PDA

Zobacz pełną wersję : Budynek niepodpiwniczony a otwory drzwiowe w murach fundamentowych.



Ratslog
30-04-2014, 09:30
Od dłuższego czasu zastanawia mnie pewna kwestia. Mianowicie:
Wykonując wykop pod fundamenty okazało się, że ze względu na spadek terenu, trzeba go było zrobić o wiele głębiej niż przewidywał projektant. Siłą rzeczy mury z bloczków betonowych też trzeba było wykonać o wiele wyższe. Projekt przewidywał wybudowanie domu bez piwnic, jednak przestrzeń między fundamentami jaka powstała była ogromna - żal jej nie wykorzystać. Wiadomo - ewentualne piwnice to pieśń przyszłości ale można było już coś przygotować pod w/w. Ustawiono zatem w miejscach, gdzie mogły w przyszłości powstać drzwi i okna betoniki/nadproża. Ogółem 4 betoniki nad zamurowanymi ewentualnymi drzwiami/oknami i 2 nad dwoma otworami drzwiowymi nie zamurowanymi (te dwa otworty połączyły łącznie trzy "pomieszczenia").
W ten sposób przygotowane "piwnice" wraz z całością fundamentów zostały zaizolowane a później w całości zasypane piaskiem. Piasek został ubity ubijarką. Wykonano następnie wylewkę posadzki, wzmacniając szynami miejsca, gdzie w przyszłości będą piwnice.
Budowa pnie się dalej.
I teraz moje pytanie - Uczynny sąsiad dostarcza do właściwych organów zdjęcia przedstawiające wykonane "piwnice", a zwłaszcza te dwa otwory drzwiowe w fundamentowych murach z bloczków. Co wówczas? Czy mogą być z tego jakieś konsekwencje? Jeżeli tak to jakie?
Piwnic przecież nie ma - są zasypane, zalane betonem, by się dostać do nich trzeba by było wykuć dziurę i wykopać tony piachu. Czyli dodatkowej kondygnacji nie ma.
Bardzo proszę o odpowiedź.

Kasia Wojtek
30-04-2014, 09:43
Współczuję sąsiada.

A w temacie - jeśli nie masz dokumentacji fotograficznej, to ewentualna kontrola co może wykazać? Przyjdą, poszukają wejścia do piwnicy, której nie ma. Nie sądzę, żeby ktokolwiek się zdecydował na "wchodzenie" pod budynek rozbierając miejsce na drzwi. Nawet jeśli, koszty takiej operacji nie mogą być (IMO) scedowane na Ciebie.

Zakładam, że zmianę w projekcie masz gdzieś udokumentowaną?

Ratslog
30-04-2014, 09:57
Tej zmiany w projekcie nie ma, bo piwnic ... nie ma. Nikt mi takiej zmiany nie zrobi.
Co do rozebrania miejsca na drzwi, to trzeba by było wykuć litą ścianę... pod betonikiem, po to tylko by wysypały się tony piachu - tak jak w fundamentach.
Dokumentacja fotograficzna oczywiście jest - od wylania fundamentów przez budowę ścian z bloczka (z wiadomymi otworami) do zasypania piachem, ubicie i zalanie betonem.

Jarek.P
30-04-2014, 10:02
Kontrola może się przyczepić tylko do stanu faktycznego. Jest piwnica? Nie ma! To o co chodzi? Nadproża w ścianie? A kto Ci broni? Na szczęście wmurowałeś, co się miały po budowie poniewierać?

Co do samego tematu zaś - sąsiad faktycznie taki uczynny, czy teoretyzujesz?
Druga sprawa, w zasadzie zasadnicza i od niej temat powinien się zacząć: nad piwnicą powinien być strop. Obliczony przez konstruktora, mający odpowiednie parametry i nośność, najlepiej, jeśli byłby ujęty w projekcie, to naprawdę nie byłby jakiś ogromny koszt. Chudziak wzmocniony szynami to chudziak wzmocniony szynami, nie strop.

Ratslog
30-04-2014, 10:26
Sąsiad jest uczynny - oj jest :-/ , i raczej zakładam czarny scenariusz.
Skoro "Chudziak wzmocniony szynami to chudziak wzmocniony szynami, nie strop. " to tych piwnic w przyszłości nie będzie i już. Nie mam jakiegoś na nie parcia.
Martwią mnie jedynie te istniejące przygotowane już dwa otwory drzwiowe w ścianach fundamentów. Wprawdzie zasypane piachem ale otworami zostają. I tu się obawiam jakichś ... nieprzyjemności.
Mam wprawdzie jeszcze szansę się do nich dostać (będzie to trudne ale możliwe) i je zamurować bloczkami - po wylewkach będzie to już niemożliwe. Jednak jeżeli otwory te nie są jakąś wielką zbrodnią, to po co narażać się na dodatkowy trud, problemy i koszty.

marchew
30-04-2014, 11:46
Co do stropu - to na jego nośność nie wpływa fakt czy odkopiesz piwnice czy nie. Bo o ile dobrze rozumiem, to teraz one nie są zasypane wewnątrz, tylko z zewnątrz. Tak więc problem czy strop jest stropem czy tylko chudziakiem z szynami masz. Co na to kierownik budowy? On się pod tym podpisze?

Ratslog
30-04-2014, 12:28
"Piwnice" tak jak całe fundamenty są zasypane od wewnątrz (nie ma tam żadnych wolnych przestrzeni - no, chyba że ten piach trochę osiadł ale był ubity więc wątpię) i od zewnątrz. Piach ubity i na nim wylane posadzki. Zrobione jest to tak jak by piwnic w ogóle nie było (za wyjątkiem tych 2 otworów drzwiowych i szyn w posadce).

Jarek.P
30-04-2014, 12:50
Te otwory są w ścianach "wewnętrznych"? Daj spokój, nic nie zamurowuj, kontrola z nadzoru nie będzie Ci ryła pod chałupą, żeby się doszukać, czy tajnej piwnicy nie zrobiłeś. Jak pisałem, dla nich się liczy stan faktyczny, a nie domniemania.

J.