PDA

Zobacz pełną wersję : Czy na fornir można kłaść gorące rzeczy?



JK2010
27-04-2014, 08:26
Zamierzam kupić stół , którego blat pokryty jest fornirem. Ktoś mi odradza , mówiąc że na fornir nie można kłaść np. gorącego kubka z kawą , bo może zostawić ślad na fornirze. Czy to prawda?

Świerzak
27-04-2014, 09:52
wszystko zależy od koloru drewna i lakieru , generalnie bedą ślady.. nie tyle na fornirze co na lakierze..(wybiela ) . tym bardziej widoczne im wiekszy kontrast.
ale czasem to zjawisko nie trwałe... ustępuje po jakimś czasie (tak miałem na fornirze dębowym )

Elfir
27-04-2014, 21:00
na moim fornirze ślady pozostały.
Używam teraz podkładek pod kubki.

lesz
28-04-2014, 13:34
na drewnie lakierowanym w ogole nie powinno sie stawiac goracego. olejowane siakies twarde albo warstwowe moze by to znioslo z jeden raz, ale slad moglby i tak by wyjść. Na gorace to kamienny blat, reszta przypadkow = podkladki.

dzabij
29-04-2014, 11:49
Różnie bywa, mam w domu dwa meble fornirowane. Jeden z nich to stolik IKEA, fornirowany dębiną i lakierowany na matowo. Często stawiamy na nim gorące przedmioty (kubek z kawą / herbatą - czyli jakieś strzelam 70-80 *C) i wrażenia na nim nie robi od wielu lat (pewnie już ponad 7 lat go mamy).

Od 5-ciu lat mamy stół zakupiony od rzemieślnika na targu, fornirowany również dębiną, lakier chyba jakiś poliuretanowy. Również brak odbarwień od gorących przedmiotów. Przyznaję że nie testowałem np. garnka z gotującą się wodą zdjętego dopiero co z palnika, natomiast kubki / szklanki z gorącymi płynami nie czynią szkód.