PDA

Zobacz pełną wersję : Odwierty i instalacja w domu do pompy ciepła



mskoch
24-04-2014, 10:06
wreszcie witam na forum
czytam, czytam ale teraz czau mi brakuje a nie potrafię podjąć decyzję.

muszę skalkulować odwierty do pompy ciepła. Firma od wiercenia pomoże mi dobrać długość odwiertu jak zobaczy grunt.
Pytanie moje:
są tabelki z uzyskiem kW z metru bieżącego odwiertu. Jest tam pozycja piasek suchy jak i piaski mokre itp. U mnie jest studnia 39 m głęboka. Jak wiercili to cały czas był piasek, taki mokry, wilgotny jak nad morzem ale żadnych wodotrysków. Woda sam nie nachodzi, dopiero koło 30m odwiertu pojawia się woda.
Ile taki piasek może dać kW z mb?

instalacja w domu. Instalacja jest zrobiona w całości na podłogówce. Są 2 rozdzielacza, między 20 a 22 sekcje łącznie. Jeden chyba ma 12 sekcji a drugi 10 sekcji. Jeden jest na parterze a 1 na piętrze. Do nich idzie rurka miedziana. Taka z .... normatywna to z 22 czy 25mm. Czy nie jest to nieco za mało. Czytałem tutaj że nie jest to za dobrze i lepiej jakby poszedł nawet pex ale z 32 mm? Czy będzie przez to jakiś duży problem z deltą, temperaturami zasilania i powrotu. Coś czytałem ale nie wiem jak to u mnie wpłynie na pompę ciepła z odwiertami.

Doradźcie pilnie proszę.

rwxw
24-04-2014, 20:00
Do nich idzie rurka miedziana. Taka z .... normatywna to z 22 czy 25mm. Czy nie jest to nieco za mało. Czytałem tutaj że nie jest to za dobrze i lepiej jakby poszedł nawet pex ale z 32 mm? Czy będzie przez to jakiś duży problem z deltą, temperaturami zasilania i powrotu. Coś czytałem ale nie wiem jak to u mnie wpłynie na pompę ciepła z odwiertami.
Rurka do rozdzielacza powinna być grubsza, ale to też zależy od mocy pc, czyli od wymaganego przepływu i od długości rury. Najgorszy jest kawałek od pc do trójnika rozdzielającego przepływ na 2 rozdzielacze, bo dalej za trójnikiem przepływ jest o połowę mniejszy, więc i opory mniejsze. Co możesz zrobić ? 1) nic, podłączyć pc i zobaczyć jaką będziesz miał deltę i później się martwić. 2) sprawdzić średnicę rury od pc do trójnika i jeśli jest mała, to ten kawałek wymienić, a potem pkt 1. 3) wymienić całość, ale to może nie być konieczne.

mskoch
24-04-2014, 21:33
Rurka do rozdzielacza powinna być grubsza, ale to też zależy od mocy pc, czyli od wymaganego przepływu i od długości rury. Najgorszy jest kawałek od pc do trójnika rozdzielającego przepływ na 2 rozdzielacze, bo dalej za trójnikiem przepływ jest o połowę mniejszy, więc i opory mniejsze. Co możesz zrobić ? 1) nic, podłączyć pc i zobaczyć jaką będziesz miał deltę i później się martwić. 2) sprawdzić średnicę rury od pc do trójnika i jeśli jest mała, to ten kawałek wymienić, a potem pkt 1. 3) wymienić całość, ale to może nie być konieczne.

Do rozdzielacz na pietrze już rurki nie wymienię. Do tego na parterze i owszem, mogę małym kosztem wymienić. Tylko czy dla tego jednego ma to sens? Inna średnica rurki do rozdzielacze parteru - większa a inna do rozdzielacze piętra - mniejsza?
Od pompy do trójniak tez mogę małym kosztem zmienić rurek na większa średnicę.

No pompa jest planowana na 8-9 kW.

Doradzicie jeszcze co z tym piaskiem do 30 m głębokości. Ile z takiego ładnego, czystego piasku i wilgotnego mogę kW na metr bezradny liczyć. Bliżej 20 czy 40?

mar1973
24-04-2014, 22:16
Do rozdzielacz na pietrze już rurki nie wymienię. Do tego na parterze i owszem, mogę małym kosztem wymienić. Tylko czy dla tego jednego ma to sens? Inna średnica rurki do rozdzielacze parteru - większa a inna do rozdzielacze piętra - mniejsza?
Od pompy do trójniak tez mogę małym kosztem zmienić rurek na większa średnicę.

No pompa jest planowana na 8-9 kW.

Doradzicie jeszcze co z tym piaskiem do 30 m głębokości. Ile z takiego ładnego, czystego piasku i wilgotnego mogę kW na metr bezradny liczyć. Bliżej 20 czy 40?

witam

jeżeli masz możliwość to koniecznie!!! zwiększ średnice od pompy do trójnika

pozdrawiam

mskoch
25-04-2014, 07:49
witam

jeżeli masz możliwość to koniecznie!!! zwiększ średnice od pompy do trójnika

pozdrawiam

ok, skułbym nieco tynk i ścianę. Potem zona skuje mi głowę za bałagan i przeróbki. Jak trzeba to zrobię. Czyli jak będzie od pompy ciepła raczej to 9kw pójdzie przewód (teraz zamiast miedzi dla szybkości działania dał bym na ścianie zaizolowany podwójnie rurkę pex) o grubości 32 mm będzie ok? Potem sie to rozchodzi na 2 rurki miedziane po 22 mm (sprawdziłem) do 2 rozdzielaczy i tu już bym nic nie zmieniał.

czyli poprawię - zmniejszę opory(?) na wąskim gardle 2m od pompy do trójnika gdzie idzie ciepło na cały dom ledwie w rurce 22mm, a już dalej na tych 22 mm może jakoś pójdzie do tych dwóch rozdzielaczy. Dobrze rozumuję? Coś w tym jest bo najpierw idzie 1 rura 22mm a potem może to się rozejśc na 2 rury 22mm czyli 44mm.

Ciekawe czy mój poprzedni instalator popełnił błąd czy może pod piec na gaz ten odcienek od pieca do trójnika ma inne znaczenie.

Coś z piaskiem podpowiecie bo to jeszcze mnie męczy jak sobie w głowie kalkuluję cenę odwiertu a bardziej mnie męczy czy zmieszcze się w 2 odwiertach po 80m czy muszę szukać innej wiertnicy (głębsza) lub robić z 3 x 65 lub 70m. Poniżej ok 35-40m wiem, że jest mokro (zakładam) ale nie wiem jak policzyć ten piasek do 30m.

Prosze pilnie o poradę bo dziś/jutro podpiszę umowę na wiercenie a oni wiercą do 80m a mam tez przyzwoita ofertę na odwierty do 120m. Moze lepiej dołozyć kasy i od biedy zrobić odwierty 2x90m.

clarnet
25-04-2014, 13:18
Wytyczne projektowania DZ mówią, że przy braku pełnego rozeznania geologicznego nie należy przyjmować większej wydajności niż 40Wat/mb
Jeśli są dane, to trzeba policzyć średnią ważoną współczynnika przewodzenia ciepła z gruntu.
Można przyjąć, że masz 30mb mokrego piasku i dalej masz 50 mb nasyconego piasku. Po podstawieniu danych z tabel wyjdzie lambda na poziomie 1,8-1,9, a więc nawet nieco ponad 40wat. Ale… i tak nie wiemy jak została dobrana pompa w stosunku do zapotrzebowania budynku, bo roczny uzysk ciepła z odwiertu nie powinien przekraczać 80kwh/mb. Nie wiemy co to za pompa i jaki ma zrzut chłodu.
Jeśli więc dobrałeś standardową pompę 8-9 kW do obciążenia cieplnego 8-9 kW, to te 160mb masz za mało. Co najwyżej tak na styk. Lepiej dołóż tych metrów odwiertu.

mskoch
25-04-2014, 13:48
Wytyczne projektowania DZ mówią, że przy braku pełnego rozeznania geologicznego nie należy przyjmować większej wydajności niż 40Wat/mb
Jeśli są dane, to trzeba policzyć średnią ważoną współczynnika przewodzenia ciepła z gruntu.
Można przyjąć, że masz 30mb mokrego piasku i dalej masz 50 mb nasyconego piasku. Po podstawieniu danych z tabel wyjdzie lambda na poziomie 1,8-1,9, a więc nawet nieco ponad 40wat. Ale… i tak nie wiemy jak została dobrana pompa w stosunku do zapotrzebowania budynku, bo roczny uzysk ciepła z odwiertu nie powinien przekraczać 80kwh/mb. Nie wiemy co to za pompa i jaki ma zrzut chłodu.
Jeśli więc dobrałeś standardową pompę 8-9 kW do obciążenia cieplnego 8-9 kW, to te 160mb masz za mało. Co najwyżej tak na styk. Lepiej dołóż tych metrów odwiertu.

pięknie dziękuje za naprowadzenie mnie na trop, bo te pierwsze 30 m nie dawało mi spokoju.

pompa jest / będzie dobrana 8 lu b 9 kW zależy na którego producenta się zdecyduję. Przy czym obciążenie cieplne mojej połówki bliźniaka zleciłem niezależnej firmie do opracowania co się w tym specjalizuje i wychodzi z niego o 6,4 do 7,1 kW z wodą ciepła. Mówią, że 6,5-6,7 powinno wyjść a 7 kW to jest już zapas na spore błędy wykonawców lub nadmierną wentylację. Dodam, że żona kazała im liczyć po rozmowach z nimi to obciążenie dla temperatur w naszym domu plus 23 stopnie i dla bliźniaka za ścianą jak jest niegrzany. Jak bliźniak za ścianą będzie grzany to Panowie powiedzieli, że 6,5kW obciążenia nie przekroczę. Ale to za 2-3 lata będzie sąsiad się wprowadzał.

To chyba te 160m może starczyć. Tak to było planowane. A ceny jak patrze na odwierty to firmy mają do 60-80 m a potem drożwsze już poniżej 80m do 100-140 m. Mysłałem zeby się zmieścić w tych odwiertach 2 x80m. No i rurke kazałam liczyć 40 a nie jak mi niektórzy proponowali 32mm.

plusfoto
25-04-2014, 14:54
Wyjście z pompy masz z reguły 1 calowe ale najlepiej dowiedz się u źródła bo również w drugą stronę nie warto przesadzać. Rurka do odwiertów czy 32 czy 40 to raczej rybka ważne żeby dobrze górootwór dobrze wypełnili ale jak dasz 2*40 to co ma Ci wyjść z rozdzielacza do pompy?

clarnet
25-04-2014, 16:50
Raczej zapomnij o 32. Przy dwóch otworach po ok. 80mb będą lekko 2x większe opory i pompa obiegowa DZ może sobie nie poradzić. To nie taka rybka.

rwxw
25-04-2014, 17:42
rurkę pex o grubości 32 mm będzie ok?
Dla kotła na gaz nie miałoby to wielkiego znaczenia, ale dla pc ma. Za cienkie rury to chyba główny błąd zepsutych instalacji. Wymień do trójnika na rurę, która będzie miała średnicę wewnętrzną przynajmniej ten 1". Czy Twój pex 32 się nadaje ? Nie wiem, zmierz średnicę wewnętrzną, to będziesz wiedział. Trójnik też daj większy, a za nim dopiero redukcje na tą rurę, którą masz. Sprawdź czy złączki do pexa nie mają przewężeń w środku. Jak masz całość w miedzi, to nie lepiej dać rurę miedzianą 28mm niż pexa? Dobrze by było, żeby pc była połączona rurami elastycznymi z resztą instalacji. Mogą mieć np. 0.5m długości.

plusfoto
25-04-2014, 18:43
Raczej zapomnij o 32. Przy dwóch otworach po ok. 80mb będą lekko 2x większe opory i pompa obiegowa DZ może sobie nie poradzić. To nie taka rybka.
Tu się nie będę wymądrzał bo aż tak się nie znam na temacie. Jedynie rozbieram to na chłopski rozum. Jeśli od rozdzielacza do pompy jest calówka to nie widzę sensu dawania za rozdzielaczem dwóch rur 1 i 1/3 cala wystarczą również calówki bo i tak ze względu na średnice przepływy spadną o połowę co za tym idzie również opory. Chyba że się mylę.

Dla kotła na gaz nie miałoby to wielkiego znaczenia, ale dla pc ma. Za cienkie rury to chyba główny błąd zepsutych instalacji. Wymień do trójnika na rurę, która będzie miała średnicę wewnętrzną przynajmniej ten 1". Czy Twój pex 32 się nadaje ? Nie wiem, zmierz średnicę wewnętrzną, to będziesz wiedział. Trójnik też daj większy, a za nim dopiero redukcje na tą rurę, którą masz. Sprawdź czy złączki do pexa nie mają przewężeń w środku. Jak masz całość w miedzi, to nie lepiej dać rurę miedzianą 28mm niż pexa? Dobrze by było, żeby pc była połączona rurami elastycznymi z resztą instalacji. Mogą mieć np. 0.5m długości.
pex32 to właśnie calówka wewnątrz ma około 26

clarnet
25-04-2014, 20:35
..........Jedynie rozbieram to na chłopski rozum..........
Musisz rozbierać na instalatorski :)
programy pisze programista informatyk, auta naprawia mechanik, a instalacje robi instalator.
To co jest pomiędzy pompą a rozdzielaczem DZ zależy od tego gdzie jest pompa a gdzie rozdzielacz i co to za pompa. I teoretycznie może to być calówka, ale nie musi i zazwyczaj nie jest.
Problemem wielu instalacji jest ich lepienie z wydawać by się mogło "optymalnych cenowo kawałków". Ktoś zrobił podłogówkę, ale nie wiedział do czego. Ktoś robi odwierty na metry, ale nie wie do jakiej pompy i domu. A jeszcze inny, zazwyczaj ostatni, wstawia pompę.
No i potem jest zabawa :)

mskoch
25-04-2014, 22:59
Czy Twój pex 32 się nadaje ? Nie wiem, zmierz średnicę wewnętrzną, to będziesz wiedział. Trójnik też daj większy, a za nim dopiero redukcje na tą rurę, którą masz. Sprawdź czy złączki do pexa nie mają przewężeń w środku. Jak masz całość w miedzi, to nie lepiej dać rurę miedzianą 28mm niż pexa? Dobrze by było, żeby pc była połączona rurami elastycznymi z resztą instalacji. Mogą mieć np. 0.5m długości.

Tak będzie. Mam raptem 2mb do wymiany i bez problemu mogę zrobić to na miedzi, łącznie z trojnikiem.

mskoch
25-04-2014, 23:03
Wyjście z pompy masz z reguły 1 calowe ale najlepiej dowiedz się u źródła bo również w drugą stronę nie warto przesadzać. Rurka do odwiertów czy 32 czy 40 to raczej rybka ważne żeby dobrze górootwór dobrze wypełnili ale jak dasz 2*40 to co ma Ci wyjść z rozdzielacza do pompy?
Tu sie nie zgodzę. Już sie douczylem ze do odwiertu 80mb i dobiegu 8 m to wręcz koniecznie dla mojej pompy ciepła lub zdecydowanie zalecana jest rura 40 mm.

Poza tym właśnie sie kształcę z wypełniania prawidłowego otworu odwiertu aby sprawy dopilnować.

mskoch
25-04-2014, 23:13
Problemem wielu instalacji jest ich lepienie z wydawać by się mogło "optymalnych cenowo kawałków". Ktoś zrobił podłogówkę, ale nie wiedział do czego. Ktoś robi odwierty na metry, ale nie wie do jakiej pompy i domu. A jeszcze inny, zazwyczaj ostatni, wstawia pompę.
No i potem jest zabawa :)

W moim przypadku instalator dobrał 2 konkretne pompy ciepła i ma to całość współgrać z pompą obiegową dolnego źrodła jak i długością oraz średnica rury dolnego źrodła. Podobno maks mogę dać 2 odwierty po 100m i 10m dobiegu. Wiec to 80+6m ma jeszcze zapas.
Samo 80m odwiertu już samo w sobie jest ponoć z lekkim zapasem na to 6,5 kW obciążenia cieplnego. Jedynie czego mi trzeba było to rady doświadczonej osoby jak te piaski klasyfikować i tu dzięki jeszcze raz za radę.

Co do pompy ciepła, odwiertow i rownież całej instalacji podlogowki to wszystko miało swój punkt wyjścia w OZC. Także chyba wszystko poprawnie z wyjątkiem tych wąskich gardeł od pompy ciepła do rozdzielacze, ale to przyznaje było robione 2 lata temu jak gaz mieli mi do domu za 2 tysiące podłączyć. Gaz założyli ale 2 ulice dalej i dziś za przyłączeniu już chcą 15 tysięcy. No ale nie każdy buduje sie tez w rok na kredyt. Ja pcham budowę 6 rok i w tym czasie to i technologie potrafią sie mocno zmienić. Za to nie interesuje mnie kurs franka czy Wibor 3m.