 18:25
Twoja pompa przy -10oC z 18kW ma już tylko 8kW. Przy -15oC pewnie bedzie miała tyle co monoblock Panasonic'a, czyli ok. 5kW.



311744

Już nawet nie pytam o cop tego chińczyka przy +2oC :no:

mkm silesia
05-04-2015, 18:29
No, tak ale takie to musiałbym zamontować 2 sztuki(czyli łącznie 30tyś zł), bo one mają maksymalnie 5kW, a do tego to monoblock!!!
Wiec muszę zbudować układ glikolowy.
A tak w ogóle to Panasonic wymyślił te pompy by byle hydraulik mógł je uruchomić, bez potrzebny posiadania uprawnień chłodniczych, a życzę powodzenia z układami glikolowymi.
Czyli mnie nie przekonuje Twoja argumentacja.

Poza tym przy A7, jest fajnie, ale przy A2 masz
KIT-WXC09F3E5 - COP A2W35 3,59
WH-MDC05F3E5 - COP A2W35 3,75, a muszę kupić 2 takie pompy :-)

A mnie nie przekonuje twoja podaj moc i cop chińczyka przy temp. sezonu grzewczego a nie jak w jego dtr przy grubym plusie.
Z jednym się zgodzę monobloki nie na Polski klimat. Hiszpania Włochy itp. ok.

Barth3z
05-04-2015, 18:35
Z jednym się zgodzę monobloki nie na Polski klimat.

Dlaczego ?

mkm silesia
05-04-2015, 18:50
Urządzenia Midea to 90% klimatyzatory w polsce, można bez problemu znaleźć takie co mają po 10lat i chodzą bezawaryjnie, wisi tego na budynkach mnóstwo.
Co do sprężarki to jej koszt przy wymianie pewnie około ze 3000-4000tyś zł, fakt to itak taniej niż w Panasoniku ale tam płaci się za markę.
Panasonic ma COP A7W35 4,84, Midea 4,08

Czyli przy zapotrzebowaniu na poziomie 16000kWh/rok wygląda to następująco:
Panasonic zużyje prądu 3305kWh ~1652zł
MIDEA zużyje prądu 3921kWh ~ 1960zł
Różnica w cenie rocznie: 308zł
Różnica w cenie instalacji około 10 000zł/308zł = 32lata
Czyli sama różnica w cenie będzie się zwracać 32 lata, po 32 latach z samego punktu COP Panasonic dopiero zrobi się bardziej opłacalny.
Dlatego zawsze zastanawiam się jak ten kraj ma się rozwijać skoro takie proste rzeczy ciężko policzyć.

Montuję pompy już ładnych parę lat, oprócz tego, agregaty chłodnicze o mocy do 350kW, uruchamiałem sprężarki do których można wejść do środka.
A większość osób które tu piszą porobiły sobie autoryzacje tylko na jedną firmę i porównanie mają żadne z innymi firmami.
Są jeszcze ci którzy pracują na zlecenie, np. Jula którzy lobbują na rzecz jakiejś firmy i tych ukrytych jest mnóstwo, ponieważ forum muratora jest bardzo opinio twórcze.

Liczyłem, porównywałem, oglądałem, i patrzyłem co jak chodzi i wiem że nawet sprzęty tanie potrafią dobrze chodzić i nie musi to kosztować majątku.

Ile chińczyków trzeba na 32 lata kupić?
W jakiej temp. chnczyk potrzebuje grzałki?
Kto będzie miał części do chinczyka za 10 lat? będzie jak z samochodami Sang Yuong?
Nie porównuj z klimatyzacją bo sezon chłodniczy dla klimatyzatorów domowych trwa góra dwa miesiące a grzewczy 8 i cwu cały rok a czasem i chłodzenie.
Możesz ewentualnie porównać z chłodzeniem serwerowni (całorocznym) ale tam nikt nie ryzykuje badziewia.
Co do twoich przechwałek na temat wielkości spr. to nie ty jeden ale przypominasz mi to
https://www.youtube.com/watch?v=oYcLk89DREc

EXPEP*
05-04-2015, 18:54
Twoja pompa przy -10oC z 18kW ma już tylko 8kW. Przy -15oC pewnie bedzie miała tyle co monoblock Panasonic'a, czyli ok. 5kW.



311744

Meeting MD50D EVI - wtrysk
A20W35 18kW
A7W35 14,0kW
A2W35 12kW
A-15W35 10kW
Czyli jak Panasonic T-CAP 9kW, a nawet trochę mocniej!!!!

I co zdziwko, ale się nie dziwię bo piszesz o czymś czego nie testowałeś, nie widziałeś, i nie wiesz jak działa.
Czyli w sumie dlaczego wypowiadasz się o czymś czego nie testowałeś???

a w sumie proszę cała tabela:
311748

Barth3z
05-04-2015, 19:02
Meeting MD50D EVI - wtrysk
A20W35 18kW
A7W35 14,0kW
A2W35 12kW
A-15W35 10kW
Czyli jak Panasonic T-CAP 9kW, a nawet trochę mocniej!!!!

I co zdziwko, ale się nie dziwię bo piszesz o czymś czego nie testowałeś, nie widziałeś, i nie wiesz jak działa.
Czyli w sumie dlaczego wypowiadasz się o czymś czego nie testowałeś???

a w sumie proszę cała tabela:
311748

Jakoś nie przekonują mnie wykresy robione w excelu... To mało wiarygodne.
Poza tym wróć do mojego pierwszego wpisu w tym temacie i przelicz. Zauważ w ogóle o jakim domu mowa.



I co zdziwko, ale się nie dziwię bo piszesz o czymś czego nie testowałeś, nie widziałeś, i nie wiesz jak działa.
Czyli w sumie dlaczego wypowiadasz się o czymś czego nie testowałeś???


Rozumiem, że zweryfikowałeś przytaczany wykres ? Jak zmierzyłeś COP ?

PS. Ile jest gwarancji na te urządzenie ?

EXPEP*
05-04-2015, 19:10
Ile chińczyków trzeba na 32 lata kupić?
W jakiej temp. chnczyk potrzebuje grzałki?
Kto będzie miał części do chinczyka za 10 lat? będzie jak z samochodami Sang Yuong?
Nie porównuj z klimatyzacją bo sezon chłodniczy dla klimatyzatorów domowych trwa góra dwa miesiące a grzewczy 8 i cwu cały rok a czasem i chłodzenie.
Możesz ewentualnie porównać z chłodzeniem serwerowni (całorocznym) ale tam nikt nie ryzykuje badziewia.
Co do twoich przechwałek na temat wielkości spr. to nie ty jeden ale przypominasz mi to
https://www.youtube.com/watch?v=oYcLk89DREc

A ile Panasoników trzeba na 32 lata?
Zakładana żywotność sprzętów czy to chińczyk, czy Panasonik będzie żył 10-15 lat.
Ale tłumaczenie Tobie tego nic nie da bo jesteś taki BETON, że na 100% Ci płacą za to co piszesz, albo kładziesz tylko Panasonika bo jego można zakładać bez autoryzacji.
Pojęcia o budowie pompy ciepła nie masz żadnego, jeżeli pytasz o części do tych urządzeń.
Pewnie jak by Ci otworzył coś innego niż Panasonik to nawet byś nie widział co jest co.
Dla przykładu cena kompresora on/off do chińczyka to 2000-2500zł cena do Panasonika to pewnie wiesz że jakieś 7000zł,
elektronika do Panasonika z 10 000zł, do chińczyka prosty układ z 500zł.!!!!
Więc proszę idź gdzieś na staż pokażą Ci co to pompa ciepła, agregat, zawór rozprężny, parownik, skraplacz.

Albo idź na kolejne szkolenie z Panasonika i niech dalej wciskają Ci ciemnotę.

Ja z PC kładę, Chińczyki, Panasonika, Mitsubishi i są różnice między tymi sprzętami to fakt, ale ja w kotłowni w swoim domu nie spędzam pół dnia i nie patrzę jak to chodzi.
Włączyłem to ustawiłem i działa!!
I tyle!
W domu to ja patrzę na telewizor a nie siedzę na krzesełku w kotłowni.

Barth3z
05-04-2015, 19:38
EXPRTPC wyluzuj. Rozumiem, że skoro instalujesz różne urządzenia to powinieneś być obiektywny i dobrać optymalne urządzenie do domu jak w temacie. Co złego jest w Panasonicu 5kW monoblock ? Dlaczego go aż tak dyskryminujesz go względem meetinga ? Chyba, że masz najlepszą marżę na te urządzenia oraz prostota ich budowy powoduje, że tylko te proponujesz. Zmień zatem nick na MEETING_EXPERTPC.

PS. Z tego co wiem, publikowanie COP (a raczej SCOP) urządzeń sprzedawanych w Europie podlega regulacjom ? Jak to wygląda w przypadku chińskiego Meetinga ?

Barth3z
05-04-2015, 19:41
A ile Panasoników trzeba na 32 lata?

Ilość Panasoniców - 4,5 (7 lat gwarancji).
Ilość Meetingów - 16 ( 2 lata gwarancji).

:)



Albo idź na kolejne szkolenie z Panasonika i niech dalej wciskają Ci ciemnotę.

Warto jakbyś takie szkolenie odbył. Mógłbyś instalować urządzenia Panasonica i dać 7 lat gwarancji.

EXPEP*
05-04-2015, 19:50
EXPRTPC wyluzuj. Rozumiem, że skoro instalujesz różne urządzenia to powinieneś być obiektywny i dobrać optymalne urządzenie do domu jak w temacie. Co złego jest w Panasonicu 5kW monoblock ? Dlaczego go aż tak dyskryminujesz go względem meetinga ? Chyba, że masz najlepszą marżę na te urządzenia oraz prostota ich budowy powoduje, że tylko te proponujesz. Zmień zatem nick na MEETING_EXPERTPC.

PS. Z tego co wiem, publikowanie COP (a raczej SCOP) urządzeń sprzedawanych w Europie podlega regulacjom ? Jak to wygląda w przypadku chińskiego Meetinga ?

Normy dla PC PW to głównie EN14511.

A jaki Ty masz budynek do tej pompy?
Bo pompa sama z siebie może i będzie dla Ciebie dobra jak masz dobrze dobrana, bo można kupić najlepszą PC ale źle dobrana będzie źle chodzić.
Przy monoblokach główny problem to jest to że trzeba zrobić całą instalację na glikolu, czyli kupa kasy w glikol, który nie jest wieczny i trzeba go serwisować co 3-5 lat. Stężenie 35% a trzeba takie zrobić bywa mocno agresywne dla wszystkich elementów gumowych więc po kilku latach może się okazać że zżarło Ci wszystkie gumy w instalacji.
Wymienników płytowych stosować nie można, bo będzie tragedia z COP.

Ja nie lobbuje za jedną marką, chcę pokazać na co zwracać uwagę przy doborze PC, ale np. takich kryteriów "co koledzy powiedzą jak będzie coś innego niż Panasonik na tabliczce to nie przeskoczę"

EXPEP*
05-04-2015, 19:51
Ilość Panasoniców - 4,5 (7 lat gwarancji).
Ilość Meetingów - 16 ( 2 lata gwarancji).

:)



Warto jakbyś takie szkolenie odbył. Mógłbyś instalować urządzenia Panasonica i dać 7 lat gwarancji.

Na Panasonika mam A2W2 więc mogę montować i montuję, do tego jeszcze kwity na Mitsubishi, bo trzeba mieć sprzęt odpowiedni dla każdego typu klientów.

mkm silesia
05-04-2015, 19:58
Expert to pewnie nowe wcielenie Marka J od mitinga ten sam styl i teksty ;)
Fajnie się gość rozwija kiedyś tylko i wyłącznie miting, a teraz proszę i P i M jak się chińczycy dowiedzą że ich generalny dystrybutor na boku robi co innego to jeszcze się zdenerwują ;)

mkm silesia
05-04-2015, 20:00
Na Panasonika mam A2W2 więc mogę montować i montuję, do tego jeszcze kwity na Mitsubishi, bo trzeba mieć sprzęt odpowiedni dla każdego typu klientów.

A tak ładnie uzasadniałeś że tylko chinczyk to co część klientów naciągasz na drogie pompy co to nigdy się "nie zwrócą" - nie ładnie;)

mkm silesia
05-04-2015, 20:06
Meeting MD50D EVI - wtrysk
A20W35 18kW
A7W35 14,0kW
A2W35 12kW
A-15W35 10kW
Czyli jak Panasonic T-CAP 9kW, a nawet trochę mocniej!!!!

I co zdziwko, ale się nie dziwię bo piszesz o czymś czego nie testowałeś, nie widziałeś, i nie wiesz jak działa.
Czyli w sumie dlaczego wypowiadasz się o czymś czego nie testowałeś???

a w sumie proszę cała tabela:
311748

no zdziwko prawie 50% spadek mocy ciekawe czy cop też tak leci :bash:
i ciekawe jak to wygląda przy W45 i jeszcze wyżej dla cwu
p.s. taki scroll (sprężarka) 18kw to trochę hałasu robi no nie?

EXPEP*
05-04-2015, 20:23
no zdziwko prawie 50% spadek mocy ciekawe czy cop też tak leci :bash:
i ciekawe jak to wygląda przy W45 i jeszcze wyżej dla cwu
p.s. taki scroll (sprężarka) 18kw to trochę hałasu robi no nie?

Na moje to Ty jesteś KLAPS,
nie wiesz w ogóle o czym piszesz.

Nie wiesz w ogóle jak działa inverert, nie zwracasz uwagi na temperatury odparowania, piszesz mi o hałasie jak tam i tu są podobne wentylatory, a to one bardziej tłuką niż sprężarka.

mkm silesia
05-04-2015, 20:28
a ty taki expert i nie wiesz jaka jest różnica w hałasie między rotacyjną a scrolem
co do temp. odparowania to co te twoje pompy montujesz w innym klimacie?
p.s. rotacyjne też mają evi (nie wszystkie) o ile wiesz co ten skrót oznacza
p.s.2 na 18kw to chyba trzeba trochę więcej hałasować wentylatorami niż na 9

AdrianEH
05-04-2015, 20:41
Normy dla PC PW to głównie EN14511.

A jaki Ty masz budynek do tej pompy?
Bo pompa sama z siebie może i będzie dla Ciebie dobra jak masz dobrze dobrana, bo można kupić najlepszą PC ale źle dobrana będzie źle chodzić.
Przy monoblokach główny problem to jest to że trzeba zrobić całą instalację na glikolu, czyli kupa kasy w glikol, który nie jest wieczny i trzeba go serwisować co 3-5 lat. Stężenie 35% a trzeba takie zrobić bywa mocno agresywne dla wszystkich elementów gumowych więc po kilku latach może się okazać że zżarło Ci wszystkie gumy w instalacji.
Wymienników płytowych stosować nie można, bo będzie tragedia z COP.

Ja nie lobbuje za jedną marką, chcę pokazać na co zwracać uwagę przy doborze PC, ale np. takich kryteriów "co koledzy powiedzą jak będzie coś innego niż Panasonik na tabliczce to nie przeskoczę"
A ile instalacji monobloków z glikolem zrobiłeś? Moim zdaniem nie trzeba glikolu a tym bardziej nie trzeba go co 3-5 lat wymieniać... jeżeli potrzebujesz adresów z monoblokami bez glikolu to napisz na PW...
jak się nie umie zrobić instalacji na wodzie to bez glikolu się nie obejdzie.

EXPEP*
05-04-2015, 21:09
A ile instalacji monobloków z glikolem zrobiłeś? Moim zdaniem nie trzeba glikolu a tym bardziej nie trzeba go co 3-5 lat wymieniać... jeżeli potrzebujesz adresów z monoblokami bez glikolu to napisz na PW...
jak się nie umie zrobić instalacji na wodzie to bez glikolu się nie obejdzie.

Witaj, instalacji na glikolu trochę robiłem, na wymienniku też ale to najgorsza opcja.
Glikol traci swoje właściwości im wyższa jego temperatura tym szybciej, najgorzej jest w instalacjach solarnych bo tam jak będzie przegrzany to i po roku może być do wymiany. Sam bym się tego nie domyślił, ale na jednej instalacji miałem zagadkę bo mi zgęstniał pomimo wysokiego stężenia wytłumaczyli mi z Gli-termu że tak się dzieje gdy dostaje on się w wysoką temperaturę, ale to jest podobno ta jego bio degradowalność, on się po prostu rozkłada. Im cieplej tym szybciej.

Opisz mi proszę jak robisz mono na wodzie, bez utraty sprawności i bezpiecznie w razie utraty zasilania.

sajmek
24-06-2015, 08:18
Witajcie,
Postanowiłem odświeżyć temat, bo zbliżam się do decyzji - pompa ciepła (powietrze-woda, czy ogrzewanie elektrycznie?
W całym domu, tak jak pisałem wcześniej, ogrzewanie podłogowe. (dom 124m2 - doszło pomieszczenie nad garażem).

I teraz pytanie: warto wydać ok 30 tyś zł na pompe powietrze-woda z instalacją + jakiś tam roczny serwis, czy może podłogówke podłączyć do prądu i ogrzewać elektrycznie? (+ cwu). Bo zastanawiam się, czy za te 30 tyś co poszłyby na pompę, to sobie przez kilkadziesiąt lat nie pogrzeję prądem.

Proszę o pomoc.
dziękuję

Arturo72
24-06-2015, 08:51
Witajcie,Postanowiłem odświeżyć temat, bo zbliżam się do decyzji - pompa ciepła (powietrze-woda, czy ogrzewanie elektrycznie?W całym domu, tak jak pisałem wcześniej, ogrzewanie podłogowe. (dom 124m2 - doszło pomieszczenie nad garażem). I teraz pytanie: warto wydać ok 30 tyś zł na pompe powietrze-woda z instalacją + jakiś tam roczny serwis, czy może podłogówke podłączyć do prądu i ogrzewać elektrycznie? (+ cwu). Bo zastanawiam się, czy za te 30 tyś co poszłyby na pompę, to sobie przez kilkadziesiąt lat nie pogrzeję prądem.Proszę o pomoc. dziękujęNa to pytanie musisz sobie sam odpowiedzieć znając całkowite zużycie energii na c.o i na cwu. Z drugiej strony jesli zamierzasz grzać prądem to musisz mieć niskie obciążenie cieplne a to znaczy, że nie musisz kupować tak mocnej czyt.tak drogiej pompy i sądzę, że różnica między prądem w inwestycji wyniesie max.15tys.zł ale czy owa kwota jest warta zapłacenia jak pisałem zależy od Ciebie i Twojej kalkulacji.W moim przypadku gdybym grzal prądem przez rok zuzylbym na c.o i cwu ok. 9000-10000kWh a tak zuzylem ok.3000kWh czyli oszczedzilem ok.6000-7000kWh.Ale to mój dom i moje zużycie ;)

sajmek
24-06-2015, 09:32
Cześć Arturo,
Bardzo dziękuję za informację.

Widzę nawet, że parametry Twojego domu bardzo zbliżone, a nawet mieszkasz w moich okolicach więc średnie temp. roczny porównywalne ;)
Chętnie napisałbym parę pytań na priv.

Mógłbyś tylko podać co to za PC u Ciebie? Panas?

szyszek85
24-06-2015, 12:11
Na to pytanie musisz sobie sam odpowiedzieć znając całkowite zużycie energii na c.o i na cwu. Z drugiej strony jesli zamierzasz grzać prądem to musisz mieć niskie obciążenie cieplne a to znaczy, że nie musisz kupować tak mocnej czyt.tak drogiej pompy i sądzę, że różnica między prądem w inwestycji wyniesie max.15tys.zł ale czy owa kwota jest warta zapłacenia jak pisałem zależy od Ciebie i Twojej kalkulacji.W moim przypadku gdybym grzal prądem przez rok zuzylbym na c.o i cwu ok. 9000-10000kWh a tak zuzylem ok.3000kWh czyli oszczedzilem ok.6000-7000kWh.Ale to mój dom i moje zużycie ;)

czyli średni COP w roku miałeś na poziomie 3?też dom buduje bardzo podobny do waszych metrażowo tyle ,że z poddaszem użytkowym.W jakiej taryfie grzejesz? nie wiem czy nie lepszym jest opcja g11 u mnie to ok. 40gr i nie muszę się szarpać z tą taryfą nocna a w dodatku u mnie w regionie nie ma opcji ,ze taryfa nocna zahaczy o godziny dzienne 13-15;/

asolt
24-06-2015, 13:23
..... g11 u mnie to ok. 40gr i nie muszę się szarpać z tą taryfą nocna ....

Takiej ceny w Polsce nie ma nikt:

http://www.cenapradu.strefa.pl/

szyszek85
25-06-2015, 16:19
hmm,to musiałe coś nie tak policzyć..a da się gdzies znaleść podobną stronę z taryfą g12?

sajmek
12-09-2016, 08:23
Witam po krótkim okresie czasu :)
Z góry dziękuję za wszystkie poprzednie rady i proszę o jeszcze dodatkowe.

Na przełomie października/listopada będę zakupywał pompę ciepła.
Zdecydowałem się na Panasonica All in ONE, 9kw, grzewczo-chłodząca.
Teraz nie wiem, czy kupować 1f czy 3 fazy. Wszyscy zalecają mi pompę 3 fazową, ale róznica w cenie to ponad 7tyś

Oferty jakie dostałem są 3:

1) All in one, 1f, 9kw, grzewczo chlodząca, zasobnik 200l - 25 tyś brutto (z montażem)
2) All in one, 3f, 9kw, grzewczo chlodząca, zasobnik 200l - 32 tyś brutto (z montażem)
3) System split, Aquarea 9kw, grzewczo chlodzaca + osobny zbiornik 200l galmet za 24 tyś (nowa generacja pompy H)

Czy te oferty są atrakcyjne? Czy warto decydowac sie na pompę typu SPLIT ale nowej generacji H?

K@mil_
12-09-2016, 15:51
Pompa z serii H to jedynie nowy (podobno bardziej zrozumiały) sterownik, parametry ma te same co F-ka.
Jesli patrzysz na $, to weź splita seria F. Ew. split seria H, jesli nie będzie zabijać ceną w stosunku do F. Tez chciałem All-in-One, ale dopłacać kilka tys. zł za ładną 'lodówkę'...
Co do 1f, czy 3f, to już kwestia liczonego OZC dla Twojego domu i tego jakich mocy potrzebujesz przy ujemnych *C.
Pozdrawiam.

sajmek
13-09-2016, 08:05
Dzięki za info :)
Jednak patrząc wg. cen, które podałem powyżej, akurat splita 1f generacji H z osobnym zasobnikiem Galmetu 200l, mam praktycznie w tej samej cenie co All in one 1f 9kW, wiec chyba jednak zdecyduje sie na ALL in one - bo jednak montaz latwiejszy i chociazby podlaczenie sterownika HPM.

Zastanawiam się tylko, czy warto doplacac az 7 tyś do pompy 3f all in one - musiałoby to przynieść wymierne korzyści, tzn zwrot w określonym czasie, ale nie 30 lat ;)

K@mil_
13-09-2016, 08:49
Ale zwrot w stosunku do czego? Tak na to patrzeć się nie da.
Spójrz w tabelę mocy przy danych temperaturach dla modelu 1f i 3f:

367238

I przyłóż ją do Twojego zapotrzebowania liczonego w OZC.
Pozdrawiam.

_John
13-09-2016, 20:10
I zapytaj najbliższego sąsiada jak tam napięcie na poszczególnych fazach.
W miejscach, gdzie to napięcie jest rożne, lepiej nie pchać się w 3F.
Ale nie wszędzie da się 1F zamontować.
Porównaj maksymalny amperaż obu urządzeń i dowiedz się czy dostaniesz takie zabezpieczenia główne.

mkm silesia
14-09-2016, 06:52
Dzięki za info :)
Jednak patrząc wg. cen, które podałem powyżej, akurat splita 1f generacji H z osobnym zasobnikiem Galmetu 200l, mam praktycznie w tej samej cenie co All in one 1f 9kW, wiec chyba jednak zdecyduje sie na ALL in one - bo jednak montaz latwiejszy i chociazby podlaczenie sterownika HPM.

Zastanawiam się tylko, czy warto doplacac az 7 tyś do pompy 3f all in one - musiałoby to przynieść wymierne korzyści, tzn zwrot w określonym czasie, ale nie 30 lat ;)

tak ALL przyniesie ci "korzyści" zwłaszcza jak trzeba będzie coś wymienić, zawór 3 drogowy, zbiornik itd. tylko "tanie" "oryginały" "pasują"

sajmek
15-09-2016, 14:44
tak ALL przyniesie ci "korzyści" zwłaszcza jak trzeba będzie coś wymienić, zawór 3 drogowy, zbiornik itd. tylko "tanie" "oryginały" "pasują"

hej
mógłbyś sprecyzować?
Rozumiem, że dostęp do podzespołów nie jest łatwy, a zawór, zbiornik itd. jest zupełnie inny niż w seri F/H i trzeba kupić drogi oryginał?
Właśnie martwi mnie to, że nigdzie rzeczowo nie jest napisane o różnicach i korzyściach płynących z zastosowania All in one. Poza wyglądem i teoretycznie łatwiejszą instalacją (którą chwali się Panasonic), jest jakaś większa korzyść z wyboru tego modelu?

jgrolik
16-09-2016, 07:27
I zapytaj najbliższego sąsiada jak tam napięcie na poszczególnych fazach.
W miejscach, gdzie to napięcie jest rożne, lepiej nie pchać się w 3F.
Ale nie wszędzie da się 1F zamontować.
Porównaj maksymalny amperaż obu urządzeń i dowiedz się czy dostaniesz takie zabezpieczenia główne.

Dokładnie. Najlepiej to pomierzyć samemu te napięcia ale wiele razy w ciągu doby/tygodnia a jeszcze lepiej założyć rejestrator parametrów sieci. Ja na szczęście mam jednofazową pompę a mimo to mam problemy (duże i częste zapady napięcia).
Przy dużej asymetrii napięcia sieci silniki trójfazowe (sprężarka 3-f) mają mniejszą moc i bardziej się grzeją, zwłaszcza przy starcie a co za tym idzie zmniejszona trwałość sprężarki

daxj
30-09-2016, 14:39
zastanawiam się, czy za te 30 tyś co poszłyby na pompę, to sobie przez kilkadziesiąt lat nie pogrzeję prądem.

a rozważ sobie (w sensie policz), czy te 30tys nie lepiej zainwestować w fotowoltaikę w momencie, kiedy planujesz ogrzewać prądem.. to chyba zwróci ci się najszybciej jeszcze w świetle rozliczenia nowego opustem

krbaton
06-10-2016, 20:15
Bufor + grzałka+ podłogówka = 6-8 tyś, zostaje 24-22 tyś na rachunki ;)

Greg_81
17-11-2016, 10:13
Bufor + grzałka+ podłogówka = 6-8 tyś, zostaje 24-22 tyś na rachunki ;)

To chyba jak inwestor sam wykona podłogówkę.