PDA

Zobacz pełną wersję : Czy łaty mogą być w różnych odległościach żeby nie ciąć dachówki?



kongresmen
21-05-2014, 21:02
Powiedzcie ile cm od kalenicy powinna być ostatnia łata. I czy można zastosować różną długość przerw między łatami żeby nie było cięcia dachówki przy kalenicy.

PawelWo
21-05-2014, 21:22
Dekarzem nie jestem ale dach powinno sie tak rozmierzyc aby ciecia nie było, każda dachówka ma regulację chyba właśnie po to. U mnie podziałka była co 40cm o ile sie nie myle a ostatnia łata była praktycznie na kalenicy mozna powiedzieć.

Ale lepiej niech sie wypowie fachowiec... najlepiej Andrzej :yes:

_olo_
22-05-2014, 18:40
Pewnie, że można - w granicach regulacji dachówki, tylko jak to później wygląda to inna sprawa - linie ukośne tworzone przez dachówki w kolejnych rzędach patrząc na połać dachu pod kątem nie są wówczas proste a zakrzywione lub pofalowane, estetyka tragiczna, funkcjonalność pełna.
Kryjąc dachówką z odpowiednio dużą regulacją na zamkach (np 3cm) niemal każdą długość głównej połaci można pokryć bez wcześniejszego wymierzania długości krokwi do podziałki dachówki (w małych połaciach np na lukarnach już trzeba dostosować krokwie do dachówki na etapie wykonania więźby), bo już przy dziesięciu dachówkach czyli ok 4-5m połaci w zależności od rozstawu łacenia możesz dać jedną więcej lub jedną mniej dachówkę, tym bardziej nie ma problemu żeby wyjść z pełną dachówką pod kalenicą.
Jak daleko łata od kalenicy to już najlepiej eksperymentalnie przymierzyć gąsior do dachówek by sprawdzić, czy zamki dachówek się pod gąsiorem schowają.

abc250693
23-05-2014, 14:33
Jeżeli chodzi o łate kalenicowa i ostatnią łatę. To głównie zależy od dekarza, jak dekarz rozmierzył dach. Niekiedy dach jest tak kopnięty że musi być cięta dachówka. Ale zawsze można na samym początku zanim zacznie się kryć i łatować to rozmierzyć długość dachu, od okapu do kalenicy i ewentualnie skrócić troszkę krokwie, niekiedy cieśla nie skraca krokwi, pozostawiając pole manewru dekarzowi. Można także jak dach jest połatowany lub w połowie połatowany, przebić kilka łat, niektóre dachówki mają tolerancji do 3 cm. Oczywiście to zależy od dekarz jak on taki problem rozwiąże.

w&m
24-05-2014, 20:37
Ja w Wienerbergerze mam instrukcję krycia dachu ściągniętą z sieci i tam szczegółowe informacje ile łata od kalenicy. W moim przypadku 5 cm.

Andrzej Wilhelmi
24-05-2014, 21:54
Jak dekarz nie potrafi rozmierzyć dachu to tnie dachówki w kalenicy. Odległość pomiędzy łatami musi być równa. Ta równość może wyglądać różnie nawet na jednej połaci np. w przypadku gdy kalenica nie jest równoległa do okapu po obu stronach połaci odległości powinny być równe choć względem siebie będą różne. Równanie dachu na kilku rzędach od kalenicy świadczy o niskiej wiedzy i braku doświadczenia dekarza. Każda instrukcja producenta jest pomocna dekarzowi ale zwalnia z myślenia. Pozdrawiam.

abc250693
24-05-2014, 22:59
Przecież to wiadomo że każdą połać mierzy się osobno. Ale my nie wiem na jakim etapie prac, jest osoba co rozpoczynała ten temat. To mało w takiej sytuacji możemy doradzić.