PDA

Zobacz pełną wersję : Demontaż kolektorów hewalex, po to by zrobić kostkę brukową.



Kamil908
24-04-2014, 20:16
Witam
Mam duży problem.
Mam wylane betony, które mają kilka lat i są w słabym stanie i chciałbym ułożyć kostkę brukową.
Na czym polega problem, do betonu są zamontowane 3 kolektory płaskie hewalex tlp ac ks2000.
Wiadomo że abym mógł położyć tam kostkę to muszę zbić beton, dlatego też muszę zdemontować kolektory.

Tu pytania:
1.Czy tym samym glikolem można ponownie napełnić kolektory po położeniu kostki?(glikol nowy dopiero ma 3 miesiące).
2.Kolektory są na stojaku przy domu, czy po rozkręceniu ich od siebie, można ponownie je przykręcić czy należy kupić nowe nakrętki?
3.Jak spuścić glikol? Mam zespół pompowy ZPS 18e-01.
4.Jak ponownie napełnić glikol, czy wystarczy mi do tego taka pompka hewalexa?( http://allegro.pl/hewalex-pompa-reczna-do-solarow-kolektor-glikol-i4160775420.html)

5. Na co jeszcze powinienem uważać?

Wiem że pojawią się głosy że jak nie wiem to powinienem to odpowiedniej osobie przekazać.
Jednak kolektory zamontowałem dopiero 3 miesiące temu i szkoda mi pieniążków na kolejne rzeczy, chociaż moja wina że wcześniej nie pomyślałem o tej kostce.

Dziękuje serdecznie za pomoc.
Pozdrawiam

yaiba83
25-04-2014, 08:02
Możesz nabić tym samym glikolem. Tylko pamiętaj, że zawsze coś tam ci się uleje przy spuszczaniu i będziesz potrzebował ciutkę więcej by uzyskać dotychczasowe ciśnienie. Podejrzewam, że posiadasz jakąś rezerwę.
Można je rozkręcić i skręcić ponownie, chyba że naocznie stwierdzisz uszkodzenie uszczelek ale raczej bym w to wątpił.
Pompką dasz radę nabić instalację, ale gorzej się odpowietrza co nie zmienia faktu że da się postępując wg instrukcji.
Nie mam teraz instrukcji pod ręką, ale najlepiej w najniższym punkcie.

Pamiętaj by mieć trochę glikolu na dolewkę.

gentoonx
25-04-2014, 10:35
kolega wyżej dobrze opisał

ale z drugiej strony to dziwne - nie to, że nie myślałeś wcześniej - masz niemałą kase na kostkę, a nie masz na demontaż i ponowny montaż dla fachowca?

Kamil908
25-04-2014, 11:10
A co w tym dziwnego? Zlapalem w Polsce druga prace, robie po 14 godzin dziennie i udalo mi sie uzbierac na styk. Tak wszystkie prace bede robil sam bo inaczej nie bylo by mnie stac. To ze mam kolektory to nie znaczy ze zarabiam po 5tys zl bo tak nie jest. Nie pije nie pale to sie nieraz nawet w Polsce uda uzbierac. Ja kolektorow sam nie montowalem to juz dalem zarobic. A przyjmujac ze osoba ktora mi to montowala mieszka ponad 100 km od mojego domu to za takie czynnosci bym musial zaplacic ponad 600zl. Dla mnie to kupe pieniedzy. Mam nadzieje ze wyjasnilem.

Prosilbym tylko o opisanie jak spuscic taki glikol i ponownie napelnic?

Dziekuje

gentoonx
25-04-2014, 11:43
OK

spust masz na grupie popowej

napełnić możesz tą pompką co zapodałeś, tylko parę dni może zająć odpowietrzenie i dobijanie

Kamil908
25-04-2014, 12:33
Tylko chodzi mi o sama procedure spuszczania. Tam mam 2 spusty. Z dolnego czy gornego spuszczacz? Czy musi wtedy w sterowniku pompa chodzic? Czy musze ten glikol wypychac np ta pompa reczna ktora kupie na allegro. Dziekuje za pomoc.

yaiba83
25-04-2014, 16:40
Pompką nie wypchniesz, co więcej jest groźba jej pracy na sucho i zatarcia, więc przy spuszczaniu nie załączaj jej.
Jak grawitacyjnie nie zejdzie to można się kompresorem wspomóc.

gentoonx
25-04-2014, 17:03
spust zawsze w najniższym miejscu - czyli dolnym

inna sprawa że w instalacji z kolektorami na dachu czy elewacji spust naogół jest w najniższym miejscu.

Jakie u ciebie najniższe miejsce?

Kamil908
25-04-2014, 20:48
Witam
W zalaczniku jest zdjecie mojego sterownika wraz z pompa.
Poprosze o informacje z ktorego zaworu spustowego spuszczacz glikol i ktory w razie potrzeby wykorzystac do sprezarki. Dziekuje.
256551

gentoonx
25-04-2014, 22:19
tym dolnym - czyli w/g twojej techniki wklejania zdjęć po prawej u góry ( w windowsie Paint obraca)

kompresor do górnego - czyli znowu - góra po lewej