PDA

Zobacz pełną wersję : Odwierty pod pionowe DZ a studnia głębinowa



Horher
08-04-2014, 06:53
Witam.
Mam taką zagwozdkę. Mam na działce studnie głębinową, ale będę chciał też wykonać DZ pompy ciepła w postaci dwóch odwiertów po 70 - 80 metrów każdy. Facet, który wiercił mi studnię reklamował się tym, że dokładnie uszczelnia miejsce połączenia rury osłonowej stalowej ze skałą, aby wody powierzchniowe nie dostały się do studni. I tak sobie myślę, że jak 30 m dalej zrobią mi te odwierty do PC, to warstwy wodonośne się pomieszają i woda gruntowa dostanie się wgłąb przez te odwierty, a następnie warstwą wodonośną do mojej studni.

Dobrze myślę, jest się czego bać? Pytałem tego wiertacza jak zabezpiecza odwierty, to powiedział mi że to zasypuje się żwirem. Wiem, że można (trzeba) zasypać to betonitem, ale cena tego cholerstwa to 5 zł za kg (no chyba, że źle szukałem).

JacekBB
09-04-2014, 15:19
W takiej sytuacji powinien użyć bentonitu. Ceny za metr odwiertu to najczęściej 75 zł netto przy płuczce i 95-100 zł netto przy udarze.

Horher
09-04-2014, 20:14
Właśnie, tak też sobie myślałem, ale wiertnik powiedział, że zasypuje żwirem. Wiercenie będzie w skale i życzy sobie za usługę 90 zł/m netto.

Cena betonitu to faktycznie taka duża jak znalazłem, czy po prostu źle szukałem?