PDA

Zobacz pełną wersję : Stara fontanna z laminatu, pod spodem piwniczka - co z tym zrobić?



baq_pl
10-04-2014, 12:08
Temat bardzo otwarty, rozważę każdy pomysł, byle tylko nie był koszmarnie drogi w realizacji.

W kupionym przeze mnie domu w ogrodzie jest takie oto cudo:
253999

Tzn. cudem to można było to nazwać jakieś 25 lat temu, kiedy powstało. Dzisiaj jest to zaniedbana i brzydka konstrukcja, która ma wiele wad... ale zacznijmy od początku:
1. Konstrukcja z cegieł ma 4 metry średnicy, jest wkopana na ponad 2 metry w ziemię, ponad ziemię wystaje ok 50cm murek będący jednocześnie obramowaniem niecki fontanny
2. Pod fontanną znajduje się piwniczka, do której można zejść po schodkach (widoczne na zdjęciu) - używana kiedyś do przechowywania ziemniaków, słoików itd.
3. Strop piwniczki podtrzymywany jest w środku grubaśnym dwuteownikiem postawionym pionowo, do którego promieniście rozchodzą się inne dwuteowniki, wolna przestrzeń między nimi wypeóniona jest cegłami, które trzymają się bardzo dobrze - konstrukcja wygląda bardzo solidnie
4. Pod piwniczką jest rura kanalizacji do której spływa woda z fontanny
5. Doprowadzona jest woda, którą można odkręcić i poprzez 3 dysze powstaje nam ładna fontanna (podobno można strumienie podświetlić, na razie nie uruchomiłem tego)
6. Na środku fontanny jest "korek", który można zatkać, po otwarciu woda spływa do kanalizacji, nie ma obiegu zamkniętego (duże koszty wody :( )

Teraz wady, których trochę jest:
1. Odpadający w piwniczce tynk, spowodowany przez przesączającą się wodę opadową
2. Odpadające kafle na schodkach w dół (przez działające warunki atmosferyczne, wilgoć)
3. Zły stan laminatu (wiele "odparzeń - bąbli oraz dziur, które powodują, że woda może wlewać się pod spód, bezpośrednio na ceglaną konstrukcję)
4. Laminat po bokach nie trzyma się już zewnętrznego tynku na ceglanym murku
254012

254013

Pierwszym pomysłem, który miałem było: zburzyć, zakopać, zapomnieć! Potem jednak gdy widziałem miny znajomych oglądających moje podwórko, coraz bardziej zaczęło mi się podobać posiadanie czegoś tak unikalnego jak fontanna, do której można nalać wody i pływać sobie w niej na materacu bądź zwyczajnie się wykąpać :)

Na początek chciałbym fontannę uruchomić (zbliżają się ciepłe dni) więc najważniejszą chyba kwestią na dziś jest uszczelnienie laminatu. Czym/jak to zrobić? Już wchodziłem na strony internetowe patrząc na różne żywice, ale nic konkretnego nie znalazłem.

Tomasz Antkowiak
10-04-2014, 18:58
ZAJEBISTE !

Odnowic, wypiescic, cieszyc sie !

Jak? Pojecia nie mam, ale w zyciu bym tego nie dal rozebrac :)

A w piwniczce zrobilbym jakies klimatyczne pomieszczenie na wina i browarki latem :) (No moze, ewentualnie, gdzies z boku jakis worek pyrow zabunkrowany :D )

Elfir
10-04-2014, 19:18
pewnie całą piwniczkę trzeba odkopać, zrobić izolację ścian, skoro woda pochodzi. W oczku trzeba byłoby zamontować dodatkowy odpływ podłączony do pompy, która pompowałaby wodę do filtra a z filtra spowrotem do oczka.

Laminat jest brzydki, wiec oczko wyłożyć EPDM i zamaskować krawędź płaskimi kamieniami czy drewnem.
Na dno oczka wysypac płukany żwir.

syberia
10-04-2014, 19:36
fajne to !
dom też taki fajny ?

baq_pl
10-04-2014, 21:09
ZAJEBISTE !

Odnowic, wypiescic, cieszyc sie !

Jak? Pojecia nie mam, ale w zyciu bym tego nie dal rozebrac :)

A w piwniczce zrobilbym jakies klimatyczne pomieszczenie na wina i browarki latem :) (No moze, ewentualnie, gdzies z boku jakis worek pyrow zabunkrowany :D )
Dzięki za pozytywne podejście :) Jak pierwszy raz tam na dół zszedłem to pomyślałem "szkoda że jako dzieciak nie miałem takiej BAZY" :D

Ale jesteśmy na tej samej stronie.. .ja też nie wiem jak, chociaż pomysły kiełkują :)

baq_pl
10-04-2014, 21:18
pewnie całą piwniczkę trzeba odkopać, zrobić izolację ścian, skoro woda pochodzi.
Najpierw muszę pozbyć się żywopłotu z tyłu, rozrósł się strasznie, ma ze 2-3 metry szerokości. Już wystąpiłem o pozwolenie (ma więcej niż 10 lat) ale nawet jak je dostanę - to dopiero w październiku można :-/
Myślałem też o technologiach iniekcji krystalicznej, ale to chyba byłoby dużo drożej.


W oczku trzeba byłoby zamontować dodatkowy odpływ podłączony do pompy, która pompowałaby wodę do filtra a z filtra spowrotem do oczka.
Też o tym myślałem, policzyłem sobie, że wody tam będzie około 2,5 m3 więc nie tak strasznie znowu dużo żeby napełnić zbiornik (15zł?), ale docelowo obieg zamknięty się na pewno przyda - myślałem też o solarnym ogrzewaczu.


Laminat jest brzydki, wiec oczko wyłożyć EPDM i zamaskować krawędź płaskimi kamieniami czy drewnem.
Na dno oczka wysypac płukany żwir.
EPDM to to samo co te wszystkie folie basenowe/ do oczek wodnych? Patrzyłem wstępnie na ceny, nie są jakieś koszmarnie drogie. W sumie możnaby położyć na istniejącą konstrukcję bez większych modyfikacji.

baq_pl
10-04-2014, 21:29
fajne to !
dom też taki fajny ?

A jak, dom fajny, z historią i wieloma ciekawymi 30sto letnimi bajerami, które dzisiaj rzadko ludzie mają w chałupach :) (domofon w niemal każdym pomieszczeniu, włączając łazienki, sauna z początku lat 80, bar z nalewakiem, tzw. kijem):
254093254094254095254096254097

Niestety wszystko podobnie jak fontanna zatrzymało się w czasie jakieś 20 lat temu i czeka mnie jeszcze kupa czasu, pieniędzy i stresu (użeranie się z kolejnymi ekipami i fachowcami) zanim pchnę go chociaż trochę w 21 wiek. Co do "dawnej świetności" nawet nie mówię, bo nie stać mnie na rzeczy podobnej jakości do tych, których musiałem się pozbyć (marmurowe podłogi, ręcznie robione dębowe okna).

Tomasz Antkowiak
10-04-2014, 21:36
sauna z początku lat 80, bar z nalewakiem, tzw. kijem):




Nieno stary...

Jakbys chcial tego kija wypieprzyc to sie wcale nie zastanawiaj. wywal bez zalu. W sumie to moglbym nawet Cie od niego osobiscie uwolnic :) Jakby cos to biore w cenie zlomu :D

syberia
10-04-2014, 21:44
odpał
balustrada-murek przy schodach ( super ) i kominek trcohę zalatują artdekiem :D ( chociaż nie wiem co to za obramowania na tym kominu , kamień ? )
barek nie powala

baq_pl
10-04-2014, 21:53
odpał
balustrada-murek przy schodach ( super ) i kominek trcohę zalatują artdekiem :D ( chociaż nie wiem co to za obramowania na tym kominu , kamień ? )
barek nie powala

schody ogólnie są fajne, szerokie, z fajnego dębu zrobione, akurat teraz panowie je szlifują i odnawiają razem z parkietami, aczkolwiek o rysy muszę walczyć :D

chcesz zobaczyć artdeko ? :D
254117
Tak to było za poprzednich właścicieli :D

Teraz jest w trakcie przerabiania więc nie pokazuję jeszcze :)

co do kominka... nikt na świecie nie ma takiego, w czasach gdy w PL kominków zbyt wielu nie było, te cegiełki ręcznie wypalał któryś z profesorów wrocławskiego ASP, więc kominek zostaje.

baq_pl
10-04-2014, 22:07
Nieno stary...

Jakbys chcial tego kija wypieprzyc to sie wcale nie zastanawiaj. wywal bez zalu. W sumie to moglbym nawet Cie od niego osobiscie uwolnic :) Jakby cos to biore w cenie zlomu :D

a w życiu nie wywalę, co więcej ma historyczną wartość, w końcu to wrocławski "piast", pytanie tylko czy ktoś mi wymieni "kega" na jakieś dzisiejsze piwo :D

254127254128
Aaa, bar "przed" i "po" -- złoto na ścianach to moje osobiste dzieło :D gdzieś muszę znaleźć fotkę z obrazkami

syberia
11-04-2014, 06:31
hej , a masz foty łazienek sprzed remontu ?
zajarała mnie ta chata , kto tam mieszkał ? dygnitarz partyjny ? a z zewnątrz jak wygląda ?

baq_pl
11-04-2014, 09:51
hej , a masz foty łazienek sprzed remontu ?
zajarała mnie ta chata , kto tam mieszkał ? dygnitarz partyjny ? a z zewnątrz jak wygląda ?

Zapraszam do galerii, na jej podstawie kiedyś może stworzę "dziennik budowy":
https://www.dropbox.com/sh/5iu5tw5e1ehuzg1/nnU0jj_1iM

Wizualizacje robiłem sam w Sketchupie, są dość dokładnie ale paru elementów brakuje (brakuje schodków, okna są ciut przesunięte, inny układ pokoi na gorze)

Mieszkał tam profesor, naukowiec, którego można zresztą znaleźć w encyklopedii ;-) tylko tyle mogę powiedzieć

gombro
11-04-2014, 15:07
bardzo fajne!!! gratuluje