PDA

Zobacz pełną wersję : Ile styropianu pod posadzki



ppeettrryykk
15-05-2014, 16:55
Witam,
zastanawiam się ile styropianu zastosować pod posadzki. W założeniu mam 10, ale czytając niektóre tematy na forum nie wiem czy to nie za mało. Na ścianach będzie porotherm 24+15 styro, dach i strop łącznie 30-40cm waty. Nie chcę zrobić dużej różnicy między przenikaniem ciepła przez posadzkę, ściany, a dach. Czy te 10cm, w stosunku do innych izolacji to nie za mało? (ogrzewanie podłogowe, okna 3szyby)

gentoonx
15-05-2014, 17:13
Pod podłogówkę na gruncie może i trochę mało
a jesteś pewien, że z wysokości od chudziaka wychodzi ci że możesz dać więcej?

jest teoria że na gruncie to minimum 30cm :lol2: , ale to teoryja TB więc...

ppeettrryykk
16-05-2014, 08:25
Nie wiedziałem, że muszę się trzymać jakiejś wysokości od chudziaka:o ale mam nadzieję, że będę mógł dać 15:)

CzarnyIwan
16-05-2014, 10:13
Jeżeli masz w projekcie 10 cm a dom budowała w miarę ogarnięta ekipa to wjedzie 10cm na pewno. W zalezności co idzie na podłoge na koniec można to regulować zmniejszając gr wylewki (nie mniej niż do 6,5-7cm przy podłogówce) a zwiększając gr styro. Musisz sie trzymać nie tyle wysokości od chudziaka ale poziomów podłóg (niby to samo ale jaśnie brzmi).Jest to ważne dla otworów okiennych pod balkony i drzwi. Jeżeli podjedziesz z podłogą do góry/dołu otwory stracą wymiar "typowy" i koszt drzwi wzrosną. Dla takiego ocieplenia pozostałych części domu 10cm powinno być ok. Dla pewności może kup lepszej jakości xps pod wylewkę, to chyba najtańsze rozwiązanie, rozwieje twoje wątpliwości i nie narazi na dodatkowe koszty.

homecactus
16-05-2014, 10:21
Ja mam w domu 20cm białego styropianu na podłodze. Nawet w pomieszczeniach bez podłogówki (parkiet), podłogi nie sprawiają wrażenia chłodnych w odbiorze. Kiedyś byłem w domu, gdzie na podłodze na gruncie było 10cm i wydawało mi się, że podłoga jest chłodna dla stóp.

lukasz860910
17-05-2014, 05:02
10 cm styropianu wystarczy, kupisz 5 cm i układasz na przemian. Styropian minimum EPS 80 ( ja dał bym EPS 100). Na spód folia 0,3 mm, styropian 5+5, rurki zasypujemy piaskiem równo z górą pierwszego styropianu dopiero wtedy układamy dalsze warstwy styropianu. Potem na styropian folia (zabezpiecza styropian przed wodą która jest w betonie, służy jako warstwa poślizgowa dla jastrychu).

Co do grubości to przed układaniem zadzwoń do posadzkarza, przyjedzie naniesie poziomy i powie jaki gruby styropian wejdzie. Przy wyborze grubości uwzględniamy okna tarasowe, schody (wysokość stopni), drzwi wyjściowe i wewnątrz budynku (minimum 208 po wylaniu musi zostać do sklepienia, ja staram sie zostawiać 210), wysokość od posadzki do spodu okna w kuchni jeśli blat będzie się wsuwał pod okno i będzie zmywarka to minimum 86 plus grubość podłogi 1,5 na płytkę. Chodzi o to że meble robione są na wymiar, zmywarkę masz w standardzie nie zrobią ci niższej. Musisz doliczyć wysokość zmywarki i blat plus gr podłogi jaka będzie w kuchni zostaw coś zapasu :)

Jeżeli wyjdzie ci 10 cm styropianu to wystarczy, wiadomo więcej jak będzie nie zaszkodzi. Zimno nie przejdzie od spodu masz ocieplony budynek i fundamenty, budynek może od spodu przemarznąć 1 m do okoła budynku ale przecież teraz ocieplamy fundament więc nie przemarznie

dołujecie nie potrzebnie ludzi :p

_unnamed
17-05-2014, 10:21
Dla podłogi na gruncie wymagane jest U=0,30. Dla styropianu EPS100 (lambda=0,037) grubości 10cm U wynosi 0,2955, czyli w normie.
Można sobie samemu policzyć, czy takie U się opłaca. Zakładając temp gruntu pod posadzką = 8stC i temp pomieszczeń mieszkalnych = 20stC to U=0,30 oznacza, że przez każdy metr kwadratowy posadzki przepływa strumień energii wartości 3,6W. Licząc dalej dla budynku o powierzchni posadzek na gruncie = 100m2 strata energii (w miesiącu grzewczym) to 3,6 x 100 x 30 x 24 = 259,2 kWh. Z tabel można odczytać koszt (wg. Viessmana dla LPG to będzie ok 111zł a dla gazu ziemnego 62zł) - miesięcznie.
Dodanie 5cm styropianu w powyższym przypadku spowoduje oszczędność ok 77 kWh miesięcznie (33zł przy LPG, 18,5zł przy gz).
Koszt EPS100 gr 5cm na 100m2 to ok 1000zł.

fotohobby
17-05-2014, 11:08
Jeśli nie ma miejsca na dodatkowe cm, to warto zastosować styropian grafitowy, o lambdzie 0.031

modena
23-05-2014, 10:44
Jeśli nie ma miejsca na dodatkowe cm, to warto zastosować styropian grafitowy, o lambdzie 0.031
Właśnie tak:yes: . Ja się załatwiłam i wybrałam biały styropian, bo jak szukałam w styczniu to nie mogłam znaleźć żadnego grafitu EPS 100 kPa na ściskanie .Teraz widzę na opakowaniu ze Swispora piszą że mają grafitowy Lambda podłoga 100 kPa .Normalnie coś mnie trafiło jak to zobaczyłam:mad:
Może przy mojej grubości 20 cm nie będzie tragedii :D:rolleyes:

fotohobby
23-05-2014, 11:03
Na opakowaniach tak pisze ?
Bo na stronie nadal pisze, że spelnia CS(10)80, czyli 80kPa, obciążenia użytkowe 2.4t/m2

Swoją drogą zobaczę swoje paczki :)

modena
23-05-2014, 11:34
Na opakowaniach tak pisze ?
Bo na stronie nadal pisze, że spelnia CS(10)80, czyli 80kPa, obciążenia użytkowe 2.4t/m2

Swoją drogą zobaczę swoje paczki :)
Ja popatrzyłam na te paczki pod koniec układania styropianu:D .Szlag mnie trafił na miejscu :mad:

Na opakowaniach są wypisane wszystkie rodzaje ich styropianów i parametry . Pisze że jest Grafit Lambda podłoga 100kPa .
Jak szukałam to właśnie w internecie znajdowałam informację że jest 80 kPa i dlatego wybrałam biały :( A Asolt radził żeby dać grafit :yes:, coż jak Pan od wylewek mówił żeby był jednak przy tej grubości 100 kPa. Obaj mieli rację i najlepszym rozwiązaniem przy tej grubości byłoby właśnie 100kPa w graficie .