PDA

Zobacz pełną wersję : mój dom przed elewacją??? ważne pytania i inne kwestie!



exceder
27-04-2014, 14:29
Witam
W maju planuję wykonanie elewacji na swoim domku( prawie 300m2) ale mam sporo pytań na które mam nadzieję znalezc odpowiedz.
256902

a więc tak:
styropian 8 cm (Neotherm) i siatkę (żółtą dobrej jakości) i narożniki zakupiłem w grudniu, towar czekam w hurtowni w magazynie.
Pozostało mi do zakupu kleje, grunty i tynk i podsufitka.

1) Jakiej firmy wybrać system? co polecacie? chodzi mi o jakość gdyż jest to mój dom więc towar nie musi być najtańszy.
Osobiście biorę pod uwagę Ceresit, Atlas, Weber i zastanawiam się nad firmą Kreisel( ale nie znam zbytnio produktów tej firmy chodzi mi o jakość)

1a) Jeżeli chodzi o tynk to rozważam tynk silikonowy mocno chwalony przez sprzedawców, czy jest on aż tak dobry czy wziąć coś tańszego?

2) Jak widać na zdjęciu cokół budynku jest dość wysoki tzn ok 2,00 m czy obniżenie go o 2 połówki pustaka tj. 30 cm poprawi wygląd całej elewacji czy dać sobie z tym spokój?

3) Czy cokół wykonać z tynku mozaikowego czy z tego samego tynku co ściany tylko wziąć ciemniejszy kolor?
W jedenej hurtowni sprzedawca zaproponował mi ten sam tynk co na ścianie i dla wzmocnienia dać ewentualnie jakiś preparat antygrafitti/
Jak Wy to widzicie?

4) Czy kołkować styropian po przyklejeniu czy sam klej bedzie trzymał i przy takiej wysokości budynku da sobie radę? Czy te kołki po ewentualnym montażu nie będą przemarzać?

5) Będę wymieniał również parapety w oknach i czy jak będą wystawać ok 5 cm z lica ściany to wystarczy? a i jaka powinna być ich szerokość względem ramy okna? szersza/węższa czy takiej samej szerokości co okno?

6) Dom był stawiany w latach 70-tych więc czy przed mocowaniem płyt styropianowych gruntować ściany? jeśli tak to czy ct17 wystarczy czy lepiej użyć tynku typu betonkontakt rozcieńczonego z jakims zwykłym unigruntem i w ten sposób to zrobić?

7) Czy przed tynkiem ostatecznym tj. np. silikonowym lepiej jest gruntować ławkowcem czy wałkiem?

8 ) Czy podsufitkę wykonąć po tynku czy przed? ( osobiście planuję przed położeniem tynku ale po gruntowaniu już)


Trochę tego jest ale za odpowiedzi z góry dziękuję!!!!

Pozdrawiam

exceder
27-04-2014, 14:30
Duperele co są pod schodami i przy domu już sprzątnięte!

A kolor ścian planuję jakiś jasny żółty/lekki brąz bardziej jasny żółty.

Gawor5
27-04-2014, 21:27
1) Najlepszy jest chyba sto, skoro już robisz dla siebie, ten rodzaj tynku jest całkiem ok
2) dać spokój
3) kwestia gustu i kasy, mozaikowy może być łatwiej uzupełnić na wypadek uszkodzeń, na baranku wszystkie naprawy widać
4) teoretycznie nie powinno zjechać, ja bym zakołkowął 2 kołki na płytę, jak chcesz oszczędzić to tak 3/4 wysokości zakołkuj
5) 5cm powinno być ok, ramy okiennej lub większe, zależnie od otworu, boczne wywinięcia powinny wejśc w styro
6) oczywiścić zrobić próbe zerwania płyty <- google
7) zawsze korzystałem z wałka
8) najlepiej przed tynkiem

exceder
28-04-2014, 13:34
1) Najlepszy jest chyba sto, skoro już robisz dla siebie, ten rodzaj tynku jest całkiem ok
2) dać spokój
3) kwestia gustu i kasy, mozaikowy może być łatwiej uzupełnić na wypadek uszkodzeń, na baranku wszystkie naprawy widać
4) teoretycznie nie powinno zjechać, ja bym zakołkowął 2 kołki na płytę, jak chcesz oszczędzić to tak 3/4 wysokości zakołkuj
5) 5cm powinno być ok, ramy okiennej lub większe, zależnie od otworu, boczne wywinięcia powinny wejśc w styro
6) oczywiścić zrobić próbe zerwania płyty <- google
7) zawsze korzystałem z wałka
8) najlepiej przed tynkiem

Dzięki WIELKIE!!!!!

1) co do Sto to mogę mieć problem bo u mnie w mieście raczej nikt tym nie handluje przynajmniej nie widziałem żeby mieli, najbliżej pewnie w Białymstoku ktoś ma. Jeśli mam do wyboru Cersit/Atlas/Weber/Kreisel to co wybrać?

pzdr;)

exceder
06-07-2014, 10:34
Pytanie za sto punktów!!!!

na scianach mam juz styropian i jest zakołkowany. teraz czas na wtopienie siatki i narozników.

Czy parapety powinienem zamontowac przed załozenie narozników i siatki czy po i do montażu parapetu wycinac jakąś część naroznika zeby miec miejsce na manewry?

parapety będą wpuszczone po styropian ok 3 cm z kazdej strony i wysunięte ok 5 cm względem płaszczyny ściany.
pozdrawiam

beatagl
06-07-2014, 11:41
U mnie zakładali parapety przed samym tynkiem , ale ja nie wpuszczałam w bok, tylko mam na równo, To już kwestia wykonawcy, jeśli są zabezpieczone folią lub oklejone czymś to możesz założyć przed siatką i ładnie szpalety obrobić, po tynku odrywasz zabezpieczenie (folie czy papier) i jest ok. Możesz też po siatce i kleju podciąć narożniki gumówką i zamatować, po czym uzupełniasz klejem braki w szpalecie przy samym parapecie.

exceder
18-07-2014, 15:08
Jestem juz prawie na finiszu prac.
Muszę wybrac tynk.
Silikon, silikatowo-silikonowy czy akrylowy?

POMÓŻCIE!!!!!!!!!!!!!!!!!

exceder
25-07-2014, 08:28
sprzedam 4 wiadra ct 74 kolor kalahari 1 tynk silikonowy ceresit;)