PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie ścienne



jgrolik
22-04-2014, 06:23
Witam,

Czy ktoś wie dlaczego powinno się przy ogrzewaniu ściennym instalować rurki na ścianach zewnętrznych, co zwiększa straty na przenikanie ?

I jeszcze jedno czy ktoś ma doświadczenie w łączeniu ogrzewania ściennego z podłogowym ?

Pozdrawiam

fachman19
22-04-2014, 06:50
To właśnie podstawowa wada ściennego.A dlaczego ? tak jak grzejnik pod oknem .Tak jak podłogówka gęściej przy ścianie zewnętrznej.
Chodzi m.i. o zatrzymanie cyrkulacji zimnego powietrza spływającego z przegrody chłodzonej .
Ale przy bardzo dobrze ocieplonych ścianach to w sumie obojętne.

jgrolik
25-04-2014, 09:30
Czyli przy ścianach o współczynniku 0.11 W/m2 nie powinno to przeszkadzać ?
Mój instalator namawia mnie na klimakonwektory MAXA i nie wiem co zrobić. Nie chcę inwestować w drogie ogrzewanie ścienne typu rehau, czy nawet purmo, ale np Capricorn.

cieszynianka
27-04-2014, 17:43
Witam,
I jeszcze jedno czy ktoś ma doświadczenie w łączeniu ogrzewania ściennego z podłogowym ?

Pozdrawiam
U nas w pokojach na górze jest ścienne, a w pozostałych pomieszczeniach podłogówka. Oba pracują na tej samej temperaturze, z tym, że ścienne jest "szybsze" .
Dlaczego piszesz, że ścienne jest drogie?

jgrolik
30-04-2014, 17:06
Jeśli ścienne musi być wykonane w technologii suchej, to koszt 1m2 zaczyna się od 130 PLN/m2 (capricorn) do 400-500/m2 przy bardziej markowych systemach. Więc chyba tanie nie jest ?
Ogrzewasz pompą ciepła czy kotłem gazowym ?

17jan
01-05-2014, 14:51
Witam,

Czy ktoś wie dlaczego powinno się przy ogrzewaniu ściennym instalować rurki na ścianach zewnętrznych, co zwiększa straty na przenikanie ?

I jeszcze jedno czy ktoś ma doświadczenie w łączeniu ogrzewania ściennego z podłogowym ?

Pozdrawiam

Jak zainstalujesz og. śc. na ścianie działowej to część energii ucieknie do pomieszczenia sąsiedniego. Co skutkuję stratami energii do pomieszczeń sąsiednich, ale to jest w minimalnych ilościach.

Do czego ci potrzebne jest ogrzewanie podłogowe jak masz ogrzewanie ścienne, które według mnie jest lepsze od podłogowego.

Podrzucam ci filmik jak samemu można zbudować ogr. ścienne. Niestety jest on w j. niemieckim. W ten sposób możesz budować na każdej ścianie.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=1gh2UabegKo

Pozdrawiam i życzę owocnej nauki

Janek.

jgrolik
07-05-2014, 17:38
Dzięki za link.
Niestety ale z tego co wiem, to mam za małą nośność budynku na klasyczne ogrzewanie ścienne (konstrukcja drewniana szkieletowa). Z tego powodu nie mam podłogówki na piętrze.

Pozdrawiam

cieszynianka
07-05-2014, 21:32
Dzięki za link.
Niestety ale z tego co wiem, to mam za małą nośność budynku na klasyczne ogrzewanie ścienne (konstrukcja drewniana szkieletowa). Z tego powodu nie mam podłogówki na piętrze.

Pozdrawiam
Jeśli można wiedzieć, dlaczego tak uważasz?

jgrolik
09-05-2014, 16:41
Tak powiedziano mi w firmie, która będzie budować dom.

fachman19
11-05-2014, 06:00
JPodrzucam ci filmik jak samemu można zbudować ogr. ścienne. Niestety jest on w j. niemieckim. W ten sposób możesz budować na każdej ścianie.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=1gh2UabegKo

Pozdrawiam i życzę owocnej nauki

Janek.

Obejrzałem
Nieprawdopodobny burdel na tej budowie na filmie .To u niemców tak budują ?????
SZOK

fachman19
11-05-2014, 06:01
Dzięki za link.
Niestety ale z tego co wiem, to mam za małą nośność budynku na klasyczne ogrzewanie ścienne (konstrukcja drewniana szkieletowa). Z tego powodu nie mam podłogówki na piętrze.

Pozdrawiam
Sa też technologie suche i lekkie

mxxxx
11-05-2014, 08:22
Dom jest dobrze ocieplony ale ze względu na małą powierzchnie podłóg samo ogrzewanie podłogowe (suche) na piętrze raczej nie pokryje pełnego zapotrzebowania na ciepło (przynajmniej tak wyszło z kalkulacji którą zrobiło mi Purmo)
kalkulacje Purmo opierają się na założeniach dla zwykłych domów, czy aby na pewno te kalkulacje dotyczyły twojego konkretnego przypadku czyli np: domku ze ścianą U=0,1 ?? podaj jakie konkretnie Purmo przyjęło obciążenie cieplne a jakie konkretnie wyszło w twoim domku, bo coś mi sie zdaje że system suchy w twoim domku to wystarczy z sporym zapasem

cieszynianka
11-05-2014, 21:36
Tak powiedziano mi w firmie, która będzie budować dom.
Hmm, coś mi się wydaje, że owa firma chyba nie miała do czynienia z ogrzewaniem ściennym.
Kaloryfery też wiesza się na ścianie zewnętrznej domu o konstrukcji szkieletowej, a jakoś konstrukcja je wytrzymuje.
Nie bardzo rozumiem dlaczego miałaby nie wytrzymać kilku metrów rurki z wodą równomiernie rozmieszczonych na całej ścianie:no:

jgrolik
12-05-2014, 17:49
To nie chodzi o rurki, tylko o tynk, gruby tynk

gentoonx
13-05-2014, 08:38
To nie chodzi o rurki, tylko o tynk, gruby tynk

a to nie słyszał o suchej zabudowie?

Są i takie rozwiązania

jgrolik
13-05-2014, 12:05
a to nie słyszał o suchej zabudowie?

Są i takie rozwiązania

Sam parę postów wyżej o tym pisałem, ale pisałem, że są one bardzo drogie

jgrolik
13-05-2014, 12:07
kalkulacje Purmo opierają się na założeniach dla zwykłych domów, czy aby na pewno te kalkulacje dotyczyły twojego konkretnego przypadku czyli np: domku ze ścianą U=0,1 ?? podaj jakie konkretnie Purmo przyjęło obciążenie cieplne a jakie konkretnie wyszło w twoim domku, bo coś mi sie zdaje że system suchy w twoim domku to wystarczy z sporym zapasem

Dokładnie dla moich ścian, tylko, że mam mały domek i jest trochę za mało podłogi

gentoonx
13-05-2014, 15:41
Sam parę postów wyżej o tym pisałem, ale pisałem, że są one bardzo drogie

To mało czytałes

wykonuje się ścienne wodne w ściankach z GK z folią metalizowaną pod rurami - działa jak złoto tylko trzeba odpowiednio stelaż zbudować - poszukaj w sieci

fachman19
13-05-2014, 17:34
A może bez folii ;)

gentoonx
13-05-2014, 17:37
A może bez folii ;)

rón jak chcesz - twój wybór

Nie mąć innym

cieszynianka
13-05-2014, 17:52
To nie chodzi o rurki, tylko o tynk, gruby tynk
:oO jakim grubym tynku myślisz???
Na ścianie są dwie plastikowe "drabinki", które trzymają rurki (mają mniejszy przekrój niż w podłodze) i na to tynk, żeby przykryć rurki.
Przecież ścianę szkieletową bez ogrzewania też się tynkuje, albo jakoś inaczej wykończa, nikt nie zostawia jej gołej.
Ktoś chyba chce kolegę zniechęcić do zrobienia ściennego z niewiadomych powodów. :rolleyes:

mxxxx
14-05-2014, 05:03
Dokładnie dla moich ścian, tylko, że mam mały domek i jest trochę za mało podłogi
nic nie rozumiem, obciążenie cieplne podaje się w W/m2 czyli powierzchnia podłogi nie ma tutaj kompletnie nic do rzeczy, zaczynam podejrzewać że Purmo robiło ci OZC kompletnie na pałę, przyjęli z sufitu 120W/m2 to i wyszły teraz herezje z dodatkowym ekstra ogrzewaniem ściennym

fachman19
14-05-2014, 16:41
rón jak chcesz - twój wybór

Nie mąć innym
Ja akurat polecam folię w pionie i poziomie:p

gentoonx
14-05-2014, 17:18
i gra gitara :)
przecież nikt nie zabrania

jgrolik
15-05-2014, 06:47
nic nie rozumiem, obciążenie cieplne podaje się w W/m2 czyli powierzchnia podłogi nie ma tutaj kompletnie nic do rzeczy, zaczynam podejrzewać że Purmo robiło ci OZC kompletnie na pałę, przyjęli z sufitu 120W/m2 to i wyszły teraz herezje z dodatkowym ekstra ogrzewaniem ściennym
Z OZC wychodzi mi 51 W/m2 a przy ogrzewaniu podłogowym suchym moc dostarczana przez ten system i panelach na podłodze to ok 40 W/m2.
Trzeba pamiętać, że temperatura podłogi nie może być wyższa od 28 C i wydaje mi się, że oni brali to pod uwagę.
Ale nie jest źle. Dostałem ofertę na klimakonwektory za 6000 PLN z montażem. Taniej dobrego ściennego chyba nie zrobię ?

jgrolik
15-05-2014, 06:48
To mało czytałes
wykonuje się ścienne wodne w ściankach z GK z folią metalizowaną pod rurami - działa jak złoto tylko trzeba odpowiednio stelaż zbudować - poszukaj w sieci

Widziałem takie rozwiązanie w przypadku podłogowego, ale nie ściennego.
Możesz podać mi więcej szczegółów (stelaż) ? Nigdzie czegoś takiego nie widziałem

mxxxx
15-05-2014, 08:17
Z OZC wychodzi mi 51 W/m2
tak wysokie OZC to się zdarzało w poprzedniej epoce, na ścianach było 10-12cm styropianu U=0,3 dach 15cm wełny U=0,25 okna zwykłe U=1,3

śmiem twierdzić że albo Purmo walnęło to kompletnie z sufitu, albo twój domek nie załapie się na odbiór techniczny bo kompletnie nie spełnia WT-2014

jeśli masz tak jak piszesz ściany i dach w okolicach U=0,1 to twoje OZC nie przekracza 25W/m2 bo po prostu nie ma innej możliwości

jgrolik
15-05-2014, 09:48
tak wysokie OZC to się zdarzało w poprzedniej epoce, na ścianach było 10-12cm styropianu U=0,3 dach 15cm wełny U=0,25 okna zwykłe U=1,3

śmiem twierdzić że albo Purmo walnęło to kompletnie z sufitu, albo twój domek nie załapie się na odbiór techniczny bo kompletnie nie spełnia WT-2014

jeśli masz tak jak piszesz ściany i dach w okolicach U=0,1 to twoje OZC nie przekracza 25W/m2 bo po prostu nie ma innej możliwości

Nie mam rekuperacji, do tego skosy powodują obniżenie powierzchni użytkowej oraz odchodzi powierzchnia w pomieszczeniach gospodarczych i dlatego tyle tego wychodzi. Całkowita powierzchnia podłogi to ok 90 m2.

Dlaczego nie spełnia WT-2014 ? Nie znalazłem w nich informacji aby zapotrzebowanie/m2 było warunkowane

mxxxx
15-05-2014, 12:55
bo to się wszystko ze sobą wiąże, jedno wynika z drugiego, im cieplejsze masz przegrody tym lepsze wychodzi OZC, i wice wersa, im zimniejsze przegrody tym gorsze OZC

praktycznie nie ma żadnej możliwości żebyś miał ściany U=0,11 jak w domku pasywnym i jednocześnie OZC 50W/m2 jak w domku 7-litrowym

równie dobrze można powiedzieć że istnieje samochód z silnikiem 3 litry moc 300km i spala 3l/100km, albo wice wersa, skuter co pali 2l/100km pojemność 50cm3 i moc 100km

PS rekuperator to nie jest magiczna skrzynka która daje 100% redukcji CO natychmiast i od razu, a skosy poddasza pomagają przy podłogówce

jgrolik
15-05-2014, 19:05
bo to się wszystko ze sobą wiąże, jedno wynika z drugiego, im cieplejsze masz przegrody tym lepsze wychodzi OZC, i wice wersa, im zimniejsze przegrody tym gorsze OZC

praktycznie nie ma żadnej możliwości żebyś miał ściany U=0,11 jak w domku pasywnym i jednocześnie OZC 50W/m2 jak w domku 7-litrowym

równie dobrze można powiedzieć że istnieje samochód z silnikiem 3 litry moc 300km i spala 3l/100km, albo wice wersa, skuter co pali 2l/100km pojemność 50cm3 i moc 100km

PS rekuperator to nie jest magiczna skrzynka która daje 100% redukcji CO natychmiast i od razu, a skosy poddasza pomagają przy podłogówce

Obawiam się, że Twoje porównanie do spalania samochodów jest ciut nietrafione. Czytałem jakiś czas temu o samochodach (porsche, jaguar, czy jakiś inny z tej półki cenowej), który ma silnik coś około 300 km i spalanie 3,5 L/100km a co do małych silniczków (mała pojemność skokowa) dużej mocy to poczytaj o silnikach spalinowych modelarskich.

Skosy oczywiście pomagają, ale i pomieszczenia gospodarcze już nie, ponadto dom jest mały i prostokątny, przez co ma gorszy stosunek powierzchni ścian w stosunku do powierzchni użytkowej (podłogi 90m2, użytkowa 77m2)
Wrzuciłem powierzchnie ścian, okien, dachu i podłogi na gruncie z odpowiednimi współczynnikami przenikania ciepła do Excel-a i dostałem dla moich warunków (-20;+20) 2231 W na przenikanie, co przy powierzchni użytkowej 77 m2 daje na starcie prawie 29 W/m2 a na wentylacji traci się też dużo.

Jak mi nie wierzysz, to podam Ci powierzchnie właściwe i współczynniki przenikania ciepła wszystkich elementów, albo lepiej dam Ci mój projekt to sobie policzysz.

jgrolik
15-05-2014, 19:44
Jeśli przyjąć, 1/2 wymiany powietrza na godzinę to przy kubaturze 345 m3 daje około 2,3 kW strat ciepła przez wentylację daje też ok 29 W/m2.

Więc z moich kalkulacji na kolanie wychodzi 58 W/m2 .... gdyby policzyć całą powierzchnie podłogi, to mi wyjdzie 49.6 W/m2

mxxxx
15-05-2014, 22:18
podsumowując: do temperatury zewnętrznej -8 wietrzysz sobie 1,5 wymiany na godzinę i podłogówka 40W/m2 bez problemu da radę, natomiast gdy przyjdzie zima stulecia to przez 2 tyg ostrych mrozów będziesz wietrzył sobie tylko 15min dziennie i podłogówka też da radę, natomiast gdybyś przy mrozach -30 jednak chciał trzymać stale uchylone okno to wypadało by wstawić farelkę

PS ten samochód to była elektryczna tesla, a te 3,5L/100km to był równoważnik zużywanego prądu w stosunku do cen benzyny

gentoonx
15-05-2014, 23:20
Jeśli przyjąć, 1/2 wymiany powietrza na godzinę to przy kubaturze 345 m3 ...

Jak was 6-cioro to możesz tak wietrzyć

jgrolik
17-05-2014, 08:05
PS ten samochód to była elektryczna tesla, a te 3,5L/100km to był równoważnik zużywanego prądu w stosunku do cen benzyny

Nie to nie o Tesle mi chodziło.

Np Porsche Panamera (nowsze typy) ... ale to jest hybryda ;-D no i spalanie na poziomie nawet 3.1 L / 100 km, 5.5 s do 100 km/h można by go porównać do malucha 4.5 L / 100 km i do 100km/h w 36 albo 54 sekundy :-)