PDA

Zobacz pełną wersję : Zwrot bonifikaty przy sprzedaży mieszkania.



pete
25-07-2004, 08:45
Przenoszę temat z "prawo i pieniądze" do" wymiany doświadczeń".

Sprzedaję mieszkanie spółdzielcze własnościowe przed upływem 5 lat od jego wykupienia.
Czy muszę zwrócić spółdzielni bonifikatę udzieloną przy przekształceniu mieszkania. Mieszkanie wcześniej było całkowicie spłacone, bez obciążeń kredytowych.
A może jest jakiś sposób , żeby tę niebagatelną sumę zatrzymać ;-)
Proszę o opinie. Problem dotyczy wielu budujących własny dom i sprzedających mieszkanie w bloku. Uważam , że przepisy są niespójne i niekorzystne dla lokatorów.
Pozdrawiam

Wakmen
25-07-2004, 15:42
Wydaje mi się, że jeżeli pieniądze ze sprzedarzy mieszkania przeznaczysz na kolejną inwestycję budowlaną czy zakup gruntu to o jakimkolwiek podatku czy zwrocie pieniędzy nie będzie mowy. Jakiś czas temu byłem u prawnika w podobnej sprawie (rezygnuję z kwatery służbowej i chciałem dowiedzieć się na co mogę je przeznaczyć) i bardzo mnie pocieszył.

pyrka
25-07-2004, 18:57
Wszystko zależy co jest napisane w umowie ze spółdzielnią. U mnie np. jest zapis, że w przypadku wcześniejszego niż 5 lat zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, będę musiała oddać udzieloną bonifikatę w kwocie ponad 30 tys. zł. Z tego wynika, że jeśli przekształcę we własność, to mogę spokojnie sprzedać i nic nie zwracać spółdzielni, bo zbywam własność a nie spółdz. prawo.