PDA

Zobacz pełną wersję : Przedłużenie okapu na ścianie szczytowej



lookaszpl
24-04-2014, 19:29
Dach dwuspadowy, na ścianie szczytowej okap ma 60cm. Wykonawca zachęca mnie na przedłużenie okapu o kilkanaście centymetrów, tak aby deszcz nie padał na ostatnią krokiew. Co o tym sądzicie i ile centymetrów minimalnie trzeba wysunąć dach, aby spełniło swoją funkcję? Alternatywnie myśłałem o obiciu krokwi blachą, tylko nie wiem jak będzie to wyglądać przy nadbitce?

aiki
24-04-2014, 19:44
Deskę (wiatrownice) się daje, która chroni krokiew i do niej obrobka blacharska z góry.

lookaszpl
24-04-2014, 19:58
Zastanawiam sie tylko jak to bedzie wygladac. Dodam, ze bede mial dachowke ceramiczna i na koncach beda dachowki skrajne, ktore jak dobrze rozumiem zastepuja ta obrobke blacharska, tak? Myslalem u siebie o podobnym okapie jak tutaj, tyle że tam wlasnie nie ma tych dachowek skrajnych i za murem będą dwie krokwie (jedna przy scianie, a druga na zewnatrz).

forum.muratordom.pl/showthread.php?192862-Mój-dach-proszę-o-opinię

Ile Waszym zdaniem tam jest wysunięty dach za krokwie?

aiki
24-04-2014, 21:15
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?216069-wiatrownica-dachówka-skrajna-blacha-obróbka&p=6447545#post6447545

Tu masz ładnie opisane i pokazane. a ile będzie wystawać to se dekarz utnie ile będzie mu pasowało do pierwszego komina albo okna co by dachówki nie ciąć.

Andrzej Wilhelmi
24-04-2014, 23:01
Dokładnie tak. Wysunięcie musi tak dobrane aby poza walorami estetycznymi umożliwiało zakrycie dachu z użyciem dachówek szczytowych. Maksymalne wysunięcie na łatach to około 30 cm. W załączeniu jedna z moich realizacji po wykonaniu elewacji. Pozdrawiam.

bracki88
25-04-2014, 18:41
A będzie nadbitka czy podbitka?

Andrzej Wilhelmi
25-04-2014, 20:21
Takie rozwiązania stosuje się praktycznie gdy jest nadbitka. W przypadku podbitki to przerost formy nad treścią, konieczne obłożenie krokwi i wykonanie na wystającym fragmencie połaci wąskiego paska podbitki imitującej nadbitkę. Pozdrawiam.