PDA

Zobacz pełną wersję : spójrzcie na zdjęcia i poradźcie coś



orasje
09-05-2014, 10:44
Witam serdecznie. Chciałbym zrobić podjazd pod garaż (na razie podłoga) z płyt ażurowych. Płyty od strony garażu szły by po spadku ale problem zaczyna się w miejscu gdzie droga idzie w dół też po spadku. Tak więc musiałbym zrobić te płyty ażurowe nie dość że w dół ze spadkiem to jeszcze "po ukosie" tak aby "ułożyły" się do spadku drogi. Może być trudne (dla mnie) ale zastanawiam się czy jest jakieś inne rozwiązanie. Dziękuję z góry za sugestie.

forgetit
09-05-2014, 19:16
Witam serdecznie. Chciałbym zrobić podjazd pod garaż (na razie podłoga) z płyt ażurowych. Płyty od strony garażu szły by po spadku ale problem zaczyna się w miejscu gdzie droga idzie w dół też po spadku. Tak więc musiałbym zrobić te płyty ażurowe nie dość że w dół ze spadkiem to jeszcze "po ukosie" tak aby "ułożyły" się do spadku drogi. Może być trudne (dla mnie) ale zastanawiam się czy jest jakieś inne rozwiązanie. Dziękuję z góry za sugestie.

Dwa sznurki, rurki albo coś podobnego do uciągnięcia podbudowy i jedziesz. Nie ma żadnej trudności, dasz radę.

orasje
10-05-2014, 07:56
Sznurki mam. Ale gdybyś mógł poświęcić minutę na wyjaśnienie o co chodzi z tym uciągnięciem podbudowy...? Brzmi trochę tajemniczo :-)

forgetit
10-05-2014, 08:16
Żeby dużo nie pisać w tym filmiku (nie mój znalazłem przez Google) masz pokazane jak to zrobić:
https://www.youtube.com/watch?v=RfXUNer3ITA

orasje
10-05-2014, 11:50
dzięki. Fajny filmik. Ja natomiast mam jeszcze inny problem. Droga idzie w dół po skosie. Dać płyty ażurowe od garażu w dół to pół biedy ale zastanawiam się jak zrobić, aby w miarę zlicować się z tym ukosem drogi.? To znaczy aby płyty puścić w jednym poziomie i nie musieć obniżać ich w prawą stronę tak jak idzie droga. Nie wiem jak to wytłumaczyć.

forgetit
10-05-2014, 19:00
Nie da się tego uniknąć, ale możesz skos zrobić na ostatnich 2-3 rzędach płyt.

End_riu
10-05-2014, 20:37
Układaj podjazd od garażu. Zaczynasz z poziomu przy bramie i kończysz z takim spadkiem jak idzie droga.
Następnie układasz drogę, a na łączeniu drogi z podjazdem robisz docinkę, bo pewnie winkla nie będzie. Ewentuanie na łączeniu dajesz całą płytę i dopiero docinka. Można delikatnie przegładzić przełamanie (droga podjazd), żeby to wyszło łagodniej i na półokrągło, a nie kanciasto.

Co znaczy droga w tym przypadku?
Być może można uniknąć tak dużego ukosu jak to nazywasz.
Drogę można wyprowadzić tak, żeby nie ciągnąć wilgoci w stronę garażu. Wystarczy dać minimalny spadek w przeciwnym kierunku.

orasje
19-05-2014, 13:16
Dziękuję za podpowiedzi. Zastanawiam się jaka musi być minimalna głębokość takiego koryta aby położyć płytę ażurową i aby wytrzymało najazd samochodów osobowych?. Teraz to podłoże to glina ale taka że ledwo koparka sobie z tym radzi. Domyślam się że musi być utwardzenie (beton?) i na to suchy beton?. Zastanawiam się też jak osadzić krawężniki na dole podjazdu-czy osadzić w lanym betonie czy w suchym. Niestety krawędź drogi jest dosypana i nie jest to tak stabilny grunt jak po bokach.

orasje
21-05-2014, 09:11
Wygląda to teraz tak. Na dnie glina bo cały teren to glina. Głębokość ok. 40 cm. Zastanawiam się od czego zacząć?. Czy wyrównać piaskiem, czy od razu dać tłuczeń i jak tak to ile?. Podjazd będzie generalnie pod samochód osobowy. Domyślam się, że muszę zacząć od osadzenia krawężników ale czy na tłuczniu i teraz na ławie betonowej?. Będę wdzięczny za rady.

End_riu
21-05-2014, 22:01
W zależności o przesiąkalności tej gliny i kąta pochylenia, których po zdjeiach nie jestem w stanie ocenić możesz dać piach, bądź nie. Nie zaszkodzi sypnąć kilka cm :)
Krawężniki kładź na suchym betonie.
Podbudowę zrób z 20cm kruszywa (zagęścić), na to 5cm warstwa wyrównująca i kładziesz płyty. Następnie równasz zagęszczasz i zasypujesz.
Najlepiej wybierz całą glinę i wysyp piachem dno.

orasje
22-05-2014, 06:35
W zależności o przesiąkalności tej gliny i kąta pochylenia, których po zdjeiach nie jestem w stanie ocenić możesz dać piach, bądź nie. Nie zaszkodzi sypnąć kilka cm :)
Krawężniki kładź na suchym betonie.
Podbudowę zrób z 20cm kruszywa (zagęścić), na to 5cm warstwa wyrównująca i kładziesz płyty. Następnie równasz zagęszczasz i zasypujesz.
Najlepiej wybierz całą glinę i wysyp piachem dno.
Dzięki. Dam piasek na spód ale czy trzeba go zagęścić?. Potem dam 20 cm tłucznia i na to podsypkę. Zastanawiam się na co kłaść krawężniki. Czy na ten piasek ?

End_riu
22-05-2014, 22:19
Na suchy beton kładź. Daj 10cm betonu pod nie.
Możesz zagęścić piach, albo całość razem. Zależy do jakiej zagęszczarki masz dostęp. Jak do małej ok 100kg to zagęszczaj warstwami. Zagęszczarką większą niż 400kg śniało możesz polecieć po całości.

orasje
23-05-2014, 06:24
Dzięki Endriu. Czyli podsumowując. Dam najpierw piasek około 10 cm aby odciąć glinę. Zostanie mi około 30 cm. Dam chudy beton pod krawężniki 10 cm. No ale teraz co w środek na ten piasek?. Czy kruszywo/tłuczeń czy ten suchy beton dać po całości do środka zamiast kruszywa przy okazji robienia podparcia dla karawężników?. A na to podsypka i kostka?. Sorry na te pytania ale mam czas i chcę jak najwięcej zrobić sam. Zagęszczarki mam z wypożyczalni różne. Dziękuję za wskazówki do tej pory.

End_riu
24-05-2014, 12:24
Lepiej daj kruszywo.
Zastanów się, czy nie bedziesz wypuszczał kabli pod oświetlenie itd.
Jak dasz 20cm kruszywa, to spokojnie 300 dobijesz.

Od tego jest forum, żeby się czegoś dowiedzieć.

forgetit
24-05-2014, 14:42
Jeśli dasz 10cm piasku i 20 kruszywa, to w zimie na glinie będziesz miał wysadziny.
Jeśli chcesz dać płyty ażurowe, to grubość podbudowy musisz mieć co najmniej 0,4 głębokości przemarzania. Daj więcej piasku.