PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła powietrze woda



ppeettrryykk
07-05-2014, 10:09
Witam,
buduję dom parterowy o powierzchni użytkowej 116m2. Ze względu na brak możliwości podłączenia gazu oraz po wstępnej lekturze na forum zdecydowałem się na pompę ciepła.
Czy może ktoś polecić firmę z woj.zachodniopomorskiego, która zajmuje się sprzedażą i montażem pomp ciepła? :)
Co przy takiej inwestycji można zrobić samemu, aby zmniejszyć koszty?:yes:
Są jakieś ograniczenia dotyczące odległości między jednostką wewnętrzną, a zewnętrzną?
Może ktoś ma link do ciekawej lektury na ten temat rozjaśniającej trochę sprawę?:)

Liwko
07-05-2014, 10:29
Link? A proszę bardzo, przyjemnej lektury :)

http://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?73-Pompy-ciep%C5%82a

map78
07-05-2014, 10:42
po wstępnej lekturze na forum zdecydowałem się na pompę ciepła.

Co przy takiej inwestycji można zrobić samemu, aby zmniejszyć koszty?:yes:
Są jakieś ograniczenia dotyczące odległości między jednostką wewnętrzną, a zewnętrzną?
Może ktoś ma link do ciekawej lektury na ten temat rozjaśniającej trochę sprawę?:)

Po pierwsze niepotrzebnie zakładasz nowy temat gdy wiele takich już istnieje.
Po drugie - mądra decyzja:yes:
Samemu przy pompie P/W to się raczej nic nie robi. Instalacja jest dość prosta i zajmuje niewiele czasu, ale lepiej żeby zrobili to fachowcy.
Co do odległości to jako takich ograniczeń nie ma, lecz wiadomo, że im dalej tym większe straty ciepła. Większość firm przyjmuje, że powyżej 7-10m trzeba uzupełnić czynnik w instalacji.
Link do lektury podał Ci Liwko:D

ppeettrryykk
07-05-2014, 10:51
Link bardzo przydatny, dzięki Liwko:D
map78 czy wszystkie pompy działają na zasadzie ustawiania temperatury żądanej i nic więcej nas nie obchodzi, czy chodzimy i ręcznie zwiększamy lub mniejszamy grzanie?:)
A odnośnie firm, które zajmują się pompami ciepła powietrze woda i działają na terenie całej polski może ktoś polecić kto korzystał i jest zadowolony?:) (o ile można tutaj na forum:) )

map78
07-05-2014, 11:42
map78 czy wszystkie pompy działają na zasadzie ustawiania temperatury żądanej i nic więcej nas nie obchodzi, czy chodzimy i ręcznie zwiększamy lub mniejszamy grzanie?:)
A odnośnie firm, które zajmują się pompami ciepła powietrze woda i działają na terenie całej polski może ktoś polecić kto korzystał i jest zadowolony?:) (o ile można tutaj na forum:) )

Hm...:) No w sumie można i tak - ustawiasz krzywą grzewczą i puszczasz pompę na sterowniku pogodowym i w zasadzie jak to ująłeś "nic więcej nas nie obchodzi" Ale w praktyce (przeważnie) wygląda to trochę inaczej:rolleyes: Wiele zależy tu od filozofii sterowania jaką sobie założysz, czy będziesz chciał akumulować ciepło wykorzystując tania taryfę, itp. Krótko mówiąc w zależności od tego co będziesz chciał osiągnąć, tych ustawień będzie mniej lub więcej, ale na końcu sprowadza się to właśnie to tego, że system będzie realizował wszystko samodzielnie:yes: Ale to jest już temat raczej na później i przed zakupem nie ma co za bardzo zawracać sobie tym głowy, bo wszystkie pompy maja dość podobne mechanizmy sterowania.

Co do firmy to proponuje poszukać jakiejś najbliżej miejsca zamieszkania, żeby w razie czego mieć kogo ścignąć:) Jeżeli nie masz nikogo zaufanego to zawsze można wybrać instalatora polecanego przez producenta danej pompy, ale do tego trzeba się zdecydować na jakiś konkretny model, a domyślam się, że to jeszcze przed Tobą:)

gdynia@
07-05-2014, 11:46
Co do odległości, to istnieją ograniczenia. Producenci podają odległości: minimalną (około 3m) i maksymalną, przy której nie ma potrzeby uzupełniania gazu.
Odległość można zwiększyć, jednak kosztem sprawności. Im odległość większa, tym sprawność urządzenia mniejsza.
Są też ograniczenia co do różnicy wysokości pomiędzy jednostkami.
Pompy, a właściwie krzywą grzewczą trzeba wstępnie ustawić, i ewentualnie później ją skorygować. Krzywa zależna jest od zapotrzebowania na ciepło budynku, rodzaju zastosowanego ogrzewania, preferencji użytkownika ....
Pompa ciepła jest w zasadzie urządzeniem bezobsługowym, czyli nie musimy biegać i zmieniać co chwila parametrów.

ppeettrryykk
07-05-2014, 12:02
Właśnie wybór pompy przede mną i myślałem, że spotkanie z przedstawicielem takiej firmy coś mi rozjaśni. Tutaj na forum polecano mi Panasonica 9kW ale co jak to nie mam pojęcia ani jaki to dokładnie Panasonic:)
Przy wyborze wybrać pompę jedno czy trój-fazową? Z jak dużą grzałką skoro nie mam żadnego innego źródła zasilania co i cwu, żeby nawet ostra zima mnie nie zaskoczyła?
Możecie polecić jakiś konkretny model Panasonica?:)

gdynia@
07-05-2014, 12:17
Masz obliczone zapotrzebowanie na ciepło? Na podstawie czegoś model pompy trzeba dobrać. Równie dobrze może to być pompa 5kW jak i 7kW. Wszystko zależy od zapotrzebowania.

ppeettrryykk
07-05-2014, 12:21
Nie mam, ale jestem w trakcie zbierania materiałów (co i jak) do obliczeń:)
A zastanawiam się nad 9kW, aby była troszkę większa i nie musiała chodzić ciągle na 100%:)

map78
07-05-2014, 12:53
Nie mam, ale jestem w trakcie zbierania materiałów (co i jak) do obliczeń:)
A zastanawiam się nad 9kW, aby była troszkę większa i nie musiała chodzić ciągle na 100%:)

W domu 116m2 nawet średnio ocieplonym pompa 9kW będzie z dużym prawdopodobieństwem za duża. Jak będziesz miał OZC to będzie można coś doradzać. Tak wróżąc z fusów obstawiałbym raczej Panasa 7kW, a co do pracy na 100% to się tym nie martw - to są pompy inwerterowe, które dobierają moc do potrzeb.

fachman19
07-05-2014, 17:45
:)
W domu 116m2 nawet średnio ocieplonym pompa 9kW będzie z dużym prawdopodobieństwem za duża. Jak będziesz miał OZC to będzie można coś doradzać. Tak wróżąc z fusów obstawiałbym raczej Panasa 7kW, a co do pracy na 100% to się tym nie martw - to są pompy inwerterowe, które dobierają moc do potrzeb.

Za duża ??

A co w -30 C
Podaj w jakich warunkach za duża może chce mieć w domu +25 C przy -30 C :)

asolt
08-05-2014, 08:00
:)

Za duża ??

A co w -30 C
Podaj w jakich warunkach za duża może chce mieć w domu +25 C przy -30 C :)

To moze lepiej do - 41.2 oC (to rekord zimna w Polsce) i głowa spokojna, a zadna zima tysiaclecia nie zaskoczy

gdynia@
08-05-2014, 08:04
A te -30C to jak często w I-ej strefie klimatycznej? Nie przypominam sobie takich temperatur.....

malux20
08-05-2014, 10:55
Raz na 10 lat 2-3 h

ppeettrryykk
08-05-2014, 12:27
Pompa na pewno będzie lekko przewymiarowana, bo będzie to jedyne źródło co i cwu w domu (dla bezpieczeństwa?), no ale przed obliczeniem ozc, widzę, że nie ma co gdybać :)
Wykonawca pyta mnie czy zrobić w fundamencie jakieś przebicie do rozciągnięcia instalacji pompy (modułu zew.) czy przechodzić przez ścianę. Co o tym myślicie? Jak będzie korzystniej Waszym zdaniem?:)

gdynia@
08-05-2014, 12:39
Rury chłodnicze to nie wąż ogrodowy i przebicie w płycie raczej nic nie da.
Jak przyjdzie czas, to się wykona przejście przez ścianę i już, także nie zaprzątaj sobie teraz tym głowy.
Budujesz dom murowany, szkieletowy....

fachman19
08-05-2014, 19:13
258887

mkm silesia
08-05-2014, 23:08
Wytlumaczysz dlaczego?
Dlaczego 2m beda bee?
Pytam powaznie.

:)

Uwierz na słowo że będą bee nie chce mi się tłumaczyć ale ci co nie uwierzyli i zrobili to maja głośno i mogą już odkładać na spr. bo to jest powód do nie uznania gwarancji

mar1973
09-05-2014, 05:34
Wytlumaczysz dlaczego?
Dlaczego 2m beda bee?
Pytam powaznie.

:)

witam

2m to nie problem - można nadłożyć trochę rur (zawinąć, zrobić pętlę...) i jak nic będzie 3m
problemem jest natomiast zbyt duża odległość - spadek wydajności pompy, konieczność dołożenia czynnika chłodniczego

pozdrawiam

map78
09-05-2014, 09:27
Hej,
OK... Zrobic aby wyszlo 3m nie problem...
Ale co nastapi gdy sa "tylko" 2 lub nawet 1m?
Ponoc kazdy "zakret" liczy sie jak dodatkowo jakis odcinek rury... ? Tak?

Doczytałem w instrukcji Panasa, że rura poniżej 3m jest niedozwolona, natomiast maksymalna długość jest uzależniona od modelu. Dla zainteresowanych wklejam tabelkę z zestawieniem wszystkich modeli Panasa serii Aquarea do 2013r.
http://www.iv.pl/images/66316419306201612512.jpg (http://www.iv.pl/)

fachman19
10-05-2014, 05:35
Można oczywiście sprawdzić co będzie jak damy 1 m .Tylko na czy j koszt.?
Jak będzie zgodnie z instrukcja to będzie gwarancja .Jak nie będzie to nie.
Działać będzie .Niektóre firmy zalecają min 5 m..
Prawdopodobnie chodzi o odszranianie .Ochrona przed dostaniem się cieczy do sprężarki

mkm silesia
10-05-2014, 06:33
Chodzi o skoki ciśnienia za spr.
Oglądałem inst. klimy 1m to było słychać że układ pracuje nie tak

fachman19
10-05-2014, 06:41
Nie miałem okazji posłuchać;)

jbloch
10-05-2014, 08:34
Takze... Zgadujemy.... ;)
Nikt nie potrafi konkretnie powiedziec co bedzie nie tak i dlaczego akurat 3m... Nie 2 nie 2.5m tylko 3....
I co z tymi zakretami?
Czy to prawda ze np 90* zgiecie odpiwiada jakiemus odcinkowi prostemu?
:)

Ponoć montażem pc powinni zajmować się fachowcy , jak widać trudno tu o takich.

mar1973
10-05-2014, 09:26
Takze... Zgadujemy.... ;)
Nikt nie potrafi konkretnie powiedziec co bedzie nie tak i dlaczego akurat 3m... Nie 2 nie 2.5m tylko 3....
I co z tymi zakretami?
Czy to prawda ze np 90* zgiecie odpiwiada jakiemus odcinkowi prostemu?
:)

witam

to, że
90* zgiecie odpiwiada jakiemus odcinkowi prostemu to prawda
ale nawet jakbyś zrobił 10 "zgięć" na odcinku 2m przewodu - nie zwiększy to jego pojemności - a to przy przewodach o minimalnych wymaganych długościach b. ważna rzecz

pozdrawiam

fachman19
10-05-2014, 13:27
Ponoć montażem pc powinni zajmować się fachowcy , jak widać trudno tu o takich.

Są fachowcy którzy sprawdzają u klienta co będzie jak zamontują niezgodnie z instrukcją.
Klientowi trudno dogodzić .Zrobi dobrze to i tak jest niefachowiec.
To dość trudny przypadek

fachman19
10-05-2014, 13:29
Takze... Zgadujemy.... ;)
Nikt nie potrafi konkretnie powiedziec co bedzie nie tak i dlaczego akurat 3m... Nie 2 nie 2.5m tylko 3....
I co z tymi zakretami?
Czy to prawda ze np 90* zgiecie odpiwiada jakiemus odcinkowi prostemu?
:)
To tak jak z samochodem możesz wymieniać olej i filtry zgodnie z instrukcją lub nie.
Jaki będzie skutek wymiany co 50 000 km.
Są tacy którzy tyko dolewają .Też jeżdżą.

Dlaczego telewizor może pracować w określonych warunkach termicznych i wilgotnościowych ?

mkm silesia
10-05-2014, 14:14
Ponoć montażem pc powinni zajmować się fachowcy , jak widać trudno tu o takich.

Gdzie napisałem że zgaduje pisałem natomiast ze nie będę się na ten temat rozpisywać efekty końcowe to zmniejszenie trwałości spr.

mkm silesia
10-05-2014, 14:16
Panowie... Zadalem na pozor proste pytanie...
Dlaczego min to 3m?
Dlaczego nie 1.5 czy np. 2?
Jaki wplyw, ma ta min dlugosc na prace i/lub zywornosc jednostki?

Zadkie wymiany oleju maja lub moga miec ogolbie znane efekty...
Wiemy co moze nastapic, i wiemy dlaczego...
A na razie nikt nie napisal dlaczego min 3m i co moze nastapic.... Przyklady z zycia wziete?
:)
Przecież napisałem już o ciśnieniu w układzie itd

mkm silesia
10-05-2014, 15:17
Nie chodzi o ciśnienie a o kompensacje pulsacji ciśnienia w związku z tym że czynnik nie wydostaje się z spr równym strumieniem tylko " porcjami "

fachman19
10-05-2014, 17:35
To są gdybania,
Firmy przeprowadziły testy i oceniły ,że tak jest optymalnie dla sprężarki.Skrócenie tych przewodów powoduję skrócenie żywotności .
Ja słyszałem na szkoleniu ,że podczas odszraniania powstająca para zawiera kropelki czynnika .Sprężarka nie lubi cieczy tylko gaz.
Ale to wszystko są gdybania ,jeżeli montujemy zgodnie z instrukcją to nie mamy okazji sprawdzić .
Jednocześnie pojedyncza awaria układu ze byt krótkimi rurami nie jest dowodem pozwalającym powiązać jako przyczyne i skutek.
Zasada jest jedna robić zgodnie z instrukcją

mkm silesia
11-05-2014, 09:10
Nadal nie mamy wytlumaczenia ;)
Już ci je podałem dodam tylko że nie chcesz przyjąć do wiadomości.
Jako że zdarzyło mi się robić nie tylko domowe popierdułki to parę tłumików pulsacji też montowałem.
A jeden francuski producent stosuje je w domowych pompach w jednostce wew. przed wyminnikiem.
Do kropelek cieczy stosuje się osuszacz par ( bańka przed spr ) z sprytnym dziurawym syfonem ( powrót oleju )

ppeettrryykk
14-05-2014, 13:59
Pytanie może banalne, ale z ulotek nie mogę się niczego dowiedzieć bo wszystko jest najlepsze i zachwalane :mad:
Jak jest różnica między Panasonic aquarea 9kW a Panasonic aquarea T-CAP 9kW?

Pewna firma zaproponowała mi (bez ozc, tylko na podstawie używanych przeze mnie materiałów) Panasonica AQUAREA 7kW, (COP niby 4,4), grzałka 3kW, zasilanie 230V, grzewczo-chłodzący.
Dlatego też moje pytanie, bo chciałem lekko przewymiarować pompę i ciągle myślałem o Panasonicu T-cap 9kW (chociaż z tego co czytałem to jest trochę drogi).
Do tego Zasobnik CWU LAPESA GX300 DEC 200l. z czujnikiem temperatury i grzałką 2,5kW, za prawie 5000zł:sick:

map78
14-05-2014, 14:40
Pytanie może banalne, ale z ulotek nie mogę się niczego dowiedzieć bo wszystko jest najlepsze i zachwalane :mad:
Jak jest różnica między Panasonic aquarea 9kW a Panasonic aquarea T-CAP 9kW?

Różnica jest kolosalna. Zwykła 9kW posiada sprężarkę 9kW, a co za tym idzie swoją nominalną moc utrzymuje jedynie w dodatnich temperaturach, a potem moc dość znacznie spada, aby przy -15*C wynieść 5,9kW (dotyczy wersji 230V. 3-fazowe maja zdecydowanie lepsze parametry)
Natomiast 9kW T-Cap posiada sprężarkę 16kW ograniczona elektronicznie do 9kW, dzięki czemu zarówno w temp. dodatnich jak i przy -15*C dysponuje stałą mocą 9kW i to zarówno 1-fazowa, jak i 3-fazowa.


Pewna firma zaproponowała mi (bez ozc, tylko na podstawie używanych przeze mnie materiałów) Panasonica AQUAREA 7kW, (COP niby 4,4), grzałka 3kW, zasilanie 230V, grzewczo-chłodzący.
Dlatego też moje pytanie, bo chciałem lekko przewymiarować pompę i ciągle myślałem o Panasonicu T-cap 9kW (chociaż z tego co czytałem to jest trochę drogi).

T-Cap 9kW jest przewymiarowany i do mojego domu, u Ciebie była by to jakaś masakra i na pewno nie przyniosłoby to żadnych korzyści.
Na podstawie Twoich danych bez OZC też skłaniałbym się do tej właśnie 7kW - myślę, że będzie najkorzystniejsza w stosunku moc/cena i w zupełności wystarczy do Twojego domku.


Do tego Zasobnik CWU LAPESA GX300 DEC 200l. z czujnikiem temperatury i grzałką 2,5kW, za prawie 5000zł:sick:

Zasobnik bardzo fajny i jeżeli za niecałe 5tys. to w dobrej cenie - Ja najtaniej widziałem je za ok 7tys. Natomiast jeżeli chcesz coś tańszego, a równie dobrego i sprawdzonego to polecam taki jak mój Galmet Maxi 300l. Kosztuje ok 3tys. i na prawdę jest super. Pozdrawiam

mar1973
14-05-2014, 14:49
Pytanie może banalne, ale z ulotek nie mogę się niczego dowiedzieć bo wszystko jest najlepsze i zachwalane :mad:
Jak jest różnica między Panasonic aquarea 9kW a Panasonic aquarea T-CAP 9kW?

Pewna firma zaproponowała mi (bez ozc, tylko na podstawie używanych przeze mnie materiałów) Panasonica AQUAREA 7kW, (COP niby 4,4), grzałka 3kW, zasilanie 230V, grzewczo-chłodzący.
Dlatego też moje pytanie, bo chciałem lekko przewymiarować pompę i ciągle myślałem o Panasonicu T-cap 9kW (chociaż z tego co czytałem to jest trochę drogi).
Do tego Zasobnik CWU LAPESA GX300 DEC 200l. z czujnikiem temperatury i grzałką 2,5kW, za prawie 5000zł:sick:

witam

dla Twojego domu pewnie pompa ciepła Panasonic AQUAREA 7kW będzie w zupełności wystarczająca, ona daje przy -15'C 4,6kW
koniecznie zrób lub najlepiej zleć wykonanie OZC (koszt 300-400 zł) - to winno być punktem wyjścia do wyboru źródła ogrzewania!!!

weźmiesz "większą" pompę będziesz miał z taką pompą same problemy - kto będzie winny - będzie winna pompa:no:

w ostatnich miesiącach w domach znacznie większych od Twojego!!! - 180-220m2 - montowałem pompy Panasonic T-Cap 9kW

pozdrawiam

ppeettrryykk
14-05-2014, 15:03
Skoro różnica jest kolosalna to jeszcze bardziej mnie wystraszyliście:D
Jeśli zaproponowana pompa nie jest 7kW T-cap tylko normlana, czy nie będzie problemów z uzyskaniem żądanych temperatur przy dużych mrozach, ani kosmicznych rachunków za prąd (bo pewnie będzie wiele dłużej chodziła na grzałce, w porównaniu do T-cap)? Pompa będzie moim jedynym źródłem co i cwu dlatego też wolę zapytać 10 razy niż później żałować:o
No, a zbiornik wybiorę tańszy bo czy ma on aż takie znaczenie?:)

map78
14-05-2014, 15:09
Skoro różnica jest kolosalna to jeszcze bardziej mnie wystraszyliście:D
Jeśli zaproponowana pompa nie jest 7kW T-cap tylko normlana, czy nie będzie problemów z uzyskaniem żądanych temperatur przy dużych mrozach, ani kosmicznych rachunków za prąd (bo pewnie będzie wiele dłużej chodziła na grzałce, w porównaniu do T-cap)? Pompa będzie moim jedynym źródłem co i cwu dlatego też wolę zapytać 10 razy niż później żałować:o
No, a zbiornik wybiorę tańszy bo czy ma on aż takie znaczenie?:)

Policz to OZC to będziesz wszystko wiedział:yes: Bez tego to tylko takie gdybanie.
Tak bardzo z grubsza możesz to zrobić w oparciu o tę stronę: http://cieplowlasciwie.pl/start
Nie radziłbym decydować się na pompę tylko w oparciu o te dane, ale da Ci to jakiś obraz:)