PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła powietrze – woda z sprężarką Copeland EVI Scroll



tomdts
26-04-2014, 19:34
Witam

Całkiem możliwe że trochę za późno poruszam ten temat ale jestem na etapie podejmowania decyzji instalacji kotłowni i mono sporego entuzjazmu okazało się że kotłownia na gruntowej pompie ciepła wychodzi za drogo.
Stąd poje pytanie, czy ktoś posiada pompę ciepła powietrze – woda z sprężarką Copeland EVI która potrafi pracować przy -20 – 25 stopniach mrozu. I czy słychać wentylatory podczas pracy
Wymagana pompa to około 7-8 kW mocy grzewczej…

Pozdrawiam Tomasz

fachman19
27-04-2014, 05:46
Wentylatory słychać

Piszesz ,że dom z elementami pasywnego a na 13o m potrzebujesz 8 kW?

Ja mam "normalny" 250 m2 i tyle potrzebuję.
Na taki domeczek pompka typ 8 atlantic,daikin ,panasonik.
A te -25 C to z jakiej przyczyny.?

mik37
27-04-2014, 07:35
Czy jest głośniejsza od porównywalnego mocą Panasa? Zastanawiam sie czy wybrać Evi czy właśnie T capa. W Evi wielki minus że to monoblock i potencjalny problem gdy braknie prądu. Podobno można tego uniknąć zalewając całą instalację grzewczą glikolem albo montując dodatkowy wymiennik. Plus to sporo niższa cena jak się poszuka i tańsza ewentualna naprawa po gwarancji (wg sprzedającego). Może ktoś kto ma ten wynalazek napisze jak się ona u niego sprawuje...

map78
27-04-2014, 08:54
Czy jest głośniejsza od porównywalnego mocą Panasa? Zastanawiam sie czy wybrać Evi czy właśnie T capa. W Evi wielki minus że to monoblock i potencjalny problem gdy braknie prądu. Podobno można tego uniknąć zalewając całą instalację grzewczą glikolem albo montując dodatkowy wymiennik. Plus to sporo niższa cena jak się poszuka i tańsza ewentualna naprawa po gwarancji (wg sprzedającego). Może ktoś kto ma ten wynalazek napisze jak się ona u niego sprawuje...

Niekoniecznie monoblok. Z tego co wiem to np NTS Energy, którą kiedyś byłem zainteresowany "produkuje" splity z EVI Copelanda lub Sanio. Więc pewnie inne firmy też. Ty pewnie myślisz o Exothermie? bo oni mają mono z tego co pamiętam.

mik37
27-04-2014, 09:08
Exotherm jest stosunkowo drogi.Myślałem o firmie która niespecjalnie się cieszy renomą na tym forum (przynajmniej wśród instalatorów :) ) tzn o meetingu . Pokusa nie powiem jest dość silna bo całą kotłownie z zasobnikem 300 l maxi montażem i glikolem wyliczono mi na ok 20 tyś (evi 18 kw) Panas jednak ma uzytkowników na forum a meetingowca powietrze woda trudno tu znaleźć. Mam jeszcze parę miesięcy na decyzję więc jeszcze się zastanawiam.

mkm silesia
27-04-2014, 09:34
Monoblok w naszym klimacie to pomyłka.
Evi to podobnie jak t cap "podwójny" obieg chłodniczy ma to znaczenie w temp. poniżej -15 a więc nie za często no chyba że grzejniki ale to w wypadku modernizacji.T cap pracuje do -28 zwykły do -23 tutaj ciekawa strona z danymi można wpisać wielolecie i najniższe temp.
http://www.imgw.pl/klimat/#
Czy komuś w PL potrzebne te -25? u mnie rekord to - 21,5 przez parę godzin na dobę w nocy.
Cicha praca to ważny aspekt raczej nie liczyłbym na to u producentów "no name"
Ceny części zamiennych - tutaj Miting kiepsko wypada w porównaniu z P oryginalny Coppeland jest droższy od od rotacyjnego P cenę "robi" też to że P jest producentem sprężarek.
Z tego co kolega Mik37 pisze to kompletna kotłownia na chiniolu będzie tańsza o jakieś 6 - 8 tyś ale czy chce mieć hałasującego energo-
żernego gniota i czy za pięć lat będą do niego części (oprócz ukł chłodniczego) - kupując np. telewizor też można kupić jakiś tanią marketową markę więc można zapewne też pompę a'la Jula za cztery pięć lat na kosztach energii jesteś na zero.
Można też "stworzyć" własną markę wystarczy zamówić kontener pomp nalepki nakleja jakie chcesz i nawet CE dostaniesz ładnie podrobione.

tomdts
27-04-2014, 21:01
Dziękuje za zainteresowanie tematem, gruntowa pompa to spory wydatek a odwiert to kosmos, stąd kierunek na powietrze – woda,:
górna połka to Mitsubishi ZUBADAN 8kW PUHZ-SHW80VHA pracuje normalnie przy -15 CPU 4,22 a na pewno 4 a wydajności ma do -25
następna pompa EXOTHERM to EXT 8 EVI z sprężarką scroll Hitachi EVI Japan lub Copeland EVI pracuje do -20
jeszcze jest kilku innych producentów tj. Meeting, czy jest taka pompa która powietrze można doprowadzić kanałem?
strasznie kombinuje...

fachman19
28-04-2014, 07:05
Dimpleks miał taką kanałową i chyba stiebel .Ale te kanały to ogromna dziura w ścianie.Zły pomysł.
Zubadan to rakieta ,ale coś za coś .Pracuje wydajne do -25C ,ale osiągi przy wyższych temperaturach nie są powalające .Mam takie obserwacje ,że jak maszyna pracuje dobrze w niskich temperaturach to gorzej w wyższych .Najlepiej kup taką zwykłą do -15 C ,Ona pracuje też do -25 C .
Temperatury poniżej -10 to max 7 dni w roku i wspomagaj grzałką .To i tak niewielka różnica w COP .Pompa w niskich temperaturach ma cop na poziomie 1,5-1,2. Czyli prawie grzałka .a szkoda katować sprężarką. Pooglądaj wykresy i tabelki wydajności i cop

imrahil
08-05-2014, 21:01
...

czy to jakaś reklama?

dostałem wycenę na pompę ciepła 6 kW od Meetinga na 12000 zł netto + 3000-4000 zł netto robocizna. w naprawdę niewiele wyższej cenie cenie miałem oferty na bardziej markowe produkty. zaryzykowałbym chińczyka, gdyby nie ta cena...

mkm silesia
08-05-2014, 22:47
czy to jakaś reklama?

dostałem wycenę na pompę ciepła 6 kW od Meetinga na 12000 zł netto + 3000-4000 zł netto robocizna. w naprawdę niewiele wyższej cenie cenie miałem oferty na bardziej markowe produkty. zaryzykowałbym chińczyka, gdyby nie ta cena...

i wszystko w temacie pseudo taniego chińczyka

mkm silesia
08-05-2014, 23:04
mkm silesia instaluje panasonica więc będzie chwalił pełną parą swoje sprzęty, tylko fajnie było by gdyby podawał rzetelne informacje:
1. Części do meetingów drogie ???
No i odpowiadam:
kompresor Copeland EVI do Meetinga około 2500zł brutto / w panasoniku od 1000EURO to się zaczyna
Panel dotykowy + płyta główka 449zł do meetinga / elektronika do panasonika pewnie ze 2000zł
Zawór rozprężny do Meetinga 300zł / do Panasonika pewnie z 1000zł
Reszta cen wygląda podobnie.

2. Hałas w chińczyku około 60db / panasonic 67db więc raczej bałbym się io hałąs w markowej pompie panasinic
Jak hałasuje meeting można zobaczyć na stronie: http://www.youtube.com/watch?v=vtOxEygP2Gk

3 koszty i nawet gdyby kotłownia była by tańsza 0 6-7 tysięcy, a Panasonic dzięki "super układom elektronicznym itp" zaoszczędzi nam rocznie 400-500zł. Czyli zwróci się po 14 latach i dopiero wtedy będzie teoretycznie korzystniejszy od Meetinga. A założyłem bardzo korzystne dla Panasonika warunki. Jeszcze jedno trzeba założyć że Panasonik będzie działał 14 lat bez awarii.Bo jak coś padnie to różnica w kosztach naprawy pochłonie wszystkie zyski na wiele lat.

Jeszcze parę fajnych rzeczy Panasonik ma kompresory rotacyjne, czyli lekki przeżytek, a Meeting chodzi na bardzo nowoczesnych kompresorach Copeland EVI które są podawane przez producenta jako bardzo prestiżowy sprzęt.

Dodatkowo zapraszam do lektury artykułu:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?225328-Pawda-o-pompach-ciep%C5%82a-Meeting-i-innych-markowych-produktach

Na stronie producenta Meetinga można znaleźć namiary na polskiego dystrybutora Meetinga:
http://www.heatpumpfactory.com/list.asp?act_id=2010123023616

Pozdrawiam,

1. spr. 16kw 1600zł netto, płyta główna 800zł, zawór może być nieco droższy od mitinga
2.Hałas to co poziom ciśnienia akustycznego dBA (w P 50) czy mocy akustycznej dB (w P 66) na twojej stronie profesjonalnie określenie - głośność - jeszcze nie widziałem scrola pracującego ciszej od rotacyjnej :bash:
3.po 14 latach P dalej będzie a metiing może być tam gdzie sangyong - taki cud motoryzacji co to ludzie kupili i po 3 latach już nie było gdzie i czym naprawić
Sprężarki rotacyjne podobnie jak śrubowe już dawno dorównały trwałością spr. spiralnym niestety copelland też stawia na taniość to już nie te copellandy z których schodził lakier ( z gorąca) a one dalej działały.

mkm silesia
09-05-2014, 08:36
Właśnie siedzimy przy śniadaniu na budowie zapytałem chłopaków czy skorzystać z twojej oferty i czy chcą montować chiński szajs nie będę cytował odpowiedzi.
Na Śląsku kolego liczy się jakość i solidność więc musisz się bardziej starać aby tu ludziom wciskać ten szajs a ja nie będę do tego przykładał ręki bo nie lubię babrać się w g.wnie.