PDA

Zobacz pełną wersję : Murek oporowy, betonowy od A do Z



maniac83
26-04-2014, 16:32
Witam,

Chcę wykonać mur oporowy na swojej działce.
Mur oporowy ma mieć wysokość 70cm.
Długość murku to 23 m + około 4 metrów z każdego z boków (czyli patrząc z góry murek będzie mieć kształt "[" albo kanciastej litery C (jak kto woli :-)).

Trochę czytałem na ten temat, próbuję zrobić jakiś projekt ale mimo intensywnego przeszukiwania internetu brakuje mi kilku informacji.

Co wiem:

Murek ma mieć szerokość 15 cm, wysokość 70cm ponad ziemią, 80 cm ściana fundamentu który będzie wylany na ławie fundamentowej o wysokości 20 cm i szerokości 30 cm (czyli całkowita głębokość fundamentu to 1m). Beton będę zbroił prętami (które pozostały z budowy fundamentu domu), po dwa pręty co 30 cm. Ścianę i ławę fundamentową zamierzam zaizolować lepikiem asfaltowym (ławę tylko od góry). Na ławie obok ściany fundamentowej położę rurę drenarską.

Teraz czego nie wiem i mam nadzieję że ktoś rzuci jakiś pomysł:

1. Szczeliny dylatacyjne, gdzieś wyczytałem że przez całą wysokość murku i fundamentu (ściana + ława) co 15/20 m ma być szczelina dylatacyjna, pytanie czy to prawda i czym taką szczelinę wypełnić ?
2. Murek ma mieć kształt litery C, pytanie czy na rogach także trzeba zrobić szczeliny dylatacyjne (tak aby prostopadłe części mruku były oddzielone) ?
3. Murek miałby równocześnie robić za "podmurówkę do płotu (zwykła siatka) czyli muszę "zatopić" w nim słupki na których będzie wieszana siatka, pytanie, jakie długie powinny być słupki (chodzi o to jak głęboko powinny być włożone w mur) ?
4. Jaki beton zastosować ? Znalazłem informacje że B15 ale nie wiem czy to jest obligatoryjne czy może być np B10 ?
5. Rura drenarska będzie na głębokości 80cm poniżej gruntu, gdzie to odprowadzić, czy trzeba szukać jakiegoś drenu czy można samemu jakąś studzienkę zrobić (np wybrać trochę ziemi i wysypać żwirem ?
6. Chcę na krańcach muru dalej lać podmurówkę pod płot, czyli rozumiem że między dalszą podmurówką (pływającą) a murem musi być szczelina dylatacyjna ?

Jeżeli ktoś zna odpowiedzi na powyższe pytania lub ogólnie ma własne doświadczenia z tematem to bardzo proszę o porady.

Proszę też osoby które jedynie co potrafią napisać to:
*offtop w stylu a czy na pewno możesz tam murek wybudować, albo czy rozmawiałeś z sąsiadem czy się zgadza itp aby dały sobie spokój i nie wypowiadały się w tym wątku
* podobnie osoby których jedyną radą będzie "wynajmij fachowca" też niech sobie darują wypowiedź, bo gdybym chciał i mógł takiego wynająć to nie marnowałbym czasu na pisanie postów z prośbą o pomoc.
Sorki że tak ostro z tymi prośbami ale tak jak pisałem powyżej trochę już szukałem odpowiedzi po formach na moje pytanie i niestety widzę czym kończą się tematy na temat murków oporowych (i ogólnie tematów budowlanych).


PS Działka leży na gruncie gliniastym (jakby ktoś chciał wiedzieć :-).

Z góry BARDZO dziękuję za wszelką pomoc!!

Pozdrawiam.