PDA

Zobacz pełną wersję : Konstrukcja dachu- mocowanie jętek do wieńca



Gardenia79
17-04-2014, 19:14
Witam Was,
Bardzo proszę o pomoc!!!
Mam konflikt na budowie. Inspektor kwestionuje poprawność zaprojektowania dachu i twierdzi, że jak realizacja będzie zgodnie z projektem to się pod tym nie podpisze, ponieważ dach się rozjedzie, ściany się zawalą i będzie katastrofa budowlana. Projektant twierdzi, że zaprojektował zgodnie z normami i nic się nie zawali, kierownik budowy twierdzi, że projekt jest w stanie zrealizować. W tej chwili jest to już regularna bitwa i straszenie sądami. Czy ktoś spotkał się z takim rozwiązaniem jak na załączonym obrazku? Jętka jest przykręcona do belki, a belka śrubami do wieńca. Inspektor twierdzi, że jętki muszą łączyć się z krokwiami i tylko taka konstrukcja daje stabilizację i pewność, w innym przypadku nie odbierze etapu. Nie mam wystarczającej wiedzy, aby opowiedzieć się po którejś stronie. Baaardzo proszę o pomoc, może jakieś wskazówki...

Gardenia

Andrzej Wilhelmi
20-04-2014, 20:45
Być może ja się nie znam ale wskazana jętka to płatew zwana podwaliną. Trudno się wypowiedzieć na podstawie takiego fragmentarycznego rysunku. Pakowanie po dwa gwoździe 250' To jakieś nieporozumienie. Lepiej zastosować wkręty ciesielskie kapeluszowe. Wieniec też jakiś dziwoląg. Aby profesjonalnie doradzić trzeba zapoznać się z dokumentacją. Rolą kierownika budowy jest dopilnowanie aby dom został wybudowany zgodnie z projektem. Jak stwierdzi, że jego zdaniem jest coś nie tak to należy tę kwestie omówić z projektantem. Jak projektant obstaje przy swoim to sytuacja staje się trochę patowa. Pozostaje zmiana projektanta i projektu lub zmiana kierownika budowy. Pozdrawiam.

Gardenia79
21-04-2014, 12:00
Dzięki wielkie za odp :)
Co do wieńca to jest dziwoląg i zostanie wykonany bez tych niepotrzebnych łamań. Ta jętka to w rzeczywistości płatew, tak jak słusznie zauważyłeś. Dzięki za info o tych złączach ciesielskich- przekażę wykonawcy. Natomiast nie mam nadal odpowiedzi na pytanie czy stosuje się mocowanie złączy WB70155(40) do belki, a belkę mocuje do wieńca.Z drugiej strony dachu jętki połączone są z krokwiami i inspektor twierdzi, że dach powinien być analogicznie spięty z dwóch stron, inaczej się rozjedzie. Konstruktor twierdzi, że przed "rozjechaniem" dach zabezpieczają płatwie i trzpienie, natomiast to jętka jest elementem wspierającym krokiew, a nie spinającym- tak przynajmniej zrozumiałam. Inspektor podważa także stabilność płatwi, twierdząc, że się przewrócą. Dołączam szerszy obraz dachu- może uda Ci się coś jeszcze wywnioskować z tego rzutu...

Andrzej Wilhelmi
21-04-2014, 12:56
Nie można się profesjonalnie wypowiedzieć na podstawie fragmentarycznego przekroju. Musi być rzut poddasza i więźby. Domyślam się, że poddasze nieużytkowe. Lokalizacja tego poziomego elementu (ani to jętka, ani to kleszcz) jest uwarunkowana podłogą strychu. Skoro to strych to jego wysokość nie ma aż takiego znaczenia. Ta pozioma belka stanie się kleszczem i rozwiąże problemy tego dziwnego wieńca gdy zostanie podniesiona i znajdzie się na murłacie, co pozwoli na związanie krokwi. Pozdrawiam.

Gardenia79
21-04-2014, 20:05
Załączam dodatkowe rzuty. Jętki wyznaczają podłogę na strychu. Jeśli je podniosę to w zasadzie nie będę tam miała miejsca, a założenie było takie, żeby strych był i to duży. W takim przypadku musiałabym przeprojektowywać dach, a tego wolałabym uniknąć.
Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
21-04-2014, 22:53
Projektant przewidział po jednym słupie na podparcie płatwi widocznie uznał, że to wystarczy. Po lewej stronie rozpiętość dla płatwi to około 5 m a nie ma nawet mieczy. Skoro projektant jest świadomy tego co narysowane i napisane i jak twierdzi, że zastosował jętkę (działa na ściskanie) aby wyprzeć krokwie prawej strony to dla czego nie ma takiego rozwiązania po lewej stronie??? Odległość pomiędzy murłatą a płatwią jest większa a kąt nachylenia połaci mniejszy czyli ugięcie krokwi bardziej prawdopodobne niż z prawej strony. Nie mając rzutu poddasza nie widzę podparcia podwalin. Jak jętka będzie mocowana do podwalin to będą one musiały przenieść siły poziome. Te jętki będące jednocześnie belkami stropowymi mają rozstaw 90 cm i rozpiętość ponad 4 m a są montowane jednostronnie! Jaką podłogę planujesz na strychu i co tam zamierzasz trzymać? W moim przekonaniu ta więźba jest zaprojektowana kuriozalnie i Twój kierownik ma rację, że się pod takim rozwiązaniem nie podpisze. Pozdrawiam.

KMI
23-04-2014, 12:57
Projektant tej więźby nie do końca zdaje sobie chyba sprawę jak takie konstrukcje pracują. To że więźba nie jest standardowa i niesymetryczna, może trochę dziwnie wyglądać ale i zaprojektować i zrobić się da.
Wspomniane w tym projekcie "jętki" tak naprawdę jętkami nie są. To po prostu belki stropowe i tyle, pracują na zginanie i koniec, raczej bałbym się przekazywać na nie jakiekolwiek siły poziome z więźby. Krytyka krytyką ale jakie jest rozwiązanie tej sytuacji ?
Dość proste.

1. To na co zwracał uwagę Pan Andrzej - płatwie muszą być podparte zastrzałami (mieczami) inaczej ich ugięcie będzie tak duże, że połacie dachu powyginają się jak łódki. Jeżeli ich nie ma - to ewidentny błąd projektanta. Nie ma możliwości aby przy tych rozpiętościach ugięcie płatwi było w dopuszczalnym zakresie.

2. Istniejące jętki / belki stropowe pozostawić jak są, a poniżej górnej płatwi (tej po lewej stronie) zamontować dodatkowe jętki, które usztywnią wiązar krokwiowy.

Trzeba przyznać rację Inspektorowi nadzoru, bez zabiegu jak w punkcie 2, połacie dachu zaklęsną się pod ciężarem własnym i śniegu do środka, wywracając przy okazji słupy. Tak czy inaczej projektant niestety nie ma racji, i powoływanie się na normy i przepisy nic tu nie zmieni. Zaprojektował więźbę, która ma problem z przeniesieniem sił poziomych z konstrukcji dachu na ściany. Trzeba to poprawić. Bardzo dobrze że masz Inspektora nadzoru, choć przepisy tego nie wymagają.

jajmar
23-04-2014, 14:47
A ja bym poprosił jeszcze o rzut parteru do pokazania. Te dwie belki "płatwie" pod stropem to są jakoś podprate ? Te słupy S2 S3 ida od posadzki parteru czy tylko na poddaszu ?

Popieram opinie że więźba conajmniej dziwna i wygląda na awaryjną

Gardenia79
24-04-2014, 22:18
Dziękuję bardzo za wpisy :)
Załączam rzut poddasza. Płatwie opierają się na ścianach z poduszkami z cegieł pełnych, na parterze w tych miejscach są ściany konstrukcyjne. W projekcie wyraźnie mamy napisane, że te belki to jętki (J1) i jednostronnie wchodzą w krokwie.
1. Płatwie będą podparte mieczami
2. Montować po raz kolejny jętki? Czy w ten sposób nie osłabia się krokwi? Czy nie wystarczą kleszcze? Czy te jętki/kleszcze trzeba tak nisko- strych miał być użytkowy :o
Załączam także zdobyty :) przekrój projektu gotowego, który wydaje mi się jest nieco podobny. Niestety nie mam szczegółów

Andrzej Wilhelmi
24-04-2014, 23:38
To w końcu która dokumentacja jest prawdziwa? Załączony przekrój nijak się do przekroju załączonego wcześniej. Pozdrawiam.

jajmar
24-04-2014, 23:46
Dziękuję bardzo za wpisy :)
Załączam rzut poddasza. Płatwie opierają się na ścianach z poduszkami z cegieł pełnych, na parterze w tych miejscach są ściany konstrukcyjne.

Na pokazanym rzucie nie ma ścian konstrukcyjnych wewnętrznych. Sa jakieś dwa filarki które nie sa napewno pod dwoma platwiemi (zbyt małe przesuniecie) , i ze względu na nieliniowy układ nie sa pod jedną ścianą.

Dlaczego wkalejsz takie strzępy rysunków, zadajesz dość trudne pytania i oszczędzasz udzielenia informacji. Nie wkalejej przekroi podobnych a Twoje z Twojego projektu.

Jak dla mnie te ściany na parterze nie przeniosą platwi i dachu - ten projekt to chyba jakaś lipa - jak mówił inspektor.

Gardenia79
25-04-2014, 08:11
Pierwsze zdjęcie jest do mojego projektu (rzut poddasza), drugie zdjęcie projektu podobnego. Ściany konstrukcyjne są na parterze - tak jak pisałam, natomiast na poddaszu są słupy takie jak na załączonym rzucie poddasza.

jajmar
25-04-2014, 08:46
Domyślam się, że poddasze nieużytkowe.



Załączam rzut poddasza. Płatwie opierają się na ścianach z poduszkami z cegieł pełnych,

Płatwie opierają sie na ścinach grubości 12cm ?

Nie możesz wkleić rzutów, przekroi więźby Twojego budynku ?

Gardenia79
25-04-2014, 08:59
No dobra :)
Mam parter i tam ściany konstrukcyjne, ten załączony rzut to poddasze, i jest jeszcze strych- tam gdzie są słupki "S", który załączyłam w pierwszej wiadomości co pytałam się o sposób łączenia jętek do wieńca. Więźbę załączyłam w #5.

Gardenia79
25-04-2014, 09:01
Na chwilę obecną idziemy zgodnie z projektem, z tym, że wzmocnimy więźbę dodatkowymi kleszczami/jętkami, mieczami i nie wiem czy nie wiatronicami

jajmar
25-04-2014, 21:09
No dobra :)
Mam parter i tam ściany konstrukcyjne, ten załączony rzut to poddasze, i jest jeszcze strych- tam gdzie są słupki "S", który załączyłam w pierwszej wiadomości co pytałam się o sposób łączenia jętek do wieńca. Więźbę załączyłam w #5.

Poddasze czy piętro ? Ja myślałem ze to piętro.

Gardenia79
27-04-2014, 16:49
no właśnie ściana tego piętra jest 170 cm z jednej strony budynku i dalej dach, pozostałe są pełnej wysokości-więc jest to piętro czy poddasze? :) pod tym piętro/poddaszem jest parter, a nad piętro/poddaszem strych :)