PDA

Zobacz pełną wersję : Czy włączy się grzalka w pompie ciepła?



JK2010
04-05-2014, 11:48
Mam pompę ciepła z odwiertami. Całość była liczona dla temp. w domu 21 stopni i najmniejszej na zewnątrz minus 20 stopni (bo podobno takie temperatury się przyjmuje). Z wyliczeń zapotrzebowania na ciepło wyszło, że wystarczyłaby pompa o mocy około 7-8kw. Ostatecznie wybrałem większą pompę (10kw) i nieco dłuższe odwierty. Czy gdy temperatura spadnie np. do minus 25 stopni to system ogrzewania stanie się niewydolny i w pompie włączy się grzałka?

Jacek150
04-05-2014, 11:59
Dwa lata temu jak u mnie było -24 stopnie przez parę dni to pompa pracowała prawie 24 godziny na dobę. W wnętrzu było ponad 21 stopni , cała zima w krótkim rękawku. Zrobiłem mały eksperyment podbiłem, temp. w domu na większą wówczas pompa pracując z wcześniej zadana temp. nie poradziła sobie co poskutkowało tym, że grzałki sie włączyly. Pracowały przez ok godzinę po czym się wyłączyły a pompa dalej pracowała. Z tego co pamietam to powtórzylo sie tak dwa razy poczym zmniejszyłem temp. do wcześniej zadanej , przyszlo delikatne ocieplenie do ok -15-18 stopni i pompa dalej pracowała na samej sprężarce. Myślę gdybym w ramach eksperymentu nie podbiłe temp. to grzałki by sie nie włączyły.

fachman19
05-05-2014, 17:02
To kwestia bilansu energetycznego pompa - budynek.
Jak dobrane jest na -20 C to grzałki powinny wspomagać jak będzie poniżej -20C.Oczywiście stosownie do potrzeb.
To ,że pracowała bez grzałek do -24 C .Świadczy tylko o tym ,że jest dobrana na niższą temperaturę .

photos
06-05-2014, 20:15
Ja nie mam grzalek. W tym roku najnizsza temperature jaka zanotowalem bylo -28 st w nocy oczywiscie, w dzien bylo lzej. W domu trzymalem od 22 do 23 stopni. Pompa najdluzej pracowala okolo 17 godzin na dobe