PDA

Zobacz pełną wersję : Zapotrzebowanie na CWU



nela29
12-05-2014, 15:52
Cześć,
Czy ktoś mi powie jakie jest średnie zapotrzebowanie na osobę na CWU/rok? Dostałam wycenę instalacji solarnej i chciałabym to sobie przekalkulować, tj przeliczyć zużycie kWh CWU na to co wyprodukują solary. Jakieś*obliczenia co do ilości wyprodukowanych kWh mam, ale w grę wchodzi jeszcze grzanie wody basenowej, które jest dodatkiem, a z którego jestem w stanie zrezygnować jeśli to się nie będzie kalkulowało.

scrabie
12-05-2014, 19:12
Według mnie nie da się tego określić. To przecież zależy jak długi bierzesz prysznic, czy może kąpiesz się w wannie, ile razy dziennie? Możesz przyjąć 40l dziennie a możesz i 250l jak codziennie będziesz się kąpać w wannie

mar1973
12-05-2014, 19:27
Cześć,
Czy ktoś mi powie jakie jest średnie zapotrzebowanie na osobę na CWU/rok? Dostałam wycenę instalacji solarnej i chciałabym to sobie przekalkulować, tj przeliczyć zużycie kWh CWU na to co wyprodukują solary. Jakieś*obliczenia co do ilości wyprodukowanych kWh mam, ale w grę wchodzi jeszcze grzanie wody basenowej, które jest dodatkiem, a z którego jestem w stanie zrezygnować jeśli to się nie będzie kalkulowało.

witam

tak jak pisze SCRABIE - zapotrzebowania na c.w.u. trzeba policzyć indywidualnie dla każdego przypadku

może poniższy wzór pomoże Ci w ustaleniu Twojego zapotrzebowania

ilość energii potrzebnej do ogrzania zadanej ilości wody obliczysz wg poniższego wzoru:

Q = m * c * ΔT

gdzie:
Q – wartość ciepła pobranego [kWh]
c – ciepło właściwe wody ~1,16 [kWh/kg × °K]
ΔT – różnica temperatur [°K]
m – ilość wody podgrzewanej [kg]

pozdrawiam

nela29
12-05-2014, 22:35
Rozumiem, ale jest coś takiego jak mediana :)

gentoonx
13-05-2014, 10:04
przyjęło się że przedział 50-60ltr/os wody o temp 45stC to spore zużycie. Jak nastolatki w domu to i 80ltr/os może być mało (1 nastka=3 osoby dorosłe)

scrabie
13-05-2014, 10:25
Poza tym zdaje się, że kupne solary to się w ogóle nie opłacają. Na forum wiele osób liczyło i każdy mówił, że interes nieopłacalny. Jaką masz te wycenę?

Policzmy sobie tak 50l na osobę, razy 320 dni w roku (nie zawsze w domu jesteś)

mamy 16000l czyli 16000 kg

teraz Q = m * c * ΔT

gdzie:
Q – wartość ciepła pobranego [kWh]
c – ciepło właściwe wody TO 0,00116 kWh !!!!
ΔT – różnica temperatur [°K]
m – ilość wody podgrzewanej [kg]

woda z wodociagu ma około 5oC czyli 278k
c= 0.00116
ΔT = 45oC - 5oC= 318oK-278oK=40oK
m= 16000
Q=16000 * 0,00116 * 40= 742,4 kWh/rok

policzmy kWh średnio 50gr

742,4*0,5= 371,2 zł na osobę rocznie

Policz sobie jaka jjest sprawność solara i kiedy się zwróci
pozdr

gentoonx
13-05-2014, 12:19
...
Q – wartość ciepła pobranego [kWh]
c – ciepło właściwe wody TO 0,00116 kWh !!!!
...

Policz sobie jaka jjest sprawność solara i kiedy się zwróci
pozdr

raczej 0,0012kWh/kgK, jeśli ciepło czyli energia ma wyjść w kWh co i tak daje jeszcze gorszy wynik - na niekorzyść solarów
możnaa doliczyć jeszcze straty postojowe zasobnika na poziomie 1-1,2kWh/dobę

nareszcie kolejny co potrafi poprawnie policzyć - szacun @scrabie

asolt
13-05-2014, 12:58
Poza tym zdaje się, że kupne solary to się w ogóle nie opłacają. Na forum wiele osób liczyło i każdy mówił, że interes nieopłacalny. Jaką masz te wycenę?

Policzmy sobie tak 50l na osobę, razy 320 dni w roku (nie zawsze w domu jesteś)

mamy 16000l czyli 16000 kg

teraz Q = m * c * ΔT

gdzie:
Q – wartość ciepła pobranego [kWh]
c – ciepło właściwe wody TO 0,00116 kWh !!!!
ΔT – różnica temperatur [°K]
m – ilość wody podgrzewanej [kg]

woda z wodociagu ma około 5oC czyli 278k
c= 0.00116
ΔT = 45oC - 5oC= 318oK-278oK=40oK
m= 16000
Q=16000 * 0,00116 * 40= 742,4 kWh/rok

policzmy kWh średnio 50gr

742,4*0,5= 371,2 zł na osobę rocznie

Policz sobie jaka jjest sprawność solara i kiedy się zwróci
pozdr

Srednio roczna temp wody zimnej jest wyższa niz 5 oC i uzalezniona o od regionu/strefy klimatycznej. Róznica moze niewielka ale jednak.

RAPczyn
13-05-2014, 13:56
Cześć,
Czy ktoś mi powie jakie jest średnie zapotrzebowanie na osobę na CWU/rok? Dostałam wycenę instalacji solarnej i chciałabym to sobie przekalkulować, tj przeliczyć zużycie kWh CWU na to co wyprodukują solary. Jakieś*obliczenia co do ilości wyprodukowanych kWh mam, ale w grę wchodzi jeszcze grzanie wody basenowej, które jest dodatkiem, a z którego jestem w stanie zrezygnować jeśli to się nie będzie kalkulowało.

Moim zdaniem można przyjąć np. od 600 do 1000kWh/rok * osobę. Straty zbiornika pojemności np. 400l to w skali roku około 850kWh/rok. Straty na cyrkulacji (jeśli jest) można celować między 100 a 1200kWh/rok.
Z ogrzewania basenu energią słoneczną bym nie rezygnował.

scrabie
13-05-2014, 15:31
raczej 0,0012kWh/kgK, jeśli ciepło czyli energia ma wyjść w kWh co i tak daje jeszcze gorszy wynik - na niekorzyść solarów
możnaa doliczyć jeszcze straty postojowe zasobnika na poziomie 1-1,2kWh/dobę

nareszcie kolejny co potrafi poprawnie policzyć - szacun @scrabie


Oczywiście masz rację. Za szybko pisałem i pominąłem część jednostki.

Średnioroczna temperatura jest wyższa, ale ja pominąłem straty zbiornika.
Generalnie rzecz biorąc solary nie opłacają sie i tyle.
Co oczywiście nie znaczy, że koleżanka ma ich nie montować, bo wiadomo wolny wybór :)

red1980
13-05-2014, 23:01
Oczywiście masz rację. Za szybko pisałem i pominąłem część jednostki.

Średnioroczna temperatura jest wyższa, ale ja pominąłem straty zbiornika.
Generalnie rzecz biorąc solary nie opłacają sie i tyle.
Co oczywiście nie znaczy, że koleżanka ma ich nie montować, bo wiadomo wolny wybór :)A generalnie to dlaczego się nie opłacają?

gentoonx
13-05-2014, 23:12
A generalnie to dlaczego się nie opłacają?

Nie każdemu

Trza policzyć dla każdego przypadku osobno i wtedy wykalkulować

scrabie
13-05-2014, 23:36
A generalnie to dlaczego się nie opłacają?

Instalacja po dotacji ( nie każdy ją chyba dostanie, ale pewności nie mam) to około 6 tysi cytat z pierwszej strony googla
Zestaw „ECO”
z kolektorami płaskimi dla 2-4 osób - według mnie pewnie raczej dla 2, ale trzeba by policzyć


Cena brutto z montażem po dotacji 45% z NFOŚiGW: 6 650 zł*
Cena brutto z montażem bez uwzględnienia dotacji: 11 490 zł*

Zestaw nie działa przez cały rok, myślę, że spokojnie przez 6 miesiący wodę trzeba prądem grzać/dogrzewać. Pewne koszty obsługowe solary jednak mają też je trzeba policzyć.
po jakim czasie się zwróci taki zestaw?

red1980
14-05-2014, 13:20
No widzisz - nie wiesz co ile kosztuje i jak działa, ale z góry wiesz, że "generalnie się nie opłaca". Zestaw dla 2-4 osób jest dla ciebie z założenia zestawem dla dwóch, a cena pewnie nie uwzględnia dodatkowych kosztów... Ale i tak się "nie opłaca".
Prawda jest taka, że jednym sie opłaca, a innym nie opłaca. Nie odkryje Ameryki mówiąc, że wszystko jest zależne od zapotrzebowania na CWU oraz od tego, czym grzana jest woda dotychczas. W tych wszystkich dywagacjach nt opłacalności zazwyczaj pomijany jest też fakt, że koszt energii ciagle wzrasta i w perspektywie czasu okres zwrotu z inwestycji w solary będzie coraz krótszy.
Poza tym spora grupa klientów montuje solary z wygody - nie chcą palić w piecu przez okrągły rok i smrodzić po okolicy w środku lata, żeby zagrzać cwu. Im właśnie najczęściej instalacja się nie opłaca, bo mogliby latem podpalić śmieciami czy wrzucić trochę ekogroszku i mieliby ciepła wodę za półdarmo. Ale nie chcą tego robić. I o dziwo z doświadczenia wiem, że to jest właśnie największa grupa użytkowników solarów.
Gdybyśmy wszystko rozpatrywali pod względem opłacalności, to mało kto kupowałby auta a już nikt by nie kupił aut droższych niż kilka tys. Bo przecież rowerem też się dojedzie do celu, a auto jest nieopłacalne, bo paliwo, ubezpieczenie, naprawy kosztują. W ostateczności wystarczy stary Polonez - też dojedzie do celu,a czy wygodnie czy nie to sprawa drugorzędna...

scrabie
14-05-2014, 15:19
A o podgrzewaczach elektrycznych nie słyszałeś?
A czy Ci co założyli solary, bo im się nie chce już podrzucać, to przez resztę roku czym pogrzeją?
A czy na przykład to ni jest tak, że dofinansowanie jest do kredytu? Policzyłeś oprocentowanie i marże takiego kredytu? A czy policzyłeś podatek od dofinansowania? Ile po odliczeniu kosztów zostanie z dotacji 15-20%?
Podsumuj proszę te koszty i wtedy pogadamy czy się opłaca.
Zobacz ile taki solar zagrzeje wody i wtedy się okaże czy raczej dla 2 czy 4 osób.
Podaj liczby pogadamy.
Ps nie zapomnij o serwisie solarów za jakiś czas,
Ja nie odradzam, wyraźnie napisąłem, że jak kto chce, można kupić forda można i porshe nic mi do tego

Pozdrawiam serdecznie

red1980
14-05-2014, 17:00
A o podgrzewaczach elektrycznych nie słyszałeś?
A czy Ci co założyli solary, bo im się nie chce już podrzucać, to przez resztę roku czym pogrzeją?
A czy na przykład to ni jest tak, że dofinansowanie jest do kredytu? Policzyłeś oprocentowanie i marże takiego kredytu? A czy policzyłeś podatek od dofinansowania? Ile po odliczeniu kosztów zostanie z dotacji 15-20%?
Podsumuj proszę te koszty i wtedy pogadamy czy się opłaca.
Zobacz ile taki solar zagrzeje wody i wtedy się okaże czy raczej dla 2 czy 4 osób.
Podaj liczby pogadamy.
Ps nie zapomnij o serwisie solarów za jakiś czas,
Ja nie odradzam, wyraźnie napisąłem, że jak kto chce, można kupić forda można i porshe nic mi do tego

Pozdrawiam serdecznie
Oczywiście że słyszałem o podgrzewaczach elektrycznych. Ale one też kosztują. Słyszałem tez o rosnących cenach energii elektrycznej.
Przez resztę roku podgrzeją cwu przy okazji grzania co, głównie (ale nie tylko) korzystając z górnej wężownicy w zasobniku.
Dotacja po uwzględnieniu kosztów kredytu oraz podatku w typowej wysokości 18% (a wcale tak być nie musi, bo w skrajnym przypadku podatku można wcale nie zapłacić) wynosi około 30-35%. Liczone i sprawdzone wielokrotnie.
Nie wiem czy zestaw dla 2 czy dla 4 osób bo nie podałeś jaki to zestaw. Wg mnie zestaw dla rodziny 4os to koszt przed dotacją około 12 tys zł więc raczej dla 4 osób. Powiem tylko tyle - większość klientów przed instalacją solarów wątpi w ich wydajność natomiast po ich założeniu pyta mnie co zrobić z nadmiarem ciepłej wody. A instalacje wcale nie są przewymiarowane.
Wg mnie serwis powinien się odbyć co kilka lat. Są producenci którzy wymagają serwisu co rok a nawet i częściej, ale wg mnie to zbytek. Koszt przeglądu różny ale powinien oscylować w granicy 150 zł.

gentoonx
14-05-2014, 18:26
...Powiem tylko tyle - większość klientów przed instalacją solarów wątpi w ich wydajność natomiast po ich założeniu pyta mnie co zrobić z nadmiarem ciepłej wody. A instalacje wcale nie są przewymiarowane.
...

Nie chcę się czepiać, ale nie sądzisz że jedno zdanie przeczy drugiemu?
Jeśli przewymiarowana nie jest to nie ma nadmiaru, jeśli jest nadmiar to jest przewymiarowana.
Chyba że to o czym piszesz dotyczy 2-3 dni w roku, ale wtedy to nie "nadmiar" i nie ma co sie przejmować 10kWh na rok, bo przypadku wyjazdu na 2-tygodniowy urlop latem nie rozpatrujemy, bo nie można mówić o nadmiarze czegoś w chwili kiedy z tego nie korzystamy

Kamil908
14-05-2014, 20:00
To moze ja z perspektywy uzytkownika opisze swoja opinie.
Solary zakladalem dlatego ze, chcialem miec wygode, oszczednosc(tu sa rozne punkty widzenia, wedlug mnie solary sa na pograniczu oplacalnosci). Dodatkowo mialem ponad 14 letni stary bojler 80 litrowy, ktory tak chcialem wymienic i przy paleniu w piecu na ekogroszek, przy duzych upalach lubialo mi cofac dym(stare wyremontowane budownictwo).
Solary po dotacji wyszly mnie na czysto okolo 8400zl(ponad 30% dotacji na czysto).
Do tego nalezy uwzglednic kupienie grzalki, zamontowanie zaworu mieszajacego(te czynnosci robilem sam) i kupienie zasilacza awaryjnego to kwota zamyka sie w 9000tys zl.
Jeszcze musze kupic stacje uzdatniania(duza ilosc kamienia w wodzie, jednak nie moge wliczac tego do kosztow)

Czyli solary ze wszystkim na 4-5 osob wyszly mnie 9000 tys zl.

Przyjmujac hipotetycznie ze bojler i tak bym musial zmieniac, a komin przebudowywac(przez cofanie dymu), solary wyszly 5000zl.

Pradu instalacja nie pobiera w zasadzie zadnego. Jednak wygoda jest ogromna.
Wody przy prysznicu moge wykorzystac ile chce, nie musze dogladac, o niczym innym myslec.
Przez montaz kostki zdemontowalem solary i grzeje narazie grzalka(obliczylem ze na prad bardziej sie oplaca grzac, niz przez piec, w sezonie letnim). Przy kapieli musze uwijac sie jak glupi, aby rachunki za duze nie przyszly i tak dalej.

Aby cala rodzina mogla brac prysznic nalezy zuzyc pradu za 3 zl

Miesiac na grzalce kosztuje 90zl, razy 6miesiecy= 450zl.
10 lat wychodzi 4500zl.
Czyli jak widac na solarach jestem stratny 500zl plus wymiana glikolu co 5 lat, to wychodzi 1000zl.

Tylko czy 1000zl w przeciagu 10 lat to tak duzo?
Przynajmnien jak glupii nie musze uwijac sie przy kapieli, wody mam w nadmiarze i nie musze codziennie 2 godziny przed kapiela myslec o wlaczeniu grzalki.

Dodatkowo wode mam ciepla przez cala dobe i w kazdej chwili moge sie wymyc.

1000zl to sporo osob wyda na fajki przez 3 miesiace.

Dla mnie warto zalozyc solary.

scrabie
14-05-2014, 21:05
Czyli nie przebudowaleś komina? Jak grzejesz COo w takim razie?

gentoonx
14-05-2014, 21:07
@Kamil908

w twoim przypadku ewidentnie się opłaca, jeśli przeliczyć na prąd rodzinę 4-5 osobową to zwykle zawsze się opłaci, nawet bez dotacji

Dla palących węglem solary na lato to wygoda przede wszystkim, i o tym nie ma co dyskutować, o kosztach uzysku już można

Dlatego każdy przypadek należy rozważać indywidualnie

scrabie
14-05-2014, 21:12
Panowie jak już mówiłem, ja nie odradzam solarów, natomiast dla mnie są nie opłacalne. Podatków można nie zapłacić, a można też zapłacić ponad 30% można wziąć kredyt na rok, a można na 10 lat. Za dużo zmiennych.
Pozdrawiam zadowolonych posiadaczy

red1980
14-05-2014, 22:31
Nie chcę się czepiać, ale nie sądzisz że jedno zdanie przeczy drugiemu?
Jeśli przewymiarowana nie jest to nie ma nadmiaru, jeśli jest nadmiar to jest przewymiarowana.
Chyba że to o czym piszesz dotyczy 2-3 dni w roku, ale wtedy to nie "nadmiar" i nie ma co sie przejmować 10kWh na rok, bo przypadku wyjazdu na 2-tygodniowy urlop latem nie rozpatrujemy, bo nie można mówić o nadmiarze czegoś w chwili kiedy z tego nie korzystamyNie ma żadnego zaprzeczenia. Średnio co 3-4 klient dopytuje, czy solary aby na pewno będą w stanie zagrzać wystarczająco wodę, czy nie będzie trzeba dogrzewać itp. Na szczęście z czasem odsetek niedowiarków jest coraz mniejszy, bo ludzie widzą jak to działa u innych. Natomiast często ci wątpiący dopytują mnie po kilku tygodniach od odpalenia instalacji co mają robić z tą ciepła wodą, bo na zasobniku mają temp. wody 50-70'C. Pewnie wynika to w dużej mierze z faktu, że do tej pory byli przyzwyczajeni do oszczędzania ciepłej wody, a przy solarach już nie ma tej obawy.

Też uważam, że każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Dla dwóch starszych osób, które sa nauczone do notorycznego oszczędzania cwu, solary raczej nie będą inwestycją opłącalną, ale na pewno sporą wygodą (zwłaszcza jak w domu jest stary piec weglowy). Ale dla rodziny z trójką dzieci, w tym dwie panny na wydaniu, inwestycja powinna się zwrócić się stosunkowo szybko.
Ciekawą rzecz powiedział mi tez jeden klient - że wychodzi z założenia, że dziś ma pieniądze i może zainwestować w coś, co na starość może dać mu realne oszczędności, bo na emeryturze może mieć skromny budżet. Różnie ludzi podchodzą do tematu.
A co do podatku - te ponad 30% (zakładam że chodzi o 32% na skali podatkowej) to zapłacą te osoby, które mają takie dochody, że są w stanie za 1-2 pensje kupić kompletną instalację. Oni raczej nie sa zainteresowani dotacjami.

scrabie
14-05-2014, 23:22
A powiedz mi red taką rzecz. Panel dajmy na to 2m 2. Ile wody nagrzeje, ile by kosztował wraz z montażem i ile dni w roku będzie grzał wodę bez wsparcia?Wiem, że ja sam napisałem pół roku, ale wiemy że to nie możliwe. Mieszkam w okolicach Warszawy jeśli to ważne. Jeśli to takie super iw zasadzie to za darmo, bo się moment zwróci to może i ja się zdecyduję.

red1980
15-05-2014, 00:26
A powiedz mi red taką rzecz. Panel dajmy na to 2m 2. Ile wody nagrzeje, ile by kosztował wraz z montażem i ile dni w roku będzie grzał wodę bez wsparcia?Wiem, że ja sam napisałem pół roku, ale wiemy że to nie możliwe. Mieszkam w okolicach Warszawy jeśli to ważne. Jeśli to takie super iw zasadzie to za darmo, bo się moment zwróci to może i ja się zdecyduję.Sam panel z montażem to by kosztował 1500 zł :-) Tylko z czymś go trzeba połączyć. instalacja 2+200 około 9-10 tys zł, 3+300 ok. 12 tys zł. Tak z grubsza bez wnikania w szczegóły.
Wody nagrzeje tyle, jak duży będzie zasobnik :-) Wszystko zalezy od zuzycia.Wg moich obserwacji dobrze dobrana instalacja da cwu w okresie kwiecień - październik, z możliwymi małymi brakami w okresach przejściowych (wszystko zalezy od pogody i zużycia wody). Generalnie przyjmuje się pokrycie ok. 60% w skali roku.
Nikt nie napisał że jest to za darmo. A czy super? Na pewno dla ludzi palących w piecach weglowych jest to super wygodne.

RAPczyn
16-05-2014, 09:26
Zakładając następujące warunki pogodowe - średnie promieniowanie 650W/m2, 8h czas promieniowania oraz temperaturę otoczenia 10stC - dzienny uzysk energii wyjdzie około 2,75kWh/m2 pow. brutto (~3kWh/m2 pow. czynnej) - czyli z 2 m2 pow. brutto mamy 5,5kWh/d.

Zakładając następujące, dzienne zużycie energii:
2 Osoby x 40l = ~3,26kWh/d
Zbiornik 200l = 3kWh/d
Cyrkulacja (jeśli jest) 4h/d, l=10mb = 0,4kWh/d
Razem mamy ~6,7kWh/d.

nela29
16-05-2014, 19:34
Ja sobie policzylam, ze cwu bedzie miesiecznie zuzywalo 250 zl gazu. Z obliczen wychodzi, ze 5 kolektorow prozniowych 15-to rurowych dostarczy tyle enerii, ze w 100% ogrzeje cwu przez caly rok, w lecie basen, a w zimie wspomoze podlogowke. Gdyby wiec tylko liczyc cwu to zwocic sie to powinno po ~5 latach. Nie licze basenu bo nie podrzewalibysmy go gdyby kolektorow nie bylo. CO jest niewiadoma wiec tez nie uwzgledniam.

adam_mk
16-05-2014, 19:51
Szacując grubo...
750 litrów CWU dziennie (te 250zł za gaz)
Rozumiem... córka na wydaniu...
:lol:

Adam M.

nela29
16-05-2014, 20:57
2 malych dzieci, maz i ja :) 750l to za duzo, ale cyrkulacja...

red1980
16-05-2014, 21:18
250 zł miesięcznie za CWU grzane gazem? Czy oby na pewno ktoś to dobrze policzył?

imrahil
16-05-2014, 22:30
Ja sobie policzylam, ze cwu bedzie miesiecznie zuzywalo 250 zl gazu. Z obliczen wychodzi, ze 5 kolektorow prozniowych 15-to rurowych dostarczy tyle enerii, ze w 100% ogrzeje cwu przez caly rok, w lecie basen, a w zimie wspomoze podlogowke. Gdyby wiec tylko liczyc cwu to zwocic sie to powinno po ~5 latach. Nie licze basenu bo nie podrzewalibysmy go gdyby kolektorow nie bylo. CO jest niewiadoma wiec tez nie uwzgledniam.

jeśli liczyć że jedna kWh z gazu jest po 0,25 zł, to oznacza że rocznie idzie 12000 kWh na CWU? :o

gentoonx
17-05-2014, 00:53
2 malych dzieci, maz i ja :) 750l to za duzo, ale cyrkulacja...

Czyściochy :lol:

licząc nawet po 100ltr/os dziennie, potrzeba jakieś 5300kWh rocznie. Nie sądzę aby nawet 5 kolektorów za cirka 20kPLN dało zimą 100% pokrycia przy takim zużyciu a co dopiero 2x takim, ale ... mogę się mylić ;)

scrabie
17-05-2014, 11:23
A mi się wydaje, że koleżanka handlarzom za mocno wierzy. Hewalex na swojej stronie pisze że średniorocznie ich panele zaspokajają 40% zapotrzebowania przy czym w zimę prawie wcale. Skąd u Ciebie 100 % pokrycia? wedłg mnie to pewnie 3 miesiące pełne pokrycie, 6 miesięcy wspomaganie i 3 miesiące zupełnie nic. Wytłumaczcie mi jak to ma działać w takie
pogody jak teraz czyli chmury i deszcz?

scrabie
17-05-2014, 11:36
http://www.instalacjebudowlane.pl/6404-23-55-parametry-wydajnosci-kolektorow-slonecznych.html od razu link dla sceptyków

gentoonx
17-05-2014, 18:08
Bo jak się kto napali to handlarz zawsze dostrzega, a wtedy to ... nawet goowno jako czekoladowy cukierek sprzeda ;)

yaiba83
17-05-2014, 22:22
U mnie 4 osoby dorosłe i roczne dziecko 5-6m3 ciepłej wody plus duża cyrkulacja. 2 osoby kąpią się w wannie, 2 w prysznicu a dziecko w brodziku ;)

yaiba83
17-05-2014, 22:24
http://www.instalacjebudowlane.pl/6404-23-55-parametry-wydajnosci-kolektorow-slonecznych.html od razu link dla sceptyków

Choć posiadam kolektory słoneczne firmy Hewalex i jestem z nich bardzo zadowolony to mimo wszystko nie bardzo lubię czytać wywodów naukowych, testów itp przeprowadzanych przez sprzedawcę/producenta owego produktu ze względu na ograniczony obiektywizm.

scrabie
18-05-2014, 10:50
Ale chcesz mi powiedzieć, że cały rok masz tyle cieplej wody z tych kolektorów?

tomaszzakopane
18-05-2014, 22:42
Wszyscy piszą tylko o opłacalności a nikt nie piszę o tym że to czysta odnawialna energia

Przecież prąd w Polsce nie bierze się znikąd tylko w dużej większości ze spalania węgla co wiąże się z zatruwaniem powietrza którym oddychamy my wszyscy nasze dzieci a później dzieci naszych dzieci
A wszyscy zauważyliście ze choroby nowotworowe to plaga naszych czasów a z nieba się nie biorą

Mieszkam w Zakopanem i szlak mnie trafia jak widzę dymiące kominy nawet w lecie smród i smog nad miastem bo ludziska grzeją wodę

I te wasze obliczenia 50 l na osobę na dobę o temp 45 st robi je ktoś kto nie ma małych dzieci i nie wie jak jest w praktyce bo obliczenia na kartce nijak mają się do rzeczywistości

ja mam 5 osobową rodzinę i 300l wody podgrzanej do 70st starcza najwyżej na 2 dni czyli co drugi dzień palenie w piecu

Wszystkim na zachodzie się opłaca tylko jak zwykle niektórym Polakom nie

A czy opłaca się mieć samochód ? Nie przecież taniej wyjdzie jazda rowerem ale prawie każdy auto ma i to często nie jedno
Wiec jak mam grzać wodę prądem i zakładać wodomierz na prysznicu aby dla każdego starczyło to dziękuje bardzo

Właśnie zakładam zestaw skradający się z:
zestaw 3 panele, zespół pompowy grunfos , uchwyty na dach , naczynie wzbiorcze glikol 20l , sterownik 4500zl
Bojler 300l 2x wężownica 1800
rura solarna z otuliną HT nierdzewka jakieś 40zł mb jakieś 600 zł

Czyli wychodzi niespełna 7000 tyś beż zadnych dotacji

Ktoś tu przeliczal że podgrzanie wody do 45 st na osobe kosztuje 380 zł u mnie 5 osób to jest przy dobrych oszczędnościach prawie 2000 tyś rocznie choć wątpie w to bo w domu nie mam nawet czajnika na prąd i płace 240zł za prąd a gdybym grzał wode to pewno 500 by było jak nic

U mnie zużycie wody ciepłe jest sporo wyższe od zakładanej tak ze solary zwrócą się po 3-4 latach a nawet jeśli się nie zwróci to mogę sobie nalać wody do wanny czy dzieci i nie drżeć o to że zaraz wody nie będzie dla innych
Wygoda kosztuje a jeśli jeszcze przy tym będę ekologiczny nie będę zatruwał środowiska przynajmniej przez 7-8 miesięcy w roku to duży plus

Przecież niektórzy ludzie na papierosy wydadzą tyle przez rok czy to się opłaca ? nie a jednak paląfajki dalej
Nie wszystko da się przeliczyć na pieniądze

tomaszzakopane
18-05-2014, 23:01
Tutaj filmik dla tych którzy twierdzą że solary w zimie nie grzeją
https://www.youtube.com/watch?v=sX_9RrcAUTY

gentoonx
18-05-2014, 23:23
...
I te wasze obliczenia 50 l na osobę na dobę o temp 45 st robi je ktoś kto nie ma małych dzieci i nie wie jak jest w praktyce bo obliczenia na kartce nijak mają się do rzeczywistości

ja mam 5 osobową rodzinę i 300l wody podgrzanej do 70st starcza najwyżej na 2 dni czyli co drugi dzień palenie w piecu ...


a ile w/g ciebie wychodzi, skoro 50ltr o temp 45stC jest oderwane od rzeczywistości?

scrabie
18-05-2014, 23:37
Po pierwsze kopcenie z komina wynika ze złego sposobu palenia, jest o tym nawet wątek na tym forum, po drugie twoje założenia są błędne, bo wodę z solara i tak będziesz dogrzewał. Po trzecie jeśli mowa o ekologii to jest duży plus, ale produkcja i transport solara też super ekologiczne nie były. Po czwarte nie mówię,że to złe tylko,.że drogie. Po piąte zaczynam myśleć, że.bojler z pompą ciepła zwróci się szybciej. Sam mam piec i wiem jaki jest upierdliwy dlatego w tym roku zbuduje.solar. mnie denerwuje to, że wciska.się ludziom kit, że ma Wielka sprawność i się zaraz zwróci, a to nie prawda.
Ps mam małe dziecko i nie wydaje mi się, że zużywa więcej wody niż 50 litrów

scrabie
18-05-2014, 23:51
Wytłumacz mi jeszcze proszę jak to się dzieje, że wraz ze wzrostem temperatury solara maleje temperatura co, a glikol w solarze nagrzal się o 40 stopni od 7 do 10 przy częściowo zaśnierzonych panelach i -13 stopniach na zewnątrz.

tomaszzakopane
19-05-2014, 00:05
a ile w/g ciebie wychodzi, skoro 50ltr o temp 45stC jest oderwane od rzeczywistości?
nie twierdzę że oderwane ale jak ja nagrzeje bojler 300 l do 45 st. to wystarczy na 1 dzień wiec u mnie zapotrzebowanie jest większe niż zakładane
po drugie nikt nie pisze jaki jest koszt nagrzania do temperatury 70-80 st. Przy której ginie bakteria legionella która przy temperaturze 45stC. ma idealne warunki do rozmnażania i
Dlaczego nikt nie odniesie się do filmu który udowadnia ze solary jednak w zimie dają radę
co do palenia w kotle jak również pale od góry ale większość ludzi nie i według mnie wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii powinno być obowiązkowe dla każdego .
pompa ciepła nie jest źródłem odnawialnym korzysta z prądu i zużywa go dosyć sporo w zależności od warunków w których pracuje choć nie twierdzę że to źle rozwiązanie .
ale to tak jak z autami na prąd niby takie ekologiczne 0 emisji spalin czy dwutlenku węgla ale żeby jeździło trzeba ho naładować prądem który u bas powstaje hak juz pisałem głównie ze spalania węgla które ekologiczne juz nie jest

tomaszzakopane
19-05-2014, 00:12
Wytłumacz mi jeszcze proszę jak to się dzieje, że wraz ze wzrostem temperatury solara maleje temperatura co, a glikol w solarze nagrzal się o 40 stopni od 7 do 10 przy częściowo zaśnierzonych panelach i -13 stopniach na zewnątrz.
Mógłbyś jaśniej bo nie bardzo wiem o co ci chodzi
Czujnik T 1 pokazuje temperaturę solara a T2 dolnej części wymiennika gdzie jest wezownica od solara bo na górnej jak zauważyłeś grzeje kocioł

gentoonx
19-05-2014, 02:07
...
I te wasze obliczenia 50 l na osobę na dobę o temp 45 st robi je ktoś kto nie ma małych dzieci i nie wie jak jest w praktyce bo obliczenia na kartce nijak mają się do rzeczywistości

ja mam 5 osobową rodzinę i 300l wody podgrzanej do 70st starcza najwyżej na 2 dni czyli co drugi dzień palenie w piecu ...


nie twierdzę że oderwane ale jak ja nagrzeje bojler 300 l do 45 st. to wystarczy na 1 dzień wiec u mnie zapotrzebowanie jest większe niż zakładane ...

No widzisz, najprościej coś napisać, a potem próbować na siłę to udowodnić.
wziąłbyś kartkę długopis i policzył, i sprawdził czy obliczenia są poprawne, a nie bo ty wiesz lepiej

300ltr wody o temp 70st z wody o temp 10stC (wątpię, że cały zasobnik tak masz, ale niech będzie na twoją korzyść) to 75600kJ, przyjmując straty dobowe zasobnika 4500kJ, zostaje 75600-9000=66600kJ, co daje 453ltr wody o temp 45stC, co daje dziennie 45,3ltr/osobę - czyli faktycznie prawie 50ltr/os, skoro 70stC wystarcza ci jak piszesz najwyżej na dwa dni, ale do 60ltr/os w drugiej twojej wersji to jeszcze daleko - jakieś 30%

No to jak to jest u ciebie - tak na prawdę.

gentoonx
19-05-2014, 02:11
...
po drugie nikt nie pisze jaki jest koszt nagrzania do temperatury 70-80 st. Przy której ginie bakteria legionella która przy temperaturze 45stC. ma idealne warunki do rozmnażania...

Dajmy już pokój tym legionellom

Jest udowodnione, że woda w zasobniku musiałaby stać nie ruszana ładnych parę dni ( a właściwie kilka par) żeby jej się namnożyło, więc sza ;)

tomaszzakopane
19-05-2014, 08:48
Dalej twierdzę że obliczenia na kartce to jedno a życie to drugie

Raz starcza raz nie jak ktoś wody do wanny naleje to na drugi dzień już nie ma i tego chcę uniknąć a jeśli mogę to zrobić w czysty sposób to jeszcze lepiej

Teraz niech sceptycy pomyślą co robią
Piszecie wszędzie ze się nie opłaca i podpieracie swoimi obliczeniami to teraz pomyślcie o innych aspektach i policzcie ile jest ludzi których stać na grzanie prądem ? a nawet jeśli ich stać to i tak wolą palić w piecach śmieciami i innymi odpadami bo słyszeli że solar się nie opłaca i nie wzięli dofinasowania z gminy mam na myśli ludzi z małych miejscowości , wsi a i nawet w miastach znajdzie się niejeden co plastykiem pali

Obliczcie teraz ile trucizn leci z kominów a przecież w kosmos nie lecą tylko nimi oddychamy , wracają
z deszczem do gleby a później dodać do tego jeszcze różne pestycydy i jest pysznie.

Moim zdaniem niech każdy choć trochę ulży naszemu środowisku i spojrzy dalej niż czubek nosa a będzie może trochę lepiej

Dlaczego inne kraje przechodzą na odnawialne źródła energii i im się opłaca ? napiszecie zaraz bo ich stać . A czemu ich stać ? bo kiedyś podejmowali decyzje które z naszego punktu widzenia były nieopłacalne.

Solary jak już liczyłem zwrócą się mi po jakiś 4 latach a przecież żywotność ich jest dużo większa wiec po tym czasie ciepła woda będzie za free


Owszem nie w każdej sytuacji się opłaca pewnie gdybym miał gaz ziemny i żył sam lub bez dzieci nawet nie myślał bym o solarach ale palenie w piecu nawet co drugi dzień jest cholernie niefajne

scrabie
19-05-2014, 09:02
Jak już mówiłem powodzenia z tymi 4 latami. Matematyki nie oszukasz, ale jak widać można próbować. Solar ok, ale "tymi rencami robiony "
W kwestii wytłumaczenia co mi chodzi na filmiku- to po prostu według mnie centralne zagrzalo solar na początku.

tomaszzakopane
19-05-2014, 09:21
W kwestii wytłumaczenia co mi chodzi na filmiku- to po prostu według mnie centralne zagrzalo solar na początku.
Niby jak ? górna wężownica zagrzała wodę w dolnej części wymiennika?

scrabie
19-05-2014, 09:42
Niby tak, że na na solarze leży śnieg a on zagrzal glikol 40 stopni w 3 poranne zimowe godziny, przy czym jest ustawiony jak na lato, więc ma zmniejszoną skuteczność. O dziwo temperatura CO spadła o.30 stopni. Według mnie cały bojler był gorącej wody po nocy i zagrzal solar

tomaszzakopane
19-05-2014, 10:06
Aleś wymyślił :no:
jak byś oglądał uważnie to byś wyczytał że woda była na bieżąco używana stąd spadek temp w górnej części wymiennika

scrabie
19-05-2014, 10:14
Oczywiście możesz mieć rację. Ja naprawdę chciałbym żeby te solary zagrzały Ci 100% wody przez cały rok, mam nadzieję, że jak zainstalujesz to tak będzie.
Niestety na chwilę obecną producent pisze o 40%, instalator już o 60%, a klient o 100% jaka jest prawda ocenisz sam po instalacji

gentoonx
19-05-2014, 12:42
Dalej twierdzę że obliczenia na kartce to jedno a życie to drugie

Raz starcza raz nie jak ktoś wody do wanny naleje to na drugi dzień już nie ma i tego chcę uniknąć a jeśli mogę to zrobić w czysty sposób to jeszcze lepiej

Teraz niech sceptycy pomyślą co robią
Piszecie wszędzie ze się nie opłaca i podpieracie swoimi obliczeniami to teraz pomyślcie o innych aspektach i policzcie ile jest ludzi których stać na grzanie prądem ? a nawet jeśli ich stać to i tak wolą palić w piecach śmieciami i innymi odpadami bo słyszeli że solar się nie opłaca i nie wzięli dofinasowania z gminy mam na myśli ludzi z małych miejscowości , wsi a i nawet w miastach znajdzie się niejeden co plastykiem pali

Obliczcie teraz ile trucizn leci z kominów a przecież w kosmos nie lecą tylko nimi oddychamy , wracają
z deszczem do gleby a później dodać do tego jeszcze różne pestycydy i jest pysznie.

Moim zdaniem niech każdy choć trochę ulży naszemu środowisku i spojrzy dalej niż czubek nosa a będzie może trochę lepiej

Dlaczego inne kraje przechodzą na odnawialne źródła energii i im się opłaca ? napiszecie zaraz bo ich stać . A czemu ich stać ? bo kiedyś podejmowali decyzje które z naszego punktu widzenia były nieopłacalne.

Solary jak już liczyłem zwrócą się mi po jakiś 4 latach a przecież żywotność ich jest dużo większa wiec po tym czasie ciepła woda będzie za free


Owszem nie w każdej sytuacji się opłaca pewnie gdybym miał gaz ziemny i żył sam lub bez dzieci nawet nie myślał bym o solarach ale palenie w piecu nawet co drugi dzień jest cholernie niefajne

Piszesz, że taki zestaw zomontowałeś/montujesz

Witam
Ja właśnie zakładam kolektory Watt 2020s
3 sztuki razem z uchwytami dachowymi ,wymiennikiem 300l 2xweżownica cały komplet razem z glikolem kosztował mnie 6900zł

oczywiście sam sobie montuje

Jak ci to pokryje w lato 50% twoich potrzeb czyli 70ltr/os, to powinieneś być zadowolony, i to bardzo

Tak że i tak będziesz palił w kotle, tyle że mniej/krócej, ale wcale nie rzadziej.

Zassij sobie od Watt-a PROSolar 2.0 (ichni kolektorek), podstaw swoje dane to się dowiesz, nawet jeśli program liczy z błędem, to na pewno nie 50% ;)
:)

yaiba83
19-05-2014, 20:38
Ale chcesz mi powiedzieć, że cały rok masz tyle cieplej wody z tych kolektorów?

Nie, absolutnie tak nie twierdzę. Nie mam przewymiarowanej instalacji. W ciągu roku wg zapisków zużycia gazu wychodzi oszczędność do 60%, zależy jak rok.
Od kliku procent z zimie do prawie 100 w sezonie letnim.
Nawet jak zimą dogrzeje zbiornik do 30*C to gazówka ma już mniej do kręcenia. Najlepiej to widać po miesięcznym zużyciu gazu, im więcej słońca tym licznik mniej kwiczy.
Ja z moich płaskich jestem bardzo zadowolony i mega zdziwiony byłem testami użytkownika kose co porównał na jednym dachy w jednym czasie 3 kolektory płaski hewalex, próżniowy hewalex i jeszcze jakiś inny próżniowy i płaski pokonał próżniowe w różnych warunkach atmosferycznych obalając bardzo wiele mitów krążących po forum.

marcinbbb
20-05-2014, 12:13
W 2 godziny zagrzało 400l wody z 31 do 46 stopni. Widać że solary zaczęły kręcić około 10:00.
261198

tomaszzakopane
21-05-2014, 16:49
W 2 godziny zagrzało 400l wody z 31 do 46 stopni. Widać że solary zaczęły kręcić około 10:00.
261198
A ile masz Paneli i jakie?

marcinbbb
21-05-2014, 17:04
4 płaske Hewalexy KS2000 TLP podpięte pod bufor Integra 400.
Dziś od rana dół bufora 29 stopni, jakąś godzinę temu cały zbiornik osiągnął 70 stopni. Jak przesiądę się na innego kompa wrzucę scrn`a z dziś.

red1980
21-05-2014, 19:31
Ludzie - słońce grzeje mocno, niebo bezchmurne. Nic dziwnego że kolektory pracują.

marcinbbb
21-05-2014, 22:28
Ooo i to jest doskonała myśl nie piszmy o uzyskach z kWh, o temperaturach tylko piszmy - moje kolektory pracują. Doskonale odzwierciedlenie sprawności, oraz odczucie temperatury jaką to bez chmurne niebo i grzanie słońca tworzy w zasobniku.

Moje kolektory dziś pracowały że hej! a Twoje jak pracowały że halo, czy może tak że o ja pierdziu... Eee nie no to pracowały na WYPASIE ;)
A jak w lipcu będzie upał i patelnia od 8:00 to wymontujemy zawory mieszające i temperaturę będziemy mierzyli stopniem poparzenia?
1 stopień: zaczerwienienie skóry
2 stopień: pęcherze
3 stopień: poparzenie zakończeń nerwowych
4 stopień: martwica tkanek
No i może na nasze potrzeby proponuję jeszcze oblanie galaretowanym glikolem z instalacji która cały dzień w słońcu się ogrzewała.

Igrzyska czas zacząć Ty zaczynasz życzę powodzenia ;)

yaiba83
21-05-2014, 22:43
Oj grzeją grzeją :) Moje 3 płaskie drugi dzień z rzędu zagrzały 300l zbiornik do 80*C. Bez zaworu mieszającego było by nie za przyjemnie.

red1980
21-05-2014, 23:32
Chodzi o to, że przeciętnego użytkownika solarów nie interesuje, czy uzyskały one 1000, 5000 czy 10.000 kWh, czy temperatura w zasobniku wynosi 50, 60 czy 80'C (chociaż to może bardziej), Ich interesuje, czy w kranie będa mieli ciepła wodę! Nic więcej. Co poniektórym humor poprawiaja lepsze uzyski, ale generalnie chodzi o ciepła wodę w kranie. A czy zawór podmiesza z 50 czy z 80'C to juz mało istotne. Tym bardziej mało istotne są cyferki z uzyskami.
Zainstalowaliśmy solary u grubo ponad 100 klientów i z moich obserwacji wynika, że mniej niż 10% potrafi na sterowniku odczytać konkretne statystki uzysków. Cieszą się z cwu i tyle!

marcinbbb
21-05-2014, 23:55
Instalator piszący że cyferki są mało istotne to trochę tak jak zainstalować chińczyki za 10k PLN z 100l zasobnikiem. Bo klienci "Cieszą się z cwu i tyle! ". Oczywiście nie oceniam Cię Red pod tym względem jednak świadomy konsument wie za co płaci pozostałe 90% płaci za obietnice ciepłej wody w kranie co może źle świadczyć o instalatorze który obiecuje cwu, a swoją wiedzę popiera 90% nieświadomych użytkowników. Całe szczęście że aktywni użytkownicy tego forum potrafią porównać instalację i sprzęt zastosowany podczas instalacji a co za tym idzie późniejszych efektów tej pracy.

rafwla
22-05-2014, 00:23
Panowie montuje niedaleko Rzymu jeden panel hewalexa dla jednej osoby. Jaki dać zbiorrnik 100,120 czy 150 l, tak aby i nie gotowało, a w okresach przejściowych i zimie też grzało do przyzwoitej temperatury? Na tej stronie można znaleźć zbiorniki z dwoma wężownicami nawet o pojemności 100L. http://www.kasandoshop.com/termoidraulica/scaldabagni-elettrici?page=3

marcinbbb
22-05-2014, 00:45
Doskonale wiem jakie jest słońce w Toskanii w środku lata i gdyby nie otwarte okna w samochodzie woda zagrzała by się w aucie do temperatury przewyższającej komfort cieplny. O ile dziś w Toskanii było 30 stopni skłaniał bym się ku 150l, lepiej przewymiarować zbiornik grzejąc go do 70 stopni niż mieć 100l które podczas stagnacji zagotuje glikol w kolektorze. Jednak to moja opinia, poczekajmy na opinię instalatorów.

estifer
22-05-2014, 09:03
Ciekawy temat, że sobie sprawdziłem w symulacji komputerowej na GetSolar i faktycznie lepiej dać 150 litrów, bo wychodzi 2 więcej zysku z kolektora niż w Polsce. Pokrycie potrzeb zakładając nawet 80 litrów na osobę i dzień, wychodzi w miesiącach letnich do 100%, a najmniejsze zimą ... 50% (pomarzyć można w Polsce o czymś takim). I tak wychodzą przy 150 litrowym zbiorniku podwyższone temperatury w kolektorach ok. 100oC. Oby zużycie wody było wysokie...

red1980
22-05-2014, 09:39
Na bank nie dawałbym 100 l. Daj 120 a może nawet 150 skoro tam tak smaży.

Nie zakładam chińczyków. Montujemy w 95% produkty Hewalexa. Wnioski wysuwam na podstawie obserwacji klientów. Naprawdę 9 na 10 klientów cyferki nie interesują. Co mi zmieniają uzyski? Ważne że woda w kranie jest ciepła. A czy uzysk jest taki czy śmaki to obchodzi tylko garstkę użytkowników, tych bardziej świadomych, np odwiedzających to forum.
Jaka to dla użytkownika różnica jakie uzyski ma instalacja? Co mu to zmienia? Jego interesuje efekt końcowy a nie cyferki. Jak chińczyk mu zagrzeje wystarczająco wodę a dodatkowo instalator zapewni mu bezproblemowe działanie to w czym problem?
I nie mówię tu o samej cenie instalacji, o instalacjach źle dobranych, przewymiarowanych lub niedowymiarowanych itp itd., tylko o dobrze wykonanych instalacjach w rozsądnej cenie.

rafwla
22-05-2014, 21:07
To montuje 150L. To tylko 20 euro więcej. Dzięki za porady, gdzieś w połowie czerwca powiadomię jakie zbiornik osiąga temperatury. A swoja droga to chyba jedyna firma która robi tak małe zbiorniki z dwoma wężownicami.

yaiba83
24-05-2014, 13:38
Instalator piszący że cyferki są mało istotne to trochę tak jak zainstalować chińczyki za 10k PLN z 100l zasobnikiem. Bo klienci "Cieszą się z cwu i tyle! ". Oczywiście nie oceniam Cię Red pod tym względem jednak świadomy konsument wie za co płaci pozostałe 90% płaci za obietnice ciepłej wody w kranie co może źle świadczyć o instalatorze który obiecuje cwu, a swoją wiedzę popiera 90% nieświadomych użytkowników. Całe szczęście że aktywni użytkownicy tego forum potrafią porównać instalację i sprzęt zastosowany podczas instalacji a co za tym idzie późniejszych efektów tej pracy.

Uwierz mi, że poza tym forum naprawdę niewielu jest świadomych użytkowników.
Świadomi tu piszą, a nieświadomi nawet nie wiedzą, że takie forum jest i to oni najczęściej zdają się na opinie instalatora, który jak jest uczciwy to dobrze doradzi a jak nie to skroi tyłek.