PDA

Zobacz pełną wersję : MPZP - Starostwo rozumie inaczej niż ja



KRAB
30-04-2014, 10:02
Witam,
jestem na etapie pozwolenia na budowę i Starostwo uwaliło mi projekt, powołując się na pkt 6 poniżego fragmentu MPZP - że dach powinien być czerwony.
U mnie jest grafitowy a czerwony całkowicie kładzie mój projekt.
Tak więc proszę Forumowiczów o pomoc, bo albo Panie ze Starostwa nie umieją czytać, albo ja.



1. Wyznacza się strefę „G” ochrony konserwatorskiej. Strefa „G” ochrony konserwatorskiej obejmuje obszary, w których elementy dawnego układu przestrzennego miejscowości, tzn. rozplanowanie, kształt zewnętrzny zabudowy zachowały się w stosunkowo dobrym stanie i całość stanowi wartość kulturową w skali lokalnej. Działalność konserwatorska w strefie „G” zmierza do zachowania zasadni-czych elementów historycznego rozplanowania, w tym przede wszystkim zabudowy, układu dróg, podziału i sposobu zagospodarowania działek. Zmierza też do restauracji i modernizacji technicznej obiektów o wartościach kulturowych z dostosowaniem współczesnej funkcji do wartości obiektów.

2. W strefie „G” obowiązują następujące wymogi konserwatorskie:

[…]

3. Wyznacza się strefą ochrony konserwatorskiej „OK” dla całego obszaru objętego opracowaniem planu, dla której obowiązują następujące ustalenia:
1) Wszelkie zamierzenia inwestycyjne na tym obszarze związane z pracami ziemnymi należy uzgod-nić z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków co do konieczności ich prowadzenia pod nadzorem archeologicznym i za pozwoleniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków,
2) Nadzór archeologiczny i ratownicze badania archeologiczne prowadzone są przez uprawnionego archeologa. Pozwolenie konserwatorskie należy uzyskać przed wydaniem pozwolenia na budowę i dla robót niewymagających pozwolenia na budowę – przed realizacją inwestycji, tj. przed uzyskaniem zaświadczenia potwierdzającego akceptację przyjęcia zgłoszenia wykonywanych robót budowlanych.

4. Ustala się ochronę następujących obiektów wpisanych do gminnej ewidencji zabytków:

[…]

5. Wyznacza się stanowiska archeologiczne, dla których obowiązują następujące wymogi konserwatorskie:

[…]

6. Dla pozostałych terenów położonych w obszarze opracowani miejscowego planu, ze względu na zapewnienie właściwej ochrony konserwatorskiej krajobrazu kulturowego, należy uwzględnić następu-jące uwarunkowania:
1) wobec terenów położonych w sąsiedztwie stref ochrony konserwatorskiej oraz obiektów objętych wojewódzką ewidencją zabytków, należy przewidzieć funkcje oraz parametry i wskaźniki kształto-wania zabudowy uwzględniające wartości zabytkowe otoczenia,
2) nowa zabudowa, przebudowa istniejących budynków powinna zostać starannie wpisana w krajo-braz kulturowy wsi oraz być realizowana w nawiązaniu do zasad ukształtowania obiektów o trady-cyjnych, lokalnych formach,
3) należy stosować zabudowę niewysoką (jedno-, dwukondygnacyjną) ze stromymi dachami, krytymi dachówką w kolorze ceglastym lub materiałem dachówkopodobnym w kolorze czerwonym matowym.


Panie w postanoweniu napisały, że działka nie leży w strefie G ani w strefie OK, i dlatego obowiązuje mnie pkt 6 - dla pozostałych terenów.
Ja uważam, że moja działka należy do strefy OK - wszak strefa OK to "cały obszar objęty opracowaniem planu" - i dlatego nie obowiązuje mnie pkt 6. A założenia odnośnie dachu mam opisane w szczegółowej części MPZP i tam nie ma słowa o kolorach.
No i kto ma racje? :/

Pomijamy to, że Rada Gminy się nie popisała tworząc takie zapisy - że Strefa OK to cały obszar planu, a pozostałe tereny obszaru planu maja mieć czerwony dach (a pozostałych terenów planu nie ma bo strefa OK to cały obszar planu...)

Pozdrawiam
KRAB
AOGA
KBAB
I.....U

DrKubus
30-04-2014, 10:52
Moim skromnym zdaniem, niestety Panie mają rację, gdyż strefa OK to strefa ochrony konserwatorskiej, a w pkt, 6 jest napisane:
Dla pozostałych terenów położonych w obszarze opracowani miejscowego planu, ze względu na zapewnienie właściwej ochrony konserwatorskiej krajobrazu kulturowego, należy uwzględnić następujące uwarunkowania:

A zapis "Dla pozostałych terenów położonych" może dotyczyć, odróżnienia od pkt 4 i 5, które mają określone inne warunki.

turalyon
30-04-2014, 11:58
No niestey(lub stety) tak jest. U mnie mozna było dach czerwony, czarny lub brązowy, elewacja w kolorach ecree, piaskowy i szary. Ale za to jak ładnie zaczyna dzielnica wyglądać po 10 latach obowiązywania

KRAB
30-04-2014, 19:53
No niestey(lub stety) tak jest. U mnie mozna było dach czerwony, czarny lub brązowy, elewacja w kolorach ecree, piaskowy i szary. Ale za to jak ładnie zaczyna dzielnica wyglądać po 10 latach obowiązywania

Ależ ja nie mam nic przeciwko takim zapisom w MPZP!
Przeciwnie, dzięki takim ograniczeniom niektóre dzielnice czy małe miejscowości naprawdę są ładne.
Jest jeden warunek - jeśli jest to napisane jednoznacznie i wszyscy się do tego stosują.
Tymczasem w mojej okolicy (i to tej najbliższej), w każdym kierunku co drugi - trzeci dach wybudowany w ostatnich latach jest koloru innego niż ceglasty - są brązowe, grafitowe, czarne a nawet jeden jasno-szary. Jakoś w poprzednich latach panie w Starostwie bardziej przyjaźnie interpretowały te wątpliwe zapisy w MPZP.

KRAB
30-04-2014, 20:02
Moim skromnym zdaniem, niestety Panie mają rację, gdyż strefa OK to strefa ochrony konserwatorskiej, a w pkt, 6 jest napisane:
Dla pozostałych terenów położonych w obszarze opracowani miejscowego planu, ze względu na zapewnienie właściwej ochrony konserwatorskiej krajobrazu kulturowego, należy uwzględnić następujące uwarunkowania:

A zapis "Dla pozostałych terenów położonych" może dotyczyć, odróżnienia od pkt 4 i 5, które mają określone inne warunki.


No tak, rzeczywiście można to w ten sposób interpretować. Szkoda tylko, że te zapisy trzeba w ogóle interpretować i że można to robic na różne sposoby - czy nie powinno to być napisane jednoznacznie?
Na moją korzyść działa to, że w postanowieniu, które otrzymałem na piśmie, jest wyraźnie napisane:
"Działka nie leży w strefie ochrony konserwatorskiej G ani OK, dlatego obowiązuje pkt 6"
Jeżeli więc nie leży w strefie ochrony konserwatorskiej, to dlaczego ma mieć zapewnioną ochronę konserwatorską?
I wreszczie - przecież działka leży w strefie OK, bo w tej strefie leży cały obszar planu...

W poniedziałek pojadę do Starostwa, może uda się jakoś po ludzku porozmawiać z panią która prowadzi moją sprawę.

Pozdrawiam
KRAB