PDA

Zobacz pełną wersję : Sam muruje - kilka pytań



fox503
03-05-2014, 18:53
Witam,

Muruje ścianki działowe z betonu komórkowego szer. 12 cm. muruje sam, mam jednak kilka wątpliwości.

1. Na drodze ścianki działowej na poddaszu stoi drewniany słup podtrzymujący krokiew - czy wystarczy 1 cm odstępu między słupem a bloczkiem z betonu komórkowego. Czy odstęp wypełnić np pianką ? Czy stosuje się połączenia bloczka z drewnem za pomocą łączników ?

2. Na drodze ścianki stoi komin systemowy Leier
- czy wystarczy 1 cm odstępu między pustakiem kominowym a bloczkiem z betonu ?
- czy pustaki kominowe znajdujące się wewnątrz powinno się jeszcze obkleić wełną ?

3. Ściany działowe - doklejam do istniejących ścian nośnych - wiem, że istnieją łączniki które przybija się pod kątem prostym - co ile bloczków należy przybić taki łącznik ? (ściana ma wysokość 12 warstw) Czy ścianę doklejaną tylko z jednej strony należy dodatkowo wzmacniać ?

4. Ścianka działowa wychodzi mi dokładnie na linii krokwi - czy wystarczy 1 cm odstępu między skosami krokwi a bloczka ?

5. Nadproże drzwi w ściance działowej - czy 5 cm grubości zaprawy z dołożonymi 4 prętami fi 6 wystarczy ? Czy nadproże wytrzyma oparcie na 8 cm doklejonym bloczku ? Czy pręty wwiercić w ścianę nośną ?

6. Czy niedokładność 1 cm na wysokości 2m jest akceptowalna ? Od wysokości 2m bloczki trochę uciekają z pionu.

Pozdrawiam

Iza v's Krzysiek
08-05-2014, 20:58
AD 6. Jak sam robiłeś to akceptowalne ale szkoda że się nie udało .(tragedii nie ma tynk wyrówna) ale jak firma opłacana to nie jest to akceptowalne bo po murarzach wejdą tynkarze i ci powiedzą : aaaleee paaanieee tu to tynku nawalić trzaa że chooo chooo. Dożycić cosik trzeba. Tragedi nie ma dom stał będzie.

Takao
09-05-2014, 07:41
Witam,
3. Ściany działowe - doklejam do istniejących ścian nośnych - wiem, że istnieją łączniki które przybija się pod kątem prostym - co ile bloczków należy przybić taki łącznik ? (ściana ma wysokość 12 warstw) Czy ścianę doklejaną tylko z jednej strony należy dodatkowo wzmacniać ?

4. Ścianka działowa wychodzi mi dokładnie na linii krokwi - czy wystarczy 1 cm odstępu między skosami krokwi a bloczka ?

5. Nadproże drzwi w ściance działowej - czy 5 cm grubości zaprawy z dołożonymi 4 prętami fi 6 wystarczy ? Czy nadproże wytrzyma oparcie na 8 cm doklejonym bloczku ? Czy pręty wwiercić w ścianę nośną ?

6. Czy niedokładność 1 cm na wysokości 2m jest akceptowalna ? Od wysokości 2m bloczki trochę uciekają z pionu.

Pozdrawiam


Ad. 3 Ja wbijałem 5 calowe gwoździe - po dwa na każdej fudze.
Ad. 4 To zależy jakie będziesz miał ocieplenie poniżej krokwi. Jeżeli pomiędzy krokwie dasz np. 15 cm wełny a poniżej zamierzasz dać 10 cm to ten centymetr luzu sprawi iż nie zaizolujesz odpowiednio tego miejsca - wtedy daj chociaż z 5 cm aby wcisnąć 5 cm wełny .
Ad. 5 Zamiast tej 6-tki proponowałbym dwa pręty fi10/12. Jeżeli nadproże z jednej strony nie ma oparcia to ja robiłem w ten sposób, że wierciłem w ścianie nośnej otwory i wpuszczałem pręty w mur. 4 cm zaprawy spokojnie wystarczą.
Ad. 6 Ja bym się 1 cm nie przejmował.

laikdokwadratu
09-05-2014, 09:28
Witam bardzo serdecznie
ja w sumie troche zupelnie nie na temat :oops: mam takie pytanie czy teraz mozna zbudowac dom zupelnie samemu oczywiscie zatrudniajac kierownika budowy i zakladajac ten dziennik ale bez ekipy :confused:

aiki
09-05-2014, 17:54
tu chodziło o budowanie nie o okna.
Poczytaj laik ten dział. Tu wszyscy sami robią ile się da.

fox503
09-05-2014, 20:51
Ad. 3 Ja wbijałem 5 calowe gwoździe - po dwa na każdej fudze.
Ad. 4 To zależy jakie będziesz miał ocieplenie poniżej krokwi. Jeżeli pomiędzy krokwie dasz np. 15 cm wełny a poniżej zamierzasz dać 10 cm to ten centymetr luzu sprawi iż nie zaizolujesz odpowiednio tego miejsca - wtedy daj chociaż z 5 cm aby wcisnąć 5 cm wełny .
Ad. 5 Zamiast tej 6-tki proponowałbym dwa pręty fi10/12. Jeżeli nadproże z jednej strony nie ma oparcia to ja robiłem w ten sposób, że wierciłem w ścianie nośnej otwory i wpuszczałem pręty w mur. 4 cm zaprawy spokojnie wystarczą.
Ad. 6 Ja bym się 1 cm nie przejmował.

3) gwoździe wbijane pod kątem aby przebiły bloczek i weszły w ściane nośna ?

4) Rozumiem, że wełna z warstwy poniżej krokwi ma leżeć `na skosach`. wcześniej myślałem, że działówka ma również dzielić wełnę poniżej krokwi a dochodzić do wełny między krokwiami.

5) myślałem o gotowych nadprożach ale boje się, że oparcie na 8 cm bloczku to trochę mało, faktycznie pręty wwiercone w bloczek ściany nośnej wydaje się rozsądniejszy.

6) staram się nie przejmować, ale wiadomo, że tynkarze wykorzystają nierówności aby utrzymać swoją cenę. jeszcze nie zdecydowałem czy będę robić tynki z karton-gipsu czy zamówie z agregatu, karton-gipsy wydają mi się trochę, za miękkie.

Takao
09-05-2014, 20:56
czy teraz mozna zbudowac dom zupelnie samemu :confused:
Da się zrobić naprawde dużo - chociaż to "samemu" w moim przypadku oznacza pomoc ze strony mojego taty i czasami teścia. Przykładowo szalowanie stropu zupełnie samemu to raczej ciężka sprawa. Teraz jestem na etapie jastrychu i tutaj wziąłem pierwszą ekipę, tj. miksokreta. Robiąc samemu i często po godzinach (po pracy) nie pogonisz roboty. Ja dach robiłem 3 miesiące (więźba i pokrycie blacho dachówką) wypijając po pracy chyba ze skrzynkę wódki. Nie mam lęku wysokości ale jednak musiałem wieczorami odreagowywać pracę na wysokości:)

Takao
09-05-2014, 21:05
3) gwoździe wbijane pod kątem aby przebiły bloczek i weszły w ściane nośna ?

Nie do końca rozumiem zapytanie ale wbijałem na wysokości fugi tak aby połowa gwoździa była w ścianie nośnej a połowa w fudze murowanej ściany.

4) Rozumiem, że wełna z warstwy poniżej krokwi ma leżeć `na skosach`. wcześniej myślałem, że działówka ma również dzielić wełnę poniżej krokwi a dochodzić do wełny między krokwiami.
Jakbyś planował 5 cm wełny poniżej krokwi to ok muruj 1/2 cm poniżej krokwi ale jak planujesz więcej to warto docieplić.

5) myślałem o gotowych nadprożach ale boje się, że oparcie na 8 cm bloczku to trochę mało, faktycznie pręty wwiercone w bloczek ściany nośnej wydaje się rozsądniejszy.

6) staram się nie przejmować, ale wiadomo, że tynkarze wykorzystają nierówności aby utrzymać swoją cenę. jeszcze nie zdecydowałem czy będę robić tynki z karton-gipsu czy zamówie z agregatu, karton-gipsy wydają mi się trochę, za miękkie.
Za miękkie - ja planuje karton-gips i nie wydaje mi się abym miał tyle okazji aby testować twardość ściany.

aiki
10-05-2014, 06:41
Chudy z gruchy ze wzg na czas i niewiele większy koszt poza tym jest mocniejszy zalany.
Cieśla jak wyżej. Sam dałbym radę ale popołudniami zajęło by to 2 miesiące.
Okna wyszły taniej z montażem ekipy i na 8 % niż na 23% i jak samemu nie miałbym gwarancji. Poza tym odszedł mi koszt wymiany szyby która pewnie mi też by trzasła.
Nie jestem zagorzałym samorobem tylko zdrowo myślącym.
Jest jeszcze kwestia tego czy pewne prace warto robić samemu.

Oj czepiasz sie czepiasz :P

fox503
11-05-2014, 18:13
Przepraszam ale to nie jest temat o chudziaku z gruchy czy montażu okien tylko o samodzielnym murowaniu i problemach z konstrukcją napotkanych..

W miarę możliwości proszę o informacje co do moich problemów...

laikdokwadratu
12-05-2014, 21:09
dziekuje za odpowiedz no akurat w moim przypadku to bedzie maz, tata no i oczywiscie rowniez tesc :P powodzenia z dalszymi pracami :)