PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa - słabe ciśnienia i kiepska wydajność



nela29
18-05-2014, 06:05
Cześć,
Mam problem z pompą z hydroforem. Kupiłam na Allegro najtańszą pompę za ~350 zł (coś takiego: http://allegro.pl/hydrofor-50l-pompa-jy-1000-aj-50-60-omnigena-zh-i4210437440.html) aby zapewnić wodę na budowie. Odwiert z rurą już był na działce. Przyszedł hydraulik, podpiął cały zestaw i jest problem, a najgorsze, że nie wiem gdzie leży problem. Powiedzmy, że w hydroforze nie ma ciśnienia, manometr pokazuje 0. Włączam dosłownie na 2 sekundy pompę, wyłączam - manometr wskazuje już 2 atmosfery. Włączam, pompuje dalej, ale nigdy nie napompuje więcej niż jest teraz.

Pompa nie tłoczy powietrza, bo po odkręceniu kranu, woda leci pod dużym ciśnieniem, ale po kilku sekundach ciśnienie spada (hydrofor pusty) i woda zaczyna lecieć na bieżąco z pompy - czyli woda jest i ją tłoczy. Raczej nie jest to kwestia zapowietrzenia, ponieważ pompa była zalewana przed uruchomieniem kilka razy (wtedy w ogóle nie tłoczy wody). Czy pompa może być uszkodzona? A może to takie g#$%^& jest i lepiej nie będzie?

Jastrząb
18-05-2014, 06:34
Cześć,
Mam problem z pompą z hydroforem. Kupiłam na Allegro najtańszą pompę za ~350 zł (coś takiego: http://allegro.pl/hydrofor-50l-pompa-jy-1000-aj-50-60-omnigena-zh-i4210437440.html) aby zapewnić wodę na budowie. Odwiert z rurą już był na działce. Przyszedł hydraulik, podpiął cały zestaw i jest problem, a najgorsze, że nie wiem gdzie leży problem. Powiedzmy, że w hydroforze nie ma ciśnienia, manometr pokazuje 0. Włączam dosłownie na 2 sekundy pompę, wyłączam - manometr wskazuje już 2 atmosfery. Włączam, pompuje dalej, ale nigdy nie napompuje więcej niż jest teraz.

Pompa nie tłoczy powietrza, bo po odkręceniu kranu, woda leci pod dużym ciśnieniem, ale po kilku sekundach ciśnienie spada (hydrofor pusty) i woda zaczyna lecieć na bieżąco z pompy - czyli woda jest i ją tłoczy. Raczej nie jest to kwestia zapowietrzenia, ponieważ pompa była zalewana przed uruchomieniem kilka razy (wtedy w ogóle nie tłoczy wody). Czy pompa może być uszkodzona? A może to takie g#$%^& jest i lepiej nie będzie?

W zbiorniku jest worek gumowy. W nim gromadzi sie woda, ale nigdy nie zajmuje 100% objetosci zbiornika. Wokol worka powinno znajdowac sie powietrze, ktore gdy pompa nie pracuje wypycha wode z worka do rury. Jesli tego powietrza jest bardzo malo, to bedzie efekt jak opisales - odrobina powietrza szybko sie rozprezy . Pompa szybko cisnienie podniesie ale i bardzo szybko spadnie cisnienie po odkreceniu kranu.

Masz uszkodzony worek gumowy w zbiorniku.
Przestrzen wokol worka, powinna byc wstepnie napompowana powietrzem do podwyzszonego cisnienia, jakiego to powinna mowic instrukcja.

marcin

m.k.k
19-05-2014, 08:12
Tak, jak Marcin sugeruje, brak powietrza w zbiorniku. Odkręć czarny dekielek z tyłu zbiornika - po przeciwnej stronie niż podłączona instalacja. Pod nim znajdziesz końcówkę wentyla, podłącz dowolną pompkę (samochodowa, rowerowa właściwego typu) i napompuj trochę powietrza. Zrób to oczywiście przy wyłączonej pompie i otwartym najbliższym zaworze wody. Na początek wystarczy napompować ile ci się uda ręcznie. Uruchom hydrofor i sprawdź, czy jest lepiej. Jak będzie lepiej i ten stan będzie się utrzymywać, to pewnie masz zbiornik sprawny, tylko nie napompowany. Jeśli stan "lepiej" po kilku cyklach pracy pompy przejdzie w stan "jest jak było", czeka cię wymiana gumowego wora w zbiorniku.

Jastrząb
19-05-2014, 08:30
Jeśli stan "lepiej" po kilku cyklach pracy pompy przejdzie w stan "jest jak było", czeka cię wymiana gumowego wora w zbiorniku.
To roznie moze byc. Ja mialem jakis gowniany hydrofor 80L i puszczal po kolnierzu. WOda byla dookola worka zamiast powietrza. Sam worek nie dziurawy.

marcin

tomalla
19-06-2015, 08:38
pomozcie mam problem mozna w jakis sposob wyczyscic filtr na dole studni bo jest zamulony i woda slabo nachodzi

Jastrząb
19-06-2015, 10:27
pomozcie mam problem mozna w jakis sposob wyczyscic filtr na dole studni bo jest zamulony i woda slabo nachodzi
Jaka studnia (kopana, glebinowa, abisynka aka waskorurowa).

tomalla
25-06-2015, 20:41
Witam jest to studnia głębinowa wiercona 25 lat temu w ziemi sa wkopane rury cal i ćwierć metalowe na głebokość 8m woda jest już na 2m ale strasznie wolno nachodzi

Jastrząb
26-06-2015, 07:04
Witam jest to studnia głębinowa wiercona 25 lat temu w ziemi sa wkopane rury cal i ćwierć metalowe na głebokość 8m woda jest już na 2m ale strasznie wolno nachodzi
Tylko rury 5/4" sa w ziemi? Czy jest rura oslonowa 110, 160 225mm i w niej rura 5/4" do czerpania wody?
Szukaj specjalistycznych firm. Wiem, ze jesli jest to studnia glebinowa z taka rura oslonowa sporej srednicy to sa firmy ktore chemicznie, wibracyjnie, ultradzwiekami) rozbijaja/rozpuszczaja zanieczyszczenia. Na pewno duzo trudniej bedzie w przypadku studni waskorurowej. W oslonowa rure mozna wsadzic kamerke sprawdzic co sie tam dzieje, wsadzic sprzety wibracyjne/ultradziwekowe. W waskorurowej pewnie zostaja metody chemiczne. Szukaj pod haslem renowacja studni glebinowych.

tomalla
27-06-2015, 05:22
własnie chyba tylko chemia zostala bo rury osłonowej niestety niema studnia byla kopana 25 lat temu niewiem czy juz wtedy stosowali rury oslonowe dzieki za odpowiedzi Jastrząb

tomalla
28-06-2015, 05:01
wczoraj zawalczylem z studnia i sie udało wykopalem metrowa dziure gdzie było laczenie rury metalowej z rura niebiecka pcv ktora szla do domu i i rozłaczylem je wziąłem kompresor od ojca wepchnelem waz ogrodowy do samego dna ile dało rady i połaczylem kompresor dowalilem 8atmosfer powietrza na dół i zaczałem plukac i pomogło z 2 godziny tak powietrzem robilismy i woda leciałe z mulem i sito wyczyscilo terza woda leci jak głupia