PDA

Zobacz pełną wersję : Krokiew i jętka ukryta w warstwie izolacji



w&m
21-04-2014, 11:03
Witajcie.
Na wstępie zaznaczam, że buduję sam, oczywiście z kierownikiem budowy itd. Żadnych ekip.

Dylemat jest następujący. Projektant zaprojektował dach dwuspadowy w ten sposób, iż krokwie 8x20 opierają się na murłacie 14x14 u góry zaś są spięte jętką 8x18 i w kalenicy podparte płatwią kalenicową 14x20. Murłata przy ścianie szczytowej wystaje na zewnątrz na ok. 90 cm. Na zewnątrz budynku na murłatach oparte są w sumie 4 krokwie. Dwie przy ścianie i dwie na końcu murłaty. Ogólnie projektant starał się zachować odległość pomiędzy krokwiami (ich osiami) 90 cm. Zaprojektował ocielenie zewnętrzne ściany o grubości 15 cm. Ja zmieniłem grubość i będę dawał 20 cm. W projekcie druga od końca murłaty para krokwi pokrywa się ze ścianą szczytową, co oczywiście należy skorygować, dać przed lub za. Widzę, że w większości budynków krokiew z płatwią, te najbliższe ściany umieszcza się w taki sposób, by pod nią wcisnąć potem ocieplenie.

I teraz moje pytanie: Czy można krokwie z płatwią bliskie ściany (2 para od końca murłaty) zabudować ociepleniem? Czy jest różnica, czy będzie to wełna czy styropian? Czy nie ma ryzyka skraplania się pary w "punkcie 0" i zawilgocenia drewna w zimie? Jeżeli można je zabudować ociepleniem, to czy dać krokiew/jętkę zaraz przy ścianie, ewentualnie w jakiej odległości?

Dlaczego tak chcę zrobić? Jeżeli przy murłacie wysuniętej 90 cm na skraju dam krokiew, zaś drugą 28 cm od ściany (20 cm ocieplenia+8 jętka), to odległość między nimi pozostanie 46 cm. Trochę mało i nie wiem czy atrakcyjnie będzie to wyglądać, no i muszę rozsunąć pozostałe krokwie w dachu, co jak obliczyłem, zwiększy odległość między nimi z 90 do 95 cm. Jaka powinna być optymalna odległość między krokwiami w średniej wielkości dachu dwuspadowym? Dach bez deskowania, dachówka ceramiczna.

Pozdrawiam wszystkich odpowiadających i proszę o konstruktywne odpowiedzi, ewentualnie podpowiedzi, jak można inaczej w w/w ramach

Andrzej Wilhelmi
21-04-2014, 12:00
Musisz mieć dwie pary krokwi na szczycie poza izolacją cieplną bo inaczej będziesz miał problemy z montażem podbitki. Nie wolno rozsuwać krokwi można je zacieśnić i dołożyć wewnątrz budynku jeszcze jedną parę. Pamiętaj o stężeniu konstrukcji wiatrownicami. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
21-04-2014, 13:06
Endriu, nie musi, przy dwóch będzie korzystniej.

:rolleyes:

Skoro będzie korzystniej to musi:cool:
Skoro buduje sam to musi.;)
Skoro nie ma deskowania to jak zamontuje drugie mocowanie (do izolacji cieplnej?)?:confused:
Druga para krokwi to najprostsze rozwiązanie.:)
Pozdrawiam świątecznie.:bye:

w&m
21-04-2014, 18:47
Panie Andrzeju,
Zapomniałem napisać, że jest nadbitka, więc co w takiej sytuacji?
Można schować tą drugą parę krokwi z jętką, są jakieś przeciwwskazania?

Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.

Andrzej Wilhelmi
21-04-2014, 21:58
Ja bym zostawił widoczne obie skrajne bo to dobrze wygląda. To jedna z moich realizacji. Pozdrawiam.

w&m
22-04-2014, 05:48
No takie coś mogę zrobić, ale gdzie druga jętka? W jaki sposób ją ukryć?
I przy okazji inne pytanie: Jakie farby (nadające kolor) preferuje Pan do widocznych części wieźby? Bo że Kuprafung do impregnacji, to już wiem :)

Andrzej Wilhelmi
24-04-2014, 20:30
Drugiej jętki nie ma bo inwestor tak sobie życzył. Nie jest to błędem bo następna para krokwi jest wewnątrz tuż za ścianą. Do ozdobnego malowania drewna używam lakierów firmy Tikkurila. Pozdrawiam.

w&m
25-04-2014, 05:18
Dziękuję Panie Andrzeju, na taką odpowiedź czekałem :) Pozdrawiam