PDA

Zobacz pełną wersję : Fundament budynku gospodarczego



murako
19-04-2014, 20:52
Witam wszystkich :)
Właściwie chodzi o popularny garaż blaszak 3x5, który będę wykorzystywał na działce jako magazyn na kosiarkę, narzędzia, grill, itp... sprzęty.
Planuję go posadowić na obwódce z bloczków fundamentowych 12x24x38. Planuję ułożyć je na gołej ziemi (mała podsypka z piasku (1-2 cm) i zaspoinować betonem. Teren jest minimalnie pochyły - jedna strona będzie całkiem w ziemi, a przeciwna praktycznie w całości na wierzchu. Czym obsypać ten "fundament" - ziemia , piasek czy jeszcze coś innego, trzeba go jakoś impregnować, może jeszcze jakieś porady?
Dzięki za pomoc, pozdrawiam!
PS. Podajcie najprostszy sposób zakotwiczenia, bo podobno kotwy do bloczków w 6 punktach to za mało i silny wiatr zabierze blaszak razem z bloczkami.

murako
24-04-2014, 13:30
Podbijam uprzejmie :D

CityMatic
24-04-2014, 14:14
Czym obsypać ten "fundament" - ziemia , piasek czy jeszcze coś innego, trzeba go jakoś impregnować, może jeszcze jakieś porady?
Dzięki za pomoc, pozdrawiam!
PS. Podajcie najprostszy sposób zakotwiczenia, bo podobno kotwy do bloczków w 6 punktach to za mało i silny wiatr zabierze blaszak razem z bloczkami.

Witam serdecznie
Faktycznie to nie"fundament"tylko układanka dla dużego dziecka- nie ma sensu robić tego w ten sposób bo to nic nie da, szkoda materiału, pracy, wszystko rozleci się po jednym sezonie.

Lepiej zrobić to troszkę inaczej, a będzie dobrze i trwale(przynajmniej zabezpieczy przed wiatrem.
Wykop lub wywierć otwór na głębokość ok 60-80cm, o średnicy od 200 do 360 mm, trochę gruzu i rzadka zaprawa do dołka w całości zatopić odcinek bednarki , śruby, kotwy coś co później łatwo przymocować za pomocą spawania, skręcania do elementów garażu.
Takich słupków minimum 4 sztuki.
Całość wypoziomować do poziomu najniższego terenu, a wnętrze garażu wyrównać, lub wykonać opaskę wokół ścian ale tak by grunt nie dotykał konstrukcji garażu.

Za niewielkie pieniądze można zakupić stare płytki chodnikowe od(gminy, miasta, spółdzielni mieszkaniowej - te które są wymieniane na kostkę betonową)i wyłożyć powierzchnię wewnątrz - posłuży i będzie dobrze zrobione.
Pozdrawiam

firewall
24-04-2014, 17:21
Murako, niepotrzebnie kombinujesz. Postawiony mam blaszak na 10 bloczkach. Przetrwał taką wichurę że drzewa łamało.Zniweluj sobie teren - będzie taniej i szybciej.

CityMatic
24-04-2014, 21:08
Murako, niepotrzebnie kombinujesz. Postawiony mam blaszak na 10 bloczkach. Przetrwał taką wichurę że drzewa łamało.Zniweluj sobie teren - będzie taniej i szybciej.

Nie pisz takich rzeczy - bo jednemu przetrwa a innemu nie - jakoś częściej jest tak że większe są szkody gdy się czegoś nie zrobi tak jak należy.

np tutaj wiało i się narobiło
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?133859-Jak-banko-Dogodnego-%28C148%29-budowa%C5%82&p=3187204&viewfull=1#post3187204
Najlepiej jest zrobić raz a dobrze, gdyby np taki garaż tylko się przesunął i wybił np okno tarasowe, to straty będą wielokrotnie większe niż cztery zatopione w betonowych słupkach kotwy.
Pozdrawiam

yendrek3
24-04-2014, 21:48
no jasne tylko pytanie ile tak naprawde chce sie wydac na fundamencik pod blaszaka. Jak tam bym pod blaszaka specjalnie nie kombinowal, najwyzej odleci z wiatrem :rolleyes:

murako
25-04-2014, 07:29
Po waszych postach i własnych przemyśleniach postanowiłem zrobić tak: ułożę obwódkę z bloczków, ale w rogach i w środkach boków zostawię puste miejsca w kształcie kwadratu. Tam wykopię kwadratowe dołki 25x25 o głębokości ok. 60 cm. Po postawieniu garażu zaleję te dołki betonem do poziomu bloczków, a w beton wstawię pręty gwintowane, które umożliwią zakotwienie garażu. Trochę mi się nie uśmiecha mieszanie takiej ilości betonu (wychodzi ponad ćwierć m3). Chyba kupię w betoniarni, najwyżej mi wyleją na folię, przecież wiaderkiem zdążę roznieść do dołków zanim beton zastygnie?

firewall
25-04-2014, 16:04
Wiaderkami spokojnie wyrobisz się. Ale raczej takiej ilości to nie przywiozą.Zwykle marudzą już przy 4-5m3 a co dopiero przy 1/4m3

ANNNJA
27-04-2014, 09:00
ile garaży tyle sposobow!!

my garaż budowlany wykorzystujemy jako przechowalnia drewna kominkowego, jednocześnie 2zewnętrzne ściany obłożyliśmy też drewnem- chroni przed wiatrem!!,
pozatym to drewno tak napiera na ściany że i garaż nie odleci,
ale stawialiśmy go na cegłach- takich małych, a tam gdzie teren trochę spadał to poszło kilka bloczków-bo wyższe, w rogach wewnątrz wbiliśmy po jednym żebrowanym drucie- zostały po fundamentach domu, ok. 50cm w ziemi i zagięcie na profil dolny garażu- wyszło jakby był garaż "upalowany"

przed betonem też się wzbranialiśmy!!

murako
12-05-2014, 10:43
Bloczki już mam ułożone, szczeliny wyszły po 1-2 cm. Czym zaspoinować? Mam piasek kopany, mogę z niego zrobić beton i będzie dobrze? Mam też żwir płukany, taki specjalnie do betonu, ale są tam grubsze kamyczki i będzie problem przy pracy w spoinach.