PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła powietrze - powietrze. Grzanie i chłodzenie domu energooszczędnego



Przemek Kardyś
18-04-2014, 15:23
Witam,

Buduję domek energooszczędny, który według OZC ma mieć 24 kWh/m2*rok zużycia energii na ogrzewania. To niezbyt dużo i w moim domku oznacza rocznie około 3000kWh na ogrzewanie, co mnie niewątpliwie bardzo cieszy, ale też skłania do zastanowienia się nad systemem grzewczym.
Otóż zamiast klasycznego komina, kotła, bufora i PEXów zastanawiam się nad grzaniem domu czystym prądem, na przykład kablami grzewczymi. Instalacja takich kabli z termostatami to koszt około 5 tyś złotych, a skoro to ma być tylko 3000kWh, to już jest super.

Ale można jeszcze lepiej - na przykład zamontować pompę ciepła z kanałówką, do tego rozprowadzenie powietrza po pomieszczeniach i mamy redukcję kosztów ogrzewania dzięki COP pompy, oraz klimatyzację w lecie. Wadą takich pomp jest to, że nie działają wydajnie w temperaturach poniżej -15stC. Sprawdziłem dane w mojej okolicy i okazuje się, że takich dni jest w roku bardzo mało, a są lata, że nie ma ich wcale. Jak się zrobi zimno, to odpalam kable i tyle, ale jak będzie cieplej, to ta pompa jest chyba fantastyczna.

Konkretnie myślałem o LG UB18H-inverter za około 7300zł. Pytanie mam do Was, czy macie może doświadczenie z takimi instalacjami. Jak to się sprawuje, czy to jest głośne, co trzeba zamontować, żeby działało - może jakieś przepustnice sterowane i termostaty w każdym pokoju, a może wręcz przeciwnie - będzie działać dobrze z jednym centralnym termostatem.

Z góry dziękuję za informacje i zainteresowanie tematem. Jeśli był już taki temat, to cóż - będzie jeszcze raz. A jeżeli nie było, to chyba najwyższa pora.

fachman19
18-04-2014, 17:45
Ja zmontowałem multi splita .4 jednostki wewnętrzne .Wszystko super ,ale są trzaski związane ze zmianą temperatury elementów plastikowych.
Jest słyszalny szum czynnika w rurach jednostki..-15 nie jest żadnym problemem.To nie koniec możliwości.

Przemek Kardyś
18-04-2014, 18:29
Multisplity wychodzą dosyć drogo, a poza tym zostaje kwestia estetyki. Mi nie bardzo odpowiada klimatyzator w pokojach i salonie. Do tego jeszcze głośna praca... wolałbym ogrzewanie i chłodzenie powietrzne z jedną jednostką kanałową.
Dzięki za info nt. minimalnej temperatury. Do -15st jest gwarancja działania. Niżej to już doświadczenie użytkowników.

fachman19
18-04-2014, 18:39
Zobacz zubadana gwarancja do -25 C mają cały system .Problem jest w kanałach i ich izolacji w wypadku chłodzenia (kondensacja).Zubadan jest zaje drogi

Przemek Kardyś
18-04-2014, 19:40
Ten Zubadan fajny, ale jakbym go dostał z rabatem z 70%. Normalnie to się nie nadaje, bo taniej wyjdzie tymi kablami dogrzewać.

Kondensacja... o tym nie myślałem, ale chyba standardowa izolacja kanałów wentylacyjnych dałaby radę. Tak z 30-50mm wełny i na to jakiś gruby stretch, bo Armaflex też jest bardzo drogi.

lukasza
18-04-2014, 20:11
Kiedyś myślałem o tym do energooszczędnego biura dać. Biuro mniejsze niż twój domek i wychodziło mi 3500 kWh / r. Jednak do hali magazynowej pojawiła sie opcja wynajmu ale klient chciał łazienkę z 2 prysznicami i wyszło mi ok 2500 kWh na wodę. Może podobnie jak u Ciebie? I wtedy mi już sie tak PC PP nie podobała a przecież można tez tanio kupić małe PC PW.

Teraz chesz robić kable (na mrozy) za 5000 i dodatkowo Pompę LG za 7300 plus kanały. Z 10 000 za całość? Razem z 15000.

To może od razu zrobić pompę powietrzna, 1 rozdzielacz i rurki pexy. Nadpłatę w inwestycji odbijesz sobie może na cieplej wodzie.

Policz

Przemek Kardyś
18-04-2014, 21:02
Nie bardzo rozumiem. Jak to - pompa powietrzna i PEXy? Że pompa powietrze-woda? Mi chodzi o klimatyzację i CO, a ciepła woda to inny temat. Do CWU prosty bojler za kilka stówek grzany w II taryfie, albo jak się szarpnę to Ariston NUOS 110L, ale wydaje mi się to przesadą.

Zamiast klimatyzatorka za 3500zł do jednego pokoju, kupię chyba kanałówkę za 7300. Cała inwestycja to
- 7300 zł pompa,
- z 2500 zł kanały,
- 5000 zł kabelki,
- ewentualnie PC do wody za 3500zł,

Razem 18300 zł za instalacje CO, CWU i klimatyzacji.

Alternatywa to PEXy, rozdzielacze, kocioł gazowy, komin i przyłącze gazowe - 18000zł bez klimatyzacji,

Inna alternatywa to PEXy, rozdzielacze, kocioł stałopalny, bufor, komin - 15000zł bez klimatyzacji, i mnóstwo roboty z obsługą.

Do tego przy tak mały zużyciu trzeba by spalić 500kg węgla w ciągu całego sezonu, a to nie jest realne - mnóstwo ciepła się zmarnuje. Paląc drewnem też nie byłoby lepiej. Dlatego jestem raczej zdecydowany na PC powietrzną, bo daje klimatyzację, ale chciałbym poznać opinię jakiegoś użytkownika.
I jeszcze jedna kwestia - jak mamy tanie grzanie, to można podnieść temp w domu do 24st, a to oznacza cieplejsze powietrze w wymienniku rekuperatora, a to zaś oznacza nikłe ryzyko zamarznięcia wymiennika, a to zaś oznacza brak konieczności robienia GWC za kilka tysięcy!

mkm silesia
18-04-2014, 22:02
Nie bardzo rozumiem. Jak to - pompa powietrzna i PEXy? Że pompa powietrze-woda? Mi chodzi o klimatyzację i CO, a ciepła woda to inny temat. Do CWU prosty bojler za kilka stówek grzany w II taryfie, albo jak się szarpnę to Ariston NUOS 110L, ale wydaje mi się to przesadą.

Zamiast klimatyzatorka za 3500zł do jednego pokoju, kupię chyba kanałówkę za 7300. Cała inwestycja to
- 7300 zł pompa,
- z 2500 zł kanały,
- 5000 zł kabelki,
- ewentualnie PC do wody za 3500zł,

Razem 18300 zł za instalacje CO, CWU i klimatyzacji.

Alternatywa to PEXy, rozdzielacze, kocioł gazowy, komin i przyłącze gazowe - 18000zł bez klimatyzacji,

Inna alternatywa to PEXy, rozdzielacze, kocioł stałopalny, bufor, komin - 15000zł bez klimatyzacji, i mnóstwo roboty z obsługą.

Do tego przy tak mały zużyciu trzeba by spalić 500kg węgla w ciągu całego sezonu, a to nie jest realne - mnóstwo ciepła się zmarnuje. Paląc drewnem też nie byłoby lepiej. Dlatego jestem raczej zdecydowany na PC powietrzną, bo daje klimatyzację, ale chciałbym poznać opinię jakiegoś użytkownika.
I jeszcze jedna kwestia - jak mamy tanie grzanie, to można podnieść temp w domu do 24st, a to oznacza cieplejsze powietrze w wymienniku rekuperatora, a to zaś oznacza nikłe ryzyko zamarznięcia wymiennika, a to zaś oznacza brak konieczności robienia GWC za kilka tysięcy!

za pc pw z chłodzeniem, podłogę w pex i zbiornik 200l zapłacisz drugie tyle ale komfort bezcenny ja jakoś nie mogę sobie wyobrazić że mieszkam z ogrzewaniem i chłodzeniem nadmuchowym to w końcu ma być dom w którym odpoczywam a nie słyszę klimatyzator i w moim przypadku problemy z spojówkami

p.s. 110l cwu to raczej mało na rodzinę i oprócz klimy jeszcze ariston będzie rzęził ? ładny komfort to już w bloku ciszej

lukasza
18-04-2014, 22:55
Nie bardzo rozumiem. Jak to - pompa powietrzna i PEXy? Że pompa powietrze-woda? Mi chodzi o klimatyzację i CO, a ciepła woda to inny temat. Do CWU prosty bojler za kilka stówek grzany w II taryfie, albo jak się szarpnę to Ariston NUOS 110L, ale wydaje mi się to przesadą.

Zamiast klimatyzatorka za 3500zł do jednego pokoju, kupię chyba kanałówkę za 7300. Cała inwestycja to
- 7300 zł pompa,
- z 2500 zł kanały,
- 5000 zł kabelki,
- ewentualnie PC do wody za 3500zł,

Razem 18300 zł za instalacje CO, CWU i klimatyzacji.

Alternatywa to PEXy, rozdzielacze, kocioł gazowy, komin i przyłącze gazowe - 18000zł bez klimatyzacji,

Inna alternatywa to PEXy, rozdzielacze, kocioł stałopalny, bufor, komin - 15000zł bez klimatyzacji, i mnóstwo roboty z obsługą.

Do tego przy tak mały zużyciu trzeba by spalić 500kg węgla w ciągu całego sezonu, a to nie jest realne - mnóstwo ciepła się zmarnuje. Paląc drewnem też nie byłoby lepiej. Dlatego jestem raczej zdecydowany na PC powietrzną, bo daje klimatyzację, ale chciałbym poznać opinię jakiegoś użytkownika.


Oczywiście moja pisarska pomyłka. Chodziło o pompę powietrze woda.

Z tych planowanych 18 300 już niewiele Ci brakuje do takiej pompy z cała instalacja jak zrobisz to w dobrej cenie. Dziś na budowie miałem Pana od rekuperacji, przeróbka wyrzutni i konsultacje. Chwalił sie ze montuje Daikina powietrze-woda za 12-13 000 za 8KW. Firma znana. 6 kW pewnie tańszy ale nie mam pojęcia za ile bo mnie ten temat nie interesował.

Faktem jest, ze klimatyzacji Ci to nie da za bardzo. To pominąłem całkowicie. Bardziej skupiłam sie na cieplej wodzie. Spojrzałem przez swój pryzmat gdzie planuje zużycie na poziomie 1500 kWh ale przy większej rodzinie może być to i 2000 kWh. Może ty planujesz minej bo jakbyś chciał np. te 1500 kWh jak u mnie grzać prądem to czemu tak samo nie grzać tych 3000 kWH , od 1500 za CWU do 3000 kWh za CO uż blisko. Ja bym w ta stronę poszedł. Osobiście na początek bym doinwestowal w rurki pex i puścił 2 sezony na próbęna czystym prawdzie ile to bierze kWh. Może bym z tym został. Ale na pexach aby w przyszłości to wymienić na każde inne źródło ciepła. No ale to bez klimy, to fakt!

Osobiście mogę dodać ze pracowałem w biurowcu grzanym powietrzem oraz mieszkałem 6 miesięcy w hotelu chłodzeniem (4 msc a potem grzanym 2 msc) powietrzem w Virginia Beach. Takimi kanałami jak na filmach, bo było to w USA. Czym to grzali nie sprawdzałem bo mnie wtedy takie rzeczy nie interesowały, ale ten system nie był dla mnie i nikomu bym go nie polecał.

Ja teraz postawiłem na mix: ścienne i podłogowka. Za rok powiem jak to chlodzi - ścienne.

Trafnych wyborów. A może przy tych 3000 kWh nie ma co szukać oszczędności dla ... 700 zł? Choć argument z klimatyzacja jest zachęcający do inwestycji.

Idę malować jaja.

Przemek Kardyś
19-04-2014, 06:28
Te Althermy od Daikina to koszt około 20 tyś. Do tego zbiornik i PEXy, co razem daje około 30 tyś. Różnica spora, a klimatyzacja PEXami w ścianie to nawet nie wiem jak na to patrzyć. Czy to w ogóle działa?

Generalnie zgłupiałem jak poczytałem te opinie o suchym powietrzu i głośnej pracy. Wydaje mi się, że jak dam PEXy, i bufor, żeby grzać prądem w II taryfie, to już pompa ciepła przestanie mnie interesować. Tu schodzimy na rozwiązanie z kotłem stałopalnym, bo dokładanie później do tego 20 tyś za pompę, albo 4-5 w sumie za komin z kotłem, to jednak różnica spora i może lepiej nawet to drzewo porąbać i kazać żonie palić.

scrabie
19-04-2014, 06:54
Kochani zastanówmy się jednak trochę logicznie nad tematem. Zdaje się, że człowiek ma zapotrzebowanie 3000kWh na rok, nie 30k kWh. Po co w takim razie, pchać sie w pompę PW, Pexy, rozdzielacze, pompki i co tam jeszcze przy tej podłogówce trzeba. Przecież nakład inwestycji nie zwróci się absolutnie nigdy. Kabelki wyniosą go 5000, to jakieś 25000 zł róznicy, pomiędzy opcją z podłogówką. Przy zużyciu 3000kWh/ rok koszt ogrzewania kablami to będzie jakieś 1500 zł, myślę, że pompa obniży je max o 700 zł. 25000 / 800 = 31 lat stopa zwrotu przy założeniu, że nic z pompą ani podłogówką się nie stanie. Jeżeli chodzi o klimę i dogrzewanie, pomyśl o jakimś tanim klimatyzatorze z funkcją grzania, ja nawet wczoraj się podpytywałem o taką opcję i wychodzi to ciekawie. Ja prawdo podobnie taki system u siebie zastosuję. Pozdrawiam

scrabie
19-04-2014, 06:56
Ps suche powietrze? Jeżeli tak będzie, a nie każdy o tym mówi to istnieje jeszcze coś takiego jak nawilżacz powietrza, który kosztuje paredziesiąt zł

Przemek Kardyś
19-04-2014, 07:12
No właśnie ta pompa powietrzna za 7 tyś to ma być od razu klimatyzacja. Całość to dodatkowe może 10 tyś, a roczne oszczędności 700 zł (teraz), ale już 1000zł za kilka lat. Czyli to się powinno zwrócić w ciągu max 10 lat, a dodatkowo jest klimatyzacja, więc jest się nad czym zastanawiać. Nie ma grzania CWU, ale przy kabelkach też nie ma.

Pompa powietrze woda to za droga zabawka. Najtaniej wyjdzie tym kotłem na darmowe drewno, ale komfort już nie ten.

fachman19
19-04-2014, 07:39
Wykorzystywanie pc grzejącej CWU do klimatyzacji nie jest dobrym pomysłem.
Mała moc chłodnicza,
Działa głównie w nocy (po myciu),
A najgorsze ,że klima jest potrzebna sporadycznie ,a cwu zawsze.musi być możliwość rezygnacji z klimy.
A najgorsze - jak utrzymać odpowiednią jakość (czystość nawiewanego powietrza) grzyby ,bakterie i tp .Brak filtra ,mały spręż wentylatora.

scrabie
19-04-2014, 07:43
A ja proponuję, żeby zamiast pompy powietrznej za 7 tysi kupić klimatyzator za 2-3000. CWU tak jak kolega pisał wcześniej zwykły baniak za pare stów. Jak będzie możliwość to dodatkowo bym go ocieplił i po kłopocie. JA mam nadzieję, że też zmieszczę się w takim zapotrzebowaniu na ciepło i chcę wejść w konwektory elektryczne i klimatyzator. pozdrawiam

Przemek Kardyś
19-04-2014, 07:45
Wykorzystywanie pc grzejącej CWU do klimatyzacji nie jest dobrym pomysłem.
Mała moc chłodnicza,
Działa głównie w nocy (po myciu),
A najgorsze ,że klima jest potrzebna sporadycznie ,a cwu zawsze.musi być możliwość rezygnacji z klimy.
A najgorsze - jak utrzymać odpowiednią jakość (czystość nawiewanego powietrza) grzyby ,bakterie i tp .Brak filtra ,mały spręż wentylatora.

Ale ja nie chciałbym łączyć CO i klimatyzacji z CWU. Do jednego miałaby być pompa LG UB18H (powietrze-powietrze), a do drugiego albo bojler elektryczny, albo Ariton NUOS jak jakiś czart podjudzi.


A ja proponuję, żeby zamiast pompy powietrznej za 7 tysi kupić klimatyzator za 2-3000. CWU tak jak kolega pisał wcześniej zwykły baniak za pare stów. Jak będzie możliwość to dodatkowo bym go ocieplił i po kłopocie. JA mam nadzieję, że też zmieszczę się w takim zapotrzebowaniu na ciepło i chcę wejść w konwektory elektryczne i klimatyzator. pozdrawiam

Tylko za 2-3 tyś nie kupię multisplita, a jedna jednostka wewnętrzna do mało dla 3 pokojów i salonu. Koszt multisplitów to grubo ponad 10 tyś, a estetyka już nie ta sama.

lukasza
19-04-2014, 08:07
Kochani zastanówmy się jednak trochę logicznie nad tematem. Zdaje się, że człowiek ma zapotrzebowanie 3000kWh na rok, nie 30k kWh. Po co w takim razie, pchać sie w pompę PW, Pexy, rozdzielacze, pompki i co tam jeszcze przy tej podłogówce trzeba. Przecież nakład inwestycji nie zwróci się absolutnie nigdy. Kabelki wyniosą go 5000, to jakieś 25000 zł róznicy, pomiędzy opcją z podłogówką. Przy zużyciu 3000kWh/ rok koszt ogrzewania kablami to będzie jakieś 1500 zł, myślę, że pompa obniży je max o 700 zł. 25000 / 800 = 31 lat stopa zwrotu przy założeniu, że nic z pompą ani podłogówką się nie stanie. Jeżeli chodzi o klimę i dogrzewanie, pomyśl o jakimś tanim klimatyzatorze z funkcją grzania, ja nawet wczoraj się podpytywałem o taką opcję i wychodzi to ciekawie. Ja prawdo podobnie taki system u siebie zastosuję. Pozdrawiam

Jak pisałem wcześniej. Jest tak małe zapotrzebowanie ze ja sam bym zaczął od czystego prądu ( ale sobie bym dał pexy, takie moje zboczenie skoro instalacja w podłodze ma być na 10, 20 czy 30 lat).
Autor dalej logicznie kombinuje. Chce klimatyzację dla wygodny, nie jest to koszt z kategorii CO, CWU ale dla przyjemności na osobnych kanałach regulowanych do każdego pokoju. Wiec skoro kładzie kanały, skoro kupuje klimatyzator to przy okazji może dołożyć do pc pp.
Generalnie ok.

Mi tylko ta pc pw sie pojawiła bo może grzać wodę. Ja znam z forum osoby co maja taniej pc pw. Powiedzmy ze o 5000 zł. Wtedy różnica w inwestycji nie jest 25000 a 20000. Do tego Scarbie pamietaj o jednym pc pw obniży rachunki nie tylko za CO ale i CWU o czym zapomniałeś. Wtedy może zaoszczędzić do 1100 zł.
20000 / 1100 zł to czas zwrotu jest 18 lat nie zakładając podrożeją energii. Czyli z twoich 31 lat w moim podejściu jest 18 lat zwrotu. Dużo mniej ... ale jednak nadal Za Dużo i bez klimy.

Może pomysł autora 1 jest najlepszy. Tanie grzanie, tanio klima, tanio dogrzanie. Po prostu skróci sezon grzania PC pp aby za bardzo nie wiało tym powietrzem i da radę.

mkm silesia
19-04-2014, 08:13
Te Althermy od Daikina to koszt około 20 tyś. Do tego zbiornik i PEXy, co razem daje około 30 tyś. Różnica spora, a klimatyzacja PEXami w ścianie to nawet nie wiem jak na to patrzyć. Czy to w ogóle działa?

Generalnie zgłupiałem jak poczytałem te opinie o suchym powietrzu i głośnej pracy. Wydaje mi się, że jak dam PEXy, i bufor, żeby grzać prądem w II taryfie, to już pompa ciepła przestanie mnie interesować. Tu schodzimy na rozwiązanie z kotłem stałopalnym, bo dokładanie później do tego 20 tyś za pompę, albo 4-5 w sumie za komin z kotłem, to jednak różnica spora i może lepiej nawet to drzewo porąbać i kazać żonie palić.

pompa to nie 20 a 15 tyś jak chcesz sprawdzić jak dział chłodzenie płaszczyznowe to wystarczy latem wizyta w starym budynku z grubymi murami z tym że tam nie ma możliwości regulacji chłodu
na temat ściennego masz tu
http://ogrzewaniescienne.com.pl/
przy grzaniu powietrzem to nie tylko suchość ale stale "przeciąg" powietrze jest kiepskim nośnikiem energii dlatego i klimatyzatory i nagrzewnice mają duże wydajności w m3/h o ile do rekuperacji wystarczy stosunkowo mała ilość to jak "dołożymy" grzanie to już zaczyna być "ciekawie"
to zawsze jest kompromis komfortu, kosztów eksploatacji i kosztów inwestycji byle mądry bo to dom a nie biuro na 8h 5 x w tygodniu

Zakładając że kupi kospela to różnica kosztów jakieś 11tyś vs pc pw i ma chłodzenie płaszczyznowe

Przemek Kardyś
19-04-2014, 09:02
Pompa za 15 tyś to chyba Aquarea Panasonica, ale nie słyszałem, żeby ktoś to chwalił jako dobre, tylko tanie.

Kospela nie kupię, bo jak miałbym robić grzanie prądem CO i CWU, to musiałby być bufor, żeby grzać tylko w II taryfie, a do bufora taniej włożyć grzałkę.

Chłodzenie płaszczyznowe to też dodatkowa inwestycja - PEXy na ścianie, grubszy tynk, rozdzielacze, itp., więc koszty rosną do minimum 25 tyś za cały system, ale chyba bliżej do 30-tu.

Zgłupiałem już do reszty.

scrabie
19-04-2014, 09:04
11 tysięcy różnica pomiędzy pompami, a do tego trzeba jeszcze wliczyć koszt podłogówki, a nie jest to mało, więc tak jak mówiłem, według mnie przy takim zapotrzebowaniu nieopłacana. Oczywiście to autor wątku zdecyduje. Ja mam podobne podejście do sprawy.
Pozdro

scrabie
19-04-2014, 09:07
Przemek pomyśl o tym w prosty sposób, możesz wydać 10 tysięcy, możesz 30. Ile wydasz twoja sprawa. Według mnie ciepło będziesz miał talk samo, bo zapotrzebowanie jest znikome. Plus jest taki, że nie musisz się martwić, że podłogówka się rozszczelni, lub zostanie uszkodzona i będzię kucie. Uwierz mi takie rzeczy się zdarzają. Ja osobiście wolałbym te 20 tys różnicy wydać na wycieczkę/ samochód/ meble :)

Przemek Kardyś
19-04-2014, 09:23
Przemek pomyśl o tym w prosty sposób, możesz wydać 10 tysięcy, możesz 30. Ile wydasz twoja sprawa. Według mnie ciepło będziesz miał talk samo, bo zapotrzebowanie jest znikome. Plus jest taki, że nie musisz się martwić, że podłogówka się rozszczelni, lub zostanie uszkodzona i będzię kucie. Uwierz mi takie rzeczy się zdarzają. Ja osobiście wolałbym te 20 tys różnicy wydać na wycieczkę/ samochód/ meble :)

To aż taka duża różnica nie jest, bo 15-17 kontra prawie 30, ale i tak spora na tyle, żeby się pięć razy zastanowić. A różnicy w kosztach eksploatacji nie będzie, więc to tylko sprawa komfortu. Porozmawiam na spokojnie z żoną i jeszcze popytam o to grzanie powietrzem. Tyle tylko, że wydaje mi się, że powietrze jest suche, jak takie zimowe zewnętrzne podgrzejemy do temp. pokojowej albo wyższej. Jak weźmiemy powietrze z domu i go podgrzejemy, to ogólna wilgotność nie spadnie. Zostaje tylko głośność, która jest dla dobrych pomp naprawdę niewielka, oraz dobre rozplanowanie i wygłuszenie (ocieplenie) kanałów.

Na koniec ten temat z przeciągiem. Popatrzę na jakie ciekawe anemostaty, ale ten temat to chyba lekka przesada. Da się umieścić nawiewy w takich miejscach, żeby nie przeszkadzały.

scrabie
19-04-2014, 09:35
Ja chciałem zrobić podłogówkę wszędzie, ale po pewnym czasie zrezygnowałem. U mojego szwagra od jakiegoś czau jest problem z wyciekami wody, skuł już podłogę w korytarzu, teraz cieknie mu po sufitach i nie wiadomo skąd. Jeden z hydraulików mówił, że w naszej okolicy w hurtowni, w czasach kiedy jego dom był budowany poszła seria jakiś wadliwych złączek i było już wiele przypadków, że po kilku latach się rozszczelniały. :/ Ja chcę budować szkieleciaka i jak pomyślałem o spustoszeniach jakie ta woda możei zrobić to załamały mi się ręce :) Oczywiście to skrajny przypadek i nie mówię, że podłogówka jest zła, ale mi się po prostu odechciało. Poza tym nadal sądze, że te pompy to jednak powinny kosztować dużo mniej, ale o tym to pewnie możemy sobie co najwyżej poradzić. Życzę wytrwałości, bo ja już koncepcję zmieniłem ze 100 razy, a jeszcze nawet pozwolenia nie mam :)

Przemek Kardyś
19-04-2014, 09:51
Ja chciałem zrobić podłogówkę wszędzie, ale po pewnym czasie zrezygnowałem. U mojego szwagra od jakiegoś czau jest problem z wyciekami wody, skuł już podłogę w korytarzu, teraz cieknie mu po sufitach i nie wiadomo skąd. Jeden z hydraulików mówił, że w naszej okolicy w hurtowni, w czasach kiedy jego dom był budowany poszła seria jakiś wadliwych złączek i było już wiele przypadków, że po kilku latach się rozszczelniały. :/ Ja chcę budować szkieleciaka i jak pomyślałem o spustoszeniach jakie ta woda możei zrobić to załamały mi się ręce :) Oczywiście to skrajny przypadek i nie mówię, że podłogówka jest zła, ale mi się po prostu odechciało. Poza tym nadal sądze, że te pompy to jednak powinny kosztować dużo mniej, ale o tym to pewnie możemy sobie co najwyżej poradzić. Życzę wytrwałości, bo ja już koncepcję zmieniłem ze 100 razy, a jeszcze nawet pozwolenia nie mam :)

Ja pozwolenie dostałem prawomocne, a mam tyle, co widać w linku w stopce. Jeszcze można dużo zmienić.

Co do podłogówki, to nie robi się z zasady połączeń zalanych betonem - jedna pętla to jeden kawałek PEXa.

Pompa za 7 tyś jest droga, ale do przełknięcia. Pompa za 15-20 tyś jest stanowczo za droga, żeby oszczędzać 700-1000 zł rocznie. Jak się zwróci, to się zepsuje. I do tego ta instalacja rurek w ścianach...

Wytrwałość się przyda, bo to można pierdzielca dostać przy samym wyborze, a weź to później jeszcze zamontuj "tymi rencami".

mkm silesia
19-04-2014, 11:45
To nie pompa jest droga tylko zarobki w pomrocznej są niskie

mkm silesia
19-04-2014, 11:54
Ja chciałem zrobić podłogówkę wszędzie, ale po pewnym czasie zrezygnowałem. U mojego szwagra od jakiegoś czau jest problem z wyciekami wody, skuł już podłogę w korytarzu, teraz cieknie mu po sufitach i nie wiadomo skąd. Jeden z hydraulików mówił, że w naszej okolicy w hurtowni, w czasach kiedy jego dom był budowany poszła seria jakiś wadliwych złączek i było już wiele przypadków, że po kilku latach się rozszczelniały. :/ Ja chcę budować szkieleciaka i jak pomyślałem o spustoszeniach jakie ta woda możei zrobić to załamały mi się ręce :) Oczywiście to skrajny przypadek i nie mówię, że podłogówka jest zła, ale mi się po prostu odechciało. Poza tym nadal sądze, że te pompy to jednak powinny kosztować dużo mniej, ale o tym to pewnie możemy sobie co najwyżej poradzić. Życzę wytrwałości, bo ja już koncepcję zmieniłem ze 100 razy, a jeszcze nawet pozwolenia nie mam :)
Bez jaj bo zaraz się znajdzie drugi szwagier co ma podłogę pod napięciem i " kopie " oraz zakłóca tv
Ja kupuję rurę po 600m i na budynek mam 2 3 odpady i zero złączek ale słyszałem że zakładają skręcane jak ktoś chce jak najtaniej

mkm silesia
19-04-2014, 12:02
A i jeszcze powiedz szwagrowi że są chemiczne uszczelniacze do takich wycieków ale jak głupi to niech kuje najlepiej ręcznie

scrabie
19-04-2014, 15:28
Po pierwsze trochę kultury. Dlaczego od razu głupi, może akurat nie jest hydraulikem. Po drugie on kupił gotowy dom i nie miał wpływu na to jak jest zbudowany. Po trzecie nie ma 100% pewności, że cieknie podłogowa, może równie dobrze lać się z innej rurki. Tu chodzi o sam fakt, że jest takie ryzyko. Pamiętaj kolego, że nie każdy jest tobą i nie każdy ma taką wiedzę. Nie wyzywaj od głupków

mkm silesia
19-04-2014, 15:37
Ok przepraszam to było w sensie że może poszukać innych rozwiązań a tak naprawdę to myślę że szwagra w ogóle nie ma bo jakby był to co za problem zrobić jeszcze raz próbę szczelności i stwierdzić która instalacja cieknie a jak podłogowa to która pętla wtedy mniej tego cuda do uszczelnień zużyje

mkm silesia
19-04-2014, 15:47
A po drugie skoro to nie wyciek z podłogowego to jak Ty teraz rozwiążesz wod kan w swoim domu ? Przecież to też może jak to ująłeś spowodować spustoszenie

Przemek Kardyś
19-04-2014, 16:03
Wodkan na miedzi i próba szczelności. To się nie rozszczelni. Te plastiki to dla mnie też trochę lipne, ale dobrze zrobione na pewno dadzą radę.
Podłogówka według sztuki - jedna pętla, jeden kawałek PEXa.

A jak zrobić ogrzewanie nadmuchowe?

mkm silesia
19-04-2014, 16:17
Polskie pp są lipne to fakt najczęściej rura innego producenta niż kształtki w jednej hurtowni.
Ja zgrzewane instalki robię na niemieckim aqutermie ( mała grubość ścianki więc duża średnica wew w rurach do wody technologicznej ) mają też podobnie jak rehau system zaciskowy to pewniejsze niż lutowanie miedzi.

mkm silesia
19-04-2014, 16:20
Posłuchaj kolegi który miał przyjemność z nadmuchowym nie rób krzywdy rodzinie i sobie

scrabie
19-04-2014, 17:05
A po drugie skoro to nie wyciek z podłogowego to jak Ty teraz rozwiążesz wod kan w swoim domu ? Przecież to też może jak to ująłeś spowodować spustoszenie

Ja zrobię sobie sam, poczytam posprawdzam, zrobię. Tak zrobiłem centralne w swoim aktualnym domu (wyobraź sobie nawet mam podłogowe w kuchni), wiem już co popsułem, wiem co poprawić. Podłogowe ogrzewanie jest fajne, ale na też kilka wad. Ja w nowym domu rezygnuję, poza tym oszczędze na wylewkach, bo będzie to szkielet. Podłogę w kuchni i łazience zagrzeje prądem. Reszta konwektory i Klima.

Ps jak to nie na mojego szwagra? To kim jest ten facet? Kurka życie pełne niespodzianek flaszkę z kimś obcym piję.

mkm silesia
19-04-2014, 18:12
z tym szwagrem to był żart
A ja w tym roku kończę szkieletowy znajomego ma wzmocniony strop bo właśnie chciał wylewki ( do ogrzewania i chlodzenia ) ma gaz ale kupił też małą pc pw do grzania ale głównie do chłodzenia poddasza gazem będzie grzał cwu i co poniżej -10 człowiek jest z branży wentylacyjnej i wyobraź sobie zrobił tylko rekuperacje bez gwc chłodzenia ogrzewania nadmuchowego ale pewnie się nie zna no nie

jbloch
19-04-2014, 19:45
scrabie
-Podłogowe ogrzewanie jest fajne, ale na też kilka wad. -

mógłbyś podać jakie ma wady?

Przemek Kardyś
19-04-2014, 21:34
Ja słyszałem, że sobie ktoś zostawił po pijanemu piwo na nocną posuchę, ale postawił je na podłodze z podłogówką. W nocy kapsel pstryk, a zawartość w całości chlap dookoła delikwenta:D Można to uznać za wadę podłogówki. Jeszcze jak się ma to w wiatrołapie i zostawi w zimie buty ze śniegiem, to się kałuża robi. Innych wad nie zauważyłem, no może trzeba lepszego kleju do płytek użyć i mieć odpowiednie panele podłogowe, żeby się nie pokrzywiły. Gruby parkiet też odpada.

Przemyślałem ten temat jeszcze kilka razy i rozmawiałem z żoną. Przeglądałem multisplity, które też są dosyć ciekawe, ale żona nalega na podłogówkę wodną i na razie zbiornik 1000L na wodę, a w tym zbiorniku wężownica do CWU i grzałka elektryczna, a oprócz tego kocioł stałopalny i oczywiście komin. Twierdzi, że będzie palić prawie darmowym drewnem, do jakiego mamy dostęp. W sumie to nie jest takie głupie, tylko roboty z tym trochę i klimatyzacji nie ma. Może jak się okaże, że koszty roczne to 500 zł z instalacji za 15 tyś, to po paru latach dorobimy klimę.

asolt
19-04-2014, 21:48
Ja słyszałem, że sobie ktoś zostawił po pijanemu piwo na nocną posuchę, ale postawił je na podłodze z podłogówką. W nocy kapsel pstryk, a zawartość w całości chlap dookoła delikwenta:D Można to uznać za wadę podłogówki. Jeszcze jak się ma to w wiatrołapie i zostawi w zimie buty ze śniegiem, to się kałuża robi. Innych wad nie zauważyłem, no może trzeba lepszego kleju do płytek użyć i mieć odpowiednie panele podłogowe, żeby się nie pokrzywiły. Gruby parkiet też odpada.



Odpowiednie panele to mit, nic sie nie pokrzywi, chyba ze podłoga ma temp co najmniej 40 oC, co do parkietu to tez nie ma problemu z gruboscią 2 cm (im cienszy tym dla niego lepiej) trzeba zadbac o zmiejszenie do minimum strat . Co prawda bez rozstawu 10 max 15 cm sie nie obejdzie, ale jesli ktos sie decyduje na parkiet to odzaluję na ten dodatkowy materiał.

nydar
19-04-2014, 21:59
Skoro dom dobrze ogacony,to skąd piwo na podłodze ma wystrzelić . W największe mrozy podłoga nie będzie miała temp. wyższej jak w lecie .Kałuża z zaśnieżonych butów zawsze się zrobi ,tyle,że z podłogówką odparuje szybciej ,co raczej jest zaletą.
Rozważył bym osobny zbiornik dla CO i osobny dla CWU.

Przemek Kardyś
20-04-2014, 07:32
Odpowiednie panele to mit, nic sie nie pokrzywi, chyba ze podłoga ma temp co najmniej 40 oC, co do parkietu to tez nie ma problemu z gruboscią 2 cm (im cienszy tym dla niego lepiej) trzeba zadbac o zmiejszenie do minimum strat . Co prawda bez rozstawu 10 max 15 cm sie nie obejdzie, ale jesli ktos sie decyduje na parkiet to odzaluję na ten dodatkowy materiał.

Odżałuję!


Skoro dom dobrze ogacony,to skąd piwo na podłodze ma wystrzelić . W największe mrozy podłoga nie będzie miała temp. wyższej jak w lecie .Kałuża z zaśnieżonych butów zawsze się zrobi ,tyle,że z podłogówką odparuje szybciej ,co raczej jest zaletą.
Rozważył bym osobny zbiornik dla CO i osobny dla CWU.

Nie wiem co to był za dom, ale ktoś pisał o takim ciekawym przypadku.
Widziałem takie domy, że w wiatrołapie śnieg się do rana nie roztapia - fajna sprawa, można buty ze śniegiem na noc zostawić i się kałuża nie robi. Tylko trochę śniegu nawiewa przez szparę pod drzwiami.

Jeśli się ostatecznie zdecyduję na PEXy, to zrobię bufor 1000L na nocną taryfę i do kotła, a w tym buforze 25mb wężownicy miedzianej. To ponoć załatwia problem ciepłej wody w sposób zdecydowany i ostateczny. Jaki sens mają według Ciebie osobne zbiorniki?

fachman19
20-04-2014, 07:50
W jednym zbiorniku będziesz musiał utrzymać temperaturę wystarczającą dla cwu czyli około 50 C lub wiecej.
Dla ogrzewania podłogowego wystarczy 30-35C
Temperatura maxymalna 80 C

Rozwiązanie z jednym zbiornikiem ograniczy pojemność ciepła o około połowę .A może się zdarzyć że zabraknie cwu.i trudno będzie ją szybko i tanio zagrzać

jbloch
20-04-2014, 10:05
Ja słyszałem, że sobie ktoś zostawił po pijanemu piwo na nocną posuchę, ale postawił je na podłodze z podłogówką. W nocy kapsel pstryk, a zawartość w całości chlap dookoła delikwenta Można to uznać za wadę podłogówki. Jeszcze jak się ma to w wiatrołapie i zostawi w zimie buty ze śniegiem, to się kałuża robi. Innych wad nie zauważyłem, no może trzeba lepszego kleju do płytek użyć i mieć odpowiednie panele podłogowe, żeby się nie pokrzywiły. Gruby parkiet też odpada.

Ja stawiałem niejednokrotnie piwo na więcej niż jedna noc , nic się nie stało , źle słyszałeś , lub ktoś banialuki opowiada ,
Ja nim wejdę do domu to staram się buty ,,odśnierzyć" , czasem jakaś mała kałuża się zrobi , i to dość szybko ,( przecieram mopem i to dość szybko), bo też bardzo szybko tej kałuży może nie być , odparuje a wentylacja mechaniczna zrobi swoje.Ale wcześniej mieszkałem w domu który nie miał podłogówki , i wiesz co tam też robiła się kałuża z nie ,,odśnieżonych " butów , bo tak się dzieje że jak buty zaśnieżone stoją w pomieszczeniu z tem + to śnieg się topi , a że w domu zawsze jest tem + bez względu na rodzaj ogrzewania , więc tak sie dzieje.
Lepszy klej do płytek to raczej staram się stosować ( te 10- 20 pln na worku więcej to żadna oszczędność , a lepiej się pracuje) zawsze, bez względu na rodzaj ogrzewania , a specjalne panele , czy parkiet to takie mity Skoro parkiet , czy panele są takim świetnym izolatorem ,to po co ta izolacja w dachu , deskowanie nie starczy?;)
To co wymieniłeś to żadne wady ogrzewania podłogowego , mity takie jak zbierający się kurz czy też żylaki.

Przemek Kardyś
20-04-2014, 10:56
Te wady podłogówki to raczej takie humorystyczne. Myślałem, że to widać. Ja sam mam w części domu podłogówkę, a w części kaloryfery i w nowym domu będę miał wszędzie podłogówkę. Co do tych paneli to niechcący wyszło u mnie ok 8m2 na podłogówce (tu miały być płytki). To są chyba zwykłe panele, bom podłogówkowych nie szukał i nic im nie jest. Ale fakt, że kosztowały ok 60zł/m2 to może są jakieś lepsze.

Duży zbiornik można nagrzać jednym wsadem do kotła, co powinno w lecie wystarczyć na tydzień ciepłej wody. Rozważę jeszcze osobny mały zbiornik na lato, ale raczej wydaje mi się to niepotrzebne. W razie WU można zawsze dorobić.

Na innym wątku śmieją się z moich obaw o wicher w domu i suche powietrze. W domu jak mój to ma być małe zapotrzebowanie, a w związku z tym mało dmuchania. I całe dmuchanie jest powietrzem wewnętrznym, więc wilgotność nie spada. Qrde myślę o tym dalej. Multisplity do 5-ciu pomieszczeń to jakieś 12 tyś, więc niewiele więcej niż ta pompa kanałowa z dodatkową dystrybucją. Mamy niezależne sterowanie, ale estetyka słaba.

Przemek Kardyś
20-04-2014, 14:54
Jedno urządzenie na kilka pomieszczeń to jednak ograniczony przepływ powietrza między nimi. Myślałem o jednej jednostce wewnętrznej w każdym pokoju i w salonie - łącznie 4 sztuki. Możesz bliżej opisać jak to działa z jednym urządzeniem? Przecież sąsiedni pokój się od tego nie nagrzeje.

Coś tego clarneta nie mogę namierzyć z tym blogiem. Mógłbyś podrzucić linka?

scrabie
20-04-2014, 16:35
Jaką masz pompę? Jak się sprawuje w mrozy? Daje radę, czy czymś dogrzewasz ?

mkm silesia
20-04-2014, 20:40
Gdy u nas na pietrze pracuje P/P bawet przez cala noc to wilgotnosc nie spada ponizej 40%

Nie ma zadnego problemu.

Potrzebujesz 1 urzadzenie w kazdym pokoju?

U nas 1 ogrzewa 3 ( a moze sumie i 4 )
No chyba ze chcesz miec sterowanie jak TB 0.1*

Mniejsza dokladnosc moze byc nie komfortowa :D

Clarnet na swoim blogu ma fajnie opisana instalacje... CO nadmuchowe, wentylacja... I CWU.

Niezaleznie od tego co TB wybajtloczy...
To co on nie umie lub nie sprzedaje... "To fachowcy nie robia"

Ciekawe co kol. Clarnet zrobiłby w swoim domu? może się odezwie

fachman19
21-04-2014, 08:21
Na innym wątku śmieją się z moich obaw o wicher w domu i suche powietrze. a.

A zastanawiałeś się z jakiego powodu powietrze robi się suche podczas grzania?

Przemek Kardyś
21-04-2014, 09:15
A zastanawiałeś się z jakiego powodu powietrze robi się suche podczas grzania?

Oj wiem, oj wiem. Jeśli się ogrzewa zimne powietrze zewnętrzne, to ono ma parę wodną zmrożoną i leżącą na ziemi w postaci śniegu i bardzo mało wilgoci zostaje. Pojemność wilgotnościowa takiego powietrza jest mała, więc wilgotność względna może być duża, a pomimo tego bezwzględna jest bardzo mała. Jeśli teraz podgrzejemy to powietrze, to wilgotność bezwzględna pozostaje taka sama, natomiast względna leci na łeb, ponieważ ciepłe powietrze ma dużo większą pojemność wilgotnościową. Zdałem?

A tak poważnie to to nie są moje spostrzeżenia, tylko żony, która jak pisałem ma nadmuchy w sklepie. Jak jest recyrkulacja 100%, to nie powinno być żadnego problemu. Może to tylko kwestia odczucia ruchu powietrza - robi się ciepły wiatr, który osusza. W domu, szczególnie energooszczędnym tego nadmuchu będzie mało, więc problemu może wcale nie być.

Jaki jest minimalny przepływ powietrza w takim ściennym klimatyzatorze i na jakiej minimalnej temperaturze można zrobić nawiew?

fachman19
21-04-2014, 09:28
zdałeś:D
Są jednostki wewnętrzne montowane pod oknem (jak grzejnik- klimakonwektor)

clarnet
22-04-2014, 14:39
Ciekawe co kol. Clarnet zrobiłby w swoim domu? może się odezwie

Skoro wywołano mnie do tablicy to wyjaśniam.
Tak się składa, że w domu moich rodziców z połowy lat 90-ch ogrzewanie grzejnikowe zastąpiłem ponad 10 lat temu pompą ciepła powietrze-powietrze w układzie nadmuchowym. Był to on/off.
3 lata temu zastąpiłem go inverterem Daikina.
W biurze, w którym byliśmy od 2003 roku do ub miesiąca, również układ grzejnikowy w 2005 roku zastąpiliśmy kanałową pompą ciepła powietrze-powietrze Daikin SkyAir superinverter i działa do dzisiaj.
Takie układy nadmuchowe oparte na pompach ciepła powietrze-powietrze realizujemy od kilkunastu lat. Rozwój tych urządzeń jest bardzo dynamiczny, szczególnie w ostatnich latach.
Parametry pracy w niskich temperaturach są korzystniejsze niż pomp ciepła powietrze-woda. Pełna klimatyzacja budynku jest z definicji w cenie urządzenia. Mamy więc dość korzystny stosunek możliwości do ceny kompletnego systemu.
Ogrzewanie jak każde inne. Ma zwolenników i przeciwników. Krąży masa mitów, podobnych do tych z podłogówką powodującą żylaki i zawroty głowy. Realizujemy zarówno instalacje podłogowe jak i nadmuchowe.
Od razu piszę, że nie ma sensu rozkręcanie burzliwej dyskusji o ogrzewaniu nadmuchowym :)
Porównanie obu systemów można znaleźć u mnie na blogu. Również opis kilku instalacji.
Co bym zrobił w swoim domu?
Klimatyzacja jest dla mnie bardzo ważna.
Więc zrobiłbym albo układ nadmuchowy powietrze-powietrze ze sterowaniem strefowym albo pompę ciepła powietrze-woda i układ mieszany na podłogówce i klimakonwektorach.
Trzecie rozwiązanie - pompa gruntowa inverterowa i niezależna klimatyzacja w układzie multi
pzdr

Horher
27-06-2014, 07:19
Odświeżam temat.
Mam obecnie podobny problem. Buduję parterowy dom 150 m^2 na ogrzewanej płycie fundamentowej o zapotrzebowaniu 2800 kWh/rok. Płytę mam już zrobioną, w płycie zatopione rury do ogrzewania. Pierwotnie plan był taki, że będę miał gruntową pompę ciepła, ale jak dokładnie wszystko policzyłem, to okazało się, że koszty PC i odwiertów nie zamkną się w 30 tyś. zł. Nie chcę tyle wydawać kasy i szukam jakiejś alternatywy.

Rury i rozdzielacze już mam, naturalne i najtańsze pozostaje spróbować grzać to czystym prądem. Kociołek Kospela kosztuje 2500 zł, więc koszt minimalny i ogrzewanie już działa. Zainteresowałem się jednak kanałową pompą ciepła, bo załatwia od razu sprawę klimatyzacji i ogrzewania. Też mam obawy przed ogrzewaniem nadmuchowym związane głównie z szumem powietrza, podrywaniem kurzu i brudnymi kratkami nawiewnymi. Może to mity, ale póki co taki mam obraz ogrzewania nadmuchowego.

Druga sprawa to druga taryfa. Przy takiej akumulacji jaką daje płyta fundamentowa, dobrze jest grzać ją czystym prądem w drugiej taryfie, ale powietrzna pompa ciepła lepiej działa w dzień niż w nocy z uwagi na wyższą temperaturę zewnętrzną. Trzeba by wybrać, co ma być podstawowym ogrzewaniem. Jak nadmuchowe za pośrednictwem kanałowej PC, to podłogówka była by grzana tylko na aby aby, żeby zachować komfort i wtedy tylko taryfa płaska. Jak podłogówka, to taryfa nocna, ale czy wtedy nakłady na kanałową PC będą miały jakiś sens?

Bardzo mnie interesuje co wybierze autor wątku. Ja chyba wybiorę podłogówkę grzaną czystym prądem i drugą taryfę. Dodatkowo tylko do salonu klimę z funkcją grzania za 2500 zł. Chciałbym mieć PC powietrze woda, ale czy znajdę taką do 15 tyś zł? Zaznaczam, że mieszkam w górach, może nie wysokich, ale 640 m n.p.m. dla PPC nie będą to za ostre warunki? Gdybym mieszkał na wybrzeżu, nie miał bym takich obaw.

Tomasz Brzęczkowski
27-06-2014, 15:01
Odświeżam temat.
Mam obecnie podobny problem. Buduję parterowy dom 150 m^2 na ogrzewanej płycie fundamentowej o zapotrzebowaniu 2800 kWh/rok. Płytę mam już zrobioną, w płycie zatopione rury do ogrzewania. Pierwotnie plan był taki, że będę miał gruntową pompę ciepła, ale jak dokładnie wszystko policzyłem, to okazało się, że koszty PC i odwiertów nie zamkną się w 30 tyś. zł. Nie chcę tyle wydawać kasy i szukam jakiejś alternatywy.

Rury i rozdzielacze już mam, naturalne i najtańsze pozostaje spróbować grzać to czystym prądem. Kociołek Kospela kosztuje 2500 zł, więc koszt minimalny i ogrzewanie już działa. Zainteresowałem się jednak kanałową pompą ciepła, bo załatwia od razu sprawę klimatyzacji i ogrzewania. Też mam obawy przed ogrzewaniem nadmuchowym związane głównie z szumem powietrza, podrywaniem kurzu i brudnymi kratkami nawiewnymi. Może to mity, ale póki co taki mam obraz ogrzewania nadmuchowego.

Druga sprawa to druga taryfa. Przy takiej akumulacji jaką daje płyta fundamentowa, dobrze jest grzać ją czystym prądem w drugiej taryfie, ale powietrzna pompa ciepła lepiej działa w dzień niż w nocy z uwagi na wyższą temperaturę zewnętrzną. Trzeba by wybrać, co ma być podstawowym ogrzewaniem. Jak nadmuchowe za pośrednictwem kanałowej PC, to podłogówka była by grzana tylko na aby aby, żeby zachować komfort i wtedy tylko taryfa płaska. Jak podłogówka, to taryfa nocna, ale czy wtedy nakłady na kanałową PC będą miały jakiś sens?

Bardzo mnie interesuje co wybierze autor wątku. Ja chyba wybiorę podłogówkę grzaną czystym prądem i drugą taryfę. Dodatkowo tylko do salonu klimę z funkcją grzania za 2500 zł. Chciałbym mieć PC powietrze woda, ale czy znajdę taką do 15 tyś zł? Zaznaczam, że mieszkam w górach, może nie wysokich, ale 640 m n.p.m. dla PPC nie będą to za ostre warunki? Gdybym mieszkał na wybrzeżu, nie miał bym takich obaw.

Kable w podłodze z termostatami i mała pompa np. Mitsubishi z kanałówką w ścianach nawiewy. Chłodno w upały a zimą powietrze dogrzewa ze średnim cop 3-4 zależnie od zimy. Kable zapewnią komfort i ogrzewanie awaryjne, gdyby kiedyś pompa się zepsuła. I zmieści się Pan w 15000

Barth3z
29-06-2014, 17:33
Odświeżam temat.
Mam obecnie podobny problem. Buduję parterowy dom 150 m^2 na ogrzewanej płycie fundamentowej o zapotrzebowaniu 2800 kWh/rok. Płytę mam już zrobioną, w płycie zatopione rury do ogrzewania. Pierwotnie plan był taki, że będę miał gruntową pompę ciepła, ale jak dokładnie wszystko policzyłem, to okazało się, że koszty PC i odwiertów nie zamkną się w 30 tyś. zł. Nie chcę tyle wydawać kasy i szukam jakiejś alternatywy.

Rury i rozdzielacze już mam, naturalne i najtańsze pozostaje spróbować grzać to czystym prądem. Kociołek Kospela kosztuje 2500 zł, więc koszt minimalny i ogrzewanie już działa. Zainteresowałem się jednak kanałową pompą ciepła, bo załatwia od razu sprawę klimatyzacji i ogrzewania. Też mam obawy przed ogrzewaniem nadmuchowym związane głównie z szumem powietrza, podrywaniem kurzu i brudnymi kratkami nawiewnymi. Może to mity, ale póki co taki mam obraz ogrzewania nadmuchowego.

Druga sprawa to druga taryfa. Przy takiej akumulacji jaką daje płyta fundamentowa, dobrze jest grzać ją czystym prądem w drugiej taryfie, ale powietrzna pompa ciepła lepiej działa w dzień niż w nocy z uwagi na wyższą temperaturę zewnętrzną. Trzeba by wybrać, co ma być podstawowym ogrzewaniem. Jak nadmuchowe za pośrednictwem kanałowej PC, to podłogówka była by grzana tylko na aby aby, żeby zachować komfort i wtedy tylko taryfa płaska. Jak podłogówka, to taryfa nocna, ale czy wtedy nakłady na kanałową PC będą miały jakiś sens?

Bardzo mnie interesuje co wybierze autor wątku. Ja chyba wybiorę podłogówkę grzaną czystym prądem i drugą taryfę. Dodatkowo tylko do salonu klimę z funkcją grzania za 2500 zł. Chciałbym mieć PC powietrze woda, ale czy znajdę taką do 15 tyś zł? Zaznaczam, że mieszkam w górach, może nie wysokich, ale 640 m n.p.m. dla PPC nie będą to za ostre warunki? Gdybym mieszkał na wybrzeżu, nie miał bym takich obaw.

Mam podobną sytaucję jak ty (planuje dom parterowy ok. 145m2) i też od dawna zastanawiam się nad CO i CWU. Ostatnio pojawiła się ciekawa PC Aquarea 5kW (gwarancja mocy 5kW do -15oC) z bardzo wysokim COPem A-15/W35 - 2,5 ! W katalogach znalazłem cenę ok 2100 funtów (nieco ponad 10k) ale w Polsce chcą ok. 15k. Jeśli udałoby się zbić cenę do 12k, to chyba nie ma nad czym się zastanawiać. Tym bardziej u ciebie jak masz już rurki zalane w płycie.

Horher
30-06-2014, 06:05
Mam podobną sytaucję jak ty (planuje dom parterowy ok. 145m2) i też od dawna zastanawiam się nad CO i CWU. Ostatnio pojawiła się ciekawa PC Aquarea 5kW (gwarancja mocy 5kW do -15oC) z bardzo wysokim COPem A-15/W35 - 2,5 ! W katalogach znalazłem cenę ok 2100 funtów (nieco ponad 10k) ale w Polsce chcą ok. 15k. Jeśli udałoby się zbić cenę do 12k, to chyba nie ma nad czym się zastanawiać. Tym bardziej u ciebie jak masz już rurki zalane w płycie.

Ciekawe rozwiązanie, poczytam o tej pompie. A czy monoblok nie ma większych strat na przesyle ciepła?

Barth3z
30-06-2014, 08:38
Ciekawe rozwiązanie, poczytam o tej pompie. A czy monoblok nie ma większych strat na przesyle ciepła?

Nie ma - a przynajmniej nie powinien. To jest kwestia instalacji, ale moim zdaniem to są jakieś wydumane teorie spiskowe. Minusem jedynie jest to, że musisz zalać glikolem instalację w domu.

Horher
01-07-2014, 08:29
Ten Panasonic ma gwarancje mocy do - 15, a jak będzie niższa temperatura? -20 *C ok, włączą się grzałki, a jak spadnie do -27? Da radę? Wiem, że takie niskie temperatury nie występują długo, ale przecież grzać trzeba i nie chciałbym żeby się okazało, że muszę włączać farelki żeby utrzymać temperaturę w domu. I nie chodzi o to, że zapłacę za prąd do tych farelek, tylko, że będę musiał kombinować bo PC będzie miała za małą moc.

Poza tym wydaje i się, że jednak monoblok to strata ciepła na przesyle od pompy do domu, choć ma też zaletę - brak sprężarki w domu i brak związanego z nią hałasu.

map78
01-07-2014, 09:17
Ten Panasonic ma gwarancje mocy do - 15, a jak będzie niższa temperatura? -20 *C ok, włączą się grzałki, a jak spadnie do -27? Da radę? Wiem, że takie niskie temperatury nie występują długo, ale przecież grzać trzeba i nie chciałbym żeby się okazało, że muszę włączać farelki żeby utrzymać temperaturę w domu. I nie chodzi o to, że zapłacę za prąd do tych farelek, tylko, że będę musiał kombinować bo PC będzie miała za małą moc.

Poza tym wydaje i się, że jednak monoblok to strata ciepła na przesyle od pompy do domu, choć ma też zaletę - brak sprężarki w domu i brak związanego z nią hałasu.

Włączy grzałki, albo i nie - zależy jak dobierzesz. U mnie przy -19 nie włączyła. Przy -27 tez da radę tylko wtedy większość jej mocy będzie pochodzić z grzałki. Takie temperatury jednak to zaledwie kilka godzin w roku - być może że podczas takiego mrozu temp w domu troszkę spadnie - jeśli to dla ciebie nieakceptowalne to można dokupić pakiet grzałek 3-6-9kW - wtedy na pewno da radę:)

Zarówno split jak i monoblok sprężarki ma na zewnątrz. Przy splicie w środku jest hydrobox, którego najbardziej hałasującym elementem jest pompa obiegowa;)
W zasadzie największą wadą monobloku jest właśnie możliwość zamarznięcia wody w układzie podczas przerwy w dostawie prądu przy dużym mrozie, dlatego stosuje się w takich układach obiegówki pracujące non stop z awaryjnym układem zasilania lub zalewa się instalacje glikolem.

Horher
01-07-2014, 10:06
Włączy grzałki, albo i nie - zależy jak dobierzesz. U mnie przy -19 nie włączyła. Przy -27 tez da radę tylko wtedy większość jej mocy będzie pochodzić z grzałki. Takie temperatury jednak to zaledwie kilka godzin w roku - być może że podczas takiego mrozu temp w domu troszkę spadnie - jeśli to dla ciebie nieakceptowalne to można dokupić pakiet grzałek 3-6-9kW - wtedy na pewno da radę:)

Zarówno split jak i monoblok sprężarki ma na zewnątrz. Przy splicie w środku jest hydrobox, którego najbardziej hałasującym elementem jest pompa obiegowa;)
W zasadzie największą wadą monobloku jest właśnie możliwość zamarznięcia wody w układzie podczas przerwy w dostawie prądu przy dużym mrozie, dlatego stosuje się w takich układach obiegówki pracujące non stop z awaryjnym układem zasilania lub zalewa się instalacje glikolem.

Jak to dobrze mądrego posłuchać ;).
Czyli jedynym sensownym rozwiązaniem jest zalanie glikolem, bo pracująca non stop pompa to niepotrzebne koszty.
A tak po chłopsku - są dwie pompy o takich samych parametrach i cenie, jedna monoblock, a druga split. Którą wybrać?
I jeszcze - jaka jest różnica w użytkowaniu między jednofazową a trójfazową?

map78
01-07-2014, 10:29
Trojfazowy split ;)

:yes::yes::yes:

map78
01-07-2014, 10:50
Jak to dobrze mądrego posłuchać ;).
Czyli jedynym sensownym rozwiązaniem jest zalanie glikolem, bo pracująca non stop pompa to niepotrzebne koszty.
A tak po chłopsku - są dwie pompy o takich samych parametrach i cenie, jedna monoblok, a druga split. Którą wybrać?
I jeszcze - jaka jest różnica w użytkowaniu między jednofazową a trójfazową?

Glikol niestety cudownym środkiem też nie jest. Trzeba by zacząć od tego, czy producent pompy dopuszcza takie rozwiązanie, bo wcale nie musi. Poza tym glikol jest jednak dość drogi i silnie trujący. Instalacja CO z reguły powinna być szczelna, ale jednak jest to jakieś tam ryzyko. Także podsumowując monoblok w naszym klimacie i przy naszej sieci energetycznej to jednak jest tam jakieś ryzyko i trzeba je kalkulować, dlatego ja wybrałbym split.

Różnic w eksploatacji pomiędzy 1,a 3-fazową nie ma. Rożnica jest w obciążeniu Twojej instalacji elektrycznej - generalnie do jednofazowej będziesz potrzebował większe zabezpieczenie przedlicznikowe i porządną instalację wewnętrzną (przewody odpowiedniej średnicy). Mawiają tez, że silnik 3-fazowy jest trwalszy, ale tego nie wiem.
Musisz natomiast zwrócić uwagę, czy nie ma różnicy w parametrach samej pompy, bo często bywa tak, że 3-fazowa ma lepsze "osiągi" choć nie zawsze.

Horher
01-07-2014, 11:11
Dzięki za odpowiedź. Od siebie jeszcze dodam, że wadą trójfazówki jest to (co z resztą dotyczy wszystkich urządzeń, nie tylko pompy), że na wioskach często znika napięcie tylko na jednej fazie. Jednofazowe urządzenia mają szanse jeszcze działać, trójfazowe się zepsują jeżeli nie ma zabezpieczenia przed zanikiem fazy lub odwróceniem faz. Ale to nie jest duży kłopot. Kłopotem jest cena - bo chyba nie będzie chciała się zamknąć w 15000 brutto :).

M.Krk
01-07-2014, 15:59
Co do pompy monoblok to kupiłem 200l koncentratu za 1500zł. z przesyłką, a taką pompę podłączy każdy jak zwykły piec tyle że na zewnątrz, a że glikol trujący to pewne ale nie trzeba go pić, zresztą tej wody z co też nie polecam, i jeszcze pytanko co jest w solarach ? i pompach GW, te instalacje to są bankowo szczelne ale te CO to już nie koniecznie, co do prądu na wsi, piorunów i innych dziadostw to ubezpieczenie pokrywa takie coś

map78
01-07-2014, 16:32
Co do pompy monoblok to kupiłem 200l koncentratu za 1500zł. z przesyłką, a taką pompę podłączy każdy jak zwykły piec tyle że na zewnątrz, a że glikol trujący to pewne ale nie trzeba go pić, zresztą tej wody z co też nie polecam, i jeszcze pytanko co jest w solarach ? i pompach GW, te instalacje to są bankowo szczelne ale te CO to już nie koniecznie, co do prądu na wsi, piorunów i innych dziadostw to ubezpieczenie pokrywa takie coś

Mądrze prawisz, tylko po co kombinować skoro split jest zasadniczo w tej samej cenie:confused:
A co do niebezpieczeństwa otrucia, to przy podłogówce można całkowicie olać, ale przy grzejnikach już niekoniecznie, anie chciałbym żeby moje dzieci, czy zwierzęta miały z tym kontakt - zdecydowanie wolę wodę;)

M.Krk
01-07-2014, 16:57
Mądrze prawisz, tylko po co kombinować skoro split jest zasadniczo w tej samej cenie:confused:
A co do niebezpieczeństwa otrucia, to przy podłogówce można całkowicie olać, ale przy grzejnikach już niekoniecznie, anie chciałbym żeby moje dzieci, czy zwierzęta miały z tym kontakt - zdecydowanie wolę wodę;)

Oczywiście jeśli koszt z montażem wychodzi podobnie to bez sensu, masz rację, zaś ta woda w grzejnikach to okropieństwo paskudne trucizna jak nic, a wiem to nie dla tego że mi cieknie tylko płukałem grzejnik i paskudne to bardzo było, ja naprawdę nie widzę powodu dlaczego miało by się lać z instalacji,
jak jest piec węglowy to tak przerabiałem parowóz w piwnicy no i puściło troszkę, ale pompa mi na pewno nie zagotuje instalacji

Horher
01-07-2014, 21:05
Panowie, z tym glikolem nie jest tak źle. Nikt nie każe zalewać instalacji glikolem etylenowym, silnie toksycznym. Można zalać bezpiecznym glikolem propylenowym.
Ta pompa, którą zapodał @Barth3z - Aquarea 5kW - ma naprawdę świetne parametry. Niestety jest tylko w wersji monoblock. Tak się zastanawiam, czy ten super COP nie jest związany z tym, że jest to właśnie monoblock. Sami doskonale wiecie, że producenci robiąc testy robią je w idealnych warunkach, żeby w specyfikacji ładnie wyglądało. Na pewno ten COP nie uwzględnia strat ciepła na odcinku instalacji od króćców przyłączeniowych, a nie jestem pewien, czy uwzględnia straty ciepła we wnętrzu pompy. Mówię tu o obiegu wody, czyli te wszystkie rurki wewnątrz, pompę wodną itp.
Druga sprawa, to moc tej pompy ciepła. Generalnie zawsze bierze się większą niż wynika to z obciążenia cieplnego budynku. U mnie obciążenie cieplne wynosi ok. 3500 W, ale to teoria. W praktyce dojdą niepoliczone mostki termiczne choćby od przepustów których mam sporo, ewentualne błędy w wykonaniu itp. Dodatkowo trzeba dodać moc potrzebną na przygotowanie CWU. Powstaje pytanie, czy te nominalne 5 kW pompy wystarczy? W tej sytuacji czy nie lepiej kupić do T-CUP'a 9 kW, który ma nieznacznie gorsze parametry.

map78
01-07-2014, 22:01
Powstaje pytanie, czy te nominalne 5 kW pompy wystarczy? W tej sytuacji czy nie lepiej kupić do T-CUP'a 9 kW, który ma nieznacznie gorsze parametry.

:D Toś się kolego zagalopował...

Horher
02-07-2014, 06:30
Dlaczego? PC nie ogrzewa domu i CWU w tym samym czasie. W momencie gdy ma zaprogramowane ogrzewanie CWU nie grzeje domu.
Jak bardzo sie wychlodzi dom przez np 1h bez grzania?

Pozostaje tez kwestia ceny 5kW Monoblok i 9kW T-CAP. Dla kogos roznica moze byc istotna... nie mniej jezeli 5kW PC pokrywa jego potrzeby.

W domu o niskim zapotrzebowaniu i niskim obciazeniu cieplnym istotne tez jest aby PC potrafila zejsc do niskich min wartosci oddawanego ciepla,
np. okresy przejsciowe, jesien/wiosna... Moja PC np. nie odda <4,2 - 4,5kW ( nie wiem jak T-CAP ) , mniejsze PC D zejda do min 1,8kW!
Co sie oczywiscie wiaze z niskim poborem pradu.

Kiedy potrzebujesz te 3,5kW? Przypuszcam ze jak jest bardzo zimno... a ile kW potrzebujesz przy +2*C ;)


3,5 kW będę potrzebował jak na zewnątrz będzie -20 *C, a wewnątrz 20. To co napisałeś o okresie przejściowym ma sens, więc może PC 5 kW jest dobrym rozwiązaniem. Jak w duże mrozy zabraknie mocy na pompie, to resztę dadzą grzałki i powinno być ok.

Horher
02-07-2014, 06:32
:D Toś się kolego zagalopował...

Co powiedziałem nie tak?

gdynia@
02-07-2014, 07:45
Ta pompa, którą zapodał @Barth3z - Aquarea 5kW - ma naprawdę świetne parametry. Niestety jest tylko w wersji monoblock.

Panasonic 5kW występuje w wersji split i monoblock.

map78
02-07-2014, 08:42
Co powiedziałem nie tak?

Porównywanie T-Cap'a do jednej z najsłabszych pomp w typoszeregu nie ma najmniejszego sensu. To tak jakbyś porównywał Yaris do Avensis i stwierdził, że Yaris ma lepsze parametry, bo mniej pali:)
Jeżeli Twoje szczytowe zapotrzebowanie to 3,5kW to nawet myślenie o T-Cap'ie jest nieporozumieniem - to tak jakbyś do muchy z armaty chciał strzelać:D

Teraz co do tego monobloku, o cudownych parametrach. Owszem ma niezłego COP'a;) i w ogóle, ale to jest dość droga pompa - przynajmniej w polskiej dystrybucji. W Polsce katalogowo kosztuje ona 17600zł, podczas gdy za około 2tys. mniej można kupić Panasa 5kW, 7kW i nawet 9kW serii C lub F typu SPLIT, które w zupełności poradzą sobie w Twoim domu, a pozbawione są wad monobloku.

map78
02-07-2014, 08:44
Panasonic 5kW występuje w wersji split i monoblock.

No występuje:yes: Tylko parametry splita znacznie odbiegają od mono, wiec nie można mówić, że to ta sama pompa.

Horher
02-07-2014, 09:11
WIęc temat mojej pompy dalej pozostaje otwarty :D.

Co do monobloku i glikolu, to przypomniałem sobie, że woda użytkowa musi mieć podwójną separację od glikolu. Puszczenie glikolu w wężownicę zasobnika CWU jest niedopuszczalne przez przepisy i ... zdrowy rozsądek. To samo dotyczy zbiorników dwu płaszczowych. Jedynie bufor by Adam_MK dał by radę, ale wówczas gdy pompa ciepła będzie podłączona do dolnej wężownicy jak solary.

gdynia@
02-07-2014, 09:12
Nie mówię ogólnie o pompach....
W tym konkretnym przypadku, przy zapotrzebowaniu 3,5kW dla -20C, ten split spokojnie może zostać zastosowany. Przy -20C dysponuje 4,1kW

map78
02-07-2014, 09:35
hehe, powiedz to Arturo :P
o ile dobrze pamiętam, to on ma te 3,5 kw :P

Dlatego zużył aż 1900kWh w domu izolowanym, podczas gdy u mnie poszło 3100kWh w dużo większym durszlaku z systemem mieszanym:cool:

M.Krk
02-07-2014, 10:38
WIęc temat mojej pompy dalej pozostaje otwarty :D.

Co do monobloku i glikolu, to przypomniałem sobie, że woda użytkowa musi mieć podwójną separację od glikolu. Puszczenie glikolu w wężownicę zasobnika CWU jest niedopuszczalne przez przepisy i ... zdrowy rozsądek. To samo dotyczy zbiorników dwu płaszczowych. Jedynie bufor by Adam_MK dał by radę, ale wówczas gdy pompa ciepła będzie podłączona do dolnej wężownicy jak solary.

Że ten glikol przesiąknie przez metal ?

Horher
02-07-2014, 12:16
Że ten glikol przesiąknie przez metal ?

Jasne, że nie przesiąknie, ale w sytuacji awaryjnej np. pęknięcie wężownicy, masz glikol w wodzie użytkowej. Słyszałem, że w świetle przepisów tak podłączyć nie wolno.

M.Krk
02-07-2014, 15:32
Jasne, że nie przesiąknie, ale w sytuacji awaryjnej np. pęknięcie wężownicy, masz glikol w wodzie użytkowej. Słyszałem, że w świetle przepisów tak podłączyć nie wolno.

A solary to niby jak są podłączone, ja myślę że tam jest glikol i przegrzane to jest nie raz

Horher
02-07-2014, 19:44
A solary to niby jak są podłączone, ja myślę że tam jest glikol i przegrzane to jest nie raz

Tak myślałem że to powiesz ;). Niestety, teraz nigdzie nie udało mi się znaleźć wymogu, że trzeba podwójnie separować układy z glikolem od wody użytkowej, ale jestem pewien, że czytałem o tym na tym forum. A może po prostu ktoś wprowadził mnie w błąd. Niemniej jednak, wydaje mi się to słusznym podejściem.

oberwatorPC
02-07-2014, 19:57
Tak myślałem że to powiesz ;). Niestety, teraz nigdzie nie udało mi się znaleźć wymogu, że trzeba podwójnie separować układy z glikolem od wody użytkowej, ale jestem pewien, że czytałem o tym na tym forum. A może po prostu ktoś wprowadził mnie w błąd. Niemniej jednak, wydaje mi się to słusznym podejściem.

W solarach jest glikol propylenowy i w przypadku możliwości kontaktu z CWU musi być propylenowy gdyż jest nieszkodliwy. W dolnych źródłach może być etylenowy, który jest trujący dla ludzi.

M.Krk
02-07-2014, 21:40
Oj przesadzacie panowie, oczywiście każdy leje co mu pasuje, nie znam się na tym ale propylenu też bym się nie napił, i lepiej takich teorii nie pisać

M.Krk
02-07-2014, 21:45
A w solarach od lat był lany ten trujący, masz go w samochodzie, wiele razy miałem z nim do czynienia za ciekawych czasów szczęśliwie minionych, borygo, petrygo i inne wynalazki, nie słyszałem by się ktoś tym zatruł, ale może macie racje

map78
02-07-2014, 22:02
A w solarach od lat był lany ten trujący, masz go w samochodzie, wiele razy miałem z nim do czynienia za ciekawych czasów szczęśliwie minionych, borygo, petrygo i inne wynalazki, nie słyszałem by się ktoś tym zatruł, ale może macie racje

100ml (pół szklanki) czystego glikolu etylowego to dawka śmiertelna dla człowieka:( Dla np kota - 10x mniej.

Horher
02-07-2014, 22:27
Mówimy tu o ryzyku które występuje. W przypadku awarii glikol dostaje się do wody którą można się zatruć. Naturalnie jeśli można użyć glikolu propylenowego który nie jest trujący to się to robi. Podwójna separacja na pewno by nie zaszkodziła, ale jest kosztowna w inwestycji i/lub w eksploatacji. Jeśli nie ma wymogu podwójnej separacji to można ją pominąć. To wszystko ;).

M.Krk
03-07-2014, 06:38
100ml (pół szklanki) czystego glikolu etylowego to dawka śmiertelna dla człowieka:( Dla np kota - 10x mniej.

A czystej wyborowej lub innego rodzaju ile można wypić zanim się ten, ja wiem że byli tacy co im więcej pili tym mniej widzieli itd. ale kto chce glikol pić to śmierdzi

M.Krk
03-07-2014, 06:40
Mówimy tu o ryzyku które występuje. W przypadku awarii glikol dostaje się do wody którą można się zatruć. Naturalnie jeśli można użyć glikolu propylenowego który nie jest trujący to się to robi. Podwójna separacja na pewno by nie zaszkodziła, ale jest kosztowna w inwestycji i/lub w eksploatacji. Jeśli nie ma wymogu podwójnej separacji to można ją pominąć. To wszystko ;).


No i dokładnie to napisałem kto chce to naleje jego sprawa ale zaraz wielkie halo bo to trujące, grzyby też a ludzie chodzą do lasu

Horher
03-07-2014, 08:31
No i dokładnie to napisałem kto chce to naleje jego sprawa ale zaraz wielkie halo bo to trujące, grzyby też a ludzie chodzą do lasu

NIe, nie piszemy tego samego. Ty widzę że olewasz problem mówiąc że kto co wleje to jego sprawa. Otóż nie! Skoro jest wybór między toksycznym glikolem etylenowym i nie toksycznym propylenowym, to NALEŻY wybrać to drugie. Jakby faktycznie istniał przepis o podwójnej separacji, to psim obowiązkiem jest się do tego stosować. Bagatelizowanie tego w przypadku awarii może się skończyć tragicznie dla żony/dzieci/gości instalatora z "tumiwisizmem".

Sorki za może trochę za ostrą wypowiedź, ale mam alergię na machanie ręką na sprawy podstawowego bezpieczeństwa, szczególnie gdy "machający" macha, bo z lenistwa nie chce mu się uruchomić procesu myślowego.

map78
03-07-2014, 08:48
A czystej wyborowej lub innego rodzaju ile można wypić zanim się ten, ja wiem że byli tacy co im więcej pili tym mniej widzieli itd. ale kto chce glikol pić to śmierdzi

Widzisz:) a jednak jesteś ignorantem:yes: nawet nie wiesz z czym masz do czynienia - śmierdzieć to może borygo, bo specjalnie dodano do niego środki zniechęcające do picia tego specyfiku. Czysty glikol jest substancją bezbarwną, bezwonną i o lekko słodkawym smaku - każde zwierzę, czy dziecko bez zastanowienia wypije.
M.Krk ja Ciebie doskonale rozumiem, kupiłeś tanio tanią pompę i teraz na siłę próbujesz przekonać innych, ale też samego siebie, że dobrze zrobiłeś. Być może i zrobiłeś dobrze i raczej Ty ani Twoja rodzina nie ucierpicie z tego powodu, ale ryzyko zawsze istnieje - a jest to głupie ryzyko, bo niepotrzebne i bardzo proste to wyeliminowania.

M.Krk
03-07-2014, 17:55
Widzisz:) a jednak jesteś ignorantem:yes: nawet nie wiesz z czym masz do czynienia - śmierdzieć to może borygo, bo specjalnie dodano do niego środki zniechęcające do picia tego specyfiku. Czysty glikol jest substancją bezbarwną, bezwonną i o lekko słodkawym smaku - każde zwierzę, czy dziecko bez zastanowienia wypije.
M.Krk ja Ciebie doskonale rozumiem, kupiłeś tanio tanią pompę i teraz na siłę próbujesz przekonać innych, ale też samego siebie, że dobrze zrobiłeś. Być może i zrobiłeś dobrze i raczej Ty ani Twoja rodzina nie ucierpicie z tego powodu, ale ryzyko zawsze istnieje - a jest to głupie ryzyko, bo niepotrzebne i bardzo proste to wyeliminowania.

Oszalałeś Człowieku w tej dyskusji, nazywasz mnie ignorantem bo użyłem powiedzmy potocznego określenia, Ty dobrze wiesz o czym ja pisałem tylko palisz głupa bo musisz komuś dowalić, co Ty wiesz o mojej pompie poza tym że napisałem że ją sam podłączyłem,
Dla tego Eko dodam że da się czystym spirytusem zalać kurcze dodam roztworem spirytusowym, ale to da się wypić jak nic.

Na koniec dodam, Panowie nie przesadzajcie no chyba że wam ulżyło jak się przejechaliście po mnie to wam wybaczę

Horher
03-07-2014, 18:06
Oszalałeś Człowieku w tej dyskusji, nazywasz mnie ignorantem bo użyłem powiedzmy potocznego określenia, Ty dobrze wiesz o czym ja pisałem tylko palisz głupa bo musisz komuś dowalić, co Ty wiesz o mojej pompie poza tym że napisałem że ją sam podłączyłem,
Dla tego Eko dodam że da się czystym spirytusem zalać kurcze dodam roztworem spirytusowym, ale to da się wypić jak nic.

Na koniec dodam, Panowie nie przesadzajcie no chyba że wam ulżyło jak się przejechaliście po mnie to wam wybaczę

Dobra, wszyscy zluzujmy majty...
Chodzi tylko o to, żeby nie było - jak to powiedział @map78 - głupiego, niepotrzebnego ryzyka. Jak zalać, to czymś nie trującym, a nie pierwszym lepszym co jest pod ręką. To wszystko. Miłego wieczoru ;).

map78
03-07-2014, 22:40
Oszalałeś Człowieku w tej dyskusji, nazywasz mnie ignorantem bo użyłem powiedzmy potocznego określenia, Ty dobrze wiesz o czym ja pisałem tylko palisz głupa bo musisz komuś dowalić, co Ty wiesz o mojej pompie poza tym że napisałem że ją sam podłączyłem,
Dla tego Eko dodam że da się czystym spirytusem zalać kurcze dodam roztworem spirytusowym, ale to da się wypić jak nic.

Na koniec dodam, Panowie nie przesadzajcie no chyba że wam ulżyło jak się przejechaliście po mnie to wam wybaczę

Człowieku wyluzuj:cool: Przecież nie chciałem Cie obrazić, ani urazić tylko zwrócić uwagę, że można coś zrobić inaczej, żeby było dobrze i bezpiecznie.
A pompę wiem jaką masz, bo też się nad nią zastanawiałem swego czasu, ale zrezygnowałem właśnie ze względu na to, że wysteruje tylko w wersji monoblok. A przy okazji do grzejników wziąłeś wersje Nordic, czy tą zwykłą?

M.Krk
04-07-2014, 12:48
Człowieku wyluzuj:cool: Przecież nie chciałem Cie obrazić, ani urazić tylko zwrócić uwagę, że można coś zrobić inaczej, żeby było dobrze i bezpiecznie.
A pompę wiem jaką masz, bo też się nad nią zastanawiałem swego czasu, ale zrezygnowałem właśnie ze względu na to, że wysteruje tylko w wersji monoblok. A przy okazji do grzejników wziąłeś wersje Nordic, czy tą zwykłą?

OK uznajmy że nie było sprawy, ale mała sugestia jeśli chcesz komuś zwrócić uwagę na jakąś kwestię to nie nazywaj go ignorantem,
co do pompy to wziąłem nordic, i ja nie sądzę że monoblok dyskwalifikuje jej zastosowanie, wręcz przeciwnie dla ludzi którzy mają możliwość zorganizowania sobie sensownego podłączenia jest to dobre rozwiązanie, nie trzeba specjalisty od chłodnictwa, szczerze szukałem innego rozwiązania ale panowie fachowcy mieli ceny z kosmosu i mam pokrycie na te słowa, żadnemu nie chciało się ruszyć by obejrzeć miejsce montażu i oszacować wszystko, a ludzie z firmy która wybrałem dali mi sensowną ofertę i możliwość montażu własnego,
Tutaj szukałem informacji na temat pomp a teraz dzielę się swoim doświadczeniem i tyle, sam jestem w innej branży chodź usługowej
Pozdrawiam

map78
04-07-2014, 13:21
ja nie sądzę że monoblok dyskwalifikuje jej zastosowanie, wręcz przeciwnie dla ludzi którzy mają możliwość zorganizowania sobie sensownego podłączenia jest to dobre rozwiązanie, nie trzeba specjalisty od chłodnictwa

No zobaczymy jak to będzie:) Exotherm ma ogólnie dość dobre opinie i sporo realizacji, więc jest szansa że powinno to hulać, choć niektórzy twierdzą, że to podrasowany chińczyk;)
Nie zapomnij wpaść na forum po zimie podzielić się wrażeniami, bo to będzie najlepsza weryfikacja. Sam jestem ciekawy jak to wyjdzie przy kaloryferkach:confused:

M.Krk
04-07-2014, 14:01
Lidzie różne takie tam gadają czasem mają rację a czasem nie, jak to ludzie, informacjami się podzielę chociaż dla tego że chciałbym by o mojej pracy ludzie też mówili,
Powiem Ci że może to chińczyk ale ja myślę że nie, nawet jeśli to to co ma w środku jest dobrej marki i działa już kilka miesięcy więc jestem optymistą

Mirak
20-07-2014, 11:59
Witam Forumowiczów
Mam zamiar wybudować Kanadyjczyka
Od firmy budującej otrzymałem propozycję zainstalowania pompy ciepła do grzania całego domu powietrzem za cenę 45 tyś zł ( dom około 120 m2 )
Nie podali jednak jakiej firmy ma ty być PC.
Czy ktoś z was mógłby ze swoje strony podesłać mi jakieś PC które mogą powietrzem ogrzać taki dom ? Koszty instalacji, opinie. [email protected]
Nie interesuje mnie ogrzewanie podłogowe. Nie interesuje mnie ogrzewanie elektryczne.
Czekam na Wasze informacje.

mkm silesia
20-07-2014, 23:32
Witam Forumowiczów
Mam zamiar wybudować Kanadyjczyka
Od firmy budującej otrzymałem propozycję zainstalowania pompy ciepła do grzania całego domu powietrzem za cenę 45 tyś zł ( dom około 120 m2 )
Nie podali jednak jakiej firmy ma ty być PC.
Czy ktoś z was mógłby ze swoje strony podesłać mi jakieś PC które mogą powietrzem ogrzać taki dom ? Koszty instalacji, opinie. [email protected]
Nie interesuje mnie ogrzewanie podłogowe. Nie interesuje mnie ogrzewanie elektryczne.
Czekam na Wasze informacje.

Sąsiad mojego klienta właśnie jest w trakcie likwidacji takiego ogrzewania stwierdził że ma dość malowania co rok jak by co to może dam kontakt bo podobno chce to opchnąć komuś tanio - może miał źle zrobione ?
Z kolei ktoś z rodziny innego klienta ma system jeszcze nie uruchomiony ale instalatorzy skierowali nadmuchy gorącego powietrza na okna że niby lepiej - jak odpali to na pewno będę wiedział co i jak bo tam ciągle jest licytacja co lepsze - mnie zastanawiają te nadmuchy na okna pomijając zabudowę sporych kanałów
No ale lepsze jest wrogiem dobrego ;)

14-12-2014, 10:52
Witam
Chcę w najbliższej przyszłości wybudować taki mały domek max 50-60m2 jak: http://www.tooba.pl/projekt-domu-D51-Justyna/a,s_pd,idp,4952.html
http://z500.pl/projekt/11/Z11,maly-dom-parterowy-z-dachem-dwuspadowym-tani-w-budowie-i-uzytkowaniu.html

Liczyłem już zapotrzebowanie tego domu na ogrzewanie i jest to od 1500kWh do 3000-4000kWh w zależności od ocieplenia rocznie. Jako ze zmieniły się przepisy odnośnie Ep budynku 120kwh/m2/rok przy ogrzewaniu czysto elektrycznym konwektory czy kable grzejne bardzo ciężko zmieścić się w tym limicie bo prąd ma współczynnik nakładu 3 dlatego pomyślałem o pompie ciepła powietrze powietrze kanałowej, czy taka instalacja jest traktowana przez przepisy budowlane jako instalacja grzewcza i może być jedynym źródłem ciepła?
Bo kominek z rozprowadzeniem nie może być.
Z tego co patrzyłem na produkty Daikina to do takiego domu wystarczyłaby pompa ciepła:
FDXS25F / RXS25K lub FDXS35F / RXS35K ewentulanie
FBQ35C8 ale to już cena rośnie a mnie zależy też na kosztach no i modulacji mocy a z tego co widzę w katalogach seria FBQ pracuje tylko z mocą znamionową a FDX ma 3 poziomy mocy?
Czy ma ktoś takie ogrzewanie i ile kosztowało u Was instalacja takiej pompy FDXS25F lub FDXS35F lub podobnej razem z rozprowadzeniem kanałów ocieplanych, w tak małym domu to kanały chyba idą stropem drewnianym i górą nadmuch jest. Dodatkowo rekuperator można pod to podpiąć.

15-12-2014, 17:34
Odpowiem sobie sam z tego co się dowiedziałem od firm, taka pompa powietrze powietrze musi grzać do -20 według stref ogrzewania żeby mogła być jedynym źródłem ciepła i mieć duży spręż powyżej 50 około 100 jak kanały mają być na kilka pomieszczeń a więc z Daikin zostaje pompa serii FBQ71 o mocy jakieś 7-8kW cena 12-13 tys netto ,ma wystarczającą moc przy minusowych temperaturach ale koszt tej pompy z montażem czyli kanały, złącza rozprowadzenie tego na poddaszu to jakieś 18 tys netto czyli ponad 20 tysięcy brutto,
taniej wyjdzie na Samsungu AC071HBMDKH jest podobna seria koszt 6-7 tys netto co grzeje do -20 czyli z montażem i instalacją materiałami jakie 13 tys netto, pytanie jak takie ogrzewanie działa w rzeczywistości chyba najprościej kino odwiedzić bo tam takie nadmuchy z sufitu są właśnie :D,

szczerze jak by nie było przepisów o Ep 120kWh/m2/rok to w takim domu 50-60m2 zamontował bym sam 4 konwektory 500-1000W za 200zł/sztuka i całe ogrzewanie wyszłoby 800zł:D a nie 15 tys :mad:
za późno się zorientowałem o tych przepisach bo bym zaczął budowę w zeszłym roku :mad: a teraz trzeba kombinować z ogrzewaniem czyli przy prądzie 40kWh/m2/rok max a odliczając CWU na rok 700-800kWh na 1 osobę czyli na m2 przy 50-60m2 14-16kwh to zostaje na ogrzewanie 24-26 kwh/m2/rok czyli na dom 50-60m2 na ogrzewanie 1200-1300kWh/rok co jest nierealne bo przy 30 cm styro 0.31 i rekuperatorze wychodzi 30kWh/m2/rok.:mad: przy 50-60m2