PDA

Zobacz pełną wersję : Działka do oceny



golik83
20-05-2014, 09:32
Witam, w załaczniku przesyłam zdjęcie działki, prosze o ocene czy taka działka bedzie odpowiednia na wybudowanie domu.
Wjazd od południowego zachodu. dziekuje... taras na północny zachód..


261174

janusz_21
20-05-2014, 10:05
Witam! szukałem działki po przeczytaniu różnych opinii. Mam wjazd od płn i to jest również moim zdaniem najlepsze rozwiązanie. Jeszcze wschód mógłby moim zdaniem wchodzić w grę. Znajomi mają tak usytuowaną jak pokazujesz i nie marudzą. Mnie szkoda byłoby słońca siedząc od strony ogrodu, ale to Twój wybór. Brałbym działkę po przeciwnej stronie drogi.

Drimeth
20-05-2014, 10:25
golik działka którą pokazujesz wygląda na wąską. Czy możesz podać jej wymiary?
Co do wjazdu to kwestia wyboru. Zazwyczaj od południa robi się część wypoczynkową domu (basen, taras, ławeczki, ognisko, grill) na tej działce wszystko byłoby od drogi, odpowiedz sobie na pytanie czy taki układ Tobie odpowiada.
Druga sprawa, bardzo optymistycznie wrysowałeś dom. Jak na moje oko to jest bardzo blisko granicy. Według polskiego prawa dom możesz posadowić min. 4 metry od granicy (ściana z oknem) lub 3 metry od granicy (ściana bez okien lub z luksferami).
W granicy możesz posadowić dom za zgodą sąsiada i raczej tylko wtedy, gdy z drugiej strony też stoi budynek w granicy.
Biorąc po uwagę powyższe odległości policz jaki dom Ci się tam zmieści.

Pozdrawiam.

Kalisa
20-05-2014, 10:37
Jakie są wymiary ? Masz już wybrany projekt ? I jeszcze czy jest na tym terenie MPZP albo czy masz WZ ( chodzi o informację jakie musisz zachowac odległości od granicy działki ) . Z twojego rysunku wynika ze chcesz postawić dom w granicy lub bardzo blisko granicy - możesz ? Według mnie to nie jest dobra działka. Z tyłu za domem zostanie bardzo mało miejsca, robiąc taras z boku nie będziesz miał w ogóle prywatności. Węższa i dłuższa działka byłaby łatwiejsza do zagospodarowania. Jesli wybierzesz parterówkę to pokoje i salon będziesz miał ( prawdopodobnie ) z tyłu - szkoda słońca. Jest spory wybór projektów z wjazdem od południa, ale wtedy najczęściej salon jest od południa a to u ciebie oznacza że okna z tarasu byłby zaraz na ogrodzeniem. Przy domu z poddaszem można jeszcze coś pokombinować, możesz zdecydować się na projekt indywidualny żeby pomieszczenia były logicznie usytuowane.

bowess
20-05-2014, 11:48
Jeżeli chodzi o strony świata, to da się dobrać do nich rozkład pomieszczeń. Taras byłby przez cały dzień cienisty, ale późniejszym popołudniem i wieczorem już by było miło i z zachodem słońca.
Bez podania wymiarów działki trudno powiedzieć więcej o jej walorach budowlanych. Wygląda niestety na bardzo płytką.

Nefer
20-05-2014, 12:52
Jeśli pozwolą Ci w gminie postawić dom przy granicy to super. Ale raczej wątpię, bo po drugiej stronie płotu nic nie ma. Zobacz na mapie czy się to składa zgodnie z prawem budowlanym. Co do ogrodu - miejsce fajne - i na południe i na północ. Więc w zależności od potrzeb siedzisz sobie tu lub tam. Ma działkę tak usytuowaną jak piszesz - taras od północnego zachodu. Dla mnie bajka. Latem chłodek, a jak chcę się poopalać to biorę leżak na trawkę. Fakt - ogród mam odgrodzony od ulicy domem. Będziesz musiał coś ładnego posadzić przy płocie od ulicy :)

golik83
20-05-2014, 12:54
Dziękuję za odpowiedzi. Dopiero zastanawiamy sie nad zakupem gdyz jest stosunkowo tania jak na te okolice. Powiedzialbym ze za tania. Narazie nie dowiadywalem sie niczego oprocz tego ze ma 680 m . Sugerujac sie mapa krotszy bok to ok 15 m. Posiada wode kanalize prad i gaz. I kosztue 85000.. tej wielkosci dzialki sa u nas za 150.. Czy moze byc to spowodowane tym zlym ustawieniem. Po pracy chcialbym zadzwonic i popytac sie o szczegóły ale narazie chcialem poznac wasze opinie . Pozdrawiam

Nefer
20-05-2014, 13:09
15 metrów szerokości, to w najlepszym układzie 15-3-4 - dom szerokości 8 metrów. Masz odpowiedź dlaczego tania :) A w układzie z oknami - dom 7 metrów. No szału nie ma :)
Pytanie jeszcze gdzie jest linia zabudowy i jaka ona jest. A wystarczy, że jest 6 metrów - i już dom ma szerokości 5 metrów. To już garaż blaszany :)

Dopuszczalne jest także posadowienie budynku bezpośrednio przy granicy działki, jeśli pozwala na to zapis w Miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy.
"Dom można także wybudować przy granicy działki, jeśli na działce sąsiedniej dom postawiono w podobny sposób. W tej sytuacji muszą być jednak spełnione dodatkowe warunki. Budowany dom musi przylegać do istniejącego całą długością swojej ściany oraz musi mieć w pasie o szerokości 3 m przyległym do granicy działki wysokość i wymiar równoległy do tej granicy – nie większe niż w budynku istniejącym na działce sąsiedniej. Chodzi oczywiście w obu przypadkach o zbliżenie budynku do granicy działki ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych.
Dom mogą zbliżyć do granicy również posiadacze wąskich działek, a więc takich, których szerokość jest nie większa niż 16 m. Chcąc wybudować dom na wąskiej działce (http://www.tooba.pl/projekty-domow-na-waska-dzialke), budynek można usytuować ścianą bez okna do 1,5 m od granicy sąsiada lub na granicy działki."

Kasia Wojtek
20-05-2014, 13:10
15m szerokości przy "standardowych" odległościach to dość mało, (zwłaszcza przy takim ustawieniu wzg. stron świata -to jednak bez sensu uwaga) . Oczywiście są projekty na wąską działkę, ale pamiętaj, że chcąc mieć okna na dłuższych ścianach budynku, zostaje Ci 7m na dom (i odpowiednio 8 i 9 przy rezygnacji z okien). Do tego, chcąc się oddzielić od ulicy musisz coś postawić/zasadzić - to zabierze powiedzmy do 1 m.

A jeśli można zbliżyć się do granicy - jest od razu lepiej. Kierunki świata to mniejszy problem, nie każdy jest fanem patelni tuż za oknem z salonu.

EDIT: Nefer mnie ubiegła, ale kombinujemy podobnie.

bowess
20-05-2014, 13:41
Nieduża i płytka, ale domek da się na niej ustawić. Nawet zgodnie z przepisami o odległościach od granic.
Najlepiej pewnie będzie zrobić projekt indywidualny, ale i projety gotowe na tak płytkie działki istnieją.
http://www.tooba.pl/projekt-domu-LK-923/a,s_pd,idp,19513.html
http://www.tooba.pl/projekt-domu-Z298/a,s_pd,idp,19732.html
http://www.tooba.pl/projekt-domu-TEKA-05/a,s_pd,idp,19448.html
http://www.tooba.pl/projekt-domu-Eco-2/a,s_pd,idp,17996.html

Jak widzisz, różne programy użytkowe da się poukładać. Ogródka zostanie niewiele, ale to, co z boku można otoczyć zielenią i będzie prywatny, nieduży ogródeczek dla tych, co nie przepadają za koszeniem dużych powierzchni trawnika. :)

Nefer
20-05-2014, 14:15
Oczywiście, że da sie wybudować - pod pewnymi warunkami.
- czy warunki zabudowy będą ok (linia zabudowy, powierzchnia czynna biologicznie te rzeczy ..)
- czy pozwolą się przysunąć i jak blisko
- czy dom z sypialniami po 10 mkw to dom marzeń :)
Każdemu według potrzeb :)

bowess
20-05-2014, 14:18
Toteż właśnie wrzuciłam pierwszych z brzegu kilka, żeby nie było później rozczarowania.
O warunki zabudowy albo wypis z MPZP przy oglądaniu działki zapytaj. Jeżeli właściciel nie wie, nie występował, to w urzędzie miasta/gminy należy się dowiedzieć.

Elfir
20-05-2014, 15:48
ja mam działkę 380 m2 z wjazdem od południa i to od węzszego boku, więc się da. Pytanie tylko jakie wy macie oczekiwania wobec domu i ogrodu.